Kort Bestek Tito beschuldigt de Sowjet-Unie Dr. Leimena vloog naar Ambon Van Zeeland wacht op Liberalen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Canberra bestrijdt de communisten Vrijdag 28 April 1950 75e Jaargang No. 10785 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ambtenaren in Indonesië Maandag de vlaggen uitI WESTELIJKEN WIJKEN NIET UIT BERLIJN Huygen voor de rechter Poging tot bijlegging van het geschil »,Franeker" en „Nijmegen" voor Raad van Luchtvaart Oude vrouw verbrand „Willem Barendsz" is thuis worden ongeduldig Voor de 21sie keer Malik verlaat de zaal V.S. maken nieuwe typen atoombommen Troelsira's beeltenis overgedragen WIE WINT DE POT? Stadionspel te Rotterdam Antwerpse staking verloopt Weer parade in Den Helder Twee doden bij auto-ongeval BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 poitgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJUSMA en C. KRAK HELDU COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten f Nieuwste portret van Koningin Juliana Pensioenen zijn veilig Verschenen is de memorie van ant woord op het verslag der commissie van rapporteurs over de garantiewet voor ambtenaren in Indonesië. Nog al tijd, zegt de regering, stelt men in Indo nesië prijs op de hulp van Nederlandse ambtenaren. Echter zijn meer Indone sische ambtenaren aangesteld, dan ver wacht werd. waardoor de mogelijkheid tot herschikking geringer werd. Thans zal een commissie worden benoemd, die de gerezen moeilijkheden zal onder zoeken en de regering der R.I.S. van advies dienen. Harerzijds zal de Neder" landse regering alles doen om de repa triërende ambtenaren passende func ties in Nederland te verschaffen. De pensioenen van hen, die na 31 December 1949 zijn of worden gepen- sionneerd zullen door Indonesië in Ne derlandse guldens worden uitbetaald, met een voorbehoud voor hen, die val len in Pensioengroep 2. Zij, die vóór 1 Januari 1950 zijn gepensionneerd ontvangen het volle bedrag in Neder lands courant, waarvan 3/4 voor reke ning van Indonesië en 1/4 voor Neder landse rekening komt. De duurte-toe- slagen worden op gelijke wijze behan deld als het grondbedrag van het pen sioen. De regeling treedt in werking met ingang van 1 Januari 1950. Van de rijksgebouwen zal in verband met het feit, dat dit jaar de verjaardag van H.M. de Koningin op Maandag 1 Mei gevierd wordt, op die dag de vlag worden uitgestoken (dus niet op Zondag 30 April). Verwacht mag wor- dent dat de particulieren dit voorbeeld tullen volgen, waarbij moge worden herinnerd aan de bepalingen, omtrent het gebruik van de Nederlandse vlag, waarop de minister v<m ouderwijs des- tijds de aandacht vestigde. Een der be palingen luidt, dot elke ontplooide vlag bij zonsondergang moet worden binnengehaald. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie verklaard er van verzekerd te zijn, dat de Weste lijke mogendheden zich niet als gevolg van de communistische jeugddemon- stratie op Pinksteren uit Berlijn zullen laten verdrijven. In Parijs, Londen en Washington is het duidelijk gezegd, dat de Westelijke mogendheden vastbeslo ten zijn in Berlijn te blijven, zo zeide Acheson. Zondag is het Koninginnedag. Want al zullen de feestelijkheden ter gelegenheid van dit heuglijke feit eerst Maandag gevierd worden, Zondag is de dag, waarop er vreugde zal zijn op Paleis Soestdijk en waarop wij ons meer nog dan anders verbonden zullen voelen met ons Vorstenhuis. Koningin Juliana mag zich verheugen in de aanhankelijk heid van haar volkhet jongste bezoek aan Limburg heeft dit ander maal op overtuigende wijze bewezen. De hartelijkheid, die de Lands vrouwe daar ten deel viel, is de afspiegeling van de genegenheid, welke het Nederlandse volk haar toedraagt. Wij prijzen ons gelukkig bovenstaande nog niet eerder gepubliceerde foto van de Koningin te kunnen afdrukken. Het portret werd gemaakt tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van het 12 y,-jarig huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. (Foto Meyboom). Betere relaties met Griekenland en Italië mogelijk Tito heeft in een rede voor de beide Kamers der Joegoslavische Nationale Vergadering verklaard, dat de betrek kingen tussen Joegoslavië ener- en de Sowjetunie en de zg. Volksdemocratieën anderzijds meer gespannen worden. Daarentegen sprak hij verzoenende woorden aan het adres van Grieken land en Italië. Hij zei, dat onder de vele ondeugden van eerstgenoemde landen ook deze valt, dat zij er vandaag niet om ma len, wat zij gisteren hebben geschreven en gezegd. Hun propaganda steunt niet op feiten en mist elke logica. Wel zit zij vol listigheden en het gebruik van laster en kuiperijen wordt niet ver smaad. Voorts bestreed Tito, dat de Joego slavische republiek blijk zou geven van een fascistische of nationaal-socialisti- sche instelling. De Sowjetunie uit deze beschuldigingen, aldus de maarschalk, omdat Joegoslavië zich er tegen heeft Ir. C. J. Huygen, die secretaris-gene raal van de NSB is geweest in de ja ren van de bezetting heeft zich giste ren voor de bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank moeten ver antwoorden Hem werd verweten, dat hij de NSB heeft helpen leiden en instand houden, voorts het houden van voordrachten, het doen van be noemingen en het voorschrijven van richtlijnen. Huygen heeft ontkend, dat hij poli tieke richtlijnen heeft gegeven. Deze kwamen uitsluitend van Mussert. Hij had zich slechts met de organisatie bezig te houden. Hij verklaarde voorts uit opportuniteitsoverwegingen and- Joodse uitlatingen te hebben gedaan. Van Geelkerken, die als getuige werd gehoord, schetste Huygen als een degelijk man. die zich niet met int.ri- gues inliet. De districtsleider van Zee land, H. Dekker, noemde hem een lid van de anti-Feldmeijergroep. Op Donderdag 4 Mei zullen requisi toir en pleidooi worden gehouden, na dat nog een getuige is gehoord. Huy gen is tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld doch de Bijz. Raad van Cassatie heeft de zaak naar de bijzon dere strafkamer te Utrecht teruggewe zen. De toestand in de Molukken De uitspraak van de Raad van de Luchtvaart inzake het ongeval, dat op 12 Juli 1949 nabij Bombay is over komen aan het KLM-vliegtuig PH—TDF (ïTaneker) is nader bepaald op Maan dag 22 Mei. Voorts zal de Raad in deze zitting behandelen het ongeval dat in de late avond van de twintigste October 1948 nabij Prestwick (Schotland! over kwam aan het KLM-vliegtuig PH—TEN (Nijmegen). De Nederlandse film „De Dijk is dicht", die de overstroming en droog legging van Walcheren in beeld brengt *a' aan het eind van de zomer in rou latie worden gebracht. Weerbericht Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond. Wisselend bewolk' ■bet plaatselijk enkele buier Meest matige, tijdelijk vrij krach f'ge wind uit Westelijke richtin len. Iets minder koud. Zaterdag: Zon op 5.15, onder 20.00; Maan op 16.27, onder 4.12. Dr. J. M. Leimena, de federale mi nister van gezondheid in Indonesië, is gisteren naar Ambon gevlogen, om te proberen, de Zuidmolukse onafhanke- lijksbeweging zonder bloedvergieten te liquideren. Leimena is zelf Ambonnees en heeft enige functionarissen van de RIS, eveneens van Ambonnese afkomst, meegenomen. Het is de bedoeling, in de omgeving van Ambon op een schip besprekingen te voeren met de verte genwoordigers van de dezer dagen uit geroepen republiek der Zuidelijke Mo- lukken. De 85-jarige weduwe Tr. Alberts te Groningen wilde gistermiddag een pe troleumstel van een tafel nemen. Zij struikelde, waardoor de petroleum over haar kleren stroomde en vlam vatte. Op haar hulpgeroep kwam ;en timmerman aansnellen, die echter wei nig meer kon doen De oude vrouw is enkele uren later overleden. Dit schip is volgens een Reuterbe- richt een der korvetten, die zijn ge bruikt bij de landingen op Zuid-Cele bes. Het is Woensdag naar Ambon ge zonden. In Djakarta waren gisteroch tend nog geen officiële berichten over de gebeurtenissen op de Molukken ont vangen. De kwestie wordt momenteel op kabinetsniveau behandeld, zodat het ministerie van defensie nog niet is ge mengd in de pogingen, om een oplos sing te bewerkstelligen. In Djakarta wordt gezegd, dat de be volking de afscheidingsbeweging niet positief steunt. Na een volle dag op de woelige zee voor de IJmuidense pieren te hebben gelegen is de „Willem Barendsz" ten slotte toch nog Donderdagavond in de IJmuider Noordersluis gearriveerd. De walvisvaarder is vannacht om half twaalf doorgestoomd naar Buitenhuizen, waar hedenochtend het kruit wordt ge lost en waar een officieel gezelschap aan boord ging om kapitein Klaas Vis ser, die na 45 dienstjaren het bijltje er bij neerlegt, een afscheid te bereiden. verzet, dat het zijn politieke en econo mische onafhankelijkheid zou verlie zen. Juist de Russische leiders zijn na tionalistisch en hebben opvattingen, die moeilijk anders dan imperialistisch kunnen worden genoemd. Tito heeft voorts in zijn rede gewag gemaakt van de mogelijkheden, om de relaties met Griekenland te verbeteren Hjj kondigde de benoeming van een gezant te Athene aan. Verder heeft hij verklaard, dat Joegoslavië met Italië op goede voet wenst te staan. Het oe staan van niet-opgeloste vraagstukken (bedoeld werd de kwestie-Triest) kan geen reden zijn voor verslechtering van de betrekkingen. Integendeel kunnen voortdurende pogingen om deze oe trekkingen te verbeteren slechts bij dragen tot het vinden van een oplos sing. De Griekse regering heeft een ver- laring uitgegeven, waarin zij zegt dat Tito's mededelingen inzake herstel van de betrekkingen met Griekenland een zeer aangename indruk hebben ge maakt. Tito onderscheiden. Het Joegoslavische parlement heeft Donderdag een motie aangenomen, waarbij aan maarschalk Tito de orde van „held van de socialistische arbeid" wordt verleend. HAVENRAAD TE LONDEN DREIGT MET UITSLUITING De Londense havenraad, die aan het hoofd staat van alle Londense haven arbeiders, heeft de 14.442 stakers mee gedeeld, dat zij ontslagen zullen wor den als zij niet op Maandag 1 Mei het werk hervatten. Vorming van nieuwe Belgische regering op handen? Rechtse C.V.P.-ers Van Zeeland, die gistermiddag door de Prins-Regent zou worden ontvan gen, teneinde verslag uit te brengen over zijn laatste besprekingen met de partijleiders, heeft uitstel verzocht. Zijn bezoek zal hedenmiddag plaats vinden. Hij wenst de beslissing van de partij raad der Liberalen af te wachten. Deze zal, naar verwacht wordt, de afspraken met de Katholieken honoreren, hoewel een aanzienlijk verzet verwacht wordt tegen Van Zeeland als premier. Men heeft in deze kringen meer vertrou wen in Eyskens. Jakob Malik, de Russische vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, heeft de vergadering van de ontwape ningscommissie der Verenigde Naties verlaten uit protest tegen de aanwezig heid van de Chinese nationalistische gedelegeerde. De gehele delegatie heeft met hem de zaal verlaten. Dit is de 21ste maal, dat de Russische delegatie om deze reden een orgaan van de Ver enigde Naties verlaat. De procedure ging op de manier, die thans gebrui kelijk geworden is en die men van vo rige gelegenheden kent. De V.S. maken een aantal speciale omhulsels voor nieuwe en machtige atoomspringstoffen, waardoor het mo gelijk zal zijn, deze tegen elk soort doel te gebruiken. Zo zou men onder grondse versterkingen en fabrieken kunnen vernielen. Voorts schijnt men een atoommijn te willen maken, die door een vliegtuig of een onderzeeboot in een vijandelijke haven kan worden gelegd en door tijdontsteking of elec- tronen tot ontploffing kan worden ge bracht, alsmede een atoombom, die op enige hoogte van de grond zou kunnen exploderen en als tactisch wapen tegen vijandelijke strijdkrachten zou kunnen worden gebruikt. SCHMIDT TOLK VAN RUHRORGAAN. De Westduitse regering heeft Hitiers tolk, dr. Schmidt aangezocht om eer ste tolk te worden van het interna tionale orgaan voor de Ruhr. De ge allieerde delegaties staan echter niet welwillend tegenover een benoeming van Schmidt, zodat deze wel niet door zal gaan. Dg procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof heeft 3 jaar ge vangenisstraf geëist tegen de docent H S. L. R., wegens oplichting. „Figuur met vele aspecten geëerd Gistermiddag is in de rookkamer van de Tweede Kamer het borstbeeld van mr, P. J. Troelstra aangeboden, dat 'en plaats zal krijgen in het gebouw der Krmer. Staatsraad ir. W. J. Albarda heeft bij deze gelegenheid een rede 'e- houden, waarin hij Troelstra schetste als een figuur met vele aspecten. Men kan hem zien als voorvechter voor het socialisme, als profeet, -als partijleider en als dichter, maar men kan hem ook voor zich zien staan, zo als hij zo vaak in de vergaderzaal ter Tweede Kamer stond, wanneer hij rus tig en bedachtzaam de grote lijnen aan gaf voor het regeringsbeleid, dat hij Cén der kiezers in de kop van Noord- Holland was stellig van mening, dat Abe Lenstra te verkiezen is boven alle candidaten voor de Provinciale Staten. Hij schreef tenminste dwars door de namen op zijn stembiljet- „Abe Lenstra". Voor de Staten is zijn biljet ongeldig, maar misschien heeft Herberts er nog iets aan? D Een klein zoon van Aartshertog Frederik, die m dt eerste wereldoorlog opperbevel hebber van het Oostenrijkse leger was, is in Wenen tot acht maanden dwangarbeid veroordeeld, omdat hij voor vijf miel aan zilver had gestolen uit het huis van zijn oom, prins Bour bon Parma. Dacht zeker: adel ver plicht! De kappersbedienden ir. Rome zijn in staking gegaan voor ho ger loon. De Romeinen trachten nu met ragebollen, stofzuigers en tuin scharen te voorkomen, dat ze eruit gaan zien als Nearderthalermensen. L De geneeskundige vereniging van Flo rida heeft besloten, negerartsen in haai midden op te nemen. Laten we ons niet ergeren, vrienden, en denken: beter laat dan nooit. O In Zuid-Frank- IIIIIIIIIHIIIIIlllllllllllllillHllllllllllllllllltinillilllllflIllllilllllllllllllllllllllllllllllllllltlMIIIIIHUIHU rijk is gisteren een nieuwe oliebron in werking gesteld. gij Breda heeft men een zo goed als onbeschadigde auto in een sloot ge vonden. Van de eigenaar geen spoor Het raadsel is nog niet opgelost. CJ Wat dacht )e van een hulpmotortje, Theodoor7 Een Deense vrouwelijke pelgrim heett in een bus, die naar van Kopenhagen naar Rome bracht het leven geschon ken aan een dochtertje, op het ogen blik, dat de wagen van de weg reed Moeder en dochter maken het wel. U Een Noorse walvismaatschappij komt honderd walviscadavers wegslepen die op de Orkaden zijn aangespoeld. Die beesten doen hun naam tenminste eer aan. Frankrijk telt op het ogenblik 182.202 werklozen, tegen 192.021 ver leden jaar om deze tijd. Langzaam aan dan breekt het lijntje niet! [Jet Tsjechische reisbureau te Londen wordt gesloten, omdat de exploi- ;atie niet lonend meer is. Parijs en Srussel zullen volgen Het Vvalt ook niet mee, om met eer. snijbrander op eis te gaan En zóndei kom je immers iet door 't gordijn' C Mevrouw Win afred Robinson heef in Washington >el Ridderkruis van Oranje Nassau 'ekregen Zij nam hei initiatief om Noordwijk te doen adopteren door haar vereniging van oud-studenten „Alpha xi delta". nodig achtte. Zo heeft Titus Leeser hem gezien. Troelstra, zo vervolgde ir. Alberda, behoort tot de grote staatslieden van het vijftigjarige tijdvak, waarvan net jaar 1900 het midden vormt. Sprekir schetste zijn politieke loopbaan en oe- sloot met de woorden: Zo zal dan voortaan in deze eregalerij het beeld staan van een man, die na zijn ver scheiden in 1930 door de toenmalige Kamervoorzitter, de heer Van Schaick, werd genoemd een politieke persoon lijkheid van nationale betekenis en een b!:jvende historische figuur. De voorzitter der Tweede Kamer, mr Kortenhorst heeft het beeld aan vaard met een toespraak, waarin nij Troelstra stelde naast een Kuyper en een Schaepman. De plechtigheid werd bijgewoond door familieleden van Troelstra, de mi nister-president en enkele ministers en oud-leden en leden van de Staten- Generaal. Opnieuw wordt in Nederland de vraag: Wie wint de pot? gesteld. Op 1 Mei start de actie, die ertoe moet lei den, dat die pot op Tweede Pinkster dag weer dik en rond is. Opnieuw zgl worden getracht, 480.000 loten ten bau van het zwakke kind aan de man te brengen. Drieduizend prijzen zuil in worden verspeeld tussen de groepen loten in een stadionspel, dat in het Feyenoordstadion te Rotterdam «.al worden gespeeld onder de algemen» leiding van Carel Briels Het he»fi weer de vorm van een levend ganze bord De drie groepen figuurtjes, die het eerst aankomen, delen de prijzen Voorts krijgt de slechtste groep eer "oedelprijs Overigens verwacht men vandaag stellig de samenstelling van een nieu we Belgische regering. Deze zal als eerste taak hebben, de bgide Kamers van het parlement in verenigde verga dering bijeen te roepen, teneinde een einde te maken aan 's Konings onmo gelijkheid tot regeren. In de kringen der C.VP. wordt men thans hoe langer hoe ongeduldiger. Het verzoek van een aantal Katholieke se natoren tot bijeenroeping van de ver enigde vergadering van beide Kamers van het parlement heeft ertoe geleid, dat de senaat tegen Woensdag a.s. is bijeengeroepen ter behandeling van dit verzoek. Deze zitting staat los van de vraag, of er dan al reeds een nieuwe regering zal zijn gevormd. De rechtervleugel van de C.V.P. wil thans hoe langer hoe minder van uit stel weten. Zij wil „voortrukken zonder de liberalen en deze aan hun eigen overpeinzingen overlaten", zoals de kranten schrijven. In Brugge heeft het koningsblok de eis gesteld, dat de ac tie voor 's konings onmiddellijke en on voorwaardelijke terugkeer op de troon opnieuw krachtig zal worden ingezet. Menzies dient ontwerp van wet in Robert Menzies, de conservatieve pre mier van Australië, heeft een wetsvoor stel ingediend, dat moet dienen ter be strijding van het communisme en dat de volgende drie punten beoogt: Het verbieden van de communistische partij, het confiskeren en onteigenen van de bezittingen dezer partij en het verwij deren van communisten uit belangrijke posten in officiële en vakverenigings kringen. Tijdens zijn rede, die vier en een half uur duurde en die onder ademloze stilte werd aangehoord, noemde Men zies de namen van 53 communisten, die thans sleutelposities bezetten. De voor zitter der communistische partij, Dixon, heeft nu reeds aangekondigd, dat de partijkassen en bezittingen goed be waard zullen zijn en dat de partij zal blijven doorwerken ondanks elk ver bod. Doordat de mogelijkheid was ge opend, om ook buiten de aanwervings- bureaux om arbeiders aan te nemen voor werk in de haven van Antwerpen, waren er hedenmorgen aanzienlijk méér arbeiders aan het werk dan de laatste dagen het geval was. De sta kingsijver begint aanzienlijk te ver flauwen. De aanmelding verliep, dank zij de aanzienlijk versterkte politiebe waking, zonder incidenten. Het gearresteerde Antwerpse Kamer lid Van den Branden, één van de lei dende figuren in de stakingsactie, is in de gevangenis in hongerstaking ge gaan. In Den Helder zal op 1 Mei ter gele genheid van Koninginnedag een grote marineparade worden gehouden, waar aan de marinekapel met tamboers »n pijpers en de bemanning van alle sche pen en inrichtingen der Kon. Marine deelnemen. De parade wordt afgen-V- men door de commandant der Zee macht in Nederland, schout-bij-nacht I. W. Reijnierse. Het is de eerste ma rineparade in ons land na 31 Augustus 1939, de verjaardag van koningin Wil- helmina Nog dit jaar zal een begin wordin gemaakt met de bouw van een nieuw station te Zutfen. Het oude is in de oorlog grotendeels verwoest. In de late avond van Woensdag heeft een auto-ongeval op de Rijksweg tus sen Wouw en Bergen op Zoom het leven gekost aan het bejaarde echt paar Meeuws-v. d. Zande uit Heerle (Noord-Br Zij werden in het avond lijk duister plotseling door een passe rende personen-auto gegrepen toen zij de weg wilden oversteken. De man was op slag dood. De vrouw overleed nog tijdens het vervoer naar het zie kenhuis te Roosendaal ZWARE FABRIEKSBRAND TE DEVENTER In Deventer is gistermiddag een fa brieksgebouw grotendeels uitgebrand. Hierin waren een meubelfahriek en len handel in rubberartikelen gevestigd. De brand ontstond in de lakkerij van de meubelfabriek maar sloee door de felle wind naar andere afdelingen van het gebouw over Twee verdiepingen zijn verwoest in andere is waterscha de aangericht De voorraden van beide bedrijven ei neen geheel verloren. AVONDSPROOKJF 'N APE' nonsv In Apeldoorn zal in dp komende zo mer gedurende zes weken het Apel doorn? Avondsnrnokie worden "inge voerd een spel onde- leiding var Ga re! Briels waaraan I'S kinderen an 12 tot 14 jaar zullen deelnemen Als toneel fungeert het park- Berg en Bos.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1