mwm JUTTERTJES VIE V Ha eg se mening W. VUT Belastingherzieningonderdelo upe „0RUE-H0TEL" NIEUWE DIRECTIE Tweede Kamer begint de behandeling Het Radioprogramma Dulles wil hef Handvest der V. N. herzien CAFÉ-RESTAURANT S0ESTDIJK, Tel. K 2955-2038 Op 1 Mei: Gas en stroom gaan „van de bon" Geen rijbewijs voor fiets met hulpmotor Soldaten op weg naar huis Geen Amerikaanse lening voor Spanje HUWELIJK X Voorarrest duurde te lang Voedselvergiftiging op Nederlands schip „Zonder rouletfe loopt Scheveningen gevaar1' De Schager Markt DIT WOELIGE LEVEN lob o koopja\ ÏMSïiMJ'S te koop aangeboden Te koop gevraagd Te huur gevraagd Ruilen Personeel Diversen DAGBLAD RECLAME IS f heeft v—J KOOPT BIJ ONZE ADVkt \HIJDAG 28 APRIL 1950 Voordat de Tweede Kamer gister middag een begin maakte met de be handeling van de wet op de economi- ^he delicten, is de regeling der werk- jaamheden aan de orde geweest. Bij die gelegenheid heeft de heer Schouten (AR) ernstig bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde regeling, die naar zijn mening een behoorlijke behandeling Tan punten als de nota inzake Duits land en de Uniezaken onmogelijk maakte. Hetzelfde gold z.i. voor be paalde begrotingshoofdstukken. De voorzitter, mr. Kortenhorst, kon aan enkele bezwaren tegemoet komen, maar betoogde ten aanzien van andere, dat er geen andere mogelijkheid is. De voorgestelde regeling werd aanvaard. Bij de debatten over het wetsontwerp 0p de economische delicten hebben uiteraard de verschillende sprekers uiting gegeven aan hun leedwezen over bet ophanden zijnde aftreden van mi nister Weijers. Ten aanzien van de wet in kwestie drong de heer Terpstra ^==z VOOR HEDENAVOND HftVfiRSUM I, 402 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 6.20 Piano-duo. 6.50 Gram'muziek. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 Uit het land van Hertog Jan. 8.12 Musica Sacra. 9.45 Opbouw in liefde. 10.00 Klan- kenregen. 10.45 De zin van het huwelijk. 11.15 A la Danse. HILVERSUM II, 297 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7,15 Cor Steyn, orgel. 7.30 Hollandse ge meente in Londen. 7.45 „Radiokrabbel" 8.05 Boeken. 8.15 Piano-voordracht. 8.35 Mens onder mensen. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.40 De Ducdalf. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.40 Vandaag. 10.45 Avondwijding. 11.15 Sym- phonie-orkest. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Het KRO Strijkorkest. 10.00 Klein, klein kleuter tje. 10.15 Promenade-concert. 11.00 De Zon nebloem. 11.45 Sonate. 12.03 Piano-assorti ment. 12.33 Amusements-orkest. 1.20 Het Metropole-orkest. 2.00 Musicerende dilettan ten. 2.20 Engelse les. 2.40 Het Omroep-Kamer- ©rkest. 3.20 De schoonheid van het Grego riaans. 3.50 Marsmuziek. 4.05 Cup-Final. 4.40 Operette-fragmenten. 5.10 De Wigwam. 6.10 Charles Trenet. 6.15 Journalistiek week overzicht. 6.25 Septet Jolinny Ombach. 6.50 Voor de Wereldvrede. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Mijnheer de voorzitter. 7.35 Amerikaanse Sym- phonie-orkesten. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Sonate. 8.43 „Steekt eens op, heren!" 9.00 Negen heit de klok, 9.45 Weet u het? 9.55 Weekend serenade. 10.35 West-Indische commentaar. 10.45 Avondgebed. 11.15 Kamermuziek van Listz en Chopin. HILVERSUM II, 297 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Jimmy Leach. 8.45 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders. 11.40 Gerard Mulder. 12.00 Accordeola. 12.33 The Lecuona Cuban-boys. I.15 Promenade-orkest. 1.50 Trio. 2.00 Het Nederlandse lied. 2.20 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 2.50 Als de knoppen open springjen. 3.10 Radio Philharmonisch-orkest. 4.00 Van de wieg tot het graf. 4.15 De Ravn- blers. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Topsongs April. 5 30 Op de Dissehvagen. 6.15 Een kostbaar bezit. 6.20 Piano-soli. 6.30 Voor de Strijd krachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Le zen in de Bijbel. 7.45 „Passe-partout". 8.15 Vindobona SchrammeTn. 8.45 Onder moeders parapluie. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Johan Jong en zijn banjoliers. 10.25 Onder cie pannen. 10.45 De fluisterende harmonica. II.15 „Chez Marcel". 11.35 Gevarieerd pro gramma. RADIO-DIS TRIBUTIEDIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Verz.progr. 8.05 Gram. 9.10 Verz.progr. 10.00 Orgel. 10.30 Voor de sol daten. 11.00 Orkest Leader. 11.30 Arb.-or kest. 12.00 VI. Br.: Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 1.15 Gram. 2.00 Fr. Br.: Verz.progr. 2.30 Zangplaten 3.30 VI. Br.: Orgel. 3.15 Muzikale causerie. 5.00 Gram. 5.15 Accordeon. 5.30 Eng. L.P.: Sportreportage. 6.00 VI. Br.: Acc. 6.15 Volksliederen. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Zang. 7.50 Feuilleton. 8.00 Omroep- oikest. 9.00 Fr. Br.: Gram. 10.15 Verzprogr. 11.05 Jazzmuziek. 11.30 Gram. LIJN IV: 7.15 Gram. 7.15 „Lift up your hearts". 8.10 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 10.30 Eng. H.S.: „Bohemian Players". 11.00 BBC Welsh Or- ehestra. 12.00 Samba-orkest. 12.15 Gram.- 1-10 „Something to sing About". 1.35 Mijn werkers-orkest. 2.10 VI. Br.: Mozart. 3.00 Kalundborg: Omroeporkest. 3.30 Fr. Br.: Klas siek verz.progr. 4.30 Ensemble Alexandre. 5.00 Ber. 5.10 Verv. Alexandre. 5.40 „Les six jours du Reporter". 6.00 Voor de soldaten. 6.30 Accordeon. 6.45 Eng. H.S.: Orkest Davidson. 7.15 Eng. L.P.: Radio-journaal. 7.25 Voet balpraatje. 7.30 Ierse minstreel Terry. 8.00 BBC Midland Lig'ht Orchestra. 9.00 Starlight Hour. 10.15 Squadronnaires. ■W f!n,0p. bePel"king van het aantal <K>r straf te handhaven overheids maatregelen. De heer Donker (Arb.) en jonkvrouw Wittewaal van Stoetwegen (CH) gaven hun in stemming met het ontwerp in zijn hui dige vorm te kennen. Hetzelfde deed de heer Stokvis (CPN)al had hij tegen een enkele bepaling bezwaar. Het is ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat vijf naturalisatie-ontwerpen, v aarbij 101 personen Nederlander wor- den. onder de hamer waren doorge gaan. werd begonnen met het wets ontwerp belastingherziening, afschaf fing ondernemingsbelasting en verho ging vennootschapsbelasting. De heer H o f s t r a ging diep op deze materie in en zeide een ongunstige indruk te hebben. Spr. wilde de plannen der re gering in ruimer verband kennen en dit geldt dan speciaal de belastingherzie ning. De heer Lucas (KVP) verwachtte een stimulerend effect van de wijziging der inkomstenbelasting en achtte be vordering van de belangen van het be drijfsleven van het grootste belang. Spr. verklaarde zich voor opheffing van de dividendenstop binnen afzien bare tijd. Om kwart vóór twaalf werd de ver gadering geschorst tot hedenmiddag. John Foster Dulles, de Republikeinse leider op het gebied van de buitenland se politiek heeft in een rede voor de Amerikaanse vereniging voor interna tionaal recht verklaard dat het tijd is een algemene conferentie voor te berei den teneinde het handvest der V.N. te herzien. .Sinds 1945 heeft de wereld niet stil gestaan en het handvest moet ook niet stil staan". BRITTEN BEZETTEN SOWJET- GEBOUW Ambtenaren van de Britse bestuurs commissie hebben de „Sowjetmissie" in Hemer (Br. zone) bezet. Deze mis sie bestaat sinds het einde van de oor log. De Britse autoriteiten hadden de missie reeds enige tijd geobserveerd en gingen tot bezetting over toen vast gesteld was, dat de Russen twee dagen geleden vertrokken en nergens te vin den waren. De missie heeft zich bezig gehouden met de repatriëring van vroegere Russische krijgsgevangenen en verklaarde haar aanwezigheid na het volbrengen van die taak door de bewering, dat zij naar achterblijvers zocht. BESCHULDIGING JEGENS KERKEN IN OOST-DUITSLAND De Chr. Dem. Unie in Oost-Duits- land heeft de herderlijke brieven van de R.K. en de Evangelische Kerk in dat gebied beantwoord met de beschul diging. dat zij de Westelijke propagan da steunen en de geestelijken en gelo vigen onder zware morele druk zetten. In deze herderlijke brieven is o.m. het materialisme aangevallen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. Indonesia en Nieuw Guinea: Willem Ruys (posten vpór 1 Mei). Ned. Antillen: Barn (13 Mei). Suriname: Hecuba (10 Mei). Prima keuken Verlaagde tarieven De rantsoenering van gas en electri- citeit zal met ingang van 1 Mei a.s. worden opgeheven. Bij de electrische centrales zal tij dens de spitsuren nog geruime tijd een tekort aan productievermogen blijven bestaan. Daarom zullen maatregelen tot beperking van het electriciteitsverbruik ook in de winter van 19501951 nog noodzakelijk zijn. De minister van Verkeer en Water staat heeft bekend gemaakt, welke nor men zijnerzijds zullen worden aange legd aan rijwielen met hulpmotor, zo dra de nieuwe Wegenverkeerswetgeving binnenkort van kracht zal zijn gewor den. Zij zullen worden gelijkgesteld met gewone rijwielen en de uitrusting en verlichting zal dan ook gelijk moe ten zijn aan gewone rijwielen. Echter zal het aan personen beneden de leef tijd van zestien jaar verboden zijn. zich van rijwielen met hulpmotor te bedie nen. De motor zal aan bepaalde eisen moe ten voldoen. Het slagvolume mag niet meer bedragen van 50 cm3, het rem- vermogen niet meer dan 0.6 pk, de be diening moet vanaf het stuur geregeld worden en het gewicht van de motor mag. zonder benzine, niet groter zijn dan 10 kg. Er zal geen rijbewijs ver eist zijn. Op rijwielpaden wordt voor deze voertuigen een maximum-snel heid van 20 km ingevoerd en be paalde rijwielpaden worden verboden. General C. C. Ballow, 26 April Gibraltar (naar Amsterdam). General R. L. Howze, 26 April Kaap Tenez gepasseerd (naar Amsterdam). Johan van Oldenbarnevelt 26 April Minikoy gepasseerd (naar Am sterdam). Skaugum. 26 Aprii in Suezkanaal (naar Rotterdam). Dundalk Bay, 26 April 270 mijl O.Z.O. van Malta (naar Rotter dam). General W. M. Black, 25 April van Djakarta vertrokken. Zuiderkruis, 26 April Guardafui gepasseerd (naar Rotterdam). Tabinta, 26 April Minikoy gepas seerd (naar \msterdam). De Amerikaanse senaat heeft met 42 tegen 35 stemmen een voorstel tot het verstrekken van een lening aan Spanje verworpen. Twee senatoren hadden voorgesteld, een post van 100 millioen dollar voor zulk een lening in het programma voor hulp aan het buitenland op te nemen, doch het be drag tot 50 millioen verlaagd, toen de regering bezwaar maakte. MET DE KAS ER VAN DOOR Te Geneve is een boekhouder uit Til burg aangehouden, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van gelden ten nadele van het autobusbe drijf, waar hij werkzaam was. Toen het gat in zjjn kas al te groot begon te worden, is hij er met een paar duizend gulden aan kasgeld vandoor gegaan Hij dook eerst in Geneve, later in Mi laan en Rome op en ging ten slotte naar Geneve terug. Daar is hij gepakt Zijn boekhouding was een chaos, zodat men nog niet weet, hoeveel er verdwe nen is. door mary burchell (49) Teresa lachte zwak, zich haar tan teg profetie herinnerend, dat zij noch kaar familie in deze zaak veel te zeg gen zouden krijgen. „Ach, als iedereen er een geweldig feest van wil maken, dan zal ik me er wel doorheen slaan. ik bedoel "nijn deel bijdragen. Maar als je wer kelijk mjjn voorkeur weten wilt, dan moet ik zeggen, dat ik een stille brui loft verkies," zei Teresa, denkend dat een stille bruiloft minder gevaren meebracht. ."Erg inschikkelijk," zei Elliott glimlachend tot haar en zij was er niet geheel zeker van, of hjj haar Prees of laakte dat ze geen voet bij stuk hield. Ten slotte was hij gewend met mensen om te gaan, die niet al- ®en hun bedoelingen met nadruk te kunnen gaven, maar ook in het uit- v°eren van hun plannen zonder scru Pules waren. Het moest iets nieuws v°or hem zijn al of niet verheugend met iemand te doen te hebben, di< ereict was tot compromissen. "Misschien heeft je moeder eon uit gesproken voorkeur in deze of gene richting," opperde mevrouw Bur- ®rn, blijkbaar met de bedoeling Te- esa s moeder in te schakelen als y°ordvoerdster voor de plannen van ha«r en Clara. „O, dat geloof ik niet." Teresa schudde het hoofd. „Zolang ze denkt dat ik gelukkig zal zjjn, zal ze het regelen van de details zeker aan mij over laten." „En denk je dat je er haar van zult kunnen overtuigen, gelukkig te zullen worden?" vroeg Elliott, naast haar staande en op haar neerkijkend. „O, ja," Teresa keek snel naar hem op en glimlachte. Het was een onschuldige lach en een ogenblik bleef hij haar in een be drukt zwijgen aanzien voor hi. zei: „Ik ben blij, dat je dit denkt." „De meerderheid is dus voor een rustig feest?" vroeg Anthony, die tor nu toe geen deel had genomen aan de discussie, maar er geamuseerd en be langstellend naar had geluisterd. „Mij dunkt, dat Teresa's persoonlij ke wensen doorslaggevend moeten zijn," gaf Elliott toe. „Wil je uit je eigen huis trouwen, Teresa, of hier in Malever?" „Elliott, heus!" riep mevrouw Bur- dern verontwaardigd uit, nog voor Teresa kon antwoorden. „Je kunt het belangrijkste huwelijk in onze familie nergens anders doen plaats hebben dan in Malever. Teresa trouwt na tuurlijk vanuit haai ooms huis. Ik zal naar haar tante ^aan om de bij zonderheden te bespreken.,' „Ben je het daar mee eens, Teresa?" wendde Elliott zich weer tot haar. ..Als... als mijn tante dat ook wenst' zei Teresa, wetend haai toekomstige schoonmoeder dodelijk te zullen grie ven, als ze er niet in toestemde ten minste de ceremonie in Malever te dieD geschieden. De gedachte echter aan een ontmoeting tussen mevrouw Burdern en tante Lydia, vervulde haar van een felle en haast grimmige nieuwsgierigheid. Ze zullen elkaar natuurlijk haten, dacht ze. En dan beminlijk te moeten doen! Ik hoop dat ik er niet bij hoef te zijn. „Zo, nu weten we de plaats en de stijl van het huwelijk", zei Anthony. „Wat gaat de familieraad verder be handelen?" „Je hoeft er niet zo lichtzinnig en grappig over te doen, Tony", zei zijn moeder koud. „Misschien niet. Maar het brengt v/at verademing, als de zaken wat al te zwaar op de hand dreigen te wor den", verklaarde Tony met zijn inne mendste glimlach. Zijn moeder werd er echter nieï door ingenomen, maar Teresa waagde een goedkeurend lachje in zijn rich ting. „Dan is er nog de kwestie van je bezoek aan mijn familie, Elliott", her innerde Teresa hem verlegen. Met ie beste wil kon ze zich Elliott's krach tige, opvallende persoonlijkheid niet voorstellen in haar eenvoudige en huiselijke familiekring. „Konden we zouden we er niet met de auto heen kunnen gaan Het zal niet langer dan anderhalf uur zijn en met de trein duurt het tweemaal zo lang" „Natuurlijk kan dat. De volgende week?" „Ja. uitstekend. Ik zal moeder vra gen welke dag haar schikt." „Je zou kunnen opbellen", zei Clara, die niet kon laten zich ermee te be moeien. „We hebben geen telefoon". (Wordt vervolgd) Niet dat gij mij hebt belogen heeft mij diep getroffenmaar dat ik u voortaan niet meer ver mag te geloven. (Nietzsche) Een electriciën te Amsterdam kreeg enige maanden geleden ruzie met zijn stiefvader. Hij gaf hem een slag op zijn hoofd, waardoor een bloedende wonde ontstond, die overigens geen nadelige gevolgen had. Papa ging echter naar de politie en het slot was, dat zijn stief zoon onder verdenking van poging tot doodslag in arrest werd gesteld. Toen dezer dagen de zaak voor de Amster damse rechtbank diende, bleek de vre de in de familie te zijn getekend. Van de gehele tenlastelegging bleef nog slechts eenvoudige mishandeling over. Daar de verdachte, doordat het psychi atrische onderzoek en dat van de re classering lang hadden geduurd, acht maanden in voorarrest had gezeten, eiste de officier acht maanden gevan genisstraf met aftrek van de acht maan den, in voorarrest doorgebracht en on middellijke invrijheidstelling. De man kwam op staande voet vrij. Twintig leden van de bemanning van het Nederlandse schip „Coolhaven" hebben aan boord voedselvergiftiging gekregen door het eten van bedorVen conserven. Drie hunner moesten in een ziekenhuis te Carthagena in Spanje worden opgenomen. TELEVI8IE VOOR GEHEEL EUROPA? Op zes Mei wordt te Londen een Internationale Televisie-conferentie van zestien landen geopend, waaraan onder meer Engeland, de V.S. en Neder land deelnemen. Waarschijnlijk zul len voorstellen besproken worden voor een gestandaardiseerd Europees televi sie-net, dat „de aangeslotenen op het gehele Europese vasteland in staat zou stellen uitzendingen uit elk der verschillende andere aangesloten lan den waar te nemen." BELGIE ONTVANGT EERSTE WAPENEN De eerste lading wapenen voor de Atlantische Unie is gisterochtend in Zeebrugge (Belgie) aan land gebracht. Deze zending, 190 ton groot, werd aan gevoerd door het Britse schip Empire Doric, dat in enkele uren werd gelost en 's middags weer is vertrokken. Aan de haven was een uitgebreide veilig heidsdienst georganiseerd, doch inci denten hebben zich niet voorgedaan. PLUIMVEE- EN EIERMARKT BARNEVELD De kooplieden waren algemeen van oordeel, dat de markten wel spoedig heropend zullen worden. Er zou n.1. geen pseudo-vogelpest meer heersen. In de prijzen kwam deze week bij de han del aan huis weinig verandering. Oude hanen waren bijna niet te plaatsen, daarentegen deden eerste soort zware jonge hanen het uitstekend. Oude kip pen gingen traag. Prijzen: oude kippen f 1,50f 5,25 (per kg. f 1,50f 1,90); oude hanen f 0,75f 0,85 per kg.; jonge hanen f 0,75 f 2,50 (per kg. f 1,75f 2,50) en ko nijnen f 3f 6. Eiermarkt: Vlugge handel. Aanvoer steeg tot ca. 1.200.000 stuks, daar het broedseizoen geëindigd is en er dus geen eieren voor de broedmachines meer nodig zijn. De prijzen stegen eveneens. Over het algemeen werd er f 12,90 f 13 per 100 stuks betaald, voor de kleinste f 12,50 en voor de grootste f 13,25. De stijging was een gevolg van het feit, dat Duitsland met ingang van 1 Mei op ieder ei een heffing" van 1,8 cent legt. Men trachtte daarom thans nog zoveel mogelijk in te kopen. De N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft bij monde van mr. A. Adama Zijlstra, de alarmklok ge luid in verband met de toekomst van Scheveningen als badplaats en cultu reel centrum, Mr. Zijlstra zeide daarbij „dat zijns inziens de invoering van de roulette de conditio sine quan on was voor het voortzetten van een exploita tie, zoals zijn maatschappij doet. Men kan zich niet voorstellen, aldus spreker, hoe op den duur concerten, seizoenho tels en dergelijke zonder de uit het spel voortkomende financiële middelen moeten worden geëxploiteerd en hoe aan de concurrentie met het wel spe lende buitenland het hoofd geboden moet worden. Het spel, zo vervolgde spreker, is een noodzakelijk kwaad, evenals de bewa pening, die niemand toejuicht, doch die nochtans in het algemeen belang nodig is. De indirecte baten van het spel zijn veel groter dan de directe. VATICAANZENDER OVERGEDRAGEN In de grote zaal van de KRO-studio te Hilversum is de Vaticaanzender, het geschenk, dat katholiek Nederland ter gelegenheid van het Heilig Jaar aan Paus Pius XII aanbiedt, aan het co mité Radio Anno Santo overgedragen Het geschenk werd gesymboliseerd door een maquette op 1/20 van de ware grootte. Deze zal op 18 Mei tijdens een bijzondere audiëntie van de Nederland se bedevaartgangers aan de Paus wor den aangeboden. De zender heeft een energie van 400 kW en vijf golflengten tussen 11 Vé en 50 m. ENGELAND EN PALESTINA. Engeland heeft de annexatie van Arabisch Palestina door Jordanië it- kend en aan de Jordaanse regering militaire hulp gegarandeerd, in geval Israël zou pogen, inbreuk te maken op de nieuwe Jordaanse grenzen. Voorts heeft het onder bepaalde voorwaarden de Israëlische regering de jure er kend. Herbert Hoover, ex-president van Amerika, heeft aangedrongen op op heffing der VN en stichting van een nieuwe organisatie, waarvan de com munistische landen zouden zijn uitge sloten. Deskundigen uit 16 landen, waar onder Nederland, zijn te Londen bij eengekomen om over het vereenvoudi gen van de uitwisseling van televisie programma's te spreken. Telegrafische gelukwensen voor H.M. de Koningin moeten liefst vóór of op 29 April bij de PTT worden aange boden. Zij zullen op de juiste tijd wor den afgeleverd. De Nationale Bond Het Mobilisa- tiekruis en de Landelijke Bond van Oud-Strijders zullen fuseren, teneinde een Nationaal Fonds van Oud-Gedien- den te vormen. SCHAGEN, 27 April 1950. 3 paar den 500800; 3 stamboekstieren 1000 1200; 62 magere geldekoeien 450695; 30 vette geldekoeien 500900; 30 kalf- koeien 7001050; 5 pinken 275400; 254 nuchtere kalveren 2548; 20 schapen, mager 85115; 12 schapen, vet 70100; 26 overhouders 6590; 2 varkens, zeu gen met biggen 375; 56 biggen 3550; 14 konijnen 0,751,50. J^E REGERING heeft het plan, aan Canada, uit dankbaarheid voor al leg wat dit land voor Nederland deed, een schilderij van Hobbema aan te bieden. Hobbema was één van onze beste schil ders en één van zijn mooiste werken „De twee watermolens" zal. als blijk van onze diepe erkentelijkheid, aan het volk van Canada worden geschonken. Dat is, wat mij betreft, de Canadezen van harte gegund. Ik zou zeggen: het volk dat onze Kroonprinses en Haar kinderen liefderijk herbergde, het volk welks zonen bij honderdtallen hun le ven gaven in de strijd om onze vrij heid, het volk dat meer dan enig ander ter wereld zijn grenzen open houdt voor onze emigranten, dat volk moeten we nu eens 'n keer laten zien, dat we al die dingen ten zeerste op prijs stellen. En aangezien de liefde nu eenmaal nooit van één kant mag ko men, is het een beste gedachte van onze regering geweest, om aan Canada een prachtig schilderij van een beroemd Nederlands meester aan te bieden. Mijn zegen de de uwe! Maer.... zo denken sommige Haege- naars er niet over. Ach nee zeg, stel je eens even veur: daer wil die Drees met zijn aanhang waerempel een Hob bema weggeven. Aan die Canadezen zeg. Is dat effe ongeheurd? Ja vrienden, ge zoudt ze met hun kop onder de kraan houden, maar ze heb ben warempel de lef gehad, het de re gering kwalijk te nemen. En van hun schrille ontsteltenis hebben ze blijk ge geven door het publiceren van wat ze in hun bibberige toorn een ernstig protest believen te noemen. „Ze" dat zijn niet alle Hagenaars; stellig niet. Er leven ook in Den Haag mensen met een hart in hun lijf. „Ze" dat zijn de dames en heren van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio, die (de naam van hun club zegt het al) hun le ven besteden in de beoefening van het schone. Ze zeggen: dat schilderij behoort tot ons nationale cultuurbezit, laten we dat maar houden en geef die Cana dezen wat anders. Misschien hebben deze mensen veel verstand van kunst. Maar van oprechte dankbaarheid, die zich uiten wil in het schenken van iets, dat waarlijk een of fer mag heten, weten ze niets. Totaal niets. Ze erkennen de offers, die de Canadezen brachten, o zeker. Maar ze willen er geen offer tegenover stellen, dat een stukje van ons cultuurbezit zou kosten. Ze vergeten, dat er van die hele cultuur maar 'n bedroevend beetej zou over zijn, als niet de Canadezen voor de bevrijding van ons land het beste hadden gegeven van alles wat ze te geven hadden: hun kinderen. Voor de honderden jonge levens, die in de modder van onze grond hun einde von den, wil de regering één schilderij ca deau doen. Maar als de dames en he ren van Pulchri Studio hun zin krijgen, gaat dan niet door. Vanwege de cultuur. Ik geloof, dat het cultuurpeil van een volk niet alleen kan worden afgemeten aan zijn schilderijenbezit. Ik geloof, dat voornamere factoren genoemd kunnen worden. Als daar zijn: fatsoen, bescha ving, tact en hoffelijkheid. Ik hoop, als Nederlander, dat de Ca nadese kranten het „ernstig protest" van Pulchri Studio niet aan hun lezers zullen voorzetten. Wat zouden die va ders en moeders er van denken, wier jongens begraven liggen in het land, welks cultuurchinezen nog te gierig zijn om een schilderij te schenken? Eén schilderij voor stromen bloeds en tra nen Als i k Canadees waszou ik het schilderij kapot slaan op de harde kop pen van hen, die in hun koeltoergierig- heid de eerste beginselen van ware be schaving met voeten treden. En nu ik Nederlander ben kan ik alleen maar mede namens tien millioen fatsoen lijke medeburgers aan het Canadese volk onze verontschuldigingen aanbie den voor het feit, dat wij helaas moeten aanzien, hoe deftige dames en heren de zuiverheid van ons dankoffer bezoe delen met hun vermaledijd gezwam. JEREMIA BLOM. Balatum karpet 2x3 mtr. 9.90 KUSSENVULLING kg. 1.10 THEEDOEK 75 ct. Blauwe Handdoek 1.09 C0C0S 140 cm br. per mtr. 8.95 Lacqué Kinder ledikant 27.so |Keixer*lfMt 24 De adressen Bureau enz. uitslui tend 's middags na vier urn Raszuivere Aird&le terriërs, zes weken oud. Zonder stamboom. - Adres: Bureau van dit blad. Prima motorrijwiel, 500 cc; na 6 uur. De Wetstraat 9. Flink dressoir, prijs f 60.—. - Balistraat 51. Drie kleine crapauds i 15,— samen, 1 veren schudbed 30,— en 1 bureaulamp f 5,—. Joubert- straat 45. Een beste werkfiets. Dahlia straat 50; na 6 uur. Twee nieuwe voor-oorlogse he- rencostuums. Adres: Kemphaan straat 12. Of in ruil een i-pers. opklap- bed met of zonder ombouw tegen een 1-pers. Engels ledikant met dubbele spiraal. Br. onder nr 665, Bureau van dit blad. Dame vraagt gemeub. zit-slaap- kamer met kookgelegenheid. Br. onder nr 668, Bur. van dit blad. Prima Jazz-guitaar voor mdere goede guitaar met rond klank gat. Ruyghweg 168. In Beverwijk een ld. huis of een groot huis (nw) voor huis in Den Helder. Br. onder nr 670, Bureau van dit blad. Een nette jongen gevraagd voor diukkeriiwerk. Aanmelden Dri). Het Noorden", Stakman Boste- straat 55, Den Helde*. Gevraagd: werk- en schoon- maakhuizen. Br. onder nr 666, Bureau van dit blad. 500,— ter leen gevraagd tegen goede rente, maandelijkse af lossing f 50,—. Br. onder nr 667, Bureau van dit blad. Komen aanvliegen twee jonge sierduiven (rode en witte). Tegen adv.-kosten terug te bekomen. - Brakkeveldweg 38. Inwoning gevraagd door jong getrouwden. Adres: Bur. van dit blad. Dame vraagt inwoning, gen. behulpzaam te zijn in de huis houding. Br. onder nr 669. Bur. van dit blad. Gevraagd bijlessec in practi- sche en theoretische chemische analyse en berekeningen. Br. ond. nr 672, Bur. van dit blad. Breiwerk gevraagd. Adres. Bij reau van dit blad. Naaister kan werk aannemen; speciaal dames- en kinderkleding. Ie Vroonstraat 69. Wie weet waai' Beertjes drie- wielertje is? Zaterdagmorgen j.1. weggeraakt. Beer ligt momenteel in 't ziekenhuis en is er zeer aan gehecht. Javastraat 10. DE BESTE f RECLAME m dames jassen krimpvrij, 1. mouw, 14.95 - kruid, jassen slagers jassen bakkersbuizen bakkersmutsen halsdoeken bakkersbroeken Verpleegsters- schorten Verpleegsters- boorden id. manchetten baddoeken, 3 voor in extra maat washandjes, prima kwaliteit graslinnen, 160 br. per meter Slopenkatoen NYLON -kousen 7.90 linksgew. kousen 2.86 sterke kousen 1.70 - 1.43 - 1.39 - alpino's Wie rekent, koopt 11.46 9.46 10.82 8.45 2.20 1 05 11.60 6.36 1.75 1.50 4.50 24» 34 c. 2.98 1.86 - 6 95 - 2.51 - 1.17 2.25 bü I SPOORSTRAAT 116

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3