m Minister Drees wenst namens het volk geluk Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 1 Ongeregeldheden in Witwatersrand Vliegende Vleugel stortte neer Parades in 't Oosten, feest in 't Westen Geheime orders voor Pinksterbetoging D*»d»g 2 Mei 1950 75e Jaargang No. 10788 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna A [EEST )N NEDERLAND Op Soestdijk een regen van OZO sigaretten Radiorede van de Koningin Engelse schepen gaan onze troepen vervoeren WERK IN LONDENSE HAVENS HERVAT Weerbericht Tien naturellen om het leven gekomen OPNIEUW DE ZAAK-WESTERLING Bijzondere Raad van cassatie in cijfers De piloot gedood Marine in West-Europa moet worden uitgebreid Eén Mei in de wereld Pamfletbommen op Berlijn Demonstraties en daden van terreur Democraat doet onthullingen PRINS BERNHARD NAAR AMERIKA VERTROKKEN Twee doden op onbewaakte overweg De Gaulle pleit voor een sterk Frankrijk Chinezen houden Engels schip aan jongeman door marechaussee doodgeschoten ULTIMATUM AAN DE ZUID-MOLUKKEN Britse regering door het oog van de naald BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK mm TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Op de avond van de 41ste verjaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana beeft de ministerpresident dr. W. Drees een radiorede uitgesproken over de beide Nederlandse zenders. Dr. Drees zeide, dat het afgelopen jaar er één was van beslissende betekenis en bovendien zullen wij zeer binnenkort herdenken, dat tien jaar geleden de Duitsers ook ons land besprongen. Nu Mei 1950 een dubbele mijlpaal is, is er dubbele reden om te herdenken, zo zeide dr. Drees. De minister president wees erop, dat in ons land geen tegenstellingen over staatsvorm en vorstenhuis het volk verdeeld houden, en ging voort met te zeggen, dat Indonesië weliswaar geen deel van het Koninkrijk meer uitmaakt, doch op andere wijze met ons is verbonden. Ook de gebiedsdelen in de West zijn geen koloniën meer. Toch kunnen wü, ook als Nederland niet meer heerst over grote gebieden, een gelukkig, een sterk en een geëerbiedigd volk zijn. Dr. Drees besloot met namens het gehele volk de gelukwensen aan de Koninklijke Familie uit te spreken. Qe Zaankanters hebben gistermorgen bij de feestelijke huldiging voor het Paleis Soestdijk het modernste en snel ste vervoermiddel, het vliegtuig, ver slagen. Twee minuten namelijk, voor bet vliegtuig, bestuurd door majoor Wanrooy een sigarettendropping kwam uitvoeren, reden zes Zaankanters de Soester ingang van de paleistuin bin nen en overhandigden een aan de Zaan opgestelde oorkonde waarop de geluk wensen voor de Koningin en de wens voor een goede gezondheid waren geeal- ligrafeerd. Onmiddellijk daarna raasde het vlieg tuig laag over het Paleis en precies om half elf fladderden de eerste pakjes OZO- sigaretten omlaag. Drie kinderen liit Baarn renden naar voren om de pakjes op te rapta en ze aan te bieden aan de Koningin, die met de prins en d« prinsesjes op het bordes stond. Nog twee maal kwam het vliegtuig terug, waarna het voor goed verdween. Nau welijks was het uit het gezicht, of een stofwolk kondigde de komst van veer tig hardlopers aan, studenten uit Lei den, die een oorkonde kwamen over handigen, welke met estafettelopers naar Soestdijk was gebracht. Het stralende weer droeg niet weinig bij tot de feestvreugde. Drieduizend postduiven fladderden de heldere voor jaarslucht tegemoet, de Apeldoornse harmonie blies zich de wangen bol en toen begon de stroom van mensen met bloemen. Zelden hebben de trappen van hst paleis zo'n bloemenweelde te torsen gekregen. De Koningin, gekleed in een geel deux-pièces was kennelijk onder de indruk van de aanhankelijkheid, haar andermaal betoond. Tegen 't mid daguur werden de paleishekken geslo ten en werden de laatste bloemen op het bordes uitgespreid. Toen trok de Koningin zich terug om haar geschen ken in ogenschouw te nemen. Gelukwens van Sukarno. President Sukarno heeft H. M. Ko ningin Juliana het volgende telegram gezonden: „Mede namens de ingezetenen van de RIS, bied ik Uwe Majesteit hierbij mijn eerbiedige gelukwensen aan met Uwer Majesteits een en veertigste ver jaardag. Moge God zijn zegen over U en Uw gezin en het Koninkrijk der Nederlanden uitstorten". De stralende zon, die aan de strak blauwe hemel stond, heeft in niet geringe mate de feestvreugde op Soestdijk verhoogd. Links op de foto: het Koninklijk gezin, dat het défilé der Soester en Baarnse schooljeugd ter ere van Koningin Juliana's verjaardag gade slaat. Rechts: de kleine prinses Marijke voelde er niet voor zo'n la,nge tijd stil te staan. Prinses Beatrix had dan ook de grootste moeite het kleine zusje op het bordes te hou den tot plezier van prinses Irene. In verschillende steden hebben de gebruikelijke parades plaatsgehad en Amsterdam, Rotterdam en Den Haag boden een straatbeeld, zoals men dat als van ouds gewend was. Heel Ne derland was in feesttooi en op ver schillende plaatsen werd de dag met een taptoe of een vuurwerk besloten. Naar de „Radiobode" meldt, zal Ko ningin Juliana op de Nationale Feest dag (Vrijdag 5 Mei) des avonds van 7.01 tot 7.10 uur een toespraak houden over de beide radiozenders. De Sydney Daily Telegraph meldde gisteren dat vijf schepen van de route Australie-Engeland gedurende Augus tus en September tussen Indonesië en Nederland zullen varen voor het ver- Voer van Nederlanders naar Holland. Het blad verklaart, dat de Neder landse regering via de Engelse rege ring de schepen Ranchi en Chitral van de Peninsular-Orientallijn en de Ge toonde en Otranto van de Orientlijn voor één reis heeft gecharterd en dat men verwacht dat ook de Maloja van de P. en O. lijn voor een reis gebruikt tal worden. Het werk in de Londense havens is gisteren volledig hervat. De staking heeft elf dagen geduurd. De stakers wa- ren met ontslag gedreigd als zij giste- ren hiet aan het werk zouden gaan. Verwachting, geldig tot heden avond: Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. In het Oosten van het land ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren, in het Wes ten iets koeler. Woensdag Zon op 5.08, onder 20.07. Maan op 22.49, onder 5.15 In naturellendorpen in het gebied van Witwatersrand is de politie Maan dag met stenen bekogeld. Zij opende daarop het vuur, tengevolge waarvan tien naturellen om het leven kwamen en twintig ernstig gewond werden. In de verschillende voorsteden van Johannesburg kwam het tot ongere geldheden. Te Sofiastad en Alexandra werd door de politie eveneens ge schoten. De ongeregeldheden braken uit bij het vallen van het duister, na een Meidag vrijwel zonder incidenten. On geveer 100.000 naturellen van fabrie ken te Johannesburg en in een gebied van ongeveer 75 km ter weerszijden van de stad legden het werk neer. Te Wijnberg in Transvaal werden win kels in brand gestoken. Te Brakpan, Naar Aneta van het bureau van de militaire gouverneur verneemt zijn de heren Denninghof Stelling en Mol van „Multifilm" gearresteerd in verband met de Westerling-affaire. ongeveer 55 km ten oosten van Johan nesburg, braken ongeveer duizend na turellen uit een afgescheiden wijk en bestormden de stad. De politie dreef ben uiteen na een charge met gummi stokken. Tot 1 April van dit jaar behandelde de Bijzondere Raad van Cassatie 3152 zaken. Hiervan werden 44 zaken niet- ontvankelijk verklaard. Verworpen werden 1113 beroepen. Er werden 1572 sententies van Bijzondere Gerechts hoven (thans Bijzondere Strafkamers venietigd; 27 keer werd ontslag van rechtsvervolging gegeven. 1330 maal werd de opgelegde straf veranderd. Wat de nieuwe veroordelingen betreft werden 3 doodstraffen uitgesproken, 50 personen tot levenslang veroor deeld, 1072 maal werd de straf verlicht, in 258 gevallen werd zij verzwaard- Negentig doodstraffen werden in vrij heidsstraffen veranderd. Op 121 inge diende verzoeken tot gratie van de doodstraf werd als volgt beschikt: af gewezen 36, ingewilligd 85. Gerekend tot 1 April werden 36 doodvonnissen ten uitvoer gelegd. Een De Havilland 108, een voor ex perimenten gebruikte, met straalaan drijving voortbewogen „vliegende vleu gel", is Maandag enige km ten Noor den van Basingstoke neergestort. De piloot vond de dood. Het vliegtuig is van hetzelfde type als dat waarmee de befaamde test piloot kapitein Geoffrey De Havilland in 1946 verongelukte, toen hij, naar men geloofde, met een snelheid vloog sneller dan het geluid. Admiraal Forest P. Sherman chef van de marineoperaties in de Ver. Sta ten, heeft Zondagavond verklaard dat de Russische marine bijna tweemaal zoveel officieren en manschappen telt als de Amerikaanse. In antwoord op een desbetreffende vraag zei de admi raal, dat hij het zeker mogelijk acht, West-Europa tegen een eventuele Rus sische aggressie te verdedigen, doch dan moeten de landen van het vaste land van Europa een marine hebben, die sterk genoeg is om de veiligheid in eigen gebied te verzekeren. De Britse marine is volgens admiraal Sher man te zwak. De aandacht van de gehele w-ereld was geconcentreerd op Berlijn, waar de tegenstelling tussen Oost en West de 1-Mei viering een scherp contrast gaf. Er waren twee demonstraties, één in Oost-, één in West-Berlijn. Onge veer een millioen Berlijners zijn op de been geweest. Hoewel het aanvankelijk in de stad rustig was, nam het aantal incidenten tegen de middag snel toe. In West-Berlijn werden verschillende communistische optochten door de po litie uiteengejaagd en zeven leden van de Oostduitse volkspolitie werden ge arresteerd, omdat zij een Westberlijnse politieman met een revolver bedreig' den. Vooral opgeschoten jongens wa ren zeer rumoerig in de Westelijke sec toren, doch tot ernstige botsingen is het niet gekomen. Andere hoofdsteden. In Moskou nam Stalin op het Rode Plein een parade af, evenals maarschalk Tito in Belgrado deed Tito aanschouw de tanks van 36 ton, die in Joegosla vië waren gefabriceerd. In Praag was het Gottwald, die de parade afnam. In de Franse hoofdstad werd de dag als nationale feestdag gevierd. Theaters en restaurants waren gesloten en er Volgens de voorzitter van de vrije democratische partij te Berlijn, Carl Hubert Schwennicke, waren voor de aanstaande Pinksterdemonstratie van de „Vrfle Duitse Jeugd" te Berlijn ge heime orders gegeven, die inmiddels weer zouden zijn ingetrokken met het oog op de tegenvoorbereldingen van de Westelijke geallieerden en de Westber lijnse politie. Volgens die geheime orders, aldus de mededeling van Schwennicke, zouden groepen van de volkspolitie uit de Sow- jetzone in uniformen van de „Vrije De KLM-Constellation „Enschede" is gisteravond omstreeks half tien, onder commando van gezagvoerder Van Rees naar Amerika vertrokken. Aan boord van het toestel bevindt zich Z. K. H. Prins Bernhard der Neder landen, die in Philadelphia de „Hol land Fair" zal openen. H. M. Koningin Juliana was naar Schiphol gekomen om ifscheid te ne men evenals de Amerikaanse ambassa deur Selden Chapin, de leider van de ECA-delegatie in Nederland Clarence Hunter, de minister van economische zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink en de directeur van de KLM de heer Von Balluseck. De prins is vergezeld van zijn piloot majoor G. Sonderman. Op de onbewaakte overweg in Leu- venheim aan de particuliere weg van „Huize Den Bosch" werd gisteren om kwart voor twaalf de auto van de melk- slijter J. Remelink door de trein van ZwoUe naar Roosendaal gegrepen en ruim vierhonderd meter meegesleurd. Remelink en een 17-jarige logé uit Den Haag, die zich ook in de auto bevond, werden op slag gedood. De auto kon slechts met moeite onder het voorstel van de locomotief vandaan gehaald worden. Men vermoedt, dat beide in zittenden afgeleid zijn door een werk- trein, die juist het vertreksignaal gaf, zodat zij de andere trein te laat heb ben bemerkt. Jn het veen kijkt men niet op een turfje, zegt het spreekwoord. Maar men kijkt wel op een parachutebom. Met een scheel oog en onverholen af grijzen. De bom, die dan ook bij het turfsteken te Zwartemeer werd gevon den is ijlings gedemonteerd. Door vak lieden. Het ding was 80 centimeter lang en woog 30 kilo. De onbeheerde auto die dezer dagen bij Breda in de sloot lag, is opgeëist. Bij de politie heeft zich de eigenaar gemeld, die in de sloot was gereden en omdat hij niemand zag, die hem kon helpen, maar een hotel had opgezocht. Een koe, deel uitma kend van een kudde van 72, verkoos in Den Haag de vrijheid en begon te spur ten. Een agent met cowboy-allures trok er achteraan en kreeg het beest te pakken. Een collega werd echter onder steboven gelopen en moest in het zie kenhuis omwikkeld worden met ver bandgaas en watten. O Een meneer in Florida heeft om echtscheiding ge vraagd, omdat hij een mondinfectia kreeg en vier snijtanden verloor, toen zijn vrouw met zijn tandenborstel haar schoenen had opgepoetst, zonder dat hij het wist. In Bulgarije zijn brood en tarwe van de bon gegaan. Bij ons ok. Al Jaren geleden. lllillllllllliilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllililllllllllllllllllllllllllltltlllllllKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMI £Je Coldstream Guards hebben hun driehonderdjarig bestaan her dacht met een parade, waarin drie ge neraties meeliepen. Volgens radio Moskou bevinden zich op het ogenblik bijna achttien millioen communisten buiten de Sowjetunie, dat is belangrijk meer dan vóór de oorlog. Wommels ligt in Friesland en dus heeft Wommels /rr~ -*JV Habt u 1 Mot 30 of zó gevierd? een dorpsterp. In die terp is dezer da gen een Romeinse munt gevonden die geslagen is tussen de jaren 258267 na Christus. Op de munt staat de beelte nis van keizer Postumus. Een Schotse delegatie met de handtekenin gen van meer dan een millioen land genoten gaat naar Londen om voor Schotland zelfbestuur te eisen. Wel ja, waarom niet? Het land zucht al zo lang onder de Engelse slavernij. De as van prins Hubertus van Pruisen, klein zoon van de laatste Duitse keizer, die onlangs in Zuid Afrika overleed, is bij gezet in het familiegraf van de Hohen- zollern te Hechningen. J^e Britse admiraliteit heeft beslo ten, alle nasporingen naar de Britse trawler „Milford Viscount" die sedert twee weken met dertien perso nen aan boord is verdwenen, op te ge ven. Het schip wordt als verloren be schouwd. De staking van liftperso- neel in New-York is geëindigd. Men zegt dat de New-Yorkers samen onge veer tienduizend ton zijn afgevaUen. Door het trappenlopen. En in Oran kunnen ze weer trammen. Daar zijn de bestuurders en conducteurs weer aan het werk na drie weken staken. Duitse Jeugd" in West-Berlijn niet al leen hebben moeten demonstreren doch ook oplopen en terreurdaden hebben moeten uitlokken en stations, raadhui zen en andere openbare gebouwen be zet moeten lebben. Schwennicke deed deze mededeling ten overstaan van de pers na een bijeenkomst van de vrije democratische partij te Düsseldorf. Hij zeide met eigen ogen geheime orders, als door hem bedoeld, gezien te hebben. Generaal De Gaulle sprak Maandag voor een menigte van naar schatting 200.000 personen in het Bois de Bou- logne. De Gaulle verklaarde, dat Frankrijk op zijn eigen benen moest staan en zijn eigen verdediging moest verzekeren. Er diende geen buiten landse inmenging te zijn in zaken be treffende de Franse Unie, met name Indo-China. De generaal pleitte opnieuw voor een verenigd Europa „en werkelijk begrip tussen Frankrijk en Duitsland". De beste dienst, die Frankrijk de vrije landen kon bewijzen was zelf rechtop te staan, aldus De Gaulle. Het Engelse koopvaardijschip „In- charran" is in de mond van de Parel rivier door een oorlogsschip der Chi nese nationalisten aangehouden, toen het zich op weg van Hongkong naar Portugees Macao buiten de Britse ter ritoriale wateren bevond, en opge bracht naar het eiland Lamsami. De „Incharran" heeft een te Bangkok in genomen lading rijst aan boord. Zondagavond is een vierentwintig jarige jongeman door de marechaussee te Tudderen doodgeschoten tijdens een vechtpartij die ontstond tussen de po litie en een groep personen uit het na burige Broeksittard. De marchaussee kon, nadat zij ver sterking had ontvangen, de zaal van café Hochstenbach, waar het gevecht plaats vond, ontruimen, doch daarmee was het handgemeen niet ten einde. De vechtpartij werd buiten de zaal voor gezet. Toen het ten slotte enige lieden te bont werd en zij op de vlucht sloegen, schoot de marechaussee op de weglopers, na eerst tot tweemaal halt te hebben gesommeerd. Zij troffen daarbij de jongeman, die zwaar gewond naar het ziekenhuis te Sittard werd overgebracht, waar hij bij aankomst reeds was overleden. FRANS JOURNALIST TE BERLIJN GEARRESTEERD Oostberlijnse Volkspolitiemannen hebben gistermorgen bij de Branden burger Tor in de Sowjetsector van Berlijn de Franse journalist Jacques Charbonier gearresteerd. Men neemt aan, dat hij foto's heeft willen nemen. De Britse autoriteiten zuUen tegen de arrestatie protesteren, omdat Charbo nier Britse perspapieren had. Maandagavond is Charbonier weer vrijgelaten, nadat hij op het hoofdbu reau van politie in de Sowjetsector ondervraagd was. De politie heeft haar spijt betuigd, dat zij tot deze arresta tie was overgegaan. werd geen post bezorgd. In de Verenig de Staten was het weer en niet de po litiek het onderwerp van het gesprek. Een laag sneeuw strekt zich uit van Wyoming tot Montana. In de Noorde lijke steden is de temperatuur onder het vriespunt. In Engeland, Zwitserland, Denemar ken, Noorwegen en ar.dere democra tische landen bood de eerste Mei een rustig beeld, zoals dat alle jaren het geval is geweest. Nergens worden in cidenten gemeld of hadden ongere geldheden plaats. De eerste Mei heeft ook in Djakarta een rustig verloop gehad. Tachtigduizend mensen woon den een massa-bijeenkomst bij op het Merdekaplein, het vroegere Konings plein. Het terrein van de vergadering was versierd met grote portretten w.o. die van Stalin, Lenin, Mao Tse Toeng en Marx. Er deden zich geen inciden ten voor. Te Brussel rumoer Behalve te Berlijn, is het ook in Brussel tamelijk onrustig geweest, hoe wel zich hier de demonstraties be perkten tot het doen van uitroepen en tot schelden. Nabij het Gare du Nord was een socialistische optocht aange kondigd, die de burgemeester der voorstad verboden had. Bij de grens van deze voorstad waren prikkel draadversperringen opgericht en ge wapende gendarmes hielden de wacht. Daarachter stonden zes brandweerlie den van het leger gereed om de ver hitte gemoederen wat af te koelen. Het is niet zover gekomen. De auto van Spaak, die de betoging leidde, stopte vlak vóór de afzetting en vanaf het dak van een andere wagen met een luidspreker, richtte Spaak zich tot zijn toehoorders. Er werd geroepen en er werden kreten gehoord alst „8.S. treedt af!" en „Leopold moet hangen!" Pamflettenregen. In sommige wijken van Oost-Berlijn daalden gisterochtend anti-communis tische vlugschriften als een regen neer. De biljetten, waarin vrije verkiezingen voor de gehele stad werden geëist werden in raketachtige pamfletbommen afgeschoten. Zij waren afkomstig uit West-Berlijn. Het korvet „Hang Tuah" van de zee macht der RIS is Zaterdag van Makas- sar naar Ambon vertrokken met aan boord minister Leimena en de andere leden van de delegatie der RIS, die te Ambon onderhandelingen zullen aan knopen met het comité, dat daar de on afhankelijke republiek der Zuid-Moluk- ken heeft uitgeroepen. De delegatie zal in een sloep aan de wal gaan. De uitvaardigers van de proclamatie zullen dan een laatste kans krijgen om de proclamatie in te trekken. Indien zulks niet gebeurt, zal de APRIS (het leger der RIS) tot een actie overgaan. De Britse regering is gisteravond bij een onverwachte stemming in het Lagerhuis ternauwernood aan een ne derlaag ontsnapt. De stem van de speaker (voorzitter van het Huis) gaf de doorslag. De stemverhouding bij de stemming, die door de Conservatieven was afge dwongen, was voordat de speaker zijn st -n uitbracht, 278 tegen 278. De Con servatieven critiseerden de regering wegens beweerdf discriminatie ten op zichte van de diensten voor het weg verkeer, welke niet genationaliseerd zijn. Men gelooft, dat, zelfs indien de regering was verslagen, zij de stemming niet als 'n motie van wantrouwen, wel ke haar aftreden met zich mee zou hebben gebracht, zou hebben be schouwd. Explosie eist 32 doden In een opslagplaats van munitie, in het oude fort van Patiala in het oos telijke deel van de Pendsjaab, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Een deel van de hoge muur van het fort stortte door de explosie ineen en be dolf enige winkels en een groot aantal mensen. Er zijn 32 doden en veertig gewonden geteld. SUCCES VAN BIRMESE REGERINGSTROEPEN. Naar officieel is bekend gemaakt hebben regeringstroepen Pakokku, 550 km van Rangoon, opnieuw bezet. Door de herovering van dit belang rijke bolwerk der opstandelingen in Centraal Birma is het gehele gebied van de Irawaddi tussen Mandalay en Minbu in handen van de regerings strijdkrachten. BOTSING TUSSEN BOEREN EN POLITIE IN ITALIË Zondag zijn bij botsingen met de politie te Celano, ten Oosten van Rome, in de buurt van het landgoed van prini Porlonia, twee boeren doodgeschoten en zes gewond. De politie, die de menigte uit elkaar trachtte te drijven, werd bestookt met een hagel van stenen. Zij schoot eerst in de lucht en vervolgens op de menigte.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1