De ondergrondse acties schenden het internationale recht Drie kinderen doodden hun vader Graziani kreeg gevangenisstraf Eerste Kamer aanvaardt wet op Ondernemingsraden achttien jaar Harder werken en meer sparen herhaalt minister Lieftinck Slagerszoon vindt een schedel VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Koningin bezoekt „De Keukenhof" Woensdag 3 Mei 1930 75e Jaargang No. 10789 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Van Kleffens klaagt Moskou aan Speciale gevallen voor Haagse Hof van Jusiiiie? Er is overvloedig bewijsmateriaal Meer Britse troepen naar Malakka Trygve Lie naar Moskou Engelse tuinders in Noord-Holland Familie-drama te Rotterdam Een koning schreef songs Raden worden zo spoedig mogelijk ingevoerd Weerbericht KINDERBIJSLAG AAN GEPENSIONNEERDEN Daders van moord te Bandung gevat? Geen anti-socialistische coalitie in Engeland Tweede Kamer vervolgt debat over belasting herziening 1T i n x 1 zijn eigen promotie niet kon onderte- Generaal Bradley acht dienstplicht noodzakelijk Marianne Philips kreeg 427 stemmen Ijlst wil geen Fries in de raadszaal Sowjets willen praten over Oostenrijk „Wij zullen geen wapens uit Amerika lossen" Prins Bernhard op Idlewild aangekomen Oplossing van een moordmysterie? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p m.m. Kleine advertenties t „Jutte rtj es") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand t 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten |>e Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. E. N. van Kleffens, heeft voor de Amerikaanse vereniging voor internationaal recht aldaar een toespraak gehouden, waarin hij de Sowjet-Unie ervan heeft beschuldigd een ondergrondse actie in West-Europa te voeren. „Het is moge 1 ijk dat het tijdstip zal komen, waarop het noodzakelijk zal zijn speciale gevallen voor to leggen aan het Inter nationale Hof van Justitie", zeide hij. het Sowjetrussische optreden uit te spreken. Er bestaat geen twijfel aan, dat een dergelijk optreden der Westerse mogendheden en het daarvan te ver wachten resultaat diepe indruk zouden maken op de openbare mening in de gehele wereld". „In alle Westerse landen", aldus de Nederlandse ambassadeur bij het Witte Huis, „worden klachten vernomen over ondergrondse bedrijvigheid door het communisme. Het is duidelijk, dat het hier een beweging betreft, welke zich over de gehele wereld doet gelden en die geleid en beheerst wordt door een dictatoriale groep te Moskou. Het zal wellicht moeilijk zijn om in al derge lijke gevallen te bewijzen, dat de in structies afkomstig zijn van het Krem- lin, doeh men heeft in de loop der jaren de beschikking gekregen over een overvloedige hoeveelheid bewijsmate riaal, waaruit blijkt dat hier sprake is van een geregelde campagne, welke uit een centraal punt wordt geleid. De mate, waarin wij onze zaak naar voren moeten brengen, is natuurlijk n kwestie van politiek. Indien de omstan digheden dit vergden, zou het volko men juist zijn het Internationale Hof van Justitie te verzoeken zich over De tegen de georganiseerde opstande lingen op Malakka ingezette Britse troe pen zullen met 3000 man versterkt worden. De versterkingen zullen onder meer bestaan uit Mariniers en pantser troepen. Uit Hongkong werden reeds eerder Gurkha's en twee eskaders der RAF ge- sonden. Te Singapore melden berichten nieu we botsingen tussen Britse veiligheids troepen en guerrillastrijders. In de staat Pahang vielen 15 guerrillastrijders een wegpatrouille bestaande uit Maleise manschappen aan. Een der soldaten werd gewond. In Singapore zelf bevin den zich nog 10.000 met de communis ten sympathiserenden. WETHOUDER GEARRESTEERD In verband met het vermoeden on zedelijke handelingen te hebben ge pleegd met minderjarigen is gearres teerd J. R„ wethouder van de gemeen te Nieuw Helvoet. R. is voor de officier van justitie te Dordrecht geleid. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft een uitnodiging om naar Moskou te komen voor besprekingen met vooraanstaande Sowjetrussische functionarissen aanvaard, aldus wordt te Lake Success vernomen. Een gezelschap van circa 45 Engelse tuinders uit het graafschap Kent heeft een bezoek gebracht aan tuindersbedrij- ven in Noord-Holland. Zij legden grote belangstelling aan de dag voor de wijze van werken in de Noordhollandse tuin bouw. Enige vrees spraken zij uit voor een huns inziens te grote invoer van Nederlandse groenten in Engeland. De Engelse kostprijzen liggen n.1. aan de hoge kant en vooral de weersomstan digheden zijn oorzaak, dat de oogsten van de Engelse tuinders veel wissel valliger zijn dan hier. De lonen, die op de Engelse tuinbouwbedrijven aan het personeel betaald worden, liggen op ongeveer gelijk niveau met die in Ne derland. De Engelse tuinder heeft ech ter minder sociale lasten. In Engeland zijn de landhuren hoger, waarbij komt, dat de huurder in Engeland ook de grondbelasting moet betalen. Tot grote verrassing van de bezoe kers van de bloemententoonstelling „De Keukenhof" in Lisse stopten gistermid dag om kwart over drie plotseling en kele hofauto's voor de Ingang en bracht H. M. Koningin Juliana met de prin sesjes Beatrix, Irene en Margriet een officieus bezoek aan de lusttuin. Ruim een uur hebben de hoge gas ten in de tuin rondgewandeld, waarbij zij door bestuursleden van „De Keu kenhof" werden voorgelicht. De heer Van Waveren, voorzitter van het comité, bood de Koningin een spe ciaal vervaardigde vaas van Leerdam glas aan, voorzien van gravures, die betrekking hebben op De Keukenhof. De vaas was gevuld met een groot bouquet darwinparkieten, een bijzonder srfort tulpen. De Koningin en de prinsesjes wan delen over een der rustieke brug getjes van bet uitgestrekte terrein. Ten huize van de familie H. in de Rubroekstraat te Rotterdam speelde zich Maandagavond een drama af, dat de dood van de vader, de 48-jarige donkeyman J. H. ten gevolge heeft ge had. De laatste weken kwam H„ die van de steun trok, bijna iedere avond dronken thuis en trad dan onhebbe lijk tegen zijn vrouw en dochter op. Eij dreigde hen zelfs ui4 de weg te timen. Toen hij Maandag weer dron ken thuis kwam en zijn vrouw be dreigde, trokken de 21-jarige dochter en de drie zoons resp. 19, 17 en 16 jaar oud partij voor hun moeder. De dochter greep een pook en de oudste twee zoons namen een strijkijzer en een stok en gezamenlijk gingen zij de vader te lijf. Hun angst en woede was zo groot, dat zij hun vader, die nog Mild vonnis voor „lialie's eerste oorlogsmisdadiger Ex-maarschalk Rodolfo Graziani, die tijdens de oorlog opperbevelhebber van het Italiaanse leger is geweest, is door een krijgsraad van generaals ver oordeeld tot achttien jaar gevangenis straf, waarvan hem dertien jaar en acht maanden worden krijtgescholden. Hij zal nu nog veertien maanden in de gevangenis moeten blijven. De eis was vier en twintig jaar. Graziani gaat in hoger beroep. Graziani was opperbevelhebber van het „op de laatste schans strijdende leger" van Mussolini in Noord-Italie. Hij bleef de Duce tot aan de laatste dag trouw- De betrekkelijke mildheid van het vonnis is te verklaren uit de Songs, die geschreven werden door de koning van Thailand, de 22-jarige Phumiphon Aduldet, zullen het hoogte punt vormen van een Broadwayrevue, die 21 Juni in New York begint te lopen. De in Amerika geboren koning heeft de naam een liefhebber van „hot music" te zijn. De belangrijkste song, die in de revue gezongen zal worden, is getiteld: „Blue Night" Voorts zal een potpourri van S andere door de koning geschreven songs ten gehore worden gebracht. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp op de Ondernemings raden zonder hoofdelijke stemming aangenomen met alleen de communis ten tegen. Weliswaar bestonden nog verschillende bezwaren en wensen, maar minister Joekes heeft ze uitste kend weten te weerleggen en zijn wetsontwerp In veilige haven kunnen loodsen. Zowel de heer Schipper (AR) als de heer De Bruijn (KVP) was van oordeel, dat deze materie eigenlijk bij de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie had moeten worden geregeld. Laatstgenoemde spreker meende overigens, dat de wijzigingen, die sinds de indiening in het ontwerp zijn aangebracht, de band met de PBO wel hebben verstehkt. Waarom is ech ter tegen de mening van het meren deel der bedrijfsgenoten ingegaan? De heer Kievit (Arb.) had er be zwaar tegen, dat ook ongeorganiseerden candidatenlijsten voor de onderne mingsreden zouden kunnen indienen. Zijn partijgenoot, de heer Kramer, wilde ze in deze raden zelfs geen plaats geven. De heer Vixseboxse (CH) was het hiermee niet eens. Hij Verwachting geldig tot heden avond: Zwaar bewolkt met des ochtends nog een enkele bui, des middags gevolgd door opklarin gen. Meest matige wind tussen West en Noord-West. Dezelfde of lagere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG: Zon op 5.06, onder 20.09. Maan op 0.00, onder 8.46. achtte de vertegenwoordiging van het personeel onvoldoende, wanneer er alleen geojganiseerden zouden kun nen worden opgenomen. Minister Joekes kon zich hierbij wel aansluiten. Hij meende, dat in ver scheidene ondernemingen slechts een minderheid georganiseerd is, zodat in dat geval de nieuwe wet haar doel zou missen, wilde men de vertegenwoor diging beperken tot georganiseerden. Wat de scheiding tussen onderne mingsraden en PBO betreft de mi nister zeide, dat de laatste geleidelijk zou worden ingevoerd, doch dat men zo spoedig mogelijk zou overgaan tot het instellen van ondernemingsraden. overwegingen, dat Graziani gewond is geraakt, dat men zijn moed onbetwist baar achtte en dat hij meende, in mi litair en maatschappelijk opzicht goed te doen aan voortzetting van zijn sa menwerking met de Duitsers. De maarschalk maakte vooral naam bij de verovering van Ethiopië. In 1937 werd hij chef van de generale staf. Hij leidde de inval in Egypte in 1940, maar werd teruggeroepen, toen de Engelsen Tobroek veroverden: Na de capitulatie van Victor Emanuel werd Graziani minister van landsver dediging in Mussolini's republikeins- fascistische regering en opperbevel hebber van de laatste troepen van de Duce. Op 29 April 1945 gaf ook hij zich over aan de geallieerden. Sindsdien gold hij als Italie's eerste oorlogsmis dadiger. Op de vraag van het Tweede Kamer lid de heer Stapelkamp (A.R.) betref fende de indiening van een wetsont werp, waarbij aan gepensionneerden met minderjarige kinderen een kinder bijslag wordt verleend, heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken geant woord, dat de voorbereiding van het wetsontwerp thans zover is gevorderd, dat het een dezer dagen in de minister raad aan de orde zal komen. De Indonesische militaire politie te Bandung heeft vier personen aange houden, die ervan worden verdacht, de Amerikanen Robert Doyle en prof. Kennedy op de weg tussen Bandung en Cheribon te hebben vermoord. Zij zijn de Amerikanen een half uur na hun vertrek uit Bandung per taxi gevolgd. De kleur van de wagen is herkend door boeren, die getuige zijn geweest van de moord. De leiders van de Britse liberale partij hebben Dinsdag officieel het aan bod van de conservatieve partij tot een anti-socialistische coalitie van de hand gewezen. De voorzitter, Clement Davies, ver klaarde dat het liberale partijbestuur „de liberalen in het land de verzeke ring geeft, dat het niet voornemens is de onafhankelijkheid van de liberale partij in gevaar te brengen". De Tweede Kamer is gistermiddag niet klaargekomen met de behandeling van de wetsontwerpen Belastingher ziening 1950, Afschaffing Onderne mingsbelasting en Verhoging Ven nootschapsbelasting. Er waren zoveel amendementen ingediend, dat men te gen middernacht de behandeling er van maar heeft onderbroken. Minister Lieftinck moest vandaag in de Eerste Kamer zijn; de Tweede Kamer heeft daarom hedenmorgen een begin ge maakt met een debat over het Duitse vraagstuk. Minister Lieftinck, die zijn Vrijdag afgebroken rede voortzette, zeide, dat hij het niet eens was met de heer Hoogcarspel, die bezuiniging op het militaire apparaat had bepleit. Van andere zijde gegeven suggesties voor bezuinigingen waren evenmin bruik baar. De minister herhaalde: Men moet harder werken en meer sparen, willen inkomsten en uitgaven met elkaar in evenwicht komen. De overheid moet het voorbeeld geven door meer effi ciency, door inkrimping van taken en uitbanning van alle luxe. Handhaving van het monetair evenwicht zal de uiterste inspanning eisen. Spreker noemde de belastingpolitiek van na de bevrijding meer sociaal dan ooit tevoren in de geschiedenis. De heer Van de Wetering (CH) noemde de belastingverlaging onvol doende voor de bestrijding van de werkloosheid en de bevordering van r\e Amerkaanse toneelspeler Milton Berle heeft dezer dagen 19 uur op ÜLOrl 06St6xC kenen, maar er is niets veranderlijker j. nianirpn opstaan bii een liefdadig- dan een mens. De stad Tsjanderna- hoïHsvnorstplHng voor eeiT fonds voor TT*oe' die d«rtig kilometer ten Noorden Andere prtisten be- Ma° ur heeft beloofd, dat zes Ja- van Calcutta ligt, heeft zich, na 250 eron. r,. 79 i f waar Panse oorlogsmisdadigers, die aan jaar door de Fransen te zijn bestuurd, dienden in die tijd 72 telefoons, waar een slechte gezondheid lijden, op negen bij India aangesloten. O Een meneer in over toezeggingen voor steun binnen- Mei op parooi uit de gevangenis zullen Chicago. die terechtstond wegens dief- kwamen. Een New-Yorks financier be- worden ontslagen. Omdat je nou een- stal van een tondeuse, verklaarde, dat- loofde Berle een dollar voor elke mi- maal geen kwaad met kwaad moet ver- ie dacht, dat de machine bij de prijs nuut, dat hij op het toneel zou staan, gelden. Juan Peron, president van van een dollar was inbegrepen. En dat Deze belofte kostte de man 1400 dollar. Argentinië, is van brigadier-generaal klinkt niet eens onwaarschijnlijk. In totaal bracht de dag 1.300.000 dollar tot generaal-majoor bevorderd. Vorig op. De Japanse politie is op zoek naar misdadigersbenden. In April ar resteerde zij 3.911 personen, onder wie 85 vrouwen. Verder bedroeg de buit 40 pistolen, een machinegeweer en 330 Samoeraizwaarden. De zon rijst nog steeds daar in Japan. 1400 studenten hebben een Amerikaan een lezing over onderwijsaangelegenheden onmogelijk gemaakt. Studenten doen nu een maal anders dan anderen. In Teheran staken er 1400 omdat ze meer facul teiten willen. In Moskou gaan ze nieuwe wolkenkrabbers bouwen. Acht stuks, om 2000 bureaux in onder te brengen. Tass zegt, dat het „schitte rende bouwwerken uit de Stalinpe- riode" sullen worden. jaar heeft hij dit geweigerd omdat hij Ik hou m'n kinderbijslag deze keer aélf, Theodoorl JTngelse geleerden hebben een nieuw toestel gebouwd om de snelheid van de atoomdeeltjes tot bijna de snelheid van het licht (186.400 mijl per seconde* op te voeren. Dat gaat in een rechte lijn. Als het in een cirkel ging was het een synchrocyclotron. En daarom is d i t géén synchrocyclotron. Begrijpt u wel? O Een vent, die bij een ruzie in De troit zijn tegenstander vuil onder de gordel wilde stompen, sloeg op een gipsverband, dat het slachtoffer droeg wegens een wond in zijn rug. Nu loopt de woesteling zelf met zijn hand in het gips. n Iemand in Londen, wiens auto gestolen was, herkende zijn eigen dom niet „omdat de regen de wagen had schoongewassen". Zindelijkheid is toch maar allee. de industrialisatie, terwijl de heer Ritmeester (VVD) een bezuinigings commissie noodzakelijk achtte. Minister Lieftinck zeide nog, dat de heer Ritmeester aandringt op bezui niging, doch dat diens geestverwanten meer uitgegeven willen zien. Men moet nu eenmaal bepaalde grenzen in het oog houden. Spreker deelde mede, dat de Kamer binnen enkele dagen voor stellen tot het verlenen van toeslagen op de pensioenen voor slachtoffers van de mobilisatie 19141918 kan ver. wachten. Hiermede zal 10 tot 20 mil- lioen gemoeid zijn. poogde een scheermes te grijpen, met de voorwerpen op het hoofd sloegen, zodat zijn schedel verbrijzeld werd. De moeder rende het huis uit en stelde de politie op de hoogte van het vreselijke drama, dat zich had afge speeld. Ook de beide zoons gingen de straat op en spraken een agent aan. De vrouw en haar kinderen zijn op het bureau Boezemsingel in bewaring gesteld. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft het Congres verzocht, de dienstplichtwet in stand te houden. Hij zeide nog geen ontspanning te zien in de aggressieve pogingen van het communisme, om de overheersing van de wereld te bereiken. Het Con gres heeft een commissie aangewezen om na te gaan, of de conscriptiewet al dan niet kan worden ingetrokken. De voorzitter der commissie, de de mocraat Vinson, heeft voorgesteld, de werkingsduur der wet met twee jaar te verlengen, doch het Congres te la ten uitmaken, wanneer de dienstplich tigen moeten worden opgeroepen of een fabriek onder beheer van de staat dient te worden geplaatst. Van de 16.400 deelnemers aan de Boe kenweek-prijsvraag hebben 427 inzen ders mevrouw Marianne Philips aan gewezen ais de schrijfster van het ge schenk „De Zaak Beukenoot". Er wa ren zelfs inzendingen uit New York, Londen, Canada, Zwitserland, Frank rijk, Suriname en Cura^ao. Vier der meest opgegeven auteurs waren Ben Stroman, Jef Last, Rico Bulthuis en mr. L. de Bourbon. De commissie kende extra prijzen toe aan vier der 27 inzenders van manuscripten: Peter van Andel (Het geschenk is le vend), Rico Bulthuis (Feest), Jchan Fabricius (De grote beproeving) en Olaf de Landell (De appels bloeiden). Mevrouw Marianne Philips kon door ziekte niet bij de uitreiking der prijzen aanwezig zijn. De schrijfster is reeds jaren aan bed gebonden. De namen van de winnaars der prijs vraag zijn S. de Boer te Drachten, L. Zimmerman te Amsterdam en G. J. J. Boots te Roosendaal. Met vier tegen drie stemmen heeft de gemeenteraad van IJlst, op één na de kleinste van de Friese elf steden, besloten het ge bruik van de Friese taal in de raadsvergadering niet toe te staan. Het college van B. en W. was van mening, dat in de raad der ge meenteals deel van het konink rijk, uitsluitend Nederlands dient te worden gesproken. Medewer king aan een demonstratie voor de Friese taal kan de gedachte wekken, dat de Friezen een apart volk vormen en een splitsing in het Nederlandse volk kunnen brengen. De voorstanders merk ten op, dat zij hun gedachten ge makkelijker en beter in de Friese taal tot uiting kunnen brengen. Zelfs in de Provinciale Staten van Friesland is het gebruik van Fries toegestaan. Door het besluit is IJlst thans de enige gemeente in Friesland, waarin een afwij zende uitspraak over het gebruik van Fries in de raadszaal is ge daan. De Sowjetrussische regering heeft voorgesteld de volgende vergadering van de plaatsvervangers ter bespreking van het Oostenrijkse vredesverdrag op Donderdag 4 Mei, in plaats van 22 Mei, zoals door de Westerse mogendheden was voorgesteld, te houden. Het voorstel, dat door de Sowjet russische plaatsvervanger Zaroebin werd ingediend, heeft nieuwe hoop ge wekt aangaande het sluiten van een Oostenrijks vredesverdrag. De geal lieerden gaan met deze datum fccoord. Op de meeting van het Amsterdams 1 Mei-comité is de volgende motie aan genomen: Tienduizenden Amsterdamse mannen, vrouwen en jongeren op de 1 Mei-beto ging in Amsterdam bijeen begroeten het besluit van de Nederlandse haven arbeiders de Amerikaanse moord wapens niet te zullen lossen; zeggen de havenarbeiders toe, dat zij in de be drijven en buurten alles zullen doen wat hun strijd kan ondersteunen, dat zij alles zullen doen om de vrede en het leven te verdedigen; brengen deze motie ter kennis van het Amsterdamse en Rotterdamse havenvredescomité. Prins Bernhard is gisteren om 11.25 uur plaatselijke tijd op Idlewild, het vliegveld van New York, aangekomen. Z. K. H. is doorgereisd naar Philadel- phia teneinde tijdig aanwezig te zijn voor de opening van de tentoonstelling „Holland Fair" aldaar. Maandag stootte de zoon van de sla gersfamilie Maas bij het graven in de omgeving van zijn vaders winkel te Roosendaal op een menselijke schedel. Men is van oordeel, dat deze opgraving de sleutel zal blijken te zijn tot de op lossing van het mysterie rond de win kelier Driessen, die omstreeks de be vrijding spoorloos verdween. In de zomer van 1947 werd in Roo sendaal een zekere De J. gearresteerd, die naast de alleen wonende Driessen had gewoond en die een vrouw in de nabijheid van de stad door wurging van het leven had beroofd. De J. werd tot levenslang veroordeeld. In de tel vertelde hij aan een medegevangene, dat hij ook Driessen had vermoord. De amateur-wichelroedeloper, de heer Key, heeft op zijn eigen houtje nasporingen verricht en kwam daarbij tot de bevin ding, dat D. begraven moest zijn in het steegje waar de stoffelijke resten thans zijn gevonden. Hij had indertijd reeds opgravingen verricht, echter zonder resultaat. TWEE ESTLANDSE MINISTERS ONTSLAGEN De Estlandse minister van Justitie, Aleksander Joeaar, en de minister van Buitenlandse Zaken Hans Kruus, zijn ontslagen omdat zij zich schuldig heb ben gemaakt aan „bourgeois-nationa- lisme" en „werktuigen in handen van WMttüs mogendheden" zijn geworden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1