Viering van Bevrijdingsdag Stad en Omgeving ,.De lachende spinnekop" speelde zes politieke satires RIBFLUWEEL Helders Fanfarecorps maaki rondgang PIET SCHMIDT Oranjebal M.O.O.C. Lelijke val Bevin, Truman en Spaak .Casino" Volksuniversiteit verantwoord door de finish in Duizend tegels spoorloos „Kunst aan het Volk" bestaat veertig jaar Opvoering „Stormeiland" voor oud-onderofficieren Dagorder van de Comman dant Zeemacht Nederland aan de top Ons postduivennieuws Uit het zakenleven Tussen Haaks en Kuitje Het lag voor het grijpen jeugdwedstrijd op het HRC-terrein HRC naar Hoorn Uit het politierapport Julianadorp Meifeest P.v.d.A. Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Texel Stropers hoorden xwaarder eis Urk Weekoverzicht visserij WOENSDAG 8 MEI 1950 Voor de goede orde komen wij nog even terug op de feestelijkheden, die ter gelegenheid van het eerste lustrum van onze bevrijding op Vrijdag S Mei worden georganiseerd. Kinderoptocht De kinderoptocht, van versierde fiet sen, autopeds, hoepels, kinderwagens en dergelijke, begint Vrijdagmiddag om drie uur. Aanvangende om half drie wordt de stoet opgesteld op de Ruyghweg, met de kop ter hoogte van de Reigerstraat. De optocht zal wor den geflankeerd door padvinders en muzikale medewerking wordt ver leend door de R.K. Harmoniekapel „Winnubst" en het muziekkorps van het Leger des Heils. Langs de route Ruyghweg, Sluis dijkstraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Kerkgracht wordt naar het Raadhuis gemarcheerd, waar de prijsuitreiking plaats vindt. De beide muziekkorpsen worden vóór het Raad huis opgesteld en zullen daar vrolijke marsmuziek ten beste geven. Dit onderdeel van de feestviering wordt voor de Helderse Gemeenschap voorbereid door de heren J. Jansen (Reigerstraat 27, telefoon 3376) en Th. Mallet (Ruyghweg 154, telefoon 2170). Kinderen, die nog aan de optocht wil len deelnemen, kunnen kaarten afha len bij de fa. Van Kalsbeek, Binnen haven 3; fa. Blom, Olivier van Noort- straat 60; Coöperatie, Brakkeveldweg en Coöperatie, Ruyghweg. Bij één van deze adressen moeten de kaarten in gevuld worden terugbezorgd. Kindermiddag Het bestuur van de Christelijke Oranjevereniging deelt ons mede, dat de kinderbijeenkomst in Casino, die om half vijf begint, alleen toegankelijk is voor de kinderen der leden, op ver toon van het bewijs van lidmaatschap der ouders. De avondbijeenkomst in de Bethelkerk is toegankelijk voor alle belangstellenden. Muzikale rondgang Om zeven uur 's avonds start bij het repetitielokaal in de Jonkerstraat het Helders Fanfarecorps voor een muzikale rondgang door de stad. De route is als volgt: Jonkerstraat, Spoor- gracht, Sluisdijkstraat, Schoolstraat, Parallelweg, le Schagendwarsstraat, Keizerstraat, Californiestraat, Diaco niestraat, Molenstraat, Oostslootstraat, Colbert coótuumó naar maai Excj. dessins - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 Tel. 3176 2e Vroonstraat, Koningdwarsstraat, Hoogstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Koningdwarsstraat, Stationsplein. Het publiek zal daar meteen kunnen blijven, want om acht uur begint in het Julianapark het tentconcert door het Stedelijk Muziekkorps. Het vol gende programma wordt dan uitge voerd: 1. Wilhelmus (Walther Boer) 2. On the quarter deck, mars (Alford) 3. Leichte Cavallerie, ouverture (Franz von Suppé); 4. VerschmShte Liebe, wals (Paul Lincke)5. Princesse Czardas, fantasie (Emmerich Kalman) 6. Taptoe met tamboers en pijpers. Deze taptoe bestaat uit de onderdelen: a. lange roffel; b. taptoe blazen; c. taptoe slaan; d. gebed; e. eremars; f. dienstmars; g. kamptaptoemars; h. dienstmars; i. mars „Hollands Vreugd"; j. dienstmars; k. mars „Kaiser Frie- drich"; 1. dienstmars; m. Défileermars. De jonge Marine-onderofficieren-club is in de luttele weken van haar bestaan zeer levensvatbaar gebleken. De grote behoefte, die in Den Helder aan een dergelijke organisatie bestond, werd op Koninginnedag bewezen door de uit zonderlijk grote belangstelling voor het Oranjebal in „Musis Sacrum". Echter niet alleen door het aantal bezoekers, maar ook en vooral door de sfeer, die van de aanvang af in de feestzaal heerste. De avond werd geopend door de voor zitter, bootsman A. C. J. Hoes, die de leiding overgaf aan de vice-voorzitter, sergeant-torpedomaker J. Lenstra, on der wiens leiding het programma was voorbereid. Men had kans gezien, in veertien dagen tijd een vlot-lopend en onderhoudend geheel samen te stellen en in te studeren. Een pittig clublied werd ingezet door een klein tweestem mig koor o.l.v. opper-torpedomaker Jansen. Het populaire melodietje en de prettige tekst maakten het meezingen plezierig. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin was een tele gram van gelukwens naar Soestdijk gezonden. Nadat hiervan aan de feest genoten mededeling was gedaan, werd uit volle borst het Wilhelmus «ezongen. De avond had verder het karakter van een intieme en gezellige soiree, waarbij het orkestje van Herman Ver woerd voor de dansmuziek zorgde. Ter afwisseling traden de heer en mevrouw Grollé in zeer verdienstelijke zangsoli, begeleid door mevrouw Erwig, voor het voetlicht. Mevrouw Boswijk en de heren Nottelman, Struis, Peen en We ning brachten enkele geestige sketches, en mej Kuiper en de heer Meijering demonstreerden enkele stijlvolle mo derne dansen Het gevarieerde pro gramma werd tot een éénheid gemaakt door sergeant-konstabel L. Nottelman, die als conférencier optrad en als pro motor van community singing veel suc ces oogstte. Het bestuur van de M.O.O.C. kan er zeker van zijn. dat de leden deze eerste grote avond op hoge prijs hebben ge steld. Men zal niet over belangstelling te klagen hebben, wanneer een vol gende bijeenkomst wordt aangekondigd. Op het bouwwerk van de N.V Christiani en Nielsen. die de fundering maakt van de nieuwe bewapenings- werkplaatsen der Koninklijke Marine, is gistermorgen de 79-jarige transport arbeider D. van D. bij het lossen van betonpalen uitgegleden, waarbij hij met zijn rug op een houten balk te recht kwam. Daa: hij over inwendigs pijnen klaagde, werd hij ter observatie naar het gemeente-ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand laat zich niet ernstig aanzien. Spelmoment uit de spannende wedstrijd tussen Wit-Geel-Wit en Petten, waarin eerstgenoemd elftal, na een zeer wisselend spelverloop, met 4S de overwinning behaalde en hierdoor kampioen werd ean de afdeling 1 C van de NHVB. Door de eeuwen heen hebben allerlei geleerde „koppen" politiek bedreven. Goede politiek en kwade; men kan het er mee eens zijn of niet, en dan is men voor- of tegenstander. Hoe het ook zi), gisteravond hebben poppenkoppen zich met de politiek bezig gehouden. En hoewel ook in „Casino" gold: zo is het, of zo is het niet, wie zou het onschuldige poppen kunnen kwalijk nemen wanneer bijvoorbeeld de Middenstand er even tussen wordt genomen, ook al weet men dat daar de geest van Jan W. Kesler, de vader van het poppentheater „De lachende spinnekop", achter zit. munten zelf weer op te strijken. Meer ingenomen waren de apen met de „man van links", die wapens leverde inplaats van lauwe limonade. Nou ja, en toen was het uit met de vrede in het apenparadijs. En ze gingen er zelf aan ten onder. Niet minder aardig waren evenwel „Exporteren", „Het Westeuropees Mid denstandsstraatje", „Het zwaartepunt is verlegd" en „Leger en vloot". In al deze schetsjes traden grote politieke figuren naar voren. Daar waren Bevin, Truman, Stalin, Cripps, Spaak, Van Kleffens, Stikker. Verder zagen wij onder andere admiraal Helfrich, en niet te vergeten het traditionele paar Jan Klaassen en Katrijn. Al deze poppen waren op kunstige wijze vervaardigd do„r Frieda Kesler - Bouman, die als Katrijn in het spel zelve ook een werkzaam aandeel had. De Helderse Volksuniversiteit heeft met „De lachende spinnekop" het seizoen op waardige wijze besloten. Een deel van het warme applaus waarmee het echtpaar Kesler gister avond werd beloond, was stellig toe bedacht aan de Volksuniveriteit. Een breed-grijnzende spin staarde ietwat onbewogen de stampvolle zaal in, toen de heer Kesler zijn program ma inleidde. Gelukkig is het de heer en mevrouw Kesler gisteravond niet vergaan als enkele andere poppen kastspelers in Belgie, waar zo'n artist driehonderd en vijftig jaar geleden werd veroordeeld, en een ander, na voor tovenarij langdurige pijnigingen te hebben ondergaan, in een cel de laatste adem uitblies. Zelfs hebben de poppen van het echtpaar Kesler ge heel vrij-uit hun mening kunnen ver kondigen, en dat is ook niet elke „poppenkasthouder" mogelijk ge bleken. Het doekje voor het speelraam werd voor het eerst gehesen voor „Le roi prud' homme", een satire geschreven door Lemercier de Neuville en han delende in de dagen van Napoleon III. Het was even moeilijk zich te ver plaatsen in de politiek rond het Franse hof, zo'n tachtig jaar geleden. Het stukje bevatte echter een schat van doordachte vondsten, die te allen tijde kunnen worden gelanceerd. Hier bij denken wij aan de wijze lessen van Victor Hugo, wiens markante kop ,in hoogst eigen persoon" boven de rand van het speelraam verscheen. De satires die hierna volgden, alle geschreven door de heer Kesler, wa ren misschien niet zo fijn in bewoor dingen, maar ze waren zeer zeker dui delijker en ook geestiger. Hier en daar herkenden wij grapjes en trekjes uit het repertoire van mr. Doodle, maar zij werden zo gebracht, dat het niet hinderde. Bovendien werden zij op de achtergrond geschoven door een hele serie knappe eigen bedenksels. Zeer geestig en vooral origineel was Als de apen ontwaken", waar de op zet van het spel afweek van dat vóór de pauze. De „man van rechts" schud de de apen wakker, en hij liet ze no ten plukken en geld verdienen, om de De aannemer T. M. uit Groningen, die een blok huizen in Oud Den Hel der bouwt, bemerkte op een gegeven moment, dat zijn voorraad tegels was verminderd. Hij miste vijftienhonderd stuks en vermoedde dat de nieuwe oe- woners van de A. IJ. Kuiperstraat paadjes hadden aangelegd van zijn dure tegels. De politie heeft het zaalt je onderzocht. Er bleek een misver stand in het spel. De bouwer der BBB- woningen had achthonderd tegels ter beschikking van de bewoners gelaten. De stapel ernaast, toebehorende aan M„ hadden de mensen beschouwd als een onderdeel van de beschikbaar ge stelde partij Zo kwamen vijftienhon derd van de vermiste tegels boven wa ter, want in de paadjes had men der tienhonderd stuks verwerkt, in plaats van de toegestane achthonderd. Nu is het zoeken nog naar de andere dui zend. Het veertigjarig jubileum van de ar beiders-zangvereniging „Kunst aan het Volk" zal Zaterdag 6 Mei op feeste lijke wijze worden gevierd, 's Middags van drie tot vijf uur wordt in „For- mosa" een receptie gehouden en 's avonds wordt in Casino een jubi leum-concert gegeven met medewer king van mevr. Riek HippeTendeloo, alt-mezzo, en de heer Nico Visser piano. Onder leiding van de heer H. J. Arisz worden o.m. uitgevoerd „Mor genrood" (De Nobel), „Sanctus" (Mo zart), „De Gypten" Roeske), „De Win ter" (Loots) en „Eens" (De Nobel). Mevr. Hippe zingt o.m. een aria uit .Orfeo" (Glück), twee liederen van Schubert en twee liederen van Brahms. Ook een oud-Hollands liedje, het aar dige „Daar was a wuf die spon" (in een bewerking van Hans Schouwman) staat op het programma van de soliste. De toneelgroep van „Elgawa" heeft voor de vijfde maal een opvoering ge geven van het toneelstuk „Stormei land", deze keer op een feestavond van de Kon. Ned. Bond van Oud-onderoffi cieren, afdeling Den Helder. Wanneer wij verklaren, dat de tonelisten nog beter op dreef waren dan tijdens de eerste opvoering (op de feestavond van M.V.Z.), dan zal men begrijpen dat het stuk buitengewoon is ingeslagen. Voor de leden van de afdeling vormde het eerste optreden van het dameskoor „De krekeltjes", onder leiding van de heer H. W. Jas, een bijzondere attractie. ONTVANGEN: blauw, rood, groen t A CA grijs en bruin, vanaf LINGERIEZIJDE wit, 80 cm. breed 1.79 Schout-bij-nacht I. W. Reijnierse, Commandant Zeemacht Nederland, maakte gisteren bij dagorder het vol gende bekend: Na het voorrecht te hebben gehad de eerste grote parade na de bevrij ding, gevolgd door een défilé, ter ge legenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin op 1 Mei 1950 t(mogen afnemen, is het my een be hoefte, mijn waardering te betuigen voor de wijze waarop door alle deel nemers van hoog tot laag is meege werkt tot het welslagen van deze parade. Hiermede werd tevens wederom een oude traditie in de Koninklijke Marine in ere hersteld, wat gezien de grote belangstelling, begunstigd door het fraaie weer, niet onopgemerkt is voor bij gegaan. Een en ander stemt mij tot tevreden heid en dankbaarheid. Spoorstraat 103. De postduivenvereniging „Nieuwe- diep" hield Zaterdag zijn eerste wed vlucht van Dordrecht af. De prijswin naars waren: S. Koorn 1, 5, 8; W. Geer vliet 2, 4, 7, 18, 16; G. Jansen 3, 10; H. J. Holtz 6, 12, 22; gebr. Koorn 9, 11, 29; L. Leen 14, 17; C. Koopman 15, 18, 24, 34; P. F. Bakker 19; L. v. d. Werff 20, 23, 30, 33; J. Kater 21; P. Beukers 25, 39; J. Dienaar 26, 27; R. van Baste- iaere 28, 35; P. Ham 31; H. J. Filipse 32, 38; R. Ruiten 36, 37; P. Wit 40. De eerste duif werd geklokt 14.15.50 uur, de laatste 14.20.3 uur. Vrijdag vóór half zeven (uiterlijk) inkorven voor Tilburg. Van half zeven tot acht uur klokken zetten en aanslaan. In het Handelsregister werden de volgende wijzigingen aangebracht: T. Darphorn, Den Helder, Olivier van Noortstraat 1416. Winkel in krui denierswaren en tabaksartikelen. Han delsnaam luidt thans: T. Glas-Jellema Uitgeversmaatschappij „Hollands Noorderkwartier" N.V., Den Helder, Koningstraat 7880. Uitgeven en ex ploiteren van nieuws- en/of adverten tiebladen. Uitgetreden commissaris: G. Nobel. Ran's Vleeshouwer^, Texel, Den Burg, Warmoestraat 15. Runder-, var kens- en lamsslagersbedrijf. Filiaal ge vestigd te Texel, de Cocksdorp 32a. Electrischa schoenmakerij „De Con current", Den Helder, Emmastraat 72. Bedrijf uitgebreid met: Kleinhandel in mannenrubberwateriaarzen, klompsok ken en klompechoenen. Hr. Ms. „Batjan" ia gistermorgen om acht uur naar zee vertrokken. De „Prinses Juliana" van het Ko ninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart maakt deze week weer een trip met zeevaartscholieren. Het zesde flottielje mijnenvegers is gisteren naar Rotterdam opgestoomd. De sleepboot Hr. Ms. „RS 7", die in Rotterdam gedemagnetiseerd werd, is gisteren in Nieuwediep teruggekeerd en doorgeschut naar de werf. De mijnenvegers Hr. Ms. „Rozen burg" en „Beveland" zijn uit het Bassin gekomen en hebben ligplaats gekozen in de haven. De „Zeefakkel" en de „HY 5" van de Hydrografische dienst zijn gisteren van de werf gekomen en naar Zout kamp vertrokken. Het is morgen hoog water om 9.15 en 21.40 uur, en laag water om 3.15 en 15.45 uur. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aan gevoerd: 144 kg bot, 583 kg garnalen, 31 kg kaan, 170 kg kabeljauw, 426 kg schar, 2821 kg schol, 8 kg poon, 305 kg tarbot, 1743 kg tong en 1000 kg wij ting. Gevonden: armbandhorloge, arm band, broche, deurknop van auto, handpomp, sportschoen, hazewind, kruiwagentje, knot katoen, kinder klomp, mutsje, mesje, glacé hand schoen, bouvier, haarlint, portemon- naie, rugzak met witte bonen, riem, rugzak, rozenkrans, jongensfiets, damesregenjas, sleutel, staalband, schop, kinderschoen, trekkar, dames- rijwiel, vulpen, kinderwant, ballpoint pen. Verloren: doublé schakelarm band, zilveren armband, autoped, akten- tas, booromslag, 'kinderbril, dop van benzinetank, drie honden, hoed, hand schoen, hoepel, glacé handschoen, paar- len ketting met zilveren slot, diverse portemonnaies, roeibootje, shawl, rij wieltas, trekker, damestas, vulpen, zwarte voile, étui met vulpen en vul- pootlood, kinderwant, twee zilverbon nen ad f 1, twee zilverbonnen ad f 2.50. ring met sleutels. Inlichtingen op het Hoofdbureau van Politie. Vanavond om kwart vóór zeven wordt op het H.R.C.-terrein een wed strijd gespeeld tussen een Helders jeugdelftal en een Noord-Hollands jeugdelftal. Het belooft een interessante wedstrijd te worden. Wij wijzen er op, dat de toegangsprijs tot deze wedstrij is bepaald op f 0.25. Ook leden en donateurs van de plaatselijke voetba- verenigingen zullen vijf en twintig cent moeten betalen. Hier volgen nog de opstellingen van beide elftallen: Noord-Holland: doel: C. van Bergen (KW); achter: J. Reine (DTS) en J. Doezi (HRC)midden: M. v. d. Schaaf (ODIZ), J. Kofman (Westfrisia) en J. Bruin (HRC); vóór: D. Boot (WFC), H. v d. Kelder (DWB), C. Groot (Zaan dijk), C. Crok (QSC) en Th. Oudkerk- Pool (IW). Den Helder: doel: Lingbeek (HRC); achter: Ewald (Watervogels) en Mo- bach (HRC); midden: Biersteker (HRC) Puhl (Helder) en v. d. Sel (Watervo gels); vóór: Beun (HRC), Goosen (Hel der), Den Os (HRC), Tabeling (Helder) en t Hert (Helder). Gisteren vernamen wij, dat HRC Zondag de belangrijke uitwedstrijd te gen Always Forward zal moeten spe len. Daar voor deze ontmoeting wel veel belangstelling zal bestaan, heeft men gerekend op een groot aantal supporters, dat met bussen de tocht naar Hoorn zal kunnen aanvaarden. Woensdag-, Donderdag- en Vrijdag avond tussen zeven en negen uur, en Zaterdag tussen drie en zeven uur kan men zich bij de heer Van Loo in de Keizerstraat van een plaatsje in een bus verzekeren. Aangifte werd gedaan van ver missing van een electrisch verwar mingsapparaat voor een tropisch aqua rium. De bakker G. J. S. vermist uit zijn kantoor een pcrrtemonnaie, twee loonzakjes en een electrisch scheer- apparaat. De brandweer heeft moeten op treden voor een schoorsteenbrandje in de Breewaterstraat en gisteravond om negen uur voor een dergelijk brandje in de Havikstraat. „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" MORGEN IN NIEUWEDIEP Zoals reeds eerder is gemeld, wordt het smaldeel Nederlandse Antillen Don derdag 4 Mei in Nederland terug ver wacht. Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Door man" en Hr. Ms. luchtverdedigingskrui ser „Jacob van Heemskerck" worden omstreeks zes uur des morgens te Rot terdam verwacht, waar Hr. Ms. „Karei Doorman" ligplaats jjgemt op de boeien voor de Maaskade. Hr. Ms. „Jacob van Hee.mskerck" neemt ligplaats in de Parkhaven. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" wordt om 7 uur 's morgens ter rede van Den Helder verwacht en zal om 9.15 uur afmeren te Nieuwediep. Zwaluwen keerden ierug Voor de vierde maal zijn de zwaluwen teruggekeerd in hun oude nest op de vliering van de heer H. Posthuma aan de Fazan tenstraat. Precies als verleden jaar om deze tijd vliegen de vogels bedrijvig af en aan om het nest weer in orde te maken. Door de afdeling Julianadorp van de P. vd A. werd Maandagavond een Meifeest gehouden in de zaal van café „Prins Hendrik". Na opening door de voorzitter, de heer J. Henderikx, heeft de heer B van Loen, hoofdbestuurslid van de Fabrieksarbeidersbond, in een duidelijke, goed gedocumenteerde rede de huidige toestand uiteengezet. Een drietal dames van de vrouwen afdeling voerde en aardig schetsje op, waarna als gast optrad de West- friese voordrachtkunstenares Maartje Bierman, die de aanwezigen aange naam bezig hield. De aanwezigen wer den getracteerd op koffie met koek. Een collecte voor Humanitas bracht f 14.90 op. 62. De bewaker heeft geluk gehad. Bakker Eek Roomhoorn heeft beloofd om dadelijk te komen, zodra hij ge hoord heeft waar het om ging. „Zo bewakertje, daar zijn we weer", roept hij opgewekt, zodra hij de bewaker ziet. „Laat ons de schade maar eens bekijken, dan zullen we zien, wat we er aan doen kunnen". Maar als de be waker hem het een en ander heeft la ten zien, wordt zijn gezicht ernstiger „Hm, hm, dat is erger dan ik verwacht had." „Ja, wat denk je, dat ik je voor mets heb laten roepen? Je weet dat morgen de opening plaats vindt roept de bewaker uit. „Stil maar, al moet ik de hele nacht werken, ik' zat je helpen. Tenslotte is mijn reputatie als bakker daarmede gemoeid", ant woordt Eek Roomhoorn en zet zijn kaarsje naast hem neer op een rots blok. Tenrm'-ste dat denkt hij. Het kantongerecht te Den Held,, veroordeelde onlangs de Haarlemmer» Jacobus Johailnes S. en Martinus G». rard R. resp. tot zes dagen hechteai. en zes dagen voorwaardelijk wegen» stropen in de Texelse duinen, tegen welk vonnis zij in hoger beroep waren gekomen. De verdachten die gisteren in Alkmaar terecht stonden, waren door de rijkspolitie betrapt, toen zij morgens door de duinen liepen, de e«n vijf, de ander vier gestrikte konijnen dragende. „Wij hadden ze gekocht", vertelde ver- dachte S., maar toen mr. Krabbe wild» weten wie de matineuze verkoper was geweest, verschool beklaagde zich ach. ter een onbekende Texelaar, die hem het wild zou hebben geleverd. Op d« vraag wat de Haarlemmers zo vroeg in het duin deden, antwoordde R„ dat zijn vriend een groot liefhebber is van plan- ten en op zoek was naar orchideeën. „Zeker met een jutezak", merkte d« officier, mr. Holsteyn op, maar de bo. tanicus antwoordde daarop, dat hij naar de knolletjes zocht van deze be roemde planten. S. bleek al verschillen- de malen wegens stroperijen te zijn veroordeeld. De officier noemde het verweer van verdachten flauw en kin derachtig en vroeg voor S. veertien dagen hechtenis. Tegen R. eiste hij een hechtenisstraf van zes dagen. Uitspraak over veertien dagen. ESPERANTOMONUMENT WORDT OP TWEEDE PINKSTERDAG ONTHULD Het Esperantomonument, dat op last van de Duitsers in de oorlogsjaren werd afgebroken, is thans bijna ge- heel opgebouwd. De aannemer Boon uit Den Burg is belast met de recon structie van het bouwwerk. Het ligt in het voornemen op Tweede Pink- sterdag het monument te onthullen. Hiertoe zal op deze dag op Texel een vergadering worden gehouden van de Noordhollandse Esperantovereniging. Men verwacht veel belangstelling voor de onthullingsplechtigheid. AANVOER AAN VISAFSLAG Aan de gemeentelijke visafslag t« Oudeschild werden de volgende hoe veelheden aangevoerd in de week van 24 tot 29 April: 374 kg bot, 1409 kg garnalen, 127 kg geep, 63 kg kabel jauw, 1749 kg schar, 5699 kg schol, 5 kg paling, 33 kg poon 38 kg tarbot, 476 kg tong, 359 kg wijting, 2 kg rog, 1 kg kommeraal, 320 kg kokhanen en 33 kg zalm. OMZET VAN DE E IERVEILING In de week van 17 tot en met 22 April werden aan de eierveiling te Den Burg 100.217 eieren aangevoerd. De gemiddelde kiloprijs bedroeg fl.70. BENOEMING Tot onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de openbare lagere school te De Koog werd benoemd mej. J. van der Schaaf uit Beetsterzwaag, zulks met ingang van 1 Mei. In de afgelopen week was er door het zeer ruwe weer weinig gelegenheid om de kuilvisserij uit te oefenen. Zelfs kon de vloot enkele dagen in het geheel niet uitvaren, terwijl op de andere da gen de vangsten aan kuilpaling zó ge ring waren dat van een lonend bedrijf niet kon worden gesproken. Ook de vangsten aan nest waren veel minder dan in de voorafgaande weken. De aan voer van kuilpaling varieerde per vaar tuig per dag van 10 tot 50 pond. Door de geringe vangsten waren de noterin gen iets hoger, n.1. per pond van f 0.98 tot f 1.47. Vooral Zaterdag waren de noteringen hoog. De lijnaalvissers konden vorige week de beug niet in zee brengen. Velen gin gen dan ook over tot de kuilvisserij. Ook de fuikaalvissers boekten weinig resultaat. De vangsten waren ook nu gering en allen hebben deze visserij nu beëindigd. Het resultaat der fuikvisserij is dit jaar wel zeer gering geweest in vergelijking met het vorige jaar. De weekbesommingen der kuilvissers varieerden vorige week per vaartuig van f 90 tot f 270, voor de fuikaalvis sers van f 120 tot f 200 per vaartuig. Over het algemeen ontstond vorige week veel schade aan tuig e.d. Sommi ge vissers verloren tijdens de stormen het gehele tuig. Aangevoerd werd: 4983 pond kuilpa ling; 685 pond fuikpaling; 17 pond bot en 138775 pond nest. De totale omzet aan de visafslag bedroeg ongeveer f 9282. OUDE VISMEELFABRIEK WEER IN WERKING Daar nog met dé bouw van de nieuwe vismeelfabriek moet worden begonnen, zou het seizoen voorbij zijn, voordat dit bedrijf in werking gesteld kan worden. Daarom is men bij wijze van overgangs maatregel overeengekomen, om de nieuwe vismeelfabriek eerst te laten draaien in de voormalige vismeelfa briek van de vroegere firma Bakker en Gersen. Dit gebouw behoort thans aan de heer P. Snoek, die hierin ook een garage heeft gevestigd. Aangezien de voormalige vismeelfabriek nog bijna geheel in tact is kan men spoedig ver wachten, dat er weer vismeel op Urk zal worden geproduceerd. Dit bedrijf zal aan Urk zeer ten goede komen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobje, d. v. Sjoerd Bakker en Jacobje ten NapelRiekeld, z.v. Hendrik de Vries en Hendrikje de Vries Klaas Hessel, z.v. Albert Brou wer en Antje Metz. Overleden: Klaas van Veen, 42 jaar, weduwnaar van Mina de Vries. URK, 2 Mei. Door 105 vaartuigen werd aangevoerd: 6457 pond kuilpa ling 0.90—1.10, 1938 pond lijnaal 1— 1.18, 2070 manden nest 1.581.65 per mend van 25 kg.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2