erna Amandeltjespudding Uit het leven van Edison Benedenbuurt te Anna Paulowna zal voortaan Smidsweg heten Nieuws uit Wieringen Het Radioprogramma HUWELIJK Oplossing Prijsraadsel K E L S K L U I T S I K T Doen duiven van sport vliegers schade aan de landbouwgewassen Marktoverzicht Purmerend Verbetering voor Wijkverpleging en Wiite Kruis OP HET MATJE Don Juan Geen minimumprijzen voor suiker en margarine WQENSDAG 8 MEI 1950 (Vervolg) Na de brand in de goederenwagon, waardoor Edison zijn rijdend laborato rium en het drukkerijtje van zijn week blad had verloren, moest de jongen weer een onderdak in het ouderlijtc huis zoeken. Maar op een morgen in Augustus gebeurde er iets dat een grote verandering in zijn leven zou geven. Terwijl hij met zijn vriend de stationschef van Mount Clemens op het perron stond te praten, raakte een van de goederenwagons, die geran geerd werd, plotseling los. Het drie- Jarig zoontje van de chef speelde op dat ogenblik tussen de rails en het Jongetje zou zeker overreden zijn, als Edison het niet op het laatste ogenblik voor de wielen had weggetrokken. Natuurlijk stond de chef er op om Edison voor zijn moedig optreden te belonen, maar de enige wens van de jongen was, het telegraferen te mogen leren. Die wens werd vervuld en Edi son was een dankbare leerling. Al heel spoedig bracht hij zelf-vervaar- digde instrumenten mee en hij wist daarmee een buitengewone snelheid te bereiken. Door de voorspraak van zijn leer meester. de stationschef, kreeg hij een aanstelling als telegrafist op het tele graafstation te Port Huron en hij bleef daar vaak nog een groot deel van de nacht om zich te oefenen in het opne men van persberichten en het nemen van scheikundige proeven. Toen Edison 16 jaar oud was, werd hij benoemd tot telegrafist bij een nachtlijn van de Grand Trunk-spoor- weg Hij moest daar hard werken en door de lange diensttijd lukte het hem nu en dan niet om wakker te blijven. Maar de nachttelegrafisten werden ge controleerd door het hoofdkantoor en daarvoor moesten zij ieder uur een be paald teken uitzenden. HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Het ontstaan van ons planetenstelsel. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp 7.30 Sportcommentaar. 7.40 Vandaag. 8.15 Een goede boodschap en een grote vraag. 9.15 Hollands Strijkorkest. 10.00 Harken-ensemble. 10.30 Nederlands Vocaalkwartet. 10.45 Avond overdenking. 11.15 NCRV-koor. 11.15 Kamer orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Don Kozakken- koor. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Operette klanken. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 De jeug'd in de hongerwinter. 7.45 De jeugd zelf. 8.10 The Kilima Ha- vaiians. 8.35* Sport. 8.45 Hein Festein. 8.50 Kwartet Jan Corduwener. 9.10 't Zou kunnen. 10.10 Quintetto Chigiano. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Dansmuziek. VOOR DONDERDAG HILVERSUM II, 402 m. Nieuwsberichten Om 7, 8, 1, 5.45 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Inter mezzo. 9.40 Schoolradio. 10.00 Strijkkwartet. 10.15 Morgendienst. 10.45 NCRV-koor. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 De Zevenklapper. 12.33 KRO minnestrelen. 1.20 Piano-recital. 2.00 Promenade-orkest. 2.45 tussen de bedrijven door. 3.30 Fluit-recital. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Weens Philharmonisch Or kest. 5.00 Het Radio-jeugdjournaal. 5.30 rriëse liederen. 5.50 Regeringsuitzending. 6.03 Eigen opnamen. 6.30 Psalmen. 6.45 W. A. Mozart. 7.30 Wij herdenken. 8.02 Wilhelmus. 8 03 Strijkkwartet. 8.15 Radio Philharmonisch Orkest. 9.30 Haak in. 10.05 Met band en plaat voor u paraat. 10.15 De vaart der vol ken. 10.35 Ouverture. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Sweelinck-kwartet. 11.45 Duitse dansen. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1 5.45 en 11 uur. 8.15 Gram.- muziek. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Piano- werken. 9.30 Croon-crew. 10.00 Morgenwijding 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luis ter. 11.00 Sopraan met piano. 11.30 Sonata da Camera. 11.45 Van de hak op de tak. 12.00 Bloemenbouquet. 12.38 Italiaanse volks liederen. 1.15 Harmonetto. 1.45 U kunt het geioven of niet. 1.50 The three bears. 2.00 Met naald en schaar. 2.0 Sonate. 3.00 Klimop. 4.00 Middagconcert. 5.00 Kaleidoscoop. 6.00 Nationaal programma. 8.15 Bach-cyclus. 8.50 »,Zij vielen voor ons". 9.30 Eduardo del Pueyo, piano. 10.00 „Zo jochie, jou heb ik." 10.25 Musicorda. 11.15 Sport. 11.30 Gram.- muziek. DOET U WEER SMAKELUK ETENI il DOOR MARY B U R C H E LL (53) „Hm. Daar zit iets in", gaf hij toe. .,Maar hoe dan ook" en hij keek weer geamuseerd naar de brief, „ik kan me best voorstellen dat jij ook weg zou rennen om je sieraden te verkopen, teneinde je dochter een mooie trouw japon te kunnen geven". „Nee", zei Teresa nadenkend, ,.ik zou niet wegrennen om dat te doen, ik zou waarschijnlijk eerst voorzichtig infor meren en dan zo voordelig mogelijk Verkopen". Dit scheen hem bijster te vermaken. „Maarje zöü verkopen, Teresa", hield hij vol. „Dat zou toch iedereen doen'" „Nee, zeker niet: ik weet absoluut niet of ik het zou doen". „Ook niet voor je eigen dochter?" Dat teken werd door de telegrafist Edison altijd precies op tijd uitgezon den. maar het vreemde was, dat de jongen vaak niet antwoordde, wanneer hij over zijn eigen l«n werd opgeroe pen. Men besloot om eens een contro leur op onderzoek uit te zenden. De controleur vond Edison in diepe slaap terwyi er op de tafel een won derlik instrumentje stond, dat met een klok verbonden was. Op ieder heel uur drukte een hefboompje automa tisch een sleutel neer, waardoor het contrMeseln werd uitgezonden Natuurlijk kostte deze uitvinding de jongen onmiddellijk zijn betrekkingen er brak een moeilijke tijd voor hem aan. Vijf jaar lang trok hy van net ene telegraafkantoor naar het andere In de winter van 1863 op 1864 raak ten grote ijsmassa's van het Huron- meer los en werden in de Sint Clalr- rivier gedreven. Zij vernielden daar de brug en ook de kabel tussen Port Huron en Sarnia. De directeur van het telegraafkan toor in Sarnia was radeloos, want er lag een grote stapel dringende tele grammen die verzonden moest wor- den. Edison kreeg een idee. Hij haalde de directeur over, om hem met een loco motief naar de kade te rijden en de verbaasde mensen aan de overkant hoorden plotseling korte en lange gil len door de stoomfluit van de locomo tief. De telegrafisten aan de overzijde begrepen dat dit morse-tekens waren. Zij noteerden ze en haalden er even eens n locomotief bij om te antwoor den. Zo was de verbinding dank zij het goede idee van Edison, weer her- s*e'd- (Wordt vervolgd). Met ingang van volgende week zal ons kinderhoekje anders wor den. Er komen nieuwe verhalen met plaatjes, raadsels en grapjes, die jullie stellig allemaal erg aar dig zult vinden. Het hoekje van de briefwisseling verdwynt, want we moeten voor al die ntenwe din gen plaatsruimte hebben. Een nieuwe rubriek voor de kinderen dus! Allemaal veel ple zier en gezellige uurtjes er mee! Van Woensdag 19 April. De boeken werden gewonnen door: Rietje Mieldyk, Wolfpad 3, Alkmaar. Tinl Sluis, Den Hout 35 (gem. Hoog- karspel). Cees Modder, Dorpsstraat 111, War- menhuizen. Berta Butter, Strik van Linschoten- straat 17, Beverwijk. Corrie Hop, Violenstraat 00, Den Helder. nog meer amandelen, nog lekkerder. Over het geheel genomen vonden B. en W. ditmaal bij de behandeling van de vry omvangrijke raadsagenda, een vry meegaande raad tegenover ziph. Alle voorstellen welke wij reeds eerder in ons blad mochten toelichten werden aangenomen. Zo zou ook de subsidieverlening aan de kleuterscholen van subsidie mag men eigenlijk niet meer spreken, Ie gemeente wordt kortweg voor de be taling van de vrij beduidende tekor ten gesteld onder de hamer zijn doorgegaan, indien de voorzitter, bur gemeester Kolff er niet op had gewe zen dat de schoolgeldheffing voor de kleuters wel eens onder de loupe kon worden genomen. Er wordt 50 cent per leerling betaald, hetgeen een alge meen minimum is. Met een verhoging van f 0.25 per week kunnen de vereni gingen zich zelf bedruipen Besloten werd de kleuterscholen een progres sieve heffing in overweging te geven. Doen duiven van sportvliegers scha de aan landbouwgewassen? Dat was wel het kernpunt van de discussie over het voorstel van B. en W. hen door het opnemen van een bepaling ln de Alg. Pol. Verord. te kunnen doen op treden tegen duivenhouders die hun duiven bij de buren op de kost sturen De meningen over de schade liepen nogal uiteen De heer N. Mulder Dz. deelde mede dat de Holl. Mij. van Landbouw een algemeen uitvliegverbod beter achtte De heer Brouwer (oud-politieman) verwachtte geen heil van de voorge stelde bepaling omdat het uitermate moeiiyk zal zijn te constateren van wie de schade aanrichtende duiven zijn. Geen burger zal in deze getuigen wil len tegenover de politie. Voorzitters oordeel was dat de wil de duiven, die zeer talrijk zijn, de grootste boosdoeners zijn. Een algemeen uitvliegverbod zal de Postduivensport op de achterste benen brengen. Om kool en geit te sparen werd het voorstel van B. en W., dat een moge- lykheid tot ingrijpen behelst, aangeno men. Een amendement van de heer Mulder, een uitvliegverbod in te stel len tot half zes 's avonds (de duiven zouden dan toch even kunnen uitvlie gen om ln conditie te blijven) bleef daarmede buiten verdere beschouwing. Opnieuw de vuilnisauto. B. en W. werden verder heftig aan de tand gevoeld door de heer Bosker over de vuilnisauto waarvoor een ex tra crediet werd gevraagd. Sprekers oordeel was dat wanneer B. en W. tij dig een Dodge-Truck hadden besteld, deze geleverd had kunnen worden. Dat had 1500 besparing gegeven. Vóór Juni 1949 waren er voldoende devie zen voor Amerikaanse trucks. Reeds 1Y* jaar geleden werd besloten een Dodge aan te schaffen en het be vreemdde spr. dat deze niet ls gele verd, zodat men nu met de inmiddels ingetreden devaluatie aan duurdere merken toekomt. Spreker eiste de ver zekering dat B. en W. hier niet in ge breke zijn gebleven. De voorzitter: Wij hebben herhaal delijk navraag gedaan. Zelfs bij de importeurs. Het was ons niet mogelijk een Dodge los te branden. Zeker ls tij dig besteld want de laadbak, tezelfder tijd besteld, is al lang klaar. Onbewoonbaarverklaringen. In verband met de voorgestelde on bewoonbaarverklaringen vroeg de heer Mulder of het vast staat dat daarvoor PURMEREND. 2 Mei 1950. De handel in de vette koeien zette heel aardig in, en vooral de prima slachtbeesten werden goed gezocht. De prijzen waren dan ook iets vaster. De hundel in gelde koelen was stug, het aanbod was veel groter dan de vraag; alleen de goede gebruiksbeesten, die het eerst gezocht werden, bleven vrij goed prijshouden. Ook met de verse melkkoeien (waar van het aanbod groter was dan op de grote voorjaarsmarkt), ging het heel kalm aan. Bij de pinken was maar wei nig vraag, evenals bij de slachtstieren. Nuchtere kalveren, waarvan het aan bod nog tamelijk groot was, gingen heel goed. De wolveemarkt was iets beter be zet met schapen en de handel was be ter, daar de schapen met vlees voor de dood voor hogere prijzen werden geno men. Ook naar de schapen met lamme ren was meer vraag. Lammeren wer den goed gevraagd, vooral de lamme tjes met vlees waren voor de dood heel duur. Bokken en geiten waren stug, maar met de vette varkens was het vlugger, de inzet voor de beste was f 1.58 dat later voor enkele tot f 1.60 werd gebracht. Ook voor de vette zeu gen was meer vraag. Prijzen rond de f 1.40 per kg. Ondanks een flink aan bod van biggen was daar de gang ook wel iets beter, al kon men niet zeggen dat de prijzen nu juist hoger waren. Fokzeugen werden beter gezocht. Op de paardemarkt was het heel stil. Op de pluimveemarkt, die nog steeds gesloten is, worden nog steeds enkel konijntjes aangeboden. PURMEREND, 2 Mei 1950. Aange voerd 1233 runderen waaronder: 194 Vette koeien f 2.20f 2.80 per kg, han del goed; 195 Melk- en kalfkoeien f 625—f 1050 (kalm); 778 Geldekoeien f 425—f 750 (stug); 44 Pinken f 225— f 450 (stug); 1040 Nuchtere kalveren: fok f 50f 120 (vlug) en slacht f 35 f 85 (goed); 22 Stieren f 600—f 1750 (kalm); 253 Schapen: weide f 05f 90 (goed) en fok f 95f 140 (goed); 172 Lammeren f 36f 54 (vlug); 64 Bokken en geiten f 10f 50 (stug); 186 Vette varkens f 1.50f 1.60 per kg (goed); 977 Schrammen en biggen resp. f 40 f 65 en f 25—f 40 (iets beter); 14 Fok zeugen f 250f 375 (Iets beter); 29 Paarden f 650f 800 (stug). Totaal 3968 stuks. Pluimveemarkt. 575 Konijnen f 1 f 8.50; 8000 kipeieren f 11—f 12 en 10.000 Eendeieren f 7f 7.25 per 100 stuks. Even twee uur had de raad van Anna Paulowna, onder voorzitterschap van burgemeester mr. M. Th. Mijnlieff, gistermiddag nodig om een twee en twintig punten lange agenda af te werken. Veel gepraat werd er dus niet, hoewel de heer Blauwbroek (PvdA) en de heer Glim (CPN) enkele malen dieper op de onderwerpen ingingen. Het begon by de mededeling, dat in de kosten van ver betering van de Spoorput een bijdrage was toegekend overeenkomende met vyf en tachtig procent der arbeidslonen. De heer Blauwbroek was niet helemaal tevreden met de huidige oplossing, waarop de burgemeester besloot dat het college zelf nog eens eens kijkje zou gaan nemen. De heer Raven (CPN) vroeg naar de mogelijkheid meer arbeiders aan de Spoorput aan het werk te zetten. De voorzitter antwoordde, dat het wellicht de moeite loonde het de DUW te vragen. Uit de mededelingen bleek, dat de stichting „Avondzon" heeft besloten het Tehuis voor Ouden van Dagen te bou wen op een terrein achter de kerk, als in de onmiddellijke omgeving voldoen de grond zal zijn voor de teelt van groenten en bloemen. De heer Berbee lichtte toe, dat vier heren van de Stich ting het Tehuis gaarne hadden gezien aan de Molenvaart, doch dit was in strijd met het uitbreidingsplan. De heer Blauwbroek verwachtte dat er iets goeds zal worden gemaakt, opdat de oudjes een behoorlijk uitzicht zouden hebben, en niet gedwongen waren tegen een muur aan te zitten kijken. In de plaats van de heer R. van In- gen, aan wie op diens verzoek ontslag werd verleend als plaatsvervangend wijkvoogd en als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, werd benoemd tot opvolger in laatstgenoem de commissie de heer J. Witte uit Bree zand. Voor de vacature van plv. wijk- hoofd was nog geen voordracht opge maakt. Zonder op- of aanmerkingen ging de raad vervolgens met de volgende voor- nieuwe woningen mogen worden ge bouwd. De voorzitter zeide dat krot opruiming factor kan zijn voor het verkrijgen van bouwvolume. De heer Van der Laan zou, i.v.m. de nog ver der in te wachten voorstellen van nog 20 woningen te ontruimen, graag zien dat B. en W ten sterkste aandrongen daarvoor iets terug te krygen. Demping Molgerdijksloot. Opnieuw komen B. en W. met "en voorstel. Er is thans goedkoop zand aangeboden f 1.35 per M3. B. en W. willen 140 meter van het gat dicht gooien en er meteen riolering inleggen kosten f 6020. Aangenomen. By de rondvraag vond wethouder Bontkes gelegenheid het standpunt van B. en W. inzake het ventvraagstuk, het verhuren van marktplaatsen en t verpachten van keurstandplaatsen eens duidelijk uiteen te zetten. In een vergadering van de Middenstandsver eniging bleken, naar spr. heeft verno men, nogal misvattingen te bestaan. De heer Bosker (voorz. Middenstands ver.) gaf hierop enige explicatie. Het beleid van B. en W. zou volgens spre ker niet in discrediet zijn gebracht. Spreker drong aan op scherper poli tietoezicht op venters. Teresa schudde lachende 'haar hoofd. „Ik weet zeker van wel". „Het verheugt me, dat je zoveel ver trouwen hebt in mijn edelmoedige im pulsen", zei hy. „Maar daar ik nooit een dochter gehad heb, weet ik ook niet of ze me ooit zo ver zou krijgen". „Jullie harde, geslaagde zakenmen sen zyn anders meestal toegeeflijke ouders", zei Teresa terzake deskundig. „Ik ben er zeker van, dat jij daar ook toe zou horen". Hij zag haar schalks aan en zei droog jes: „Dat zullen we dienen af te wachten". En toen eerst drong de betekenis van haar gekscherende opmerkingen door tot Teresa. Ze voelde het bloed naar haar wangen stijgen en ze werd sprake loos. Zelfs in het vuurschijnsel moest hy kunnen zien. hoe ze bloosde dacht ze en hoewel ze zichzelf dwaas en preuts schold, het lukte haar niet dit blozen te bedwingen. Ze had niet kunnen veronderstellen ooit zo dankbaar te zullen zijn bij het horen van Jessica Burdern s stem. Maar toen ze haar aanstaande schoonmoeder buiten de deur met een dienstmeisje hoorde spreken, had ze naar haar toe kunnen snellen en haar van opluchting kunnen omhelzen. Onbewust van de vurige gevoelens die ze teweeg bracht, kwam mevrouw Burdern binnen en merkte op: „We moesten hier maar theedrinken, dacht ik; het is hier gezelliger dan in de zitkamer". „Ja, laten we dat doen", zei Teresa zacht En tegen de tjjd, dat de thee gebracht was en de lichten waren aangestoken, had ze zich weer geheel hersteld en durfde zelfs te hopen, dat ze er minder verward had uitgezien dan ze zich ge voeld had. „Teresa en ik gaan er de volgende week op uit, om haar familie te bezoe ken", zei Elliott nonchalant tegen zijn moeder. „Deze week schikt t mevrouw Vayt Hoe heet je moeder, Teresa? Het is nu natuurlyk niet meer Vaylon" „Nee, zij heet Forrester", zei Teresa, in weerwil van zichzelf glimlachend bij de gedachte, dat de man met wie ze ging trouwen zelfs van een gewone bij komstigheid als de naam van haar moeder, niet op de hoogte wm. „De volgende week?" vroeg Clara. „Dat ls nogal dicht op de trouwdag, hé?" „Dat hindert niets", zei Elliott koel. „Des te minder tijd voor haar om me af te keuren". „O, Elliott!" Teresa's stem klonk eer- lyk ontdaan. „Zij keurt je in principe al goed. Dat kan je uit haar brief toch lezen". Elliott lachte en streelde onverwacht Teresa's mooie, blonde haar. „Uit haar brief las ik, dat wie ook tot voorzichtigheid en wantrouwen zou mogen aansporen, het zeker niet je moeder is die dat doet'., zei hij wat af gemeten. „Maar dat zou me wel eens een schuldig gevoel kunnen geven". „Ell, hoe kan je zulke nonsens zeg gen!" riep Clara ongeduldig uit. Maar Teresa keek hem aan en zei ernstig: „Je hoeft je niet schuldig te voelen. Ik weet wat ik doe". „Werkelijk?" Hij nam haar gezicht tussen zyn handen en zag haar op die zelfde licht bezorgde wijze aan als te voren. „Ik ben er niet zeker van". (Wordt vervolgd) stellen accoord: het verlenen van een subsidie aan de afdelingen Anna Pau lowna van Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies en de Stichting Katholieke Kinderuitzending in de kos ten van uitzending tot zestig cent per kind per verpleegdag; tot verkoop van de woning Schorweg 35 aan W. Corne- lissen voor f 2800; het verlenen van een subsidie groot f 15 per jaar aan de wandelsportvereniging „Door weer en wind" en tot aankoop van de eigen dommen van de heer Geense aan de Benedenbuurt voor f 3500, teneinde de Benedenbuurt met de Raadhuisstraat te kunnen verbinden. Burgeriyk? In aansluiting aan het laatste voor stel besloot de raad op verzoek van en kele bewoners de naam Benedenbuurt te veranderen in Smidsweg. Men was op deze naam gekomen door de aanwe zigheid van de Landbouwsmederij. De heer Glim vond het verzoek tot naams verandering erg burgerlijk, en zeide dat er juist klachten waren omdat van de smederij soms zoveel werktuigen een goede doorgang verhinderden. Hierna besloot men achtereenvolgens het pad langs de huizen aan de Amstel- dijk te sluiten voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, en met de Bank voor Nederlandse Gemeenten een bij zondere rekening-courantovereenkomst te sluiten voor de financiering van de woningbouw en een gewone rekening- courantovereenkomst voor de gewone dienst. De heer N. A. Disselkoen, onderwij zer aan de o.l. schooj 1, wordt met een door B. en W. nader te bepalen datum op zijn verzoek eervol ontslag verleend, in verband met een benoeming als on- derwijzer te Westzaan. Door het be danken voor hoofd van de o.l. school 2 door de heer A. Donker, die als num mer één op de voordracht stond, werd besloten ingaande 1 September nummer twee van de voordracht, de heer K. Beunder te Schagen, te benoemen. Voormalige NACO-garage. Nadat men zich accoord had ver klaard met M voorstel de nieuwe openbare lagere school aan de Raad huisstraat te bouwen, kwam aan de orde het voorstel een gedeelte van de voormalige Naco-garage te verbouwen tot woning en magazijn, om die te ver huren resp. aan de Wijkverpleging en aan het Witte Kruis. De kosten werden geraamd op maximaal f 10.000. Hierin wordt een Rijksbijdrage verwacht van f 1890. De raad was het met de voorzit ter eens dat hier geen boter aan de galg werd gesmeerd B. en W. zullen nu nader kunnen beslissen wat er met de brandweergarage in de Benedenbuurt. waar men thans onderdak vindt, zal moeten gebeuren. De woning, die thans wordt bewoond door de chauffeur-werkman van de vuilnisophaaldienst krijgt een andere bestemming. Het huis met de garage zullen enkele verbeteringen ondergaan, en nu de huidige bev oner het verlaat zullen zij resp. voor f 4.50 en f 1.50 per week worden verhuurd aan de gem.- opzichter Kossen. Na aanneming van dit voorstel volg den nog enkele hamerstukken. Een korte maar interessante discussie over een woningkwestie tussen de heren Glim en Hooymeier (AR) werd na een uiteenzetting door laatstgenoemde vol ledig tot klaarheid gebracht. Tijdens de rondvraag pleitte de heer Schra voor een betere verlichting van de J. C. de Leeuwweg. Het hek was ge opend toei. de voorzitter mededeelde dat dat het aan de raad was te zorgen voor betere illuminering. Enkele an dere leden kwamen toen ook met we gen en straten waar het aanbeveling verdient een lampje meer aan te bren gen. Tegen kwart vóór vijf werd de geani meerde vergadering, die niet door de heren mr. Jonker en Geeriings kon worden bijgewoond, gesloten. HET GING om een verwarde kwestie tussen twee vrouwen en een mans persoon, die het alle drie met zichzelf en met elkander te kwaad hadden ge- bad. De juffrouwen zagen er in het vrolyke zonnetje, dat door de ramen van het zaaltje scheen een beetje hupfalderierig uit, kleurig als bereden artillerie. Die ene, met de wipneus, had een geel truitje met rooie hals en zonder mouwen op een ruitrok in brede banen. (Gut, ik lijk Ida de Leeuwvan Rees wel). En die andere, met dat spriethaar, etaleerde een kan- terig bloesje, dat met diep inzicht was vervaardigd en dat opbloeide uit een spannend rokjé van zwarte crêpe- de-zus-en-zo. Ik heb een ouwe oom ge had die altijd zei: ik kijk er liever naar, dan naar een bos prikkeldraad, maar Ik ben er 'n tikkie voorzichtiger mee. De man, de derde, kwam in een manchester creatie, op een blauw boe zeroen met een koperen boordeknoop je en hij had beslist minder wijze ooms gehad. Want rond deze nimfen bad hy natuurlijk moeten manoeuvre ren met uitsluitend grote bochten. Doch neen; het voorjaar had hem mis. leid, dus was hij op een maanloze avond in het achterpoortje van de gemeenschappelijke tuinen tot een amoureus offensief op de hartestelling van Miepje (de wipneus) geraakt en dat lukte. Hoewel Arend, twee echt scheidingen doorstaan hebbend, weten kon dat Elizabeth (het sprietje) hem als nummer één op haar candidaten- lijst had en dat Miepje, als harts vriendin van Betje, zijn avances zou rapporteren. Hetgeen een half uur la ter een onherstelbaar feit was. Weshalve Betje hem in zyn eenzame huis had opgezocht, geassisteerd en gesouffleerd door Miep en dat was toen een deining geworden als de Golf van Biscaje. Er was geduwd en ge trokken, geschud en geschokt en ge weend en gegild en de politie had het allemaal in afgekoelde termen op grote vellen Rijkspapier geschreven. Vanochtend probeerde de rechter recht te doen, maar de kaarten lagen een beetje anders. Want Betje had in tussen Arend van de ïyst geschrapt en Miepje had 'm aan de hengel gesla gen. Hetgeen aan de vriendschap geen afbreuk deed, want ze zaten gearmd op het bankje en Arend keek met eender welgevallen op beiden neer. Hoe was het nu, wilde de rechter weten. Want die wist nog niet van de cirkelgang dezer hartsverhoudingen. Het viel nogal mee, zei Arend. D'r was een beetje misverstand en Miep kwam tegen de tafel, want er was een gat in me vloerkarpet je. En als Bets nou link was geweest, had ze de andere deur genomen, want van die ene was de knop lens en zo kwam ze te vallen, 'n Ongelukkie leit op een klein plaatsje. De rechter wierp een intelligente blik door zijn glazen en zei: Hoe heb ik het nou? U verklaarde bij de poli tie dat ze u hadden aangevallen. Dat viel nogal mee. De meides kennen verklaren dat me zeil nogal glad is en een mens denkt al gauw dat 'm kwaad wordt gedaan. Maar dat zat wel snor, met permissie gezeid. Ga dan maar zitten, zei de rechter. Miepje en Elizabeth spraken als ora kels van Delfi over zenuwen en kouwe drukte en als ze alles geweten hadden, zoals het zat, zouwen ze niet naar de politie gelopen zijn. Die schreef alles zó gehaast op, dat er geen touw aan vast te knopen viel. Arend had een beetje druk gepraat en dan zwaaide ie zo met zyn lange armen en daar wa ren ze tegenop gelopen, maar het had geeneens pijn gedaan, nietwaar Bets? Enfin, het werd een mirakels stand je en of ze wel wisten dat ze met al hun leugens in het schuurtje kon den komen? Dat zou kepleet onrecht zijn, want er is, goed beschouwd als je 't nou haarfijn bekijkt, niks gebeurd als 'n beetje misverstand, zei de grossier in liefde. En omdat er verder niets aan te doen viel, gingen ze alle drie met vrijspraak naar huis. Arend in het midden, een orakel aan iedere arm. eD kosten vinden u en ik wel op ons De kosten vinden u en ik wel op ons aanslagbiljet. KAREL. Soldaien op weg naar huis Cameronia: vertrek 30 April van Suez (naar Amsterdam); Dundalk Bay: was 1 Mei dwars van Oporto (naar Rotterdam); Johan van Oldenbarnevelt pas seerde 1 Mei Perim (naar Am sterdam) Skaugum: passeerde 1 Mei Kaap Carbon (naar Rotterdam); Tablnta: passeerde 1 Mei Perim (naar Amsterdam) Zuiderkruis: vertrok 1 Mei van Port Said (naar Rotterdam). De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten geen gevolg te geven aan het verzoek van de belanghebbende detailhandel minimumkleinhandelEpryzen voor sui ker en margarine vast te stellen. Slechts indien een bepaalde branche in haar geheel in een noodsituatie zou dreigen te geraken kan hierin aanlei ding worden gevonden de onderhavige materie alsnog te bezien.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3