Stad en Omgeving Causerie over de Griekse Kunst Binnenkort beleeft ook Nieuwediep een zeepkistenrace „Mijnheer de gouvernante" in Tivoli Diploma-uitreiking Landbouwschool te Julianadorp Badhuissiraai hei terrein van de sirijd? Knutselaars vóór De schaakkampioenschappen H.M. „Paet-s van Troostwijk" nieuw hulpvaartuig IN HET KORT Anna Paulowna Komen en gaan Johan Kaari prachtige Belvedere Tussen Haaks en Kuitje Burgerlijke Stand Twee uitblinkers gaven openbare les Mevr. Zadadoks sprak voor Klassiek Verbond VAN MARSDIEP TOT IJ Wieringi en Emigratiemogelijkheden Luchtpostnieuws Urk Kuilpalingvisserij marcheert slecht Markfoverzicht Purmerend Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland ..OENSDAG l« MS In tal van plaatsen in Nederland zijn de laatste tijd zeepkistenraces gehouden. Onder luid gejuich stoven de jeugdige „renners" in hun zelf gemaakte „wagens" over de weg, de tanden op elkaar geklemd, een valhelm op de haren. Langs de straat moedigden vriendjes en vriendinnetjes de coureurs aan en bij de finish dook dan ten slotte zo'n pittige knaap als overwinnaar in een prachtige lauwer krans. Dit jongensspel heeft overal de aandacht getrokken en ook volwassenen waren gaarne bereid er hun medewerking aan te verlenen. Binnenkort, waar schijnlijk begin Juni, zullen ook in Den Helder zeepkistenraces worden gehouden. De Helderse Hobby Club, die reeds enige tijd onder een nieuw bestuur in een autobox aan de Koekoekstraat ze telt, heeft in samenwerking met de heer P. A. de Zeeuw uit de Keizer straat, van wie het initiatief is uitge gaan, de organisatie van de race op zich genomen. De deelneming staat open voor jongens van elf tot zestien jaar en er zal in series worden gereden. De toe komstige coureurs zullen er rekening mee moeten houden, dat hun „karren" aan bepaalde eisen dienen te voldoen. Zo moeten zij bijvoorbeeld voorzien zijn van een goede rem. Even vóór de wedstrijd een aanvang neemt, zal men de wagens trouwens aan een „officiële" keuring moeten onderwerpen. De Hob by Club stelt zich voor, deze zeepkis tenrace op de Badhuisstraat te Huis duinen in twee leeftijdsgroepen te laten verrijden. Omdat niet elke jongen de handig heid heeft meegekregen die nodig is om zo'n racewagen te kunnen maken, heeft de Hobby Club alle mogelijke medewerking toegezegd. Men kan zich in de eerste plaats daar en bij de heer De Zeeuw voorzien van een boekje vol mededelingen en tips omtrent de zeepkistenrace, en verder zijn de leden van de Hobby Club de mening toege daan dat men op de wereld is om elkaar te helpen. Wie moeilijkheden heeft bij het vervaardigen van zijn racewagen, kan elke avond, behalve Zondags, terecht in hun clublokaal, Koekoekstraat 27a. Jongens die aan de Helderse zeep kistenrace willen deelnemen, kunnen zich reeds opgeven bU de heer P. A. de Zeeuw, Keizerstraat 30 en bij de Hobby Club. De tijd begint te dringen, zodat In de derde ronde van de wedstrij den om het schaakkampioenschap lijn Maandagavond in de hoofdklasse d* beide jeugdige rivalen W. J. Geus en J. Bommel tegen elkaar uitgeko men. Het werd de Lc 4-variant van de Weense partij, waarin Bommel 'n onjuiste voortzetting koos. Hij ver speelde een paard voor twee pionnen. Tijdens een aanval offerde Geus enig materiaal waardoor hij beter kwam te staan. In een lastige stelling, waar in Bommel ook nog goede kansen heeft, werd de partij afgebroken. De partij tussen K. J. de Waard en K. Geus in de hoofdklasse werd ge opend met de Caro-Kann verdediging. Eerstgenoemde ging tot het offensief over en bracht Geus in het gedrang. Deze wist zich echter vrij te maken, en kreeg daarbij nog enig materieel voordeel. Met een paard voorsprong ging hij een gewonnen eindspel in,: en na enige zetten moest De Waard op geven. De derde partij in de hoofdklasse, tussen A. C. Spoel en J. Smit, werd een Siciliaanse. Smit kreeg in het middenspel een iets vrijere stelling, met aanvalskansen op de konings- en dame-vleugel. Door een mooie combinatie won Smit ten slotte een stuk en tevens de partij. De uitslagen van alle gespeelde wedstrijden waren: Hoofdklasse: K. J. de Waard'K. Geus 01; W. J. Geus—J. Bommel afgebr.; J. SmitA. C. Spoel 10. Eerste klasse: P. de VriesJ. Al- laart 01; C. J. BoschTh. Adriaan- se afgebr.; P. van DijkK. Lengers afgebr.; G. J. GeusJ. Koning uit gesteld. Tweede klasse: E. Bosch vrij; P. KelderJ. van Amesfoort uitgest.; B. KnoppersR. Muller 10. Derde klasse: L. J. van VeenC. Bujjs 01; J. MurgersJoh. van Amesfoort uitgest.; G. GeusR. de Leeuw 10. het geraden is zo vlug mogelijk een raewagen In elkaar te zetten De Hobby Club, die momenteel een kleine dertig leden heeft, schiep zich aan de Koekoekstraat een gezellig tehuis. De beschikbare ruimte is nog wat bescheiden, maar misschien krijgt men er spoedig een tweede autobox bij. Via een afdeling modelbouw, waar vliegtuigmodellen zijn opgehangen en ijverig wordt gewerkt aan boten, zweef vliegtuigen en grappig speelgoed, voert een solide trap naar de afdeling radio, die zich heeft voorzien van een leider met vijftienjarige ervaring, en foto grafie. Natuurlijk houdt men zich met meer liefhebberijen bezig. De Hobby Club zit echter eigenlijk een beetje met een tekort aan oudere leden. Men heeft namelijk behoefte aan jongens (zij mo gen gerust ouder zijr\ dan drie-en-twin tig jaar), die leiding kunnen geven op de verschillende afdelingen. Handige knutselaars en jongeren met enige vak bekwaamheid genieten in dit geval vanzelfsprekend de voorkeur. BENOEMINGEN BIJ P.T.T. EN FISCUS Benoemd tot besteller bij de PTT in vaste dienst de heer J. Hui gen, alhier, thans werkzaam op ar beidscontract. Benoemd tot tijdelijk schrijver der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, de heer D.- J. Mosk, thans schrijver op arbeidsovereen komst bij de Inspectie Den Helder. H. M. de Koningin heeft aan de HE 1" de naam „Paets van Troost- wijck" verleend. De „Paets van Troostwijek" is een onderzeebootdetectie- en beproeving* - vaartuig, dat op 1 Juli 1949 in dienst werd gesteld. Het is een voormalige Duitse walvisvangboot (een z.g. cather), die na de oorlog als herstelbetaling aan Nederland werd toegewezen en daarna voor de Kon. Marine is ingericht. In verband met de op deze bodem te verrichten natuurkundige proefnemin gen is in dit geval de naam van een bekend natuurkundige gekozen. Adriaan Paets van Troostwijek (17521837) was wethouder en raad der stad Amster dam, lid van de Kon. Academie van Wetenschappen en van onderscheidene wetenschappelijke genootschappen. Zijn natuurkundige proeven verwierven al gemene vermaardheid. Zo wist hij reeds in 1789 met behulp van electrische vonken vast te stellen dat water is sa mengesteld uit zuurstof en waterstof. De pr\jzen van de verloting, die op de verkoopmiddag van „Dorcas' werd gehouden, zijn gevallen op de Ingekomen personen: Mej. H. P- Verhage van Wieringen; mej. A. Stevens van Naaldwijk; J. Alberda en echtg. van Den Helder; F. Schurer van Winkel; M. A. de Dreu-Tammer van Alkmaar; Ph. H. Kamp en gezin van Den Helder; Joh. Niekerk en ge zin van Zaandam; P. Groenewoud van Medemblik; Joh. van Trigt en gezin van Hillegom; Chr. van Ham-Hartog van Zuid- en Noord-Schermer; P. Mo lenmaker van Wonseradeel; P. van Dam-van Dijk en kinderen van Soera- baja; W. van der Wal en gezin van Schoondijke; H. C. Oudewater van Hoorn; Joh. Kaak van Warmond; Jac. Schuiling en gezin van Den Helder. Vertrokken personen: Wed. T. Volder-Kater naar Schagen; M. Wisse en echtg. naar Zijpe, Oudesluis; H. van Bostelen en gezin naar Cana da; mej. P. P. Hekkert naar Wijhe-, L. P- den Das en echtg. naar Den Hel der; S. A. Oosthof en gezin naar Den Helder; mej. E. Scheltema naar Heem stede; M. H. A. Kortekaas naar Hille gom; mej. Joh. J. Meijer naar Heem stede; P. K. van Dam-van Dijk en kin nummers: D 134 (een sprei), D 224 (kussen), D 69 (gehaakt kleed), O deren naar Amsterdam; M. J. Pijnen 154 (badhanddoek), D 233 (kleedje); zij kunnen uiterlijk 14 Mei worden afgehaald bij mevr. Rerjers, Molen gracht 20. De H.B.S.V. geeft morgen een toneelavond in Casino; op het pro gramma staan o.m. drie één-acters en het optreden van „De Parola's". Bij het aanmaken van de kachel op de eerste verdieping van het voor malige distributiekantoor aan de Spoorstraat bleek de schoorsteen verstopt te zijn. Een sterke rookont wikkeling deed een begin van brand veronderstellen, maar de brandweer behoefd# niet in te grijpen. Het tweede elftal van de Hel derse Politie neemt vandaag deel aan een voetbaltournooi, georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig be staan dier Politie-sportvereniging Alkmaar. Het eerste elftal moet op Woensdag 24 Mei in ditzelfde tour- nooi spelen. Na gisteravond heeft uitgaand Den Helder geen reden tot mopperen meer. Mocht men verongelijkt brommen dat onze stad te lang verstoken bleef van beroepstoneel, nu het gezelschap „De Komedianten" gisteravond in Tivoli „Mijnheer de gouvernante" heeft op gevoerd, doet men beter beschaamd te zwijgen. Johan Kaart en negen van zijn beste comediespelers konden door een opening in het gordijn waarne men dat de zaal maar zéér matig was bezet, waarna zij op vlotte wijze de bewerking van Gwen Davenports „Bel- vedere-sitting pretty" ten tonele voerden. Johan Kaart gaf een voortreffelijke typering van de zelfbewuste en on verstoorbare, schrijvende baby-sit Lynn Belvedere, die vooral de heer King (Matthieu van Eijsden) het le ven zuur maakte. Met de komst van mr. Belvedere, van wie men aanvan kelijk veronderstelde met een „zij" te maken te hebben, veranderde er veel ten huize van de familie King, die het voorrecht genoot behalve een baby een tweetal kwajongens te mogen groot brengen. In zes taferelen deden „De Komedian ten" vervolgens het blijspel uit de doe ken. Het leidde naar een gezinshereni ging en het beroemd worden van het genie mr. Belvedere, en vermocht niet na afloop onze gedachten bezig te hou den, daarmee bewijzende als blijspel volledig aan zijn doel (het publiek een blijde avond te bezorgen) te hebben be antwoord. Aan Johan Kaart kon men met een gerust hart de rol van mr. Belvedere toevertrouwen. Slechts zelden herken de men in dat geplooide gelaat de glundere kop van Johan Kaart uit de meeste van zijn andere rollen. Zeer ze ker een prestatie om twee uur met zo'n gezicht en in een dergelijke houding in het licht van de schijnwerpers te staan. Van de andere medespelenden noemen wij Fietje Berghegge en Mat- thieu van Eijsden als het echtpaar King en de beide jongens. De knappe Mimi Lintvelt verdient een pluimpje voor de manier waarop zij een collectie japon nen wist te dragen. De andere rollen waren in goede handen. „Mijnheer de gouvernante" wekte niet het enthousiasme op dat wij van dit veelbesproken stuk hadden verwacht. Maar de zaal had vol moeten zitten met liefhebbers van een blijspelkoldertje. Zij zouden zich, evenals wij, uitstekend hebben vermaakt. De Nederlandse coaster „Twen- the",- die enige tjjd wegens machine- schade in dé haven heeft gelegen, zette gistermorgen de reis naar Lon den voort. Het ia morgen hoog water om 3.30 en 15.25 uur, en laag water om 9.05 en 22.15 uur. De temperatuur van het zeewater was 11.3 graden Celsius. Verresen naar Woensdrecht: B. F. Zwirs naar Sint Maarten; Joh. B. Klop naar Amsterdam; G. Koorn naar Schagen; A. v. d. Berg en echtg. naar Callantsoog; K. Kuiper naar Haarlem; D. Roos en gezin naar Oudenhoorn; Jh. J. Vaas naar Den Helder; Th. C. Smiers naar Gilze en Rijen. Geboren: Ingrid Chr., d. van C. J. de Schipper en G. Slikker; Alida M., d. van Jac. Broersen en A. E. Hui. berts; Hermina, d. van M. Plagmeijer en D. Lugtenborg; Theodorus A. W., z. van N. H. van Kampen en M. H. Alkemade; Jacobus Joh., z. van Jac. P. Leegwater en A. Schouten; Mar ja en Gerard, d. en z. van H. Petter en G. B. Stienstra; Jeltje, d. van H. Veen- stra en C. H. Dwarswaard; Theodora M., d. van C. L. van Oosten en Th. M. Molenkamp; Catharina M. W., d. van D. van Daalen en G Bonte; Yvonne J. C. H., d. van C. J. Ruijter en K. Je- ninga; Gerrit. z. van T. Waag en R. Mooij; Bareld, z. van K. de Jong en K. Slikker; Cornelis P. J., z. van P. J. Ackermans en A. M. de Leeuw; Johanna C. W., d. van J. Verhoeven en A. Scholten; Maria H. A., d. van H. van den Berg en M. G. van der Vlught; Cornelia A., d. van J. J. Top en S. Moerman; Jitske M., d. van Th. Alten burg en A. Brouwer; Wiepke J., z. van Th. Wiersma en A. J. Schilstra; Catharina M., d. van S. Rolsma en M. C. van der Werf. Ondertrouwd: C. Rijkeboer en M. P. E. Swennen; P. Breed en E. van de Panne; J. Holtrop en M. C. van Sikkelerus. Getrouwd: A. Lemmers en M. G. Nieuwenhuizen; A. J. Pijnen en M. J. Verresen; Joh. E. van den Berg en C. M. Smakman; J. Borgo en G. van der Tuin; Joh. Schuit en M. Leek; D. Ka pitein en J. Muije; H. Boerhoop en G. Tiel; J. Vader en S. Kossen. Overleden:^. J. Molenkamp, 47 jaar; Wed. M. Boon-Koopman, 65 jaar; Joh. B. van Duin, 44 jaar; G. Boon- Klaij, 41 jaar; G. L. de Vries, 6. jaar; J. Veenstra, 24 dagen. Onder aanwezigheid van wethouder Van Loo en de heer D. J. Daalder, resp. voorzitter en secretaris van de commissie van toezicht, z(jn Maandagmiddag in café „Prins Hendrik" te Julianadorp de diploma's uitgereikt aan de geslaagde leerlingen van de Lagere Landbouwschool. Talrijke ouders gaven van hun be langstelling blijk. Voor de jonge Helderse afdeling van het Nederlands Klassiek Verbond heeft dezer dagen mevr. dr. A. N. Za- doks-Josephus Jitta, uit Amsterdam, een voordracht met lichtbeelden ge houden over het onderwerp: „De Griekse Kunst in vogelvlucht". Mevrouw Zadoks begon haar lezing met enige opmerkingen over de waar dering van de Griekse kunst in de ver schillende tijden en constateerde dat deze waardering in de tegenwoordige tijd groeiende is. Een belemmering voo- de kennis van de Griekse beeld bouwkunst vormt de schaarste van de oorspronkelijke werken. Op levendige wijze leidde de spreek ster haar aandachtig gehoor door mid del van lichtbeelden langs deze origi- len, waarbij zij vooral de plastische eigenschappen van de Grieken naar voren bracht, die ook op ander gebied zich uit. Ook als hij tempels bouwt is de Griek vóór alles beeldhouwer. Van deze tempels zagen we de fraaie Dorische tempel de Paestum en het sierlijke Nike-tempeltje te Athene; de eerste een voorbeeld van de meer strenge, stoere, „mannelijke" Dorische stijl; het tweede van de speelsere, minder zware „vrouwelijke" Jonische stijl. Van de Griekse schilderkunst is haast niets over. maar in de beschilde ring van de vazen is er toch iets van te zien. En dan blijkt, hoe de Griek ook in deze vorm van kunst vóór alles beeldhouwer is. In de beeldhouwkunst uit de 4e eeuw, die na de pauze besproken werd. kwamen namen van de individuele kunstenaars naar voren. .Praxiteles, Scopas, Lysippus. In deze kunst was de beweeglijkheid tot het uiterste op gevoerd. De spreekster besloot haar bijzonder interessante voordracht met enige al gemene opmerkingen over dé Griekse kunst, waarvan men de waarde in de 18e eeuw vermoedde, waarvan in de 19e 'eeuw de kennis door opgravingen werd uitgebreid, terwijl het misschien voor de 20e eeuw is weggelegd deze kunst ten volle te begrijpen. k' Zoals gebruikelijk ging aan de uit reiking der diploma's een openbare les vooraf, die ditmaal werd gegeven door de leerlingen S. Donze en M. van der Voort. Eerstgenoemde besprak het onderwerp „Motoren", de tweede jeugdige docent hield een inleiding over „Organische meststoffen". Bei den konden hun slagvaardigheid en parate kennis demonstreren, toen zij diverse vragen te beantwoorden kre gen. De directeur der Lagere Land bouwschool voelde hen aan de tand over de Erfelijkheidsleer, waarbij bleek dat de leerlingen behoorlijk in deze materie thuis waren. Hierop ging de Rijksgecommitteer- e. ir. Rinsema, over tot het uitrei en der diploma's, waarvan niet één der leerlingen uitgesloten behoefde te worden. Het diploma ontvingen: Jo Baken, Callantsoog; Jan Dapper, Burgervlotbrug; S. Donze, Juliana dorp; H. Hemmes, Anna Paulowna; J. Hotting, Anna Paulowna; J. Huijbérts, Schagen; E. Kooistra, Slootdorp; A. Laan, 't Zand; J. Schilder, 't Zand; D. Romar, Julianadorp; J. J. vd Voort, Julianadorp; M. vd Voort, Anna Pau lowna; J. A. de Wit, Schagerbrug; J. Zwaan, Callantsoog. De beste drie leerlingen ontvingen voor hun prestaties ieder een boek werk. Deze waren beschikbaar ge steld door de afdeling van de H.M.V.L. door de afdeling van de LTB en door de Vereniging van Oud-leerlingen. Ze vielen ten deel aan S. Donze, J. A. de Wit en M. vd Voort. Hierna werd nog het woord ge voerd door wethouder Van Loo, als voorzitter van de commissie van toe zicht, de heer J. Sleutel Dz. voor de Holl. Mij v. Landbouw, de heer Dui venvoorde voor de LTB en de heer W. Doppenberg namens de Vereniging van Oud-leerlingen. Als blijk van er kentelijkheid werd door de leerlingen aan de heer J. Henderikx een studie werk aangeboden, alsmede een bon voor de nieuw uit te geven wereld atlas. Bij Kon. besluit is aan de heer J. H. Massink, directeur van de Rijks H B S. te Alkmaar, per 1 Januari 1951 ónder dankbetuiging eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op 89-jarige leeftijd is te Bergen over leden mr. D. Bastert, van 19081933 kantonrechter te Alkmaar. Van 1721 Mei wordt te Medem blik 'n damesbeurs gehouden met 'n modeshow als bijzondere attractie. LI Aan de gevolgen van een noodlot tig ongeluk op Oost-Java is op 29-ja- rige leeftijd overleden de heer J. de Vries, arts te Andijk. Te Beverwijk en omgeving wordt deze week de prijs van het witte brood met 2 ct. per 800 gram verhoogd, nadat indertijd niet was meegegaan met de elders ingevoerde verhoging. Q Alle herbouwplannen van de ge meente Velsen zijn thans officieel goedgekeurd. Te Heemskerk zijn uit een erepoort, opgericht in verband met de thuiskomst van een gerepatri eerde militair, alle electrische lampjes ontvreemd. Eén Zaandammer heeft gevolg gegeven aan de dringende oproep van het gemeentebestuur om inwoning beschikbaar te stellen aan een gezin van een gedemobiliseerde. Het ge meentebestuur van Zaandam zal de sportverenigingen de helpende hand bieden door in het Westzij der veld vier voetbal-, twee volleybal- en één korf balterrein aan te leggen. De jaarlijkse schilderijen-openluchttentoonstelling in de „Victoria Embank- ment Gardens" te Londen, wordt op het ogenblik ingericht Ondanks de regen gaan de organisatoren door de schilderijen van min of meer „mis kend e" artisten te exposeren. Leden van het personeel, die de terreinen moeten onderhouden, onderbreken hun werk om enige schilderijen te bewonderen. In verband met de grote bevolkings aanwas is de emigratie een actueel probleem geworden. De bestaansmogelijkheden worden in Nederland steeds geringer en wan neer beweerd wordt, dat het er voor 't nageslacht somer uitziet, is hier mede niets te veel gezegd. Zowel uit Wieringer als uit de Wieringermeer vertrokken vele iandbouwers naar an dere landen, Canada, Australië etc. Ze zullen gevolgd worden door landge noten, die reeds lang zulke plannen koesteren. Het is daarom een goede gedachte geweest van het Gewestelijk Arbeids bureau te Wieringerwerf om dit vraag stuk aan de orde te stellen en breed voerig te belichten. Deze samenkomst, welke morgenavond om 7.30 uur in Hotel de Haan te Hippolytushoef zal worden gehouden, is vrij toegankelijk. Met een 80-tal duiven trok de Post duiven Vereniging ,,De Luchtpost" voor de eerste keer in dit seizoen er op uit, en wel naar Roermond. De duiven werden om 8 uur te Roermond los gelaten. De snelheid der duiven was plm. 10.70 per minuut. De afstand bedroeg 204 km. De prijzen werden gewonnen door: 1 G. Pathuis 50 pnt.; N. Helsloot 2e en 12e pr. met 4719 pnt.; G. Nieland 3e en 10e pr. met 44 en 24 pnt., H. de Groote 4e- 7e en 8e pr. met 4133 en 30 pnt.; G. Nieuwenburg 5e-6e en 16e pr. met 3937 en 7 pnt.; H. Kaan 9e-lle en 15e pr. met 2721 en 10 pnt.; J. Jan sen 13e pr. met 16 pnt. en C. Hel sloot 14e pr. met 13 pnt Vrijdag van 6 tot 8 uur inkorven voor de vlucht naar Maastricht.. Met de kuilvisserij op paling wil het nog steeds niet vlotten. De vangsten van de afgelopen week waren bijzonder laag. De oorzaak daarvan zal wel ge legen zijn in het feit, dat de tempera tuur van het water nog niet hoog ge noeg is. De vangsten per vaartuig per dag varieerden van 30 tot 100 pond. De noteringen vertoonden weinig variaties, n.1. per pond van f 0,77 tot f 1.04. Al leen Zaterdag daalde de prijs der kuil- paling beneden f 0.80 per pond. De lijn- aalvissers hadden ditmaal meer succes. De vangsten varieerden hier per vaar tuig per dag van f 0.40 tot f 1.48 per pond. De prijs der lijnpaling was ge middeld per pond f 1.03. Eerste soort ewrd weinig aangevoerd: notering per pond ongeveer f 1.50. De aanvoer van nest was vorige week weer ruim. In totaal werd ongeveer 230 ton aangevoerd. Velen stellen zich dan ook meer in op het vangen van nest dan paling. De notering van nest was voor een manrpe van 25 kg. gemiddeld f 1.70. Het vissen op nest veroorzaakt aan het vistuig veel schade, zodat een gogde nestvangst slechts een betrekke- PURMEREND, 9 Mei. De handel in vette koeien zette ook hedenmor gen kalm in, maar de prima slacht beesten waren vrij prijshoudend. Af wijkende dieren gingen iets minder vlug van de hand, maar alles werd toch vrij goed geplaatst. Bij de gelde- koeien was mee door het slechte weer van de laatste dagen de kooplust niet zo groot. Ofschoon de weiders nog niet voor 100 procent zijn toegekocht, worden de prijzen er niet beter op. Vooral de afwijkende dieren zijn al een heel stuk in prijs gedaald. De bes- te dieren, die ook vanmorgen 't meest gevraagd werden, houden zich het best. De handel in verse melkkoeien was kalm, maar de prijzen blijven hoog. In de pinken zit maar weinig schot, de handel in slachtstieren is ook zo vlug niet als een paar weken gele den. Op de wolveemarkt begint het weer wat drukker te worden, nu de lammeren los komen. De handel in vette schapen was vlug, de prijzen waren hoog. Lammetjes met vlees werden goed gevraagd. Verder was de hr/idel kalm. De handel in bokken en geiten was stug. Ook de vette varkens gingen minder vlot. De meeste slagers zochten naar vleesvarkens. De prijzen waren bij de opening 1.501.52, 'n en kele nog een paar centen duurder, maar tegen het eind zakten de prijzen nog iets in. Op de biggenmarkt kon- den de prijzen gehandhaafd blijven. Op de paardenmarkt was het stil; er, werd maar een enkel dier voor het leven gekocht. De pluimveemarkt is nog steeds gesloten. Aangevoerd 987 runderen waar on der: 191 vette koeien van f 2.15 tot f 2.75 per kg handel kalm, 212 melk en kalfkoeien van f 650 tot f 1025 per stuk handel matig, 538 gelde koeien van f 450 tot f 725 per stuk handel stug, 28 pinken van f 230 tot f 435 oer stuk handel stug, 879 nuchtere kalve ren fokkers van f 50 tot 110 per stuk handel goed, en voor de slacht van f 36 tot f 80 per stuk handel goed, 18 stieren van f 675 tot f 1800 per stuk handel kalm, 399 weide schapen n fokschapen van f 65 tot f 95 per stuk handel goed en van f 80 tot f 140 per stuk handel goed, 474 lammeren van f 38 tot f 55 per stuk handel vlug, 75 bokken en geiten van f 10 tot f 50 >er stuk handel stug, 217 vette varkens van f 1.48 tot f 1.52 per kg stug, 1019 schrammen en biggen van f 0.40 tot f 0.65 per kg en van f 0.25 tot f 0 40 per kg heel kalm, 22 fokzeugen van f 225 tot f 385 per stuk handel kalm, 28 paarden van f 550 tot f 700 handel stil, 4096 totaal. 600 konijnen f 1 tot f 7.50, 8000 kippeneieren van f 11 tot f 12 per 100 stuks, 6000 eendeneieren van f 675 tot f 7 per 100 stuks. lijk voordeel betekent. De bot noteerde per pond van f 0.31 tot f 0.37. De aan voer was echter gering. De weekbesommingen der kuilvissers Door enkele vaartuigen werd Noor zeevis aangevoerd. De vangsten waren niet groot en ook de noteringen voor verse vis waren niet hoog.. Besommin gen per vaartuig van ongeveer f 400. Aangevoard werd de afgelopen week: 28793 pond kuilpaling; 6493 pond lijn paling; 292 pond bot en 459655 pond nest. De totale omzet aan de afslag be- 67. Zodra bakker Roomhoorn van de schrik bekomen is, kijkt hij eens goed, waar hij nu eigenlijk op getrapt heeft. Iets levends! Jullie begrijpt het natuurlijk al. Eek Roomhoorn is bo ven op Pim, Pam en Pom gestapt die zich verscholen hebben in een bosje en in slaap zijn gevallen. Als de be waker naderbij komt, geeft hij een schreeuw. ,Dat zijn ze! Dat zijn die deugnieten, die hier alles opgegeten hebben en waardoor ik tot slot nog in de vijver ben gevallen. Ik zal ze- Maar de bakker houdt hem tegen- „Wind je toch niet zo op! Wees ver standig en laat dat zaakje nu maar aan mij over. Ik zal alleen nog wat meer materiaal van huis moeten halen- Hier had ik niet allemaal op gere" kend". En voor de bewaker nog ver der kan tegensputteren is de bakker al op weg om nieuwe voorraden room. chocolade en poedersuiker te halen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2