IINTER Anna Blamans ommekeer „Verse groenten-staking'' van Engelse huisvrouwen Italiaanse ex-fascisten weer vrij Natuurbescherming in het defensief Melkslijters bespraken hun belangen De vis-oorlog werd glansrijk gewonnen Hollandse spinazie-in blik trek is in Zij profiteren van het Heilig Jaar te zoeken Vrije natuur is in ons land ver Consumptiemelkvereniging wordt opgeheven LETTERKUNDIGE VERSCHIJNINGEN Het nieuwe boek W lfl!5 fU?W (Van ome Londense correspondent i 0E EïtOELSE HUISVROUWEN, die na al ralm tien jaar lang met voedeel- ranteoenerinsoboekjee In bon boodschappenmand jes lopen en elke week ge duldig In lange rijen staan btj slager en kruidenier, beginnen eindelijk opstandig te worden. Niet vanwege bet magere vleeeranteoen. dat nog steeds niet meer dan M eent per persoon per week bedraagt en ook niet wegens het Crippsiaanse boterrantsoen, dat nog steeds evenals in de oorlog op een half pondje (of mar garine naar kens) per week staat. Ook op de magere kaas-, spek-, suiker- en theerantsoenen wordt niet gemopperd. De Britss huismoeders rijn daar so lang- aamerhand wel aan gewend en weten nauwelijks beter! Maar de buitensporig hoge prijzen van verse groenten hebben haar plotseling wakker geschud en tot een georganiseerde massa-boycot hiervan doen overgaan. r\g OORLOG op het keukenfront be- jon enkele weken geleden, toen Maurice Webb, Labour's nieuwe voed- »el-minister, vol goede moed om de aanvoer van vis te verbeteren, besloot om alle visprijzen vrij te geven. De dag daarop was Londen In last. De vishandelaren verdubbelden en ver driedubbelden hun prijzen, wetende dat Koning Vis minstens driemaal per week de soepter zwaait in alle Britse keukens, wegens het microscopisch kleine vleesrantsoen. Tien jaar lang was de vishandelaar, met zijn traditionele blauw-en-wit gestreepte schort en stroohoed, een op de handen gedragen grootheid geweest, die men met een eerbiedige glimlach benaderde voor de mogelijke gunst van een extra stukje schelvis. Te meten san de lange rijen was de behoefte aan vis nog groter dan aan Rita Hayworth. Zege ln de vis-oorlog. HE VISBOEREN wreven zich dan ook in de handen, toen de prijzen wer den vrijgegeven; maar zij hadden bui ten de huisvrouwen gerekend, die wei gerden om de sterk gerezen prijzen te betelen en prompt een effectieve vis- boycot organiserden. De visoorlog was binnen een dag in volle gang. Binnen een week kregen de huismoeders de overhand en moesten de visboeren zich gewonnen geven. Borden verschenen ia hun étalages met de aankondiging, dat de visprijzen weer normaal en zelfs lager waren dan de vroegere ge controleerde prijzen. De grote Lon dense vishandelaren gaven zelfs em mers vol opgestapelde vis vrij weg om het riekende spul maar kwijt te raken. En sindsdien zijn de visprijzen normaal! Aangewakkerd door hun overwin ning op de visboeren zijn de huisvrou wen deze week een veldslag begonnen tegen de groentenhandelaren. Voor jaarsgroenten zijn buitengewoon schaars dit jaar en de prijzen van verse groen ten zijn driemaal zo hoog als gewoon lijk. Dit is bovendien te wijten aan het feit, dat er van April tot October grote beperkingen zijn opgelegd aan de invoer van buitenlandse groenten ter bescherming der Britse boeren of, zoals dit officieel heet, ter beveiliging tegen mogelijk» buitenlandse Colorade- kevers. Om enkele prijzen te geven van verse Engelse groenten: de tomaten zijn nu gestegen tot één guldenvijftig per pond, worteltjes 75 cent per pond, bloemkolen één gulden per stuk, kleine slakropjes 60 cent per stuk, spinazie één gulden per pond, uien 50 cent per pond (in plaats van 10 cent per pond!) en nieuwe aardappelen één gulden per kilo. Het ie dan ook geen wonder, dat de huisvrouwen, dronken van machts wellust na hun visvictorie, thans eên massa-boycot zijn begonnen tegen alle verse groenten. Overal ziet men de dames met witte strikken en lintjes in het knoopsgat, het teken, dat zij zich bi) de boycot hebben aangesloten. De (Van onze correspondent te Rome) Ter ere van het Heilige Jaar wordt in Italië in vele gevallen amnestie ver leend. Op het ogenblik zitten er in de Italiaanse gevangenissen 75.000 gevan genen, waarvan ongeveer 1600 politieke delinquenten. Op deze laatste groep is uiteraard de algemene belangstelling gericht. Ongeveer 1000 personen zijn fascisten, de rest behoort tot de com munisten. Veel is er echter met betrekking tot de „rehabilitatie" van de „grote" fas cisten niet meer te doen, aangezien de nieuwe Italiaanse republiek sinds haar bestaan inmiddels zeven grote amnes tieën heeft verleend, waardoor op het ogenblik bijna alle voormalige „groot heden" weer in vrijheid en aan het werk zijn. i De fascisten, die in 1943 in de fascis- tische Grote Raad tegen Mussolini stem den en door de regering van Mussolini niet gepakt konden worden, zijn bijna allen weer In het land teruggekeerd en hebben reeds lang amnestie verkregen. Dino Alfieri, Italiaans ambassadeur bij het Vaticaan en later in Berlijn, die vijf jaar lang in Zwitserland vertoefde, is enige tijd geleden weer naar Italië teruggekeerd en leeft in Milaan zo vrij als een vogeltje in de lucht. Giuseppe Bottai, eens minister van onderwijs en gouverneur van Rome en Addis Abeba, werd eerst door Musso lini wegens „verraad" ter dod en later door de eerste Italiaanse geallieerde regering-Bonomi tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Aan het eind van de oorlog had Bottai onder de naam Bataille als soldaat aan het wes telijk front tegen Duitsland gevochten en diende toen vier jaren in het Franse Vreemdelingen Legioen in Noord- Afrika, waarbij hem een van de vijf verplichte dienstjaren wegens goed ge drag werd kwijtgescholden. Nu woont hij weer met zijn familie in Rome. De voormalige president van de Accademiaa d'Italia, Luigi Federzoni, komt tegenwoordig nog dikwijls in Rome, alleen om het te bezoeken, aan gezien hij in tegenstelling met de andere vergane „grootheden", die bijna allen weer in hun oude „paleizen wo nen, met zijn woning pech heeft gehad; in zijn huis woont nu n.1. de commu nistenleider Togliatti. Federzoni heeft daarom gaarne de hem aangeboden leerstoel aan de universiteit van Coim- bra in Portugal aangenomen. De voormalige prefect van Genua, Basile. viel wel een zeer merkwaardig lot te beurt. Toen de partisanen hem op 25 April 1945 gevangen namen, werd hij onmiddellijk met een andere groep fascisten tegen de muur gezet. Toen men echter bevel gaf te vuren, kwam de commandant van de partisanen op de idee de troep als „voorbeeld" door de straten te laten wandelen. Toen zij daarna voor de tweede maal tegen de muur gezet werd, kwam er weer iemand tussen, die de exêcutie „uitstelde". Men begon toen een proces tegen Basile en veroordeelde hem tot 20 jaar kerker. Aangezien velen de veroordeling te mild vonden, begon men een nieuw proces en werd de beklaagde ter dood veroordeeld. Desondanks werd Basile weer in de gevangenis gezet, waar hij zijn lot zit af te wachten. De '>nde fascisten hebben met het neo-fascisme van de M.S.I. (nationaal- socialistische beweging in Italië) zo goed als niets te maken. Geen van de vrijgelaten fascisten beweegt zich in de kringen van deze neo-fascistische groepen. Eer, uitzondering is de chef van de M.S.I., Augusto de Marsanich, die reeds onder Mussolini een bekende figuur was. L'i was de uitgever van het dagblad „Lavore Fascista", vice-secre taris van de Fascistische Partij, presi dent van de federatie van arbeiders in de handel en ten slotte ondersecretaris van de marine en de posterijen. Enige tijd geleden nam hij de leiding van de neo-fascisten over, aangezien men met de oude chef, Almirante, te democra tisch vond. strikken en lintjes worden uitgereikt door de huisvrouwenverenigingen en -clubs in elke stad en door de leden doorgegeven aan andere huisvrouwen op straat en in de winkels. Vraag naar Hollandse epifiarie. JJET LIJKT EROP, dat de groenten- winkels een groentenboer aan huls bestaat hier niet evenals de vis boeren, het onderspit zullen delveo. De met witte strikken uitgedoste huis vrouwen stappen triomfantelijk met hun boodschappenmand]** naar bin nen, kopen een kilo u d e aardappe len voor zeven cent, en wandelen dan uitdagend naar hun kruidenier, waar zij groenten in blik kopen. Deze zijn momenteel stukken goedkoper dan verse groenten. En het meest populair sijn de Hollandse groenten-in-hllk, die aanzienlijk voordeliger zijn dan de En gelse blikken. De aanvraag naar Hol landse spinazie-ln-blik slaat alle re cords! Een Engels blik spinazie met inhoud van één pond kost n.1. 50 cent, terwijl men voor dezelfde prijs overal een Hollands kilo-blik spinazie kan krijgen! Inmiddels hebben da groentenwinkels plakkaten aan hun ramen, zeggende dat de hoge prijzen van vers» groenten de schuld zijn van het weer en de schaarste. Maar de huisvrouwen, die nu eerst goed op het oorlogjjiad zijn, zijn niet te vermurwen en zeggen, dat het weer al honderd jaar slecht is en dat, tenzij de abnormaal hoge groen- tenprijzen met minstens twee-derde dalen, zij de boycot zullen voortzetten. Zonder twijfel zal het keukenfront ook de groentenoorlog winnen. De win kels en markten liggen in deze eerste week van de boycot al tot uitpuilens toe vol. De enige klanten zijn voor oude aardappelen k 7 cent per kilo, terwijl de nieuwe aardappelen k één gulden per kilo oud liggen te worden Ministeriële lof. Tot woede van de vis- en groenten- handelaren, heeft voedsel-minister Webb de huisvrouwen geprezen voor hun boycot-acties. Tijdens de visoorlog verklaarde hij, dat geen enkele minis ter de prijzen ooit zo naar beneden had kunnen halen als deze gecombi neerde verzetsactie der huisvrouwen. En ook in de huidige groentenoorlog geeft de minister de dames gelijk. Deze bereiden inmiddels al een derde „oorlog" voor, n.1. een boycot tegen alle wasserijen, die hun prijzen onlangs met tachtig procent „onkosten" hebben verhoogd. Met belangstelling ziet men thans de mogelijkheid tegemoet van een ge organiseerde „massa-aanval" van huis vrouwen op de hoge prijzen van tex tiel- en gebruiksartikelen, die al jaren onderhevig zijn aan de 33 en een-derde procent aankoopsbelasting van vader Cripps! HET FRANSE STA AL-EN KOLEN PLAN (Van onze Haagse redacteur) Tot de vele problemen, die de onrustbarende toeneming van de bevolking in ons land met zich brengt, behoort de wijs», waarop de grond, waarop zich thans tien millioen inwoners verdringen ln 1900 waren het er nog pas vijf millioen het best gebruikt kan worden, en boe aan voldoende recreatie-oorden te komen. De natuurbescherming beleeft een moeilijke tijd. Men roept om nltbrelding van het land- en tuinbouwareaal, men heeft grond nodig voor de uitbreiding van steden en dorpen, voor de vestiging van Industrieën en de aanleg van wegen. En desondanks willen de natuurbeschermers de zogenaamde woeste gronden zoveel mogelijk ongerept bewaren! Het belangrijkste vraagstuk in de gisteren te Alkmaar gehouden verga dering van de Noordhollandse Bond van Melkslijters, was de opheffing van de Noordhollandse Consumptiemelkvereni ging. Hierover werd een uiteenzetting gegeven dor de heer O. W. van Kloos. In zijn openingsrede herinnerde de heer Beemster aan de resultaten die men in het afgelopen jaar heeft bereikt. Het grootste succes vormde de verbe terde winstmarge van 4,25 cent. Spreker betreurde het, dat er zo weinig activi teit van de leden uitgaat. Dit klemt des te meer, daar er waarschijnlijk binnen zeer afzienbare tijd grote moeilijkheden op het gebied van de melkhandel zul len rijzen. In antwoord op desbetref fende vragen deelde de voorzitter mede, dat er getracht zal worden een betere, pensioen-, ziekte- en ongevallenverze kering voor het gehele district te ver krijgen. Dit zal echter speciaal op het platteland vrij moeilijk zijn. Uit het jaarverslag van de pennng- meester, de heer De Geus uit Schagen, bleek dat het totaalbedrag aan uitga ven in 1949 f 1460,65 en aan inkomsten f 1572,54 was. Het batig saldo was der halve f 111,89. In de kascommissie werden benoemd de heren D. v. d. Boot uit Alkmaar en Sloothaak uit Wieringen. De aftredende bestuursVedefi de heren P. Harder uit Anna Paulowna en J. Lub uit Enkhui zen werden herkozen. Overgangstijdperk. Hierna kwam aan de orde de be sprekingen over het voortbestaan van de Noordhollandse Consumptiemelk vereniging. De secretaris van deze ver eniging, de heer Kloos, betoogde dat vermoedelijk reeds in Juli of Augustus, het Crisismelkbesluit-1936 zal worden ingetrokken. Volgens dit besluit moe ten alle melkslijters verplicht lid zijn van de N.H.C.M.V. Als het Besluit deze zomer verdwijnt, en er geen andere regeling voor in de plaats komt, zal men alleen nog maar te maken hebben met de landelijk vestigingsregeling. Op dat moment zal de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie nog niet van kracht zijn; dat kan dan nog maanden en misschien zelfs jaren duren. Er komt dus een tussentijd die, als er niet tijdig een goede overbruggings regeling wordt gevonden, buitengewoon gevaarlijk kan zijn voor de melksslij- ters. Spreker betoogde, dat de vrije or ganisaties zo sterk mogelijk naar voren moeten treden, en dat men zich niet alleen moet bepalen tot de consumptie melkvereniging. Spreker zette uiteen, dat het de bedoeling van de heer Blink is, de verenigingen die men thans heeft, op privaatrechtelijke basis over te schakelen. Hij betoogde dat de enige mogelijkheid om een chaotische toe stand te voorkomen, het zo sterk mo gelijk maken vn de eigen vrije orga nisatie is. Hierdoor zal men goed ver tegenwoordigd kunnen worden in de nieuw op te richten consumptiemelk vereniging. De heer Van der Kloos drong er op aan, thans alle krachten in te spannen, opdat men gereed zal zijn tegen de tijd dat de melkprijzen vrij ge geven worden. Na de rede van de heer Van der Kloos verzocht de heer Beemster de ledenvergadering om aan het bestuur volmacht te verlenen zo te handelen als door de secretaris van de N.H.C.M.V. was aanbevolen. Alle leden betuigden hiermede de instemming. ONDERZOEK NAAR TOESTAND IN LONDENSE HAVEN De Britse regering zal in verband met de serie stakingen, die het werk in de Londense haven na de oorlog enige malen hebben stilgelegd, een volledig officieel onderzoek instellen naar de toestand in de haven, ten einde vast te stellen hoe verdere sta kingen kunnen worden voorkomen. Anna Blaman: De Kruis vaarder. Uitgave J. M. Meu- lenhof, Amsterdam. rjoor haar rcrman „Eenzaam Avon tuur" is, veel meer dan door de betere voorganger „Vrouw en Vriend". Anna Blamans naam befaamd gewor den. We hebben destijds L. C. van 22 Januari 1949 onze bezwaren tegen dit boek niet onder stoelen of banken gestoken. Evenmin echter heb ben we ons aan wanhoop overgegeven wat de toekomst van dit onmiskenbaar literaire talent betrof. Thans wil het ons voorkomen, dat Anna Blaman met haar pas verschenen boekje een novelle veeleer dan een roman zich gerevancheerd heeft en, voorzover nodig gerehabiliteerd. Naar onze smaaK we verontschuldigen ons dat we moeten beginnen met die op de voor grond te stellen, maar over weinig auteurs verschillen de smaken zo als over Anna Blaman is ,.©e Kruis vaarder" een mooi boek. Het heeft ons iets „gedaan" en ons even stil ge maakt. Daarna hebben we het herlezen en natuurlijk zijn ons toen enkele zwakheden en onzuiverheden opgeval len, maar dat doet er eigenlijk niet zo heel veel toe. Of, indien wel, dan voor- Anna Blaman, de te Rotterdam wonende schrijfster van de romans Vrouw en Vriend, Eenzaam Avon tuur en het hier besproken De Kruisvaarder. namelijk, omdat die zwakheden te be schouwen zijn als de onvermijdelijke symptomen ener poging tot vernieu wing van een talent dat, zich bewust van de onhoudbaarheid van een geko zen spoor, andere banen zoekt. Men zou er over kunnen redetwisten of een enkele novelle van 102 blad zijden tekst voldoende reden is om de geestelijke ommekeer in een schrijfster voldingend aan te tonen, maar dan juist zijn de prilheid waarmee ze haar gegeven behandelt èn de kennelijke strijd welke zij er nog mee te voeren heeft, bewijs dat er wel degelijk iets in haar' geest veranderd is. Niet in haar schrijfstergave. Die heeft zich slechts verder ontwikkeld. Met één en kele zin, het kort weergeven van een schijnbaar onbetekenend détail, schetst ze een psyche of springt ze over een kloof van de tijd. H6* „verhaal" van de novelle is be knopt en kort als het boek zelf. Een mailboot „De Kruisvaarder" loopt, de nacht na haar uitvaren naar Indie, op een mijn en vergaat. De meeste op varenden kermen om, daar er slechts vier sloepen gestreken kunnen worden Zes van die opvarenden, drie vrouwen en drie mannen, worden den lezer wat nader gebracht. Maar er vergaat een wereld en er wordt een nieuwe gebo ren. Vijf van de zes moeten daartoe omkomen, opdat één vrouw zichzelve en het leven anders kan leren zien. (En daarmee dan alle lezers van dit boek, want het is nu eenmaal zo, en het is de zin van de literatuur, dat het lot van een enkeling zich voltrekt aan velen) De overledene is een zeer lelijke on derwijzeres, Virginie van Loon. Haar ganse leven is ze gebukt gegaan onder die lelijkheid en vooral onder het medelijden van de buitenwereld daar mee, dat van haar moeder in de eerste plaats. Haar vertrek naar Indonesië is een vlucht om in een andere omgeving aan dat medelijden te ontkomen, maar ze nam haar vergiftigde humeur mee. Haar tegenpool is Louise Riffeford de schoonste vrouw aan boord, die toch ook haar besterpming gemist heeft door een, zo niet mislukt, dan toch on verschillig huwelijk en die teveel in zichzelve opgaat. Dan is er Vlrginie's hutgenote, de ietwat geaxalteerde Sophia Sterreveld, die voor de ..zaak' der Indonesiërs voelt en overhoop komt te liggen met de B.B.-ambtenaar Kraaiman, die van het oude „koloniale" regime is. Verder is er de eerste stuur man Wings, een „he-man". Tussen hem en Louise ontstaat bij de eerste ont moeting hunner ogen een liefde, die het absolute zo dicht mogelijk nadert, een liefde welke zozeer absoluut wil zijn, dat er op aarde geen plaats voor kan bestaan, zodat het niet anders dan natuurlijk is, dat beiden bij de scheeps ramp omkomen. En tenslotte is er, in een bij-rol, de kapitein, een cynicus, die het verhaal met enige wereldwijs heid vaneen gedesillusionneerde-die- het-niet-weten-wil verfljkt. Van deze zes overleeft alleen Virgi nie de ramp. Wings schiet Kraaiman neer, wanneer deze een plaats in de sloepen voor vrouwen en kinderen wil innemen; de kapitein komt door de ontploffing om het leven; de ande ren verdrinken. In een opperste stoutmoedigheid tracht de schrijfster dan deze gebeur tenissen door Gods oog te laten zien, terwijl een rei van engelen Zijn blik begeleidt en tracht te leiden. Men kan eindeloos filosoferen over het beeld dat de mensen zich van God maken. Anna Blaman weet, dat dit filisoferen toch niet tot 'n scherpe» beeld leidt en dat alle weersprakig- heid daarin God ten slotte machteloo. zou moeten maken. Daarom laat zij God alleen toeschouwer zijn en slechts één ogenblik bestierder. De volmaakt heid der liefde tussen Louise en Wings kan God op aarde niet laten voortbe staan, daar zij de aan de mens over gedragen scheppingsorde zou versto ren. Maar uit de dood van dit liefdespaar komt tot Virginie de boodschap; „Als hij en ik nu sterven, Virginie, dan weet je het; dan weet je, dat het leven zich niet leent voor geluk, en mis schien kan dat Jou met je leven ver zoenen." En inderdaad schenkt deze wetenschap de geredde Virginie haar manier om het leven en de mensen daarin tegemoet te komen. fyjen kan uit deze novelle, indien men wil, een grondeloos pessimisme puren, maar dat is toch niet de be doeling van de schrijfster. Men zou haar Godslasterlijk kunnen noemen doch zeker niet Grdslasterlijker dan Goethe in de „Prolog im Himmel" van Fauat en wellicht zelfs niet dan de schrijver van het mysterieuze Boek Job. Bovendien is er een zeer Christe lijke deemoed in het verhaal en het wordt, voor wie het kan zien, om weven door een bovenzinnelijke sfeer van liefde. Maar tegelijkertijd is het met een soort literaire oerkracht ge schreven, kort, kantig en alle personen met enkele forse streken schetsend. En enkele maal loopt zo'n streek verkeerd. Het gesprek Sophia-Kraai- man is teveel zwart-wit en zonder be grip voor wat de „conservatieve" In dische bestuursambtenaren bezielde Aan de andere kant zo'n man zou nooit het woord „Indonesiër" anders dan met een schamplachje over zijn lippen hebben kunnen laten komen De figuur van Louise is in de litera tuur blijven steken, niet tot leven ge komen en die van Sophia blijft wat vaag. Het beeld van de met haar mede lijden zorgelijk tobbende moeder van Virginie tegenover haar humeurige lelijke dochter miskent voor iemand die zo scherp analyseert als deze schrijfster merkwaardig genoeg het biologische moeder-Instinct dat zulk een verhouding toch altijd wei anders doet zijn dan zo op de grens af van vijandig. Anderzijds de onthut sing van de moeder als ze meent te be grijpen dat Virginie alléén gered van alle mensen op het schip en de korte overpeinzing, die daarop volgt vormen een psychologisch meester stukje. jyjen moet dit boekje langzaam proe vende lezen. Elke zin heeft zijn bedoeling; er staat geen woord teveel in en het openbaart, in zijn gezegende kortheid, een wereld. Wellicht zal het menigeen verwarren, maar het is de moeite waard, te pogen, uit die ver warring te geraken. Het vraagt een voortdurend zich rekenschap geven en wanneer het prikkelt tot verzet, dan is die prikkel even heilzaam als wan neer het de gewaarwording geeft, dat hier en daar wel bijna het laatste over de mens gezegd wordt, wat er over hem gezegd kan worden. In haar „Eenzaam Avontuur" Anna Blaman er geen ogenblik in ge slaagd, ons de eenzaamheid van het mensenleven onvertroebeld voor stellen. In „De Kruisvaarder" slaagt ze daarin wél, doch ze" geeft daaren boven een uitsluitsel om die eenzaam heid draagbaar te maken. Men kan dat uitsluitsel aanvaarden of niet het is zeker de moeite waard om kennis van te nemen. WITS EN ELIAS De nstuurbeechenning staat daardoor in de verdediging. Daarover heeft de heer mr. M. C. Bloemers, chef van het Burean Natuurbescherming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, voor het Contactcen trum op Voorllchtingsgebied het een en ander verteld. Hij vestigde er de aan- nacht op, dat van elke 3200 m2 grond, die op het ogenblik per persoon in Ne derland beschikbaar is, 2400 m2 cul tuurgrond is, dat ls dus twee-derde deel. Elk jaar zal van de resterende 1200 mS nog heel wat nodig zijn. De mens wordt dus steeds verder uit de ongerepte natunr teruggedrongen. Dat is te betreuren, niet alleen uit een aesthetisch oogpunt, maar ook om dat de natuur uit wetenschappelijk oogpunt van groot belang is. Dit laat ste vooral, omdat ons land in een kli matologisch grensgebied ligt en een grote verscheidenheid van vegetatie vertoont. Handhaving van het natuurschoon is van het allergrootste gewicht voor de recreatie van de dichte bevolking. In 1870 had de gemiddelde arbeider nog slechts 750 vrije uren dat is een, zevende van zijn tijd en thans heeft hij 3200 vrije uren, dat is ruim een derde van zijn tijd. In deze vrije uren zal hij zich gepast moeten verstrooien. Vooral geldt dit voor de bevolking, die in de grote steden is samengepakt en die in de industrie niet zelden geest dodende arbeid vindt. De oppervlakte woeste grond is even wel sterk verminderd. In 1830 bedroeg zij 900.000 ha, in 1900: 550.000 ha en thans bedraagt zij ongeveer 200.000 ha. Bos en heide Er was in 1830: 170.000 ha bos, in 1900 250.000 ha en in 1950 is er nog 250.000 ha bos, doch daarbij bedenke men, dat sinds 1900 de bevolking ver dubbeld is, wat dus in de practijk hier op neerkomt, dat iedere Nederlander sinds 1900 nog slechts de helft bos ter beschikking heeft In 1919 bezat Drente 86.000 ha heide; in 1920 nog slechts tachtig proc. daar van, in 1930 vijf en veertig proc. en in 1949 dertig proc. In totaal is er thans nog circa 200.000 ha heide ln ons land, doch deze heidegrond is voor het grootste deel verdeeld in kleine en zeer kleine percelen. Slechts 40.000 ha beslaan de grotere heidevelden, maar daarvan worden 20.000 ha ingenomen door militaire oefenterreinen. Van de zogenaamde natte hei is in ons land al zo goed als niets meer over. Gelukkig zijn er nog wel heide- reservaten, bijvoorbeeld bij Dwingelo, op de Hoge Veluwe en in Noord-Bra bant. Hoe nijpend 't gebrek aan recreatie oorden is, blijkt wel hieruit, dat Zuid- Holland op koele zomerdagen voor 100.000 mensen aan recreatie-gebied te kort komt. Landbouw de vijand Een vijand van de natuurbescher ming is in zekere zin.... de landbouw. Belde leven echter in de beste ver standhouding. Minister Mansholt is er van overtuigd, dat niet meer woeste grond ontgonnen moet worden. Dat is uiteraard niet geheel vol te houden, doch het getuigt van een goed begrip voor het belang van de natuurbescher ming. Helaas staat de natuurbescherming bij de nar.r uitbreiding strevende civi lisatie altijd in de defensie, doch ver langd mag worden, dat de natuur, die voor de bevolking onontbeerlijk is, zoveel mogelijk wordt ontzien. „Rebel - De roman van een zwerver", door Herman de Coster. - Uitg. Mij. „West- Friesland" te Hoorn. Dit boek, geschreven door een Jong Noordhollands auteur, heeft op ons een diepe indruk gemaakt. Het is niet een gaaf kunstwerk, maar het is een levenswarm, met zuidelijk gloed en met ontraditionele flair geschreven verhaal. Het gaat over een zwerver („Pilatus"), een soort „Flierefluiter", die door het leven zweeft als een bij langs de bloemen: purend wat hem zint en verachtend wat hem niet lust. Wild, onverantwoordelijk, bruisend van brede levenslust en tóch met een ondertoon van heimwee naar da grote, allesvervullende liefde. En als die komt, ln de gestalte van Tille van de Kreeft, dan i» de beleving van dat machtig geluk tevens het begin van het eind. Twee doden, die een hulpe loos wicht in de wrede wereld achter laten en een moede zwerver, die zich als moordenaar bij de politie meldt. Er gaat van dit, in wezen melan cholieke werk, een ongemeen grote bekoring uit. De stijl moge hier en daar onvolkomenheden vertonen, de ziel van het werk is daardoor niet aan te tasten. Want dit boek ls het eer lijke getuigenis van een jong talent, dat in dit eerste boek véél meer gaf dan een belofte alleen. Wij zullen van Herman de Coster stellig nog horen en wij zullen er intussen goed aan doen zijn boek te lezen en te herlezen. Het is, na de velerlei psychologische rim-ram, die we sinds jaren voorgezet krijgen, zo fris als de regen op een Meidar

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7