Zilvermeeuwen hielp Racing vroegtijdig aan het kampioenschap »n Nieuws uit Wieringen H.R.C. kampioen in de derde klasse A Feest in het H.R.C.-kamp 3-1 overwinning op Schagen was voldoende voor de Nieuwediepers Drukbezochte receptie .Formosa" AlcmariaZaandijk in Beverwijk HRC gaat Donderdag naar Weesp Moeilijk werk Hermes-dames uitgeschakeld Zeldzaam jubileum Onderscheiden Callantsoog Van der Meulen weer in het pofitie-elftal Een lokkende roep: Emigratie Always Forward speelde gelijk; S.R.C. verspeelde kostbaar punt Julianadorp JVC de gelukkigste Zijpe MAANDAG 15 MEI 1950 Zondag 7 Mei. Hoorn Juichte, want Always Forward was erin geslaagd die gevreesde roodjakken te verslaan. In het rumoer van hossende en zingende Horinesen gingen de stille klachten van talloze Nieuwediepers verloren. Een lange rij van bussen arriveerde om zes uur weer in Den Helder. Er waren nog veel supporters die de moed niet hadden opgegeven, doch het overgrote deel droop zwijgend af. En de volgende dagen telde HRC bij velen, die het toch zo goed meenden met hun vereniging, niet meer mee. TotZondag 14 Mei, de dag die de roodjakken het kampioenschap bracht. Reeds vroeg vertrokken de mopperaars van de vorige week naar Schagen en allerwege werd rood-wit ge dragen. De schare die eerst met hangend hoofd de moed had opgegeven, was weer van de partij. En men juichte, en men zong, en men moedigde aan. Toen men vernam, dat Always Forward een punt had verspeeld, was er geen huis meer te houden met al wat HRC was. De vlag ging in top. Racing was kam pioen geworden! A. DE VRIES Het is daar in Schagen, hoewel het geen kampioenswedstrijd was, spannend toegegaan. Vooral de eerste helft van deze immer zware uitwedstrijd voor HRC heeft de harten sneller doen kloppen. Zoals te verwachten was, wa ren er meer spannende dan mooie mo menten te zien. Twee ploegen die niets mochten verliezen, stonden tegenover elkaar, en dan móest het „mooie" maar worden opgegeven. Schagen streed voor zijn laatste kans, het spelen van de gradatiewedstrijden aan anderen te mogen overlaten. HRC was door de kracht van Always Forward gedwongen beide punten te veroveren. Men mocht geen enkel risico nemen Geen risico's. En HRC heeft dit ook niet genomen. Van het eerste ogenblik af hebben Dijkshoorn (die door de afwezigheid van De Jong als aanvoerder optrad) en Zijn mannen het uiterste gegeven. Reeds direct na de aftrap door G. de Vries was merkbaar dat de ze nuwen een hartig woordje zouden gaan meespreken in deze laat ste competi ties trijd. Reeds voor dat de Vries de bal had aangeraakt •choten enkele spelers van Schagen naar voren, waar door opnieuw moest worden afgetrapt. Ditmaal speelde De Vries de bal vóór het fluitsignaal had geklonken. Eerst de derde keer gelukte het. Er werd wat heen en weer getrapt na dit wei nig goeds voorspellende begin. Na tien minuten noteerden wij Racing's eerste goede aanval. Linksbuiten Rijkers die kleine beweeglijke duivel, schoof han dig langs zijn bewaker heen, om zijn manoeuvre met een keurige voorzet te besluiten. Voor het doel stond links binnen Bakker, één van de twee in vallers voor deze middag, klaar. Met een ferme „knik" van zijn hoofd diri geerde hij de bal in de richting van het Schager doel. Keeper Molenaar was op zijn post, maar slechts met de grootste moeite wist hij Bakkers kopbal tot corner te verwerken. Ook uit deze hoekschop ontstond een gevaarlijk moment, en Schagen mocht van geluk spreken dat daaruit geen doelpunt werd geboren. Da Schagenaars bleven onze stadge noten vanzelfsprekend het antwoord niet schuldig. Geen minuut na de ver warring voor het doel van Schagen moest Dijkshoorn uitlopen bij een aan val van de gastheren. Geen onderdeel van een seconde had hij er later bij moeten zijn HRC begon na verloop van enige tijd wat af te zakken. De middenlinie trok terug, en een veldoverwicht van Scha gen was er het gevolg van. De roodjak ken werden ingesloten, en gelukkig maar dat de Schager voorhoede een te kort aan stootkracht moest demonstre ren. Niettemin waren er door te non chalant verdedigen van HRC meer ha- chelijke situaties voor het doel dan de supporters langs de lijnen lief was. Er werden spreekkoren gevormd, waarin ook de Schagen aanhang zich niet on betuigd liet. Het vredige marktplaatsje dreigde in een zee van lawaai onder te gaan. 10 voor Racing. Twee doelpunten deden die orkaan van aanmoedigingen nog in hevigheid toenemen. Of die goals het gevolg wa ren van de kreten die aan de lopende band aan de kelen van de toeschou wers werden ontrukt, is ons niet be kend. Wel weten wij dat zij het enthousiasme deden groeien. De normale competitiewedstrijden hebben niet kunnen uitmaken welke Ploeg uit de tweede klasse A, met Ra- piditas, degradatiewedstrijden moet spelen. Daar Zaandijk en Alcmaria met een gelijk aantal punten op de één na laatste plaats eindigden zullen deze ploegen op Hemelvaartsdag een beslis singswedstrijd moeten spelen. De ont moeting zal op het Gemeentelijk Sport park te Beverwijk, het terrein waar De Kennemers zijn domicilie heeft, worden gespeeld. De wedstrijd was vijf en twintig mi nuten oud, toen Rijkers er weer eens tussen uit trok. Hij was zijn tegen stander reeds enkele ma len eerder te glad af ge weest, maar daar de voor hoede veelal slechts uit 3 man bestond sorteerde z'n doorzetten weinig effect. Maar plot seling waren zijn vier mede-voorwaart- sen present, en men zag het doelpunt eigenlijk al vóór het er was. Rijkers lokte de achterhoede van de .thuis club gedeeltelijk naar zich toe, en zond toen een afgemeten pass naar zijn mid denvoor. Deze had al bekeken dat linkNbinnen Bakker er beter voor stond, en met een handig tikje bracht hij de bal voor diens voeten. Deze aar zelde geen moment. Geweldig hard .was zijn schot. Zo hard, dat de bal door net en al vloog. Gelijk. De roodjakken waren evenwel nog niet uitgejuicht, of Schagen zette zijn „aanmoedigers" aan het werk. Dijks hoorn beoordeelde een hoge bal even verkeerd en kon hem toen niet meer onder contróle krijgen. Voor Tromp was het daarna een koud kunstje om gelijk te maken (11). In tegenstelling tot de vorige week werd HRC, nu door de gelijkmaker tot gröterë krachtsinspanning geprikkeld. Aanval op aanval werd op Molenaars heiligdom ondernomen. Rechtsbinnen P. de Vries demonstreerde eenmaal een zeer fraai staaltje voetbal. Op enkele vierkante meters passeerde hij drie man, waarna zijn schot helaas geen suc ces opleverde. Uit een vrije schop schoot G. de Vries wat later hard over. Het winnende doelpunt. Nog vijf mi nuten waren in de eerste helft te spelen, toen voor 't doel van Schagen weer eens hevig om de bal werd ge streden. Schoten van BRANDSMA Brandsma en P. de Vries, sprongen van de lichamen van Schagenaars terug. Maar eensklaps was daar Bakker, goed opgesteld, en hij mocht voor de tweede maal de roos treffen, 12. In de tweede helft werden de gast heren volledig overspeeld. Na twintig minuten ondernam P. de Vries een ren, passeerde drie, vier tegenspelers en ook de keeper, 13. Hierna deden de rood jakken het wat kalmer aan. Daar ook Schagen het erbij liet zitten, was er nog maar bitter weinig te genieten. Elf HRC'ers verlieten ten slotte met een 31 overwinning het veld. Nog een half uur daarna vertoefde men in Schagen, waar men ook de uit slag van de wedstrijd Zilvermeeuwen— Always Forward vernam. Onze lezers zullen zich wellicht kunnen indenken, dat de terugtocht ditmaal opgewekter werd volbracht dan de vorige week, na de nederlaag in Hoorn! Feest in Formosa. „Formosa" herbergde gisteravond niet anders dan lachende en opgewonden ge- \ichten. Daar zaten de spelers gezellig bij elkaar, vlak bij het podium van waar een drie-mans-orkestje vlotte me lodietjes de zaal in speelde. Daar zaten ze, elf kampioenen en hun reserves. In het midden een gelukkige aanvoerder De Jong, die gisteren door Romeyer moest worden vervangen. Deze laatste heeft voor zijn spel menig compli mentje in ontvangst moeten nemen, evenals trouwens Bakker die op de linksbinnenplaats was opgesteld. Links binnen P. de Vries fungeerde nu als rechtsbinnen, daar Knijff door de dienst verhinderd was van de partij te zijn. Aan de andere zijde troonden achter een brede tafel de trotse bestuursleden In het midden de voorzitter, de heer R. P. de Boer, die van een flink aan tal spreker? een stroom van hartelijke woorden te verwerken kreeg. Gejukwensen. Nadat de voorzitter van de feest commissie. de heer A. Lensen en de heer De Boe 'e receptie met een kort woord hadden reopend, boden de vol gende sprekers hun gelukwensen aan: Nu H.R.C. kampioen is gewor den, kijkt men weer reikhalzend uit naar de promotiecompetitie. Lang behoeft men niet te wach ten, want reeds op Hemelvaarts dag, aanstaande Donderdag, spe len de roodjakken hun eerste promotiewedstrijd. Dan komen ome stadgenoten in Weesp in het veld tegen Rapiditas, dat gisteren gelijk speelde tegen Q.S.C., de kampioen uit de derde klasse B. A. G. v. d. Linde (namens de KNVB), M. Huijsing (namens de NHVB), P. Th. Luyckx (KSC), Van der Hof (Scheids- rechtersvereniging)J. van Waalwijk van Doorn (Schoolvoetbalcommissie), mevr. Brinksma (namens de dames- afd. HRC's Helpende Hand), Van Straelen (Supportersver. Rood-Wit), Koeten (Terreincommissie), A. Wiersma (Helder), Van Doorn (Watervogels), Bouma (WGW), H. Enklaar HAV),Sou- ge (afd. Noord-Holland), Bot (Trai ningsfonds), Zuidema (oud-speler) en der Sande (Amusementsafd.) Alle sprekers lieten hun welgemeende woorden vergezeld gaan van prachtige bloemstukken, waarvan aanvoerder De Jong er voor het elftal ook enkele in ontvangst mocht nemen. Mevrouw Brinksma liet haar felicaties vergezeld gaan van pakjes sigaretten voor de spelers. Voorts kwamen gelukwensen binnen van ZFC, het Sted. Muziekcorps, Zil vermeeuwen en de heer J. Thyssen, er.e-voorzitter van HRC, De heer Ron- del bracht namens Nieuwstad, De Haan en Van Willigen die in Indonesië vertoeven, hartelijke felecitatie over. De heer De Boer heeft toen Formosa in een bloementuin was herschapen, alle sprekers en belangstellenden, de spelers en de heer Leavey bedankt voor hun woorden, hun wensen en hun me de werking. Natuurlijk hoopte hij met ROMEYER alle sprekers, dat het HRC zal mogen gelukken het tweede klasseschap te be halen. Tja, wat gebeurt er bij zo'n gelegen heid meestal na een „officieel" gedeel te? Het feest moest gevierd worden. De eerste serie dansen was voor de spelers, de tweede voor de bestuursleden en de leden van de elftalcommisie. En toen was de pret in volle gang. Volgende week is er weer feest in de gelederen van de roodjakken, want dan bestaat HRC dertig jaar. Het eerste elftal heeft met het behalen van 't kampioenschap in de derde klases A wel voor een pas send geschenk gezorgd! H.R.C. legde gisteren beslag op het kampioenschap van de derde klasse A. Hier ziet u het elftal dat voor dit fraaie resultaat de eerste stappen deed. Staande van links naar rechts: Swart, De Werker, Dijkshoon, De Jong, Bot, Van Trierum. Geknield: Knijff, P. de Vries, G. de Vries, Heeris en Rijkers. Achter Rijkers grensrechter Gerrit Stolk. Elders op deze pagina vindt U nog de foto's van A. de Vries, Romeyer, die inviel voor De Jong, Brandsma en Koster. Van Bakker, die gisteren meespeelde voor Knijff, hadder. wij helaas geen foto. Mister Leavey zat gisteravond aan de bestuurstafel,' naast de heren De Boer en Dienaar, de secretaris van HRC. Wij weten niet welke gedachten er onder het grijze haar van HRC's trainer schuil gingen. Wij kregen niet de indruk, dat de heer Leavey, die de roodjak ken toch naar 't kam pioenschap leidde, zich zelf op de borst zou gaan slaan, zeggende: „Dat is mijn werk, dat hebben jullie danken", aan mij te Mr. LXAVY De heer Leavey deel de in de gelukwensen die het bestuur en de eerste elftal-spelers ten deel vielen. Misschien was de grijze trainer wel het meest geschokt door de woor den van de heer W. Zuidema, een oud-speler van HRC, thans zelf trai ner. Deze heeft zich gisteravond in een korte speech tot de heer Leavey ge richt. Zuidema zei, dat hij, nu hij zelf trainer is, eigenlijk pas begrijpt hoe moeilijk mr. Leavey het veelal heeft gehad. Bij deze eenvoudige woorden wilden wij even stil staan. De heer Leavey aanvaardde ze, gelukkig glimlachend, met een stevige handdruk. Het eerste dameselftal van „Hermes" heeft het tegen Amsterdam 4 niet tot een overwinning kunnen brengen. Voordat deze belangrijke wedstrijd een aanvang nam, werd één minuut stilte in acht genomen voor het Hermes-'.id Rietje Sterteveld, dat in de afgelopen week is overleden. De eerste helft van de wedstrijd was nog geen twee minuten oud. toen mej. Zomer de bal al in het Amsterdamse doel sloeg (10). Hoewel Hermes ge ruime tijd sterker bleef, slaagde men er niet in te doelpunten. Daarvoor schoot de voorhoede te onbeheerst. Bij een aarzeling in de verdediging wist de Amsterdamse linksbinnen gelijk te maken (17). Vlak vóór de rust ge lukte het Amsterdam zelfs de leiding te nemen (12). Onze stadgenoten zwoegden hard in de tweede helft, maar de stand bleef ongewijzigd. Met deze tweede nederlaag in de promotie competitie is Hermes tevens uitge speeld. Op Hemelvaartsdag speelt Hermes 2 (heren) tegen Kampong uit Utrecht zijn laatste wedstrijd. Onze stadgeno ten moeten deze ontmoeting winnen, willen zij naar de derde klasse promo veren. Het is al weer 50 jaren geleden dat Dirk Oden zijn bakkerszaakje begon in de Klieftstraal. Als bakkersgezel kwam hij op Wieringen en bekwaam- 'e zich al spoedig verder in het vak. Na 2 jaren moest hij het pand verlate» en liet hij zelf een winkel bouwen in de Belt, welke tegen Wieringer kermis .02 gereed kwam. Eerst met een hon denkar en later met een hit voor het karretje trok hij over de stoffige en slechte Wieringer wegen om zijn wit tebroodjes voor 12 ct. aan de man t# brengen. En dit viel nog niet eens roe^ want de boeren bakten in die tijd zelf. Maar hij werkte hard met zijn vrouw en beide zocns, zodat hij na enige tijd zelfs een Fordje kon aan schaffen. De Wieringer „Jodenkoek" waarvan bakker de Jong de schepper was, werd zijn specialiteit. Hij was de eerste bakker die met machines begon te werken en de eerste bakker die ge meenteraadslid werd. Later, in 1925, toen zijn zoon Jaap zich elders in het bakkersvak bekwaamde, nam Tinus de zaak over. Vier jaar later kwam Jaap, de huidige eigenaar, in de zaak. De eierhandel, die zijn vaer vroeger dreef, werd vervangen door ijs. En ook de ijsfabricage is van niet geringe betekenis. Verleden jaar werd de zaait geheel gemoderniseerd. De mooie bakkerij in de Belt mag zeker worden gezien. Wij wensen bakker Oden van harte geluk met dit zeldzame jubi leum, dat heden wordt gevierd. De heer P. Groet te Hippolytushoef werd onderscheiden met een fraaie plaquette van het Nederlandse Kruis, wgens zijn verdienstelijk in oorlogstijd. Rode werk Op Zaterdag 20 Mei speelt het Ne derland Politie-elftal in Alkmaar een wedstrijd tegen een vertegenwoordi gend elftal van de afdeling Noord-Hol land van de K.N.V.B. In het politie-elftal is onze stadge noot Van der Meulen uit „Helder" sis linksbinnen opgesteld. De zaal van Hotel De Haan was Donderdag tot in de uiterste hoeken gevuld, toen de heer Sloof, directeur van het gewestelijke arbeidsbureau in Alkmaar, sprak over de mogelijkheden van emigratie inaar Australië. Spr. wees er op, dat er in Australië een groot tekort aan arbeidskrachten be staat. Nederlandse arbeiders staan er goed aangeschreven. Men moet het le ven daar echter niet zien als een ge spreid bedje, want er moeten tal van moeilijkheden worden overwonnen. Ook moet men de Engelse taal goed machtig zijn. De manier van werken wijkt sterk af van die in Nederland; het tempo ligt lager. Per week wordt f 60 tot f 80 uitbetaald, voor overwerk een bedrag dat het dubbele van een normaal uur loon is. De sociale voorzieningen zijn gelijk aan die in ons' vaderland of nog Er was geen beslissingswedstrijd nodig, om de kampioen van de derde klasse A aan te wijzen, want Always Forward, dat zo'n machtige eindspurt had ingezet, heeft zijn uitwedstrijd tegen Zilvermeeuwen niet tot een overwinning kunnen brengen. De mannen uit Hoorn speelden gelijk (1—1). HRC behaalde in Schagen een 3—1 zege, die de roodjakken door het gelijke spel van Always Forward het kampioenschap opleverde. Schagen zal nu moeten deelnemen aan de degra datiecompetitie. De andere degradatie-wedstrijden speler is Beverwijk, dat op eigen ter rein met 20 tegen Terrasvogels het onderspit moest delven. De stand in deze afdeling werd: H. R. C. 20 14 3 3 53—18 31 Alw. Forw. 20 12 5 3 50—25 29 A. P. G. S. 20 10 5 5 31—28 25 Vitesse 19 8 3 8 36—32 19 Zilverm. 20 6 7 7 26—38 19 Terrasvogels 19 6 6 7 22—32 18 S. D. W. 19 6 5 8 27—39 17 D. L O. 20 5 7 8 32—42 17 Kinheim 19 5 6 8 32—35 16 Schagen 20 5 4 11 33—47 14 Beverwijk 20 5 3 12 23—38 13 In de eerste klasse C van de Noord hollandse voetbalbond n.oest SRC tegen Kaagvogels met een 2—2 gelijk spel ge noegen nemen. De Schagenaars ver speelden dus een kostbaar punt. De kampioen werd nog niet bekend, daar de wedstrijd tussen Alkmaar en Koe dijk (dat met SRC aan de kop gaat) wegens een beenbreuk moest worden gestaakt. De stand was toen 00. Nog even geduld wat het kampioenschap van deze afdeling betreft. Schocrl (Vios 2—3. Verder werden gespeeld: 3h: DTS 3—Vios 2 2—2; —Winkel 2 30. 4j: Vios 3KSV 2 5—0. kampioen). 4k: SVW 3—SRC 4 1—2. 4m: Helder 7—Winkel 3—3. Junioren: D: Schagen aAlkm. Boys a E: Succes aFlevo a 21. L: SRC a—ZAP b 12—2. Adspiranten: lv: ZAP a—VZV a 3—1; Geelzwart a—ZAP b 12—0. Gouden Kruis: VZVWatervogels 8 2—0; Texel 3 Tex. Boys I 2—2; LSW 2—Wiron 1 2—2; DTS 2—Kaagvogels 2 7—2; WGW 2—BKC 3 2—0; Callantsoog 1—Alc maria 4 0—3; Winkel 1—Schagen 2 0—3: SRC 2Succes 2 12 (na verlenging); ViosDuinranders 23; Schagen 3— Limmen 3 12; Hugo BoysUrsem 60: Hugo Boys 2—CSV 2 13; Berdos 2HSV 2 4—0; PettenGeelzwart 3—4. iets beter. Men kan maar weinig daar heen meenemen, wel meubelen en Kle ding, doch geen geld. Men moet er dus volkomen van onderaf beginnen. Ge vraagd worden vooral ongeschoolde krachten, landarbeiders. chauffeurs, bakkers- en slagersknechten. Ongehuw- den mogen niet ouder zijn dan 35 jaar gehuwden niet ouder dan vijftig, terwijl hun kinderen als toekomstige arbeids krachten moeten kunnen worden opge nomen. De kosten van overtocht bedragen f 1000 voor gezinsleden boven 12 jaar, f 500 voor kinderen van 3 tot 12 jaar en f 250 voor kleinere kinderen. Hier in zijn ook verrekend de kosten van de bagage, die resp. 1, Vi en kub m. per persoon mag bedragen. De regering heeft een subsidieregeling afgekondigd voor hen, voor wie de kosten van overtocht te hoog zijn. ONVERBETERLIJK! Het was duidelijk dat de oude klare zijn tong had gestreeld en hij het had willen uitgalmen: Leve Schiedam! Hij had het zeker gedaan wanneer de po litie hem niet in zijn kraag had gepakt en meegenomen had naar het schuur tje. Nadat hij weer was ontnuchterd en plechtig beloofde de fles te laten staan, werd hij ontslagen. In Westerland heeft hij zijn lied toen na een nieuwe tongstreling uitgezongen. Het klonk zo vals dat opnieuw dienaren der wet hem een toontje lager lieten zingen. En de laatste regelen klonken na in het arrestantenlokaaltje. Maar deze gingen verloren in de eenzame tuin die het lokaal omsluit. GEZINSVERZORGING Op initiatief van de kerkeraad van de Nejü. Herv. gemeente is alhier een comité gevormd, dat zich ten doel stelt om te komen tot het aanstellen van een gezinsverzorgster. Er bestaat voor dit doel veel belangstelling en van ver schillende zijden is het comité reeds medewerking toegezegd. Het comité van voorbereiding bestaat uit de heren ds. J. Papineau Salm, C. Wardenaar en mej. G. Viss Binnen afzienbare tijd hoopt men tot verwerkelijking van iet plan te komen. JVC I speelde voor Gouden Kruij terrein. De vorige Zondag was de nogmaals tegen Flevo I, nu op 't Flevo- uitslag, na verlenging 22. Gistermid dag werd 't weer 2-2. Er moest nu een beslissing komen, ditmaal door 't nemen van tweemaal vijf strafschoppen. Beid# partijen benutten er vier. Bij de twee de keer wist JVC ze alle vijf in doel punten om te zetten. Flevo miste er één. JVC I plaatste zich dus In de vol gende ronde. JHC WON MET 7—0. JHC I nam deel aan bekerwedstrij den te Ursem en wist zijn eerste wed strijd met 70 te winnen. Zondag wor den de finales gespeeld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacob Willem, z. v. Ja- cob W. Boontjes en Trijntje J. Baken. Greta Ida, d. v. Douwe Sieswerda en Greta Petronella de Vet. Christina Ali- daiMaria, d. v. Martinus Nanne en Ag- nes de Wit. Wybrin, z. v. Cornelis Lof en Maria Trijntje Pranger. Getrouwd: Klaas Breed en Sjouk- je Froukje Tillema. „Ja, dat heb je ervan als je als Sheik naar een bal-mdsqué gaat". Zondagmiddag werd de Ronde van Limburg verreden. De deelnemers aan de wedstrijd trekken door Sittard.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5