Een Hoge Atlantische Raad onder burgerleiding Aanval op Ambon op komst Prinses Fathia moet scheiden Kort Bestek Karren maar Onbehoorlijk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerika en Canada na 1952 O. E. S. Vrijwilligersmilitie in Oost-Duitsland? Woensdag 17 Mei 1950 75e Jaargang No. 10600 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wi erin gen en Anna Paulowna NIEUW AMERIKAANS VOORSTEL m Moet ook Spanje worden opgenomen in defensie? Koning Leopold wijzigt zijn standpunt Judith Coplon trouwt Benzineprijs wordt Vrijdag verhoogd Politici in Eritrea door Sjifta vermoord Eisler beschuldigt Westelijke geallieerden Faroek beveelt: Koning gekant tegen huwelijk Ter sterkte van Mevrouw Roosevelt zal ons land bezoeken Weerbericht 150 000 man Sowjet-ambassadeur in de V.S. met verlof Lie is Vrijdag uitgepraat Granaat tussen de kolen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA «I C. KRAK (01M TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 16 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand f 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De twaalf ministers van de Noordatlantische Landen kregen gistermiddag plotseling een Amerikaans plan voor zich, dat des morgens nog door een com missie was besproken. Voorgesteld werd, een opperorganisatie van de Atlanti sche Unie, (een soort Hoge Atlantische Raad), in het leven te roepen. Deze zou zeggenschap hebben over de strijdkrachten van de aangesloten landen, doch onder leiding komen te staan van een burger. sprake geweest, of Spanje tot de orga nisatie zou moeten worden toegelaten. De Portugese minister van buitenlandse zaken, Caeiro de Mattos, meende, dat Spanje zowel economisch als militair bij de Atlantische verded;ging diende te worden betrokken, doch zijn opvat tingen vonden maar heel weinig weer klank. Ten slotte is er Maandag ook nog ge sproken over het bezoek van Trygve Lie aan Moskou en over een mogelijk Russisch voorstel, om opnieuw recht streekse onderhandelingen te gaan voe ren tussen Moskou en de Westelijke grote mogendheden. De ministers konden hierover in vier U«r niet beslissen. Velen hunner acht ten het noodzakelijk, overleg te plegen met hun regering, alvorens hun stand punt te bepalen. Overigens zou aan vaarding van dit plan het voornaamste Struikelblok niet oplossen: de vraag n.1., hoe men de hoge militaire eisen in overeenstemming moet brengen met de eis van economische stabiliteit, wan neer in 1852 de Marshall-hulp afloopt? De Canadese minister Pearson zou er voor zijn, Amerika en Canada van 1952 af te laten deelnemen aan de Or ganisatie voor Europese Economische samenwerking. Daarover hebben Ache- son, Pearson, Attlee en Bevin gister morgen uitvoerig gesproken. Van deze gelegenheid heeft Schuman gebruik ge maakt, om Nederland, Belgie en Luxem burg te polsen over hun inzichten aan gaande zijn plan tot unificatie van de Franse en de Duitse zware industrie. Ook is nog eens weer de vraag ter In een boodschap aan de leiders van de Christelijke volkspartij in Belgie heeft koning Leopold te kennen gege ven, dat hij in geval van een Katho lieke overwinning bij de komende al gemene verkiezingen niet tegen de vorming van een alleen uit Katholie ken bestaande regering zou zijn. Tot dusver is de Koning geen voor stander van zulk een regering geweest, vrezend, dat hij als de koning van éér partij zou worden beschouwd. In zijn boodschap aan de katholieke leiders neemt de koning het stand punt in, dat hij niet langer gebonden is door zijn vroeger afgelegde verkla ring, dat hij zijn prerogatieven tijde lijk aan zijn 19-jarige zoon, prins Bou- dewijn, zal overdragen als het parle ment hem op de troon terug zou brengen. Judith Coplonde twintigjarige ambtenares van het Amerikaanse de partement tin n Buitenlandse Zaken, die tezamen met de inmiddels naar zijn land teruggekeerde Rus Goebitsjef van spionnage is beschuldigd en veroor deeld werd tot langdurige gevangenis straf, gaat in het huwelijk treden met haar advocaat, de 28-jarige Albert Socolof. De zaak van Judith Coplon zal nog in hoger beroep behandeld worden. Blokkade reeds in werking Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van defensie heeft ver klaard, dat reeds een militaire blokka de om Ambon is gelegd. Deze blokkade die wordt uitgeoefend door een korvet van de Indonesische marine en enkele patrouilleboten strekt zich niet alleen Met ingang van 19 Mei treedt de wet tot verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine en tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet in werking. In verband hiermede zijn voorraden benzine van meer dan 5 Hl. welke dan in een opslagplaats in het vrije verkeer voorhanden zijn, onder worpen aan een navordering van f 5,65 per Hl. Voor autobussen zal men na ge noemde datum minder motorrijtuigen belasting behoeven te betalen. Rusland heeft de Franse regering ervan beschuldigd, dat zij Sovjetbur gers in Frankrijk en de Franse zoné van Duitsland verhindert, naar hun vaderland terug te keren. Getracht zou worden, deze mensen te recrute- ren voor het Franse vreemdelingen legioen in Indo-China. Azmatsj Berhe Gherekidan, vice- voorzitter van de Eritreaanse liberale vooruitstrevende partij, en zijn zwager zijn in hun woning door Sjifta-leden (de „Sjifta" staat aansluiting van Eri- threa bij Ethiopië voor en tracht dit door terreur te bereiken) vermoord. De woning der beide politici is gele gen in een dorp, vijftig kilometer ten zuiden van Asmara. Het huis werd door een sterke Sjiftabende, onder dekking van geweervuur en handgra naten, aangevallen. Gerhart Eisler, de leider van het Oostduitse voorlichtingskantoor, oe- weert, dat de Britse en Amerikaanse autoriteiten in West-Duitsland ge bruik maken van een oud Duits plan voor reorganisatie van de Wehrmacht om een geheim leger te vormen. Er zou volgens ex-majoor Brucker reeds een geheime generale staf in de buurt van Hamburg gevestigd zijn. In geal lieerde kringen worden deze geruch ten als volslagen onzinnig gekwalifi ceerd. uit tot het eiland Ambon, maar tot de hele Zuidelijke Molukken. Dezelfde woordvoerder heeft medegedeeld, dat 186 leden van het KNIL, die aan boord van de Kota Inten gingen, door de vijftienhonderd achterblijvers gedwon gen werden hun wapenen achter te la' ten, alvorens zich in te schepen. De militaire voorbereidingen voor de aan val op Ambon zqn in volle gang, zo besloot de woordvoerder. Het ministerie heeft voorts nog ge zegd, dat Nederland verantwoordelijk is voor het personeel en het materiaal van het K.N.I.L. tot de overgang naar de RIS, en dat bij die overgang alle ma terieel ter beschikking van de RIS moet worden gesteld. Zulks is ter Ron de Tafel-conferentie besloten, aldus wordt gezegd. De dienst van legercontacten heeft inmiddels bevestigd, dat 150 Indonesi sche leden van het KNIL ingevolge bekomen opdracht aan boord van de Kota Intsn zijn ingescheept ter vervoer naar buiten Indonesië gelegen bestem ming. „Deutsland über Allies" De Westduitse kanselier, Aden- auer, heeft in een interview ver klaard, niet te begrijpen waar om men zich in het buitenland zo opwond over het zingen, on langs, van 'n strofe van het oude Duitse volkslied op een door hem bezochte vergadering. Misschien zou hij achteraf kunnen zeggen dat hem een licht was opgegaan, indien hij het Reuter-telexbericht uit Londen over zijn verklaring onder de ogen had gekregen. De Reutertypist tikte namelijk een letter te veel. Hij seinde, dat ge zongen was het „Deutschland über Al li es"..,. Honderdzestig taaie trappers Zullen morgen met elkaar De „Noord-Wester" gaan verrijden, Met als startplaats Alkmaar. Tweemaal honderdzestig benen Zullen rust'loos, razend snel, De pedalen rond doen draaien. Fanatiek, verbeten, fel! Honderdzestig jonge kerels, Kromgerugd en wiel aan wiel, Zullen door Noord-Holland kronk'len Als een eindeloos reptiel. Over smalle binnenwegen En Igngs banen van beton, Met als doel de overwinning Aan de verre horizon. Regen, zon, orkaan of hagel, Niets dat deze kerels stuit, Met de tanden op elkander Jagen zij nochtans vooruit. Dit zijn geen salon-meneertjes, Geen slampampers langs de straat, Maar gezonde, sterke jongens, Kerels met een ruggegraat. 'k Wens hun allen veel succes toe, Beter weer dan vorig jaar, En weer een behouden thuiskomst. Sterkte mannen! karren maar!!! I JABSON (Voor verder nieuws over Ronde zie men pag. f9 de De Egyptische kroonraad heeft na een bijeenkomst van drie uur besloten aan te bevelen, dat prinses Fathia, de pc^entien-jarige jongste zuster van ko ning Faroek, van haar echtgenoot, Riad Ghali, moet scheiden. Zij waren de vo rige maand in het geheim te San Fran- cisco in het huwelijk getreden. De raad besloot tevens aan te beve len, dat er tijdelijk personen zullen worden benoemd, die controle zullen uitoefenen op de financiën van konin gin-moeder Nazli en prinses Fathia. Prinses Faika, een andere zuster van koning Faroek, die de vorige maand eveneens in het geheim te San Fran- cisco in het huwelijk trad, met een be- RUSLAND VERLAAT COMMISSIE DER V. N. Rusland heeft de economische com missie voor Azie en het Verre Oosten verlaten als protest tegen de vertegen woordiging van het nationalistische China. Dit is het 26ste orgaan van de V. N„ dat de Russen om deze reden de rug toekeren. Mevrouw Eleanor Roosevelt zal op 19 en 20 Juni een bezoek aan ons land brengen. Zij zal daarbij vergezeld wor den door haar zoon Elliot en diens twee kinderen en door een secretaresse. Verwachting geldig tot heden avond. Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreid optreden de buien. Matige tot vrij krach tige wind uit Noordelijke rich tingen. Aanhoudend vrij koud weer. Donderdag: Zon op 4.42. onder 20.31; Maan op 4.49, onder 22.50. Vrjjdag: Zon op 4.41, onder 20.32. Maan op 5.25, onder 23.50. Groen van nijd zullen de vriendjes van Adrian Scott zijn, als zij de foto zien, waarop Adrian in een echte helicopter zit. De kleine jon gen ging weliswaar niet met deze Focke-Achgelis Helicopter, die op het White Waitham\ vliegveld in Berkshire te zien was, een vlucht maken, maar alleen al het zitten in zo'n hefschroefvliegtuig is een be nijdenswaardig genot. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Bonn is verklaard, dat de Oostduit se regering de vorming zal bekendma ken van een vrijwilligersmilitie met of omstreeks Pinksteren. Deze militie zou zogenaamd uit „zelfverdediging" samengesteld worden om de Oostduitse republiek te beschermen tegen „het groeiend militairisme" in West-Duits land, zo verklaarde men. De toekomstige officieren en onder officieren van de „volksmilitie" zou den tegen eind Juni hun taak kunnen beginnen, wanneer de kaders, die thans werden afgericht, hun opleiding voltooid zouden hebben. Naar het ver der heet, zouden Ulbricht en Pieck van Russische zijde toestemming ge kregen hebben voor het plan om deze kaders te gebruiken vdbr een militie van ongeveer 100.000 tot 150.000 man. KONINKLIJK PAAR VLIEGT PER KLM HM de Koningin en ZKH Prins Bernhard zullen zich ter gelegenheid van hun officiële bezoek aan Frankrijk per KLM-Convair naar Parijs be geven. Pen commissie in Zweden heeft de bouw van atoomvrije schuilplaatsen in de bergen aanbevolen, die tezamen 750.000 mensen kunnen bevatten. Het IIIIIIIIIHIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIUmiUIIIIHIHIIUIIHH de studie zal er niet onder lijden. Aan de Kruisschans te Antwerpen wor den thans proeven genomen betreffen de het geleiden van schepen met radar. werk zou, met de bouw van nog andere Vierduizend studenten zullen deze zo- j?e actieradius van het apparaat be- schuilkelders onder gebouwen e.d. tien mer deelnemen aan de grootste uit- raagt vÜftieri kilometer, p Ameri- jaar duren en 530 millioen kronen kos- wisselingsactie, die ooit door de lucht ,a IS een nieuw soort kabel uitgevon- ten. p In vredestijd zouden de kelders is uitgevoerd. Een viermotorige Sky- waarlangs honderd televisiepro- VOO, verschillende deel,Inden verhuurd m„.,r ven de-S.A.S. ieeherlerd, *5 vergadering van de Verenigde Naties pj^'p"3 ^hij jt^gewoneTele"^^ in zo'n kelder? p De Jezuiten-sterre- Londen. Oslo, Parijs, Kopenhagen, Mi- kundigen van de Vaticaanse sterrewacht tam. 1München en 1BrusselL Stelt u zich inwoner yan G-eten die een huis. hebben meegedeeld, dat zij, ondanks gerust, het gebeurt in de vacantie, dus L, hun moderne apparatuur en hun over grote waakzaamheid, geen vliegende schotels hebben kunnen ontdekken. Diè zien ze tenminste nog niét vliegen! In Canada zal het „Rule Brittannia" vervangen worden door „Oh, Canada" als groet voor chefs-staf en andere hoogste pieten en het „Iolanthe" door „The maple leaf for ever" bij verwel koming van gewone hoge omes als vice- admiraals en schouten-bij-nacht. Isorni en Lemaire, de verdedigers van maarschalk Petain, hebben een verzoek tot wederberechting van hun cliënt in gediend. De Franse minister van Justi tie aal het verzoek onderzoeken. Da's óók maar apenliefde, die b*oede*Me£M houdster zocht, plaatste een adver tentie die succes had. Dra meldde zich een gegadigde, die in de smaak viel, zodat op de nieuwe verbintenis geklon ken moest worden. De borrel viel ook in de smaak, want toen de Gieter als een gieter wakker werd was zijn huis houdster weg, mitsgaders negenhonderd guldens, die hij thuis bewaarde. Men vermoedt met een dame te doen te hebben, die zich ook in Sliedrecht in Emmen en in Drachtstercompagnie heeft gemanifesteerd. p Wit Rusland is geroyeerd als lid er Wereldgezond heidsorganisatie. De Wit-Russen zijn de laatste twee jaar uit de vergaderingen weggebleven. Gewondheid! ambte van het Egyptische consulaat, moet naar Egypte terugkeren, aldus besloot de raad aan te bevelen. Koning Faroek deelde de raad mee, dat het huwelijk van prinses Fathia zonder zijn toestemming was gesloten en dat hij „al het mogelijke" had ge daan om het tegen te houden. Hij was eveneens gekant tegen het huwelijk van prinses Faika. De kroonraad heeft bekend gemaakt, dat de echtgenoten elkander onder geen enkele omstandigheden mogen ontmoeten. Prinses Fathia, die nog minderjarig is, zal onder bescherming van koning Faroek worden geplaatst, totdat een definitieve beslissing over het door haar met Riad Ghali gesloten burger lijke huwelijk is genomen. Koningin-moeder Nazli mag niet meer de beschikking hebben over haar eigendommen en zij zal uit de voogdij over haar dochter Fathia worden ont zet. Koning Faroek heeft de kroonraad nog medegedeeld, dat Riad Ghali vol gens hem „geen goed karakter heeft. Koningin-moeder Nazli, prinses Fathia en haar echtgenoot Riad Ghali bevinden zich thans in de Verenigde Staten. Prinses Fathia heeft te San Francisco verklaard: „Wij zijn nog steeds van plan ons burgerlijk huwe lijk door een Mohammedaans geeste lijke te laten inzegenen". Riad Ghali zeide toen hem de beslissing van de Egyptische kroonraad werd medege deeld, slechts: „Wij bevinden ons nog steeds in Californie". Alexander Panjoeskin, de Russische ambassadeur in de V. S., verklaarde Dinsdag vóór zijn vertrek naar de Sow- jetunie, dat hij teru 'keerde voor een rustkuur. In een interview aan boord van het Poolse passagiersschip Batory, zeide Panjoeskin dat hij ongeveer twee maanden in de Sowjetunie zal blijven. Functionarissen van 'de ambassade te Washington verklaarden, dat ofschoon de ambassadeur voor een periodiek verlof naar zijn land terugkeerde, hij ongetwijfeld met Wysjinski en andere functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken zou spreken over de betrekkingen tussen de Sowjet unie en de V.S. 7KI-FS de meest optimistische Neder» landse minister en we hebben er een paar die na iedere wederkeer uit Indonesië alsmaar vrolijker klanken doen horen moet gisteren pijnlijk getroffen zijn door het bericht, dat Dja- karta overweegt 200 millioen gulden schadevergoeding van Nederland te eisen en deze som eventueel te incas seren door het niet uitbetalen der In dische pensioenen. De eis is nog niet ingediend; Djakar- ta overweegt nog. Daarom is het des te onbehoorlijker, dat de woord voerder van Soekarno's ministerie van voorlichting aan deze mededeling het dreigement verbond, dat de uitbetaling der pensioenen zou worden gestaakt, indien de Nederlandse regering mocht weigeren de (nog niet) gevraagde scha deloosstelling te voldoen. Deze publicatie van nog niet gereali seerde plannen en van de dwangmaat regelen, die bij het eventuele falen dier plannen zouden worden toegepast, is niet slechts praematuur, zij is ook in strijd met het meest elementaire fatsoen dat tussen de Uniepartners behoort te bestaan. £VEN ondeugdelijk als de methode is de argumentering, waarvan Djakar- ta zich bedient. Nederland wordt aan sprakelijk gesteld voor de schade, die aangericht is en wordt door het optre den van Westerling, van eenheden van het KNIL in Oost-Indonesie en met name door wat er op Ambon gaat ge beuren, nu Djakarta onder de voort varende leiding van de sultan van Djok- ja bezig is met de voorbereidingen voor een militaire actie, die het verzgt tegen de alleenheerschappij van Djokja op Ambon moet neerslaan. De Apris, het leger van de RIS, zal het moeten opnemen tegen de eenhe den van het voormalige KNIL op Am bon, die zich, zoals men weet, nadruk kelijk van Nederland hebben gedistan- cieerd. Het is moeilijk, de afloop van deze militaire actie te voorspellen, maar het is geenszins ondenkbaar, dat de he ren van de TNI, die de opneming van de Ambonnezen (en andere keurtroe pen van het KNIL) hebben geweigerd, goed op weg zijn „hun gezicht te ver liezen". Men heeft wind gezaaid door het ontduiken van de RTC-overeen- komst, men gaat storm oogsten op Ambon. Daarvoor krijgt Nederland bij voor baat de schuld. Had onze regering de zaak-Ambon opgeknapt, zoals zij voor het RIS-karretje lopend de za ken Westerling en Aziz opknapte, dan zou er geen woord over schuld of scha devergoeding gesproken zijn. De vrees, dat de Apris haar oorlogstaak tegen Ambon niet tot een goed einde zal brengen, is stellig de oorzaak van dit ongehoorde optreden van Djakarta. Met goede trouw heeft dit alles weinig meer te maken. J_JET IS overigens zeer de vraag, of Nederland in de Ambonnese kwestie nog wel het woord trouw op de lippen mag nemen. Meer dan bitter is het, te moeten aanzien hoe dit volk, dat im mer volstrekt loyaal was aan de Ne derlandse Kroon, thans ten spijt van alle goede woorden en van alle RTC- beloften ten offer valt aan de machtsusurpatie van degenen, die het federale stelsel, zonder schijn of scha duw van democratisch beleid, eenvoudig in de modder trappen. Een andere vraag is, wat Den Haag zal doen, als Djakarta zijn uitgebazuin de voornemen in een daad omzet. Pro testeren? Schipperen? Geruststellende verklaringen afleggen en een optimis tische minister in een vliegtuig zetten? Of zal Den Haag een tegenvordering indienen voor de schade, die aan bezit en levens van Nederlanders is teweeg gebracht? Het wordt tijd. dat men op Binnen hof en Plein gaat inzien, dat in de chaos van het huidige Indonesië de plechtige beloften en overeenkomsten zijn ten ondergegaan en dat men te ma ken heeft met een Uniepartner, die van goede trouw een ander begrip heeft dan het hier gangbare. Dat er toch eindelijk eens een eind kome aan het leven in illusies! De politiek-met-oog- kleppen heeft reeds ellende genoeg gebracht. Over Nederland en Indonesië beide. Voorlopig geen onthullingen Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft een be zoek gebracht aan de Chinese ambas sadeur te Moskou, Wang Tsjia Hsiang. Lie heeft aan verslaggevers meege deeld, dat zijn besprekingen waar schijnlijk vóór Vrijdag geëindigd zul len zijn. Hij wilde geen commentaar geven op het onderhoud dat hij met Stalin en Molotof heeft gehad. Heden zal Lie een persconferentie houden, maar hij heeft al gezegd, dat hij „niets sensatio neels" zal onthullen. Hij is niet bereid over het resultaat van zijn Moskouse besprekingen iets mede te delen voor dat hij in Lake Suooees toisag is. Haard vliegt uit elkaar Doordat zich een projectiel, een 2 cm brisant-granaat, tussen de kolen bevond ontstond gistermiddag Ber gen op Zoom een ontploffing in de woning van de familie Valentina aan de St Josephstraat. toen de haard zou worden bijgevuld Door deze ontplof fing werd de haard vrijwel vernield, terwijl in de kamer veel glas- en scherfschade werd aangericht. Mevrouw V en een kind. die zich in de kamer bevonden, kwamen er ge lukkig zonder verwondingen af. IN VERBAND MET HEMELVAARTS DAG ZAL ONS BLAD MORGEN, DONDERDAG 18 MEI, NIET VER SCHIJNEN. DE DIRECTIE

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1