c Noordatlantische Raad bouwt defensie- systeem voor landen der vrije wereld Kort Bestek Hennink won de Tweede Ronde van N.-W. Nederland Grote Drie doen stappen in Rusland Doelstelling en plannen samengevat in „Londense verklaring van 1950 Riad Ghali moet Amerika verlaten Trygve Lie gaat tevreden uit Moskou 19 Mai 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN JMre»n, Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pau/owna Regen was grootste tegenstander Duizenden toeschouwers in de provincie „7TGEN ELKE DREIGING VAN AGGRESSIE OF Krachtige taal Superfort stortte neer Agut Salim laat zich niet dwingen Weerbericht Definitief oordeel pas later Twee mariniers van moord beschuldigd Student van elf jaar „Zij trachten ons te scheiden Een trotse moeder en een gelukkige winnaar Mr. Stikker uit zijn vertrouwen Perzie zwicht voor Rusland VEILIGHEIDSRAAD KOMT OP 24 MEI BIJEEN Aandrang op interventie der V.N. op Malakka Fatale scheepsbrand eist twee doden Partij van de Arbeid achter plan-Schuman Om de rechten op een kind Loos alarm in New York Britse vliegboot tot dalen gedwongen „Vrede de ondertoon van alle gesprekken HELDEHSE COURANT BUREAU: Koningstraat 7600 Den Helder*1 Telefoon 1345 Post gironummer 440041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Aboonementen per kwar taal 1 4.30, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus Incassokosten yOOR DE TWEEDE MAAL ie de Ronde van Noord-Weet-Nederland om de Grote Prijs der Verenigde Noordhollandse Dagbladen gereden en voor de tweede maal heeft een stromende regen de re 230 k.m. lange course over de open Noordhollandse wegen tot een monsterrit gemaakt, waarin alleen de sterken de eindstreep konden bereiken. Veertig van de 154 amateurs hadden 's morgens naar de grijze lucht gekeken en met de schrik van het vorige jaar voor ogen lieten zij verstek gaan. Van de 114 dappere jongens, die welgemoed de strijd tegen die eindeloze kilometers, tegen regen, koude, pech en ver moeidheid begonnen, lieten negentig tijdens de wedstrijd het moede hoofd zakken. Zij bukten voor de regen, die de handen verkleumde, die de been spieren deed verstijven en die de moed uit de harten wegspoelde. Pluviua was „wielervijand no. 1" en dan te weten, dat De Bilt voor gisteren voor speld had: enige regen in het Zuid-Oosten van het land! Acht renners hebben in de laatste meters de strijd om de Grote Prijs uitge vochten met alle sportieve middelen, waarover hun vermoeide en kletsnatte bodies nog beschikten. Dit achttal had zich in de 230.000 meters, welke onder hun bandjes waren weggegleden, onderscheiden. Zij verdienden stuk voor stuk de fraaie Vittorio-wegfiete. die de bekroning vormde voor hem, die zijn tegenstanders kon afschudden. Dit gelukte aan de Alkmaarder Jan Hennink. Voor eigen publiek kon hij in een weergaloze eindspurt met ruim een lengte voorsprong zegevieren. De 23-jarige blonde amateur besloot hiermede een prachtige en tactisch gereden course. Met hem eren wij v Patsy Willekes uit Amsterdam; C. Witteveen, Amsterdam: H. Stakenburg, Amsterdam; A. Sny- kerbuyk, Breda: C. Koeman uit Krommenie; La Grauw, .Amsterdam en H. Brinkman uit Maasland. Voor dit achttal werd de tijd van 6 uur 9 minuten en 30 seconden genoteerd, hetgeen een gemiddelde snelheid van.... 33 k.m. per uur betekent. Met zes minuten achterstand arriveerde als negende de Bra bander M. Roks en op de tiende plaats C.ees Ris uit Den Helder. Nog veertien jongens „druppelden" nadien binnen. Velen van hen hadden gedurende uren moederziel alleen gereden. Hun klassering valt misschien in het niet, maar laten zij zich overtuigd houden van de diepe bewondering van allen, die de Tweede Ronde van Noord-West-Nederland gevolgd hebben en van de duizen den toeschouwers langs de wegen. (Zie voor vervolg pagina t) QISTEREN HEEFT DE NOORDATLANTISCHE RAAD zijn driedaagse zit ting te Londen besloten met het uitgeven van een uitermate krachtige verklaring over de militaire eenheid van de twaalf verbonden landen van het Atlantisch Pact. Dit historisch document (dat vergezeld ging van een com muniqué over de vorming van een permanent „oppercommando") zal stellig voortleven als „de Londense verklaring van 1950". In dit belangrijke stuk bevestigen de twaalf ministers van buitenlandse zaken „de trouw van hun regeringen aan de beginselen, die aan het handvest der V.N. ten grondslag liggen, en hun overtuiging, dat gemeenschappelijk optreden in het kader van het verdrag een integraal deel is van de moeite, die alle vrije landen zich geven om wereldvrede en het welzijn van de mens te verzekeren. Zij zijn vastbesloten, dat de vrijheid, die de gemeenschappelijke basis van hun instel lingen is, verdedigd zal worden tegen elke dreiging van aggressie of onder mijning, direct of indirect. Vrijheid houdt in de onafhankelijkheid der lan den en de eerbied voor geestelijke waarden en voor de waardigheid van de mens. Alleen een vrije gemeenschap kan de mens weldaden van economische en sociale verbetering garanderen". De ministers hebben voorts besloten „de economische vooruitgang en de voorspoed van de bevolking hunner landen te verzekeren en de economi sche en sociale ontwikkeling van ande re volken der vrije wereld te bevorde ren door nauwe samenwerking onder ling en met andere landen. Aan de ge weldige hulpbronnen der vrije wereld en haar industriële en wetenschappe lijke ontwikkeling voegen de volken van de Noordatlantische gemeenschap de geestkracht toe, die voortspruit uit vrijheid". „Daar de miifisters zich de kracht en de wil tot vrede van hun landen bewust zijn, staan zij klaar om elke ge legenheid te grijpen voor het bereiken van een daadwerkelijke en blijvende oplossing van internationale vraagstuk ken. Doch zo lang al., sommige landen niet bereid zijn tot samenwerking op basis van gelijkheid en wederzijds res pect, geloven zij, dat het handhaven van vrede en de verdediging van de vrijheid de organisatie van een toe reikende militaire defensie vereist". De landen van de Noordatlantische Raad hebben dienovereenkomstig be sloten met vereende krachten een ver dedigingstelsel te vormen waarbij over moderne wapens kan worden be schikt en waardoor aan elk gevaar van buiten af, dat voor één of meer van de aangesloten landen dreigt, het hoofd kan worden geboden. Gedurende zijn beraadslagingen zag de Raad in, dat dit doel alleen bereikt kan worden door gecoördineerde plan nen en gemeenschappelijke inspanning. Te dien einde nam de Raad besluiten om de functionnering van de organi satie van het Noordatlantisch Verdrag te verbeteren en zijn toekomstige ar beid richting te geven. Zestien doden Een Amerikaans Superfort, op weg van Bermuda naar Engeland is bij het vliegveld Lagens op de Azoren neer gestort. Na de val vloog het toestel in brand. Alle inzittenden, elf leden der bemanning en vijf passagiers, zijn om het leven gekomen. Het toestel was op een oefentocht. Voor het ongeluk ge beurde heeft men een motorstoring op gemerkt. „Wij geloven in God en zijn niet van plan ons te laten dwingen partij te kiezen in de wereldtegenstelling, die door het Westen is gecreëerd. Evenmin kunnen wij partij kiezen in de koude oorlog, waar beide partijen fout zijn aldus verklaarde Hadji Agus Salim op een persconferentie te Djakarta, waar hij als officieel woordvoerder van Hat- ta optrad. De strijd in. Malakka zou volgens Agus Salim onmiddellijk door de Vei ligheidsraad moeten worden behandeld, aangezien ook hier de echte vrijheids strijd gemakkelijk voor communistische agitatie wordt uitgemaakt, zoals in het verleden ten aanzien van de Indonesi sche vrijheidsstrijders geschiedde en thans nog in Vietminh. De Oostduitse jeugd is voortaan op haar achttiende inplaats van op haar 2I«te jaar meerderjarig. Verwachting, geldig tot heden avond; In de ochtend plaatselijk miat. Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen an hier en daar opklaringen. Weinig wind. Iets zachter dan gisteren. ZATERDAG; Zon op 4.4U, onder 20.54. Maan op 6.14. De ministers besloten o.m. „door de benoeming van plaatsvervangers een orgaan te vormen, dat de Raad volle dig in staat stelt zijn taak als voor naamste en leidinggevend lichaam van het Noord-Atlantisch verdrag te ver lichten". Trygve Lie. de secretaris-generaal der Verenigde Naties, heeft in Moskou verklaard, dat hij geen reden beetl. om ontevreden te zijn over de bespre kingen die hij met generalissimus Sla- lin heeft gehad. Lie heeft echter doen weten, dat een definitief oordeel eerst over twee. drie maanden of mogelijk nog later zal kunnen worden geveld Hij maakte van de gelegenheid ge bruik. om de geruchten over St.alins gezondheidstoestand „vuile leugens" te noemen. ..De maarschalk zat even dicht bij mij. als ift nu bij u" zei bij tot de verslaggevers „en hij leek mij even gezond en levenslustig als toen ik hem in 1946 ontmoette". Op last van de advocaat-fiscaal bij de zee- en luchtmacht in Nederland zijn twee sergeants van het korps mari niers gearresteerd. Deze onderofficieren worden er van beschuldigd, dat zij in November 1943 in Suriname twee al - daar geinterneerde NSB-ers. ir. L. K. A. Raedt van Oldenbarnevelt en L. A. J. van Poelje, op last van hun meerde ren zonder vorm van proces hebben neergeschoten. Een elfjarige knaap, genaamd Bobby Gordon is op de Western Reserve University" te Cleveland als student toegelaten. Hij zal chemie studeren. Blijkbaar stelt Bobby meer belang in lezingen over atoomenergie dan in het spel. In afwachting van het be gin van de colleges op 19 Juni, bouwt hij in zijn laboratorium thuis een Geigerapparaat. Hij is ongeveer zes jaar vooruit op zijn leeftijdgenoten wat de weten schap betreft. Zijn ouders heb ben verklaard, dat Bobby zich reeds voor de wetenschap inte- mseerde toen hij begon te lopen. JJit de medische wereld komen drie op zienbarende berichten tot ons, vrien den. die het voortschrijden der weten schap duidelijk illustreren. In de eerste plaats zijn geleerden in Cincinnati erin geslaagd, uit moedermelk een onbekend element te isoleren, dat slachtoffers van kinderverlamming kan behoeden tegen de ziekte zelf en tegen haar gevolgen. O Een aantal New-Yorkse ziekenhuizen heeft een soort „slagaderbank" gesticht, waardoor het mogelijk wordt bescha digde slagaderdelen bij patiënten te vervangen. De bank bezit thans zeven slagaderdelen van jong gestorven men sen. die geen aderziekte hadden. Q Het schijnt, dat alleen mannen door long- kaïfker worden aangetast en dat de ziekte te maken heeft met het roken van sigaretten. Vrouwen, die zwaar ro ken, schijnen niet vatbaar te zijn. Op Nijdamstra-State te Irnsum is gis teren een familiereünie gehouden, waarbij tweehonderd personen aanwe zig waren. Velen van hen hadden nog nooit persoonlijk kennis gemaakt. En toch hebben ze allemaal dezelfde stam vader en stammoeder. „De Raad werd het er met algemene stemmen over eens, dat. wil toereikende militaire defensie van de leden-staten bereikt vorden, dit moet geschieden door middel van het meest economi sche en doelmatige gebruik van de strijdkrachten en het materiaal, dat de Noord-Atlantische landen ter beschik king staat. Dienovereenkomstig drongen zij er bij hun regeringen op aan, zich te concentreren op de vorming van een in evenwicht gebrachte collectieve strijdmacht als onderdeel van de ge leidelijke opbouw der defensie van het Noord-Atlantisch gebied. „De Raad heeft een Noord-Atlanti sche raad voor de Oceaanscheepvaart opgericht, waarin vertegenwoordigers van de betrokken deelnemende landen zitting zullen hebben. Deze raad moet nauw samenwerken met alle organen van de Noord-Atlantische organisatie in alle aangelegenheden, die de handels scheepvaart in verband met de defensie betreffen. De ministers zijn van mening, dat de te Londen genomen besluiten een dui delijke stap vooruit betekenen op de weg naar de verwerkelijking van de doelstellingen van het Noord-Atlantisch verdrag". Op positieve wijze, aldus Trygve Lie. hebben wij van gedachten gewisseld over de internationale situatie, over de vertegenwoordiging van Chinp. in de Vgrenigde Naties en over de .kou de oorlog." Ook is gesproken over pe riodieke speciale bijeenkomsten van de Veiligheidsraad en over de controle op de atoom-energie. Lie verklaarde verder nog te hopen opnieuw met Ti*ii- man, Attlee en Bidault te kunnen overleggen. De moeilijkheden in de Verenigde Naties moeten opgelost zijn vóór de volgende bijeenKomst van de Algemene Vergadering in Septemb?; zo zeide hij. Desgevraagd verklaaide hij. dat „de vrede de ondertoon" is ge weest bij alle gesprekken, die hij in Moskou had gevoerd. Eén dezer ge sprekken is gewisseld met Andrej Wysjinsky. de minister van Buiten landse Zaken. Heden vertrekt Lie per vliegtuig uit Moskou. Hij zal dan via Praag. Pa rijs en Londen doorreizen naar Lake- Success. In antwoord op een vraag of hij voornemens is, spoedig weer naar Moskou te gaan. zeide Lie, dat dit niet in zijn bedoeling ligt. De Amerikaanse immigratie-autori teiten hebben Riad Ghali. de jechtge- noot van prinses Fathia, de jongste zus ter van koning Faroek van Egypte, be volen het land per 25 Mei te verlaten. Riad Ghali verklaarde „Zij trachten ons natuurlijk te scheiden, maar ik zal mijn vrouw nooit vrijwillig verlaten". Volgens Egyptische dagbladen heeft koning Faroek zijn moeder, koningin Nazli. de eis gesteld, dat zij zich oin- nen twee maanden tijds in Egypte voor de Egyptische kroonraad zal ver antwoorden, i.v.m. haar goedkeuring van het door haar dochter gesloten hu welijk. Indien de koningin-moedei' weigert aan deze opdracht van haar zoon ge hoor te geven, zal het de Egyptische kroonraad vrij staan naar believen over haar eigendommen in Egypte te beschikken. I Volgens een Egyptisch blad bedraagt IIIHeillUllilllllllUllllllllllllllllllllllimilllilWWdlllUIIKIIMHIUUIUlUHIIIUIUnilUmilMIIMmNH Jn Milaan en Palermo werden grote aantallen valse bankbiljetten van 500 en duizend lire aan de man ge bracht. De papiertjes, die uitstekend waren nagemaakt, bleken te zijn ver vaardigd door een bende, die onder leiding stond van drie vrouwen. Thans „leb steh im Regen und warte auf dich!" (Suggestie voor een Ronde-lied) De 23-jarige Alkmaarse renner Jan Hennink, die de Tweede Ronde van Noord-West Nederland in grootse stijl won, ontvangt een overwinningskus van zijn dol gelukkige moeder. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken. mr. D. U. Stikker, heeft op de openbare vergadering van de Atlantische Raad te Londen gisteren een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide: De eenmaking van Wèst- Europa zal een nuttige en onmisbare stap zijn naar ons einddoel; de vestiging van een sterke Atlantische gemeen schap. Een gemeenschap met eenheid van doel, eenheid van politiek en eco nomisch streven en bovenal de gemeen schappelijke wens om de vrede en sta biliteit te bewaren. Met andere woorden een gemeenschap waarin de mens vrij van vrees zal zijn onverschillig of die vrees voor binnenlandse of buiten landse invloeden wordt veroorzaakt en waarin de sociale en economische zekerheid gewaarborgd is. Perzie heeft op een Russisch protest geantwoord, dat het geen luchtfoto s van het gebied langs de Russiscne grens zal maken. De oliemaatschappij, die op het ogenblik' in Noord-Perzie naar olie zoekt is, zo wordt verder =»e zegd, eigendom van de Perzische rege ring en werkt slechts met Zwitserse deskundigen. ZWITSERS VLIEGTUIG VERMIST Een vliegtuig van de Zwitserse maat schappij Balair, dat Woensdagochtend uit Bazel naar Milaan is vertrokken, is niet op zijn bestemming aangekomen. Aan boord- bevonden zich vijf passa giers. de waarde der bezittingen van prinses Fathia in Egypte vijf honderd duizend Egyptische ponden. Faika keert terug Een ander Egyptisch blad meldt dat een van de andere zusters van konmg Faroek. prinses Faika, die eveneens «n het geheim in April te San Francisco met een Egyptische burger in het hu welijk is getreden, er in heeft toege stemd, het verzoek van haar broer in te willigen en naar Egypte terug ie keren QUARANTAINE IN MARINEOPLEIDINGSKAMP HILVERSUM OPGEHEVEN. Het verleden week Vrijdag afge kondigde verbod voor de bemanning van het marineopleidingskamp Hil versum om het kamp in verband met een licht geval van nekkramp te ver laten, is in de loop van gisteren opge heven, omdat gevaar voor verdere besmetting geweken wordt geacht Dc patiënt, die in het militair ziekenhuis te Utrecht is opgenomen, maakt het goed. occuperen de dames en heren zich op nieuw met papier. Ze plakken er zak jes van. Een Amerikaanse speelgoed fabriek gaat speelgoed maken, waarin kinderen de atoomsplitsing kunnen na gaan. Het „speelgoed" werkt met (on schadelijke) zink 65 isothopen. Jawel, onschadelijk, jawel, speelgoed! Treurig! In Zwitserland heeft meneer Rodol- phe Bohlen „gevlogen" op eigen wie ken. Hij sprong op 2000 meter uit een vliegtuig en zweefde tot 300 meter vóór hij zijn parachute opende. Maar Icarus stortte destijds ook neer. omdat de zon zijn vleugels zengde Jn Bolivia werd gestaakt. Staat van be leg. zei de regering. Ieder zijn deel. jullie wat. wij ook wat. Maar nu zeg gen de vakbonden: Algemene staking. Jullie wat, wij een beetje meer. Zo blijft het (stakings)werk aan de win kel. Sedert het begin van het Heili- 3® Jaar zijn te Rome meer dan hon derd huwelijken van bedevaartgangers ingezegend. De jonggehuwden waren Fransen. Belgen. Zwitsers sc Neder landers. t Frankrijk, Engeland en de Verenig de Staten zullen met betrekking tot twee kwesties stappen doen bij oe Sowjetregering, zo wordt t« Londen uit gewoonlijk betrouwbare bron ver nomen. Men is tot dit besluit gekomen op de besprekingen der „Grote Drie" de vo rige week. Men zal protesteren tegen de vorming van een Oost-Duits le- ger" en voorts verwacht men, dat een in krachtige bewoordingen gestelde nota aan Rusland zal worden over handigd. waarin men de terugkeer eist van de nog in het Sowjet-gebied ver blijvende krijgsgevangenen. De officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, Hadju Agus Salim, heeft heden op een persconferentie te Djakarta aangedrongen op inter ventie van de Verenigde Naties in de campagne „tegen de terroristen" op Malakka. „Duizenden mensenlevens gaan ver loren zonder dat de wereld in deze aangelegenheid belang stelt", zo zei de hij. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt 24 Mei bijeen om de mo gelijkheid ten bespreken van bijlegging van politieke geschillen voordat zü op de openbare vergadering van de Raad behandeld worden. De algemene ver gadering heeft de raad verzocht de mogelijkheid te bestuderen van benoe ming van een zijner leden tot bemid delaar tussen partijen, die zijn betrok ken bij aan de Raad voorgelegde ge schillen. Aan boord van het Finse stoomschip „Inkeri Nurminen", dat in de Amster damse haven ligt, is gistermorgen -*sm onbetekenende brand uitgebroken, die echter bij de komst van de brandweer reeds twee doden had gekost. Toen de brandweerlieden, gewapend met rook- maskers, binnengedrongen in het man schappenverblijf, waar de vuurhaard bleek te liggen, troffen zij daar drie opvarenden met brandwonden over dekt. Twee van hen waren reeds over leden. De derde is naar het ziekenhui* overgebracht en maakt het thans rede lijk wel. De oorzaak van de brand, die in korte tijd gedoofd was, moet worden gezocht in het onvoorzichtig omgaan met een sigaret door één der opvarenden. Het staat nog niet vast of de twee omgekomenen in Nederland, dan wel in Finland zullen worden be graven. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft in een bekendmaking te kennen gegeven, zich van harte te scha ren achter het plan-Schuman. Het par tijbestuur is van oordeel, dat het uit blijven van een werkelijke eenheid in Europa de politieke en maatschappe lijke hervormingen en de mogelijkheid om voor de arbeidende klassen be staanszekerheid en een redelijk levens peil te scheppen in grote mate belem mert, hetgeen een wezenlijk gevaar be tekent voor de vrijheid en de vrede in de wereld. Daarom juicht het partijbestuur het voorstel-Schuman toe ais een poging om door internationalisatie van de ba sisindustrieën, zonder welke een wer kelijke economische eenheid in Europa niet mogelijk is, het tempo te versnel len. Het is tevens een middel om een aantal bestaande politieke, economische en militaire vraagstukken, waarvoor de volken van Europa staan, op een hoger plan te regelen. In Singapore is een proces begonnen tussen een Maleise kinderverzorgster en een Nederlands echtpaar om de rechten op een kind van dertien jaar Toen het echtpaar in 1942 door de Ja panners werd gearresteerd, vertrouw den zij hun dochter aan een baboe toe. Na hun bevrijding in 1945 konden ouders geen spoor van de baboe en hun kind ontdekken. Pas kort geleden vond een ambtenaar van het Britse bestuur op Malakka het meisje tanig Het spreekt thans uitsluitend Maleisen gedraagt zich als een inboorlinge. Drie leden van het personeel van de Britse legatie te Boedapeet hebben van de Hongaarse autoriteiten beval gekregen, binnen vijf dagen het laad Het hoofdbureau van politie te New York is Woensdag geruime tijd in rep en roer geweest, omdat de vermissing werd gemeld van een auto, waarin aich een actetas met blauwdrukken bevond, toebehorend aan de commissie voor atoom-energie. Onder meer ging hat om tekeningen van een nieuwe atoom zuil. De auto bleek verdwenen te zijn, nadat de bestuurder, een inspecteur van de atoominstallatie te Brookhaven, van zijn lunch terugkeerde. Later keerde de rust weder, toen bekend werd, dat de auto onbeheerd in de buurt van Co- ney Island was teruggevonden. Ook de actetas met blauwdrukken bleek sioh nog in de wagen te bevinden. Israëlitische jachtvliegtuigen hebben een Sunderlandvliegboot van de Britse luchtmacht, die boven Israëlisch grond gebied vloog, tot dalen gedwongen. De machine kreeg later toestemming om de réis voort te zetten. De gezag voerder heeft verklaard, dat hij door een navigatiefout boven Israëlisch ge bied gekomen is. De jagers schoten waarschuwings schoten toen de Britse vliegboot niet op seinen reageerde. Na de schoten daalde de Sunderland op zee en wierp het anker uit. LEGIOEN VAN EER VOOR Mr. MILIUS. Op voorstel van de Franse ambas sade te 's-Gravenhage heeft de Fran se regering mr. J. Milius. directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar- beur*. benoemd tot Ridder van het Legioen van Eer ginds enkele dagen mogen de hakkers weer melk of melkpoeder ia b®oodl wotmsIMCI

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1