Mijnramp in Ruhrgebied: 67 doden Bertha's ouders in spanning Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Mr. J. J. R. Schmal over nationale en internationale politiek Sukarno acht ontwikkeling tot dusverre gunstig Maandag 22 Mei 1950 75e Jaargang No. 10803 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zware ontploffing in Dahlbuschmijn Vier leden van één gezin kwamen om het leven Geen boter meer naar West-Duitsland In South Amboy 27 doden Meisje bij Schagen door trein gegrepen Critiek op Soc. Econom politiek van Dr. Colijn Morgen veriaat hun kind Singapore W oorSpncM Hatta deed vele concessies aan Djokj< Nieuwe pech voor Fathia Hier is nog een Russische uitvinding maar deze keer één van rerentp datum.Een nieuwe manier om vis te vangen. Met een electrisch veld rond ">m de treilers dat de vissen aantrekt iie eenvoudig door een dikke ruis vorden opgezogen Het water loopt veg en de schol, de kabeljauw en de ionen blijven over Het klinkt goed Tiaar het lijkt wel wat veel op roof rouw r-| In Triëst is hel eerste oceaan chip dat na de oorlpg op Italiaanse werven is gebouwd, te water gelaten Het «chip heet Giullo Cesare en meet 25.000 ton. Labour stelde nieuw verkiezingsprogram op Dochiervan Japanse Keizer gefrouwd Met oude tradities werd gebroken BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 18 ct p. m.m Kleine advertenties u.Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand f 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten «-t«w DTUPr.FRIFn rnimf rr 3. UET RUHRGEBIED rouwt sinds Zaterdagavond, toen een ontploffing in een steenkoolmijn een honderdtal slachtoffers eiste. In een kleine mijn te Gel- senkirchen-Rotthausen explodeerde op 930 meter diepte een hoeveelheid mtin- gas in een gang, waar ongeveer honderd arbeiders aan het werk waren. Reddings ploegen hebben 58 doden geborgen en 42 gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht, van wie er ater nog negen zijn bezweken. Alle feestelijkheden in Gelsenkirchen zijn afgelast. Boven de mijnen in het Ruhrgebied hangt thans de vlag halfstok. DADELIJK nadat zich de ontploffing had voorgedaan, zijn de reddingsploe gen naar de plaats van de ramp afge daald, om te trachten, de arbeiders, die er hadden gewerkt, te redden. Ook manschappen uit andere gangen snelden te hulp. Het reddingswerk werd echter ernstig belemmerd door de grote hitte en door gebrek aan zuurstof. Er is de gehele nacht doorgewerkt, om de slachtoffers te bereiken. Zondagmorgen waren allen die in de vernielde gang hadden gewerkt, dood of levend naar boven gebracht. Normaal werkten er een negentig man, ditmaal waren het er meer, omdat het een bijzonder kar wei betrof. Bij de ingang van de mijn hebben zich hartverscheurende tonelen afge speeld, toen bekend werd gemaakt, dat de reddingswerkzaamheden werden ge staakt, omdat men geen overlevenden meer verwachtte te vinden. In het ge hele Ruhrgebied wordt thans gerouwd over de slachtoffers. Vele omgekomen arbeiders kwamen uit het plaatsje Rotthausen. Uit een gezin kwamen vier Als gevolg van een daling in de boterprjjs in West-Duitsland is de in voer van Nederlandse boter in dit ge bied in de laatste tijd reeds sterk in gekrompen. Met ingang van vandaag heeft de Nederlandse regering op ver zoek van de Bondsregering, in af wachting van nadere besprekingen, de export van boter naar West-Duitsland geheel stopgezet, teneinde te voorko men, dat de binnenlandse markt al daar zou worden verstoord. Deze maat regel was practisch reeds getroffen voor gecondenseerde melk en melk poeder. Bij de ontploffing in South Amboy (New Yersey V.S.) is niet, zoals eerst werd gemeld, een hoeveelheid kunst mest ontploft, doch een voorraad van zeshonderd ton springstof, die bestemd was voor verzending naar verschillende delen van de wereld. De Amerikaanse regering zal thans onderzoeken, of voor de explosieven een exportvergunning was afgegeven. Vermoed wordt n.1., dat althans een deel ervan zou bestemd zijn voor de Chinese communisten. Het aantal doden bij deze ontploffing be draagt 27. Tan slechts vier hunner is het stoffelijk overschot geborgen. Prnf. Pootjes op vrije voeten „Professor" J. W Pootjes te Hilver sum, die in preventieve hechtenis zat, omdat hij dienstplichtige militairen had aangezet, niet naar Indonesië *e gaan en omdat hij in zijn blad De Vredestichter het Koninkliike Huis had beledigd, is Zaterdag door de Amster dam«e rechtbank voorlopig in vrij- heia gesteld met het oog op zi.in slechte gezondheid Hij heeft een borgtocht moeten storten van f 10.000, mag slechts in Blaricum verblijf hou den en moet zich van publicaties ont houden. TREIN ONTSPOORD IN FRANKRIJK. Zaterdagmorgen is een trein uit Rome die een groep van zevenhon derd Belgische pelgrims naar hun ra derland terugbracht, nabii het station van Rurnoy enkele kilometers van Per"- verwiiderd uit de rails gevlo gen De steker, de machinist en drie p?ssQ.<rïerf, konden, na ter plaatse te ziin verbonden naar Pariis doorreizen De trein is met te grote snelheid door een wissel gereden. Generaal De Gaulle heeft in een rede te F.nina) gepleit voor de vrij lating van maarschalk Phiüppe Pétain Pétain behoorde met het oog op zijn verleden" uit zijn gevangenis naar een waardiger verblijfplaats gebracht te Worden. personen om het leven. Een der over levenden deed er vijf uren over om de aardoppervlakte te bereiken, Waar bij hij over de lijken van zijn gevallen kameraden moest klimmen. Geallieerde autoriteiten hebben hun deelneming betuigd aan de Westduitse regering en aan de regering van Noord- rijnland-Westfalen. De vakbeweging heeft eveneens uiting gegeven aan haar medeleven, en een gift van tienduizend markt aan de na bestaanden gezonden. Een commissie van werkgevers, werknemers en geallieerde vertegen woordigers is begonnen met het onder zoek naar de oorzaak van de ramp. De Westduitse minister van Arbeid, Storch, heeft, vooruitlopend op de re sultaten hiervan, verklaard, dat het ongeval waarschijnlijk te wijten is ge weest aan moderne werkwijzen ter vergroting van de productie en aan een zekere achteloosheid van de ar beiders. De ontploffing heeft zich voorgedaan in de Dahlbuschmijn, eigendom van een Belgische maatschappij. Er werken on geveer vierduizend man. In 1943 deed zich het laatste ernstige ongeluk in deze mijn voor. Er vielen toen 32 slachtoffers. In een steenkoolmijn te Gelsen- kirchen-Rotthausen in het Ruhr gebied heeft zich Zaterdagavond een hevige ontploffing voorgedaan. Zestig mijnwerkers kwamen om het leven. Mijnwerkers dragen een der slachtoffers van de mijnramp weg. Zaterdagmiddag, omstreeks half vier, heeft op de onbewaakte overweg aan de Keins te Schagen, 'n dodelijk ongeluk plaats gehad. De 23-jarige mej. Tiny Baay uit Schagen, die per rijwiel met huipmo- tor een tochtje maakte naar haar fa milie in 't Zand. werd door een uit de richting Den Heider komende trein ge grepen en op «lag gedood. Omtrent de toedracht van dit vrese lijke ongeluk tast men, aangezien er geen enkele ooggetuige aanwezig was, volkomen in 't duister. Vermoed wordt, dat mej. Baay de trein te laat heeft opge merkt of haar motor niet tijdig tot stil stand heeft kunnen brengen. Het deerlijk verminkte lijk werd naar het R.K. Liefdesgesticht te Schagen over gebracht. Van de Mosquito was zo goed als niets meer over. De trein had enkele minuten vertraging. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal reeds hedenmor- Toogdag der Chr. Hisi. Jongeren Industrialisatie en Emigratie geen afdoende oplossing „Ook op internationaal terrein heb ben wij een taak en ten aanzien van de internationale politiek zullen wij als Protestantse Evangelie-belijders mee moeten doen, maar dan op onze eigen wijze, waarbij wij tussen de grote groepen van Rooms Katholieken en Socialisten als het ware bemidde lend kunnen optreden", zo besloot mr. J. J. R. Schmal uit Voorburg, lid van de Tweede Kamer zijn rede, die hij Zaterdagmiddag hield tijdens de te gen om half tien op het R.K. kerkhof 1 Zaandam in de Hervormde Kapel ge- te t Zand geschieden. houden toogmiddag van de Chr. Hist. geschieden. Nu met ingang van 1 Juni de ver plichte aansluiting bij een gezondheids dienst voor vee ook in Noord-Brabant zal worden ingevoerd, zal op die datum de bestrijding van de rundertubercu- lose in geheel Nederland verplicht zijn. Jongeren in onze provincie. Vooraf had de heer W. Pot Wzn. uit Zaandam een kort inleidend woord ge sproken, waarbij hij het betreurde, dat er vooral uit Alkmaar zo weinig be langstelling voor deze bijeenkomst was, terwijl deze toogdag op verzoek van Eenheidsstaat Indonesië De familie De Hertogh te Bergen op Zoom leeft in gespannen verwachting. Dinsdag immers vertrekt Bertha die acht jaar lang door haar Javaanse ba boe Aminah is verzorgd, uit Singapore naar het vaderland. De Nederlandse consul-generaal aldaar heeft een plaats voor haar besproken op de Surriento, die morgen zijn reis naar Nederland begint. Zij is nu opgenomen in het So- cial Welfare Centre te Singapore. Za terdag kondigde zij aan, dat zij een hongerstaking zou beginnen of zelf moord plegen, wanneer men haar van Aminah zou scheiden. De hongersta king heeft zij echter vier en twintig uur volgehopden. Zij is Zondag weer gaan eten. Haar ouders intussen ondervinden de laatste weken zeer veel belangstelling. Zij staan echter zeer gereserveerd te genover degenen, die nadere inlichtin gen komen inwinnen en zich van de Droevig einde van processie In een klein dorp in de provincie Ve- netie stortte gisteren een brug in toen een processie haar passeerde. Een pries ter en ongeveer vijftig kinderen ge raakten in 't snel stromende water van een rivier. Acht en dertig zijn door hun ouders gered, van acht zijn de lijkjes geborgen zodat er nog tenminste vier kinderen worden vermist. Men heeft geen.hoop meer, dat zij het leven er hebben afgebracht. Verwachting geldig tot heden avond: Veranderlijke be wolkin. met na de eerste morgenuren vrij wel overal droog weer. Meer natige wind tussen Zuid en Zuid 'Vest. Minder warm dan giste en. DINSDAG: Zon op 4.36. ondet 30.38; Maan op 9.52. onder 1.34. reacties in het gezin op de hoogte wil len stellen. Zij vrezen hun belangen en die van hun kind te zullen schaden, wanneer zij reeds thans de sluier zou den oplichten, die nog over deze zaak rust. Natuurlijk zijn wij blij met de uit spraak van het gerecht in Singapore, verzekert vader De Hertogh, maar wij hadden toch eigenlijk niet anders ver wacht. In een andere uitspraak zouden wij niet hebben berust. Wij hebben toch recht op ons kind. Het zal echter een opluchting voor ons zijn, wanneer zij eenmaal op de boot zit. Ziekenfondsen willen: één klasse verzekerden De federatie Verenigde Maatschappij ziekenfondsen heeft in een vergadering te Utrecht als haar overtuiging uitge sproken, dat er dringend noodzakelijk een wijziging in de financiering van het werk der fondsen moet komen. De scheiding tussen verplicht- en vrijwil lig verzekerden wordt heilloos ge noemd, omdat de afdeling vrijwillig verzekerden met steeds grotere tekor ten werkt, waardoor de gezondheids zorg van een groot deel van ons volk in gevaar komt. De financiering en de or ganisatie van de fondsen dient zodanig te worden opgezet dat er slechts sprake kan zijn van een soort verzekerden. Voorts moet er een nieuwe Ziekenfond- senwet komen. Het telefoonverkeer met geheel Duitsland is van vandaag af vrij. Er is geen vergunning meer nodig. Ook particuliere gesprekken zijn toegelaten. President Sukarno heeft Zaterdag avond in een radiorede verklaard, dat er geen enkele critiek is gehoord op hetgeen met betrekking tot de vorming van de Indonesische eenheidsstaat gaat gebeuren. Hij zei, dat de gebeurtenis sen in de afgelopen tijd zeer gunstig zijn geweest. De dynamiek der historie heeft ons, zo zei hij, zelfs buiten ver wachting met grote sprongen vooruit- gebracht. Hij zei voorts, dat West Nieuw-Guinea moet, kan en zal terug keren tot Indonesië. Bij de vorming van de eenheidsstaat heeft Hatta in zoverre zijn zin gekre gen, dat deze geschiedt via de RIS, maar hij heeft zoveel concessies aan Djokja moeten doen, dat hij een Pyr rusoverwinning heeft behaald. Het kernpunt van de kwestie is niet geweest de vraag, of de eenheidsstaat dan wel de federatie de beste staatsvorm voor Indonesië zou zijn. doch de door Djokja gepousseerde politieke overweging, dat de federatie een Nederlandse schepping was en de eenheidsstaat een product van de nationale revolutie. Politieke waarnemers voorzien dat nu de eenheidsstaat is geschapen, de strijd tussen de partijen zal herleven, was Prinses Fathia van Egypte, die krachtens decreet van haar broeder koning Faroek, haar vorstelijke titel heeft verloren, omdat zij in Amerika is getrouwd m,et een Egyptische diplo maat, heeft nieuwe tegenslag. De imam van de enige Mohammedaanse moskee in Californie, Rahmatt AU Khan. heeft geweigerd, haar huwelijk in te zege nen. Faroek heeft hiertegen n.i. be zwaar gemaakt en daarbij een beroep gedaan op een Mohammedaans voor schrift, dat bepaalt, dat geen minder jarig meisje in het huwelijk mag tre den, wanneer haar vader of oudste broeder hiertegen bezwaar maakt. De negentienjarige Fathia is overigens niet uit het veld geslagen. Zij heeft voor bereidingen getroffen om deze inzege ning toch te doen geschieden. Hoe, dat is nog een geheim rtp het station Schwarzach-Sankt Veit dat natuurlijk in Duitsland ligt, heeft men in een goederenwagen van een Franse trein een luipaard ontdekt die was uitgebroken uit een dicntge- spijkerde kist. Met veel moeite is het beest gevangen. De kist was zonder ge leide als vrachtgoed verzonden naar Joegoslayie. Een veertienjarige knaap is Donderdagmiddag uit het zie kenhuis aan het Westeinde in Den Haag weggelopen, waar hij was op genomen om een breukoperatie te on Heigaan. Hij wüde niet langer blijven, omdat het hem verboden was, op de ziekenzaal teroken. De hope des vaderlands! C3 In Griekenland staxei alle ambtenaren. Ze willen meer loon Het publiek merkt er niet zo nee veel van. want het ging aan de luaet ten nóóit erg vlug Het tijdscnrd Sowjet-kunst" bericht, dat de Russe precies een iaar en een maand i7óó de gebroeders Lumière een apparar hebben gebouwd om filr te neme en te projecteren Dez» nntdekkin wordt toegevoegd len de reeds lange lijst van „ontdekkingen". linillMMUIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllilllillIIIIIIIIIIIIIIIIIHIlllllllllllllllllUllllllllllllHIUUUl j^jildred Gillars, bijgenaamd Axis 'Sal- ly, is te Washington in hoger be roep tot tien a dertig jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het mede werken aan de radiopropaganda van de Nazi's tijdens de oorlog. Dat be tekent niet, dat ze kiezen mag, want dan wist ze het wel, maar alleen dat Het weer was best men haar na 10 jaar op erewoord kan vrijlaten. Alle communisten in het plaatsje Roccamassima ten Zuiden van Rome, dertig in getal, zijn en oioc naar de Christen-democraten overge gaan. Die hebben ook het voormali ;- bureau van de communisten gekregen In Rome is op 70-jarige leeftijd overleden generaal Giusseppe Gari baldi, kleinzoon van de Italiaans" patriot. Te Serajevo is een mozaiek- vloer blootgelegd, daterende uit de eerste eeuw. bij de scheiding zal komen te liggen tussen de uiterst linkse groepen aan de ene en de rechtse en de socialistische partijen aan de andere kant. Er is reeds een begin van tweespalt, nu de zetel verdeling in het nieuwe kabinet druk wordt besproken. De linkse groepen willen Hatta vice- president van de republiek maken, om zijn invloed op de economische politiek uit te schakelen. Zij verwachten van hem een stipte naleving van de over eenkomsten der RTC en een gematigde nationalisatiepolitiek en streven eigen lijk naar terzijdestelling van deze over eenkomsten. Aan de opstandelingen te Makassar zal door KNIL en APRIS de eis worden gesteld, dat zij voor een bepaald tijd stip de stad zullen hebben verlaten. Wordt hieraan geen gehoor gegeven, dan zullen de Nederlandse en de In donesische militaire politie tezamen de stad gaan uitkammen. Men hoopt, dat de toestand zich verder gunstig zal ontwikkelen. Premier Clement Attlee is Zondag avond na een conferentie van twee da gen met 56 Britse Labourleiders te Dorking in Surrey naar Londen terug gekeerd met de hoofdlijnen van het program voor de volgende algemene verkiezingen in zijn zak. Op de conferentie werden alle be langrijke politieke geschillen opgelost, zodat Attlee thans in staat is op elk ogenblik na het einde van Juni op korte termijn verkiezingen uit te schrijven. Zaterdagavond is in de gasfabriek te Steenwijk de 52-jarige reserve-sto ker J. Orsel door ontsnappend gas bedwelmd. Kunstmatige ademhaling mocht niet baten. De man laat een vrouw en zes kinderen na. uit de voorzitter der C. H.-jongeren Alkmaar juist was belegd. Mr. Schmal begon zijn toespraak met de opmerking, dat het Christen-zijn ook zijn consequenties mee brengt voor het leven van iedere dag. „Daarom hebben wij een taak in het politieke leven", aldus spr. „De door braak met veel tam-tam en soms met veel zalving aangekondigd is na en kele jaren een afbraak geworden", al dus spr., die de doorbraak een De- scheiden beweging noemde. Teruggrijpend op de vóór-oorlogse binnenlandse politiek, critiseerde spr. de sociaal-economische politiek van de regering-Colijn, welke volgens hem een liberalistisch karakter zou hebben gedragen. „Wij zullen nooit meer m- ze steun aan een dergelijke politiek verlenen. on»dat de afgelopen 25 jaren ons wel wat geleerd hebben. De economische positie van ons land kon spr. niet rooskleurig noemen. De benauwende vraag is. hoe wij voor 10 millioen Nederlanders bestaanszeker heid kunnen vinden. Vonden vele Ne derlanders vóór de oorlog een bestaan in Indonesië, deze mogelijkheid is ons bij de handen afgebroken" zo betoog de spreker. We zullen het thans moeten zoeken in een complex van maatregelen, waar van industrialisatie en emigratie be langrijke factoren ziin. Ten aanzien van het vraagstuk der industrialisatie zullen we nuchter en zakelijk moeten blijven, omdat er vele gevaren en ri sico's aan kleven Bovendien zullen we rekening moeten houden met een zich herstellend Duitsland. Alleen met in dustrialisatie komen we er niet. Vele Nederlanders hebben getoond, dat zij op he' terrein van de emigra tie heel wat hebben kunnen presteren. „Dat dit alleen de Calvinisten zouden zijn geweest, weiger ik te geloven", al dus spr. „De voorzitter van de Chr. Emigra tie-Vereniging vertelde dit onlangs wel voor de radio, maar waarom noemt men deze vereniging dan niet de Cal vinistische Emigratie-Vereniging. Er worden veel gekke dingen gezegd, maar de C H.-jongeren zullen hier critisch tegenover moeten gaan staan. ..Volgens mr Schmal ziin de emigra- tie-mogeliikheden ook maar beperkt en zal het voor Nederland heel moei lijk ziin. ondanks de industrialisatie en emigratie Ten slotte besprak mr. Schmal de internationale politiek, die hij heel be langrijk noemde Knr noemde het niet aanbevelenswaardig indien West-Euro- oa onder de vazal-liteit van Amer'ka komt maar was er van overtuigd, dat het achter het T.Tzeren Oordün ook niet aanlokkelijk ia. Belangrijk noem de spr het werk in Straszburg. waar men na de inleidende besprekingen van verleden iaar deze zomer tot da den zal moeten komen. Enkele vanuit de vergadering ge stelde vragen werden hierna door de snreker beantwoord Het verdere gedeelte van de middag en avondvergadering werd door ie C. H.-jongeren zelf verzorgd, waaroij een aantrekkelijk programma werd af gewerkt. De Leidse recherche is er in ge slaagd, na tien maanden zoeken vijf Amsterdammers te arresteren, die in Juli van het vorige jaar een inbraak hebben gepleegd in het kantoor van de Stichting 19401945 en daarbij f 58.000 buiten maakten. Duizenden Japanners hebben Zater dag urenlang in de regen gestaan, om een glimp op te vangen van de twintig jarige prinses Taka, de tweede dochter van keizer Hirohito, die in het huwe lijk trad met de 26-jarige burger To- sjimitsji Takatsoekasa, employé van het Japanse staatsspoorwegmuseum. In verschillende opzichten is met de tradities, die eeuwenlang voor een hu welijk aan het Japanse hof golden, ge broken. Zo waren de keizer en de kei zerin tegenwoordig bij de voltrekking van het huwelijk in het oude huis van prins Takamatsoe, de broeder van de keizer, dat gelegen is in een van de voorsteden van Tokio. Vroeger lieten de Japanse keizers zich nimmer in met het. huwelijk van nun kinderen. Boven dien droeg de bruid niet de traditionele bruidstooi, die bestaat uit twaalf kimo no's over elkaar Zij had er slechts één aan, een rose kledingstuk met een schildpadpatroon en de afbeelding van twee naar elkaar toegekeerde witte dui ven. Daaronder droeg zij een onder kleed met sleep Haar zwarte haar was in het midden gescheiden, het gelaat zwaar gepoederd. De keizer en de bruidegom waren deftig in het zwart, met hoge hoed Drie Sjintopriesters leidden de plech tigheden. Nadat de huwelijkswijn was aangeboden, las de bruidegom de schrif telijke eed voor, waarin hij bad om eeuwig geluk en eeuwige trouw be loofde. Prinses Taka is nu een doodgewone mer rouw Takatsoekasa. Echter is haar echtgenoot een lid van een van Japans vijf voornaamste families. Vroeger had hij de titel prins, maar die verloor hij toen MacArthur in 1947 een democra- tiseringsdecreet afkondigde, dat een eind maakte aan alle adellijke titels. Maatregelen tegen vogelpest iets verzacht Aangezien men het optreden van de pseudo-vogelpest tot dusverre heeft kunnen localiseren, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de beperkingen inzake het vervoer van levend en dood pluimvee, broedeieren, pluimveemest en -verpak kingsmateriaal aanzienlijk verzacht Zij blijven nog slechts onverminderd gel den voor een strook van 5km langs de Belgische grens. Echter blijven ook nu keuringen, tentoonstellingen, pluim- veemarkten e.d. verboden. Werd in de afgelopen week een geval van vogelpest geconstateerd bij een pluimveehouder in BerkelRoden rijs zeshonderd dieren moesten hier worden afgemaakt en verbrand thans zijn ook in Steenwijkerwold twee ge vallen van deze ziekte aangetroffen. Beide pluimveestapels zijn vernietigd.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1