TIVOLI DOORNROOSJE HMRDEII tt KACHELS Uv mijnheer! Fa. P. SMIT Rijks-H.B.S. en Gemeente-Lyceum UW OMZET n VERGROTEN f ZWEMINRICHTING. Komi en ziet, winkelier Lezers schrijven ons: WOENSDAGMIDDAG 24 MEI ff Onze col leef ie Dit bereikt U door regel matig te adverteren in dit dagblad. Allen deelnemers Winkelactie ,,Grooi Den Helder'' Vervolg Stadsnieuws Ons postduivennieuws Het lag voor het grijpen Padvinders-feestavond Burger maakte serie van 142 caramboles Bestuur Middenstands vereniging herkozen Uit het zakenleven Super Swift is vanaf de eerste stap een ware weldaad voor Uw voeten, want het binnenwerk van deze schoen is dubbel genaaid. Er zit geen enkele spijker in. Let U eens op onze woordenAls U eenmaal de buigzaamheid van Super Swift hebt ondervonden, dan wilt U nooit meer iets anders. Probeert U ze eens, die Super Swift, U voelt niet, dat U nieuwe schoenen aan hebt. U hoeft ze niet in te lopen. Werkelijk, U zult ze zelf moeten passen, om het te kunnen geloven. Super Swift is bij iedere goed-gesorteerde winkelier te krijgen. SPIJKERLOOS SPIJKERLOOS SPJJKERLOOS SPIJKERLOOS SPIJKERLOOS DINSDAG 23 MEI 1950 In de laatste maanden werd er door „vrienden van de R.H.B.S." enkele malen geschreven over het Gem. Ly ceum en over de „vrienden van het Gem. Lyceum". Mag ik thans als „vriend van de R.H.B.S. èn van het Gem. Lyceum" enige ruimte in uw blad vragen? De heer Jongstra heeft een zakelijk artikel geschreven over de beloften, die aan de R.H.B.S. zijn gedaan en over de wijze, waarop deze beloften tot nu toe niet zijn nagekomen. Jammer is, dat dit zakelijke artikel zo onzakelijk eindigt met de wel heel weinig logi sche opmerking, dat samenvoeging van R H.B.S. en Gem. Lyceum een voort zetting zou zijn van de in oorlogstijd uitgevoerde afbraak van het gebouw der R.H B.S. Ik neem aan, dat 's heren Jongstra's hartstochtelijke liefde vooi zijn oude school zijn gevoel voor lo gica een ogenblik benevelde en dat het niet zijn opzet was door te speculeren op de afkeer van in bezettingstijd ge nomen maatregelen stemming te ma ken. Zou hier wel sprake zijn van op zet. dan is „onbehoorlijk" een zeer zwakke kwalificatie voor de slottirade van zijn artikel. Veel erger maakt de schrijver van het artikel over ,Een onverkwikkelijk duel tussen twee middelbare scholen" het in uw blad van 20 April 1£50. Wie de schrijver is van dit artikel is mij niet bekend, maar dat het geen oud-leerling is van de R.H.B.S. of van het Gem. Lyeum, staat voor mij vast. Ware dit wel het geval geweest, dan had hij in de gedegen opvoeding, die beide instellingen geven, het besef meegekregen, dat het vechten door middel van insinueren niet alleen on behoorlijk is, maar dat het een goede laak ook nooit dient. Mag ik die onbekende schrijver en kele ophelderingen vragen? Ie. Sinds wanneer bestaat er een onverkwikkelijk duel tussen beide scholen? Kunt u mij daden of woorden van de leiding of van een der leraren van genoemde instellingen noemer lie het bestaan van dat „duel" tussen de beide scholen bewijzen of zelfs maar aannemelijk maken? 2e. Wie bedoelt u met „de vrienden van het Gem. Lyceum", die geen traan gelaten zouden hebben bij het afbre ken van het gebouw van de RH BS. en die dat geknoei met de huisvesting van de R.H.B.S. glimlachend aanza gen? 3e. Welke argumenten kunt u aan voeren voor uw stelling, dat het verre van onwaarschijnlijk is, dat fanatieke vrienden van het lyceum een (onbe hoorlijke?) actie zouden voeren om ouders te bewegen hun kinderen naar het Gem. Lyceum te zenden? 4e Rekent u Rector en leraren van het Gem. Lyceum, die zo naïef waren het afbreken van het gebouw van de R.H.B.S. te betreuren, die met u van mening zijn, dat de tegenwoordige huisvesting van de R.H.B.S. schande lijk is en die niet slim genoeg waren om gebruik te maken van het aan uw brein ontsproten argument van de slechte huisvesting om het eigen leer lingenaantal op te voeren tot de „viien- den van het Gem. Lyceum"? 5e. Heeft u ooit uit bevoegde bron vernomen, dat het Gem. Lyceum beter opleidt voor de gelijke eindexamens dén de R.H.B.S. of omgekeerd? 6e. Heeft u ooit uit bevoegde bron vernomen, dat het lerarencorps van het Gem. Lyceum meer of beter aan dacht schenkt aan de opvoeding van de leerlingen dan de R.H.B.S. of om gekeerd? 7e. Als u de vragen 5 en 6 ontken nend beantwoord, heeft dan het argu ment van het „recht der ouders om hun kinderen naar een bepaalde in richting (niet: richting!) van onder wijs te sturen" enige waarde? Ik pretendeer beide onderwijsinstel lingen goed te kennen. Aan beide scho len werken bekwame mensen aan de opvoeding van de aan hun zorgen toe vertrouwde leerlingen en de vele ouö- leerlingen, die niet alleen voor het eindexamen, maar ook in het leven slaagden, bewijzen, dat beide instel lingen goed zijn. Wanneer ouders mij (die beide scho len kent) zouden vragen „Waar moet ik nu mijn kind heensturen?", dan zou ik vragen: „Wilt u uw kind later laten studeren in een vak, waarvoor kennis van oude talen noodzakelijk is? Zo in. stuurt het dan naar het Gem. Lyceum". Is die voorkeur voor da kennis van oude talen niet aanwezig en is dus de jedoeling. dat het kind een eind examen H.B.S. (A of B) haalt, dan zou ik de ouders adviseren maar eens munt of kruis te gooien, want dan kan bet kind zowel naar de ene als naar de andere school, omdat beide scholen goed zijn. Ik pretendeer de leiding en een groot deel der leraren van beide scho len goed te kennen. Zij hebben waar dering voor eikaars prestaties en zij werken eendrachtig samen, waar die samenwerking gewenst is (b.v. bij het gemeenschappelijk toelatingsexamen). Het is in het belang van het Hel ders M.O.. dat die verhouding zo blijft Zouden de schrijvers van kranten artikelen en van ingezonden stukken dat goed in 't oog willen houden? Er kan hoogstens sprake zijn van een duel tusen de instanties, die beide scholen in stand houden, het Rijk en de Gemeente. Waarschijnlijker is ech ter, dat er ook hier geen sprake is van een duel, maar van een overleg over het al dan niet gewenste van de samenvoeging van twee goede scho len, waarbij onderwijskundige en finan- cieel-technische motieven de doorslag moeten geven en niet de begrijpelijke voorliefde van oud-leerling A voor de R.H.B.S. en van oud-leerling B voor het Gem. Lyceum. Samenvoeging biedt voordelen en brengt bezwaren mee. maar ik weiger aan te nemen, dat die mogelijkheid Den Helder als een ramp bedreigt. Een ramp zou ik het slechts vinden als door het geschrijf van bevooroor- deelden de goede verstandhouding tus sen beide scholen in gevaar kwam. Laat Den Helder daar voor waken! J. A. NIJKAMP. oud-leraar Gem. Lyceum en R.H.B.S. te Den Helder NASCHRIFT VAN DE REDACTIE Met de titel „Een onverkwikkelijk duel tussen twee middelbare scholen" duidden wij aan een zeer troebel wa ter, dat door een ingewikkeld samen stel van krachten in beweging wordt gebracht. Tegen de troebelheid van dat water maken wij veel meer bezwaar dan tegen het „overleg", waarvan vol gens de heer Nljkamp sprake zou zijn- Wat de inzender „onbehoorlijk" en „weinig logisch" noemt in het betoog van de heer Jongstra, raakt naar onze mening de kern van het vraagstuk. In ons artikel van 20 April wilden wjj juist betogen, dat het gemeentebestuur Om alle kinderen de gelegenheid te geven, het beroemde sprookje: (speciaal gekeurd Jeugdprogramma) te zien, geven wij Woensdagmiddag een extra voorstel ling tegen prijzen, die voor iedereen bereikbaar zijn. Zaal 25 ct. Balkon 40 ct. Openingskassa half 2. Aanvang 2 uur. Burgemeester en Wethouders van DEN HELDER maken bekend, dat de gemeentelijke Zweminrichting aan de Dijkweg met ingang van Woensdag 24 Mei a.s. voor het publiek zal worden opengesteld, De inrichting zal op de navolgende tijden ge opend zijn; OP werkdagen: van 6.307.30 uur voor mannelijke personen; van 7.308.30 uur voor vrouwelijke personen; van 16.0018.00 uur voor vrouwelijke personen; van 18.0020.00 uur voor mannelijke personen; Bovendien op Woensdag en Zaterdag: van 14.0015.00 uur voor meisjes; van 15.3016.00 uur voor jongens. De Inrichting is des Zondags gesloten. Aan kinderen beneden de leeftjjd van 8 jaar wordt geen toegang verleend. Tarieven Éénmaal baden 0.10 Weekkaarten voor éénmaal baden per dag ƒ0.36 Seizoenabonnementen voor éénmaal baden p. dag 3.— Kinderbaden op Woensdag'- en Zaterdagmid dagen per bad 0-08 Legkaarten voor het ontvangen van zwem- onderricht gedurende het seizoen f 2.— DEN HELDER, 20 Mei 1950. is weer op vooroorlogs peil. Koopt daarom thans Uw HAARD of KACHEL, wij kunnen niet garanderen dat tegen de herfst deze voorraad nog zo ruim gesorteerd is. Bovendien, wanneer U deze in de WINKELW EEK aanschaft, ontvangt U tevens een RUIME SORTERING VOETBALPLAATJES, waarmede U kunt mededingen naar één der fraaie prflzen. Ook voor HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN en EMAILLEWAREN is Uw adres RUYGHWEG 56-57 TEL. 3814 KRUGERSTRAAT 96-99 TEL. 3088 no. 7 A. Stam, no. 36 R. Planjé, no. 39 Radio Moor, no. 42 L. F. van Loo, no. 46—48 J. Zuidweg, no. 47 A, R. Alles. no. 49 Klaas Sohrieken, no. 56 A. Bekebrede, no. 7375 Leeman'a Textielhuis, no. 83—-85 Nico Droog, no. 117 De Wit's Lederwaren, no. 121 H. A. Tijdeman, no. 137 Claessen, no. 143 Moree, Mütter, Verfwaren, behangsel- papier. Groente en fruit. Radio en onderdelen. Sigaren en sigaretten. Woninginrichting. Wol en breigaren. Slagerij. Huish. artikelen. Textiel. Stoffen. Lederwaren. Electro-techniek. Manufacturen, tricotages. Sport- en toerrij wielen. Chocolaterie. na de afbraak van het gebouw der Rijks HBS de kans heeft aangegrepen om het vooroorlogse stokpaardje van samensmelting der beide scholen lin wezen een opheffing en dus totale af braak jok van de instelling der Rijks HBS' van stal te halen. Men heeft ech ter hiermee gewacht, omdat men mrende, dat de Rijks HBS na de oe- vrijding wel een pijnloze dood zou sterven en dus de ingewikkelde pro cedure van „samensmelting" overbo dig zou zijn. Door dat wachten (en in middels te proberen de Minister tot andere gedachten te brengen) heeft het gemeentebestuur noch de belangen van het gemeentelijk lyceum, noch van de Rijks HBS gediend. Het gevolg is alleen maar geweest, dat voor ruim hondendvijftig middelbar» scholieren een behoorlijke huisvesting uitbleef Het laat ons onverschillig of de Deno- digde lokalen gebouwd zouden zijn voor het gemeentelijk lyceum dan wel voor de Rijks HBS. Deze lokalen zijn echter niet gebouwd. Dat is het erge. Het is waarschijnlijk nodig, om noch oud-leerling, noch oud-leraar van één der beide scholen, noch op welke an dere wijzt ook betrokkene te zijn, om in deze zaak juist te oordelen en dar. misschien dingen te zeggen, die onaan genaam zijn. Opheldering: 1. Sinds wanneer er in 't duister wordt gestreden over deze schoier.- Kwestie is ons niet bekend en doet ock niet ter zake. Leraren en leerlingen staan er als zodanig buiten. De heet Mijkamp moet onze aanduiding „duel' vooral niet simplistisch opvatten als de tussen twee elftallen of zoiets. 2. Bedoeld wordt, wat er Staat. Het is onmogelijk om deze vrienden van het lyceum bij name te noemen. Wij hebben het oog op degenen, die op grond van bepaalde motieven (waarbij ook politieke factoren een rol mee spelen) het gemeentelijk lyceum pre fereren en de Rijks HBS gaarne zouden zien verdwijnen. 3. Wij lanceerden geen stelling, maar wezen slechts op de aanwezigheid van een geenszins denkbeeldig gevaar. 4. Rector en leraren hebben wij op- zettelijk geheel buiten beschouwing gelaten. 5. De kwaliteit van het onderwijs hebben wij opzettelijk geheel buiten beschouwing gelaten. 6. De paedagogische capaciteiten van het lerarencorps van beide scholen hebben wij opzettelijk geheel buiten beschouwing gelaten. 7. Wij achten bedoeld argument dus wel degelijk van waarde, anders zou den wij het niet hebben gebruikt De heer Nijkamp zal toch wel weten, dal de kwaliteit van een bepaalde oplei ding niet de enige factor is. die voor de ouders meetelt bij de keuze van een onderwijs-inrichting voor hun kin deren. De heer Nijkamp mag dan ad viseren „kruis of munt", maar waarom zouden dan ruim honderdvijftig leer lingen naar de Rijks HBS worden ge zonden, terwijl toch de outftrs weten hoe erbarmelijk de huisvesting daar is? Ten slotte: Wij menen dat het goed 'is, dat de kwestie RHBSLyceum eindelijk eens in het licht der open baarheid is gebracht. Men mag deze openbaarheid niet schuwen, uit vrees voor een eventuele verslechtering van de verstandhouding tussen beide schu- len. Wij geloven van deze verslechte ring niet veel, maar hechten daaren tegen zeer veel waarde aan een open lijke en reële behandeling van sen vraagstuk, dat de gehele bevolking aangaat. Slechts wie in troebel water wil vissen kan tegen openbaarheid be zwaar hebben, Nadat de heer Nijkamp op Hemel vaartsdag zijn ingezonden stuk schreot publiceerden wij (op Vrijdag 19 Mei) een gedeelte uit de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer, waarin de Minister van O-K.W. mededeelt, dat voor de bouw van een nieuwe Rijks HBS te Den Heler een eerste termijn van f 100.000 is uitgetrokken, en bovendien f 60.000 voor de grond; voorts dat aan de Directeur-Generaal van de Rijksgebouwendienst is ver zocht. met spoed een plan voor het nieuwe gebouw te ontwerpen. Redactie Helderse Courant. De postduivenvereniging van Zater dagvliegers „Nieuwediep" hield een wedvlucht van Maastricht af. Afstand 243 km. De duiven werden om half één met Z.W.-wind gelost. De eerste vogel werd geklokt om 14.54.19 uur, de veertigste om 15.2.2 uur. Het aantal duiven bedroeg 292. De prijswinnaars waren: P. Molenaar 1, 10, 11, 19; Gebr. Koorn 2, 8, 26. 34, 49: W. Geervliet 3, 31; H J Holtz 4. 36; J. Kater 5, 9, 37; H. Kok 6; C. Koopman 7, 20, 33: M. Klaassen 12. 22; L. v. d. Werff 13. 16. 32; P. Wit 14. 18: K. Bak 15: P. T Bakker 17 24; R. Ruiten 21; Ligtenberg 23; W. 5'heer 25; A. Cornielje 27; H. Zondervan 28; R. van Bastelaere 30. 35. 40; P. Rab 38 Junioren: W. Buurmeester 1, 3, 6, 7; B Krijns 2, 5. Donderdag inkorven voor Quivrain tussen half zes en half zeven. „V.O.P." vloog Zondag van St. Quentln (363 km.) De wedstrijd had een traag verloop en er werden ern stige verliezen geleden. De eerste duif werd geconstateerd om 13.50.17 uur. de laatste om 14.52.10 uur. De prijzen wer den als volgt behaald: O. Boon 1, 31, 39, 44; VroomeDe Boer 2, 24, 35; W Fritz 3, 16, 40; J. Bruin 4, 5, 9, 20. 26, 33; C. de Boer 6; L. Petrus 7, 45, -J Vlaming 8, 23, 28, 30, 49, 50; C. de Wit 10, 21; P. Bontes 11, 15, 48; C. Kos 12, 34. 38. 41; R. de Boer 18, 47; J. Hengs- dijk 14, 17; M. Mastemaker 18, 22: B. de Boer 19; R. Ottevanger 25. 32, 42: W. M. de Boer 2743; J. Rommers 29, 38; J. Stam 37. Ook „Victoria" hield een wedvlucht van St. Quentin". De vogels werden gelost om half negen. De eerste duif werd om 12.58.58 uur. één uur voor de tweede duif. geconstateerd. De laatste prljsvliegende duif arriveerde om 14.36.2 uur. De prijswinnaars waren: J C. Dulnker 1, 9: Leen—v. d. Plaat 2. 33; Gebr. Ramler 3, 10, 18. 20, 22. 24; D. Bregman 4. 30; C. Bregman 5. 17; J .Kramer 6, 25; J. L. Bak 7. 28; Goo- sen 8, 26, 31; J. W. Pluymers 11; J Riemers 12. 21, 23, 27, 34; J. Verhages 13; B. de Boer 14; J. v. d. Wal 15, D. Bruin 16, 29; L. Post 19; Van Leeuwen 32; Hubregtsen 35. „Hollands-Noordpunt" ten slotte vloog eveneens van St. Quentin. Ook hier klachten over verliezen, hoewel aanvankelijk de gunstige wind een snel verloop van de vlucht deed ver wachten. Aankomst eerste duif 13 59.16 uur, laatste duif 15.8.5 uur. Hier waren de winnaars: J. Zoon 1; Felkers Steijn 2. 5, 6, 8. 10; H. Brons 3, 9, 11; D Trijsburg 4, 7; mevr. Jolen 14, 16; A. v. d. Maas 12; J. van Wolferen 13; R Mulder 15. Gevonden: Vier autopeds; alpino muts; bal; badpak: kerkboek; étui met schrijfbehoeften; harp; doos grond monsters; witte geit; nummerbord C.Z. 3941; twee paar bruine glacé hand schoenen; horlogeketting; doosje cla- rinetrietjes; kanarie; muts en speel goedwagentje; zakmes; padvinders- riem; drie portemonnaies met inhoud, ring met lipssleutel; kindersandaalt.je; shawl; loper (sleutel); driewielig fietsje; twee vulpennen; vulpotlood: twee zilverbons van f 1.tasje met twee kerkboekjes. Verloren: Gouden dames-arm bandhorloge; autoped; aansteker; zil veren armband; badpak met badmuts; bril; grijs dekkleed (zeil); paar kin- der-gymnastiekschoenen; bruine glacé handschoenen; kapzaag; zwart konijn; mandje met kleding; bruine porte- monnaie met ritssluiting; zwarte por- temonnaie; twee portefeuilles met in houd; bruine portemonnaie met inh.; herenrijwiel; tas (marinemodel); «:oen juten tas; lumberjack. De jongens van de padvindersgroep „H.KH. Prinses Wilhelmina" geven Woensdag in „Casino" een feestavond De avond, die geheel door de jongens zelf wordt verzorgd, biedt een aan trekkelijk programma. Zo wordt na de pauze, waarin een steunactie wordt ge houden, het padvinderstoneelstuk „De bende van de zwarte pijl" opgevoerd. Kaarten zijn onder andere verkrijg baar bij hopman De Geus. Loodsgracht 66, en zover voorradig 's avonds aan de zaal. Gisteravond werd een aanvang ge maakt met de wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap in de Hoofd klasse (gem. 711) van de Nederland se Biljartbond, district Den Helder. In zijn openingswoord memoreerde de heer C. Oly (de voorzitter kwart# zelf in de wedstrijd-n uit) dat het record aantal caramboles (100) nog steeds op naam stond van de heer C. Kok (VOP), maar hij verwachtte, dat dit record zou sneuvelen. Reeds in de eerste de beste partij ging deze voorspelling in vervulling. Het gelukte namelijk de heer Jac. Bur ger (voorzitter van het district) om on der donderend applaus een serie van 142 te maken tegen zijn clubgenoot P. Alkemade. De stand in deze partij was: Burger 225 10 22,50 142 Alkemade 53 10 5,30 12 (Achtereenvolgens geven de getallen aan: aantal caramboles, aantal beurten, gemiddeld aantal caramboles per beurt, hoogste serie). Ook de heer J. Rosing bewees, door de heer J. Schneider in 24 beurten met een serie van 51 te verslaan, zijn plaat sing waard te zijn. Hun stand was: Rosing 225 24 9,37 51 Schneider 85 24 3,54 15 In de derde partij kwam de heer A. Kersbergen Jr. uit tegen de nestor van Royal, de heer L. Tjittes. met het vol gende resultaat: Tjittes 225 29 7.75 26 Kersbergen 221 29 7,62 42 De vierde partij, tussen de heren Jac. Burger en J. Schneider, eindigde met de volgende stand: Burger 225 15 15.00 36 Schneider U3 15 7,53 25 Na de eerste wedstrijdavond heeft da heer Jac. Burger de leiding met 4 pun ten. De heren J. Rosing en L. Tjittes hebben elk twee punten (met een ge middelde van resp. 9,37 -en 7,75). De heren A. Kersbergen Jr. (7,62). F. Alke made (5,30) en J. Schneider (5.07) heb ben nog nul punten. Vanavond om ze ven uur worden de wedstrijden bij de heer Woud aan de Binnenhaven voort gezet. In de gisteravond gehouden algemene vergadering van de Middenstandsver eniging „Den Helder" werden de drie aftredende bestuursleden (de heren J. Bregman, J. F. van Wijngaarden en H. W. Zegel) herkozen. De agenda ver meldde voorts de gebruikelijke versla gen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Tijdens de rond- vraag werd o.iïi. de wenselijkheid naar voren gebracht van een attractieve agenda, opdat alle leden acte de pre- sence geven. Enkele aanwezigen voeg den de daad bij het woord en vergast ten de vergadering op een improvisatie over een vrij onderwerp, daarmede de monstrerend hoeveel baat men hart ge vonden bij de cursussen van de Rhetor- club. Promotie-programma H.R.C. Naar uit Zaandijk wordt gemeld, is het promotie-programma voor HRC als volgt vastgesteld: Tweede Pink sterdag: Zaandijk—QSC, 4 Juni HRC— QSC, 11 Juni QSCHRC, Zaandijk— Rapiditas. In het Handelsregister werden de volgende nieuwe inschrijvingen opga- nomen: Fa. wed. J. Boon St Zonen, Texel, Cocksdorp C 89B. Logement-cafébe drijf. Vennoten: wed. J. Boon—Me- chielse, P. Boon, A. Boon, G. Boon. Hotel-pension „Huize Lyda", Texel, De Koog, Dorpsstraat la. Logement- restauratiebedrijf. Eigenaar C. Bakker, De volgende inschrijvingen werden gewijzigd: Sj. v. d. Wal, Anna Paulowna, Bree- zand, Zandvaart 174. Bedrijf uitgebreid met: kleinhandel in tabaksartikelen Firma C. Buter Wz., Den Helder, Janzenstraat 2. Bedrijf uitgebreid met groothandel in margarine. DUIKER KOOIMAN GERIDDERD. De heer R. Kooiman, de bekende duiker en kwartiermeester bij de Kon. Marine, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tot het verlenen van deze hoge on derscheiding hebben de prestaties van de heer Kooiman bij het diepzee-dui ken in de omgeving van Bari (Italië) in belangrijke mate bijgedragen. Deze Super Stuift, in fijn zocht kalfsleer, (zwart, bruin, licht bruin of roodbruin) f. 2490

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7