Hef Koninklijk P weer thuis Heroïsche strijd in de„berg-etappe Onvergetelijk oezoek verwarmde de harten in Nederland en Parijs Pinksterfeest AMSTERDAMS PODIUM Notities over een gouden stem Vos nam Oran jetrui van Evers over n PARIJZENAARS RIEPEN .JULIANA MERCI* Glorieus afscheid van Frankrijks hoofdstad AURIOL BOOD CESCHENKEN AAN Dank aan Parijzenaars Aminah wil geen vergoeding Lied van de week Acht renners verlieten de ronde KERKELIJK NIEUWS Van Beek beboet L°u ZONG die avond, en vertelde grappen. Als een kwart eeuw, al* tien jaar en als een jaar geleden. Het was niet nieuw en het was niet oud. Maar het was Lou Bandy en dat scheen voor het mensdom rijkelijk voldoende te zijn. Iedere heer en iede re dame was opgetogen. En zo zal het wel blijven. Ondanks die bronzen hand, ondanks die belasting, ondank* die schorre, lelijke stem. Israël betaalt 54628 dollar aan de Ü.N.O. Asthma in 30 seconden verlicht «VA Mrorr» L.A .1 JULIANA MERCI klonk het uit de kelen van de Parijzenaars toen H. M. Koningin Jnliana en Z. K. H. Prins Bernhard gistermorgen op de Fl.ce Maubert arriveerden op weg naar het vliegveld Orly, waar de Convair Frans Hals" gereed stond om ons Komnklük Paar huiswaarts te vliegen. Dankbaar zen de Parijzenaars voor de charme en eenvoud, die onze Koningin sieren "JI minder erkentelijk is het Nederlandse volk voor de zovele bewijzen van achting *n toegenegenheid, waarmede Parijs Koningin en Prins in deze onvergetelijke dagen heeft overstelpt. Het eerste officiële bezoek van ons Koninkljjk paa is uitgegroeid tot een grootse indrukwekkende manifestatie van de vriendschap tussen dit lage land en „la bolle France". Het gaf aan het oude, onsterfelijke Parijs een koninkl«ke glans, die de harten der Parijzenaars verwarmde. p»E LAATSTE ochtend van het verblijf in de Franse hoofdstad heeft het Koninklijk Paar willen besteden aan een samenzijn met in Frankrijk woon achtige Nederlanders. In het gebóuw van de Nederlandse ambassade stelde ambassadeur Van Boetzelaer de leden van de Nederlandse kolonie aan H. M. en de Prins voor, waarna de Koningin, die gekleed was in een groen mantel pak, de Nederlanders als volgt toe sprak: „U vertegenwoordigt het hart van Nederland in het hart van Parijs. In deze tijd van steeds nauwer inter nationaal contact zal Nederland dank baar blijven voor het vele goede werk hier verricht". Triomphale uittocht. /->M HALF TWAALF werd voor de ^laatste maal van de tijdelijke resi dentie de koninklijke standaard gestre ken toen H. M. en de Prins, vergezeld van president en mevrouw Auriol, het paleis verlieten om in een nieuwe glo rievolle tocht afscheid te nemen van Parijs. Opnieuw was daar het overwel digende beeld van de koninklijk^ stoet, die, omringd door de kleurige ruiterij van de Garde Republicaine, de Place de la Concorde passeerde. De felle zon gaf het tafereel een nog uitbundiger kleur dan bij de intocht. Het zonlicht weerkaatste op de honderden koperen helmen der gardeniers en in de fontei nen van het met vlaggen omringde plein. Een sehier nog grotere mensen massa dan bij de triomphale intocht van Dinsdag had zich naar de Place Maubert begeven, waar het motor escorte de taak van de Republikeinse Garde overnam. Links mi rechts beant woordden de Koningin en de Prins de afscheidsgroeten, die de geestdriftige Fransen langs de wegen, op de balcons •n op de daken hen toeriepen. Au revoir. MET KONINtïIN JULIANA en Prins Bernhard vertrok gistermiddag net fraaie weer, dat het bezoek in hoge mate had begunstigd. Toen de gasten Vóór het vertrek van de Koningin en de Prins uit Parijs heeft president Auriol koningin Juliana Vrijdagochtend in het Elysée enkele geschenken over handigd voor haar zelf en haar dochters. De Koningin ontving twee schilde rijen van de Nótre Dame. Voor prinses Beatrix bood de president een grote doos olieverf aan, voor Irene een rijzweepje met haar initialen, voor Margriet een pop, die papa en mama zegt, en voor Marijke een levensgroot speelgoed- schaan. De Nederlandse ambassade te Pa rijs heeft meegedeeld, dat Koningin Juliana door middel van de am bassade de Parijzenaars wil zeg gen, hoezeer zij en prins Bernhard zijn getroffen door de ontvangst, die de Parijzenaars hun hebben bereid. Zowel de overeenkomst als het verschil in cultuur hadden deze dagen van Frans-Nederlandse vriendschap tot een ware verruk king gemaakt. zagen, afscheid van hun gevolg namen en in een wachtende hofauto stapten. In het vliegtuig had Hare Majesteit een danktelegram opgesteld aan de president der Franse Republiek, dat van Schiphol af werd verzonden. „Het zijn zo zeide de secretaris van het Koninklijk Huis onvergetelijke da gen geweest". Het vliegtuig moest in een wijde cir kel om Parijs vliegen, daar zich juist vóór het vertrek zware onweerswol ken boven de stad hadden saamge trokken. Vier Mustangs van de Franse luchtmacht vergezelden de Convair tot aan de Frans-Belgische grens. Te pre cies 14.20 uur landde het toestel op Schiphol, waar Koningin en Prins, die er in het geheel niet vermoeid uit- de statietrap van Orly bestegen om af scheid te nemen van al diegenen, die hun op zulk een onnavolgbare wijze het bezoek hebben veraangenaamd, be gon een druilerige regen te vallen. Het vliegveld was op dezelfde smaakvolle wÜze gedecoreerd als bij de aankomst uur tevoren. Weer stond het 93e oa- taljon infanterie als erewacht opge steld, weer stonden daar de reuzen van ue Garde Republicaine, wier kamera den zojuist het Koninklijk Paar tot in het hart van Parijs hadden geëscor teerd Na de inspectie van de erewacht het ogenblik voor het definitieve vertrek gekomen. President Auriol De- geleide zijn vorstelijke gasten tot het vhegveld. Een laatst .,au revoir", een tsatste handdruk en zij verdwenen 'n e Convair „Frans Hals". Aminah de Maleise verzorgster van dertienjarige Bertha Hertogh, heeft et nadruk de berichten tegengespro ®n, dat zij geld of een andere vergoa- në voor het meisje zou hebben ge- «af Zij wilde alleen Bertha oij lij, houden voor wie zij „een moed.T- •ch" koestert" Het zal waar 'inüjk nog enige weken duren, vóói ]j0 van Aminah in behandeling Vrijdagmorgen hebben HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op de Nederlandse ambassade in Frankrijk woonachtige Nederlanders ontvangen. Deze foto toont XJ van rechts naar links: Z.K.H. Prins Bernhard, jhr. L. M. de Brauw. consul-generaal, H.M. Koningin Juliana, die in ge sprek is met enige Nederlanders, en de Nederlandse ambassadeur mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Wie durft van Heil'ge Geest gewagen Die op zijn eigen leven ziet En op de wereld onzer dagen, Waar t meest onheilige geschiedt? Zo is het nu, zo is het morgen. Zo is het gisteren geweest. Dat alles was ook niet verborgen Op 't allereerste Pinksterfeest. Zij waren óók gewone mensen. Zoals wij allen immers zijn, Met eigen lusten, eigen wensen, Met eigen vreugd en eigen pijn Maar toen God's Geest kwam nederdalen En in hun leven intrek nam Met tongen en met vreemde talen. Toen stonden zij in vuur en vlam. Die geestkracht deed hen voorwaarts dringen In nood en dood, bij dag en nacht Dit^deed hen in de kerkers zingen Dit gaf hun levensmoed en kracht. Zjj zijn de wereld ingetrokken Gedreven door dit heilig vuur, En hebben rust'loos, onverschrokken Hun taak vervuld van uur tot uur. Heer! wil in ons gedoofde leven De vuursteen slaan van Uwe Geest, Opdat een enk'le vonk maar éven Ons raken mag, dan is het feest Want als Uw geest ons mag doorwaaien, Zal deze vonk door Uwe kracht, Gaan gloren, ftakk'ren, vlammen, laaien, Een vuurbaak worden in de nacht. Wil met Uw goedheid ons verblijden, Daal in ons neder Heil'ge Geest. Wil Uwe zegen ons bereiden. Kom in ons hart, ddn is er feest! JABSON CR WORDT BEWEERD dat beroepshumoristen en clowns in hun gewone doen melancholici zijn, pessimisten en wereldvreemden. We weten dat van die clown, door de Italiaanse componist Leoncavallo beroemd gemaakt: „Paljas". Paljas, die zingen moest, terwijl z'n dochtertje stervend was. Maar we hebben ook wel eens horen verluiden dat Buziau (groot is zijn naam) thuis lichtelijk ongenietbaar was als hij geen geschikte teksten kon krijgen of aan een nieuwe rol bezig was. En we menen te weten dat Crock, vermaard in vijf werelddelen, thuis een trieste, bedrukte figuur is. En zo zijn er nog wel een stuk of wat in discreties te produceren over een stuk of wat bekende lachkanonnen. Overigens is het volmaakt natuurlijk dat deze mensen met treurnis in het hart door het leven baggeren. Avond aan avond tegen het schaterlachend mensdom te moeten aankijken lijkt ons het ergste lot dat een aardbewoner kan treffen. AL DEZE dingen overdacht ik, staan de voor een vlammend affiche, op gehangen aan de voorgevel van de Kleine Komedie, waarop Lou Bandy werd gepresenteerd in zijn amusante, pikante en elegante cabaretrevue „Tussen dAmstel en het IJ" en ik overdacht ze nog eens opnieuw in de minuten die ik spendeerde aan het optreden van onze sinds zo vele jaren vermaarde vaderlandse humorist. Hij zong, die avond, zoals hij een kwart eeuw zong; en tien jaar gele den; en verleden jaar; en zoals hij over tien jaar, als de goden hem die toestaan, nóg zal zingen. Met een kwart stem, schor als een verstopte trompet, met nauwelijks een restant wijs. Maar dat weinige is rijkelijk voldoende om een volle zaal in bewe ging te brengen. En het was uiterst curieus te moeten vaststellen met hoe weinig moeite en met hoe weinig ar tistieke inspanning Bandy het orgel, dat Mensheid heet, bespeelt. Dat hij zó veel succes met zó weinig midde len weet te forceren bewijst, dat de heer Bandy in de eerste plaats psy choloog is. Hij kent het orgel en hij kent het spel. In de hal zei die avond iemand te gen een ander: hij is beroemd. Daar mee werd Bandy bedoeld. Ik heb er ernstig over nagedacht, terwijl een deel van de amusante, pikante en ele gante revue inmiddels voorbij ebde. Natuurlijk is hij beroemd. Zojuist is er een boek, bevattende Bandy's le- Evenals de Belg Vanderveken heeft Piet Evers slechts één dag in de Oranje trui mogen rijden. Na een heroïsch gevecht in de Limburgse heuvels, welk traject wjj Nederlanders met de wijdse naam „de bergetappe" durven betitelen, heeft Vos de leiderstrui voor zich opgeëist. Het is een dag vol strijd geworden. Lambrichg, Schellingerhoudt en De Korver gaven hun concurrenten slechts en kele kilometers lang de gelegenheid de slaap uit de ogen te wrijven. Reeds na tien kilometer trok dit drietal er tussen uit. Met iedere pedaaltrap werd de afstand tussen hen en het grote peloton groter. De Korver werd het slacht offer van de peehduivel maar ook voor Lambrichs en Schellingerhoudt beteken de dit een ernstig nadeel. Het werd nu zwaar werk om de voorsprong te be houden en zij konden dan ook niet beletten dat de achtervolgingspoging van Accou en De Rujjter met succes werd bekroond. Meerdere achtervolgingen volgden nu en allengs slonk de voorsprong van de vluchtelingen, die na 185 km ruim acht minuten bedroeg, tot slechts enkele minuten. Onder de rook van Geleen stormden tenslotte twee Nederlanders en drie Belgen op de finish af: Vos, Lambrichs, Accou, Callens en Jansens. In de tweede etappe zat Vos met drie man in de eindsprint. In een stromende regen werd hij door Evers ver slagen. Gisteravond moet hij gedacht hebben: „dat zal mij geen twee maal ge beuren" en met alle energie, welke hem na 288 km. nog restte, trapte hij zijn pedalen net iets sneller in het rond dan die vier andere dapperen. Met twee seconden voorsprong op Accou werd hij in het stadion van Geleen ontvangen en mocht hfl de leiderstrui in ontvangst nemen. Bij prachtig zonnig weer en met een lichte tegenwind startte de karavaan te Apeldoorn en over een golvende weg ging het door de Veluwse bossen Zuidwaarts in de richting van Arn hem. Ongeveer tien kilometer na de Ned. hervormde kerk: Beroepen te Waarder C. v. d. Bosch, candidaat te Vreeswijk; te Waddinxveen N. Kleermaker te Genemuiden. Aangenomen naar Sprang C Streef kerk te Ernst; naar Hardenberg (toezeg ging) N Visser te Westervoort. Gereformeerde kerken: Beroepen te Schermerhorn P. Rell mann, laatstelijk predikant te Driesen wonende te Utrecht; te Tzum R. de Vries, candidaatt e Vreeswijk; te Schild wolde M. D. Geleyse, candidaat te Doetinchem. start liepen Lambrichs, Schellinger houdt en De Korver uit en bij Deelen, ongeveer 8 km vóór Arnhem, hadden zij ruim 500 meter voorsprong op het hoofdpeloton, dat zich voorlopig geen zorgen maakte over deze ontvluchting. Bij de oprit naar de Waalbrug te Nij megen lagen De Korver, Lambrichs en Schellingerhoudt ruim vier minuten voor. De Korver moest toen afstappen. Er waren spaken gebroken in zijn ach terwiel en aangezien de materiaal wa gen niet in de buurt was, moest hij zijn maats laten gaan. Na de pech van De Korver had men eigenlijk een in zinking verwacht bij de twee leiders. Even zakte het tempo, maar toen boog Schellingerhoudt zich wat verder over zijn stuur en Lambrichs, wiens stijl nog even soepel en vloeiend is, als in zijn beste tijd. drukte wat harder op de pedalen en de vaart steeg weer tot boven de 40 km, Bij Beers, 76 km van de start, hadden zij hun voorsprong op de grote groep opgevoerd tot bijna 8 minuten In deze groep deden Accou, Callens, Blankenauw. Maelbrancke, Leenen, Cor Bakker, Van de Kamp. Van Stayen, Van der Dungen,, M^r- tens en Vanderveken, het zwaarste werk Bij Boxmeer sprongen Accou en De Ruyter weg en zetten er zo'n gangetje in dat zij spoedig de hoofd groep 1 min en 50 seconden achter zich hadden gelaten Peloton begon zich te roeren In de buurt van Reuver (145 kra> kregen De Ruyter en Accou aanslui ting met Lambrichs en Schellingerhoudt en zo ontstond een kopgroep van vier man, die ongeveer 8 minuten voor lag op het hoofdpeloton. Deze laatste groep begon nu echter te jagen, wat Vander veken en Jansens niet belette zich met een felle spurt los te rukken en achter de leiders aan te gaan. Even later volg den Vos en Callens hun voorbeeld en bij Meliek (160 km) was de situatie als volgt: op kop Lambrichs Schellin gerhoudt, De Ruyter en Accou. Op 5V, minuut Vos en Callens. op 6'X minuut het iagende oeloton. Na Sittard leidde het parcours het Limburgse heuvelland binnen Bij de beklimmine van de Wintraekerberg ar. ook tiidens de bleven de vier koplopers bij ptVo»*- Maar achter hen kwamen Jansens Callens en Vos >n- weerstaanbaar opzetten en even vóór Heerlen kwam de aansluiting tot stand met Lambrichs, Schellingerhoudt, Ac cou en De Ruyter. Vanderveken was achtergebleven. Op de top van de Cau- berg passeerde Lambrichs als eerste, met enkele lengten voorsprong op Ac cou, Callens, Jansens, De Ruyter en Vos. Schellingerhoudt had enkele hork- derden meters achterstand. Na de cirkelgang door Maastricht kwam een groep van elf man sterk op zetten, Het waren Maelbrankcke, Schellingerhoudt, die in dit peloton was teruggevallen, Jef Janssen. Middel kamp, Schotte, Van Est, Merfens, Lee nen, Voorting, Meersman en De Cock. Mertens en Meersman reden zich spoe dig uit de groep los en begonnen een aanval op de zes leiders, die nog slechts enkele minuten voorsprong hadden. O" Ruyter kreeg moeilijkheden met zijn versnellingsapparaat en raakte achter en ook Vos viel terug, maar hij Kon zich herstellen. Te Meersen gingen dus aan het hoofd de prachtig rijdende Lambrichs, Accou, Callens. Vos en Janssen, drie Belgen en twee Neder landers. Op 60 meter volgden Mertens. Middelkamp en Schotte Zo was de po sitie enkele kilometers vóór de finish. De eindsprint te Geleen leverde Vos de overwinning en de Oranje-trui op. Een resultaat, dat deze renner zeer ze ker had verdiend. De klassementen Het algemeen klassement na de derde etappe ziet er als volgt uit: 1 Vos, Ne derland B, 19.56.01; 2 Evers, Nederland A, 19.57.34; 3 Van Beek, Nederland A, 19.57.59; 4 Leenen, Belgie B, 19.59,25; 5 Callens, Belgie A, 19.59.39; 6 Van Est, Nederland B, 20.01.07; 7 Lakeman, Ne- Voor de etappen van vandaag zullen 57 renners aan de start verschijnen. Van Aalst zag geen kans de etappe van- Apeldoorn naar Geleen uit te rijden, de Zwit sers Oesch en Kamber hadden op gegeven en hun landgenoot Pfis- ter kwam binnen nadat de con trole gesloten was. Hopstaken en Eikelmans verschenen in Apel doorn niet aan de start en Ver scheuren en Willy Vroomen gaven tijdens de rit op. Voor de start te Apeldoorn kreeg Gerrit van Beek een onprettige mededeling. Vol gens enige ooggetuigen had de Zaankanter in de letterlijke bete kenis zijn concurrent Geerts van de wal in de sloot geholpen. De wedstrijdcomm Marissen legden hem in verband hiermede een boete van f 250.op. derland Nationaal z.t.; 8 De Poorter Belgie B z.t.; 9 Verpoorten, Belgie z.t 10 Lambrichs, Brabant-Limburg, 20.01 13 Jef Janssen, Nederland Nationaal 44; 11 Vanderveken, Belgie A 20.02,01; 12 Harm Smits, Nederland B 20.02.12; 20.03.12; Rogiers, Belgie A z.t.; 15 Schellingerhoudt, Nederland Nationaal 20.04.40; 16 Van Kerkhove, Belgie A, 20.04.40; 17 De Ruyter, Gemengde Ne derlands ploeg 20.04.47; 18 Cor Bak ker, Nederland B 20.05.13; 19 Hendrickx Belgie-Gemengde Nederl. ploeg 20 07, 16; 20 René Jansens, Belgie B 20.07. Het ploegenklassement na de derde etappe luidt: 1. Nederland B 59.59.20; 2. Belgie B 60.01.39; 3. Belgie A 60.04.58; 4. Neder land A 60.08.16; 5. Nederland Nationaal 60,08.19; 6. Gemengde ploeg 60.21.36.7 BrabantLimburg 60.35.33; 8. Zwitser landNederland 61.33.55. vensbeschrijving, verschenen. Dat ge beurt niet iedere artist tijdens z'n leven. Bandy wel. En ik heb eens ho ren verluiden dat Bandy de meest* inkomstenbelasting betaalt van heel Nederland. Ook dat wijst op beroemd heid. Voorts zei men mij eens dat Bandy nu al, bij z'n leven dus, een bronzen model van zijn rechterhand heeft laten maken, waarvan hij later, als ook deze Bandy tot zijn voorvade ren verzameld is, gipsafdrukken wil laten vervaardigen, ofschoon de zin van zulks me ontgaat en ik van der gelijk wonderlijk en sinister gedoe noch het amusante, noch het pikante en allerminst het elegante inzie. Men zegt dat Bandy een verzame laar van schilderijen is en dat z'n hui* in Doorn, aan de Beukenrodelaan, een galerij van moderne kunst werd. En dan wordt er, ten slotte, verteld (of geroddeld) <fet hij een lastig man it en in z'n gewone doen helemaal niet zo bar plezierig en amicaal. Maar ik zeg u: dat zal wel roddel zijn, want als er één voedingsbodem is voor ijver zucht en jaloezie, dan is dat wel dat wereldje van kleinkunstartisten, waar. van Bandy Koning is. DE 4e ETAPPE 27 MEI DE 5e ETAPPE 29 MEI Geertrb. jvad^/e'«»aw<lsR,k NOORD BRABANT X^Donqense vaart lOiidenb. \Tilburg vei'»m INDHO- Mmr Voor de rest was het niet verhef fend, onder ons gezegd en gezwegen, ook al schitterden er dan, naast Ban dy, namen op het programma als Liz- zy Valesco (van wie we drie jaar ge leden een andere carrière droom den...), als die van Herman Tholen, als die van Han Beuker (1ste vleugel), die van Pim Tholen (2e vleugel) en Joop de Leur (3e vleugel). Alles en allen waren dus voor succes aanwe zig, inclusief de amusante, pikante en elegante inslag van het geval (alleen èxclusief Harry Lime, die niet kon komen). O ja... er werd gedanst. Iets dat met can can (alléén voor heren) te maken moest hebben. Niet zo bar elegant, omdat we hier nu eenmaal aan de boorden van de Amstel en niet aan die van de Seine leven. Wel, zand er over. Het had weinig om het lijf en dat was begrijpelijk, omdat het alleen maar om Bandy gaat, Bandy van de bioscoop. Bandy van de bontedinsdag- avondtrein. Bandy van de... nou ja- van wat eigenlijk niét! Het was een avond van klein kunstgenot. Zoge zegd: kleinkultuur. Wat weer iet* anders is dan rein cultuur. Een zond vloed vleugellawijt. Elegante benen mét en zónder textiel. Enfin, u be grijpt het allang: amusant, pikant en elegant. En als brillant middelpunt: Bandy. Strijdend tegen die schorre stem. Strijdend tegen een onverbidde lijk aansluipende ouderdom. Strijdend tegen de Tijd, dat niet zijn gouden stem maar zijn Dode Hand getuigenis zal afleggen van een groot verleden. Het verleden van de meest belasting betalende man in Nederland. ANTHONY VAN KAMPEN. Voor moord op Bernadoite Israël zal op verzoek van de Ver enigde Naties een officieel excuus aan bieden over het vermoorden van Graaf Bernadotte, bemiddelaar voor Palestina. De Israëlische regering zal de pogingen voortzetten en intensive ren, om de daders te grijpen en te oe- rechten en voorts aan de Verenigde Naties een schadevergoeding te beta len van 54.628 Amerikaanse dollars ,;als vergoeding voor de geldelijke schade, die de V.N. in verband met de dood van Bernadotte heeft geleden (28.048 dollar voor de begrafenis en 26.580 dollar voor administratiekosten). Daar de weduwe van Bernadotte geen eis tot schadevergoeding voor de dood van haar echtgenoot wil indienen, kan de door de V. N. gevraagde som als betrekkelijk gering beschouwd wor den in verband met de ernst van het misdrijf. De hevigste asthma-aanval kan nu in 30 seconden tijds tot staan gebracht worden, dank zij de beroemde Adozo- tabletten tegen asthma. Ontelbaar velen vonden reeds door Adozo verlichting van hun lijden. Waarom U niet? Neemt zelf een proef met Adozo Wacht niet, haal vandaag iOg een flesje Adozo bij Uw Apotheker; 9 tabletten 1.27 tabletten 2,50.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5