Ontwikkeling onder velerlei invloeden Vier kinderen slapen op de vloer Wat doet ge met uw kinderen? uw De zwarte magie der Austraalnegers KENT GIJ UW EIGEN KARAKTER? (4) Aanleg en omgeving Nog beter dan een dokterstelefoon Boerderij door brand zwaar geteisterd Russische hulp bij aanval op Formosa Van maan en park ht tracior en moior Oost-Duitsland past dansmuziek aan Porto voor postpakketten wordt verhoogd Verstekelingen op de haring vangst Been, been, vang hem, dood hem, bloed, bloed, ik zie het komen Slachtoffers van de „been-richterij" Talrijke .krepeergevallen" onder de gerepatrieerden Twee stichtingen doen haar best WOENSDAG 81 MEI 1950 JEDER MENS LEEFT in zijn eigen wereld. Ik zie de dingen vanuit een ander eJZeu ook"ziet "wij hebben "h ÏT" and"e din gen, die u ook ziet. «ij hebben beiden een verschillende lichamelijke en uiter- ijjke ontwikkeling doorgemaakt. Onze aanleg verschilt; onze omgev ng vêr^hUt. Zo is er op de keper beschouwd niets, waarin twee mensen volstrekt eelittziin ,eder mens is origineel. Ieder mens leeft in zijn eigen wTreld ^n mems is geen massaproduct, zoalseenauto of een confectiepak. De mens behoort ook tot de natuur, en omdat de natuur geen eenheidsfabrikaten levert, zijn er geen twee mensen uiterlijk en innerlijk geheel aan elkaar gelijk. Hier ligt eigenlijk de diepste grond, waarom geen enkele leer van het karakter voldoet. Zo n karakter kunde. of nu van Kretschmer is of van Klages, van Allport of Heymans, het «oet er niet toe. Maar geen enkele karakterkunde is ooit zo fijn genuanceerd, zo breed en universeel uitgebouwd, dat ook u, ook ik, met behulp daarvan vol komen kunnen worden omschreven. De enkele mens, die in zijn strikt eigen wereld leeft, is wetenschappelijk nooit in wetten en systemen vast te leggen. Een karakterkunde kan hoogstens bepaalde algemene dingen zeggen, waarin een groep mensen ten naaste bij overeen komt. En in zoverre zijn de meeste karakterologieën bruikbaar. Toch blijft de vraag: Kent gij uw eigen karakter? boven dit artikel staan. Zolang het; Ken u zelf! een dwingende eis blijft, zolang zal ook deze vraag blijven. Wanneer dan de verschillende karaktersystemen niet betrouwbaar zijn, hoe moeten we dan te werk gaan? pathie. Zjj helpt anderen veel en graag. Zij is steeds spontaan tot hulp bereid. Neem verder aan, dat haar hulp steeds graag wordt aanvaard. Dan is er een redelijke kans, dat uit dit meisje een voortreffelijke verpleegster of een ideale huisvrouw groeit. W7E ZULLEN terug moeten naar de vele eigenschappen, die ieder mens bezit, om hem van daaruit beter te leren begrijpen. Wat is echter 'n ka raktereigenschap? Vast staat, dat iedere karaktereigen schap in aanleg erfelijk is geweesrt. Waar we biochemisch deze aanleg nu precies moeten zoeken, moge nog onbekend zijn, een feit blijft dat er niets uit de mens komt, wat er van nature niet in zit. Een aanleg alleen echter is krachte loos. Een aanleg moet materiaal vinden, om zich te verwerkelijken. Dit materi aal, waarin de aanleg zich ontplooien moet, is de omgeving. Laten we deze term „omgeving" echter zo breed mo gelijk nemen. De politieke toestand van dit ogenblik hoort onder deze „omge ving", zo goed als uw dienstmeisje; het geld dat ge op dit moment in uw porte- monnaie hebt, is in di' verband „omge ving", evengoed als uw schoonmoeder. Zo is het materiaal, waarin een van na ture gegeven aanleg zich ontwikkelen kan, duizendvoudig. Maar de mogelijk heid dat de gegeven aanleg met de om geving zal botsen is ook uiterst groot! Laten we voor dit moment nu eens aannemen, dat een aanleg zich tamelijk ongestoord kan verwerkelijken. Dan zal zich deze aanleg in psychisch opzicht steeds meer vastleggen, steeds meer, steeds meer. Totdat we tenslotte kun nen spreken van een karaktereigen' schap. Zo spreken in 'n karaktereigen' schap aanleg, omgeving en psychische vastlegging steeds mee. Mogelijkheden en moeilijkheden Met een beetje fantasie hebt u zich echter al wel kunnen indenken dat niet iedere aanleg zich ongestoord tot een vaste karaktereigenschap ontwikkelt. Maar daarover straks. Eerst is het no dig om met enige nadruk te zeggen, dat op deze directe manier toch vele eigen schappen kunnen ontstaan. Laat een jongen in z'n jeugd met een zekere vrijmoedigheid en zonder angst op alles en iedereen zijn toegestapt. Z'n nieuws gierigheid naar dingen en mensen maakt hem tot een „brutaaltje". Denk u verder nu eens in, dat deze jongen daarbij nooit ernstig teleurgesteld is. De mensen, de dieren en de dingen waar hij op af trok, hebben hem steeds „vriendelijk" ontvangen. Geef aan deze jongen verder een dosis wilskracht en doorzettingsvermogen. En er :Ul een moedige, dappere kerel uit groeien. Of laat een meisje van nature begif tigd zijn met 'n sterk gevoel voor sym- Storingen j^jAAR NIET alle karaktereigen schappen ontwikkelen zich di rect, haast ongestoord uit da gegeven aanleg. In zeer veel gevallen doen zich moeilijkheden voor, hetzij deze van „binnen" of van „buiten" komen. Neem aan dat een jongen een kunstzinnige aanleg heeft. Maar zijn ouders zien dit niet, hebben geen zintuig voor kunsten kunstgenot; bovendien missen zij de financiële middelen om hun jongen op kunstgebied verder te helpen. Dan wordt in dit geval een gegeven aanleg door de omgeving belemmerd; de aan leg vindt geen stof of althans geen stof genoeg om zich te ontplooien. Wat zal er dan van deze jongen worden? Dat kan verschillend zijn. Hij kan een inte resse tonen voor schilderkunst of mu ziek; hij zal een goed concert over de radio weten te waarderen. Of hij wordt een dilettant; hij schildert wat of speelt wat viool. In het ergste geval zal hij een wrok koesteren tegen alles wat richting sturen. Maar het is in de der de plaats ook mogelijk, dat iemand zich ontwikkelt tegengesteld aan z'n omge ving. Stelt u zich voor dat een kind op groeit in een wat weke, overgevoelige omgeving. De sentimentaliteit en de lie vigheid druipen van alles af. Zeer wel mogelijk dat zich bij dit kind een in nerlijke weerstand ontwikkelt, die zo sterk is, dat hij een stug, gevoelloos mens wordt. Of geeft aan uw jongen een zeer artistieke opvoeding; laat hem van alles wat kunst is kennis nemen. wijs hem bij letterlijk alles, van vroege morgen tot late avond op de kunst. Wanneer hij straks zelfstandig wordt, bestaat er een goede kans dat hii alle kunst aan kant zet, en een onverschil lige wordt. Hoe geef ik richting? Karaktereigenschappen kunnen op een verschillende wijze ontstaan. Wie dit ziet, en tevens verantwoordelijk is voor één of meerdere kinderen, die hij als vader of moeder op moet voeden zal hier allerlei vragen zien. Moet ik m'n kind zo veel mogelijk vrij laten? Doet ge dat, dan bevordert ge het ontstaan van directe eigenschap pen, die hun hecht fundament in de aanleg van uw kind hebben. Maar, zijn alle aanlegfactoren van uw kind zo buitengewoon goed, dat zij zich mogen verwerkelijken? En verder, wie zijn kind op deze manier vrij laat, verwent het in een schandelijke mate. Verwen nen betekent te zacht, te week maken voor de harde werkelijkheid. Is dat nuttig? Dus geen volkomen vrijheid. Dan maar een strakke teugel. Uitstekend. Maar onderdrukt ge zo niet bij uw kind iets, dat waard zou zijn zich te ontplooi en? Maakt een grote strengheid uw kind niet bang, schuw en teruggetrok ken? Is het gewenst, dat er straks een schuw wezentje in de harde wind van het maatschappelijk leven komt te staan? Maar mijn kind is koppig: het is on uitstaanbaar halsstarrig. Niet slechts een strakke teugel is nodig, maar zelfs de zweep! Ja, kinderen moeten vaak stevig worden aangepakt. Maar gesteld eens dat uw jongen een minder goede aanleg heeft of kan dat niet? en daarbij een onverzettelijke wil. Hij zal Een nieuw systeem om dokters vr te roepen zal door een New-Yorks« onderneming worden ingevoerd. De dokters, die zich laten inschrijven, zullen een korte golf radio-ontvanger, die niet groter is dan twee pakjes si garetten, in hun zak dragen. Zij zullap ieder een nummer krijgen en van tljll tot tijd de ontvanger uit hun zak na. men en tegen hun oor leggen Zij zul len dan een rij nummers horen. Wan neer een dokter zijn nummer hoort weet hij dat zijn hulp nodig is. Door een telefoontje kan hij nadien inlich tingen verkrijgen. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, is gisteren te Assen een grote boerderij totaal afgebrand. On danks de krachtige bestrijding van het vuur door de brandweer, kon slechts het woonhuis gedeeltelijk worden be houden, doch dit gedeelte werd totaal onbewoonbaar. De inboedel kon even eens gedeeltelijk in veiligheid worden gebracht. De in de schuur geborgen ba len stikstof en de voorraad hooi en stro gingen verloren. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen, kon zich bijtijds redden. Ook het vee bleef gespaard. De schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. Een Amerikaanse diplomaat, die uit het Verre Oosten te Washington is te ruggekeerd, is van mening, dat door Russen bemande Russische straalvlieg tuigen hulp zullen verlenen, wanneer de Chinese troepen van Mao Tse Tung de aanval op Formosa inzetten. Reeds bevinden zich in Sjanghai drieduizend Russen, die de Chinese communistische regering adviezen geven op het gebied van bestuur en luchtmacht. met kunst te maken heeft. Maar hoe i de leugen gaan gebruiken, stiekum het ook wezen moge, zijn kunstzinnige aanleg zal steeds gebroken blijven. Er zal altijd iets haperen in de harmo nische opbouw van zijn persoonlijk heid. De remming kan ook van „binnen" komen. Iemand beseft dat hij een ge vaarlijk sterk driftleven heeft. Hij kent het gevaar er van en zijn wil is stérk genoeg om zijn driften te bedwingen. Dan kan het zijn dat zo iemand kloos terling wordt, en *ijn driften „doodt". Dat wil dan zoggen, dat hij aan zijn aanleg in dit opzicht geen kans geeft. Maar de mogelijkheid tot een zinnelijk leven zal steeds aanwezig blijven! Contrasten Een mens kan als het ware direct uit zijn aanleg omhoog groeien. Het kan zijn dat factoren van „binnen" of van buiten" zijn aanleg in een andere Het is 79 jaar geleden, dat de 85- joripe Charlie Hart uit Twicken- ham voor de eerste maal winnaar werd in een hardloopwedstrijd, 't Was slechts een onbelangrijke wedstrijd was de Zondagsschool. Maar daarna heeft Charlie, die 1.55 meter groot is, aan tal van wedstrijden meegedaan, waarvan hij er 600 won. Hij heeft uitge rekend, dat hij met zijn trainingen mee, 1.200.000 km heeft hardge lopen. In zijn glorie-dagen l'eP Charlie dagelijks 65 km. Door deze taaie training was hij dan ook in staat op zijn 65ste jaar al zijn tegenstanders tijdens een uithou dingsrace in Amerika „er uit te lopen". En nog steeds loopt Charlie Hier ziet U hem op de weg van Windsor naar Twickenham Green (Middlesex) een koele dronk nemen. worden, en zich precies tegengesteld ontwikkelen aan uw wensen. Trouwt een jongen ook niet steeds met het meisje, dat zijn ouders beslist niet als schoondochter wensen? Het Ieren kennen van een mens en van je zelf! is een moeilijk ding. Allerlei systemen van karakterkunde kunnen een voorlopige gids zijn op de. ze moeizame weg. Maar het belooft meer resultaat, wanneer ge de eigen schappen van de persoon in kwestie in hun wezen, en vooral ook in hun ontstaan nagaat. En zelfs, wanneer u dat gelukt zal zijn, zult u de betrokke ne niet kennen naar zijn diepste wezen. Want ieder mens leeft in een eigen, voor anderen ontoegankelijke wereld. Ieder- mens is een mysterie, waarvoor de buitenstaander tenslotte zwijgen moet. (Van onze correspondent te Berlijn) N 1945 richtte Horst Kudritzki teza men met Michael Jary het dansor- kest voor de oostzonale radio in Oer lijn op. Zjj speelden „hot" en „swing" en niet alleen de Russen vonden dat gezellig, doch ook de radioluisteraars in Italië, Scandinavië en West-Duits- land. De programma's werden in die tjjd gecontroleerd door mevrouw Tre- belewa, in haar rang van „Russische cultuur-officier". .Night and Da/' en „Symphonie" passeerden zonder de minste moeite de censuur en men speelde internationale muziek zoals de „Rhapsodie in blue" en .Chatanooga Choo Choo". Begin 1949 ging de censuur van de Russen in han den van de S.E.D. over. Nieuwe bezems vegen schoon en deze bezems veegden de internationale muziek, de „hot" en „swing" uit de aether. Maar ook de Duitse „schlagers" vonden geen genade in de oren van de censuur. Adolf Stei- mels: „Ich traume oft. ich sasse auf dem Mond" (Ik droom vaak, dat ik op de maan zit) werd geschrapt met de vermelding, dat de tekst de tendentie om de „wereld te ontvluchten" tot uit drukking brengt. Alle teksten waarin „maneschijn", „park" en „dromen" voor komen, werden verboden. Om de leeg- ten, die ontstonden door de afgewezen .reactionnaire, decadente gangstermu- ziek" op te vullen, werd een liedje ge maakt waar de „maan" vervangen werd door „tractors" en het „park" door „mo tor". het geheel heette „Motorsport" „Lieve, kleine volkspolitie, waarom zet je me niet op de bon", is één van de gewildste foxtrots in Oost-Duitsland. Dit alles was teveel voor de dirigent Kudritzki; tezamen met zijn 48 orkest leden diende hij enkele dagen geleden zijn onslag in. De Berlijnse radio-om roep verliest daardoor een goed orkest, de S.E.D. echter zal binnenkort de dansmuziek in dienst stellen van \;t .Nationale Front". De schlagers zullen een appèl aan het geweten worden en in de zin van de rationele Sowjetrus- sische vereenvoudiging van het bestaan bij gelegenheid ook als muzikale om lijsting bij „politieke plechtigheden" gebruikt kunnen worden. Met ingang van 1 Juni a.s. worden de pakketposttarieven tot 5 kg. als mede de tarieven voor brieven boven 300 gram en drukwerken boven 500 gram voor het binnenland iets hoger. Verder zullen met ingang van genoem de datum de tarieven voor brieven, doosjes en pakketten met aangegeven waarde bestemd voor het buitenland, enige verhoging ondergaan. De British European Airways opent op 1 Juni a.s. de eerste passupiersdienst met hefschroefvliegtuigen ter wereld. De dienst zal worden onderhouden tus sen Liverpool en Cardiff, welke afstand in een uur en drie kwartier afgelegd zal worden. De dienst zal worden onderhouden met Sikorsky-hefschroefvlieg- tuigen, die drie passagiers tegelijk kunnen vervoeren. Een retourtje kost vijf en een half pond sterling. Opname van een Sikorsky-hefschroefvliegtuig dat van een proefvlucht naar Cardiff op het Speke vliegveld bij Liverpool terugkeert. Schipper Cor Roeleveld van de „Scheveningen 339" heeft zijn reder radiotelefonisch medegedeeld dat hij in volle zee drie verstekelingen aan boord heeft ontdekt. Het zijn drie jongelui uil Den Haag. Zij zullen overgegeven wor den aan het eerste schip van de haring vloot dat naar Scheveningen terug keert. De tachtigjarige generaal Jan Smuts lijdt aan longontsteking. Hij is reeds enige tijd bedlegerig als gevolg van aanvallen van heupjicht. Zijn toe stand is bevredigend. RUIM DRIE MILLE VOOR ISAAC ALLAL-FONDS Het ..Comité Isaac Allal" heeft f 348897 bijeengebracht. Drieduizend gulden daarvan is ter beschikking ge steld van het comité „Oeuvre secours aux enfants" met de bepaling dat dit bedrag moet worden bestemd voor hulp aan noodlijdende kinderen in Afrika. Vierhonderd gulden is bestemd voor Isaac Allal zelf, die zoals men weet, de enige is die de ramp van een Dakota van de Aero Holland in Noor wegen overleefde. (Van onze correspondent te Sydney) WANNEER men in een hyper-moder ne millioenenstad als Sydney woont, zonder er bjj na te denken de warm waterkraan op ndraait, de boter uit de frigidaire haalt of even opbelt voor een plaats in het vliegtuig naar Canberra, dan kan men zich nauwelijks inden ken, dat in een ander deel van dit continent nog duizenden mensen in angst leven voor de oeroude zwarte magie, die hen steeds als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt. Kort geleden meldden de bladen, hoe in een ziekenhuis een stervende Austraalnegerin was opgenomen, die volgens haar zeggen ten dode gedoemd was omdat een vijand „het been op haar gericht had". Dit been op iemand richten is in de wereld der Austraal negers het meest afdoende en meest gevreesde middel om iemand ongestraft van kant te kunnen maken. De blanke doktoren vonden niets, maar dan ook niets, wat de toestand van de vrouw kon verklaren. Ze mankeerde niets, maar werd steeds zwakker, omdat zij er heilig van overtuigd was, dat „net been op haar gericht was". Weinig blanken hebben ooit veel van de Austraalnegers kunnen loskrijgen met betrekking tot hun geheimzinnige rithen en gebruiken, maar zojuist is er weer nieuw licht geworpen op dit „been op iemand richten" tijdens net proces tegen twee Austraalnegers in de Noordelijke provinciestad Cairns. die ervan beschuldigd werden een zwarte politieman vermoord te hebben. Tijdens het verhoor vlogen de be schuldigingen van „het been richten" heen en weer, zoals de lelijke woorden bij een knok-zaakje in Amsterdam. De vader van een der van moord op de politieman beschuldigden zou overle den zijn aan de gevolgen van derge lijke „been richting" en uit wraak was beklaagde toen ook maar aan het rich ten geslagen. Been, been vang hem JN HET GEVAL van bovengenoemde moord was de „been richterij" op de volende wijze geschied. Een aan de ten dode gedoemde toebehorend voorwerp was in een blik in een grote mieren hoop begraven. De betrokken tovenaar was zich daarna op de dood van het slachtoffer gaan concentreren, want volkomen concentratie is bij deze zwarte kunst blijkbaar een eerste ver eiste. Zodra de tover-dokter ook maar aan iets anders denkt, is het mis. Daarbij richt de tovenaar het been °P een bepaalde manier in de richting van zijn slachtoffer. Hij houdt het on der de oksels, of wanneer hij ge kleed t is in de mouw van hemd of jas. waarbij hij dan de armen over el kaar vouwt Terwijl deze richt-partij aan de gang is, herhaalt de boosdoener steeds weer; „Been, been vang hem. dood hem. dood hem, bloed, bloed, ik zie het komen Zo spoedig mogelijk wordt nu een ge bruikt en ongewassen kledingstuk of een lok haar van het slachtoffer in een groot bot begraven Vervloekingen wor den voortdurend boven het begraven been gezongen en na weken of soms na maanden is „de geest in het been" in staat het leven uit het slachtoffer te wringen. Als teken, dat de vervloeking begint te werken, meent de tovenaar van de plaats waar het bot begraven is een (Van onze speciale verslaggever) Het „dierbaar plekje grond", waarop elk onzer in Nederland kan leven, wordt klein. Voor sommigen is het al benauwend klein. Daar is bijvoorbeeld dat uit Indonesië gerepatrieerde gezin in de Jacob van Lennepstraat in Amsterdam, dat ons gelaten zijn woning liet zien. De familie woont er al drie jaar, zij wendde pogingen aan om een ruimere huisvesting te krijgen en zij staat nu op een urgentie-lijst, doch ook al weer sinds October 1949. Dit gezin bestaat uit man en vrouw en zes kinderen van 16 tot 23 jaar. Van vijf dezer kinderen is de man de pleegvader. Deze acht mensen hebben een klein kamertje op een tweede etage ter beschikking, waarin een twee-persoons bed staat, doch geen tafel. Dat is de huiskamer. Vader en moeder slapen er en op de grond ook een paar kinderen. Achter dit kamertje is een alcoofje van een paar vierkante meter. Een overloop is tot keukentje gemetamorfoseerd en een diepe kast op do overloop tot bedstee van twee verdiepingen, waar dus ook nog twee kinderen kunnen slapen. Inderdaad, dat kan! En dat gebeurt ook. „Hulp aan gerepatrieerden", geor ganiseerd door de Stichtingen „Neder land helpt Indie" en „Pelita" trokken zich al spoedig na de bevrijding het lot van de Indonesische Nederlanders aan. „Nederland helpt Indie" werkte aanvankelijk uitsluitend over zee, doch nu spannen beide stichtingen geza menlijk alle krachten in om de mate riële en de morele nood te lenigen. Hulp in cijfers „Pelita" hielp in 1949 in 1008 steun- gevallen, tezamen 4405 personen be treffende. In he' tijdvak Januari tot en met April 1950 had de Stichting be moeienis met 886 steungevallen, waar onder 156 nieuwe! In 1948 gaf „Pelita" uit voor levensonderhoud 231.661. in 1949 498.000.en in de eerste vier maanden van 1950; 146.048.Voor meubilair in deze drie tijdvakken res pectievelijk 58.173.178.000.en 3435,en voor diverse ondersteunin gen onderscheidenlijk 13.189. 26.000.— en 10.513.—. Van de 1608 in 1949 door „Pelita" behandelde ge vallen, ontvingen er ten slotte 546 uit keringen via gemeentelijke sociale diensten. In 224 gevallen vonden de gezinshoofden in 1949 een werkkring. Helaas kwamen er hiervan al weer 13 zonder betrekking. „Nederland helpt Indie" schonk over de jaren 1945 tot en met 1949 aan ge repatrieerden: aan levensmiddelen, textielgoederen, huisraad, enz. voor 1.079.000.aan schenkingen en dien sten, verstrekt door plaatselijke comi- té's voor 1.498.411.en aan schen kingen van instellingen 40.000. Voor t.b.c.-bestrijding gaf men 220.000 uit en voor hulp in studie-aangelegen heden ƒ- 10.000.—. In 1950 stelde de Stichting al weer 40.000.beschik baar voor de aankoop van kleding en huishoudgoed. Zeker, talrijke Nederlanders leven onder kommervolle omstandigheden, vaak in uiterst kleine woninkjes. Als steun geboden moet worden, laat men dan ook aan hen denken. Doch in geen geval mogen de gerepatrieerden vergeten worden, die in concentratie kampen gezucht hebben en berooid aankwamen in ons land, dat vreemd voor hen geworden was en waar zij een moeilijke strijd om het naakte be st; i moeten voeren. Gezamenlijk eten is vrijwel uitgeslo ten. Dat geschiedt dan in de „huiska mer", waar een paar personen op het bed moeten zitten en de andere langs de wanden, ieder met het bord op de schoot. De ouders kunnen thuis nooit zaken, die niet voor de kinderen be stemd zijn, bespreken, want het krioelt er altijd door elkaar. De man kan nim mer een collega ontvangen en de kin deren kunnen er niet studeren. Eén jongen moest zijn studie op het gym nasium daardoor opgeven. Een andere zoon kreeg verlof van zijn HBS-direc- teur 's avonds bij hem thuis zijn huis werk te maken. Dit alles werkt zeer deprimerend op dit gezin. Het is niet arm, in Indonesië bewoonde het een huis van zeven ka mers voor 110.- in de maand. In Ne derland kon het niet anders krijgen dan de paar hokjes in de Amsterdam se volksbuurt. 100.000 woningzoekenden Ja, Nederland wordt door zijn sterk toenemende bevolking heel erg klein. Dat ondervinden ontelbare landgeno ten; dat ondervinden allen, die de las ten van het samenwonen moeten dra gen en dat ervaren de gerepatrieerden, die moeilijk onderdak kunnen vinden. En dan te bedenken, dat in de loop van dit jaar nog ongeveer 20.000 bur gergezinnen uit Indonesië verwacht worden. Dat zijn cii^ca 60.000 personen. Ook komen er nog een 8000 KNIL-ge- zinnen, zodat we in de loop van dit jaar aan een kleine 100.000 personen uit Indonesië afgezien van de terug kerende militairen, die er hun dienst plicht vervuld hebben huisvesting moeten verlenen. Waarom zouden wij u met meer el lende vermoeien. Belangrijker is de vraag, of er voor deze mensen iets ge daan kan worden. stem „Yukki Yukki" te horen fluis teren. Dit betekent zoveel als: „Oh, wat heb ik een pijn." Dit is het eerste teken, dat het slachtoffer in de macht van de magiër gevallen is en dat hij in de droom het beeld van de tovenaar met bedekt gelaat gezien heeft. J)EZE GRIEZELIGE „been-richterij" is natuurlijk niet het enige, wat de nog in het wild levende Austraalnegers uit de grijze oudheid hebben overge houden. Aan de andere zijde hebben zij een grote en bewonderenswaardige kennis van de genezende krachten in de natuur. Australiërs, die het binnen land goed kennen, beweren dat er nog nooit een Austraalneger aan de beet van een giftige slang gestorven is. Zo iets bestaat in hun wereldje gewoon weg niet. Wanneer een Austraalneger door een giftslang gebeten is, wast hij eerst de wond uit Daarna windt hij de huid van een kangeroe strak om de beet. Deze huid heet als een trekpleis ter te werken. Naast de beet maakt hij een snee waarin hij de gom van een bepaald soort eucalyptus doet lopen. Natuurlijk zijn niet alle Austraal negers primitief gebleven. Onder hen bevinden zich succesvolle schilders, een mijn-eigenaar, boeren, buffel- en kro- kodiljagers, cowboys, opzichters, enz. Maar daarnaast verbergt het in ver schillende gebieden nog nauwelijks ge- exploreerde Noorden van het onvol- eindigde werelddeel talrijke mysteri euze zaken uit een ver en grauw ver leden uit een tijd, toen in de oer wouden van West-Europa de Germa nen in hun berenhuiden nog niet eens bestonden en de Egyptenaren nog nooit van een pyramide hadden gehoord. „THAMES" VERSLEEPT DUITS DROOGDOK Een negenduizend ton metend drij vend dok, dat Duitsland, in het kader der herstelbetalingen aan geallieerde landen, aan Frankrijk moet afstaan, wordt door de Nederlandse sleepboot .Thames" uit Kiel naar Nantes ver sleept. De sleep is reeds uit Kiel ver trokken. NIEUW SPIONNAGEPROCES IN TSJECHOSLOWAKIJE. Na een vierdaags proces voor een Tsjechoslowaaks staatsgerecbtshof te Sucise bij Pilsen zijn 26 personen ver oordeeld wegens spionnage voor de Verenigde Staten en het helpen van mensen die het land wilden ontvluch ten. De beklaagden, onder wie twee leden van de veiligheidspolitie kregen straffen, die varieerden van levens lange dwangarbeid tot acht maanden gevangenisstraf. In de laatste paar we ken zijn er ten minste vier van der gelijke processen in Tsjechoslowaklje gevoerd. VAZALSTATEN VERLATEN UNESCO-CONFERENTIE De gedelegeerden van Hongarije en Tsjecho-Slowakije hebben Dinsdag voor de tweede maal in acht dagen de vijfde algemene conferentie van de opvoed kundige, wetenschappelijke en cultu rele raad van de verenigde naties, de Unesco, verlaten, ditmaal definitief. De reden was als gewoonlijk de aanwezig heid van de Chinese nationalistische gedelegeerde. MINISTER STIKKER OP REIS In zijn functie van politiek bemidde laar zal minister Stikker heden naar Parijs vertrekken, van waar hij de 4e Juni wordt terugverwacht. Daarna zal mr. Stikker in Oslo besprekingen voe ren. AMERIKA EN PEKING IN DE V.N. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, zou Trygve Lie verzeker^ hebben, dat de Ver. Sta ten geen gebruik zullen maken van het vetorecht om het communistische China uit de V.N. te houden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5