Nuttig orgaan van Hervormde Kerk Realiseert U zich wel eens H.vlPOLL UW OMZET VERGROTEN 7 Waf het afgelopen jaar bracht Het koelhuisvlees weinig gevraagd TUWPS HlOlif E Stichting Kerk en Wereld Afname ervan is mede bepalend voor de prijzen in het najaar Plan Schuman op 15 Juni te Parijs in bespreking Vuurgevecht aan Berlijnse sectorgrens Economische besprekingen in Cenève Een derde van Larens bestellers achter slot NOG GEEN INGRIJPEN OP AMBON Blauwhemden in Helmstedt gemolesteerd Gratie voor Bisschop Ordas Goed afgelopen Deel van Arabische Liga tegen Jordanië Zij 'jpe Oneerlijke werkster Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Breezand Anna Paulowna Cursus in bedrijfsleer fen einde Wieringen Voor het strand en de duinen Dit bereikt U door regel matig te adverteren in dit dagblad. DONDERDAG 1 JUNI 1950 gIJNA VIJF JAAR GELEDEN, om nauwkeurig te zijn: in de zomer van 1945, ging er een circulaire uit naar enige honderden predikanten in de Nederlands Hervormde kerk. Het was een van de eerste levenstekenen van een nieuw orgaan In het kerkelijke bestel: de stichting Kerk en Wereld. Wat zij wilde? In de eerste plaats stelde zij zich voor: hulpkrachten te leveren voor de vervulling van de nieuwe taken, die de Kerk na de bezetting voor zich zag. Er was een begin in de organisatie van een driejarige opleidingscursus voor Jongemensen, die de pre dikanten als jeugdleider of als evangelist terzijde zouden staan. Deze begon in de herfst van 1945. Sindsdien is er nog veel meer ter hand genomen. Wat zoal? Daarvan moge in het volgende, aan de band van het kortelings verschenen ver slag over de periode tussen 1 September 1948 en 31 Augustus 1949, iets worden verteld. Wika-opleiding, verspreiding van lectuur en conferenties VOG STEEDS is de opleiding van hulpkrachten Werkers in Ker kelijk Arbeid, Wika's, zoals ze offi cieel heten de kern van het werK der stichting. Die opleiding geschiedt op het buitengoed De Horst, te Drie bergen. In het afgelopen jaar bereid den 48 jonge mensen, van wie zes tien meisjes, zich op hun vaak zware taak in de kerk voor. Die voorberei ding blijft niet beperkt tot het nut tigen van een grote hoeveelheid op de practflk afgestemde theorie. Deze jongeren worden ook en grondig practisch gevormd: zij doen huis bezoek, colporteren, werken onder communisten, hebben zelfs evangeli satiewerk onder de badgasten te Zandvoort en Scheveningen verricht. Al dit werk stelt hoge eisen aan degenen, die het verrichten. Maar zij behoren dan ook tot een geestelijke elite. Er worden zeer hoge eisen aan hun intelligentie en hun karakter ge steld en er is een scherpe selectie ge weest, wanneer de candidaten tot de opleiding worden toegelaten. In het afgelopen jaar waren er 223 gegadig den; er werden er twintig aanvaard... Het werkterrein. Waar werken de 50 Wika's, die De Horst in de afgelopen jaren heeft af geleverd? Negentien zijn geplaatst in de arbeid onder buitenkerkelijken, achttien zjjn in dienst van jeugdraden, vijf werken als vormingsleider en staan aan het hoofd van regionale centra, vijf in beginnend maatschap peljjk werk, vier zjjn in dienst van verschillende Raden der Synode, vier arbeiden in inrichtingen en één ver richt experimenteel werk. De taak van de vormingsleiders bestaat vooral hierin, dat zij gemeen teleden vormen voor apostolair werk. Zij staan aan het hoofd van vor mingscentra, die met medewerking van de stichting Kerk en Wereld een federatie hebben gesticht. Daarvan maakt ook het Provinciaal Centrum der Ned. Herv. Kerk te Bergen deel uit. Twee Wika's werken in Noord-Hol land als evangelist en één als jeugd leidster. Bovendien werkt rondom t IJ-mondcomplex een Wikateam, be staande uit een evangelist, een jeugd leidster en een door de industrie aan gestelde jeugdleider. Geldgebrek vormt hiér een ernstige belemmering voor de ontplooiing van het werk. In Twente heeft men vooral het werk onder de fabrieksjeugd aange pakt. Na een jaar van oriënterende experimenten is men begonnen met de organisatie van zesweekse cursus sen voor fabrieksmeisjes. Er is een speciale classicale commissie voor dit werk ingesteld. Kerk en Wereld hoopt Wika's af te leveren, die speciaal voor dit werk zijn getraind. In de classis Winschoten wordt door twee Wika s voorbereidend werk gedaan, terwijl in samenwerking met predikanten een streekplan is opgezet. Andere taken. Tot zover de opleiding en het werk van de Wika's. De vorming van deze werkers is wel de voornaamste, maar niet de enige taak van Kerk en We reld. Er zijn er sinds de oprichUng van deze stichting nog al wat bijge komen. Om enkele te noemen: het conferentiewerk. Reeds enige jaren worden er conferenties, dienstbaar aan het apostolaat, gehouden, eerst in het hoofdgebouw, sinds 16 Juli 1949 in het Eijkmanhuis, een gebouw op de terreinen van De Horst, dat kon worden gesticht dank zij een gift van 60.000 dollar van een Amerikaans kerkgenootschap. De plaats in de Ned. Herv. Kerk. Tot voor kort is de plaats van de stichting in het geheel der Ned. Herv. Kerk nog min of meer zwevend ge weest. Daaraan zal echter binnen af zienbare tijd een einde komen, wan neer de nieuwe Kerkorde in werking treedt. In één der ordinantiën van deze Kerkorde zijn de taak en de plaats van Kerk en Wereld aldus om schreven: a. Kerk en Wereld dient voortaan de Raad voor de vragen van de sa menleving en de Raad voor de arbeid tot verbreiding van het Evangelie; Kerk en Wereld dient deze raden niet alleen door hun besluiten uit te voe ren, doch ook door eigen initiatie ven; c. beide raden krijgen een di recteur van Kerk en Wereld als se cretaris; d. het curatorium zal be staan uit drie leden van de ene en drie leden van de andere raad, drie leden van de Synode en drie vrfl te benoemen leden. Veertig maal kwamen groepen op De Horst en in het Eijkmanhuis bij een: Kerkeraden, gemeenteleden, vooraanstaande figuren uit het maat schappelijke leven, Jonge-Kerkgroe- pen e.d. Er worden voorts diverse uitgaven verzorgd: het colportage-orgaan De Open Deur, een bijbelgids, een kader cursus en een cursus over het com munisme. Een sociologisch instituut verricht allerlei onderzoekingen, met de resultaten waarvan zij de kerk weer van dienst is. Al dit werk wordt gefinancierd uit een begroting, die dit jaar steeg van 275.000 tot 305.000. Een dreigend tekort van 36.000 kon dank zjj een aantal grote en kleine giften worden opgevangen. ER WORDT in Nederland een door lopende strijd gevoerd tegen de duur te, maar veel Nederlanders weten niet, dat ze er soms zelf veel toe kunnen bijdragen om deze strijd tot een gun stig eind te voeren. Zo ergens, dan blijkt dit uit de gang van zaken bij het vlees. In de herfst van verleden jaar werd door onze regering 8.000,090 kg vlees in het koelhuis gebracht. Het was vlees van de allerbeste die ren, die Nederland opleverde. De be doeling was, er voor te zorgen, dat dit jaar in de maanden Mei, Juni en Juli zoveel vlees aanwezig zou zijn, dat deze driemaandelijkse periode kon worden overbrugd zonder dat op gro te schaal behoefde te worden overge gaan tot het slachten van dieren, die eerst in de herfst slachtrijp zouden zijn. We zitten nu in de maand Mei en het verschijnsel doet zich voor, dat de vraag naar koelhuisvlees uiterst beperkt blijft, hoewel de prijs onge veer 38 pet. lager is dan die van vers vlees. Dit heeft ten gevolge, dat het slachten rustig doorgaat, wat er on vermijdelijk toe voert, dat het aantal slachtkoeien in de herfst betrekkelijk gering zal zijn en de prijs van het vlees hoog zal blijven. Door het niet opnemen van dit wer kelijk uitstekende koelhuisvlees for ceert het Nederlandse publiek een ho gere vleesprijs voor dit hele jaar. Bo vendien zal het noodzakelijke gevjlg zijn, dat de regering een soortgelijke maatregel niet kan herhalen, omdat deze zich niet een tweede maal een grote verliespost kan veroorloven. We zeiden reeds, dat de kwaliteit uitstekend is. Ze is zo goed, dat we de overtuiging durven uitspreken, dat veel verbruikers, die niet weten of ze met verg of met koelhuisvlees te maken hebben, de voorkeur zullen ge ven aan het gekoelde vlees. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat af en toe wel eens een stukje koelhuisvlees als vers is verkocht, zonder dat de klant er ooit iets van heeft bespeurd. Waarom de afzet te wensen over laat? Ten dele is dit wellicht het gevolg van het feit, dat veel Nederlanders er een ongerechtvaardigd vooroordeel te gen hebben dat misschien nog dateert uit de oorlogsdagen. Misschien ook weten velen niet, dat het te krijgen is Anderzijds hebben we de indruk, dat verschillende slagers liever vers vlees verkopen en dat ze daarom maar niet de aandacht vestigen op dat uit het koelhuis. De Franse minister van voorlichting, Paul Henri Teitgen, heeft na een bij eenkomst van de Raad van Ministers medegedeeld, dat de onderhandelingen over het plan-Schuman waarschijnlijk op 15 Juni te Parijs zullen beginnen. Aan de Sowjetrussisch-Britse sec torgrens te Berlijn heeft zich Dinsdag een incident voorgedaan, waarbij van vuurwapenen gebruik is gemaakt. Volgens ooggetuigen hielden leden van de Oostduitse volkspolitie een auto aan, waaruit plotseling vier in Pools officiersuniform geklede perso nen sprongen die op de volkspolitie mannen begonnen te schieten, De po litiemannen schoten onmiddellijk terug, waarbij een der vier mannen uit de auto werd getroffen. Ooggetuigen zeg gen, later de hulzen van pistoolkogels gevonden te hebben enkele meters bin nen de grens in de Britse sector. Vertegenwoordigers uit vier en twintig Europese landen zijn in Ge- nève bijeengekomen voor een bespre king van de economische vraagstuk ken van ons werelddeel. Gehoopt wordt, dat de Sowjetunie een grotere goederenstroom door het IJzeren Gor dijn zal toelaten. Rusland is bereid, zijn steun te verlenen aan de ontwik keling van de Europese handel, „op voorwaarden, die de wederzijdse be langen van de betrokkenen waarbor gen". Verwacht wordt, dat de Russen hun instemming zullen te kennen ge ven met een Europese graanovereen- komst. De twee arrestaties inzake de fraude bij het póstl antoor te Laren betroffen een besteller uit Laren en een van het bijkantoor Blaricum. Eerstgenoemde heeft reeds vele dienstjaren. De dief stallen schijnen veelal te hebben be staan uit verduisteringen van textiel uit pakketten, onder andere regenjas sen, babykleertjes enz. Een der gear resteerden had zich uitgelaten, dat het bij deze arrestaties alleen niet zou blij ven doch dat er nog wel meer zouden volgen. Het gehele bestellerscorps be staat uit twintig man, waarvan nu reeds een derde deel achter slot zit. ,De toestand in de Minahasa is thans wederom rustig. De vijf Nederlandse officieren zijn vrijgelaten", aldus ver klaarde de Indonesische minister van voorlichting Mononutu op zijn weke lijkse persconferentie. Hij deelde voorts mede, dat kolonel Schotborch is vervangen door gen.-majoor Scheffe- laer, waardoor een verbetering in de toestand wordt verwacht. Ten aanzien van Ambon deelde de minister mede, dat de regering voorlopig alleen een blokkade om het eiland legt en geen bedoelingen heeft om op dit ogenblik troepen te laten landen, ofschoon hier toe voorbereidingen getroffen worden. De werkzaamheden aan de electrische centrale te Hungry Horse, Montana, vorderen gestaag. Reeds is er beton gestort voor de eigenlijke centale. De vier enorme buizen zullen het water van de reservoirs naar de vier turbines met 105.000 pk., die zich in de centrale bevinden, leiden. Dertig leden van de „Vrije Duitse Jeugd", die gisteren van de Pinkster bijeenkomst in Berlijn in Helmstedt arriveerden, werden van hun blauwe hemden ontdaan, waarna de hemden plechtig verbrand werden. De molesta tie geschiedde op het gebied van de Britse zone door ongeveer honderd anti communisten. Later werd een groep van 300 deelnemers aan de Pink sterdemonstratie, die des nachts ille gaal de Britse zone te voet waren bin nengekomen, door honderden inwoners van Helmstedt nagejouwd en uit ge scholden voor verraders. Tot een hand gemeen kwam het niet. De voormalige Hongaarse Lutherse bisschop Lajos Ordas, die in September 1948 tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens overtreden der de- viezenvoorschriften, heeft gratie gekre gen. Verleden maand verzocht de Lu therse kerk om amnestie voor hem en een ander vooraanstaand geestelijke. Josef Varga, die op soortgelijke be schuldiging 5 jaar gevangenisstraf heeft gekregen. Gistermiddag is een kleine perso nenwagen uit Amsterdam op de onbe waakte overweg aan de Kruidbetger- weg te Santpoort gegrepen door een electrische trein komende uit de rich ting Haarlem. Het wagentje kwam in aanraking met een treeplank van de trein, werd opzij geschoven en tussen de rails gezet. De drie inzitten den stapten ongedeerd uit de auto, waarvan zelfs geen ruit was gesneu veld. Saoedi-Arabie, Syrië en de Liba non en mogelijk ook Jemen zullen tezamen met Egypte de uitsto ting van Jordanië uit de Arabische Liga voorstellen. De houding van Irak, welks vorstenhuis verwant is met koning Abdoellah, is nog on zeker. BEN GOERION DOET EEN BEROEP OP HET WESTEN David Ben Goerion, de minister president van Israël, heeft Woensdag een beroep gedaan op de drie Westelij ke mogendheden om het sluiten van een vrede tussen Israël en de Arabische landen aan te moedigen en te bespoedi gen. Zolang de uiteindelijke beslissing over de toekomst van Bertha de Hartogh nog niet is gevallen, heeft haar verzorgster Aminah hoop het meisje te mogen behouden. Vaak ziet men in de straten van Singapore de wanhopige Amina.h voor het behoud van Bertha bidden. Marie Z. uit Zijpe had het vertrou wen, dat zij in verschillende huizen als werkster genoot, op ergerlijke wijze beschaamd door diverse kruimeldief stallen te plegen. Voor de politierechter werd zij gisteren ter verantwoording geroepen en daar hoorde zij dat het over haar uitgebrachte reclasserings- rapport allerminst gunstig luidde. De officier van justitie, mr. C. J. V. Meischke, requireerde een gevangenis straf van veertien dagen, doch mr. Van den all Bake hield rekening met het feit, dat de echtgenoot van deze on eerlijke verdachte reeds een maand moet zitten voor een gepleegde steun- fraude. Hij legde haar daarom een voor waardelijke gevangenisstraf op van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar en een boete van f 50 of 20 dagen. GOEDE OPBRENGST EMMABLOEMCOLLECTE. De onlangs door de afdeling „Zijpe- Callantsoog" van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" gehou den collecte, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de bestrijding van de tuberculose, heeft niet minder dan f 734.81 opgebracht, t.w.: in Noord- Zijpe f 300,71, in Zuid-Zijpe f 341.53 en in Callantsoog f 92.57. Een woord van dank aan de gevers en een woord van lof aan de ijverige dames-collectanten is hier zeer zeker op zijn plaats. UITSLAG VERKOPING Ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxter te Schoorldam werden gister middag in café Bossen te Anna Pau- lowna een aantal percelen en opstallen voor de bloembollencultuur in publieke verkoping gebracht. Slechts de perce len: huis met bloembollenschuur, erf, tuin en bloembollengrond aan de Schorweg en de spoorbaan te Bree zand groot 6.27.90 ha werden verkocht en wel voor de som van f 28.945 aan de huidige pachter de heer P. L. G. War merdam. De overige percelen werden niet gegund. POSTDUIVEN VLOGEN „Altijd Verder" hield en wedvlucht vanaf Corbeil (afstand 503 km). Gelost om 11 uur, kwam de eerste duif om 6 uur 22 min. aan. Prijzen en punten behaalden: A. Liefhebber 1, 5, 16, 19 met 372 p.; A. W. de Koek 2, 12 met 316 p.; A. v. d. Zee 3, 11, 18 met 316 p.; H. van Dalen 4 met 179 p.; W. Blaau- boer 6, 7, 8, 15 met 323 p.; S. Boerman 9, 10, 13, 14, 17 met 281 p. 84. De burgemeester is inmiddels ook bij de rijstebrij-berg aangekomen en moet vreselijk lachen als hij hoort hoe alles is afgelopen. De bewaker staat nog te trillen van kwaadheid als hij het hele verhaal aan de burgemees ter vertelt. „Maak je niet kwaad man zegt de burgemeester als het verhaal uit is. „Die drie deugnieten zitten nu opgesloten in de rijstebrij-berg en zul len zich al etende een uitweg moeten banen. En ik denk dat ze dan wel vol doende straf gehad zullen hebben. Ik zou het hen tenminste niet graag na doen!" De bewaker zucht. Volgens hem komen de drie honden er nog veel te genadig af. De burgemeester wordt echter al weer door andere zorgen m beslag genomen. Hetzelfde konijn van daarstraks verzoekt de burgemeester om nog eens naar het varken te gaan kijken. „Ik geloof vast dat die big niet van marsepein is". De burgemeester schrikt erg van deze mededeling. En Zeventien van de een en twintig leerlingen van de cursus in landbouw bedrijfsleer en boekhouden zijn ge slaagd voor het eindexamen. De uit reiking van de diploma's werd vooraf gegaan door een eindles. De namen van de geslaagden, voor zover in Anna Paulowna en Breezand woonachtig, zijn: H. Bouwers, J. Conijn, L, v. Dijk, M. Engel, H. Hemmes, Th. de Jong, L Kolbag, T. Koopman, M. Nuyens, A Portegies, P. Rentenaar, A. Segel, J. Waag en P. Watertor. DE NIEUWE WAARD VAN „DE MORGENSTER" Het café „De Morgenster" aan het Koepoortsplein te Hoorn is verkocht aan de heer C. A. F. Folge van Anna Paulowna, die de zaak reeds heeft be trokken. BILJARTLIEFHEBBERS GENOTEN In café Veerdig te Hippolytushoef konden vele biljartliefhebbers Zater dagavond genieten van de prestaties van prof. Koehof. Hetgeen hij op *het groene laken wist te bereiken was verbluffend. In een wedstrijd tegen J. Timmerman maakte hij een hoog ste serie van 87 caramboles. wat er zou gebeuren, wanneer U van Uw voeten niet meer dat gebruik zou kunnen maken, als U wel wenste? U denkt daar liever niet aan En toch komt het zover, als U door gaat met het kopen van schoenen, die, nou jk, wel Uw maat hebben, maar toch niet voldoen aan de eisen, die Uw voeten aan een schoen stellen. Schoeisel moet niet alleen passen, het moet Uw voeten (Te nodige steun geven. Wij weten precies, welke schoen bij Uw voet past, meer nog, wij geven U hierover volledig advies. Koopt dus Uw schoenen, waar men ook aan dacht aan Uw voeten besteedt, bij SCHOEN- EN SPORT- ARTIKELENHANDEL, SPOORSTRAAT 109. brengen wij een prachtige sortering KATOENEN en LINNEN STOFFEN. Alle was-, zon- en llchtecht o.a. Engelse katoen 2.70 p. m. Einelia 8.98 p. m. Zjjdelinnen 4.25 p. m. Ziet onze leuke etalaees KEIZERSTRAAT 101 V

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 6