Engeland weigert te onderhandelen Koninklijk Paar heeft Drente weer verlaten Kort Bestek Meteoor-straaljager stort omlaag VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Laatste poging om compromis te vinden Russen houden Nederlander een week lang gevangen „Prinses Marijke" won de haringrace Ook gisteren alom grote blijdschap Zaterdag 5 Jum 1950 75e Jaargang No. 10812 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pavlowna HET PLAN-SCHUMAN Nog steeds hoop op overeenstemming COPPI ERNSTIC CE WOND Bij VALPARTIJ V.S. zien geen heil in Stille Oceaan-pact Door middel van injecties bewusteloos gemaakt Kooi in een ziekenhuis Marshall-steun voor het plan-Schuman? De Hollandse Nieuwe is weer best Katwijkers huldigden eigen winnaar Belgie zet invoer van vroege aardappelen stop Hoogtepunten in Emmen en Hoogeveen Amerikaanse mannen willen geen vest meer Weerbericht De ramp met de Fireflies VERBOD TOT VERVOER VAN LEVEND PLUIMVEE Beide inzittenden op slag gedood BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Teleloon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTE IN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p m.m. Kleine advertenties t„Juttertjes") tot 15 woor den f Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand f 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassoaosten Va een spoedzitting van het Britse kabinet, waaraan acht ministers hebben deelgenomen, is gisteravond besloten, dat Engeland niet zou deelnemen aan de onderhandelingen over de vorming van een steenkool- en ijzerpool, welke door Frankrtjk is voorgesteld. Echter zijn de onderhandelingen voortgezet. Voor stellen flitsten over het Kanaal, zodat men vanochtend in de vroegte te Londen kon vernemen, dat Engeland misschien toch nog tot ondertekening van de gemeenschappelijke verklaring zou kunnen komen, Indien deze onderhande lingen met sueces zouden worden bekroond. door Be vin opgesteld plan voor de onderhandelingen, waarbij de Franse voorwaarden voor de besprekingen van de hand werden gewezen. De Britse regering heeft niet absoluut geweigerd, aan de besprekingen over het plan-Schuman deel te nemen. Er is zelfs hoop, dat het in een later sta dium van de besprekingen, die waar schijnlijk' op vrij korte termijn te Pa rijs zullen worden gehouden, toch nog zal kunnen worden ingeschakeld. Het feit, dat de onderhandelingen over de voorwaarden tot deelneming gister avond «n vannacht zijn voortgezet, bewijst, dat Frankrijk voldoende in teresse had voor de Engelse tegen voorstellen om deze niet voetstoots te verwerpen. Men neemt dan ook aan, dat de Franse regering zelf een nieuw voorstel heeft ingediend, dan wel be paalde wijzigingen in het voorstel van Bevin heeft aanbevolen. Uit de zeer voorzichtig gestelde verklaring, te Londen afgegeven, dat men daar een verslag had ontvangen van de besprekingen, die de Britse ambassadeur in Parijs, Sir Oliver Harvey, met minister Schuman had gevoerd en dat aan Sir Oliver was verzocht, bepaalde Britse opmerkin gen ter kennis van de Franse rege ring te brengen, is afgeleid, dat er nog steeds hoop bestaat op een com promis-oplossing, die Engelands deel neming aan de besprekingen mogelijk zal maken. In ieder geval zal Enge land, zo wordt te Parijs vernomen, op de hoogte worden gehouden van het verloop der onderhandelingen. Naar verluidt zal het gemeenschap pelijke communiqué hedenmorgen om twaalf uur verschijnen. In alle hoofd steden liggen korte verklaringen voor publicatie gereed. De Britse bezwaren waren gericht tegen de Franse voorstellen in hun huidige vorm. bi Parijs is men hier over zeer teleurgesteld, aangezien men al het mogelijke heeft gedaan, deze voor Bngeland zo aantrekkelijk mo- geijjk te maken. Zo had men zelfs het woord „verbintenis" uit de voorge stelde tekst van het gezamenlijke communiqué laten vervallen. Sr was gisteravond een druk tele foonverkeer tussen Londen en Parijs. De Franse ambassade in de Britse hoofdstad stond zowel met het Britse als met het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken in voortdurende telefonische verbinding. Uitgangspunt van de besprekingen was ditmaal een Zestig km. na de start van de ne gende etappe van de Ronde van Italië is Fausto Coppi bij een opstopping van volgwagens met zpn fiets in botsing gekomen met zijn landgenoot Peve- relli en gevallen. De wfelerkoning bleef liggen en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De doktoren constateerden een bekkenfractuur, waarvan het herstel op zes weken wordt geschat. Het wordt niet waar schijnlijk geacht, dat Coppi in de Tour de France zal starten, hetgeen, naar men meent, tot gevolg zal heb ben, dat de gehele Bianchi-ploeg zich zal terugtrekken. De idee van een Stille Oceaan-pact dat verleden jaar door de Philippijnse president Quirino is geopperd, heeft de geestdrift van het Amerikaanse State Departement niet vermogen op te wekken. Eén van de voornaamste oorzaken hiervan is, dat men te Wash ington begreep, dat de kans op een solidair anti-communistisch of Stille- Oceaanblok practisch nihil was, zodat men er weinig waarde aan wilde hech ten. De conferentie van Z.O. Aziati sche landen te Baguio, welke juist is geëindigd, is door de Verenigde Sta ten dan ook met sceptisme tegemoet gezien. De Amerikaanse regering heeft voor deze poging tot nauwere samenwerking geen enkele aanmoe diging gegeven. Koning Idigo van Nigerie, die een pelgrimstocht naar Rome had ge maakt, keerde per vliegtuig naar zijn land terug. Voor het vertrek uit Rome moest hij nog even voor de fotografen poseren. Opmerke lijk is de „Westerse" das onder de traditionele kledij van zijn land. Een inwoner van Terneuzen, de 44-jarige P. C. Lammens, lijnwerker bij de Nederlandse Spoorwegen is dezer dagen in zijn woonplaats teruggekeerd, nadat hij in Wenen een week gevangen is gehouden door Sowjetrussische autoriteiten. De heer Lammens had zich op 15 Mei met andere Nederlanders naar Salzburg begeven, om daar een congres van Esperantisten bij te wonen. Op de terugreis, na afloop van het congres, bracht het gezelschap een bezoek aan Wenen. De heer Lammens is daar het gezelschap kwijtgeraakt. Hij is toen aan het dwalen gegaan, zoals hij bij zijn terugkeer in Terneuzen heeft me degedeeld, en werd op een gegeven ogenblik in zijn kraag gepakt door enige Russen. De New York Times meldt uit Genève, dat bevoegde Amerikaanse kringen aldaar de mogelijkheid niet uitsluiten, dat Marshall-hulp zal mo gen worden gebruikt ter bevordering van het plan-Schuman tot unificatie van de Europese ijzer- en staal industrieën. Men acht het Plan van zo groot be lang voor een gezondere organisatie van de Europese economie, dat men van mening is, dat het tezamen met de Europese betalingsunie recht heeft op een gedeelte van de 600 millioen dol lars welke de ECA in opdracht van het Congres moet reserveren tot ondersteu ning van het programma voor econo mische integratie. Men zou op het ogenblik in de V. S. van mening zijn, dat Britse toetreding tot de pool onwaarschijnlijk is en mo gelijk zelfs ongewenst. De organisatie moeilijkheden, die ontstaan door afwij kende loonniveaux, belastingen en le vensstandaarden, zouden dan veel gro ter worden. De heer Lammens zegt, dat hij in een auto is gezet en naar een gevangenis is gebracht. Bij zijn arrestatie heeft de Nederlander enige klappen opgelopen, waardoor enige van zijn tanden sneu velden. De gevangene was zeer over stuur. In de gevangenis waar men hem heenbracht, hebben Russen, volgens de heer Lammens, hem een injectie ge geven, waardóór hij enkele dagen bui ten kennis is geweest. Hij is ook nog enige dagen opgenomen in het zieken huis der gevangenis. Hij verbleef daar in een kooi. De gevangene is naar hij zegt, op kunstmatige wijze weer tot bewustzijn gebracht en toen verhoord. Toen bleek, dat men hem van spionnage verdacht. De Nederlandse consul te Wenen de heer J. H. C. Schouten, die door de le den van het gezelschap Nederlandse Esperantisten was gewaarschuwd, dat hun landgenoot was verdwenen, stelde een onderzoek in. Hij slaagde er in de heer Lammens uit de gevangenis te verlossen. Maandag werd deze vrijgela ten. Hij verblijft thans in een zieken huis. Drie haringloggers hebben gisteren met volle kracht de thuishaven opgezocht om de eerste Hollandse nieuwe aan de markt te brengen. Schipper Willem Rog won deze haringrace. Hij arriveerde om 9.42 uur met de Prinses Marijke (SCH 9) in de haven van IJmuiden, loste daar de 33 kantjes zeebanket om zich ver volgens naar zijn thuishaven te haasten. Dat ging overigens niet zo vlot als hij zich gedacht had, want de logger raakte in de buitenhaven van Scheveningen aan de grond. Om ongeveer kwart over twee slaagde men er in op eigen kracht los te komen en de laatste etappe af te leggen. altijd, zeggen ze en een jager vist niet mee. Nu ja, en dan is ook nog een wrij vingspunt, dat het motorvermogen van de Marijke groter was dan dat van de Doorman. Ook dat vinden de Scheveningers niets bijzonders: het snelste schip gaat natuurlijk mee. Ja gen is bovendien noodzakelijk met het oog op de kwaliteit van de eerste nieuwe. 600 gulden. De kostbare lading van de Prinses jiarijke werd op met vlaggen versierde 'auto's naar de vishal te Scheveningen gebracht, waar honderden belangstel lenden waren samengestroomd om mede de eerste haring te keuren. Eén voor één werden de ringen van de kantjes geslagen en de kenners en fijnproevers deden zich te goed aan de Hollandse nieuwe, die volgens de ken ners groot en van goede kwaliteit was. In de veilinghal werden de eerste twee kantjes ingezet op 600 gulden en verkocht aan de reder van de Prinses Marijke, de heer J. J. van der Toorn, voor resp. 504 en 355 gulden. De eerste handelaar nam een kantje voor 341 gulden en daarna zakte de prijs tot on geveer 250 gulden. Deze hoge prijzen worden veroor zaakt door de geringe vangsten van de afgelopen nacht. Zij zullen zich waar schijnlijk de eerste dagen handhaven. Intussen was om twaalf uur de Vlaardingen 83 „Cornelis" de haven van IJmuiden binnengevallen met 48 kantjes haring aan boord. Een uur la ter arriveerde de Katwijkse logger K 227 „Karei Doorman" met 38 kantjes. Schipper W. van Leeuwen werd door Katwijks burgemeester met een krans gehuldigd. ïn Katwijkse visserskringen wordt de overwinning van de Prinses Marijke met enige tegenzin aanvaard, omdat het schip zelf niet aan de visvangst heeft deelgenomen, maar slechts als jager met de vloot is meegegaan. De Scheveningers halen, hierover hun schouders op. Gejaagd wordt er Daar de binnenlandse productie van vroege aardappelen in Belgie zeer groot is hebben de ministers van Landbouw en Economische Zaken be sloten de invoer van vroege aardappe len met terugwerkende kracht van 31 Mei af stop te zetten De tweede dag van het koninklijk be zoek aan Drente is gistermorgen om negen uur begonnen met een ontvangst op het gemeentehuis te Assen, waar burgemeester De Dreu een welkomst woord sprak. Koningin Juliana schreef met een gouuen pen in het gouden boek der gemeente. Het was dezelfde pen, waarmee ook koningin Wilhelmina en prins Hendrik indertijd hun handteke ning hadden geplaatst. Tijdens de tocht door de provincie passeerde men o.m. „Licht en Kracht", een onderdeel van „Zon en schild" in Apeldoorn, een inrichting voor geestes- en zielszieken. De patiënten en zusters hadden zich langs de weg opgesteld. In de Dome, aan welke fabriek de ko ningin een bezoek bracht, werd haar een aantal melkproducten aangeboden op een wan. In Exloo zag men langs de route een kudde schapen met herder en hond binnen een grasperk opgesteld. De herder droeg de staf met een oranjestrik erom. In Emmen. In Emmen trok de stoet o.m. door de tuin en het park van het Diaconessen- huiSj|De patiënten waren om de gazons neergelegd en de zusters hadden zich langs de parkpaden opgesteld. Op het Lyceumplein wachtte de vorstelijke gasten een enthousiaste ontvangst. De koningin drukte hier speciaal een in valide kaboutertje-padvindster de hand. Vervolgens werd door de oudste inwo ners van Emmen, Harm Brunsting, 95 jaar, en de weduwe J. Vredeveld Brouwer, oud 90 jaar, een pop aangebo den, die vervaardigd was door de da mes van de organisatie der plattelands vrouwen. De pop was genaamd „Jantie". In Schoonebeek werd een bezoek gebracht aan het hoofdgebouw van de Bij een in de Verenigde Staten in gesteld onderzoek is gebleken, dat de meeste Amerikaanse mannen geen vest meer dragen. Hoewel men vóór de oorlog een vest als een essentieel onderdeel van de herenkleding be schouwde, kopen de Amerikaanse mannen nu als zij zich een nieuw pak aanschaffen alleen een broek en een jasje. Bij een onderzoek dat door een ar ganisatie van kleinhandelaren, is in gesteld, is gebleken dat van alle pak ken die verleden herfst en winter ver kocht zijn 54 pet. 1 rij knopen hadden en 46 pet. 2 rijen. 96 Pet. van alle in de Verenigde Staten verkochte winter jassen waren van 1 rij knopen voor zien. Verwachting geldig tot heden avond: verwegend droog, zon nig en warm weer met een klei ne kans op onweer. Meest zwak ke wind uit uiteenlopende rich tingen. BONDAG: Zon op 4.24, onder 20.53, maan op 0.31, onder 8.09. MAANDAG: Zon op 4.23, onder 20.54; maan op 0.54, onder 9.35. Nederlandse Aardoliemaatschappij. Ta ongeveer vijf uur werd naar Coevor- d e n gereden. Annetje Feith, dochter tje van de burgemeester, bood bloemen aan. Behalve de plaatselijke autoritei ten en genodigden was tevens aanwe zig Coevordens oudste ingezetene, Opa Habers, die bijna 101 jaar oud is. Daar na vertrok de stoet naa. Hoogeveen. Stipt om zes uur arriveerde de ko ninklijke stoet te Hoogeveen. Op het raadhuis werd Hare Majesteit verwel komd door burgemeester J. Tjalma. Ongeveer 3000 schoolkinderen onder leiding van de onderwijzer De Vnea brachten een zanghulde. Ook hier wer den geschenken aangeboden. Koningin Juliana en prins Bernhard verschenen op het bordes van het raad huis, waar zij luide werden toegejuicht. Van de versiering was buitengewoon veel werk gemaakt. Om kwart voor ze ven vertrok het gezelschap in de rich ting Zuidwolde om terug te keren naar Soestdijk. Wrakstukken gevonden Gistermorgen zijn enkele bergings vaartuigen vertrokken naar de plaats waar zich de ramp met de twee mari- ne-Fireflies heeft voorgedaan, met de bedoeling naar de wrakstukken te zoe ken. Het bergingsvaartuig „Texel" van de rederij Doeksen, met marinedes kundigen aan boord is van IJmuiden onderweg gegaan en een der duikers van dit vaartuig heeft in de loop van de middag het wrakstuk voor de Sche- veningse haven gevonden. Tevoren had reeds de logger Sch 63 enkele vlie- gerskaarten aan wal gebracht. Geble ken is, dat de wrakstukken over een grote oppervlakte onder water ver spreid liggen. De boei, die Donderdag ter plaatse was uitgelegd, bleek niet aan het wrak vast te zitten, doch de juiste plek vrij nauwkeurig aan te geven. Het eerste stuk, dat naar de op pervlakte werd gebracht, was een deel van het hoogteroer van het toestel, dat, hoewel verminkt, toch duidelijk te herkennen was. Tegen de avond moest het zoeken gestaakt worden, doch zo dra het tij weer gunstig was, zou men de nasporingen hervatten. De duikers, die het werk verrichten, zijn specia listen van de Koninklijke Marine. Van officiële zijde wordt thans me degedeeld, dat in Barneveld op een mestcentrum, dat zijn pluimvee uit alle delen van het land ontvangt, de pseudo-vogelpest is geconstateerd. In verband daarmede is het met ingang van vandaag verboden, in Nederland levend pluimvee te vervoeren. Van het vervoerverbod is ontheffing mogelijk, hetgeen door of namens de districtshoofden van de veeartsenij- kundige dienst kan geschieden in de vorm van een vergunning, die te ver voeren kippen moet vergezellen. Bo vendien moeten van alle dieren, waar voor ontheffing wordt verleend, de staartveren worden afgesneden, zodat controle gemakkelijk uitvoerbaar is. Ook te Westervoort Bij de landbouwer H. van Aken te Westervoort (bij Arnhem) is pseudo- vogelpest onder het pluimVee geconsta teerd. Al het pluimvee van deze land bouwer is afgemaakt en maatregelen om verdere verspreiding van de ziekte te voorkomen zijn genomen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar het ont staan van dit geval. In Chester in Engeland is een jongetje van 13 jaar, dat zijn speelgenootje van tien jaar enige malen met zware stenen trof en doodde, schuldig bevon den aan moord. Hij werd veroordeeld snelheid van 900 km per uur. Gaat er IIHIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIillilMIllllllllUiUIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimiHllliniHIIHIIIHI leerden, is hoogst gevaarlijk. En dezul ken moeten niet trouwen. Ja, niet waar, één vonk bij het kruit en je hebt de poppetjes aan het dansen. In de Sowjetunie zullen dit jaar duizend nieuwe scholen worden geopend, aldus staat in de Izwestia. Het eerste woord, dat ze daar leren is „Njet". In Viet- nam is censuur ingesteld. Prompt wei de Britse atoomgeleerden voor deT geren alle bladen twee dagen lang te tot gevangenhouding „zolang het de ko- maar aanstaan! ning behaagt". Dit betekent, dat de jongen, Thomas Loghlin voor de rest gen Engels medisch blad waarschuwt van zijn leven gevangen gehouden kan de Britse atoomgeleerden voor de worden. Ik meen toch, vrienden, dat gevaren van liefde tussen mannen en ^h^en.'n7^jn ze^o?'^"dagen wij een betere methode hebben.... L3 vrouwen die m de atoomlaboratoria geschorst £n daaJmee is het cirkeltje In Amerika hebben ze een camera uit- blootgesteld zijn aan een meer dan nor- rQnd Q Engeland neemt het aan- gevonden, waarmee je door ontplof- m e s r u s> zeggen eg tal geboorten af, evenals dat der echt- fingen ontstane luchtgolven, die zich - --- met een snelheid van 30.000 kilometer per uur voortbewegen, kunt fotografe ren. Kosten: 500 dollar. Maar zelfs als ik 500 dfllar had, wat zou ik in m'n album met zulke foto's moeten be ginnen? De campagne in New York de laatste maanden gevoerd, om zuinig te zijn met water, heeft succes gehad. De hoeveelheid water, die de NewYor- kers spaarden zou voldoende zijn om een meer van 65 vierkante kilometer en Sy, meter diep te vullen D Een nieuw type hoogvliegend bommenwer per-verkenningsvliegtuig met vier straalmotorer is in Amerika gecon strueerd. Op 12000 meter heeft het een Ik had vandaag zes kantjes snoekbaars! scheidingen. Maar het heeft niks met elkaar te maken, als u dat soms dacht. JTen trouwring, die een (toen) jonge dame bij Venray verloor tussen de dennebomen, raakte zoek. Na de oor log werden de bomen gerooid en op het land werden asperges geplant. Toen deze week met het aspergesteken werd begonnen, -at om één van de stengels de ring. De (nu bejaarde) dame is overgelukkig. Q Tijdens de jongste Ja panse verkiezingen zijn 749 personen gearresteerd wegens overtredingen van bepalingen der kieswet. Democratie moet per slot van rekening ook geleerd worden! Links op de foto: het lossen der kantjes, rechts: de Prinses Ma rijke", die onder grote belang stelling aan de kade meerde. MAGNETISCHE MIJN IN DE HAVEN VAN MARSEILLE Sinds de oorlog hebben duizenden schepen de beroemde oude haven van Marseille bezocht, doch een week ge leden ontdekte men, dat op de bodem van de haven een grote Duitse mag netische mijn lag, die nog geheel in tact en werkzaam was. De mijn is op gehaald om te worden gedemonteerd. Gistermiddag omstreeks het middag uur is nabij Enschede een straaljager Meteor Mark 7 van de Luchtstrijd krachten neergestort. Het toestel was afkomstig van het opleidingskamp „Twenthe". Het bood plaats aan een instructeur en een leerling, die beiden zijn omgekomen. Hun namen zijn de 26- jarige res. eerste luit.-vlieger J. Bakker uit Barendrecht en de eerste luitenant vlieger-waarnemer D. Boer uit Zegveld bfl Woerden. Het vliegtuig is neergestort op een open plek in het zgn. Hartjesbos. On middellijk nadat de Meteor was neer gestort, ontwikkelde zich een fel vuur. waarin de beide vliegers omkwamen De gloed en de hitte maakten het vcor de bewoners van de vlak bij de plaats van de ramp gelegen boerderij niet mo gelijk hulp te bieden. Het schijnt, dat het toestel op enkele kilometers afstand van het opleidings kamp in brand gevlogen is en dat de bemanning eerst nog getraent heeft, een noodlanding te maken. Toen deze niet uitvoerbaar bleek hebben beide luitenants getracht, het vliegveld nog te bereiken doch op enkele honderden meters van zijn basis stortte het toestel neer. Het was in gereedheid voor de zgn. „final approach" en had het lan dingsgestel uit. Het stortte in horizon tale stand omlaag. Aangenomen moet worden, dat de beide inzittenden op slag werden gedood. De hulpcolonnes van het vliegveld, die onmiddellijk toe snelden, konden weinig meer uitrieh-v ten.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1