Voor de Jeugd CHEFAROX HET GAZON IN ONZE TUIN DAHPO tl Waarom Chefarox bij maagzuur? Cultureel Nieuws Puzzle-rubriek lm kITI W kll^mkli Het Radioprogramma HUWELIJK De „big-match": Limburgia— Blauw-Wit BIJ HARDLIJVIGHEID. KAPITEIN ROB VERTELT: Het monster uit de Indische Oceaan Ook hoort GEERVLIET 'NaoNissoiao aa NAAR VASTE GRQNn Een thuis Omdat Chefarox géén vor ming van steeds méérzuur veroorzaakt, zoals bij gewoon maagzout vaak voorkomt. Bo vendien beschermt Chefarox de maagwand met een ge leiachtige genezende laag. ZATERDAG S JUNI 1980 KI MIIVFRALI £EN TUIN kan alleen maar mooi zijn, wan neer het gazon goed on derhouden wordt en op de juiste wijze wordt aangelegd. Hoe aantrek kelijk paardenbloemen, madeliefjes en koekoeks bloemen langs de weg bermen en in het wei land ook mogen zijn, in een gazon behoren ze absoluut niet thuis. Och, u vindt zo'n enkel made liefje toch geen bezwaar, het staat zo vrolijk in het vroege voorjaar. Ver geet echter niet dat elk bloempje een massa za den kan produceren en die zo lustig in het rond strooit, dat uw gazon over enkele jaren bedol ven is onder de made liefjes. En dan is het he lemaal niet mooi meer. U moet dat onkruid (want dat is het in een gazon) zo spoedig moge lijk opruimen. Uitsteken is in een klein gazon wel te doen, doch op grote terreinen is dat natuur lijk niet mogelijk. Daar voor heeft men tegen woordig chemische mid delen, die wel het on kruid, doch niet het gras aantasten. Wanneer uw gazon vol onkruid zit, is het nu de aangewezen tijd de hele zaak onder te spitten; dan kan opnieuw gazon gezaaid woraen. Wie erg veel haast heeft, kan gebruik maken van graszoden, doch die die nen dan wel onkruidvrij te ziin, hetgeen lang niet overal het geval is. Zaaien gaat echter heel goed, wanneer er maar rekening mee gehouden wordt, dat het juiste grasmengsel wordt ge zaaid. In de handel ko men verschillende meng sels voor, zowel voor vochtige, als voor droge gronden, voor zonnige- en voor schaduwtuintjes. U zult daarmee rekening moeten houden. De grond kan tot een diepte van vijftig centi meter worden losge maakt, waarna een flin ke laag stalmest op een diepte van dertig tot veertig centimeter wordt ondergespit. Dat lijkt wellicht erg diep en dat is het ook, doch daardoor wordt de diepgroei van de grassen bevorderd. Dat levert in tijden van droogte groot voordeel op, immers, nu zal het gazon niet zo snel ge brek aan water krijgen en niet zo spoedig ver dorren. Na het spitten en mes ten, dient men de grond eerst te rollen of vast te trappen, zo lang, dat men een vlakke laag heeft verkregen. Met de hark kan het bovenste laagje dan weer iets los worden gemaakt, waarna met het zaaien begonnen kan worden. Na het zaaien wordt het zaad ingeharkt doch het behoeft slechts ondiep in de grond. Het is al voldoende, indien 't juist onder de opper vlakte komt. Dan moet ook weer gerold worden, opdat de grasmat later netjes gelijk komt te lig gen. Grote hoeveelheden graszaad heeft u niet no dig, aan één kilogram per veertig vierkante meter heeft u wel vol doende. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Sunset rangers. 6.13 Journalistiek weekoverzicht. 6.25 De Ze venklapper. 6.50 Gram.muziek. 7.15 Actuali teiten. 7.25 Mijnheer de voorzitter. 7.35 Orga- nola. 7.45 Welpen. 8.15 Lichtbaken. 8.43 Steek eens op, heren! 9.00 Zang', jolijt, dans en vrolijkheid. 9.25 Weet u het? 9.55 Week end-serenade. 10.35 Benelux commentaar. 10.45 Avondgebed. 11.15 Het Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Piano-soli. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Passepartout. 8.15 Malando en zijn Tango-Rumba-orkest. 8.42 Hein Festijn. 8.45 Neem je hengels. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva-sextet. 10.25 De commissaris vertelt. 10.45 Vaughn Monroe en zijn orkest. 11.15 Sport van van daag. 11.30 Gevarieerd programma. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 uur. 8.15 Gram. muziek. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Te Deum. 9.45 Ouverture. 10.00 Hoogmis. 11.30 Con cert. 11.40 Trio. 12.10 Orkest. 12.15 Apologie. 12.35 Londens Symphonie-orkest. 12.40 Sym- phonette-orkest. 1.20 Radio Philharmonisch- orkest 2.40 Musica Sacra. 2.55 Katholiek over leg. 3.20 Marshall-plan. 4.10 Katholiek Thuis front. 5.14 Sport. 4.30 Vespers. 5.00 Kerk dienst. 6.15 De kerk troost. 7.00 Geestelijke liederen. 7.15 Kent gij uw Bijbel? 7.45 Ac tualiteiten. 7.52 In 't Boeckhuys. 8.12 Uit en Thuis. 10.45 Avondgebed. 11.15 Zomeravond concert. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6.15, 8 en 11 uur. 8.20 Ouver ture. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Welkom thuis. 9.15 Men vraagt. en wij draaien. 9.45 Gees telijk leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Tussen kerk en wereld. 12.00 Fanfare. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Morele herbewapening. 1.20 Hugo de Groot. 1.50 Even afrekenen, heren! 2.00 Helledans, 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Pianist-componist Ernst Toch. 3.15 Filmpraatje. 3.30 Opera-concert. 4.10 Surinaamse Volksmuziek. 4.30 Sportrevue. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.20 Een kerklied. 5.30 PTT-Zangfestival. 5.40 De huis houdster. 6.00 Sport. 6.30 Regeringsuitzen ding. 7.00 Radiolympus. 7.30 Paul Godwin en Benedict Silberman. 8.20 Kroningsmis. 8.50 Schemering. 9.25 Omroep-orkest. 10.20 Caba ret-programma. 11.15 Gram.muziek. VOOR MAANDAG HILVERSUM L 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. —8.15 De Bel gische verkiezingen. 8.20 Piano-duo. 8.45 Mu ziek bij het werk. 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.35 Symphonisch morgencon cert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Symphonie. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Piano-recital. 12.10 Jean Vaissade en zijn or kest. 12.33 Sans Souci. 1.15 Mandolinata. 1.45 Liederen van Gustav Mahler. 2.00 School radio. 2.40 Werken van Gabriel Faure. 3.30 Sweelinck-kwartet. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Louis Vuillermoz. 5.00 Bijbelvertelling. 5.15 Popu laire orgelbespeling. 5.45 Neg'en Zapakara's. 6.05 Fouten langs de weg. 6.20 Christelijk gemengd koor. 6.35 Bach-progjramma. 7.15 Engelse les. 7.30 Oklahoma selectie. 7.40 „Vandaag". 8.05 Omroeporkest. 8.55 „Het verlaten huis", hoorspel. 9.40 Disco-varia. 10.00 't Kerkvenster. 10.10 NCRV-koor. 10.45 Avond overdenking. 11.15 Paul Whiteman en zijn orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Operette- varia. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Gram. muziek. 9.30 Een dansliedje deint. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Servus Wien. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Kerk- en torenklanken. 12.00 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 12.38 Tom's prairie pioneers. 1.15 Het Promenade-orkest. 1.50 Hildegarde zingt. 2 00 Wat gaat er om in de wereld? 2.20 Het Limburgs Saxophoon- kwartet. 2.45 Harp der Minne. 3.00 Sonate. 3.30 De bevolkingsgroepen in Suriname. 3.45 Voor u mevrouw. 4.30 Lily Petersen vertelt. 4.45 Musicalender. 5.30 Hoort, zegt het voort. 5.45 Regeringsuitzending. 6.15 Music, music, music. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Radio-Film krant. 7.30 Inleiding tot muziekbegrip. 7.45 Regeringsuitzending. 8.10 Radioscoop-journaal. 8 20 Chanson Russe. 8.40 Jimmy Davis. 8.50 De wereld van het glas. 9.10 Pierre Palla. 9.20 Favorieten-fantasie. 9.40 „Commando", hoorspel. 11.15 Avro-swing-comer. DOOR MARY BURCHELL (77) Teresa was zich slechts vaag bewust van de onbekende mensenmenigte, die haar nieuwsgierig aanstaarde. Drie mensen echter maakten een uitzonde ring en ontvingen haar verbijsterde aandacht. Een ervan was tante Lydia die er op dit moment helemaal niet vaag uitzag, maar hard en sterk op In de eerste na-oorlogse jaren heb ben verschillende sportjournalisten zich bezig gehouden met de vraag of .iet voetbalpeil in 't Westen van ons land superieur is aan dat in 't Oosten, Zui den of Noorden. Misschien is dat enige tijd het geval geweest,, maar als wij de resultaten van 1949 en 1950 in de competitie om het landskampioenschap bekijken, is het toch wel duidelijk dat het Westen geen kans heeft gezien iit overwicht te behouden, Met mimiem verschil op BW werd SVV vorig jaar landskampioen, eindigde AGOW >p de derde plaats en wist Heerenveen VSV nog onder zich te houden. Hoe het dit jaar zal aflopen, is nog niet te zeggen maar het staat nu bij voorbaat vast dat de zuidelijke vertegenwoor diger Limburgia, minstens op de twee de plaats zal eindigen en Maurits is reeds verzekerd van de derde plaats. Neen, aan die superioriteit van het Westen geloven wij niet meer en wij zijn er van overtuigd, dat Blauw Wit de grootste moeite zal hebben om het morgen tegen Limburgia tot de volle winst te brengen. Limburgia moet in staat worden geacht de Amsterdam mers een gelijkspel af te dwingen. De promotie-degradatie wedstrijden voor de eerste klasse zijn practiscb ten einde. Alleen de competitie waar in Zeeburgia, DWV en OSV uitkomen is nog onbeslist. Weliswaar heeft Zee burgia de beste papieren, doch als DwV morgen van OSV wint. is het nog zeer goed mogelijk dat DWV eer ste klasser kan worden. Zelfs bij een gelijkspel heeft DWV nog een theore tische kans. Programma voor Zondag, Landskampioenschap: AjaxEnsche- dese Boys (Zaterdag), Limburgia— Blauw Wit. Promotie tweede klasse: DWVOSV, EmmaUSV. Promotie derde klasse: HRCZaan dijk. Promotie vierde klasse: RK AFC Beverwijk, GrasshoppersSchagen, BloemendaalWMS, RivalenDe Ger maan, ADOCSV en OFCSucces. Promotie afdelingen: SchoorlNieu we Niedorp, ASVKHEDW, BPC— NAS, Heemskerck—SDC, SEMO—IEV. Marcia gelijkend. Anthony, vriend schappelijk glimlachend en geheel op zijn gemak in zijn rol van getuige. En ten slotte Elliott zelf, merkwaardig stuurs en beslist voor een bruidegom, eerder gelijkend op een man, die een zakelijk aandeel nam in een felle con- currentie-strijd, dan op iemand die meende een levenslang geluk tegemoet te gaan. Ze glimlachte verlegen naar hem, toen ze bij hem aankwam, en toen ontspande zich zijn gezicht. Hij glim lachte terug en haar hand in de zijne nemend, hield hij die vast omklemd, maar of dit een geruststelling voor haar of voor zichzelf betekende, kon ze niet uitmaken. Daarna begon de dienst en Teresa was verbaasd te merken, dat ze toen het ogenblik daar was met QEZER DAGEN WERD in de Inter nationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort een studieconferentie gehouden, gewijd aan het onderwerp: „De diagnose van het kunstscheppen na' 1940". Enkele uitlatingen van de gehouden voordrachten willen wfl hier weergeven. Prof. dr. Ed. Reeser over de verschuiving van de samenstellende elementen in de muziek sprekende, zeide: Na 1900 worden steeds meer po gingen gedaan het rhythmisch ele ment tot centrum van compositie te maken. Wellicht dat dit bewuste ver armingsproces een loutering betekent, waaruit een nieuwe muziekstijl kan voortkomen. De heer H. A. Gomperts besprak enkele kenmerken van de moderne literatuur. Hij constateerde een verschuiving van de schaamte- grens, die het traditionele thema van de vrouw en de liefde gewijzigd heeft. Voorts werd een matiging van extre me overtuigingen, die tussen de beide wereldoorlogen opgeld deden, gecon stateerd. Spraken wfl vorige week over de zo geslaagde Van Gogh-ten- toonstelling in de Ver. Staten, thans kunnen wjj melden, dat men in Ne derland op zijn beurt zal kunnen ken nismaken met het werk van ongeveer 50 bekende, meest contemporaine Amerikaanse schilders. Het betreft hier 126 doeken, terwijl bovendien een collectie van 40 primitieven van Haitt, apart van de moderne Amerikanen wordt geëxposeerd. Nederland heeft hiervan de primeur. Daarna gaat de collectie naar Frankrijk, Belgie, Zwit serland, Engeland en Duitsland. De tentoonstellingen worden gehouden van 15 Juni tot 15 September in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Carol Reed, de Engelse producer van de films „The third man" en „Odd man out" is naar het Verre Oosten vertrokken o.a. op zoek naar een in lands meisje, dat de hoofdrol zal kun nen vertolken in de verfilming van 't boek van Joseph Konrad „The god- dess of the island". In het museum Boymans te Rot terdam wordt een tentoonstelling ge houden gewijd aan de kunst van het einde der 14e tot het begin van de 15e eeuw in één der belangrijkste Franse centra: Dyon en de Cote d'Or. Er staan ruim veertig meesterwerken van de Bourgondische beeldhouwkunst. Voorts enkele belangrijke vroege schilderijen. Het Weens Philharmonisch Orkest zal o.l.v. Wilhelm Furtwangler op 8 Oc- tober in het- Concertgebouw te Am sterdam en op 9 October in het ge bouw voor K. en W. te Den Haag con certeren. Vermijdt scherpe en krampverwek- kende laxeermiddelen. Laat de kleine, plantaardige, laxerende Foster's Maag- pillen de normale darmactiviteit her stellen. Gebruikers verklaren, dat zij uitstekend zijn tegen verstopping en daardoor veroorzaakte indigestie en hoofdpijn met misselijkheid. Verkrijgbaar bij apothekers en drogis ten. Imp. H. ten Herkei, Hilversum. INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Puzzle 138. Dertien woorden in goede volgorde (opl.) De dertien woorden, die voldeden aan de omschrijvingen en uit de 54 lettergrepen konden worden gevormd, waren de volgende (wij hebben ze direct in de gewenste volgorde gezet, maar na tuurlijk zouden enkele woorden, die met dezelfde letter beginnen, omgewisseld kunnen worden)1. Pericles; 2. Ollumina* tle; 3. Necrologie; 4. Kostelandetz; 5. Stere ometrie; S. Toledo.. 7. Emotie; 8. Recal" citrant; 9. Florence; 10. Edelkarper; 11. Estremadura; 12. Stationsemplacement; 13. Tafeltennis. De eerste letters vormen nu Pinksterfeest. Tal van correcte oplossingen kwamen binnen en na loting onder de inzenders daarvan viel de wekelijkse prijs 3,— ditmaal ten deel aan: Mevr. G. van Ame- rongenHessels, Havenstraat 11, Zaandam. Gefeliciteerd I Deze prijs zal worden toe gezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 139. Een moeilijk rekenvraagstuk. Als het verschil tussen de kwad»aten van twee op elkaar volgende getallen 4693 is, hoeveel verschillen dan de vijfde machten van die twee zelfde getallen? Speciaal iets voor de cijferliefhebbers! ('t kwadraat van 't getal a is aXa, en de vijfde macht aXaXaXaXa). Oplossing (per briefkaart) tot en met Donderdag 8 Juni aan de redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van 5 verloot). Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. natuurlijke stem kon spreken, hoewel haar mond droog was en haar keel vreemd dicht zat. Elliott, merkte ze op, sprak koel en met zelfvertrouwen, en mocht hij nog 'n laatste gevoel van twijfel gehad heb ben omtrent de -ijsheid van zijn on derneming, dan viel dit uit zijn stem niet op te maken. Maar hoezeer ze ook haar best deed, haar aandacht te bepa len op de rest van de dienst, en hoe schuldig ze zich ook voelde wanneer die afdwaalde, Teresa bleef door alles heen Marcia's koude onbewogen stem horen, die gezegd had: „Ik leg me nooit bij een nederlaag neer. Noch aan vaard ik die". Het was eindelijk voorbij en Vaylons en Burderns verdrongen zich in ae consistorie-kamer en deden onnatuur J^OOIT HEB IK zoveel last gehad van journalisten dan toen ik terug keerde van mijn expeditie naar de binnenlanden van Brazilië. Ik geloof eigenlijk niet, dat ik er één heb kum nen overtuigen, dat ik dat alles wer kelijk had meegemaakt en dat is ook wel begrijpelijk, want denk ik zelf nog eens terug aan die rare reis, dan vraag ik me ook wel eens af: kén het alle maal wel waar zijn geweest? Een paar jaar geleden bevond ik mij in een klein haventje op de Oostkust van Afrika. In het enige zeemans kroegje, dat het plaatsje rijk was raakte ik in gesprek met enkele ma trozen van een Griekse tankboot, die geregeld op deze kusten voer. Het ge sprek kwam op vreemde natuurver schijnselen en het spreekt vanzelf, dat toen ook weer die beruchte zee slang ter sprake kwam. Ik zei ronduit, dat ik die verhalen voor bakerpraatjes versleet, maar nauwelijks had ik dat gezegd of er viel een diepe stilte. Eén der Griekse matrozen kwam naar mij toe en zei: „U zou dat niet zeggen, ka pitein, als U had meegemaakt, wat ik heb beleefd. Mijn vader en mijn twee broers zijn ten prooi gevallen aan dit afschu welijke monster. Het gebeurde dertien jaar geleden. Mijn vader was eige naar van een kleine schoener, waar mede hij reizen maakte van de Levant naar de havens van de Perzische Golf en soms wel verder. Op 18 Augustus 1936 vertrok hij uit Aden met bestem ming Calcutta. Hij is daar nooit aan gekomen, ofschoon het weer al die tijd prachtig was. Van zijn schip heeft men nooit iets gehoord en we zouden nog niet weten hoe het is vergaan, als niet één lid van de bemanning door een toeval was gered. Dat was de kok, die maanden later weer opdook in Port Said, waar wij toen juist bin nenliepen en hij heeft mij het verhaal gedaan. Midden op zee ze waren onge veer drie dagen onderweg en de In dische Oceaan was zo glad als een spiegel dook, vlak voor de boeg een afzichtelijk monster uit het water op. Het had een nek van zeker vijf meter lengte en zijn brede rug was helemaal met scherpe kammen be dekt. Het was een betrekkelijk kleine kop met vurige, uitpuilende ogen. Verstijfd van schrik stond de beman ning aan dek, want het schip voer recht op het monster aan. De kapitein gaf nog bevel snel van koers te ver anderen, maar het was al laat. Waarschijnlijk is het monster woe dend geworden, toen het 't schip langs zich voelde schuren en wat er daarna is gebeurd, weet ik niet, ver telde de kok. Opeens maakte de schoener hevig slagzij en een volgend ogenblik had ik de indruk, dat het schip omhoog werd getild. Het was gauw afgelopen. Ik moet half bewus teloos in zee zijn gevallen, maar ik had me blijkbaar vastgeklemd aan een touw of een balk, want toen ik bijkwam lag ik op een luik. Van het schip was niets te zien. Het monster was ook verdwenen. Vier dagen en vier nachten heb ik rondgedobberd. Toen ben ik gered door een visser man. Het verhaal maakte diepe indruk op mij en het spreekt van zelf, dat ik onwillekeurig nog scherper uitkeek, toen ik mijn reis de volgende dag vervolgde. Ik wilde naar de Male diven varen, maar verlegde expres mijn koers om in de buurt te komen van de plaats, waar naar schatting de Griekse schoener zou zijn ver gaan. De weersomstandigheden waren ongeveer dezelfde: een lichte bries, een heldere lucht, vrij warm en wei nig deining. Ik had waarschijnlijk nog niets gemerkt, als niet opeens Skip heftig was gaan blaffen. Ik zat juist te prutsen aan de motor, maar sprong direct overeind en toen ik aan dek kwam, zég ik het monster. De be schrijving klopte precies met die van de Griekse zeeman. Zijn rug stak ver boven het water uit en hij had een lange staart, waarmee het roeibewe gingen maakte. Nieuwsgierig loerde het beest in mijn richting en ik moet jullie eerlijk bekennen, dat ik me niet erg lekker voelde. Maar het zeemon ster scheen in een goed humeur te zijn, want het deed geen enkele poging om mij aan te vallen. Skip bleef maar blaffen en ik was nog even bang, lijk beminnelijk tegen elkaar. Mr. Whittaker in zijn kwaliteit als notaris van de familie, was ook aanwezig en waagde het bij zijn gelukwensen tot de bruidegom te zeggen: „Een zeer geluk kige oplossing van het probleem, mijnheer Burdern". „Ofschoon ik geloof", had hij later te gen zijn vertrouwde klerk gezegd, „dat mijnheer Burdern even goed weet als ik, dat zijn oom Chadwick het met de situ atie in het geheel niet eens zou zijn ge weest. Ik betwijfel of een fusie tussen de twee firma's het gevolg van dit huwelijk zal zijn. De jonge mevrouw Elliot Bur dern is niet bepaald een gunsteling van haar oom, tenzij ik me zeer vergis. Maar aan de voorwaarden van het testament is strikt voldaan en dat is het enige wat ons aangaat." Zijn vertrouwde klerk zei dat dit in derdaad zo was en dacht btl zichzelf, dat dat het dier daardoor geïrriteerd zou worden. Ik heb nog overwogen of ik het zou doodschieten, maar daar heb ik van afgezien, want geweerkogels richten doorgaans weinig uit op zulke grote beesten. Een kwartier ongeveer heb ik het monster gade geslagen. Toen hief het plotseling zijn kop op, snoof snorkend de lucht op, drie, vier maal achter elkaar en dook toen met een snelheid, die Je van zo'n log mon ster niet zou verwachten, onder. Dat is alles. En nu de bewijzen, zullen jullie zeggen. Ja, ik kan alleen mijn erewoord geven, dat het zo is geweest.... LEER OM LEER. Op een mooie zomerdag wandelde de beroemde pianist Paderewski door de straten van Boston, toen een jeug dige schoenpoetser hem zijn diensten aanbood. De schoenen van de musicus zagen er inderdaad niet erg netjes uit. Toen Paderewski in de vrolijke snuit van de jongen keek, zag hij, dat wangen, kin en voorhoofd vol zwarte vegen zaten. „Neen vriendje", zei hij, ga eerst je gezicht wassen, dan krijg je sen kwartje van me". „Oké meneer", antwoordde de jongen. Hij sprong op en holde weg. terwijl de pianist de wacht hield oij het schoenpoetsmateriaal. Toen de jongen terugkwam, kreeg hij het be loofde kwartje. Maar in plaats van te bedanken, keek de jeugdige schoenpoetser lachend naar de lange haren van de meester. „Hier meneer", zei hij, terwijl hij het geldstukje teruggaf, „houdt U net maar, dan kunt U er Uw haar voor laten knippen". er vretr bij met een modern hoortoestel -van Keizersgracht 411 Amsterdam-C Vraagt gratie brochure. WONDERLIJKE CIJFERDANS. Hebben jullie wel eens van Bartjes gehoord? Niet? Och, je hebt toch wel eens gehoord, dat iemand zei, dat is zo en zoveel, volgens Bartjes?" Je moet weten dat Bartjes een hele knappe schoolmeester was, nu al meer dan honderd j a;.v geleden. Deze rekenmees ter kwam eens in de klas en schreef op het bord het getal 3367 en zei toen tegen de leerlingen, dit getal telkens te vermenigvuldigen met veelvouden van 33. De kinderen gingen aan het werk, ze vermenigvuldigden het getal 3367 dus eerst met 33, toen met 66. vervoD gens met 99, met 132, met 165, met 198 enz. En ze stonden verbaasd over de uitkomst, want die bleeK steeds uit gelijke cijfers te bestaan! Kijk maar: 33x3367=111.111 165x3367=555.555 66X3367=222.222 198x3367=666.666 99x3367=333.333 Was dat niet heel 132x3367=444.444 merkwaardig? DE RAADSELS. 1. Vul de stippeltjes zodanig in, dat je een bekend spreekwoord krijgt, bestaande uit 9 woorden: .e. .c a. .ee a..sels e. .zc..c ,t. 2. Ik ben een bekend spreekwoord, en bèsta uit 4 woorden en ?4 letters. Een 1.22.8.24 is een zwemvogel. Een 11.2.5.4 draagt men op het hoofd. 6.7.19 is een drank, die niet voor kinderen is. Een 21.13.3 is een hert. Een 23.17.16.3.19 is een getal. 16.21.12.10.8 is een -kleur, die in de natuur het meest voorkomt. Uit een 9.18.20.10.21 kun je drin ken. 24.15.22.14 is een soort stok van ijzer, (rond in doorsnee). 3. Van zeven broeders, denk eens aan, Ziet men nooit twee tezamen gaan Want komt er één, Dan gaat de ander heen, Wie zijn het? 'jfaa/ó ap uba uaSep bq -g susjq uaaS tjaoqaq u(tm apaos 'z 'jqoBz qoiz jjagaids 'jiagaids japue uaa ubb qoiz ai^ het die oude vrek van een Chad Bur- dern's verdiende loon was als de dingen niet gingen zoals hij het bedoeld had Zelfs rijkaards moesten zich In hun fa milie-bemoeiingen bepalen tot hun leven en niet nadat ze netjes - om niet te zeg gen mooi begraven waren, óók no° een vmger in de pap wilden hebben Nog steeds in een atmosfeer van kunst matige hartelijkheid werd de receptie (als men zo'n simpele bijeenkomst een recep- zei) In" rtTTT' "t" Jesslca Burdern de Burdern'^ 6 geh°Ude" olieverf 7 k"ap «ePortretteerd in olieverf - 2ag streng neer op het gezel- hC.^P Z'Ch bewust w*s. dat men hem tfirf gezet had. Niemand had d'Z en hii vh w6n °0it ie,s kunnen lelijk dat Ji waarschijnlijk smar- dood het i3 "°g geen maand na zijn dood het onderspit had moeten delven (Wordt vervolgd) VOOR MIJ liggen zeven door h»n zelf te boek gestelde levensgeschied». nissen van jongemannen tussen de jo en 23 jaar. Een onderwijzer, leider van een christelijke jeugdvereniging, heeft ze verzameld. Deze levensgeschiede nissen en jeugdherinneringen zijn van enig psychologisch commentaar voor zien. Dit nogal bont geschakeerde ma teriaal nu wil ik graag gebruiken, om er in dit kader enige opmerkingen over te maken. HET EERSTE dan wat opvalt, is het belang van het milieu, waarin het kind opgroeit. Zelfs in dit toch weinig om vangrijke materiaal blijkt de overwe- gende invloed daarvan. Sjpmmigen we- ten te vertellen van een warme sfeer thuis, van een schemeruurtje, van «a. men wachten op vader, van een uit stapje met het hele gezin. Het is al warmte en veiligheid, dat de vroegste herinneringen bewust kunnen maken. Maar bij anderen heeft dit beschutten- de thuis blijkbaar in sterke mate ont- broken. Ziekte van een der ouders kan een oorzaak zijn. Maar in veel geval len moet in dit opzicht toch zonder meer van nalatigheid en laksheid van de ouders worden gesproken. Sociale en economische factoren spelen bij dit alles slechts een ondergeschikte rol Ook in het huisje van een landarbei der kan een kind een echt, geborgen thuis vinden. Werkelijk, een jongen of meisje zal er later dankbaar voor zijn een thuis gehad te hebben, waar het zonder verwennerij en overdreven an- haligheid zich veilig kon weten bij een vader en moeder, die in elk opzicht levenswaarden wisten te verwerkelij- ken. EEN TWEEDE punt, dat in deze ze ven levensgeschiedenissen uitermate sterk naar voren springt, is het sexu- ele moment. De betrokkenen hebben zonder uitzondering hun kennis op dit gebied op school en op de straat moe ten vinden. Geen van deze zeven jon gens heeft met vader of moeder ooit in 'n goede sfeer over hun vragen en moei- lijkheden kunnen spreken. Het ver baast me daarom niet, in deze rappor ten daarvan de terugslag te vinden in allerlei, ook door de betrokkenen zelf ongunstig beoordeelde voorvallen op sexueel gebied. Dit geldt de school jaren, de tijd van de militaire dienst. Kortom, door heel de puberteit en adolescentie herhalen zich sexuele moeilijkheden, spanningen en onzeker heden. Natuurlijk weet ik zeer wel, dat voorlichting alleen geen oplossing is. Maar hebben de ouderen, wier leven wel tot een zekere uitbalancering ge komen is, die wel een zeker geheel van waarden, ook op dit gebied menen ge vonden te hebben, niet de plicht hun levensinzicht door te geven? Gelooft u mij: deze zeven jongemannen, ge wone gezonde kerels, betreuren het stuk voor stuk inzake dit cardinale levensprobleem alleen gelaten te zijn. DIT BRENGT ongemerkt tot een derde punt. Een kind kan geen kind blijven in de warme beschutting van het ouderlijk huis. Het moet, opgroei ende, zelfstandig worden, eigen wegen zoeken en gaan. *Het moet worden voorbereid om zelf als vader of moe der aandeel te hebben in een eigen gezin. Een eigen plaats in de maat schappij moet worden veroverd. En wat blijkt nu? Ook in dit op zicht blijken die jonge mensen, wier levensgeschiedenis ik las, zich zo moeilijk aan te passen aan de hen ge stelde eisen. In veel gevallen blijkt de eigenlijke levensdurf te ontbreken, het levensproject, het doel dat bereikt moet worden Het worden tot een zelfstandig individu, dat politiek ge sproken stemrecht heeft, en dus ver ondersteld wordt de gang van het wereldbeloop mee te bepalen, blijkt zwaar. Allerlei onzekerheden bij deze twintigjarige jongens wijzen daarop DIT ALLES waren maar losse op merkingen, die niets nieuws pretende ren te geven. Toch wil ik, in andere woorden, van dit alles nog een samen vatting trachten te geven. En wel in het ene woord „Thuis". Dit woord „Thuis" duidt op twee dingen. Aller eerst op een beschutting, die als vei lig wordt ervaren. En verder op een geheel van waarden en normen, die geacht en gerespecteerd worden. In die zin kan geen enkel opgroei end menselijk wezen zonder een „Thuis". Sterker, geen enkel mens, al of niet volwassen, kan zonder zo'n Thuis". Daarom hebben wij allen de plicht normen en waarden strijdend te vinden, te verwerkelijken, en hoog te houden voor wie na ons komen. Wij hebben aan jongeren de vaak moeilij- ke weg door het leven te leren. Ter wijl we weten zelf altijd kind te blij ven. Want zoals een kind niet kan leven zonder z'n vader en moeder, zo kan een volwassene niet buiten God. En is God niet tweeërlei: zowel do uiteindelijke toevlucht, als het inbe grip van al wat goed en heilig is? Vormt géén nieuw maagzuur

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 6