Verplichte premiebetaling voor bedrijfspensioen Massale werkloosheid in een internationaal probleem Autosport ook in Nederland bloeiende Van Sauna tot Olympisch Stadion Geneefse Arbeidsconferentie zal oplossing zoeken Glimlachje Rapport I.A.B. bevat zeer belangrijke voorstellen Eerste kersenveiling in Tiel Scheepvaartpool voor nood gevallen Bezige Bij verliest proces tegen Elsevier Geen vrijstelling voor economische bezwaren Neptunus vonniste Nehru Zij komen ihuis Sportvliegtuig maakte een noodlanding bij Veenhuizen Zes maanden voor een „tip" Koninklijk Paar reist per trein naar Groningen >*ÉiÉÉ^iÉ^ËÊ Finnen weien sportprestaties te waarderen (Van onze parlementaire redacteur) Enige tijd geleden verleende de Tweede Kamer aan rir, r \r v-.a van de P.v.d.A. verlof de ministers te interiXre^ „v? a Nederhorst toeneming van de werkloosheid in Nederland en over de maatr^eleT diede regering denkt te treffen om de werkgelegenheid le bevoXem De^e tter pellatie is nog niet gehouden, aangezien de regering inmiddels heeft toegezegd „ver deze onderwerpen een Nota bij de Kamer in te dienen, waarover de afgevaardigden met haar van gedachten zullen kunnen wisselen. Dat de heer Nederhorst hiermede een gewichtige kwestie heeft aangesneden, blijkt nit hét feit, dat op de Internationale Arbeidsconferentie. die op Woensdag jüni ta Genève is geopend door de arbeiders-, werkgevers- en regeringsvertegenwoor digers van zestig landen over de bestrijding van de werkloosheid gediscussieerd zal worden. Niet alleen hier te lande heeft het vraagstuk dus de volle belang stelling, ook elders wijdt men er veel aandacht aan. De captain van het Italiaanse voetbal-team, Amadeo Amadei, die met de leden van het internationale team door de paus in een speciale audiëntie werd ontvangen, bood Paus Pius XII twee zilveren kandelaars aan. Nationale en internationale races te Zantvoort Als Wij schrijven dat de nationale sportwagenraces, welke de K. N. A. C. Zondag op het prachtige circuit van Zandvoort organiseert, op een niveau komen te staan zoals wij dat in Ne derland nog nimmer hebben gezien, overdrijven wü zeker niet. Door de goede zorgen van de sportcommissie van de K. N. A. C. zijn deze races in zeer korte tijd in het brandpunt van de belangstelling komen te staan van een ieder die maar iets te maken heeft met alles wat vier wielen, een motor en een stuur heeft. De inschrijvingen voor deze races zijn dan ook aanmerkelijk groter dan vorig jaar, en wat meer zegt, de rijders komen met veel beter mate rieel. Evenals de snelheidswedstrijden, die verleden jaar op het Zandvoortse cir cuit door de K.N.A.C. werden gehou den, hebben de races van Zondag ten doel, Nederlandse rijders met materieel dat gemakshalve door de enkelvoudige term „sportwagens" wordt aangeduid, de beoefening der zo fascinerende ren sport mogelijk te maken. De meeste van de ingeschreven auto's behoren geheel en al tot een type, waarvan de constructeur vóór alles naar een hoog prestatievermogen heeft gestreefd, en overwegingen van utiliteit, comfort, bedrijfskosten, etc. zijn op een ondergeschikte plaats gekomen. Sommige van de deelnemende sport- modellen mag men zelfs rekenen tot de nieuwste en sneltse scheppingen der internationale automobielindustrie op dit gebied die nog niet eerder in enig Nederlands sportevenement aan de start zijn verschenen. Het hoofdnummer. (Lex Beels) tegen buitenlandse i.c. louter Engelse rivalen in actie kon zien. En hoe! Inmiddels heeft de 500 cm3-catego- rie van de internationale federatie van Automobielclubs (F.I.A.) officiële er kenning gekregen, compleet met regle ment, (de zgn. formule III), en zijn wij in ons land zover, dat men Zondag drie Belgen en een zevental Engelsen een gevecht zal zien leveren tegen drie Nederlanders waarvan Beels en Ri- chardson ten strijde trekken met mate rieel dat, op technisch hoogst verdien stelijke wijze, door eerstgenoemde is ontworpen en grotendeels ook gebouwd. Onze derde man, de Cooper-rijder Dil- lenius, debuteerde enkele weken gele den op keurige wijze met een derde plaats op het Belgische circuit van Mons. Het is dus wel duidelijk, dat de autosportliefhebbers Zondag van goede en spannende sport kunnen genieten en het laat zich aanzien dat duizenden naar Zandvoort zullen trekken. De besprekingen zullen in Genève gevoerd worden aan de hand van een uitvoerig rapport, dat door het Inter nationaal Arbeidsbureau is samenge steld. In dit rapport vestigen de schrij vers de aandacht op enkele tekenen, die wijzen op een mogelijke toeneming van de werkloosheid. Een economische inzinking kan worden vermeden, zo verklaren zij, door tijdig en doeltref fend internationaal ingrijpen. Woordelijk schrijven zij, zo vernemen wij van de Stichting van de Arbeid: „Het inzicht, dat werkloosheid en on derbezetting sociale euvelen zijn, die kunnen worden bestreden, betekent 'n mijlpaal in het moderne denken. De onvermijdelijkheid van werkloosheid en armoede wordt thans niet langer passief geaccepteerd". rfet rapport bevat de waarschuwing, dat het hoge niveau der regerings- en particuliere uitgaven in sommige lan den ten behoeve van de vervanging van duurzame goederen, die gedurende de oorlog zijn versleten of verwoest, naar alle waarschijnlijkheid achteruit zal lopen, naarmate deze vervanging in toenemende mate heeft plaatsgevonden. Daarom is het aannemelijk, dat een hoog niveau der werkgelegenheid in deze landen in de toekomst niet zo ge makkelijk zal kunnen worden bereikt als sedert het einde van de oorlog het geval is geweest. In brede kring wordt thans erkend, zo merken de schrijvers op, dat werk loosheid, die voorvloeit uit een te ge ringe totale vraag,f voorkomen kan worden door een geschikte overheids- politiekEen menigte van maat regelen staat de regeringen ten dienste om de private investeringsactiviteit aan te moedigen. Zo o.a. uitbreiding der credietfaciliteiten, de verlaging van de rentevoet, een stimulerende belasting- politiek en bevordering van overheids wege van onderzoekingswerk, zowel als van ontwikkeling van nieuwe in dustrieën en nieuwe producten. Een aantal openbare werken moet in reserve worden gehouden om terstond ter hand te kunnen worden genomen als het nodig blijkt. In het verleden is voorraadvorming van overheidswege beperkt gebleven tot primaire produc ten. Indien werkloosheid dreigt door vermindering van voorraadvorming bij fabrikanten en de groothandel, zou zulk een compenserende maatregel evenwel ook toegepast kunnen worden zo menen de schrijvers van het rap port met betrekking tot industriële goederen. Internationaal worden de volgende voorstellen ter overweging gegeven: 1. De wereldhandel moet niet slechts worden gestabiliseerd, maar tevens voortdurend verder ontwikkeld. 2. Waarschijnlijk de belangrijkste vorm van internationale bestrijding van massa-werkloosheid is te bevorde ren. dat de in de verschillende landen gevoerde politiek wordt gecoördineerd door elkaar wederzijds permanent te raadplegen. 3. Internationale maatregelen moeten worden genomen teneinde te verwe zenlijken, dat de valuta's der voor naamste landen over de gehele wereld beschikbaar zijn tegen een stabiele koers. Een vierde belangrijk middel van internationale aard is de stabilisatie der prijzen der voornaamste wereldgrond stoffen. Werkloosheid is in de regel een in ternationaal probleem, dat om gemeen schappelijke oplossing vraagt. Doch dat wil geenszins zeggen, dat Nederland zich nationaal niet zou wapenen tegen de gevolgen van een verminderende werkgelegenheid. De aangekondigde regeringsnota zal waarschijnlijk de middelen inhouden, die men daarbij denkt toe te passen. Wel zijn de pers pectieven in ons land nog allerminst verontrustend, doch men zou te laat zijn, wanneer de bestrijding der werk loosheid nog georganiseerd moest wor den op het ogenblik, waarop grote aantallen arbeiders het Arbeidsbureau binnenstappen om zich als werkzoe kenden te laten registreren. Het hoofdnummer van Zondag is zonder twijfel de internationale races voor 500 c.c. renwagens. Vorig jaar hebben de bezoekers van Zandvoort kennis kunnen maken met deze „lilli putters", die met hun lichte motoren toch tot zeer hoge snelheden konden komen. Aan de overzijde van het Kanaal, in dat sportlievende land van knutsel- grage autoliefhebbers, is men na de oorlog begonnen met het houden van snelheidswedstrijden voor machientjes, die nog het kortst als „vierwielige mo torfietsen" kunnen worden getypeerd. De bedoeling was uiteraard dat deze „karretjes", simpel geconstrueerd met gebruikmaking van onderdelen van bescheiden afkomst, de sport van het racen èn financieel èn technisch bin nen het bereik zouden brengen van véél grotere kringen dan de „select few" die zich de aanschaffing en het onderhoud van een volwassen renwagen kunnen permitteren. De belangselling voor de miniatuur- renwagentjes en hun wedstrijden sloeg over naar het Continent waar men in verschillende landen ook „500-Clubs" stichtte, en aan het bouwen en racen sloeg. Het opvallend grote succes, bij het publiek, van de race op het Zand voortse circuit in 1949 berustte onge twijfeld voor een belangrijk deel op het feit dat men nu eens een landgenoot Ik begrijp niet, dat de politie die vent niet kan vinden. gPREEKT men met de Finnen over die speciale voorliefde, over hun physieke taaiheid en hun belangstel ling voor hygiëne, dan leiden ze al die eigenschappen terug tot de sauna, 't Is dan ook niet toevallig, dat de spe ciale Rode Kruis-postzegels in Suomi verschillende stadia van dit dikwijls beschreven Finse bad afbeelden. De sauna is immers niet maar een natio nale eigenaardigheid, zij is in zekere zin tot een cultus uitgegroeid. Van boerenzede is de sauna thans min of meer tot moderne sporttrai- ning en ongetwijfeld ook tot toeris tisch vermaak geworden. Overal zijn ze aanwezig, maar de inrichting van ae primitieve en zelfvervaardigde in stallaties verschilt natuui.'ijk nog al wat van de met meer comfcrt en raf finement omklede stoombaden, die vele hotels en stedelijke particulieren er op na houden. De sauna's van be ton, die sommige fabrieken voor hun arbeiders hebben laten bouwen, mis sen in hun zakelijkheid zelfs het ro mantisch waas dat de houten badka mers steeds blijft aankleven. Het be ginsel, het lichaam tot een geforceerd zweetproces te brengen, de bloedsom loop door de lichaamskastijding met berkentakken te stimuleren, de afkoe ling door het zwemmen in de koude meren, het wentelen in de sneeuw of het staan onder de douche zó lang te verdragen als toelaatbaar is, om ten slotte door wassing en massage de spieren los te werken, dit blijft zichzelf gelijk. Sport en nationale trots. Van meet af aan heeft de liefde In Tiel is gistermorgen de eerste grote kersenveiling gehouden. Er was zeer veel belangstelling voor. De Duit se kersen brachten f 2.25 tot f 3.de meikersen f 1.50 tot f 2.per tien kg. op het hout op. De pluk- en veiling- kosten en de sociale lasten zullen waarschijnijk f 2.tot f 3.per tien kg. bedragen, zodat de winkelprijs on geveer vijftig cents per kg. zal worden. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het parlement te Ottawa over de te Londen gehouden besprekingen der Atlantische- pactlanden verklaard, dat een scheep- vaart„pool" wordt gevormd, die, naar men hoopte, in geval van oorlog in al le scheepvaartbehoeften zou voorzien. Minister Pearson zeide te geloven, dat het collectieve verdedigingsplan uitein delijk hierop zou neerkomen, dat de landen zullen afrekenen met het stel sel, dat de hoofdmacht der strijdkrach ten uit infanterietroepen bestaat, voor het grootste deel reserves, die in tijd van nood kunnen worden opgeroepen. De "Bezige Bij, de Amsterdamse uit geverscoöperatie, die de uitgevers maatschappij Elsevier een proces had aangedaan, omdat deze maatschappij in haar reclame voor een grote atlas, die op stapel staat, in strijd zou heb ben gehandeld met de eisen der maat schappelijke zorgvuldigheid, heeft al haar vorderingen afgewezen gezien. Een deel van de klachten werd als onbewezen afgewezen, het overige werd haar ontzegd, omdat de reclame van Elsevier zich niet in het bijzonder tegen de Bezige Bij richtte. voor de sport het Finse zelfstandig- heidsstreven vergezeld. Soms leek het zelfs of bijvoorbeeld de prestaties bij de Olympische krachtmetingen dit volk een zekere mondigheid moesten verschaffen. Daarom ook solliciteerde Finland, dadelijk nadat in 1936 de Spelen in Berlijn gehouden waren, om in 1940 de ontvangende natie te mo gen zijn. Toentertijd was Tokio de grote mededinger, maar toen Japan Ji oorlog met China geraakte, had Fin land de baan vrij. De voorbereidselen werden reeds getroffen, maar de oor log trad ook hier als spelbreker op. In 1948 kreeg Londen de eer, maar toen reeds zetten de Finnen alles op alles, dit grootse sport-evenement in 1952 toch eindelijk binnen hun grenzen te halen. En het gelukte! Dan eerst zal het Olympisch Sta dion, dat reeds in 1938 vrijwel gereea was, zijn naam ten volle verdienen. Zeldzaam, zoals dit imposante bouw werk met zijn gedurfde architectoni sche opzet tot stand is gekomen. Par ticuliere inzamelingen werden overal gehouden, consumptie-artikelen met het Stadionsymbool werden ten bate van het fonds verkocht, het parlement verleende een subsidie en Helsinki stond een deel van zijn vermakelijk heidsbelasting af. In 1934 begon men met de rotsen op het uitgekozen ter rein te laten springen, in 1933 werd de eerste steen gelegd en nu nog is men er steeds aan het bouwen, zodat binnen afzienbare tijd 70.000 toeschou wers er een goede plaats kunnen krij gen. En Finland, al ligt het wat afzijdig, (Van onze Haagse redacteur). Bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw, waarvan de deelneming verplicht is, heeft zich de vraag voor gedaan of van deze verplichting vrij stelling kan worden verleend ten oe- hoeve van een bedrijf dat aantoont, dat de premiebetaling economisch te bezwaarlijk is. De minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, heeft dit vraagstuk voor gelegd aan de Stichting van de Arbeid, Het Stichtingsbestuur heeft nu naar het in zijn Maandblad mededeelt tegenover de geopperde gedachte, dat aan een onderneming, die aantoont economisch zwak te staan, vrijstelling te verlenen, een afwijzend standpunt ingenomen. De bedrijfspensioenregeling in de Landbouw kan in haar loontechnische en economische consequenties geheel op één lijn worden gesteld met de overige wettelijk verplichte so ciale voorzieningen. Bij de loonbepa- ling is met de premie rekening gehou den. Voorzover richt- of garantieprij zen bestaan of op andere wijze econo mische maatregelen voor de bedrijfs tak zijn getroffen (bijv. door een mi- nimum-prijzenfonds of een surplus- fonds) is de aan deze regelingen ten grondslag liggende kostprijsbepaling met de uit het pensioenfonds voort vloeiende lasten rekening gehouden. Het verlenen van vrijstelling aan een of meer ondernemers uit een bepaalde groep zou dezen in een relatief gunsti- groep zou dezen in een relatief gunsti- Vrijstelling zou hierop neerkomen, dat een dergelijke ondernemer voor zijn arbeiders geen premie meer zou behoe ven te betalen. Het is niet in te zien, waarom juist ten aanzien van dit deel van de totale loonsom een uitzonde ring zou moeten worden toegepast. Dit spreekt nog sterker, indien wordt overwogen, dat voor deze onderne mingen ook door het College van Rijksbemiddelaars voorgestelde, c.q. goedgekeurde lonen gelden. Ook het College van Rijksbemiddelaars zou be zwaarlijk bereid gevonden kunnen worden om de desbetreffende werkge vers individueel te vergunnen in ver- Als de minister-president van India. Pandit Nehru, vandaag te Djakarta 1 aankomt, zal hij een gedwongen rust van 5 dagen op de „Delhi" van de In- dianse marine hebben genoten. Zijn. laatstgenoten gedwongen rust was in het fort Depanager, waar hij van 1942 tot 1945 zat opgesloten wegens zijn aandeel in de vrijheidsstrijd van India. Nehru's gewoonte om te hard te werken kwam ter sprake in het „ge ding", dat aan boord van de „Delhi" werd gehouden, toen hij, naar de al oude gewoonte, aan Neptunus toestem ming moest vragen om de equator te passeren. De beschuldiging in het ge ding luidde, dat de minister-president te hard werkt -n het vonnis was, dat Pandit Nehru „ieder jaar, tot nader orders, op de Delhi een trip zal maken van minstens een week". is strijdlustig genoeg om voornemens te zijn nog boven Londen 1948 uit te komen. Daar waren 59 landen met 4200 deelnemers vertegenwoordigd, in 1952 hoopt men in Helsinki bijna 70 landen met 5500 actieve representan ten aanwezig te zien. Ook wat de eigen prestaties betreft, hoopt men weer vele records te kunnen slaan; in 1948 was er bij de Finnen een duidelijke in zinking in Londen merkbaar, maar dat schijnt voldoende aansporing ge weest te zijn om thans het allerbeste beentje voor te zetten; reeds zijn veertien trainers aanhoudend bezig om de kwaliteit tot het allerhoogste op te voeren. „Totale" inspanning is vereist. Men denke er niet te licht over, wat dit voornemen om als gastheer van een uitgelezen, internationaal publiek op te treden, voor het arme en door de oorlog zwaar geteisterde Finland betekent. De hotels in de hoofdstad zijn gering in aantal, hun accomoda- tie is onvoldoende. Er moet dus aller eerst een hotel voor de eregasten, de bureaux en de hoofdkwartieren ge bouwd worden. Dat komt er en men zou niet in een Scandinavisch land band met de economische toestand van hun bedrijf voor hun arbeiders een la ger loon te betalen. Het gaat hier bovendien om voor de arbeiders wel zeer belangrijke conse quenties, namelijk opbouw van een ouderdomspensioen en dekking tegen overlijdensrisico's. Het kwam derhalve aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid voor. dat de minister dergelijke verzoeken om vrijstelling niet dient in te willi gen. Grote Beer passeerde 5 Juni Guar- dafui (naar Amsterdam). Waterman passeerde 6 Juni Gi braltar. 9 Juni te Hoek van Hol land verwacht. Dorsetshire (met burgers) 2 Juni van Colombo (naar Amsterdam)'. General J. H. McCrae passeerde. 5 Juni het l'/i Graadskanaal. Gistermiddag heeft een sportvliegtuig van de luchtvaartschool NVL te Hil versum, een noodlanding gemaakt ach ter de kerkhoeve bij de R.K. kerk te Veenhuizen. Het toestel ramde een elec- trische weideafrastering en kwam te recht in een ondiepe greppel. Het vlieg tuig werd zwaar beschadigd. De beide inzittenden, de piloot J. Gorter en de passagier J. Peet, beiden uit Hilversum, kwamen met de schrik vrij. Zij waren op weg van Hilversum naar Eelde voor een zakenreis. De piloot kon Ëelde niet vinden, hij dacht dit ergens ten Noorden van het Sneekermeer te moeten zoe ken. Daar hij benzinegebrek kreeg, was hij genoodzaakt een noodlanding te maken. De Haagse rechtbank heeft een ambtenaar van het bureau Bouwnij verheid en Bouwmaterialen van het directoraat voor de Prijzen veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. De man had door een mededeling over een kwestie, die hem uit hoofde van zijn ambt bekend was, een zakenman en zich zelf bevoordeeld. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zullen bij hun bezoek aan Groningen niet via de Rijksweg Assen- Groningen arriveren, maar per trein. Zij zullen op het hoofdstation aankoméfi. Het ligt in de~bedoeling dat het Ko« ninklijk Paar van de stad Groningen uit per auto door de provincie zal rijden. NIEUW WETSONTWERP VERHOGING PENSIOENEN Naar wij vernemen is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van een nieuw wetsontwerp inzake de verhoging van pensioenen. Het bij die Kamer aanhangige ontwerp is door de regering ingetrokken. zijn, wanneer het niet even ultra modern als practisch was. Daarnaast wordt een schoolgebouw, een gewel dige maar piekfijn ingerichte kazerne, thans reeds als gastverblijf gereed gemaakt en wie nu eens door de naas te omgeving van Helsinki rijdt, ziet overal de mooie zomervilla's verrijzen, waarin gehele groepen in 1952 hun in trek kunnen nemen. Het Finse parle ment ziet zozeer de noodzaak van een goed voor de dag komen in, dat het zich unaniem garant verklaarde voor een bijdrage van 300 millioen mark in de organisatiekosten. Tot dusver hebben reeds duizend Finnen aan de Olympische Spelen deelgenomen. In totaal brachten ze 80 gouden, 73 zilveren en 76 bronzen me dailles mee naar huis terug. Steeds worden hun verrichtingen als een na tionale prestatie geëerd. Thans is men intensief bezig om tot de top te ge raken, als gastheer en als mededin ger. „Als het gaat om onze vrgSeid, vechten we graag," zei ons een Fin, „maar liever treden we met discus of speer, met ski's of schaatsen of voet bal tegen onze vrienden in het strijd perk". zijn wel eens moeilijker ogenblikken g.w-esl voor dr '^n hu^ de populaire Amerikaanse vredesonderhandelaar, wa n ij moest herstellen, dan op deze foto. Hier geldt het slechts een ronde „wip tussen kinderen van gedelegeerden der Verenigde Naties, die op sc ioo, 0aan op de Internationale School der V.N., tijdens een tuinfeest. De toren van het in 1938 gereedgekomen, maar nog steeds voor uitbreiding vatbare Olympsiche Stadion in Helsinki, domineert met zijn meer dan 70 meter hoogte sterk in het nieuwe gedeelte van de Finse hoofdstad. Daarbij ligt het maar twintig minuten gaans van het centrum der stad af. D architcten, Yrjö Lindegren en Toivo Jantti, hebben met dit werkstuk een internationale roem geoogst. (Van een reizend medewerker). YyiE HELSINKI, de „witte stad van het Noorden" betreedt, ziet vrflwel ogenblikkelijk de 72 meter hoge, zeer slanke en moderne toren van het Olympisch Stadion, de toren van welks uitkijkplateau, dat men in een luttel aantal seconden met een lift bereikt, men een prachtig en boeiend verge zicht heeft. En wie over beeldhouwkunst spreekt, misschien wel de Scan dinavische kunst bij uitstek krijgt al spoedig de afbeelding van de bron zen sculptuur onder ogen, die de beroemdste Finse beeldhouwer Wainö Aal- tonen van de renner Paavo Nurmi maakte, dé figuur van de Olympische Spelen in Parijs (1924). Het is duidelijk: architectuur, kunst en volksleven, ze zijn in Finland alle intens en actief b(j de sport geïnteresseerd. De gezonde ziel in een gezond lichaam,die Latijnse spreuk is de Finnen uit het hart gegrepen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5