VAN HOUTEN de Veer Het Finse elftal £o fd/ Bon Voorzitter van invalidenbond voor de rechter OUDS Kinawijn ZWARTKOP De harde waarheid over Indonesië DIEFSTAL, ROQF EN STAKING Wat komt er van terecht 7? 3 1 O 2 1 WW VERZORG UW HUID! ALKALIVRIJ Zweden-Nederland niet op de film Bij regen of zonneschijn Het Radioprogramma VS tegen herbewapining van Duitsland Weer vier slachtoffers van het water PLAN-SCHUMAN VOOR DE LANDBOUW Londen zag plechtige uitvaart van Lord Wavell Bet Nederlandse merk met Wereldreputatie HUWELIJK ten nelM voof O Shampodor KERKELIJK NIEUWS Soldaten op weg naar huis DONDERDAG 8 JUNI 1950 (Bijtondere correspondentie) Er is msar weinig tijd nodig geweest om vsn Djakarta een stad te ma ken, waar de Nederlanders, die „als gasten in Indonesië ontvangen zouden worden", zich overdag niet meer veilig op straat kunnen vertonen. Voor hen, He niet over een auto beschikken, is de bedjah het aangewezen vervoermid del: een driewielige fiets met een bakje, waarin twee personen plaats kunnen nemen. Vroeger reed men voor een gulden van het ene einde der stad naar het andere, een rit van drie kwartier. Thans kost een ritje van 5 a tien minu ten 1.80 i 2.—- De laatste tien da gen is het vervoer per bedjah een ris kante onderneming geworden. De bed- jah-rijder behoort nu niet bepaald tot een edel soort mensen en het gevaar, dat hij van de opgegeven route afwijkt om u met behulp van zijn collega's op'n eenzame plek te beroven van uw hand tas, horloge, vulpen en andere kost baarheden, is lang niet denkbeeldig. Het eerste wat ge zoudt doen als u in Holland zoiets overkwam, is de politie waarschuwen. Maar in het Dja karta van tegenwoordig kunt ge dat gerust nalaten. Recht is er ver te zoe ken. Heeft uw fietstocht een gunstiger ver loop en meent ge bij het afrekenen, dat deze vijf minuten rijden met een gulden goed betaald zijn, verbaast u zich dan niet als de Indonesiër u een klap in het gezicht geeft, zijn collega's te hulp roept en met uw portemonnaie verdwijnt. «Tnr ham tieurijiscnappeil ontstonden in de oorlogsjaren als pu bliekrechtelijke organen, die zelf ver ordeningen konden maken (waarvoor wel goedkeuring door de overheid no dig was), en een grote mate van zelfstandigheid hadden. Het grote verschil was, dat men nu in mindere mate met ambtenaren werkte doch meer met de mensen uit het bedrijfsleven zelf. Het bestuur werd wat het Be- drijschap voor Vee en Vlees betreft ge vormd door drie boeren, een veehande laar, een slager, een grossier en een vleeswarenfabrikant, waaraan later nog een vertegenwoordiger van de Stichting van de Arbeid werd toegevoegd. Dit schiep meer wederzijds vertrouwen en dat is noodzakelijk wil een Bedrijfschap zijn taak op de juiste manier volbren gen. welke katjong zich hieraan schuldig heeft gemaakt. Hij wordt ter verant woording geroepen, maar zegt in het bijzijn van zijn chef, de hoofdmandur de sigaretten van een andere gast te hebben gekregen. Hij noemt de naam van een dame, die ook in het hotel verblijft, doch als zij met de katjong geconfronteerd wordt, ontkent zij de jongen ooit sigaretten te hebben gegeven. Het blijkt zelfs, dat zij nooit rookt. Niettemin houdt de katjong vol. Hij beweert, dat de dame liegt, maar de directie acht de diefstal voldoende bewezen en draagt de hoofdmandur op de katjong te ontslaan. Deze geeft ech ter onomwonden te kennen, dat hij niet twijfelt aan de eerlijkheid van de jongen. Hij wil de katjong geen ont- slag geven. De hoofdmandur is ge dwongen dit standpunt in te nemen, want nadat hij in dezelfde week twee andere leden van zijn personeel we gens diefstallen heeft weggezonden, hebben de djongossen hem ervan be schuldigd de blanda's in de kaart te spelen en gedreigd met staking. En wat moet de leiding van dit hotel, be staande uit drie blanken, beginnen als de 125 Indonesische bedienden het werk neerleggen? Ontslaat zij de kat jong tegen het advies van de hoofd mandur in dan staakt het gehele per soneel. Deze mensen zullen niet na laten de kampongs, waarin zij thuis horen, nog meer op te hitsen tegen de blanken. Wordt de katjong niet ontsla gen, dan is van dit moment af het hek van de dam, en zal stelen sche ring en inslag worden. Y^at moet er worden van dit prachtige rijke land? Met sprongen gaat het bergafwaarts. Er heerst een benauwen- d^8Pannj,n4e^e e°eVneralre£e0jei$§ar pHji geacht moet worden Aan die stabiele prijs wordt steeds vastge houden. Men heeft daaraan in vak kringen wel eens getwijfeld, maar voorspellingen over een sterke nood zakelijke daling van de reëele prijs zijn nog steeds niet uitgekomen. Over de handhaving van de huidige prijs toonde de heer De Veer zich zeer op timistisch. Men behoeft in ons land niet met de varkens „in de maag" te zieten. Want het is zo, dat wij een belangrijk leveringscontract met En geland hebben, dat staat op een jaar lijks minimum van 500.000 en een maximum van ongeveer 800.000 „ba- cons". De betekenis van het Bedrijf schap, voortgekomen uit en be- tsuurd door het bedrijfsleven, komt hier sterk naar voren. Afzonderlijke exporteurs zouden onmogelijk dat kunnen bereiken, wat thans een dele gatie van het Bedrijfschap voor hen bereikt. Denkend aan die prijs en dat coördinerende optreden, voegde de heer De Veer hier als opmerking aan toe: Eigenlijk moest het gehele continent (West-Europa) op deze wij ze gecentraliseerd tegenover Enge land optreden in verband met de, haast zeggen, beruchte minion-politiek". Benelux. iu eenmaal een feit, dat onze verhouding met hun colle- dere Westeuropese landen e prijzen kunnen leveren, t de boeren van onze part- in de Benelux aldus de eer op onze vraag over de oeilrjkheden vanzelfspre- trouwend en schept een afwijzende houding. Toch hier reële mogelijkheden eikaars prijspeil niet gaat Er moet gewerkt worden ngen, welke onzerzijds in bouw Egalisatie Fonds kun- en, totdat na verloop van :hien twintig jaar ook hier [dingen naar elkaar zijn toe- Af eurout. En dan zijn de vooruitzich- «erscheide Benelux van enorme be- bezoeker, kro'pX Dat ,aS»^ P"Wiek Roosevelte Prijzen van het vlees. kroonj^t door het publiek nog al ;aagd. Het oordeel van de Veer ook In deze een des- ij uitstek Is dat het publiek Pv 1/ en niet onbelangrijk deel in L/0 IN O,) heeft. Men is wat het Op 16 Juncft te veeleisend. Elk vet derlandse P> het vlees is te erg. Een jaar bestaai nu eenmaal niet alleen gonnen meLaat men wat meer varia een millioen vleesconsumptie brengen. Sumatra, thn overdadig groot aanbod taal van 9(vlees en bij grote vraag veld, dat de prijs. Minder vraag naar Deze groep zou de prijs er van wellicht verslag gepi en die van het goedkope- De fabel»jvlees wat benaderen. ^YèrüloYte toonde de heer De Veer zich verheugd over het feit, dat na de opheffing van de vleesdistributie ook een einde is gekomen aan de wanverhouding, die er bestond wat betreft het fokken van vette koeien en melkkoeien. Er is een logischer verhouding bij de fok van vette Koeien en verse melkkoeien ingetreden. Wij geloven allen, die met dit ter rein te maken hebben en dat is indi rect ook het publiek als consument van harte te kunnen gelukwensen met het feit, dat de „koeboer" De Veer thans bij het Bedrijfschap aan het roer staat. Hij die op alle terrei nen van deze sector van het economi sche leven zo uitermate deskundig is, zal ongetwijfeld op enthousiaste wijze de juiste leiding weten te geven. Hoe het Nederlands elftal no de oorlog speelde Doelpunten von NED£RLANÖ| t TumSWEDSTPvJO 4 U*Tw£OSTBUO r 2 4 5 6 7 8 i I o «t 5 f e te e f te e te t- jo ojojo o|ojo|o ojo +o o e e i .JU 0 O O O O q O S go O 3 S 3 il o o S w o 3 o ui 6 w 3 O O JO jo o |o O w O O O 9 9 4 3 2 I V-PCIT-Ptl 502051 Tegenpunten| Nu het Nederlands Voetbalelftal hedenavond tegen Zweden speelt, is het interessant na te gaan hoe'de nationale ploeg onze vlag in de vier na oorlogse jaren verdedigd heeft. Wij hebben dit wisselende beeld hierbij in kaart gebracht, waarbij natuurlijk ook de „nullen-periode" duidelijk naar voren komt. Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Het Finse elftal, dat Zondag 11 Juni tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Olavia Laaksonen (Turun Toverit); Kurt Martin (Idrotts Foreningen Kamraterna Vasa) en Stig Goeran Myntti (VIFK); Veikko Asi- kainen (Valkeakosken Haka) aanvoer der, Tapio Pylkkonen (Ponnistus) en Erik Beijar (VIFK); Jorma Vaihela (Rosen Lewin Urheilijat 1938), Aulis Rytkoenen (Kuopoin Palloseura), Yr- joe Asikainen (lives Kissat), Ole Stolpe (VIFK) en Kalevi Lehtovirta (Turum Veikot). wol veilig in Naar het Hbld. verneemt, zal er van de voetbalwedstrijd Zweden- Nederland, die morgenavond in Stockholm wordt gespeeld, geen filmreportage in de Nederlandse bioscopen worden vertoond, daar de Nederlandse Bioscoopbond dit heeft verboden in verband met het feit, dat de Zweedse Voetbalbond een aanzienlijk be drag aan rechten eist voor het opnemen van een reportage. De Zweedse voetbalbond heeft deze rechten blijkbaar verkocht aan een buitenlandse maatschap pij met passering van de eigen Zweedse filmindustrie. Ook de film van deze buitenlandse maat schappij zal niet in de Neder landse bioscopen worden ver toond als gevolg van het besluit van de Nederlandse Bioscoop bond. Smakelijk en opwekkend Koorts-werend en versterkend De oude fles vervingen wij om practische redenen door een handiger model, jj 1 5.30 per Vt L Qes i 2-75 per 1/2 L üe» HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Promenade-orkest. 6 25 Land- en Tuinbouw. 6.40 Leger des Heils- kwartier. 6.55 Een goed woord voor een goede zaak. 7.15 Voor onze postzegelverzamelaars. 7.30 Words and music. 7.40 Vandaag". 8.05 Symphonie-Orkest. 8.20 Haak-in. 8.45 Prof. dr. H. Wagenvoort. 9.00 Mannenkoor. 9.15 Wielen op. 9.50 Zangrecital. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Preludium en Fuga. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Vioolduo. 11.45 Ouverture. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 6, 9 en 11 uur. - 6.15 The Skymasters. G.30 Strijdkrachten. 7.00 Zweden—Nederland. 9 05 Symphonie-concert. 10.10 De stenen spre ken. 10.30 Lichte noten, blijde tonen.11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Liedjes, die 'n we- reldtour maakten. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 School radio. 9.45 Muziek houdt fit. 10.25 Het Om- roep-Kamerorkest. 11.00 De Zonnebloem. 11.40 Octuor. 12.03 Sylvester-trio. 12.33 Piano-assor timent. 1.20 Orkest zonder naam. 1.45 Vraag baak voor vrouwen. 2.00 Het Metropole-Orkest 2.30 Negen heit de klok. 3.15 Licht middag concert. 4.00 De Zonnebloem. 5.00 Vertelling aa schooltijd. 5.15 Kinderkoor. 5.45 Amuse mentsorkest. 6.50 Gram.muziek. 7.15 Regerings uitzending. 7.35 De Zevenklapper. 8.15 Sep tet Johnny Ombach. 8.30 Kleren maken de man. 8.50 Kwintet. 9.30 Omroeporkest. 10.45 Avondgebed. 11.15 Trio. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Philhar- monisch-orkest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.OU Brahms-concert. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgen wijding. 10.20 Concertzaal-orkest. 10.30 V°or de vrouw. 10.45 Omroep-Kamerkoor. Radio-feuilleton. 11 25 Orgelspel. Avroleans. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Gram.platen. 1.15 The Skymasters. 140 Koo* kunst. 2.00 Het Omroep-Kamerorkest. 3.UU Ons volk in zijn dichters. 3.20 Alt met piano. 3.40 Platencabaret. 4.00 Filmland presenteert 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Piano-duo. 5.20 Wij en de muziek. 6.15 De Vara felici teert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 De Vara feliciteert 7.30 Op be zoek bij anderen. 8.05 Boeken. 8.15 Het Ne derlands Strijk-trio. 8.85 Actieve cultuur-poli tiek. 9.00 Men vraagt en wij draaien. 940 De Ducdalf. 10.00 Buitenlands week overzicht. 10.15 Swing and sweet. 10 40 „Van daag" 10.45 Avondwijding. 11.15 Turijns Sym- phonie-orkest. leefde royaal op kosten van de kas Op 4 October 1949 Is op last van de officier van Justitie te Leeuwarden be slag gelegd op de boekhouding van de Bond van Mobilisatie-invaliden en na bestaanden en de stichting De Neder landse Soldaat, beide gevestigd ten hui van haar voorzitter, P. de B. te Drachten. Deze De B. was de ziel van beide organisaties. H(j werd met zjjn boekhouder gearresteerd. Laatstge noemde werd spoedig weer vrijgelaten. De B. bleef in arrest. Hij heeft zich Woensdag voor de rechtbank te Leeuwarden moeten ver antwoorden, onder verdenking, ten na dele van de Bond zevenduizend gulden te hebben verduisterd, in de loop van de jaren 1945—1949. Uit het verhoor van de verdachte en de getuigen bleek, dat de administratie alles te wensen heeft overgelaten. Er waren twee kassen, de grote onder beheer van De B. en de gemaakt en nimmer was er controle Weliswaar werd er ieder jaar een ac countantsrapport opgemaakt, maar de accountant hield nimmer kascontrole en zag nimmer de kas. Privé-opnemin- gen werden nimmer geboekt, maar wanneer er aan het eind van het jaar een tekort was, werd eenvoudig aan genomen, dat dit bedrag door De B. kleine onder dat van zijn boekhouder. Nimmer werd de stand van de kas op- Acheson versus Bradley Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de Verenigde Staten gekant zjjn tegen herbewapening van West-Duits- land als middel tot versterking van de verdediging van West-Europa. Gene raal Bradley had dezer dagen uiteen gezet, dat strikt militair gesproken de de herbewapening van West-Duitsland een versterking van West-Europa zou betekenen. Acheson was van oordeel, dat deze verklaring geen pleidooi voor een Duits leger had ingehouden. Het vredesplan van Lie werd door Acheson maar matig enthousiast be groet. De minister zeide, het niet te willen verwerpen, doch een negatief standpunt ten aanzien van de voorge stelde tien punten in te nemen. De vrije landen, zo betoogde hij, kun nen het zich niet langer veroorloven, om een verandering in de Russische politiek af te wachten. Zij moeten onmiddellijk met het vergroten van hun macht voortgaan. Acheson ver wierp een suggestie, om door middel van de Marshall-hulp pressie uit te oefenen, opdat dit land zijn houding ten opzichte van het plan-Schuman zou wijzigen. Hij heeft verder een inkrimping van de Amerikaanse diplomatieke staf in Polen aangekondigd. Deze kan haar taak niet meer naar behoren vervul len. Dinsdagavond is de 16-jarige N. Kie- vith in de Lek nabij Culemborg ver dronken. Het meisje, dat de zwemkunst niet volledig machtig was, kwam in een dieper gedeelte van de Lek terecht en verdween in de diepte. Gisteravond om half elf troffen twee meisjes op het strand te Vlissingen een bewusteloze jongeman aan, dif gekleed was in een zwembroek. Drie artsen en leden van de EHBO en het Rode Kruis hebben gedurende twee uren getracht de levensgeesten op te wekken. Zij slaagden daarin niet. De betrokkene bleek te zijn de 28-jarige Labruière, woonachtig te Vlissingen, die om 19.30 uur was gaan zwemmen. Hij was de zwemkunst niet machtig. Omstreeks vier uur is een 8-jarig# jongen bij het baden in de Houthaven te Amsterdam, verdronken. Twee uren later eiste het water opnieuw een slachtoffer. Zwemmend in het Schin kelkanaal in de hoofdstad werd een 13-jarige jongen overvallen door een hartverlamming, ten gevolge waarvan ook hij verdronk. Franse en Duitse gedelegeerden naar het congres van de internationale fede ratie van agrarische producenten, dat op het ogenblik nabij Stockholm wordt gehouden, hebben een gemeenschap pelijke verklaring uitgegeven, waarin zij aandringen op een plan-Schuman voor de landbouw. Zij willen, dat de regeringen der beide landen maat regelen nemen, waardoor aan de be lemmeringen in het handelsverkeer een eind komt en er een duurzame stroom van goederen over en weer be staat. Er is een commissie gevormd, die zich moet beraden over hetgeen verder dient te gebeuren. was opgenomen. Zo kon De B. een auto van f 8000 en een kampeerwagen van f 3500 kopen met machtiging van een bestuur, dat in wezen niets te ver tellen had. De officier van Justitie meende, dat De B. zich onrechtmatig aan de bezit tingen van de bond had verrijkt en eiste een jaar gevangenisstraf met af trek van preventief, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie proefjaren. De verdedigers, mrs. P. R. van Krevelen en J. Vis, concludeerden tot vrijspraak. Het stoffelijk overschot van veldmaar schalk Lord Wavell, oud-opperbevel hebber van de Britse troepen, die in het begin van de oorlog de Italiaren in Libye hebben bestreden, en ond-onder- koning van Brits-Indie, is gisteren met grote eerbewijzen te Londen ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot, dat sinds de dag van het overlijden, 24 Mei, opge baard was geweest, werd met een bar kas van de Tower naar Westminister Abbey vervoerd Tijdens de vaart werd de barkas géëscorteerd door twee ma rinevaartuigen. Bij de grote ingang van Westminster Abbey was een erewacht opgesteld. Na de uitvaartdienst in de kerk is het stoffelijk overschot in de tuin van de school te Winchester bij gezet. CACAO e CHOCOLADE e PUDDINGPOEDER o KOFFIB o THEB DOOR MARY BURCHELL (81) De uitnodiging werd dus verzonden en aangenomen met naar Teresa dacht even groot genoegen aan beide kanten. Hetgeen ze graag had willen weten was, waarom Elliott voor de gebeurtenis alleen wat lichte irritatie en verveeldheid overhad. Maar ze had die dag in de auto een eed gedaan, dat ze het onderwerp Marcia nooit meer ter sprake zou brengen en hij zou ze- kei niet wensen, dat er naar zijn ge voelens geïnformeerd werd, betreffen de het te verwachten dinertje. In een ding had hij met opgedekte inschikkelijkheid toegestemd, en dat was om de oude mevrouw Clark met haar te gaan bezoeken. „Ik heb haar belouM je mee te zul len brengen", zei Teresa met ernst Maar waarom? waarom wil ze mi zien?" „Gedeeltelijk omdat je met mij ge trouwd bent, en gedeeltelijk omdat ze je beschrijft als „de rijkste man van Malever" en dat imponeert haar hei melijk", zei Teresa. Ik denk...." ze hield lachend op en kleurde licht. „Ja?" „Ik denk dat ze zich afvraagt, hoe iemand van mijn type ze noemt me een „lief klein meisje" het klaar heeft gespeeld om met iemand als jij bent, te trouwen". „Zo?" Hij lachte en sloeg zijn arm om haar heen. „Dat vraag ik me ook wel eens af". Maar hij ging met haar naar de „Studio". De dames Clark die niet gewend wa ren, heren als kunstnaaldwerk-klanten te ontvangen, werden nogal geagiteerd door zijn komst. Maar de oude mevr. Clark bleef zichzelf gelijk. „U bent dus Elliott Burdern", zei ze, een van haar scherpste blikken op hem werpend. „U lijirt op uw oom, dat wil zeggen, dat u een knappe man bent, maar hard". „Probeert u mij in de war te brengen, mevrouw Clark? vroeg Elliott, goedge humeurd. „Want dat lukt namelijk niet bij ons soort knappe, harde mannen". De oude dame grinnikte en gaf hem, tot ontzetting van haar dochters een por met haar vingerhoed vinger. „Vlug met -le tong ook, merk ik. Geen wonder, iat u dat lieve vrouwtje van u zo gemakkelijk hebt omgepraat Het hof gemaakt en binnen een maand getrouwd, is het niet'*' „Zo ongeveer", gaf hij toe. „Zorgt u maar goed voor haar, het is een schat van een kind", zei mevrouw Clark. „Ja, dat weet ik". Elliott glimlachte naar Teresa, die geamuseerd naar deze conversatie stond te luisteren. „Tienmaal meer waard dan die nicht van haar". „Mooier!" riepen de dames Clark te gelijk. „Ik ben blij dat u er zo over denkt", zei Elliott beleefd. „Denkt? Ik weet het", verklaarde mevrouw Clark. „Voorbij rijden met haar neus in de winddat is Juf frouw Vaylon. Maar uw lieve vrouwtje komt expres hier om mij te bezoeken, hoewel ik best weet dat ik een hinder lijk oud mens ben. Dat zeggen mijn dochters me ook altijd". En ze wierp een boosaardige blik in haar richting. „Zij weten waarschijnlijk, dat u prijs stelt op uw reputatie van hinderlijk heid en geven u zo uw zin", zei Elliott meedogenloos eerlijk. En de oude dame gaf door een onderdrukt lachje blijk van haar instemming met deze nieuwe spitsvondigheid. „Neem hem maar weer mee", zei ze tegen Teresa. „Hij is me te vlug af, maar het is een knappe jongen, en als je zult leren hem in toom te houden, zal je nog veel pleizier van hem kun nen beleven". Hierop lachte Teresa. Maar toen ze Elliott de oude nieuwsgierige dame de hand zag geven, om zich daarna, met alle charme, die van hem kon uit gaan, als h« dat wilde, tot juffrouw Matilda en juffrouw Sophia te wen den, dacht ze: ja, ik zal veel plezier van hem kunnen beleven de lieverd Als dat verdraaide dinertje maar voor bü was, zou ik volmaakt gelukkig kunnen zijn. Maar zelfs toen ze zich de volgende avond voor het dinertje aan het kis den was, weigerde haar geestkracht een al te grote depressie. Zelfs Mar cia te ontmoeten was overkomelijk wanneer je wist er op je best uit te zien. En Teresa zag er ongetwijfeld op haar voordeligst uit in een stijljurk van fijne witte kant met een wijde rok die aaD een crinoline deed den ken en sierlijke mouwen, die slechts even aan de pols werden saamgehou den „Je lijkt op een toneelspeelster", >ei Elliott vermaakt toen hij haar zag Maar zijn amusement betekende in stemming en Teresa ging met slechts weinig versnelde hartslag de trap 'f, hoewel ze zich bewust was, dat deze avond een beproeving zou kunnen worden. De aanblik van haar schoonmoeder statig in zwart fluweel en van een misleidend vrolijke Clara, die echter wiist Teresa in staat was tegen iedereen in het geweer te komen, gaf Teresa nog meer zekerheid. (Wordt vervolgd) Ned. hervormde kerk: Beroepen te Wassenaar H. Beker te Eerbeek. Aangenomen naar Hilvaren- beek W. G. Gijzel, candidaat te Utrecht, die bedankte voor Oldeboorn. Aangeno men naar de classis Goes als docent aan de Theologische school te Maiang, ds. A. T. van Leeuwen, studentenpredikant te Leiden. Bedankt voor Ede J. Hovius te Hogeveen; voor Leiden B. van Eysinga te Barneveld; voor Krimpen aan de Lek J. Wijnmalen te Oldebroek. Gereformeerde kerken: Beroepen te BellingwoldeNieuwe- schans J. A. I. Szaborsky, Hongaats predikant en hulpprediker te Sneek. Beroepen te Utrecht als studentenpre dikant H. U. Buitink te Laren (N.-H.); te Kampen C. R. Smilde te Delfshaven; te Bergen (N.-H.) H. Dijkstra te Zuid laren. Aangenomen naar Wilsum (graaf schap Bentheim) H. Tien, te Ihrhoven, die bedankte voor Bünde (O.Friesland). Gereformeerde kerken art. 31 K.O.: Bedankt voor Maassluis D. Nieuwen- huis te Zaandam. DS. R. v. d. WAAL t Te Vlissingen is in de ouderdom van 75 jaar overleden ds. R. v. d. Waal, emeritus predikant der Ned. herv. kerk, die hij gediend heeft van 1904 tot 1935 resp. te Nieuw-Beierland, Schoorl, Hogezande en Barendrecht. PROF. DR. J. RIDDERBOS EMERITUS Prof. dr. J. Ridderbos, nestor van de hoogleraren van de Theologische Hoge school der gereformeerde kerk te Kam pen heeft wegens verleend emeritaat zijn arbeid tls oud-testamenticus, als hoedanig hij sedert 1913 werkzaam was, neergelegd. Hij heeft daarbij een af scheidscollege gehouden o\er de ver houding van oud en nieuw verbond, beschouwd uit een oogpunt van belofte en vervulling. Na zijn oratie is prof. Ridderbos door verschillende sprekers toegesproken en zijn hem ook enkele geschenken over handigd. Een druk bezochte receptie besloot de plechtigheid. DS. J. FOKKEMA BIJZONDER HULPPPREDIKÉR Ds. J. Fokkema, emeritus-predikant te Delft, lid van de Tweede Kamer, die werkzaam is als voorganger der Gereformeerde Evangelisatie te Zaan dam, is aangenomen tot bijzonder hulp prediker te Zijderveld (ZH). Ds. Fok kema heeft deze benoeming aangeno men en zal 1 Juli a.s. in functie treden. Hij blijft lid van de Tweede Kamer, maar zal uiteraard zijn raadslidmaat schap te Delft neerleggen. CASTELBIANCO (met burgers) bevond zich op 7 Juni te Djakarta CHESHIRE op 6 Juni bij Pantel- laria (naar Rotterdam). FAIRSEA op 6 Juni vertrokken van Djakarta (naar Rotterdam). GROTE BEER op weg naar Am sterdam passeerde 6 Juni Perim. EMPIRE BRENT was op 6 Juni dwars van de Montawai-eilanden (naar Rotterdam). GENERAL A. W. GREELY op 7 Juni te Suez verwacht. WATERMAN passeert 7 Juni Finisterre (naar Rotterdam).

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3