Felle rede tegen Sowjet-methoden - Kort Bestek „Isolationisme leidt tot oorlog" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Sukarno handhaaft zijn eis inzake Nieuw-Guinea Zeven mijnwerkers ingesloten Vier mensen door water verzwolgen Honderdduizend VARA-leden vierden feest Maandag 12 Juni 1950 75c Jaargang No. 10818 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Truman sprak ie Si Louis Waarschuwing aan het Amerikaanse volk Frankrijk wil de franc stabiliseren Prinsesjes werden niet opgemerkt Prinses Wilhelmina sprak tot de jeugd Nehroe wenst samenwerking Amerikaanse vliegtuigen op weg naar Indo-Chïna Levensgevaarlijk gewond bij vechtpartij Autoriteiten op Schiphol Luchtpijp werd hun redding Jeugdige zwemmers door boot overvaren Tsjoeikof protesteert bij generaal MacCloy Vreselijk avontuur in wüde draaikolk W eerbericht Arbeiders-omroep bestaat 25 jaar Ledental thans meer dan 230 000 Injecties met tetanus Gestoorde match Ceen omzetbelasting op sigaren BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTE IN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten heT^dln^f? heC" ZatCrda* b« de onthulling van rede gehoudln wrS<,nf0nament St' Louis *en felle met hun nee-' Amerikaanse isolationisten, die i'°e' h.m POR'ngen om de Westelijke verdedigingsplannen tegen de onheilspellende activiteit der Sowjetunie te ver nietigen. onze nationale veiligheid ondermanen In een der scherpste redevoeringen, die Truman ooit tegen de Sowjetunie heeft gehouden, noemde hij een aantal Russt nr dln?PenH"0nhel,SPelIend" Met dit W00rd betitelde de president onder meer de volgende verschijnselen: Het op de been houden van de grootste militaire macht in vredes tijd groter dan nodig is voor de verdediging van de Russische grenzen; de weigering om deel te nemen aan de Vfreniffde Naties- "of verwijderen van de Westelijke vertegenwoordigers uit de satellietstaten; het maken van Oostduitse schoolkinderen tot dezelfde soort robots, als die voor Hitier in de hopeloze strijd marcheer den, en de pogingen van communistische agenten om. onder de dekmantel van nationalisme, de onafhankelijkheid der jonge naties van Zuid-Oost-Azie te ver nietigen. Emmanuel Monick, erepresident van de Franse Bank, heeft Zaterdagavond bevestigd, dat Frankrijk voornemans is de franc door middel van goud :n de dollar in de herfst te stabiliseren. De Franse Bank, zo was gemeld, zou goud kopen op de Franse markt, het parlement vragen een „.permanen te" waarde voor de franc vast testel len, uitgedrukt in goud en dollars, de wisselkantoren af te schaffen en de franc vrijelijk inwisselbaar te maken tegen alle andere valuta's. 'De officiële prijzen voor goud en dollars en die op de zwarte markt ijn reeds enige tijd bijna gelijk. Het „nieuwe machtige imperialisme" van de Sowjet-leiders na de oorlog noemde Truman een obstakel voor de vrede. „Door infiltratie, omverwerping, propaganda en indirecte aggressie, heb ben de leiders van de Sowjetunie ge tracht de grenzen van hun dictatoriaal beheer uit te breiden", zo verklaarde hij. „Met cynische veronachtzaming van de hoop der mensheid spreken de Sowjetleiders van democratie, doch ves tigden zij dictaturen. Zij proclameerden nationale onafhankelijkheid, maar leg den nationale slavernij op. Zij preek ten vrede, doch wijdden hun energie aan de voorbereiding van aggressie en oorlog". Truman waarschuwde de Amerika nen: „Wij kunnen niet werkeloos blij ven staan, omdat de gevaren, die ons bedreigen, vele en ernstige zijn. Aan de andere kant moeten wij niet hyste risch worden. Naar alle waarschijnlijk heid zullen wij nog vele jaren ons aan zienlijke krachtinspanningen moeten getroosten voor de vrede. Doch wij be vinden ons in een krachtige positie en onze kracht groeit." In dit verband deed de president een felle aanval op de Amerikaanse isola tionisten, „die pogingen doen om onze kracht te verlammen. Isolationisme leidt naar oorlog, erger nog, het leidt naar de nederlaag in de oorlog." Waardering voor West-Europa. Waarderende woorden sprak Truman over de „bijna wonderbaarlijke" pro ductieverhoging van de Marshall-lan den en het „grootse getuigenis", dat zij hebben gegeven van hun wil om zich tot gemeenschappelijke verdediging te verenigen. Sprekende over de conferenties van Londen, verklaarde Truman, dat de daar ontworpen evenwichtige collectie ve strijdmacht het de landen mogelijk maakt zich de nodige militaire verdedi ging te verschaffen zonder daarbij een ondraagbare last op hun economie te plaatsen. Truman prees het plan-Schuman als een „van staatsmanschap getuigende stap" en als een voorbeeld van „de toe nemende eenheid van doel onder de vrije landen". De prinsessen Beatrix en Margriet hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de internationale hondententoon stelling, in het RAI-gebouw te Am sterdam. Onopgemerkt door het pu bliek wandelden zij ruim een uur met hun verzorgster, mevr. Pennink, over de tentoonstelling rond. Zaterdag, de laatste dag van de zaaiweek, een interkerkelijke evange lisatie-actie, is in het openluchttheater Berg en Bos te Apeldoorn een jeugd- samenkomst gehouden, waaraan enke le duizenden jongeren hebben deelge nomen. Ook prinses Wilhelmina heeft daar in het woord tot de jeugd gericht, -n haar toespraak stelde de prinses de jongelieden deze vraag: „Wat betekent Jezus Christus voor jelui?" Je leert hem niet kennen door je verstand, door te redeneren over hem, zeide zij. De weg tot hem loopt recht door ons hart. Tot Jezus mogen -wij gaan als tot een grote vriend. „Laten we niet naar de mensen kij ken en naar ons zelf, maar naar hem Dan ontdekken wij, dat het niet alleen om wat goede daden gaat, maar dat het hele leven een goede daad wordt ZESDUIZEND DUIVEN OP EELDE Zaterdag landden op het vliegveld Eelde vier „Pouglas"-vliegtuigen van een Deense luchtvaartmaatschappij 8e" laden met 6000 postduiven. De duiven werden Zondagmorgen om 5.00 uur en 5.30 uur van 't vliegveld gelost, om naar Denemarken te vlie gen. ACHESON ZAL OVER HET BUITENLANDS BELEID SPREKEN Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat Dean Acheson morgen te Dallas 'Texas) een rede zal houden over „het Patroon van de Amerikaanse buiten landse politiek." Meer dan honderdduizend inwoners van Bandung hebben gistermorgen ge luisterd naar redevoeringen van pre sident Sukarno en Pandit Nehru, welke laatste zoals bekend, thans 'n bezoek aan Indonesië brengt. De massa-bijeen komst vond plaats op het sportveld, waar enige spandoeken werden mee gedragen met opschriften als „Demo cratie en gerechtigheid voor Indiase leiders". Nehru, die als eerste sprak, zeide, dat hij deze doeken met veront waardiging had opgemerkt. De Indiase premier zeide, beter dan vele lieden te weten, wat socialisme is, in ieder ge val beter, dan velen, die deze leuzen propageren. Nehru sprak de hoop uit, dat India en Indonesië metterdaad zul len samenwerken aan de oplossing van de vele moeilijke vraagstukken. Presi dent Sukarno, die in de Sundanese taal sprak, deed opnieuw uitkomen dat Nieuw Guinea bij de eenheidsstaat moet worden ingelijfd en wel nog voor het einde van het jaar. Ook Zaterdag heeft Pandit Nehru een redevoering gehouden en wel voor de technische studenten aan de univer. siteit van Bandung. Daar wees hij erop. dat overal waar Sukarno gaat, het enthousiasme groot is. Hard werken en samenwerking zijn echter meer nodig dan enthousiasme, zo zeide hij Vrij- Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft bekend gemaakt dat acht Amerikaanse „C-47" trans portvliegtuigen in de loop van deze week naar Saigon zullen worden gevlo gen Deze toestellen zijn de eerste zen ding in het kader van de militaire hulp welke de Verenigde Staten aan Indo China zullen verlenen. heid bestaat ook niet uit zichzelf, doch gaat vergezeld van verantwoordelijk heid en verplichtingen, zeide Nehru, die zijn rede besloot met „Merdeka". Na de rede van Nehru heeft Sukar no zich tot de jongeren gericht, waar bij hij er in het bijzonder op wees, dat de onrust en de diefstallen dienen te verdwijnen. „Wat kan ik de vreem delingen in ons land zeggen?" zo vroeg de president zich af. De president deed een speciaal beroep op de jeugd, om een begin te maken met de „morele vernieuwing". In de nacht van Zaterdag op Zondag is een vechtpartij ontstaan tussen R.V. en P.P. beiden te Steenwijk. Tijdens deze vechtpartij werd P.P. met 'n mes in de rug gestoken, waardoor een long werd geraakt. De man werd in levens gevaarlijke toestand naar het zieken huis in Meppel overgebracht Tussen V en P bestond reeds lang een gespan nen verhouding. De politie stelt n on derzoek in. V. is in arrest. Met het lijnvliegtuig uit Djakarta arriveerde gisteravond op Schiphol de minister van onderwijs der Verenigde Staten van Indonesië, de heer Abu Hanifah. Prof. dr. Rutten, zijn Neder landse ambtgenoot was ter begroeting aanwezig. Met hetzelfde toestel arri veerde voorts de Nederlandse ambas sadeur in India, de heer A. Th. Lamping met zijn echtgenote. De heer Lamping komt naar Nederland voor besprekin gen op het departement van Buiten landse Zaken. VRIJE VERKIEZINGEN IN BERLIJN De drie Westelijke commandanten te Berlijn hebben de plaatsvervangende Sowjetrussische commandant, kolonei Yelisarof, schriftelijk medegedeeld, dat de meeste van zijn voorstellen voor het houden van vrije verkiezingen in ge heel Berlijn „onaanvaardbaar" zijn. Ia een mijn te Fenain, nabij Douai in Noordoost Frankrijk, is Zaterdag een gang op vijfhonderd meter diepte ingestort, waardoor zeven mijnwerkers van de buitenwereld werden afgeslo ten. Eerst Zondagochtend is men erin geslaagd, de arbeiders aan de opper vlakte te brengen. Zij bleken allen on gedeerd te zijn. Het nieuws van de instorting ver spreidde zich als een lopend vuurtje door het dorp en gezinsleden van de ingeslotenen groepten angstig bij de ingang van de mijn samen. Een red dingsploeg slaagde erin een luchtpijp aan te brengen, waardoor de mijnwer kers van verse lucht konden worden voorzien. Later hoorde men, dat door deze luchtpijp werd geroepen. Het op ruimen van het neergevallen gesteen te nam echter geruime tijd in beslag, doch men sprak de mannen beneden moed toe en werkte -zo hard men kon. De reddingspogingen werden na twaalf uur harde arbeid met succes bekroond Zaterdagmiddag is in het kanaal door Zuid-Beveland ter hoogte van de zogenaamde Postbrug tussen Kapelle en Ierseke de achttienjarige C. Meyer uit Kapelle door een Bazeler-boot over varen en verdronken. De jongeman, die het kanaal was overgezwommen wilde weer terugkeren en trachtte de boot voor langs te passeren. Dit mis lukte echter en met ontzetting zagen de talrijke baders hoe de jongen door het schip werd gegrepen. Het lichaam verdween in het kokende schroefwater en zonk daarna. Generaal Tsjoeikof, het hoofd van de Sowjetrussische controle-commis sie in Duitsland heeft Zaterdag schrif telijk bij de Amerikaanse Hoge Com missaris in West-Duitsland, McCloy, geprotesteerd tegen „de mishandeling van twee leden der Sowjetrussische repatriëringsmissie, toen deze zich, op 4 dezer, in de omgeving van Neuren berg, in de Amerikaanse zone van Duitsland, bevonden". Door Ameri kaanse autoriteiten is verklaard dat hun niets bekend is over het incident, waarvan generaal Tsjoeikof in zijn protestschrijven melding maakt. Geheel tegen de verwachtingen in heeft het Nederlands elftal Zondagmid dag te Helsinki de tegen het Finse elftal gespeelde voetbalwedstrijd met 14 verloren. Een spelmoment voor het Finse doel. V.l.n.r.: de Finse back Myntti; de doelverdediger Laaksonen en de Nederlandse middenvoor Michels. (TELEfoto) Twee mannen en twee vrouwen zjjn na een verschrikkelijke nacht omgeko men in een draaikolk aan de voet van een dam in de Allegheny-rivier bij Fittsburgh. Zij waren met een kleine plezierboot in de kolk geraakt en wer den stuurloos door de onzettende kracht van het water tegen de dam gebeukt, terwijl de watermassa's over het dek spoelden. Pas Zondagochtend slaagde men erin de overlevenden, vier mannen, die zich de gehele nacht aan het dek had den vastgeklampt, te redden, doordat men een kleine sleepboot tegen de dam aanvoer en de opvarenden van de kleine plezierkruiser van boord haalde. Tweeduizend belangstellenden sloegen dit waagstuk gade. Eén der omgekome nen was een sluiswachter, die met een Verwachting tot hedenavond Droog en zonnig weer met meest natige wind uit Oostelijke rich- ingen. Opnieuw iets hogere tem- eraturen dan gisteren. Dinsdag. Zon op: 4.20, onder 21.00: Maan op 2.30, onder 19.30. Tn Polen is 'n aantal Sowjetrussische Hongaarse en Tsjechoslowaakse geleerden aangekomen, voor een con ferentie over de bestrijding van de Co loradokever. In een campagne van twee weken heeft men de invasie van Colo radokevers ten Noorden van Stettin tot staan kunnen brengen Wij doen het eenvoudiger. Wij sturen er een stelletje schoolkinderen op af en zie daar, de zaak is gezond. D De Chris telijke Vrouwen-Unie ter bevordering van de matigheid heeft tijdens een bij eenkomst te Washington een motie goedgekeurd, waarin president Tru man verzocht wordt, zich van drinken te onthouden, omdat de president een voorbeeld voor het land dient te zijn. Truman voelt nattigheid met al die matigheid. Helsinki bestaat vierhon derd jaar en dus wordt er feest ge vierd En dacht u, vrienden, dat burge meester d'Ailly daar niét bij zou zijn? Och kom! O In Genève is de Duitser Hans Schwertslager gearresteerd, die in Mei uit een villa een Van Dijck heeft gestolen, ter waarde van 40.00P Zwitserse francs. Hij verkocht 't doek voor duizend francs en sindsdien i. het zoek. scherm in de buurt worden opgesteld, dat elke naderende bui onmiddellijk registreert. In Amerika kunnen ze tegenwoordig elke tien minuten een montagewoning met vier kamers kant en klaar afleveren. De huizen kosten zesduizend dollar, dat is enkele duizen den dollars goedkoper dan een gewoon huis van dezelfde afmetingen. Ze zijn wat mans, daar bij Ome Sam thuis. Ze fotograferen nu ook van 3300 meter hoogte in twee seconden 'n strook van veertig kilometer van het aardop pervlak. Voor het geval, vrienden, dat Teder jaar wordt aan de universitei van Champaigr- in Illinois 'n pro motiedag gehouden. Verleden jaar re genden drieduizend gediplomeerden daarbij doornat. En om een nat pak te voorkomen, zal deze keer een radar- Finse Sauna of koutoe douche, lood om oud ijzer I ge een tuintje bij uw montagewoning mocht wensen. Er is daar toch nog land genoeg Rocca Sinibalda in Ita lië is de eerste „wereldstad" geworden. De achthonderd inwoners van de „stad" hebben het wereldburgerschap aange nomen en hun woonplaats herdoopt in Rocca del Mundi" oftewel Rots der wereld. Tweeduizend arbeiders van een textielfabriek in Alexandrie zijn instaking gegaan wegens het in gebruik nemen van nieuwe machines, waardoor ze werkloosheid vrezen. En die wilden ze natuurlijk een klap vóór zijn! Liet wereldnieuws van vandaag komt niet uit Helsinki of uit Washington, zelfs niét uit Moskou. Het komt uit de omgeving van Purmerend. Uit de Ring vaart daar in de buurt is namelijk een goud-aal opgehaald. Het dier, waarvoor de directeur van Artis grote belang stelling had. is naar de Amsterdamse dierentuin overgebracht. Luistert verder vrienden. Aan de andere kant van Purmerend. de richting van Wa tergang uit. werd aan de Kanaaldijk enige tijd geleden een bokje geboren, dat twee normale achterpoten. doch maar één kromgegroeid "oorpootje had Het beestje dat men in -n liet. wan delt nu op twee ach'e: otje op deze wereld eD het bevindt zich er best bij! Bij Krakow is een nieuw hoog- ovenbedrijf in aanbouw De arbeiders stad (voor 100.000 mensen) bouwt men er meteen maar bij. Bijna honderdduizend bezoeken zijn gisteren op het Hilversumse Sport- park verzameld geweest, om de viering van het VARA-jubileumfeest bij t-ef wonen. Onder hen bevonden zich op de gereserveerde tribune o.m. minister president dr. W. Drees en de Ministers Mansholt en In 't Veld. Voorts waren aanwezig bekende figuren uit de radio-wereld, als vertegenwoordigers van de Radioraad, van de V.P.R.O., de N.R.U. en de Wereldomroep, van velq onderdelen der democratisch-socialistische beweging in Nederland, alsmede een aantal buitenlandse gasten uit Frankrijk, Engeland, Duitsland, en Scan' dinavie. Op vier podia werden vier programma's tegelijkertijd uitgevoerd, totdat op het zestig meter brede hoofdpodium om twaalf uur de grote revud begon, die het 25-jarige VARA-leven in woord en muziek uitbeeldde. Vooraf echter had de algemeen voorzitter van de VARA, mr. J. A. W. Burger, eeni openingsrede gehouden, waarin hij er o.m. op wees,dat de radio evenmin als het socialisme grenzen kent. Allen van binnen en huiten de grenzen getuigen hier van het feit, dat de socialistische beweging beslag heeft gelegd op d« geesten der grote massa der Europese bevolking. Om twaalf uur werd het VARA-vuur hjj het hoofdpodium ontstoken van een fakkel, die estafette lopers hadden aangebracht vanuit het Parkhotel in Amsterdam, waar vijfen twintig jaar geleden de VARA werd gesticht. traden op en vulden de dag met hun programma's. Reeds om zeven uur stroomden de eerste bezoekers het ter rein op en toen, later op de dag, da drukte toenam, bleek de verkeersrege ling, die dank zij uitgebreide maatre gelen van de politie, welke tot honderd man versterkt was, uitnemend te func- tionneren. Met mobilofoons, walkie-talkies en zelfs door middel van een vliegtuig in de lucht regelde de politie het verkeer en zo perfect bleek de organisatie dat geen enkel ongeluk te betreuren valt. Het uitgestrekte terrein was door honderden vlaggen omgeven en bood met de massa's bezoekers in zomerkle dij een fleurige aanblik. Door middel van speciale paddestoel-luidsprekers bleek het mogelijk, op de vier hoeken van het terrein naar vier programma's tegelijk te luisteren, zonder dat deze elkaar noemenswaard stoorden. Slechts één wanklank werd vernomen, name lijk toen bleek, dat valse, ongestempel de toegangskaarten in de omgeving van het station werden verkocht, waardoor verscheidene bezoekers werden gedu peerd. De politie stelt een onderzoek Alle vroegere en huidige medewer kers en medewerksters van de VARA hebben aan het welslagen van de dag, die begunstigd werd door prachtig zo merweer, hun krachten gewijd. Zang verenigingen, muziek-ensembles, ac teurs en actrices, voordrachtskunste naars en apostelen van de kleinkunst collega reeds eerder had getracht de op varenden met een kleiner schip te red den. Eenmaal aan boord van de plezier kruiser, konden zij niet meer terug en één van hen werd door de overspoe lende watermassa's meegesleurd. Een poging om de drenkelingen met een door een luchtschip neergelaten touwladder, te redden, mislukte ook, zodat de ongelukkigen de dag moesten afwachten, voordat de overlevenden onder hen konden worden geborgen. Negen kinderen overleden In een communiqué van de Hon gaarse regering is de arrestatie bekend gemaakj van dr. Ferenc Farago, hoofd van het micro-biologisch insti tuut te Boedapest, en vijf assistenten, die worden beschuldigd van kinder moord. Door een misdadige zorgeloosheid zijn een aantal kinderen kinkhoest-in- jecties gegeven, die met tetanus waren besmet, aldus het communiqué. Van de 25 kinderen, die op twee en drie Juni in een ziekenhuis werden opge nomen. stierven er negen. Ook 'n aan tal andere kinderen werden op deze wijze geinfecteerd Tijdens een voetbalwedstrijd in Gennep tussen een Gennepse ploeg en een elftal uit Nijmegen alarmeerde plotseling het fluitje van de scheidsrechter de in het zweet huns aanschijnszwoegende spelers, ofschoon niemand zich op dat moment van enige overtre ding bewust was. De scheidsrech ter riep de aanwezigen op tot een krijgsraad inzake een plotseling opgedoken bijzonder probleem: by zyn omzwervingen over het ■>eld was zijn oog gevallen op een nestje leeuwerikseieren, waar door hij het ergste vreesde als oerd doorgespeeld. Ten slotU oerd men het er 0ver eens om cU ■itjes tijdelijk veilig buiten hei peelveld te bewaren. Na afloo; terden ze weer in het nestje ge- 'gd. Het leeuwerikkenpaar i< blijkbaar zo geschrokken van dt beweging op het veld, dat het niet meer op het nest is teruggekeerd De dag eindigde met de apotheose, die de verrassing voor alle bezoekers was. Nadat namelijk de beroemde Franse chansonnier Jean Sablon op het hoofdpodium zijn meest bekende lied jes had gezongen, waarbij hij vaak in het Engels zijn eigen toelichting gaf, en nadat de minister-president dr. Drees een korte toesprak had gehouden, werd het ledental van de jubilerende Vara bekend gemaakt, dat meer dan 230.000 bleek te bedragen.. Daarmede was het feest ten einde. Studenten vernie'den een tribune Een agent van politie te Delft betrap te Zaterdag om ongeveer vijf uur twee studenten, die bezig waren vernielin gen aan te richten aan de tribune, wel ke in de kloostertuin van het Prinsen hof is gebouwd in verband met de ko mende opvoering van „Elckerlyc" in het kader van het Holland-festivaL Zij hadden teeds een schakelbord ver nield en een schijnwerper gereed ge legd om mee te nemen. De politie be schouwt zulk een daad van vandalisme niet meer als een studentengrap en heeft de 23-jarige C.M.B. en de 26-ja- rige H.T.C. in arrest gesteld. Om de sigarenfabrikanten tegemoet te komen heeft minister Lieftinck be sloten de 3 proc. omzetbelasting op de sigaren voorlopig te laten vervallen, daar het op het ogenblik nog niet mo gelijk is de banderollebelasting te ver lagen, in verband met de overeenkomst met de Benelux-landen. Binnen afzien bare tijd bestaat echter de mogelijk heid. dat in overeenstemming met de Benelux-landen de banderollebelasting wordt verlaagd, aldus meldt het Hbld. i

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1