Stroeve besprekingen over de betalingsunie Kort Bestek Dit jaar 15000 jongens in dienst De administrateur te Schagen verduisterde minstens f 18.000 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Minister Van den Brink prijst het vruchtbaar particulier initiatief Labour-manifest is een partijpamflet De uitvoeringsorganisatie van sociale verzekering wordt vereenvoudigd Franse pers eist opheldering Brand in twee wagons met kinderen Zaterdag 17 juni 1950 7Tïo. 10823 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Belgie weigert officiéél deelname Onre buren kunnen de kosten niet opbrengen DUITSLAND HEEFT WEER EEN DIPLOMAAT IN LONDEN De Koninklijke: „Pal in de branding Nieuwe begroting van Oorlog ingediend Pe zaak der generaals «Heilige Vehme ver- kapte Nazi-organisatie Weerbericht Arabieren sluiten een veiligheidspact Nehroe steunt Djakarta's aanspraken op N Guinea Plezierboot omgeslagen Reeks vergrijpen over vijf jaren ,King George V" in moitenballen de Sociale verzekeringsraad als overkoepelend orgaan Spelend kind oorzaak van auto-ongeluk HARRIMAN ASSISTENT VAN PRESIDENT TRUMAN Alle passagiers bleven ongedeerd BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Teleioon 2345 fostgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BLTLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties taJuttertje*") tot *5 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Gisteren zijn de inleidende onderhandelingen inzake de Europese betalings- unie te Parijs hervat. Mon neemt aan, dat de besprekingen vandaag tot een einde zullen worden gebracht. Enkele ministers vormen de vergadering, in het kader van het uitvoerend comité der O.E.E.S. Ongeacht de beslissing, die dit comité zal nemen, de eindbesluiten zullen moeten worden genomen door de Raad der Ministers der O.E.E.S., die einde Juli zal bijeenkomen. Bevestigd werd, dat Belgie thans officieel het ontwerp-plan heeft verworpen. De klacht van Belgie is, dat het in het plan een rol als „bankier" voor andere Marshall- landen is toebedeeld, die zijn materiële middelen verre te boven gaat. Boven dien zou het land zelf de Marshall-hulp worden ontzegd, die het dringend nodig heeft. t men. Vandaag zal men opnieuw trach ten uit de impasse te geraken. Te Parijs is men van oordeel, dat het probleem, ontstaan door Belgie's afwijzende houding, nog zou kunnen worden opgelost in onderhandelingen tussen Belgie en de ECA en niet door besprekingen in de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Belgie acht zichzelf niet in staat, een storting in net internationale fonds te doen van 15 pet. van het to tale volume van zijn buitenlandse handel. Zo men weet wordt de kapi taalsbehoefte geschat op 3.926 millioen dollar. Belgie is een grondstoffenver- werkend land en heeft altijd een om vangrijke handel gehad. Maar het zou onrechtvaardig zijn, aldus zegt men, het uit dien hoofde verplichtingen op te leggen, die het niet zou kunnen nakomen, zonder zichzelf in moeilijk heden te brengen. Belgie acht de keuze van de buiten landse handel als criterium ongerijmd. Op deze manier zou bijvoorbeeld het aandeel van Frankrijk 20 pet. hoger zijn dan dat van Belgie. Belgie zou zich het liefst bij een gematigd crite rium aansluiten. En men hoopt nog altijd, dat Belgie's weigering om zich door zijn O.E.E.S.-partners te laten „wurgen" begrepen zal worden en dat ten slotte een redelijker basis zal worden gevonden. En wat, zo zegt men, zou er ten slot te gebeuren, als Belgie zich verplicht, zich terug te trekken uit de betalings unie? Reeds is bekend, dat ook Zwit serland in dat geval niet zal toetreden en er zouden dan schier alleen „debi teur-landen overblijven. Men ziet niet goed in, hoe in zodanige omstan digheden een Europese betalingsunie tot stand kan worden gebracht. Gisteravond laat ging men uiteen, zonder dat een beslissing was geno- Dr. Hans Schlange-Schoeningen, een 63-jarige voormalige Pruisische cavalerie-officier, is Vrijdag te Lon den aangekomen als de eerste Duitse officiële vertegenwoordiger daar sinds 1939. Schlange-Schoeningen, die als anti- nationaal-socialist bekend staat, ver klaarde bij zijn aankomst: „Mijn voor naamste taak is mijn Engelse gasthe ren te tonen dat er een nieuw Duits land bestaat, dat ik met trots verte genwoordig". Hij is een der vijftien consuls-gene raal, die Duitsland in het buitenland zullen vertegenwoordigen. Prof. dr. 3. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, opende gistermiddag in de Haagse Dierentuin de jubileumtentoonstelling van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij, die het zestigjarig jubi leum viert. In een toespraak zeide de minister verheugd te zijn, dat het zestigjarig jubileum, in tegenstelling tot de 25- en 50-jarige jubilea, in vredes tijd valt. „De Nederlandse regering grijpt deze gelegenheid gaarne aan om van haar bewondering voor het vele, dat tot stand is gebracht, te getuigen' al dus de minister. Gezien groei en kracht van de Koninklijke zou hij deze maatschappij het devies „pal in de branding" willen meegeven. Minister Van den Brink verheugde zich over het rijpende inzicht in ons land, dat de welvaart van ons volk het beste wordt gediend door een harmonieuse vereniging van particu lier initiatief en leiding door de over heid, van de beginselen van economi sche zelfverantwoordelijkheid en eco- Stap voor stap naar Departement van Rijksverdediging Blijkens de nieuwe begroting van Oorlog, welke bij de Tweede Kamer is in gediend, zal het aantal dienstplichtigen in 1950 ten naaste bij 15.000 man be dragen. Het gros der dienstplichtigen, met uitzondering der toekomstige officie ren en onder-officieren zal een eerste oefening van een jaar krijgen. Voor enige specialistische wapens en dienstvakken kent de dienstplichtwet een langere maximale tijd. De minister acht het volstrekt noodzakelijk, dat aan de termijnen van eerste oefening, in de dienstplichtwet bepaald, voortaan weer stipt de hand wordt gehouden. De lichting 1950 zal niet ten volle worden benut, zjj het dan ook, dat wel uit deze lichting zoveel mogelijk officieren en onderofficieren zullen worden opgeleid. bracht in de ter R.T.C. gesloten over eenkomsten zal wel niet geheel houd baar blijken te zijn. In afwijking van -de gewone gang van zaken zal de minister het voor het jaar 1950 en volgende jaren te volgen defensiebeleid in een afzonder lijke nota aan de Staten-Generaal aan bieden. Ten aanzien van de wens om in 1950 te geraken tot een departement van Rijksverdediging worden stap voor stap vorderingen gemaakt. Reeds nu heeft de coördinatie en het nauwere contact tussen de verschillende onder delen van de strijdmacht vruchten af geworpen. De toelichting zegt verder, dat de tot nu toe in de vredesorgani satie voorkomende stormschool zal wor den omgezet in een korps Commando troepen. De kosten der Nationale Re serve zijn geraamd op een gemiddelde sterkte van 12500 man. Voor kosten van vervoer van personeel en mate- rir naar en van Indonesië :'s uitge- t jn 61.240.000. Als kosten der demobilisatie komt op de buitenge wone dienst voor 48.105.000. Het eind cijfer van de begroting is 851.987.886. Voor het lopende begrotingsjaar aldus zegt de toelichting is het beeld verkregen, dat in een zo snel mogelijk Ifempo de terugVoering van de troepen van de K.L. en L.S.K. zal dienen te worden bewerkstelligd, terwijl tevens de reorganisatie en uiteindelijke op lossing van het K.N.I.L. met spoed dient te worden voltooid. De termijn van zes maanden, tot uitdrukking ge- In de geruchtmakende „zaak der ge neraals" hebben enkele getuigen nieu we onthullingen gedaan. Zij vertel den, dat zowel in Frankrijk als in an dere landen een ondergrondse pro- Nazi-beweging, genaamd „De heilige Vehme" werkzaam is aan welks hoofd Fransen en Duitsers zouden staan en waarvan Marcel Déat, gewezen Frans volksvertegenwoordiger, die met de Duitsers collaboreerde, een der lei dende figuren is. Déat vertoeft nog steeds in het buitenland en men is zijn spooi%bijster. Ook Roger Peyre, die van Brazilië naar Bolivia is ge vlucht, zou een vooraanstaand leider van de Heilige Vehme zijn. De getui gen verklaarden, dat Peyre op bevel "an Nazi's in Argentinië, de generaals Revers en Mast in hex geding heeft gebracht. De organisatie zou gepoogd hebben, in het Franse bestuursappa raat en in de pers binnen te dringen Verwachting, geldig tot heden avond: In de loop der dag weer toenemende bewolking met in de middag h'ei en daar enige lichte regen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren ZONDAG iuiuuiu. Zon op 4.19. onder 21.03; Maan op 6.22, onder 23.39. MAANDAG: Zon op 4.19, onder 21.03; Maan op 7.41, onder 23.58. nomische gemeenschapsvqrantwoorde- lijkheid. Het particuliere initiatief is een onmisbare motorische kracht voor de welvaartsontwikkeling, Spreker noemde de zestigjarige „Ko ninklijke" een monument van parti culier initiatief, waarvan de werking, nationaal en internationaal, vrucht baar is geweest. De vruchtbare en lo yale samenwerking tussen maatschap pij en regering acht de minister een bewijs voor zijn stelling. Vijf Arabische landen, te weten Egypte, Saoedi-Arabie, Syrië, Libanon en Yemen, hebben tijdens een bijeen komst van de politieke commissie der Arabische liga besloten, een collectief veiligheidspact te ondertekenen. Irak ondertekent niet „om technische redenen" en Jordanië, het zevende lid van de Liga, was op deze zitting niet vertegenwoordigd. Acheson zegt De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft gezegd, de verklaring van de Britse Labour-partij over de eenheid van Europa als een „partij pamflet" te be schouwen. Hij wenste daarom geen commentaar te leveren. India steunt de Indonesische aanspra ken op Westelijk Nieuw-Guinea, aldus heeft Pandit Nehroe, de premier van India, tijdens een persconferentie in Djakarta verklaard. Hij zei van mening te zijn, dat benadering van het pro bleem van historische en aardrijkskun dige zijde aan de stellingen van Indone sië gewicht verleent. Het gaat om de voordelen van vooruitgang en ontwik keling. Daarom moet Nieuw-Guinea in ieder geval bij Indonesië worden ge voegd. Vijftien passagiers verdronken Een jacht, waarmede een aantal personen uit Rajkot, in West-India, vertrok, voor het maken van een ple ziertocht naar de Arabische Zee, is Donderdag in de Golf van Koetsj om geslagen. Vijftien inzittenden, waar onder een aantal meisjes, verloren het leven. Tot dusverre zijn elf lijken ge borgen. Fraude bij de Vleeskeuringsdienst Zoals wjj reeds eerder berichtten, werd de voormalige administrateur bij de Vleeskeuringsdienst te Barsingerhorn, G. T. uit Schagen, bij zijn thuis komst van een vacantiereis gearresteerd, verdacht van verduistering. Overj deze arrestatie vernemen wjj thans nog het volgende: De politie was op da hoogte van het feit, dat T., die zijn vacantie in Frankryk had doorgebracht, van plan was met de Pargse trein naar Nederland te reizen. Terstond wer den de nodige maatregelen genomen, zodat T., toen hij in de nacht van Woensdag op Donderdag per taxi in Schagen arriveerde, onmiddellijk kon worden aangehouden. T. werd direct verhoord en legde daarbij reeds een gedeeltelijke bekentenis af. Men neemt aan, dat T. minstens 18000.-— ver duisterde. eigen bate aangewend. Het is nog niet bekend, hoe groot het door T. ver duisterde bedrag is, doch onder voor behoud noemde men reeds een bedrag van f 18000. Het is echter geenszins uitgesloten, dat het verdwenen bedrag nog veel hoger is. De vraag rijst, hoe het mogelijk is, dat gedurende een reeks van jaren op zo grote schaal verduisteringen kon den worden gepleegd, zonder dat zij, die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken in dit overheidsbedrijf, daar ooit iets van hebben gemerkt. Men kan immers met het geld van de gemeenschap niet voorzichtig genoeg zijn. Spoedige opheldering is daarom zeer gewenst, opdat de Vleeskeurings dienst, die in het verleden niet al te gunstig bij de veehouders stond aan geschreven, niet opnieuw in discre- diet gerake. Men deelde ons mede, dat uit het voorlopig onderzoek is gebleken, dat het hier om niet geringe bedragen gaat, die door T. feeds vanaf 1945 moeten zijn verduisterd. De zaak kwam aan het licht doordat een ko- lenleverancier, die f 1100 van de ver werkingsinrichting te vorderen had en steeds door de administrateur aan het lijntje werd gehouden, er genoeg van kreeg en zich tot de politie wendde. Bij controle werd in de administra tie een door S. getekende kwitantie aangetroffen. S. had echter nog nooit een cent ontvangen en was van deze „kwitantie" totaal onkundig. Thans werd het onderzoek met kracht voort gezet en het kwam vast te staan, dat T. in de jaren van zijn administra teurschap op veel te grote voet leef de en het ene gat met het andere stopte. Het hem toevertrouwde geld van de gemeenschap heeft hij ten Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale ver zekering. Het wetsontwerp is ingege ven door de overtuiging, dat het naast elkaar optreden van overheids- en be drijfsorganen, alsmede de omstandig heid, dat de werkgever de keuze heeit uit verschillende bedrijfsorganen in be paalde gevallen een efficiente werk wijze belemmert. Het zwaartepunt van de uitvoering der sociale verzekering zal gelegd wor den in handen van organen van het georganiseerde bedrijfsleven. Voor de thans bestaande algemene bedrijfsver enigingen zal in de nieuwe organisatie geen plaats meer zijn. De nieuwe bedrijfsverenigingen zul len, naast de overkoepelende sociale verzekeringsraad de uitsluitende dra gers der verzekering worden en onder toezicht staan van een centraal orgaan, waarin naast vertegenwoordigers van de georganiseerde werkgevers en werk nemers ook vertegenwoordigers van de centrale overheid een plaats hebben. Ten einde een efficiente uitvoering te waarborgen zal een centrale administra tie worden ingesteld met districtskan toren. De status van de medische dienst zal niet wettelijk geregeld wor den. Het ontwerp van wet, houdende re geling van een herziene ouderdomsver- zekering verkeert in een gevorderd stadium van voorbereiding. In afzon derlijke wetsontwerpen wordt voorge steld de ziekte- en kinderbijslagverze kering te legg-m in handen van de nieu we bedrijfsvereniging. Ook de uitvoe ring van de nieuwe oudardomsverzeke- ring zal reeds aanstonds aan de nieuwe organen worden toevertrouwd. Liet echtpaar H, dat per taxi onderweg was van Horst naar Venlo, kreeg tijdens de rit hooglopende, slaande ruzie met de chauffeur. Meneer H. wilde het stuurwiel grijpen om de auto uit te komen. Dat lukte wonderwel, want de wagen klom een meter hoog in een boom, en werd danig beschadigd. Me neer H. zal zich nu moeten verantwoor den voor bedreiging en vernieling. Twee ernstige feiten, zelfs als je eigen hachje er gevaar bij loopt. De Ve luwse boerendansers uit Putten, iie reeds eerder een verzoek kregen voor een tournee door Amerika, hebben thans een uitnodiging ontvangen voor een reis in 1951 door Israël. Ook zijn besprekingen gaande voor een tournee door Zwitserland. Zou dat ook niet iets zijn voor onze Westfriezen uit Stompeto- ren? De hooiers uit het „Poepen- land". de „hannekemaaiers", zijn zowat uitgestorven. En de man uit Belling- wolde, die dit jaar voor de dertigste maal een hooiïng meemaakt in dienst van een Friese boer, is dus een unicum geworden. rve Standard Oil Development Com- pany te New York heeft bekend ge maakt, dat zij tezamen met de Rutgers- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiuiHiiiiiiiiiiii universiteit een nieuw middel voor de verdelging van zwammen heeft uitge vonden. Slecht nieuws voor feestrede naars en journalisten! De „Manoeran" van de „Nederland" kwam Donderdag vijf minuten vóór het Engelse schip „Perthshire" in East London aan en won daarmee de run op de enige anker Val ik óók onder de sociale verzekering? plaats, die deze haven biedt. Het schip vertrok een uur vóór zijn concurrent uit Port Elisabeth. O Het tiende jaar van een huwelijk is een gevaarlijk jaar, aldus een Engelse statistiek. Op 260 echtscheidingen hebben zich 110 voor gedaan in het tiende jaar, 70 in het vijfde, 60 na het twinstigste, 18 na het tweede, 1 na het eerste en 1 nog vóór het verstrijken van het eerste. Maar dié lieden hadden er beter helemaal niet aan kunnen beginnen. £)e cognac zal dit jaar wel duur wor den. Althans nog duurder dan ge woonlijk. Want een zware hagelbui heeft de helft van* de druivenoogst in Cognac vernield. Er waren hagelstenen van twee ons bij. Denemarken heeft de Britse autoriteiten in Duitsland ver zocht, de bepalingen over het gebruik van jachtgeweren door Duitsers te verzachten. Want het land aan de Sont wordt overstroomd door konijnen, die uit het Zuiden komen. De beroeps wedders en andere winstmakers in Amerika verdienen per jaar zes milliard dollar, dat is meer dan de 100 grootste maatschappijen tezamen. Vijftig mil lioen volwassenen verspelen jaarlijks dertig milliard. Eén van Engelands beroemdste oorlogsschepen, de 35.000 ton meten de „King George W" heeft door sleepboten getrokken, de hanen van Portsmouth verlaten. De „King George V" 2al in Gareloch, Schot land, toegevoegd worden aan de z.g. Engelse mottenballen-vloot De kanonnen en de overige uit rusting zijn grondig afgedekt tegen de inwerking van het weer. De rampen bij Bahrein Het links-onafhankelijke Franse blad Franc-Tireur schrijft naar aanleiding van de vliegrampen bij Bahrqjn, waar bij twee Skymasters van de Air France zijn verongelukt, dat zich aan boord van het eerste verongelukte toestel de Franse inspecteur Charles Rivet van het ministerie van financiën bevond. Deze had een volledig verslag bij zich over de zwarte handel in dollars op de markt te Saigon. Hierbij zouden voor aanstaande personen betrokken zijn. Ook zou volgëns de France Soir de Franse gezant Henri Maux aan boord zijn geweest. Deze bracht voorstellen over voor een conferentie over een verdrag tussen Frankrijk en Vietnam. Het rechtse Franse blad Epoque eist openbaarmaking van de resultaten van het onderzoek naar de oorzaken van de rampen. Drie zwaargewonden Doordat een spelend kindje onvoor zichtig de weg overstak, gebeurde op de Rijksstraatweg van Brummen naar Dieren gisteravond een auto-ongeluk, dat drie zwaar gewonuen als resultaat had. Uit de richting Brummen kwam een volkswagen, bestuurd door Van E. uit Haarlem, terwijl naast hem K. uit Arn hem zat. Een 5-jarig kindje van de familie Vugt uit Spankeren liep een bal achterna op de rijweg. De bestuurder van de volkswagen wilde een aanrij ding voorkomen, raakte evenwel toch het kind en vloog daarna met volle vaart tegen een boom. Beide inzitten den van de auto werden ernstig gewond en het kindje heeft vermoedelijk een hersenschudding opgelopen. K. werd naar een ziekenhuis te Velp vervoerd, Van E. werd in een nabijzijnde wo ning binnengedragen. De volkswagen werd totaal vernield. Averell Harriman, de reizende am bassadeur van het plan-Marshall, is Vrijdag benoemd tot bijzondere assis tent van president Truman. In zjjn nieuwe functie zal hij de president bijstaan in de behartiging der uitge breide internationale verplichtingen der Verenigde Staten. Als bijzondere Amerikaanse afge vaardigde voor de ECA in Europa zal Harriman worden opgevolgd door zijn assistent Milton Katz, die eveneens de rang van ambassadeur zal hebben. Gisterochtend om tien over half tien is op de spoorlijn HilversumUtrecht brand uitgebroken in de laatste twee wagons van een trein, waarmee kinde ren een schoolreisje maakten naar Arnhem. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De kinderen konden de brandende trein ongedeerd verlaten. De trein werd tot stilstand gebracht om de Maartensdijkse brandweer gele genheid te geven de brand te blussen. Het electrische bovennet brandde door, waardoor de hele lijn Utrecht— Hilversum stroomloos kwam te staan. Zeventig kinderen, die wat overstuur waren, zijn naar Hilversum terugge bracht, de overigen hebben de reis in een andere trein voortgezet. De oor zaak van de brand is gelegen dn het warmlopen van een as. Het reigers- verkeer ondervond vrij grote vertra ging. Reizigers van Utrecht naar Hil versum moesten over Baarn reizen. In de loop van gistermiddag was de ver traging eerst opgeheven. Kort na middernacht is te 's Gra- venhage de 65-jarige weduwe G. M. L. E.van H. door een tramwagen van lijn 14 overreden. Zij werd deer lijk verminkt en overleed ter plaatse.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1