Onze gasvoorziening in de naaste toekomst v.v. Nieuws uit Wlerlngen Succes had een slecht jaar Voorgesteld wordt een N.V. voorde kop van Noordholland op ie richten n waarin de ge^ToornrS^^^r f" °P de der Zij omvat voorlopig Alkmaar, Den Helder, en de Langedijk Texel (Gdmeente-ontvanger in het zilver Vervolg Stadsnieuws IN HET KORT Successen voor de Morali's 't Zwembad aan de Dijkweg Burgerlijke Stand Pim, Pam en Pom op avoniuur in Luilekkerland Tentoonstelling „Van Schaap tot Deken" ook voor ouderen Strassburger geeft nog drie voorstellingen Polowedstrijden in het bad aan de Dijk Burgerlijke Stand Hoofdingelanden in vergadering bijeen De optocht van de speeltuinen Kolkman en Kammeyer in het elftal van de Landmacht Dansavond afgelast VAN MARSDIEP TOT IJ Besommingen l|muiden Urk aaneensluiten. niet alleen staten zich aaneensluiten, maar ook tal j kleine zelfstandigen langzamerhand weran™"™") fabripken' zodat de den samengesmolten, die, op een veel brüere h-i? grotere lichamen wor- betere resultaten kunnen komen. werkende, tot economisch Reeds vóór de oorlog was er wat streven merkbaar om de kleinere niet »™^!iü8V(K'!I,e,lin|: betreft een blneren en Alkmaar heeft daarvan geDrofite^^ ^"de fabrieken te com- fabricage z«n gasproduct over eenXtJSL'Wei™ tribueren. K aantal kleinere gemeenten te dts- «chcmker^door dTtasWl.ng "n^n dit be zoeken in hoeverre het gewenst «as d-Z taak ha<1 te onder een sneller tempo tot stand te bremr» c ncentratle der gasvoorziening ln maar het Is bekend, daV^nÏt dSt.fi 18 n<* n,et *ereed' ning van het Dep. van EwnZJhe bureau Energievoorzie- concentratie der gasvoorziening e" (nertulbd was van het nut van Energiebedrijven. beruchten gingen over het stichten van Prov. Er werd contact gezocht Dit leidde in de kop van Noord-Hol land tot een contact zoeken tussen de gemeentebesturen van Alkmaar, Den Helder en de Langedijk (gecombineerd met Sint Pancras) en er werd, onder voorzitterschap van wethouder mr. Leesberg uit Alkmaar naar een moge lijkheid van samenwerking gezocht. Men stelde zich in verbinding met de directeur der gasvoorziening van het Directoraat-Generaal der Energievoor ziening van het Dep. van Economische Zaken en besloot door het Ingenieurs bureau „Mabeg" te Utrecht een rap port te laten uitbrengen. Dit verscheen in April 1949 en werd in Augustus van dat jaar gevolgd door een aanvullend rapport, waarna het de basis vormde van verdere besprekingen. Uit het rapport blijkt, dat de kost prijs in de fabrieken te Den Helder en De Langedijk zodanig is, dat handha ving daarvan economisch niet verant woord is. Wel is dat het geval in Alk maar, dat gas voor een zeer gunstige kostprijs kan leveren, o.a. door het be zit van een watergasfabriek zowel als van een koolgasfabriek, waarbij mag worden opgemerkt, dat het watergas tegenwoordig goedkoper dan het kool- gas kan worden geleverd en dus zoveel mogelijk gefabriceerd moet worden. Het bleek gewenst nog in dit jaar voorzieningen te treffen, maar men moest daarbij zeker zijn van een onge stoorde gasvoorziening met een zekere reserve voor de spitstijden. Voor dit laatste zijn onderhandelingen gevoerd met de Hoogovens in Velsen, die een hoeveelheid suppletiegas kun nen leveren. Dit kan momenteel niet meer dan 20.000 m3 per etmaal bedra gen waarvan Enkhuizen recht heeft op de helft. Men hoopt evenwel, dat Enk huizen daarvan afstand zal willen doen en het bestuur dier gemeente heeft reeds medegedeeld in principe genegen te zijn tot de op te richten „pool" toe te treden. De voorwaarden van de Hoogovens worden thans acceptabel geacht en een volledige concept-overeenkomst kan spoedig verwacht worden waarbij de commissie meent, dat geen contract op lange termijn moet worden afgesloten om de handen vrij te hebben als over enige jaren het nieuwe kolenverde- lingsbedrijf, dat waarschijnlijk aan het Noordzeekanaal zal worden gesticht, gereed zal zijn. Het transport De voorziening in ons land vanuit een klein aantal grote productiebedrij ven, zoals door de regering wordt be oogd, zal geschieden door een uitge strekt hogedruk-buizennet. Bij de gas voorziening op verre afstand, zoals de Hoogovens en de Staatsmijnen die ver zorgen, zijn de transportleidingen me rendeels in handen van de producen ten. Voor de afnemende gemeenten schuilt hierin het gevaar, dat zij voor taan wat de prijsregeling betreft bij de in de toekomst te sluiten contrac ten aan de willekeur der procudenten worden overgeleverd. Men streeft er dan ook naar om in de toekomst te ko men tot het vormen van een of meer dere grote afzonderlijke gastransport- maatschappijen, welke de schakel vor men tussen producenten en distribuan- ten. In afwachting van een landelijke regeling is het van belang in de kop van Noord Holland het transportvTaag- stuk zo op te lossen, dat de leidingen in elk geval niet het eigendom zijn van de Hoogovens en opgenomen kunnen worden in de eventueel te stichten transportmaatschappijen. Door de me dewerking van de directeur der gas voorziening is een eenvoudige oplos-^ sing gevonden doordat door en voo- rekening van 't Rijk alle voor de te vor men combinatie nodige transportleidin gen gelegd zullen worden. De „poo betaalt dan daarvoor een jaarlijkse annuïteit. De ondernemingsvorm Na ernstige overweging is de com missie van oordeel, dat het te stic en regionale bedrijf het beste de vorm van een N.V. zal kunnen krijgen, ue commissie heeft zich Beraden oye^ e wijze waarop de te stichten N.V. aa taak als gasproducent kan worden mo^ gelijk gemaakt en concludeerde, elke deelnemende gemeente be moet zijn haar eigen productiebednji als zij dat bezit - aan de N.V. des gewenst in huur af te staan ten ein e het ten nutte van alle deelnemers e doen exploiteren. Het zo geproduceer de gas, alsmede het gas van de Hoog ovens ingekocht, wordt dan door d< N.V. aan aUe deelnemende gemeenten bij afzonderlijke zoveel mogelijk uni forme overeenkomsten geleverd. Met het oog op het grote belang van dit alles adviseert de commissie de be trokken gemeenten over te gaan tot het stichten van de N.V. ..Gasvoorzie ning Kop Noord-Holland" en beveelt een zeer spoedige totstandkoming der aanbevolen samenwerking aan. Diverse bijzonderheden. In een conferentie met de voorzitter en de secretaris der commissie de heer P. I. Wesdorp, directeur der ge- meente-lichtbedrijven te Alkmaar gistermiddag ten stadhuize te Alkmaar gehouden, zijn van dit grote plan di verse onderdelen nader in het licht gesteld. Het ligt in de bedoeling van het Rijk in de toekomst hier te lande 3 of 4 kolenverdelingsbedrijven in het leven te roepen met transportlijnen naar de daarvan gas-afnemende gemeenten, welke dan als distributiebedrijven op treden. Als de tijden veranderen moe ten de bakens verzet worden en men zal gasgebieden kunnen maken met een omvang van plm. 30.000 a 35.000 afne mers. In Alkmaar wil men dat niet af wachten, maar trachten de regeling vóór te zijn, wat betreft de gaslevering in de kop van onze provincie. De fa brieken in Den Helder en de Lange dijk kunnen niet economisch doorwer ken, wat wel het geval is met de vry nieuwe en vrijwel geheel afgeschre ven fabriek van Alkmaar waar men ook op grote capaciteit watergas kan fabriceren. Tot Alkmaar worden dan natuurlijk gerekend alle gemeenten die nu reeds gas van deze fabriek be trekken. Men zal altijd de moeilijkheid van de spitsuren ondervinden en zal daarom aan een suppletie van de Hoog ovens gebonden zijn. Natuurlijk hoopt men in de toekomst op toetreding tot de „pool" van diverse andere gemeen ten, zoals Hoorn, Enkhuizen, Medem- blik, de Egmonden enz. Het ligt in het voornemen de fabrie ken in Den Helder en de Langedijk dan dit Jaar nog stop te zetten. In de te stichten N.V. zullen alle ge meenten gelijk berechtigd zijn en er zijn waarborgen getroffen, dat men elkaar niet kan overstemmen. Door dat elke gemeente maandelijks afre kent behoeft het aandelenkapitaal niet groot te zijn. Vijf-en-dertig aandelen van 10.000 zijn voldoende, waarvan er thans 17 geplaatst worden. Het is duidelijk, dat de te stichten N.V. zowel producent als inkoper zal zijn en de te stichten N.V. zal het gehele productie bedrijf op zeer billijke voorwaarden van Alkmaar kunnen huren. Het gas wordt dan tegen kostprijs aan de di verse distributiebedrijven ook aan Alkmaar geleverd. Alkmaar fabri ceert op het ogenblik plm. 30.000 M3 per etmaal, voor de helft bestaande uit kolengas en voor de helft uit wa tergas. Wanneer binnen enige jaren de ovens niet meer bruikbaar zijn kan tot de fabricatie van watergas worden overgegaan. De calorische waarde van kolengas is 4200 caloriën tegen 2600 van watergas, maar dit laatste dat uit cokes en stoom wordt verkregen kan door kraking" tot hetzelfde calorieën- tal worden opgevoerd. Momenteel levert Den Helder plm. 5 millioen m3 per jaar en de Lange dijk ongeveer 2 millioen m3. Van de ruim 10 millioen m3 van Alkmaar wordt ongeveer de helft aan de bui tengemeenten geleverd. Het is te be grijpen, dat door de grotere omzet een goedkoper product kan worden ver kregen. Van grote betekenis wordt het geacht, dat de leiding door het Rijk wordt gelegd. Half October zal de lei ding naar Den Helder waarschijnlijk gereed zijn, zodat men in November zou kunnen beginnen. De leiding van de Langedijk sluit aan bij die welke reeds door Alkmaar gelegd zijn. Bel de gemeenten betalen dan de kost prijs met Inbegrip van transportprijs. Wellicht zal het later mogelijk blijken het transport in het gehele net in de kostprijs op te nemen. In Warmenhul- zen heeft men tevergeefs naar aardgas gezocht. Men hoopt het thans in Zaan dam te vinden en wanneer dit het ge val is zal ook de „pool" zich als ge gadigde kunnen melden. Het ligt in de bedoeling de gascommissie voor het bestuur intact te houden. De eerste combinatie in Nederland Door de voortvarendheid waarmede Alkmaar te werk ia gegaan zal dit de eerste combinatie van deze aard in Nederland worden. Dat is te zeggen als de diverse gemeenteraden met het plan instemmen. In Alkmaar zal het in de raadsvergadering van 22 Jnni worden behandeld, de volgende week komt het ook in de Langedijk aan de orde en over enkele weken in Den Helder. Men verwacht evenwel niet op grote tegenstand te zullen stuiten omdat het duidelijk is, dat het in de naaste toe komst toch tot blokvorming zal moe ten komen en omdat de hierbij betrok ken gemeenten door de bijzondere omstandigheden waarin Alkmaar ver keert, thans van de meest economi sche gaslevering verzekerd kunnen zijn. Gisteren herdacht de heer A. Broek man de dag waarop hij voor 25 jaar als gemeente-ontvanger in dienst der gemeente Texel trad. Gelijktijdig werd hij benoemd tot boekhouder van het Algemeen Weeshuis te Den Burg en administrateur van het Burgerlijk Arm bestuur. Later vervulde hij de functie van boekhouder van de N.V. Texels Electriciteits Mij. Op speciaal verzoek van de jubilaris was aan dit heuglijke feit geen bekend heid gegeven, hetgeen de bescheiden heid van de jubilaris aanduidt. Door het gemeentebestuur werd hem een pastel aangeboden, dat het ontvan gerskantoor als onderdeel van het raadhuis uitbeeldt. Ook namens het se- cretariepersoneel werd een pastel over handigd. Beide pastels werden vervaar digd door de Utrechtse kunstschilder Jan van Ham. Het jubileum is verder in intieme kring gevierd. De heer Broekman heeft zich in de afgelopen jaren doen kennen als een harde wer ker en een plichtsgetrouw ambtenaar Moge het hem gegeven zijn, zijn func- tie's tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd met dezelfde ambitie te blij ven vervullen. Gevonden voorwerpen: 1 sleuteltje, 1 bonte shawl, 3 bankbiljetten, 1 bl. ski-sok, 1 lichte pet, 1 zonnebril, 2 zak messen. D« speeltuinvereniging afdeling Tuin dorp U van plan onder leiding van da korfbalvereniging HCSC een korfbalclub te vormen. De kinderen ven tien tot veer tien jaer kunnen zich daartoe Maandag avond van half zeven tot half acht melden aan de tuin. Donderdagavond op dezelfde uren wordt met de training begonnen. Dinsdagavond om acht uur houdt de af deling een ledenvergadering. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend waargenomen door de artsen A. J. T. Thorbecke. Javastraat 113, telefoon 2103 en G. y. d. Most, West straat 111, telefoon 3059. De Zondags- en avonddienst vooi apotheken wordt deze week tot en met Vrijdag waargenomen door de apotheek E. W. Beth, Koningstraat 64, telefoon 3150 's Avonds na zes uur Singel 130. De minister van verkeer en water staat heeft goedgevonden de Hij ksweg op de bovenberm van de Helderse zeewering tussen het Wierhoofd en strandpaal nul gesloten te verklaren voor motorrijtuigen. Ook gisteravond mocht de bijeen komst van het Leger des Heila in de tent op het „Rialtoplein" zich weer ln een goede belangstelling verheugt... Het bekende plaatselijke acrobaten- gezelschap de „Morali's", bestaande uit mevr. J. Heijligenberg en de he ren M. Heijligenberg, D. Groet en de gebroeders Legroe, heeft een eerste en een tweede prijs weten te behalen in een wedstrijd, welke in Engeland voor groepen uit Ierland, Nieuw Zee land, Engeland, Australië, Belgie, Frankrijk en Nederland was uitge schreven. Het was de bedoeling van diverse standen der groepen foto's in te zenden. Zeker een mooi succes, dat wij de „Morali's" van harte gunnen. Wij vernemen voorts, dat het Ne derlandse Rode Kruis de „Morali's" een bijzondere oorkonde heeft doen toekomen uit dankbaarheid voor de gelden, welke de „Morali's" met hun optreden voor dat mooie doel hadden weten te verzamelen. Ten slotte kun nen wij mededelen, dat dit zo actieve groepje van de stille tijd gebruik maakt om reeds nu nieuwe standen in te studeren, waarmede zij straks weer op het podium hopen te komen. Wij zijn benieuwd! Met ingang van Maandag is de rege ling der zwemtijden voor de zwem inrichting aan de Dijkweg gewijzigd en dan als volgt: Op alle werkdagen: van 1617 uur voor vrouwelijke personen (uitsluitend houdsters van leskaarten). Van 17 tot 18 uur voor mannelijke per sonen (uitsluitend houders van leskaar ten). Van 18 tot 19 uur voor vrouwen en van 19 tot 20 uur voor mannelijke per sonen. De eerder vastgestelde regeling blijft overigens onveranderd. Geboren: Oornelis P. M., z.v. Gerrit Jan Witte en Agatha C. Bakker Neeltje A., d.v. Gerrit P. Koorn en Elisabeth Stark Irene, d.v. Johannes van Loo en Bertha Koopman Jacob M., d.v. Jacob Brouwer en Maria van Groeningen. Getrouwd: Hendrik Blom en Alida P. Kok Bauke Wijngaarden en Aagje Pool. Overleden: Arie Doorn, 81 jr., wedn. van Jantje List Jan Kok, 86 jr. wedn. van Aafje Proost. WANDELTOCHTEN Evenals elders in het land zullen ook op ons eiland z.g. schoolwandeltochten worden georganiseerd en wel op 15 Juli. Voor verschillende leeftijden zal een lan ger en een korter parcours worden vast gesteld. In andere plaatsen zijn deze wan deltochten voor de schooljeugd, georga niseerd door de Ned. Wandelsport Bond een g< ed succes geworden. 98. De haren van Pim, Pam en Pom gaan van schrik rechtovereind staan, als de zuster op de zaal komt. Wat ruiken ze daar? Toch geen rijst! Ja... wel rijst! Daar is de zuster, die met een lachend gezicht en drie dampende borden rijst naderbij komt. „Zo jon gens, hier heb ik iets, waar jullie van zult opknappen", zegt ze opgewekt. Niets is zo goed voor de spijsvertering als een bordje rijst. De dokter heeft gezegd, dat jullie 't warm moeten op eten". Maar Pim, Pam en Pom luiste ren al niet meer naar haar. Verschrikt hebben ze elkaar aangekeken. En.... zonder er verder woorden aan te ver spillen, zijn ze als één man uit het bed opgerezen om met een grote boog dwars door de ramen naar buiten te duiken. Voor hen geen rijst meer! Zoals men weet wdtdt momenteel in de bovenzaal van het voormalige mi litaire tehuis in de Spoorstraat een ten toonstelling gehouden voor het onder wijs getiteld „Van Schaap tot Deken". Op deze expositie, die uitgaat van de stichting „Onderwijstentoonstellingen", wordt op zeer instructieve wijze ge toond hoe de fabricage van de ruwe wol tot het eindproduct geschiedt. Men heeft besloten ook ouderen van het aanwezig zijn van deze tentoonstelling in onze stad te doen profiteren. Daar toe zal het publiek Maandag- en Dins dagavond van 8 tot 10 uur gratis in de gelegenheid worden gesteld. Enkele onderwijskrachten hebben zich beschik baar gesteld om voor belangstellenden een eenvoudige uitleg van het tentoon gestelde te geven. Het circus Strassburger heeft zich in twee dagen in Nieuwediep een enorme populariteit verworven. Was de grote tent Donderdagavond reeds behoorlijk gevuld, gisteravond was de directie nog beter te spreken. Hoewel niet helemaal uitverkocht, was het circus toch vrij goed bezet. Het programma dat door eerste klas artisten wordt verzorgd verdient trouwens een vol huis. Van avond om acht uur wordt nog een voor stelling gegeven, en dan morgen tot besluit voorstellingen om twee en om acht uur. Vanavond om zeven uur worden in het zwembad aan de Dijk de eerste competitiewedstrijden van het nieuwe seizoen gespeeld. Voor het derde zeven tal van de Helderse Bruinvissen is het een belangrijke dag, want dit team komt vandaag voor het eerst in de com petitie uit. Dit zevental moet het opne men tegen Kroosduikers 2 uit Westzaan. Daarna wordt gespeeld Bruinvissen 1 Kroosduikers 1. De wedstrijd die Bruinvissen 2 tegen HVGB 4 uit Haarlem zou spelen, werd tot nader order uitgesteld. GESLAAGD VOOR DERDE STUURMAN Bij het te Den Haag gehouden exa men voor derde stuurman grote han delsvaart slaagden de heren A. Boon, C. E. v. d. Meer en R. C. Schenk. Zij waren leerlingen van de gemeentelijke zeevaartschool alhier. Op de jaarvergadering van Succes, welke Donderdagavond werd gehou den, zyn vooral de moeilijkheden bü de training nog eens naar voren ge komen. Uit een verslag bleek dat een intensieve training nog slechts een ideaal is voor de trainer en enkele spelers. Het afgelopen jaar is voor de ver eniging niet zeer bevredigend ge weest en het degradatiegevaar van het eerste elftal zeker niet verrassend. De voorzitter, de heer Noorden, was echter van mening dat de jongere elftallen nog wel een kans hebben. Uit het jaarverslag van de heer Rij kers bleek, dat er het afgelopen jaar weinig reden was tot optimisme voor het verkrijgen van een tweede sport veld. Hoewel hieraan een dringende behoefte bestaat, werd van de zijde van het gemeentebestuur nog geen toezegging ontvangen. De heer Rijkers volgde de heer Reitsma op als trainer der elftallen. De juniorenelftallen heb ben het er dit jaar nog het beste af gebracht; de resultaten van de hogere elftallen waren weinig verrassend. Niet verheugender was het over zicht van de penningmeester, de heer Duynker. De terugloop der gelden was het afgelopen jaar f 1005,72. Hieruit ontlenen we het volgende: Batig saldo vorige kalenderjaar f 2349,07 met een banksaldo van f 1000, waarin verdes- conteerd de uitgaven f 6843.55. Het vorige banksaldo f 2374,94 liep dit jaar terug tot f 1410,18. waaruit dus blijkt een achteruitgang van f 1900- Het sportblad is zijn eerste kinderziekte nog niet te boven, hoewel er iets van vooruitgang is waar te nemen. Verkiezingen In de bestuursverkiezing werden de heren L. Noorden, J. Blom, P. Paarl- berg, Th. Rijkers herkozen, terwijl de heer H. Lont door D. Nieuwbuurt werd vervangen. Door het beschik baarstellen van zijn plaats werd de heer J. Takes door H. Lont vervan gen. In de elftalcommissie werden ge kozen de heren E. vd Laan, D. de Wit, J. Hof, A. Bugel en L. Montulet De kascommissie werd gevormd uit de heren H. Lont, N. Rotgans en R. Steig- stra. In de rondvraag brak de heer Rijkers een lans over de trainings kwestie. Geboren: Marianne, d. v. G. H. Koorn en D. Lont Gretha Martha, d. v. R. Jorna en G. de Jong Alida Grietje, d.v. H. Monshouwer en J. Broekert Annie, d.v. J. van Baaren en J. Rotgans Gerardus Johannes Cornelis Maria, z.v. S. Numeijer en E. J. de Boer Mathilda Adriana, d.v. G. v.d. Meulen en A. Hegeman Johan nes Jacobus, z.v. J. J. Hendrikse en M. Tuin Annie Cornelia, d.v. C. de Krijger en A. Baijs Johanna, d.v. L. Bakker en A. K. Hofman. Ondertrouwd: H. F. de Boer en K. Hooiveld D. C Wiegman en P. de Vries Th. I. M. Vries en J. Th. Rasch. Gehuwd: G. Smit en G. R. Kuiper. Overleden: A. G. Monshouwer, 1 dag, te Den Helder A. Dovis, 85 jr., wed. van A. Dijkshoorn J. Linker, 44 jr., echtg. van A. Doornbos G. de Vries, 59 jr., echtgenote van M. Minnes. VISSERIJBERICHT C. de Haan Wz heeft zijn vissers vaartuig. de W.R. 179, verkocht aan M. ten Bokkel. Het wordt thans in de vaart gebracht onder W.R. 4. De oude W.R. 4 is onderhands verkocht aan S. Klein en wordt thans onder W.R. 3 voor de visserij gebezigd. De oude W. R. 3 is opgelegd, en wordt niet meer voor de visserij gebruikt. Onder voorzitterschap van de heer Jn. Breebaart Kz. vergaderde Donder dagavond het voltallige college van hoofdingelanden van de polder Waard Nieuwland in hotel De Haan te Hip- polytushoef. Na een kort openings woord van de voorzitter werden de notulen onveranderd vastgesteld. Eni ge ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Naar aan leiding van een binnengekomen op gave werd besloten het bestaande wegdek een oppervlakte behandeling te laten ondergaan. Hamerstukken Het besluit tot uitreiking van 5 pet. van de wedde aan het Waterschaps- personeel, ingevolge K.B. 20 Januari j.1. werd goedgekeurd. Een besluit tot toekenning aan het daarvoor in aan merking komend personeel van de polder van een gratificatie over 1950 van 2 pet. van de wedde met een ma ximum van f 50 werd 'eveneens bij hamerslag bekrachtigd. Voor de aan leg van een pad van de Hoofdweg raar het gemaal zal land worden aan gekocht. De totale kosten van deze bij de heren A. Klein, J. P. Krijger, P- C. Lont en R. Lont Sz. in eigendom zijnde grond, bedraagt f 703. Aan ma terialen en onkosten zal dit worden verhoogd met f 597, in totaal f 1300. Aan het P.E.N. zal een stukje grond worden verkocht groot plm. 90 c.A. tegen de prijs van f 3 per c.A. Het P.E.N. zal op deze grond een trans- formatorstation plaatsen. Wegens het periodiek aftreden der dijkgraaf Jn. Breebaart Kz. werd opnieuw een aan bevelingslijst samengesteld welke als volgt ter kennis zal worden gebracht: 1. Jn. Breebaart Kz., 2. N. Mulder Dz.. 3. D. Lont. Rondvraag De heer Jn. Mulder zag gaarne dat de rietschouw nog een maand zal worden uitgesteld, daar de werkzaam heden thans van dien aard zijn, dat dit moeilijkheden oplevert. Besloten werd om 15 Juli een herschouw te houden. De heer D. Lont was van mening dat men zo spoedig mogelijk met de uitbaggering der sloten moet begin nen. AANRIJDING Een aanrijding ter hoogte van het monument welke Donderdagmiddag plaats vond, heeft gelukkig geen men senlevens geëist. Een luxe auto van de KLM reed op eën aldaar gepar keerd staande trailer. De luxe auto werd zwaar beschadigd. RECTIFICATIE In het advertentie van het rietmat- tenbedrijf van de heer Molenaar werd abusievelijk vermeld dat het telefoon nummer van genoemde firma 58 Hip- polytushoef zou zijn. Dit moet echter zijn 158. SLACHTOFFER OVERLEDEN De 32-jarige Jb. Kuit te Den Oever, die vorige week door tot nog toe on opgehelderde oorzaak met zijn motor rijwiel .tegen een vrachtauto reed, is aan de gevolgen overleden. Het slacht offer laat een vrouw en 6-jarig doch tertje achter. VERGUNNING BOUW MUZIEKNIS Aan de Kon. Muziekvereniging „Har monie" werd vergunning verleend tot het oprichten van een vaste muziek tent in de vorm van een z.g. nis, op een perceel grond ten Zuiden van de Koningsstraat. VESTIGINGSVERGUNNING Aan mevr. wed A. Asjes is vergun ning verleend tot het vestigen van een inrichting waarin een chocolaterie zal worden uitgeoefend in het perceel Hoofdstraat 31, te Hippolytushoef. BOL WVERGUNNING Aan Jac. Davids werd vergunning verleend tot verbouw van zijn woon huis aan de Belt no. 21. Reeds kondigden wy in een uitvoe rig artikel de optocht aan, die de kin deren van de speeltuinen hedenmiddag ter gelegenheid van het feit, dat in Amsterdam vijftig jaar geleden de eer ste speeltuin werd gesticht, door da stad zullen houden. Drie muziekcorp sen zullen ln de feeststoet meemar- cheren. Een praalwagen gaat aan da kop van de stoet. Vele kinderen zullen versierde wagens en fietsen meevoeren. Het is natuurlijk niet beslist noodzake lijk, dat kinderen die mee willen in de optocht een versierd voertuig mee nemen. Elk Kind, welks ouders lid zijn van de speeltuinvereniging kan in da optocht mee. Vanavond wordt op het HRC-terrein de O. en O.-sportweek geopend met de voetbalwedstrijd Koninklijke Marine- Koninklijke Landmacht. Gisteren pu bliceerden wij de namen van enkele bekende spelers uit het elftal van de Marine. Thans kunnen wij ook de na men geven van de beste spelers van de Landmacht. In het doel staat Ger- berink, de keeper van Enschede, die ook in het Nederlands militaire elftal uitkomt. En verder spelen mee Kolk man (Go Ahead), Veldkamp (Fries land), Roubos (de aanvoerder van de niéuwe eerste klasser Emma), Meynes (Frisia), Verhoeven (DWV), De Rub ber (VUC) en Kammeyer (GVAV). In het Sportweek-Journaal stond aangekondigd, dat hedenavond, na de voetbalwedstrijd Kon. MarineKnrv Landmacht, door het „Comité O. e* O." aan de spelers een dansavond in Formosa zou worden aangeboden. Dit onderdeel van het programma is in verband met het overlijden van de heer G. J. J. Bouman afgelast. Bij de bouw van 160 montage-wo ningen te Zaandam is een staking uit gebroken. Negentig arbeiders zijn be trokken bij dit conflict dat zijn oor zaak vindt in een afgewezen eis tot loonsverhoging. De telefooncentrale te Beverwijk zal worden uitgebreid, waardoor het aantal nummers wordt verdubbeld. De Ned. Herv. Gemeente te Velsen heeft besloten tot de stichting van een tweede predikantsplaats. Het militaire barakkenkamp aan de Westerweg te Alkmaar zal deze zo mer huisvesting bieden aan grote groe pen R.K. schoolkinderen uit Amster dam. Het Concertgebouw-orkest zal op 19 Sept. in de Grote Kerk te Alk maar concerteren ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Ned. Herv. Oratoriumvereniging aldaar. Bij de te Hoorn gehouden ver- keersexamens voor de schooljeugd werd een vierde deel der examinandi afge wezen. De gemeenteraad van Wer- vershoof heeft besloten tot herbouw van de door brand verwoeste burge meesterswoning. In Purmerend zal een op- en overslagplaats voor kunstmest en aan verwante artikelen worden gevestigd. De visserijbesommingen van IJmui- den voor Vrijdag zijn: loggers: Sch. 9 f 8170; kustvissers: Tex. 14 f 1300; Urk 34 f 1200; Urk 4 f 1320; Urk 7 f 1700; Urk 68 f 830. Prijzen per kilo: piloot 1.84—1,54; gr. tong 2—1,80; gr. mid. tong 1,90—1,80; kl. mid. tong 1,80—160; tong I 9590, tong II 7565. Prijzen per 50 kg: tarbot II 5644, gr. schol 6450, gr. mid. schol 6048, kl. mid. schol 5548, schol I 4227. schar 15 6, bot 105, makreel 3228, gr. schel vis 3831, kl. mid. schelvis 4543, schelvis I 40—37, schelvis II 26—15, wijting 1814, zw. poon 98. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 11463. gr. wolf 6664. De aanvoer bedroeg 1200 kisten. Er was geen haring. VISSERIJBERICHT URK, 16 Juni. Door 120 vaartuigen werd aangevoerd 15118 pond kuilpaling 6878 cent: 768 pond lijnaal f 0.75 f 1.14, alles per pond en 751 bakken nest f 2.30 per bak. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal Zondagmorgen om negen uur het troepentransportschip „Gene ral A W Greely" aap de Lloydkade te Rotterdam worden ontscheept. Dit is het 150ste schip dat met militairen uit Indonesië in Nederland aankomt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3