Kant blijft altijd elegant Koninklijkezestig jaar in de olie i mmsmm wmm wv tl Niet bij brood alleen Handige tassen: zelf gemaakt Mantels voor de herfst Merkwaardige groei van wereldbedrijf Zeventig beroepsrenners aan de voet van de Cauberg Welverzorgde Handen: HAMEA Gelei. Benzine: alleen goed voor vlekkenwater Asthnia in 30 seconden verlicht Fakir Burmah blijft vasten 255.000 vreemdelingen bezochten ons land ZATERDAG 17 JUNI 1950 J)eze rubriek heeft langzamerhand iets van een genoeglijke familie kring gekregen. Als ik u de lange en onderhoudende brieven liet s lezen die ik geregeld krijg toegezonden met steevast de vraag aan het slot: Of Sas- kia daarover niet eens een hartig, respectievelijk adviserend, verhelde rend, waarschuwend woordje in de krant wil zetten dan zoudt u heus iets minder somber gaan denken over de gedachtenwereld van de moderne mens. Ik berg al die epistels in een grote enveloppe en ze krijgen zonder manke ren een beurt, dat beloof ik u: van de moeder af die mij op het hart drukte dat ik de meisjes toch eens moest waarschuwen niet de jongens zo ach terna te lopen tot de terecht veront waardigde buitenman die mijn open hartige opinie vraagt over de stuiten de publieke vrijage van „stadse" paar tjes; vrijages, die de mooiste plekjes onbetreedbaar maakt. Ik hoop het alles eerlijk op zijn beurt waar te nemen. Ditmaal moet u echter Saskia zelf eens de voorrang gunnen, want die zit met een gewetensvraag. En met deze: Waarom houden zoveel ménnen er eert liefhebberij op na tegen zo opvallend weinig vrouwen? Want, al nauwgezet nadenkend ben ik tot een aardig lijstje mannen-hobbies gekomen. Zo ken ik er die Japanse sluierstaarten, chow- chow, lathyrus en een bepaalde nuance vuurrode duizendschoon kweken: die klassieke gramofoonplaten, eerste drukken, antieke prenten, munten en wetenswaardigheden omtrent hun ge boorteplaats verzamelen. Ik heb iemand in de zuivelbranche zijn eigen radio zien bouwen, een spoorman speelgoed zien snijden, een leraar in wiskunde zien schilderen en een apotheker piano horen spelen. Ik heb gelezen van een arbeider, die een kleine sterrenwacht heeft bijeenge- knutseld, een onderwijzer, die aan koperslaan doet, een kellner die slak ken kweekt en een gardenier die voor dag en dauw het veld in trekt om de vogels te bestuderen. En als u op de tentoonstelling Gouden Handen gaat kijken zult u er zelf nog tientallen voorbeelden bij kunnen voegen. Maar vrouwen.... met de beste wil van de wereld willen mij niet meer dan drie of vier typische vrouwen- -'b«bberijen te binnen schieten. Ik ken een huisvrouw die schildert, een andere die in een orkest speelt, een derde die haar eigen jurken ontwerpt en een vierde die tuiniert. Maar ver der weet u er nog meer? Liefheb bert u zelf in het een of ander? Bakt u potten of oeschildert u vazen of knoopt u tapijten of verzamelt u iets of knutselt u iets of kweekt u iets? Ik htop oP het allervurigst dat er een stroom brieven op deze mijn particu liere enquête loskomt. Dat u mij triomfantelijk in het ongelijk stelt met uitroepen als: Wat dacht u. ik schrijf scnnetten, ik heb een operette gecorr. poneerd, ik speel fluit, ik heb mijn eigen achtertuintje ontworpen, ik brei vestjes voor al mijn nichtjes naar eigen patroon, ik heb in alle kamers muurschilderingen aangebracht. 'k verzamel oude modeplaten, ik cor respondeer met een huisvrouw in Zan- zibar Het mag van alles wezen, ik beloof u de innigste discretie, als u mij maar afhelpt van de pijnlijke overtuiging, dat de gemiddelde vrouw veel minder behoefte heeft aan het bij uitstek per soonlijke van een liefhebberij dan de gemiddelde man. Totdat de post mij uw brieven op de voordeurmat werpt blijf ik dus bij deze sombere conclusie. En dan vraag ik mij af: Hoe komt dat? U zult mij antwoorden: Een man heeft veel meer behoefte aan afwisse ling dan een vrouw. Zijn werk is vaak sterk eentonig, plichtmatig tot in details voorgeschreven. Er zit zo wei nig muziek in en bovendien heeft hij het heel vaak zelf niet gekozen. Dan zoekt hij, uit zelfbehoud, ergens naar evenwicht. Doet hij veel zittend werk, dan gaat hij in zijn vrije tijd zeilen of de wandelsport beoefenen. Moet hij de hele dag de benen gebruiken, dan zit hij 's avonds bij zijn postzegelalbum of zijn aquarium. Is hij een hoofdar beider, dan knutselt of schoffelt hij in zijn avonduren. Maar een vrouw heeft zulk afwisse lend werk, met hoofd en handen beide, dat zij, als zij dan eindelijk kan gaan zitten, het gelukkigst is met een ge zellig boek of een niet te ingewikkeld breiwerk. Bovendien, welke huisvrouw of werkende vrouw hééft eigenlijk vrije tijd? Er zit een stevig percentage rede lijks in deze redenering, en toch geloof ik dat wjj, zo pratend, ons zelfs iets wijsmaken om een hatelijk stemmetje tot zwijgen te brengen, dat fluistert: Nietes. Een vrouw heeft eigenlijk geen' behoefte aan een liefhebberij. En ais dat waar is, staat het er bedenkelijk met ons voor. Want die liefhebberij, hoe kinderlijk en dilettantisch mis schien, hoe echt onbeholpen ama- teurswerk of schijnbaar doelloos, heeft deze grote waarde: Het is de uiting van een eigen persoonlijk leven. De electricien, die 's avonds op een hoorn zit te toeteren, moge de buren tot razernij brengen: hij heeft ergens een uitlaatklep gevonden voor zijn eigen innerlijk leven. Overdag repa reert hij leidingen «p stofzuigers en strijkijzers; precies als de zoveel dui zend electriciens in ons lieve land. die de volkstelling geregistreerd heeft. Maar 's avonds zet hij de mond aan z ij n hoorn en woegt op z ij n melo die, en als hij het straks tot een num mertje amateurs-optreden voor de radio brengt, wordt er niet zoeeer ge klapt voor zijn ontroerend spel als wel voor zijn verzet tegen het mechani seren van zijn persoonlijkheidEn zolang hij de hoorn bespeelt, zal hu geen psychiater nodig hebben. Wat ik u smeken mag, terneergesla gen lezeres: Begin vandaag nog aan een liefhebberij. Ga een ogenblikje rustig zitten met de ogen dicht en bezin u eens met alle aandacht op deze vraag: Wat heeft u nu van kleine meid af het allerliefst willen doen? Eerlijk zeggen, hoor. en niet zeuren van: Jamaar en: Dat kan toch niet en: Geen tijd. Het kan nooit zo kostbaar en tijd rovend zijn als de sterrenwacht van die fabrieksarbeider en die kreeg zijn ideaal toch ook klaar! SASKIA Als we de dag aan zee of natuur bad gaan doorbrengen, dan hebben we een trouwe en practische metge zel: de badtas. Hier ziet u er twee afgebeeld, een vierkante en een ronde. Allebei gemakkelijk zelf te maken. Als materiaal gebruiken we jute, linnen of een andere stevige stof, als voering nemen we plastic. De eerste tas bestaat uit vier lappen van 40 cm hoog en 25 cm breed, en een bodem van 25 cm in het vier kant. (De naden moeten extra aan geknipt worden). De bodem maken we van dubbele stof, waartussen we een stuk karton leggen. Op ieder vak naaien we twee dubbelgestikte reepjes stof van 2 bij 5 cm ca. 5 cm van de bovenrand en 6 cm van de zij naden. Daardoor halen we later een dik koord van ongeveer 170 cm lang. Inplauts van de reepjes kunt u ook heel goed ringen van hout, been of roestvrij metaal gebruiken. De tas ver sieren we met uitgeknipte motieven van vilt, -eildoek of andere stof. Hier ziet u b.v. een donkerblauwe tas met oranje zeesterren en witte schelpjes. Op naturel of grijze stof zal een groene kikker leuk uitkomen, en dan zijn er nog visjes, zeepaardjes, ma troosjes, enfin, te veel om op te noe men. Ook de naden kunt u desgewenst versieren met koord of met een sier- steekje. Op de plastic voering stikt u één of twee binnenzakken. Die zijn handig om er een portemonnaie en andere benodigdheden in op te ber gen, terwijl ze zo niet met het natte badpak in aanraking kunnen komen. De voering wordt alleen aan de boven rand van de tas bevestigd. De andere tas heeft een ronde bo dem van 30 cm doorsnee en een op staande kant van 40 hoog en 95 lang (zonder naden). De zee, waarop de bootjes dobberen is van zeildoek dat op de stof gestikt is. De bodem bestaat uit zeildoek en stof waartussen een kartonnen schijf. Vooral voor tassen, die veel meegesjouwd worden, is zo'n stevige onderkant wel aan te bevelen. Als u de tas eerst even van papier knipt, kunt u gemakkelijk zien of de grootte naar uw zin is |-|OEWEL we nog hopen op heel veel warme dagen, waarop we onze vlotte zomerjurkjes kunnen dragen, hebben na de Nederlandse ook de Britse fabrikanten van dameskleding reeds een beeld gegeven, wat in de komende herfst in de talages zal ver schijnen. Bij de mantels en tailleurs zal ons daarbij opvallen, dat in het algemeen een iets rechtere lijn wordt gevolgd. Bij de tailleurs wordt deze verkregen door de nauwe, strakke rok, die vrij kort is (35 tot 37% cm. van de grond), bij de mantels bereikt men haar door brede stiksel, die in de lengterichting lopen. De wijde klokkende swagger-tentjas, zoals ze in Engeland zeer typerend wordt genoemd komt door de rech te lijn in de verdrukking. De getail leerde jas daarentegen weet zich nog steeds te handhaven, vooral in het meer geklede genre. Bij de getailleerde jas zowel als in de andere modellen zien we, dat de schouder minder „mannelijk" is van lijn. Zjj heeft minder vulling, is daar door gladder en de rond aangezette mouw loopt naar onder toe nauw uit. Terwtjl door de rechte lijn van de winterjas de nadruk minder dan voorheen op de taille valt, zien we daarentegen bij de nauw aansluitende modellen een accentuering daarvan. Ditzelfde verschijnsel doet zich voor bij die tailleur en deux-pièces, bij welk1" geen nauwe, strakke rok gedragen wordt. Dorville, een der leden van de Londense modelgroep voor dames kleding, ontwierp dit herfsttail- leur van grijs flanel. Het van twee rijen knopen voorziene jasje met ruime rug wordt boven een nauwe, strakke rok gedragen. ::M- j Een bekoorlijk ragfijn kanten ja ponnetje, dat stellig de harten der da mes zal veroveren. Over een strak aangesloten japon van tafzijde, die he' slanke figuur doet uitkomen, valt de kantstof in wijde plooien omlaag Deze worden in de taille door een brede cein tuur bij elkaar gehouden. Het bovenstuk is klein, gedecolleteerd tot in de taille en geheel mouwloos. (Van onze Haagse redacteur). Y^ET EEN tentoonstelling in de Haagse Dierentuin, die met een verfijning en een raffinement, met een overzichtelijkheid en een voor iedere leek ver bluffende begrijpelijkheid is ingericht, zoals men slechts zelden aantreft: met een fraai uitgevoerd gedenkboek van interessante inhoud en met alles wat verder bij een jubileum te pas komt, viert de Koninklijke Nederlandse Pe troleum Maatschappij, een onderneming, die een kwart millioen mensen in dienst heeft en behoort tot de grootste, die er op de wereld zij - dezer dagen haar zestigste verjaardag. i Zoals by elk jubileum past het ook hier terug te zien, temeer daar dei „Koninkiyke", die zo nauw met Nederland verbonden is, een merkwaardige groei demonstreert. Met bovenmenselijke inspanning was het Kessler gelukt de raffinaderij te Pankalan Brandan gereed te krijgen. Moeilijkheden met materialen, vervoer, overstromingen, werkvolk, soms ook nog met de overheid, hadden de in gebruikneming een maand vertraagd. Toen een uitgezocht gezelschap aanwe zig was om de ingebruikstelling van de raffinaderij by te wonen, ontbrak de olie. Men wachtte tevergeefs na het openzetten van de afsluiter van de pijpleiding op het toevloeien van de olie, die door de beroemde put Telaga Tunggal zou worden geleverd. Men wachtte en wachtte en de ver slagenheid werd steeds groter: in het gezicht van de kust schipbreuk gele den. Tot plots een verwqderd geluid werd vernomen. Dat was de olie. die eindeiyk toestroomde en zich dra on der gejuich en het ontplooien van de vlag in de eerste destilleerketel van de „Koninklijke" stortte. Het bedrijf kon een aanvang nemen. 28 Februari 1892. Concurrentie. Twee van de felste mededingers van de „Koninkiyke" in de Oost waren de Amerikaanse Standard Oil Co of New Yersey en de Engelse „Shell" Transport en Trading Co. Aan Nederlandse en Britse zqde evenwel daagde het inzicht, dat samenwerking betere mogel khe den bood om het tegen de Amerikaanse concurrentie op te nemen en reeds in 1902 kwam een overeenkomst tot stand waarbij de verkoopsorganisaties in een belangengemeenschap werden verenigd Deze nauwere samenwerking leidde in 1907 tot een volledig samengaan vai: de twee oprspronkeiyke concurrenten. P)E „Koninkiyke" groeide uit een con cessie, door de Sultan van Lapgkat verleend aan Aeilco Zuylker, een Gro ninger, als planter naar Sumatra ge gaan met het echte pioniersbloed in zijn aderen. Het lukte Zylker niet zo dadelijk zqn concessie onder te bren gen in een maatschappij, die haar zou kunnen exploiteren. Er moest nog heel wat geconfereerd, gepast en gemeten worden, alvorens deze maatschappij tot stand kwam. Eindelijk was het zo ver, de maatschappij werd gevormd. Koning Willem III achtte haar van voldoend economisch belang om reeds aanstonds bü de oprichting aan de onderneming het praedicaat „Koninkiyke" te ver lenen, onder welke naam zü thans over de gehele wereld bekend is. Toen in 1890 de Maatschappij opge richt was, leidde de volgende stap tot de bouw van een raffinaderq. Het ma teriaal daarvoor werd grotendeels bui ten Nederland besteld, slechts de stoomketels werden bq Stork gemaakt Hoe geheel anders is de situatie nu. In het afgelopen jaar werd door de Ko ninklijke Shell-groep in Nederland voor f 50.000.000 aan orders geplaatst. Moeiiyke jaren. Boven hen allen, die in Bèt begin hun Krachten aan de maatschappij wijdden, stak J B. Aug. Kessler Sr. uit, die. naar eigen zeggen, in die jaren metse laar, loodgieter, blikslager, boekhouder, octrooi%emachtigde, destillateur, ver koper, ja, wat niet al was. Er zijn soorten stoffen, die aan het modebeeld onderhevig zijn, zoals bijv. koordfluweel, dat zich op het ogen blik in een grote populariteit mag ver heugen. Kant daarentegen heeft zich door de tijden heen weten te handha ven en vooral in het voorjaar en in de zomer wordt dit vaak buitengewoon mooi en tevens kostbare materiaal veelvuldig verwerkt. Niet alleen voor blouses en handschoenen, maar ook als garnering voor japonnen, hoeden en zelfs schoenen wordt kant gebruikt. Op de foto links boven ziet U een paar suède handschoenen uit de col lectie van Schiaparelli, aan de polsen r/'gameerd met kant. Deze kantgar nering is afneembaar, wat met het oog op de besmettelijkheid wel noodzake lijk is. Rechts boven een geklede kanten blouse met een grote, aan de punten omgekrulde kraag. De mouwen van deze blouse vallen tot even over de elleboog. De witte piqué japon met kanten schouderbanden, links onder, kan slechts op zeer warme dagen wortien gedragen. Ook voor de zwarte strooien hoed, eveneens met kant gegarneerd, is stralend zomerweer een eerste ver eiste. En als laatste tonen wij U het met kant overspannen avondschoentje, wat zeer zeker met een avondtoilet een allercharmantste combinatie kan vor men. De hevigste asthma-aanval kan nu in 30 seconden, tqds tot staan gebracht worden, dank zq de beroemde Adozo- tabletten tegen asthma. Ontelbaar velen vonden reeds door Adozo verlichting van hun lijden. Waarom U niet? Neemt zelf een proef met Adozo. Wacht niet, haal vandaag nog een flesje Adozo bij Uw Apotheker; 9 tabletten 1.27 tabletten 2.50. Ing. med. (adv.) waarbq de Koninklijke/Shell Groep werd gevormd. De „Koninklijke" nam in de gevormde drie grote werkmaat- schappqen voor 60 en haar Britse partner voor 40 deel. In 1913 volgde de eerste vestiging in Californie. Eenmaal haar vleugels ook aan de andere kant van de Oceaan uit geslagen hebbende, streek de Groep ook neer in Venezuela. De daar gewon nen olie kon destqds nog niet in het land worden verwerkt, voornamelqk door het ontbreken van voldoende diep- water, waar zee-gaande tankers zouden kunnen meren. Curacao bood met zijn natuurlijke haven een ideale plaats voor het vestigen van een raffinaderij. Met de uitbreiding van de handel in het Verre Oosten kwam het vraagstuk van het vervoer naar voren. In het begin gebruikte men slechts kleine scheepjes, sommige nog met hulpzei- len. Thans omvat de gecombineerde vloot van de Groep meer dan twee- honderdvqftig schepen, het grootste aantal ooit onder één huisvlag ver enigd en aan het eind van het jaar zal de „Koninklijke" de beschikking hebben aan eigen en gecharterde tan kers over een laadvermogen van 4,5 millioen ton. Lampolie was het voornaamste han delsproduct in de kinderjaren van de maatschappq. Voor de benzine had men geen goed woord over: het was een lastig en gevaarlqk bqproduct, waarvan men zich door verbranding ontdeed. Hetzelfde geldt voor asfalt en diverse soorten olie, die thans als diesel- en stookolie in gebruik zqn. De nieuwe toepassingen voor reeds bekende producten vinden hun oor sprong in de onverdroten research, het wetenschappelqk speurwerk, dat in de grote laboratoria van de Koninklijke Shell Groep intensief wordt beoefend Daarnaast zoeken deze instellingen naar verbetering van de bestaande producten en naar geheel nieuwe. De laboratoria zqn gevestigd in de Ver enigde Staten, in Engeland en voor een belangrijk deel o'ok in Nederland. De uitstekend toegeruste laboratoria te Amsterdam en te Delft hebben de Ne derlandse naam over de gehele we reld door de binnen haar muren be reikte wetenschappelqke resultaten hoog gehouden. Mogelijkheden voor de Tour VEERTIEN DAGEN geleden konden wy 'n optimistisch geluid laten horen ten aanzien van de Nederlandse éqalpe welke aan de Tour de France zou deel nemen. Positief werd beweerd dat Van Est als kopman zou starten van een groep van zes man. De renners die hem ter assistentie waren "toegewezen waren stuk voor stuk coureurs die iets in hun mars hebben. Thans blqkt echter dat Van Est er de voorkeur aan geeft een groot deel van de talloze aanbiedingen, wel ke hy na zyn éclantante overwinning in de monsterkoers Bordeaux-Parijs, ontving, af te werken. Of Van Est, die deze affaire natuur lijk zuiver zakelijk bekijkt, gelijk heeft door zo te handelen, zullen wij in het midden laten. Ten aanzien van de sa menstelling van de ploeg zqn door zijn houding echter moeiiykheden ge rezen, welke niet een-twee-drie kon den worden opgelost. Daarom zijn de nationale wegkampioenschappen voor professionals welke morgen op d® Cauberg worden gehouden uiterst be langrijk. De verwachting is toch im mers gerechtvaardigd, dat Ru de Grood naarstig onder de 70 renners zal speu ren om voor Van Est een waardig plaatsvervanger te zoeken. Dat zal niet eenvoudig zqn, want klasserenners «Is een Van Est zijn in ons landje maar dun gezaaid. Bovendien voelen veie Nederlandse coureurs weinig voor een uitzending naar de Tour. Vooral de „grote mannen" huldigen de stelling, dat zq veel eenvoudiger hun geld iu een aantal kermiskoersen kunnen ver dienen. Zq vergeten hierby echter lat goede resultaten in de Tour, vooral m het buitenland, veel meer opvallen dan een overwinning in een criterium van 100 kilometer. Hoe het zij, men zal het niet gemak kelijk hebben met de samenstelling van een ploeg, waarmee Nederland goed voor de dag kan komen. Daar komt nog bij dat er tussen verschil- Fakir BurmaH te Rijssel, die sedert 4 Mei j.l. in gezelschap van adders en twee pythons in een glazen kist ver blijft, heeft het voornemen te kennen gegeven, het wereldrecord voedsel- staking te verbeteren, dat sedert Bon derdag op naam staat van de Duitse „beroepsvaster" Willy Schmitz. Zodra Burmah, die zijn 42e dag van voedselonthouding is ingetreden, ken nis had gekregen van de beslissing van Schmitz, ten minste 53 dagen in zijn glazen kooi te blijven, heeft hij hulde gebracht aan de moed van zijn tegenstander. Sedert enige dagen brengt Burmah zijn tijd sluimerend door en klaagt hij over pijnlijke schrammen, veroorzaakt door de aanraking met de glasscher ven, waarop hij ligt en ook over hoofd pijn, gepaard gaande met hallucinaties die het gevolg zijn van de hersenanae- mie, verwekt door het langdurig vas ten. lende toprenners animositeit bestaat, waardoor het onmogelijk is een ploeg te vormen bestaande uit de zes sterk ste renners. Toch is dat langzamer hand bitter noodzakelqk. De laatste jaren hebben wij in de Tour de Fran ce een zielig figuur geslagen en het is geheel niet denkbeldig dat Goddet, als de Nederlandse équipe ook dit jaar weer niets laat zien, de volgende maal geen interesse meer zal hebben voor een Nederlandse afvaardiging in de Tour. Het is daarom te wensen, dat de N. W. U. er in zal slagen morgen de sterkste en meest geschikte renners te selecteren en dat die renners zo „vriendelijk" willen zijn de Nederland se driekleur in Frankrijk te verdedi gen. Want dat laatste komt bij de oe- roepsrenners steeds weer in de ver drukking. Zij bekqken hun sport zui ver zakelijk, doch als wij ons niet ver gissen voeren zij die zakelijkheid te ver door en het kon weieens gebeuren dat de wielersport hierdoor een „down" periode tegemoet gaat. Het publiek wil sport en dus ook stri'd zien. Laten wij hopen, dat dit morgen in Valkenburg wel het geval zal zijn. ANVV-congres in Rotterdam Op het congres van de ANW te Rotterdam heeft de voorzitter, mr. dr. L. M. Deckers, medegedeeld, dat in 1949 ongeveer 255.000 vreemdelingen ons land hebben bezocht. Het aantal buitenlandse bezoekers neemt toe. Bij de rondvraag bracht mr. D. Bree- baart uit Schagerbrug een schrijven van de fiscale recherche en opspo ringsdienst te Amsterdam ter sprake, waarin de VW verzocht werd opgave te doen van pensionhouders. Spreker vroeg ?ich af of de VW een verleng stuk van de fiscus was? Ook de ANW had, aldus de voor zitter, kennis van dit schrijven geno men en met de grootste spoed zal deze kwestie ter hand worden genomen. Ook werd de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zqn gelden uit de Marshallhulp te krijgen voor het be houd van molens. In zijn antwoord merkte de voorzitter op, dat inder daad Marshallhulp daarvoor is ge vraagd, doch dat het niet zeker is of die verleend zal worden. Vervolgens kwam de opheffing van de tramlijn AlkmaarBergen aan Zee ter sprake, waarvoor de Nederlandse Spoorwegentoestemming hebben ge vraagd bij de minister van Verkeer en Waterstaat. Een der congressisten vroeg de instemming van de ANW met de actie tegen de opheffing van deze lijn. Het ANW zal, aldus de voorzitter, er aandacht aan besteden. ILLEGALE GRENSHANDEL De Maastrichtse douane heeft aan de post Neercanne een beruchte Belgische smokkelaar aangehouden, toen deze 400 paar nylonkousen van Belgie naar Ne derland wilde smokkelen. De douane op St. Pieter hield een Belgische sleep boot aan. waarin onder de lading een partij zink verborgen was. Boot en goe deren zijn in beslag genomen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7