VAN DE WADDEN TDT HET IJ D.D.D. De komende tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" Hl GMOU De werkplaats van Kees Boe*e een zeer special „school Hagenaars pleegden overval Prins Bernhard over Anjerdag Waf er ie zien zal zijn glans TENTOOHSTELLIMB Het Radioprogramma Strenge straffen tegen twee zware jongens" geëist HUWELIJK Hatta verwerpt eisen van Sumatera Timur Opvoeding tot gemeenschapsmensen Sproeten? SPRUTOL KERKELIJK NIEUWS Purmerender markt WOENSDAG 21 JT'NI 1950 In duizenden exemplaren zal binnen kort het in zes kleuren uitgevoerde affiche, dat men hierbij vindt afge drukt, verspreid worden, om de aan dacht te vragen voor de grote cultu- reel-toeristische tentoonstelling, welke van 19 Juli tot 20 Augustus in Alk maar zal worden gehouden. De affiche tekenaar Bemmel ontwierp dit fraaie affiche, waarvan de kaasdragersfiguur, symbool van de stad waar de tentoon stelling wordt gehouden, al direct aan spreekt. Intussen wordt er met koortsachtige haast gewerkt aan de opbouw van de tentoonstelling, die ondergebracht zal v orden in 6 grote houten paviljoens en in een grote Amerikaanse hangar van- 2000 m2 oppervlakte. De paviljoens zijn reeds gereed en de talrijke standhou ders zijr#al druk in de weer hun stands gereed te maken en het interieur van de paviljoens aan te kleden. Ter weerszijden van de grote poort, die toegang tot dp tentoonstelling zal geven, zijn in rustieke stijl twee res taurants gebouwd. Het grote, met riet afgedekt, biedt plaats aan een paar duizend bezoekers en is berekend op diners of lunches van 400 personen; het kleinere paviljoen wordt een cafe taria, waar de bezoekers „aan de lopen de band" van natte en droge consump tie kunnen worden voorzien. De paviljoens Rond een aardig aangelegde tuin, met vijver, waarin karpers zwemmen liggen de zes paviljoens „West-Fries land'*„Zaanstreek"„Midden Noord- Holland"„Midden Kennemerland" „De Badplaatsen" en „Den Helder". Van de inhoud dezer paviljoens kun nen wij alreeds een globaal overzicht geven. In „West-Friesland" zien wij de Wie- ringermeer als korenschuur uitgebeeld op de ereplaats; De steden rond het IJselmeer, Medemblik met zijn Rad- boud-kasteel, Hoorn met zijn koper- handwerk-industrie, Enkhuizen met zijn musea vragen voorts de aandacht. Via het marktcentrum Schagen, tevens eldorado voor de hengelsport bereiken we het „duizendeilandenrijk" Lange- dijk. In een specifieks oude Westfriese kamer zien we de kantklossende schone van Wijdenes in Westfriese kleder dracht haar fraaie handwerk beoefe nen. Paviljoen „Zaanstreek" opent met 'n aardig diorama van deze nijvere streek; een z.g, „petmolentje" staat er in cn we zien de eigenaardige lintbebou wing van de Zaangemeenten op sug gestieve wijze in beeld gebracht. vVe zullen er voorts zien een wip-water- molen van de bekende molenbouwer K. Jongejan, alsmede klederdrachten en schilderijen, die speciaal het Zaanse landschap in beeld brengen, de aan dacht wordt hier ook gevestigd op het bij uitstek geschikte oord voor water sport, zoals hengelen, zeilen en roeien. Tot „Midden Noord-Holland" beho rende gemeenten Limmen, Heiloo, Akersloot, Purmerend, Monnikendam, Midden Beemster, De Rijp en Graft. Ook die hebben wat schoons te bie den; Limmen doet zich kennen als bol- lencentrum; voor de tulpen is het he laas te laat, maar de kleurige gladio len zullen dit vergoeden; Akersloot, HET zeilcentrum van Noord-Holland, zijn maar enkele grepen uit dit pavil- De Rijp met zijn stadhuis van 1639, het joen, waar voorts veel en mooi foto materiaal te zien zal zijn. „Midden Kennemerland" omvat ie streek rond Beverwijk. Heemskerk toont ons de duin-flora en fauna in een welverzorgd diorama van het Heems kerkerduin; Beverwijk laat zich zien als tuinbouw en industriecentrum, als ook als bewaarder van schatten uit de oudheid, zoals de juwelen van bouw kunst Scheijbeek en Akrendam. De badplaatsen Aan de „badplaatsen"'is vanzelfspre kend ook de nodige aandacht geschon ken. Het P.E.B. verrijkte het hier- aangebrachte duindiorama met de flora en fauna' uit zijn natuurhistorisch museum; de liefelijkheid van Bergen wordt in beeld gebracht door de kunst- echilderes Rie Kooijman; Egmond vraag de aandacht voor zijn 1000- jarige geschiedenis, waarin ook de her rezen Abdij zo'n vooraanstaande plaats innam. Voorts komen ook Schoorl, Sint Maartenszee, Petten, Callantsoog, Wijk aan Zee met van foto's rijk-voorziene stands over wat zij als badplaats en woongemeente bieden. In Paviljoen „Den Helder" maken we kennis met de maritieme bedrijvigheid van de marinestad. Reeds eerder is ons oog gevallen op een buiten 't pa viljoen gestationneerd type vliegtuig, dat de laatste aanwinst was van onze vloot. De zo juist van de Parijse ten toonstelling teruggekomen décors van Peter Spier zullen ons aantrekken, zo als ook een prachtig scheepsmodel en een maquette, waarin de belevenissen van Hr. Ms. O 25 zijn uitgebeeld. De bedrijvigheid en de opleidingsmoge lijkheden, die de Marinewerf biedt, het reddingwezen o.a. is de redding van de Katowice suggestief in beeld ge bracht het Loodswezen, de kustver- lichting en de visserij zijn voorts on derdelen, die in dit paviljoen de aan dacht vragen, terwijl de gemeente Den Helder met maquettes en kaarten het toekomstbeeld laat zien van Den Hel der 1900 en zoveel. Het grote paviljoen, dat het centrum der tentoonstelling zal vormen, zal ook binnenkort worden opgetrokken; hier vormt een stand van de ECA (Marshall-hulp) wel een van de groot ste attracties. Voorts zullen de oud-Hollandse ge veltjes van de overige stands het ge heel hier een gezellig cachet geven. Gelegenheid, om souvenirs uit Noord- Holland te kopen, zal hier te over zijn. Voor deze grote tent komt een facade, die een copie zal zijn van het onderste gedeelte van de Waag te Alkmaar. Achterin is een filmzaal, waar gedu rende de tentoonstelling speciale films op cultureel-touristisch gebied zullen worden vertoond. Het opvallende affiche voor de expositie „Van de Wadden tot het IJ",^dat thans alom in den lande verspreid is en onze landgenoten opmerkzaam maakt op de grote tentoonstelling, welke over een maand te Alkmaar geopend wordt. Wat de overige attracties betreft noemen wij de concerten, die muziek corpsen uit Alkmaar en omgeving hier dagelijks zullen geven; het kaasmarkt- spel, dat door twee groepen van 30 kinderen op het imitatiekaasmarktplem zal worden opgevoerd en de Volksdan sen, die groepen uit Wijdenes, Lange- dijk en de Schermer, ter afwisseling hier zullen laten zien. De tentoonstelling zal geopend wor den door de Commissaris der Konin- dr. J, E. Baron de Vos van Steenwijk, terwijl ook de Amerikaanse gezant, mr. Selden Chapin, zijn komst heeft aan gekondigd^ Moge hun bezoek door vele duizenden uit Nederland en buitenland het affiche wordt ook in het bui tenland verspreid gevolgd wordep. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Bijbelgenootschap. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Melachrino. 7.40 „Vandaag". 8.13 Veertigjarig jubileum van de Bond van Christelijke Oranjeverenigin gen. 9.15 Holland festival. 10.25 Gram.muziek. 10.30 Kentucky minstrels. 10.45 Avondover denking. 11.15 Licht Avondconcert. 11.45 Lcndens Symphonie-orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Koninklijk bezoek aan Groningen. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Wat hen weerhoudt. 7.15 Kwartet Jan Corduwener. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Johan Jong. 8.30 De Rode tent. 8.40 Het Omroep-orkest. 9.25 De redding. 10.20 Meester-trio. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Orgelspel door Cor Steya. 11.40 John Flindt. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Frans Schu- bert. 9.40 Schoolradio. 10.00 Strijkkwartet. 10.15 Morgendienst. 10.45 Sonate. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Om-en- om-programma. 1.20 Coby Blok. 2.00 Bach- programma. 2.35 Saxophoon met orkest. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Bach-avond. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Lente. 5.00 Het Radio jeugdjournaal. 5.30 Piano-duo. 5.50 Regerings uitzending. 6.00 Mandolinata. 6.25 Land- en tuinbouw. 6.40 Leger des Heilskvvartier. 6.55 Een goed woord voor een goede zaak. 7.15 Voor onze postzegelverzamelaars. 7.30 Robin Ilood. 7.40 „Vandaag". 8.05 Uit het land van de Opera. 8.45 Vakbeweging. 9.00 Ouverture. 9.15 Zomer. 9.45 Met de hoogste klas op stap. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Liederen op twee bladzijden. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Piano-recital. 11.40 Symphonie's. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Gram. muziek. 8.55 Kort gesprekken. 9.0C Franse orkestwerken. 9.30 Croon-crew. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.30 Kleu tertje luister. 11.00 Licht klassiek-concert. 11.45 Noorwegen. 12.00 John Renova and bis music. 12.38 Tom's prairie pioneers. 1.15 Pierre Palla. 1.45 U kunt het geloven of niet. 1.50 Suite. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Kwintet. G.00 Klimop. 4.00 Van vier tot vijf. 5.00 Zomertelegrammen. 5.30 De kinkhoorn 6.15 Sportpraatjc. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Avro- The at er-orkest. 7.30 Radio Volksmuziekschool. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 8.50 Langs de weg. 9.20 Radio Philharmonisch-orkest. 10.15 De stenen spreken. 10.25 The Sky- masters. 11.15 Sport-actualiteitep. 11.30 Cuba De Officier van Justitie bij de Haag se Rechtbank heeft tegen twee joqge Hagenaars, de stucadoor H. R. en de kleermaker H. J. K„ respectievelijk acht en tien jaar gevangenisstraf ge- eist, met aftrek van voorarrest. Hij achtte bewezen, dat zij in December van het afgelopen jaar bij een fabri kant van damesconfectie een roofover val hadden gepleegd. Twee gemaskerde mannen drongen in de nacht van 17 op 18 December de slaapkamer van het echtpaar Laufer in de Fannius Scholtenstraat in Den Haag binnen. De een was gewapend met een dolkmes, de ander met een revolver. Mevrouw Laufer sprong uit bed en. ging een van de kerels te lijf, de an- •der wierp zich op de heer des huizes en sloeg deze met de ..olf van zijn re volver op het hoofd. Mevrouw Laufer leverde een woest gevecht met de on verlaat, werd deerlijk toegetakeld, doch slaagde er in, de man op de vlucht te drijven. Zij sloeg daarna alarm, waarop een agent de andere rover kon arresteren. De gevluchte werd spoedig daarna eveneens gegre pen. De vangst was zeer goed. Beide man nen hadden reeds ettelijke veroorde lingen achter de rug. De kleermaker had sinds Februari 1949 reeds dertien DOOR MARY BURCHELL 91) Het grootste gedeelte van de dag bracht ze door in de andere helft van het huis, met de rest van de familie; En al was Jessica Burdern meestal een beproeving, Anthony was tenmin ste vriendelijk en Clara ongemeen ka meraadschappelijk op haar onsenti mentele, begrensde manier. Het lag niet in Clara's aard, dol op mensen te zijn. Ze was eerder geneigd af te wachten in hoeverre ze met haar persoonlijke zienswijze overeen stem den. Maar tot haar jonge schoonzuster voelde zij zich aangetrokken. Niet al leen omdat zij er toe gediend had, Marcia Vaylon uit de familie te hou den, maar ook omdat ze haar nu een maal een lief, klein ding vond. Teresa had niet zonder vermaak opgemerkt, hoe Clara haar beschouw de. Maar, al of niet terwille van zich zelf, was Clara meer dan eens een misdrijven gepleegd, de stucadoor, na zijn vierde veroordeling te hebben uit gezeten, alleen deze overval. Zelfs de reclassering wist van de kleermaker niets goeds meer te vertellen. De officier van justitie noemde het optreden van de heren „gangsterme thoden, die niet konden worden ge- excuseerd als naweeën van de laatste oorlog". Uit een. oogpunt van generale preventie eiste hij dan ook zware straf fen. Twee afgevaardigden van het con gres Rakjat Sumatera Timur, Moh Said en Jahja Jacob, hebben in Dja- karta besprekingen gevoerd met mi nister-president Hatta en hem de uit zeven punten bestaande eisen tot op heffing van de Negara Sumatera Ti mur voor de vorming van de Een heidsstaat overhandigd. Volgens de twee afgevaardigden heeft Hatta deze eisen verworpen, aangezien hij de Wali Negara van de NST beloofd heeft de negara niet te zullen ophef fen voor de eenheidsstaat gevormd is. Prins Bernhard heeft in een vraag gesprek voor de beide Hilversumse zenders medegedeeld, dat de inzame ling op de komende Anjerdag waar schijnlijk de laatste zal zijn, die door het Prins Bernhardfonds op deze wijze zal worden gehouden. Er zal op an dere wijze naar worden gestreefd, voldoende gelden voor de vrije Srbeid van ons volk bijeen te brengen. Z.K.H. Prins Bernhard. die 29 Juni a.s. zijn 39ste verjaardag hoopt te vieren. De traditie van Anjerdag zal ech ter niet verloren gaan. Er zal een zilveren anjer worden ingesteld, die elk jaar omstreeks de verjaardag van de Prins door hemzelf zal worden uitgereikt aan diegenen, die zich op enigerlei wijze voor de Nederlandse cultuur verdienstelijk hebben gemaakt. naar he. ,Van onze apecial^ers^ev^ K Midden in een wirwarran Rilthoven een complex van tegen en roemde schilders genoemd zj| gvertrekjes van steen en hout, aan elkaar gebouwde lokalen. t<> eenvoud en passend in de van bijgebouwtjes en lesjes, incie utrecht. sfeer van het rustige villadorp V Werkplaat8o (lat Is - als wtf voor Tezamen vormen de mogen gebruiken - de school va„ liet gemak de traditionele naa m Beatrix, Irene en Margriet. Zjj «er- drie Koningskinderen, van p kinderen van allerlei rang en stand, varj ken en leven hier met de a ult verschillende politieke mil- verschillende onderscheiden zich in geen enkel opzicht lieux, op voet van geli)khem. u hun irant. van de andere leerlingen en gaan ongemerkt hun gang. zamenlrjk doen de kinderen aan mu ziek en wel twintig keer hebben zij reeds de Matthaeuspassion gezongen. Zij spelen toneel en waagden zich zelfs aan „Midzomernachtsdroom" en au. dere werken van Shakespeare. N». tuurlijk gaat dit niet allemaal onbe rispelijk. maar de kinderen beleven er hun vreugde aan en krijgen gevoel voor het schone. Tot nu toe ging de werkplaats van het kleuteronderwijs tot ongeveer de 4e klas van de middelbare school. Na September zal zij opleiden tot aan de universiteit, waarbij Ir. Boeke het recht hoopt te verwerven dat het school-examen toegang tot de univer siteit geeft. Dan zal ook een begin gemaakt wor den met het opnemen van slechtzien de kinderen. Hoewel zjj nog niet offi cieel als leerling is opgegeven mag verwacht worden, dat Prins Marijke de werkplaats zal gaan bezoeken. Toen wij De Werkplaats bezochten en op enige afstand daarvan even met de leider Kees Boeke stonden te praten het was op het middaguur jakkerde Ireentje, gekleed in een voudige schoolkleren, die „ertegen kunnen" temidden van haar medeleer lingen op haar fietsje over het smal le zandpaadje en riep bij het passeren, evenals de anderen tegen de heer Boeke; „Dag Kees!" Wij kwamen er aan tijdens hsv speelkwartier, maar we troffen er niet aan een groep van losgebarsten, doch rustige, jongens en meisjes. „Dat komt, doordat zij niet onder druk staan", verklaarde Kees Boeke. „Zij hebben er geen behoefte aan om zich luidruchtig te uiten. Zij krijgen geen order en er is geen druk van bovenaf. Er is een grote mate van vertrouwelijkheid tussen de kinderen onderling maar ook tussen de kinde ren en docenten. Wij tutoyeren elkaar allemaal en de docenten worden door de kinderen bij de voornaam ge noemd". Hoe er wordt gewerkt Wij hadden een plaatsje buiten ge zocht en konden er rustig praten. Toen de lessen weer begonnen waren, klonk uit een der lokalen pianomuziek, een rhythmiek-groepje was bezig met volksdansen. Uit een ander vertrek kwam nu en dan een stem. Langs ons heen liep een enkele keer een jongen of een meisje dat bezig was met tuin- of huishoudelijke arbeid. Tegenover ons hadden wij het gezicht op een paar houten bijgebouwtjes, waarin getimmerd en met tekenbor den gesjouwd werd En ir. Boeke vertelde: ;,Wrj gaan hier uit van de regel, dat kinderen die opgroeien, zich ieder naar z'n aard in Vrijheid moeten kunnen ont plooien. Wij streven er daarom naar, om geen druk te oefenen en geen spanningen te wekken en om veel vrijheid te bieden, mits in een sfeer van orde en rust en van respect voor de anderen. Wij verwerpen het begin sel van het dreigement en van de straf, omdat deze de kinderen terug houden uit angst voor de gevolgen. Wjj willen de leerlingen juist van angstgevoelens bevrijden, vandaar ook de vertrouwelijkheid". Met „Kees" zijn we door en langs de verschillende vertrekken gedwaald er heerste een opvallende rust en stilte. In de grote zaal zaten ver scheidene kinderen kalm te werken, zonder toezicht van een volwassene, ieder aan een eigen taak. „Zij kun nen onafgebroken doorgaan met het onderwerp dat zij onder handen heb ben", verduidelijkte de heer Boeke, „en toch zijn zij, wat hun vorderingen betreft, in verschillende stadia. Het werk is namelijk scherp georgani seerd. Voor elk vak is een systema tisch werkplan opgesteld en alle on derdelen zijn weer op een werksche ma vastgelegd. Dat maakt voor de jongens en meisjes een grote mate van initiatief en specialisatie moge lijk". Het werk is echter niet alleen indi vidueel, integendeel; op sommige plaatsen kwamen we groepjes tegen die gezamenlijk met dezelfde stof be zig waren. De Werkplaats kent geen klassen en dus geen overgaan of overgaan met onvoldoenden en geen zittenblij ven. Als een onderdeel niet goed is verwerkt, wordt daaraan nog eens in het bijzonder aandacht besteed. Wel zijn de leerlingen Kees Boeke spreekt van „werkers" in enkele leeftijdsgroepen ingedeeld. Bijzondere aandacht schenkt Kees Boeke aan aesthetische vorming. Ge- goede vriendin geweest en Teresa hield van haar. Ze was dus verheugd en een weinig vereerd, toen Clara haar die avond vroeg: „Waarom kom je niet in de kamer naast de mijne slapen? Het is daar in jouw deel van het huis zo ongezellig voor je, met alleen de dienstboden in je buurt. Dan kunnen we nog wat kletsen voor we naar bed gaan. „Waarom zou je moeten kletsen als je naar bed gaat?" wenste mevrouw Burdern te weten. „Jullie kunt de hele avond met elkaar praten, als je daar zin in hebt". Maar Teresa zei: „dank je Clara, dat wil ik graag doen". En Clara zei in antwoord op haar moeders vraag slechts: „Er zijn vj eenmaal dingen, die je beter kunt be spreken „met je haar naar beneden Teresa kreeg dus de kamer, waar ze de eerste nacht in dit huis geslapen had. En dat riep de zonderlingste en dierbaarste herinneringen bij haar wakker. Ze kreeg echter weinig tijd hierbij stil te staan, want nauwelijks had ze zich ontkleed en haar peignoir aange schoten, of Clara tikte op de deur en kwam binnen. Ze zag er zeer bekoorlijk uit in een wijnrode, fluwelen kamerjapon. Maar minder hierdoor, dan door haar doel bewuste houding werd Teresa's aan dacht getrokken. En nu eerst drong het tot Teresa door, dat niet alleen haar eenzaamheid Clara op de ge dachte had gebracht van de kamerver wisseling. Zij wenste met een speciale bedoeling een gesprek onder vier ogen. Het kordate optreden van naar schoonzuster kennend, keek Teresa glimlachend op vanaf haar plaats bij het vuur. „En Clara, waarover zal het gesprek gaan?" Clara lachte even verrast, alsof ?e een klein katje plotseling dezelfde arglistigheid tentoon zag spreiden als een volwassen kat. „Waar logeert Ell in Londen?" vroeg ze zonder inleiding. „In het Gloria-hotel". „Logeert hij daar niet altijd?" „Ja. Maar ik heb me afgevraagd Heeft hij je verteld wat hij in Londen van plan is le gaan doen?" „Alleen dat hij het er ontzettend druk zal hebben" Teresa keek tame lijk verbaasd bij deze ondervraging „Ik... ik had hem voorgesteld met hem mee te gaan. Maar hij zei, dat hij de hele dag bezet zou zijn en ook naar zakendiners zou moeten gaan. Zodat ikwij besloten, dat ik een andere keer mee zou gaan". „JuistClara fronsde nadenkend en bleef, haar handen in de zakken van haar fluwelen japon, voor het vuur staan. „Waarom, Clara?" „Omdat je dierbare nicht Marcia andaag ook naar Londen is gegaan er- zij ook in het Gloria-hotel logeert. „Dat kan niet waar zijn?" Teresa werd spierwit. „O, je moet me niet verkeerd begrij pen en niet hals over kop gevolgtrek kingen maken", zei Clara koel. „Ik zeg niet dat ze samen zijn gegaan en ten slotte kan iedereen in het Gloria hotel logeren. Inderdaad doen dat op het moment een paar honderd andere mensen ook". „Hoe weet je dat? Dat ze daar heen is bedoel ik". Ik ben je tante Lydia vandaag in stad tegengekomen, toen heb ik haar naar Marcia gevraagd. Deels uit be- !e.jdhfld fn deelsnou het is van tijd tot tijd goed te weten waar ze uit hangt.. En je tante zei dat ze voor' een week naar Londen was gegaan" ,^\ariante fJ>'dia zou dat nooit je zegd hebben, als er. als er iets gaande was. (Wordt vervolgd» Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Haeften J. C. Stelwagen te Wezep; te Nieuwe Tonge L. A. Klootwijk te Herkin gen; te Brunssum (toezegging) S. W. de Vries te Hengelo-O.; te Breukelen H. On- stein te Lemelen. Bedankt voor Bennekom, 2e predikants plaats, N. Kleermaker te Genemuiden. Aangenomen naar Ommelaiiderwijk— Zuidwending S. de Roest, candidaat en hulp prediker te Steenwijk. Gereformeerde Kerken. Tweetal te Sckeveningen, 6e predikants plaats: S. R. Smilde te Rotterdam-Delfshaven en M. Wildschut te Hilversum. Beroepen: te Midwolde (Oldambt) E. J. Duursema te Westercmbden; te Bergen (NH) L. W. Muns te Berlicum; te Leimuiden H. C. Endedijk, candidaat te Amstelveen; te 's-Gra- venmoer P. B. Suurmond, candidaat te Oos terbeek. Chr. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Dordrecht W. C. Lamain te Grand Rapids (U.S.A.). Aangenomen naar Alblasserdam M. v. d. Ketterij te Vlaardingen. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Veendam—Pekela mej. J. M. Muijt, prop. te 's-Gravenhage. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterft de huidweefsels. PURMEREND. 20 Juni 1950. Het aanbod van vette koeien viel niet te gen, maar de handel was stroef door de hoge vraagprijzen. Wat verkocht werd was evenals vorige week duur. De vraag naar geldekoeien was beter, waardoor de prijzen vaster wer den. Bij de verse koeien was het heel stil; de prijzen waren echter vrij sta biel. Nuchtere kalveren werden voor de slacht vrij vlug verkocht, voor de fok was de vraag minder. De slacht- stieren vertoonden iets meer gang. De worstfabrieken schenen inkopen te doen. De wolveemarkt vertoonde een geringe aanvoer van schapen. De han del was kalm, de prijzen niet lager. Er was vrij wat aanbod van lammeren. De prijzen waren zeer goed. De handel in bokken en geiten verliep stug. Vet te varkens gingen nu beter van de hand. De prijs van 1,56 kon gemak kelijk worden gehaald, enkele gingen iets duurder weg. Het aanbod van biggen was weer vrij groot. De handel was kalm, maar de prijzen waren niet lager. Voor fokzeugen bestond maar een zeer matige vraag. Op de paarden- m-rict was bij een klein aanbod de handel stil. Ook de handel in konijnen was stug. Na afloop van de markt kwam er wat vraag naar slachtkonij- nen, maar tegen lage prijzen. Aangevoerd werden 396 runderen, waaronder 105 vette koeien van 2,25 2,95 per kg, handel stug en duur; 81 melk- en kalfkoeien 675975 per stuk, handel kalm; 182 geldekoeien 550750 per stuk, handel goed; 8 pinken 240 325 per stuk, handel matig; 465 nuch tere kalveren, voor de fok 4595 per stuk, handel stug; voor de slacht 35 90, handel vlug; 20 stieren 500—1200, handel mat^g; 175 schapen 60—110, han del goed; 676 lammeren 3260, handel goed; 18 bokken en geiten 1050 per stuk, handel stug; 203 vette varkens 1,541,58 per kg, handel vlug; 1035 schrammen en biggen, schrammen 40 65 per stuk, handel halm; biggen 25 40 per stuk, handel kalm; 18 fokzeugen 225—325 per stuk, ndel kalm; 21 paarden 500—700 per stuk, handel stil; totaal aanvoer 2977 stuks. Pluimveemarkt: 350 konijnen 0,60— 5.00, handel stug. Eierenmarkt: 5000 kipeieren 12—18 per 100 stuks; 4000 eendeieren 7,508 per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4