Stad en Omgeving Landmacht-elftal ook tegen de Luchtmacht niet opgewassen L.S.K. zegevierde verdiend met 4-2 KOFFERS „Windhoos" zal Huisduinen treffen Heeft Helderse Gemeenschap taak als overkoepelend contact-orgaan? Op de Dijk JAC. DE BOER t worfüe rrssL" s? Het geboorteuur Nieuws uit Wieringen Ons postduivennieuws Clavan had er niet veel zin in IN HET KORT Nieuwe avonturen van Pim, Pam^en^Pom H.R.C.-combinatie tegen Engels Marine-elftal Hedenavond concert1 van de Helderse Orkest Vereniging Opstellingvan Nederlands politie-elftal bekend Tussen Haaks en Kuifje Geslaagd voor de akte l.o Programma Commissie Vacantiebesteding H.B.B. Nieuws van H.C.S.C. Fa. J. N. Querelle >c^oo<><x>o<x><><x><>o<><>o<>o<x><> Muziek commandeert Marinevaartuig Emigrafie-avond uitgesteld tot Vrijdag 30 Juni Overdracht van nieuwe ruilverkavelingswegen Anna Paulowna Schoolwandeldag DONDERDAG 22 JUNI 1950 Zoals men zich wellicht herinnert, werd in de op 12 Juni gehouden leden vergadering van de Helderse Gemeenschap besloten nader te doen onderzoeken of door wijziging van de organisatievorm gunstiger perspectieven voor het werk van deze Gemeenschap kunnen worden verkregen. De vergadering was van oordeel, dat een overkoepelend orgaan, waarin de plaatselijke organisaties en (of) instellingen, werkzaam op het gebied van de muziek, zang, toneel, sport, ontspanning, enz. enz., elkaar kunnen ontmoeten van groot belang moet worden geacht, zowel ter bevordering van het werk van elke organisatie (instelling) afzonderlijk als voor de gemeenschappelijke taak, welke in het belang van de Helderse burgerij moet worden Terug naar Nieuwediep Aan booid van het troepen- transportschip „Goya", dat ver moedelijk op 29 Juni uit Indone sië in Nederland arriveert, be vindt zich onze stadgenoot J. de Vries, Ruijghweg 245. Een ander troepentransportschip, de „General Harry Taylor", voert eveneens twee Nieuwediepers uit Indonesië naar Nederland terug. Het zijn P. C. Bijl, Rijksweg 22, en C. van der Plas, Keizerstraat 102, die vermoedelijk op 2 Juli aankomen. Op 30 Juni belangrijke bijeenkomst Teneinde deze belangrijke zaak zo objectief mogelijk te doen behandelen, heeft het bestuur van de Gemeenschap de besturen van alle hiervoor bedoel- ae organisaties en instellingen uitge nodigd voor een bijeenkomst, die ge houden zal worden op Vrijdagavond 30 Juni om acht uur in Formosa aan de Koningstraat. De agenda voor deze be langrijke gedachtenwisseling bestaat uit twee punten: A. Bespreking van de vraag: „Heeft een Helderse Gemeen schap als overkoepelend contact-orgaan een taak?". B. Benoeming van een com missie voor het formuleren van voor stellen ten aanzien van de meest ge wenste organisatievorm voor een Hel derse Gemeenschap. Indien punt'A bevestigend wordt be antwoord, acht het bestuur het van be lang, dat de reorganisatie van de Ge meenschap nog vóór het komende win terseizoen tot stand kan komen. Van daar dan ook het tweede punt. Voor een vlotte gang van zaken op de ver gadering is het wellicht gewenst dat de verenigingen etc. eerst in eigen kring deze aangelegenheid bespreken, zodat men op 30 Juni een positieve be slissing kan nemen. Het lijkt het be stuur ook juist als men vóóraf nagaat, welke personen men gaarne in de te benoemen commissie zitting ziet ne men. Candidaten kunnen ter vergade ring worden opgegeven. Met belangstelling zien wij deze bij eenkomst tegemoet. Laat een ieder zo veel mogelijk van harte medewerken om inderdaad iets te bereiken, dat van betekenis zal zijn. De gedachte: Door allen, voor allen, sta ook nu een ieder voor ogen. Uitslag van de wedvlucht op Cha- teauroux van de P.V. „Het Noorden". Ie duif 14.47.45. De prijswinnaars wa ren: G. J. Wittenberg 1 en 6; M. Nelle- stein 2; P. Schotman 3 en 7; P. Dirks 4, 15. 17 en 19; J. Manshanden 5 en 23; D. Blokker 8; L. Schoonhoven 9 en 22; J. Barendrecht 10; A. Rietveld 11, 14 en 18; J. v. Hoek 12; G. J. de Wit 13 en 20; C. Bontes 16 en 21. De eerste duif, die pl.m. 25 min. „los" vloog, legde de 720 km. in nog geen 9% uur af, met een gemiddelde snelheid van 76 km. per uur. CR HING OVER het Marsdiep een vreemde, diepe stilte. Er was geen wind en de zee, die zich van de voet van de Dijk uitstrek te naar een in dit middernachte lijke uur onzichtbare horizon, zweeg bijna. Slechts van een enkele wat uitlopende golf klonk het klokkende geluid tussen de zware keien. In regelmatige wiekslag sloegen de lichtbundels van de vuurtoren over de donkere zee, de slapende stad en de grau we bunkermassa's, die als uitge doofde monsters rusten op de kop van de Dijk. Dwars over Erfprins scheen het zwakke licht van de Huisduiner Kustwacht. Boven het wijde water in het Westen brand de achter de wolkensluiers het gouden schijnsel van de maan in het eerste kwartier. Een smalle bewegende lichtbaan trok over het Marsdiep tot de plek, waar wij stPnden. Achter de Zuidwest punt van Texel hing het wolken wak, waarin de zon was wegge zakt. En de stilte stond boven dit alles als een machtige bron van ener gie voor de mens, die soms in het rumoer van de stroom der dagen zijn evenwicht kan kwijt raken en dan alleen behoefte heeft aan die stilte. Is het niet opvallend, dat juist die zee, dat uitgestreKte rusteloze watervlak met zijn zware luchten en eigen prikke lende atmosfeer, die rust kan brengen? Zelfs als op zo'n ogen blik de hoog in de lucht voort snellende navigatielichten van een Mitchell-bommenwerper wor den begeleid door een felle fluit toon, die diep in je bewustzijn een brandende herinnering wekt aan bange ogenblikken uit een niet zo ver verleden? Het schrille geluid smolt weg in de stilte en de milde rust van de zee drong zich des te sterker aart ons op. Het licht van een boei bij het Molengat knipoogde vertrou welijk. Dichtbij was het krè—krè van een sterntje. Zo genoten wij de weldaad van dit ogenblik aan de Helderse Zeedijk. Misschien juist omdat wij alleen waren Utt de zwarte wolkenmassa in het Oosten sprong plotseling de eer ste schrijnend rode vlam van de bliksem. Overste Mulder van de R.A.O. heeft gisteravond, na afloop van de voetbal wedstrijd LandmachtLSK, aan majoor Bol de RAO-wisselbeker uitgereikt. Deze was immers gewonnen door het kranige elftal van de Marine, dat zich sterker heeft getoond dan Landmacht en LSK, die nu de strijd om de tweede prijs uitvochten. Daarna mocht doelman Van Diest (HDVS) van de LSK, die ten prachtige wedstrijd speelde, voor zijn jongens de tweede prijs in ontvangst nemen. Kolkman (Go Ahead) van de Landmacht ten slotte, kreeg een herinne ringsmedaille. De heer J. J. Landman, waarnemend voorzitter van het Comité O. en O., feliciteerde daarna ook de tweede prijswinnaars, en dankte overste Mulder voor zijn bereidwilligheid de prijzen uit te reiken. De wedstrijd die gisteravond voor een groot aantal toeschouwers werd ge speeld, heeft in vele opzichten teleur gesteld. Er werd soms lusteloos gevoet bald en bij de Landmacht ontbrak het enkele bepaald aan techniek en snel heid, waarover de LSK in ruime mate beschikte. Lusteloos, schrijven wij. Misschien werd Den Helder Maandag avond te veel verwend, en heeft men daarom het spel van gisteravond maar matig kunnen waarderen. De LSK'ers hebben zich wel van hun beste zijde laten zien, maar zij konden het publiek toch ook niet voortdurend bezighouden. Clavan, de jongeman van wie men zo veel had verwacht, hield zich van de domme. Langs de lijnen hebben wij kunnen vernemen, dat een „beroemde" voetballer veel kan doen (of beter ge zegd kan nalaten), maar zo'n speler kan het toch ook te bont maken. Enfin, Clavan is een voetballer. Dat was duidelijk waar te nemen, en daar aan zal ook niemand twijfelen. Op som mige ogenblikken schoot hij geweldig uit zijn slof, voltooide hij parmantige dribbels met afgemeten passes of de monstreerde hij listige schijnbewegin gen die zelfs een Kolkman versteid deden staan. Maar andere malen be greep hij zichzelf niet, in al zn virtuo siteit en lusteloosheid. Ruststand 21. De Luchtmacht kon de leiding nemen door Van Baest van SET, die een heel kleine kans van dichtbij, schuin voor het doel en aangegeven door rechtsbui ten Bos, op onberispelijke wijze be nutte. Twintig miuuten voor de rust ondernam de linksbuiten van de Land macht een geweldige rush langs het lijntje. Ongehinderd stormde hij met enorme snelheid op doelman Van Diest af, om deze daarna met een' harde en lage schuiver te passeren. 11. Doel man Gerberink had het tweede doel punt van LSK op zijn geweten. Te ver uit zijn heiligdom gelopen, kwam hij veel te laat om een rustig en bekeken schot van rechtsbinnen Advokaat (Vo- lewijckers) nog te kunnen keren. Een prachtig staaltje van inzicht en behen digheid van deze LSK'er. In de tweede helft kon Van Baest voor LSK het derde doelpunt scoren. Hij deed dat uit een scherpe voorzet van rechts met zijn hoofd. Doelman Gerberink reageerde ditmaal te laat, 1—3. De hard werkende middenvoor Oonk van WVC, die voor de rust al enkele daverende schoten had afgevuurd, zag zich wat later eindelijk beloond. Een vinnig schot van zijn linkervoet deed Gerberink tevergeefs grijpen, 14. Deze stand was wel enigszins geflat teerd. vooral als men in aanmerking neemt dat enkele goede schoten van Kolkman rakelings naast en over gin gen. Toch wist de Landmacht de ach terstand nog te verkleinen, zij het dan door een penalty. Een van de vooï- hoedespelers werd door twee man aan gevallen en dat was voor scheidsrechter Wit een reden de Landmacht een straf schop toe te kennen. Wij vonden de overtreding wat te zwaar gestraft. Hoe het ook zij, Kolkman plaatste zich ach ter de bal en het volgende ogenblik lag Van Diest geslagen op de grond, 24. Bouwmeester Clavan was inmiddels ook een beetje beter op dreef gekomen. Vlak voordat LSK's vierde doelpunt werd geboren verstoutte hij zich zelfs een vrije schop te nemen. Het werd een verrassend zuiver en hard schot, d;t. van de linker voet kwam. Zo verliep deze wedstrijd zonder dat men in extase geraakte. Bouwmeester ,NAC), de kleine potige spil van LSK, mag nog wel even apart worden ver meld. Nog enkele spelers onderscheid den zich, maar het geheel bleef, verge leken met de wedstrijd van Maandag, ver onder de maat. Zij ten slotte nog vermeld dat LSK in de eerste helft de straffe wind in de rug had. Na de rust was het bijna windstil. De O. en O.-Sportweek wordt van avond voortgezet met atletiekwedstrij den. Ook op deze wedstrijden komen vele prominenten uit van Landmacht, Luchtmacht en Marine. Na een kortstondige ziekte hij was eerst sinds een week in het ge meentelijk ziekenhuis „Parkzicht" op genomen overleed gisteravond op 54-jarige leeftijd de bekende Helderse fotograaf Jac. de Boer. Zijn vrienden, en dat zijn er vele! zullen met ont roering kennis nemen van deze droe ve tijding. De heer De Boer had zich in de Helderse gemeenschap een eigen plaats weten te verwerven door zijn prettig en enthousiast karakter. De thans ontslapene was een vakman in hart en ziel. Zijn fotografisch werk werd door velen geroemd. Wij den ken slechts aan zijn prachtige natuur opnamen van zee, duinen en strand en zijn bekende Dijkfoto's, die in me nige woonkamer een ereplaats aan de wand kregen. Op talrijke exposities wist de heer De Boer met zijn foto's onderscheidingen of bekroningen te verwerven. Ook voor de organisatori sche zijde van zijn vak had hij veel belangstelling. Zo was hij secretaris van de afdeling Noord-Holland van de Fotograven Patroons Vereniging en bestuurslid van de afdeling Noord- Holland van de Bond van Fotodetail listen. Daarnaast had hij ook zitting in het bestuur van de Middenstands vereniging „Den Helder". Dat hij ruste in vrede, is den wens van allen, die hem mochten kennen. Onze stadgenoot, de heer O. Boon stra, is onlangs geslaagd voor het Chauffeursdiploma B. van de C.C.V. Vrijdag om acht uur geeft de On derofficieren-club „M.O.O.C." weer een gezelschapsavond, waarvoor tevens de in Den Helder liggende Engelse onderofficieren zijn uitgenodigd. Vanavond om zeven uur speelt WGW tegen RK EDO. Onze stadgeno ten speelden de uitwedstrijd om het Gouden Kruis tegen deze club gelijk. De ontmoeting wordt vanavond op het WGW-terrein overgespeeld. Voor het in Den Haag gehouden examen voor Radiomonteur door het Nederlands Radio Genootschap, slaagde in het kader van de verzwaarde exa meneisen onze stadgenoot, de heer J. v. d. Sande (met lof) en onze oud stadgenoot, de heer D. de Maagd, leer ling van de heer v. d. Sande. Het bericht in deze rubriek in ons nummer van gisteren over het voormalige Marinehospitaal in Helle- voetsluis was door een technische fout minder duidelijk geworden. Als ver betering geven wij nog door, dat het hospitaal, door een particulier ge kocht, zal worden verbouwd tot een flatgebouw voor 17 flats. De kotters Helder 79 en 87 wisten te IJmuiden wederom mooie uitkom sten te boeken: respectievelijk f 4400 en f 4700 na een tiendaagse reis. om een boodschap te doen. P Ja maar....- roept Pim weer, „w« Pam en Pom blijven voor zeggen dat allemaal wel, maar we heb. heen als w^- wgt Pom n a - ben niets meer in kas. Wie zal dat be moeder heeft als j g talen?" Ze kijken elkaar even aan denkend. «Nooi is kattekwaad Maar Pim weet alweer raad. „Natuur» 5rr*?ÏÜ£*££?MÏÏ5 m net zoals we dat vroeger gedaan Uil „ja Wij neDDen ue hebben. We gaan het zelf verdienen". en" daarorn zullen w'e haar ook een En even later komt hij al met de krant heel mooi cadeau geven, als ze jarig aangelopen. ben niets meer in kas. Wie zal dat be- Ze kijken elkaar even aan. is" „We maken er een reuze feest Vrijdagavond om half acht komen op het HRC-terrein wederom twee voet balelftallen in actie. Ditmaal zijn het een HRC-combinatie en een Engels Marine-elftal. Wij zijn benieuwd wat onze Engelse gasten ervan terecht brengen. De toegangsprijs bedraagt vijf en twintig cent. Er is ook in dit weekend weer vol doende voetbal. Zaterdagavond gaat HRC naar Zaandijk, terwijl in Den Helder de wedstrijd Nederlands Mili tair-elftal-Nederlands Politie-elftai wordt gespeeld. Zondagavond is dan nog op het HRC-terrein de ontmoeting HRC 2-Volendam 3, de laatste promo tiewedstrijd van de rood jakken-reser ves. Wij herinneren er belangstellenden aan dat de Helderse Orkest Vereni ging zich hedenavond met een klas siek concert voor de tweede maal aan het publiek zal presenteren. Aan de uitvoering wordt solistische mede werking verleend door de bas Lucien Louman. Het concert heeft -plaats in de Nieuwe Kerk aan de Weststraa* en vangt aan om acht uur. Zaterdagavond spelen, zoals reeds genoegzaam bekend is, op het HRC- terrein voor de O. en O.-Sportweek het Nederlands Militair-elftal en het Ne derlands Politie-elftal tegen elkaar. De opstelling van het politie-elftal is reeds bekend. Deze luidt: doel: Kok (ADO); achter: Kammeyer (GVAV) en Huy- brechts (BW); midden: Remmerts (B W), Gillisen (RBC) en Van Houten (Oosterbeek); vóór: Philips (Olden- zaal), Van der Eist (Theole), Weeker Wilhelmina-Weerd)Van der Meulen (Helder) en Koole (VDL). Wij vernamen nog, dat de leiding van het Programma voor de Neder landse strijdkrachten voornemens is van deze voetbalwedstrijd een radio reportage samen te stellen. Het is morgen hoog water om 0.30 uur en 12.30 uur en laag water om 6.30 uur en 19.30 uur. De tempe ratuur van het zeewater was 16.8 gra den. Het wordt weer beter gelukkig- Het Britse tankschip „Airsprite", liggende tegenover het havenkantoor aan de stenen dam, zal de haven Vrij dag weer verlaten. Bij de ook gisteren voortgezette examens van de Bjjz. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeres sen slaagden voor de akte l.o. de da mes L. J. Modder en C. G. Klaassen, beiden te Den Helder. Onder bovenstaand kopje gaven wij bij ons verslag van de onthulling van het borstbeeld van Dorus Rijkers in ons blad van Dinsdag in het kort een gesprek weer, dat wij hadden met dr. L. A. Rademaker. De heer R. deelde ons daarbij mede het enige erelid te zijn van het Dorus Rijkers Fonds, doch dit blijkt ons achteraf niet geheel juist te zijn. Ook de heer W. F. la Lau, op richter en erelid van „Moed, Volhar ding en Zelfopoffering" is ere-lid van het Dorus Rijkers Fonds en was bij de plechtigheid in het nieuwe Dorus Rij kershof aanwezig. Men schrijft ons voorts: „De in het artikel beschreven oprichting van het Dorus Rijkers Fonds is alleen het ge boorteuur van een Fondsje voor Dorus Rijkers, bijeengebracht als gevolg van het door dr. Rademaker in „Het Va derland" geplaatste artikel op 17 Oc- tober 1922. Het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers" is opgericht op 9 April 1923 v.nl. als gevolg van een door W. F. la Lau in het Vaderland van 13 Novem ber 1922 geplaatst antwoord, waarin hij de raad gaf om in plaats van voor de bedoelde persoon alleen, gelden bijeen te brengen voor alle redders van schip breukelingen, die met deze en andere schippers dezelfde gevaren hadden ge trotseerd en slechts drie of vijf gulden ouderdomsrente als hun inkomen kon den beschouwen. Dit schrijven heeft toen volgens onze berichtgever de op richting van het Helden der Zeefonds Dorus Rijkers tot gevolg gehad door de heren dr. L. A. Rademaker (lid), Henri ter Hall (voorzitter), P. J. Jager (sec retaris), W. F. la Lau (penningmees ter) en H. J. P. Egner en L. Grunwald (leden). Door het ter harte nemen van de door de heer La Lau ondervonden teleurstellingen in de 15 jaar, dat de vereniging „Moed, Volharding en Zelf opoffering" trachtte enige hulp te ver krijgen voor de Helderse redders, is het Dorus Rijkers Fonds geworden een groot nationaal fonds voor alle redders van schipbreukelingen langs de gehe le Nederlandse kust." (Wij tekenen hier nog bij aan, dat tijdens de dagen van het geboorteuur van het Fonds aanvankelijk werd ge sproken om het geld, dat bij het over lijden van Dorus Rijkers zou overblij ven te besteden voor een grafmonu ment voor D. R. De heer L. Grunwald wees er toen in een bijeenkomst met Ter Hall en dr. Rademaker op, dat de ze steen, dan een steen des aanstoots zou worden voor het Nederlandse volk. Ook hij pleitte toen voor een fonds, dat alle redders uiteindelijk ten goede moest komen. (Red.) De Commissie Vacantiebesteding van de Helderse Besturenbond heeft 'n cir culaire samengesteld, waarin zij schrijft aan bepaalde vacantievraagstukken te gemoet te willen komen door het or ganiseren van een aantal eendaagse uitstapjes en een aantal excursies in de onmiddellijke omgeving. Inderdaad is men er in gelaagd enkele, verspreid over de maanden Juli en Augustus aardige programma's in elkaar te zet ten, waarbij reizen naar West-Friesland, het Montferland, Den Haag en Rotter dam, het Gooi, Texel, Bergen, Schoorl en Alkmaar en een tocht naar Gaas- terland en de Friese meren. Men kan zich voor deelname voor 28 Juni op geven in Den Helder o.a. aan de adressen: Mevr. J. Alewijnse, Burg. Houwingsingel 46 en A. S. W. Hamel Soembastraat 46, te Julianadorp bij O. Smit, Parkstraat 6, in Anna Paulowna, bij J. Stins, Molenvaart 52a en in Cal- lantsoog bij K. A. van Gijtenbeek, Helmweg 8. Vanavond speelt HCSC I te Juliana dorp een oefenwedstrijd tegen JVC I. Bij HCSC zullen op de rechtshalf- en de rechtsbuitenplaats spelers uit het derde elftal worden opgesteld, die in de laatste competitiewedstrijden zeer hebben voldaan. Deze clubs heb ben elkaar nog nimmer ontmoet. De spelers vertrekken om zeven uur van garage Moorman. De wedstrijd begint om half acht. OCO<XX><><XX><><X><X><><X><X><X><><><> in alle kwaliteiten maten prijzen heeft de Breewaterstraat 5, b. d. Spoorstr. weer voor U in vooroorlogse sor tering. Marine-autoriteiten van ver schillende landen woonden in Portsmouth een demonstratie bij van een vaartuig, dat onder com mando van muziek stond. Tonen van verschillende hoogte, die per radio worden uitgezonden, wor den op dit vaartuig automatisch gesorteerd. Ieder afzonderlijk ge deelte van motoren en stuurin richting reageert op één bepaalde toon. zodat b.v. de motoren in- of uitgeschakeld worden door één toon. de snelheid door een twee de, het roer door een derde. Het vaartuig kan tot op een afstand van meer dan acht mijl worden bereikt. Het heeft een snelheid van 20 knopen en de motoren kunnen 19 uur achter elkaar blij- ven draaien. Het vaartuig is ge pantserd, zodat het door bommen niet gemakkelijk tot zinken kan worden gebracht. Enkele dagen geleden meldden wij, dat op initiatief van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar in „Casino" op Woensdag 28 Juni een voorlichtings avond zou worden georganiseerd ten behoeve van stadgenoten die belang stelling hebben voor emigratie naar Australië. Men verzocht ons thans te willen mededelen, dat deze avond wordt uitgesteld tot Vrijdag 30 Juni, daar de spreker, de heer H. A. van Luyk, ver hinderd is op Woensdag naar Den Hel der te komen. De plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling heeft de nieuwe ruil verkavelingswegen officieel overge dragen aan het Heemraadschap Wie- ringen. Dit geschiedde in Hotel De Haan door de voorzitter der plaatselijke commissie, burgemeester Kolff, in te genwoordigheid van het voltallig be stuur van het Heemraadschap en ver tegenwoordigers van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie, het Bureau Kadaster en de N.V. Grontmij, resp. vertegenwoordigd in de persoon van de heren ir. F. L. B. Maandag, D. G. Hassels en Beijerink. Na afloop van dc plechtigheid wer den allerlei inlichtingen verstrekt over de hier opgedane ervaringen aan een gezelschap Zeeuwse boeren uit een plaats waar men een ruilverkaveling overweegt. Dit gezelschap had tevoren de resultaten van de hier doorgevoer de verkavelingen in ogenschouw ge nomen. Men had daarvoor alle lof. Het practisch nut van ruilverkave ling kwam nog cezer dagen tot uit drukking. Rode Kruis en Brandweer actie in Huisduinen, vredig als het daar ligt aan de uitlopers der duinenrij, zal Za terdagmiddag getroffen worden door een zware windhoos, waardoor 'n deel van het dorp zal worden verwoest. Dit is geen lugubere voorspelling, doch de voorstelling, van een denkbeeldige ramp, die zal dienen voor een z.g. ram penoefening" van het Rode Kruis, waar bij tevens een afdeling van de Helder se brandweer zal worden ingeschakeld. Er zullen naar schatting dertig slacht offers vallen, die verzorgd zullen wor den door de Transportcolonne van het Rode Kruis. Hieronder valt het opspo ren in huizenresten en het eventueel transporteren. Behouden zijn gebleven: het perceel der lagere school, de vuur toren en de meeste woonhuizen in het Westelijk deel van het dorp, alsmede het café „Dennenheuvel" dat als nood verbandplaats en hoofdkwartier van de commandant wordt ingericht Twee lokalen der school dienen ontruimd te worden en zullen dan bestemd worden als hulpverpleeginrichting. Er komt een zaal voor mannelijke en een voor vrouwelijke patiënten, elk bevattende zes bedden. Dank zij de medewerking van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis zal hierbij gebruik kunnen worden gemaakt van de nieuwste soort ledikanten, welke eerst onlangs zijn aangeschaft. Dat het juist is een dergelijke ram penoefening te houden om aldus de paraatheid van manschappen en mate riaal te toetsen en zo mogelijk de ge oefendheid nog op te voeren, blijkt uit de noodlottige windhoos, die dezer da gen in het Noordwesten van Brabant drie dorpen heeft getroffen. Een der gelijke ramp kan zich overal voltrek ken. Door een goed georganiseerde en voorbereide Rode Kruis Colonne kun nen de gevolgen van een dergelijke catastrophe (waarvan wij hopen, dat zij ons nimmer zal treffen) op vele manieren worden beperkt. Dat de brandweer, die toch ook zal moeten optreden, Zaterdagmiddag in het kader van deze oefening zal medewerken, moet van harte worden toegejuicht omdat ook hier een juiste samenwer king noodzakelijk is, wil men bij wer kelijk optreden een zo gunstig moge- lijk resultaat kunnen boeken. Een landbouwer in deze gemeente, die voorheen zijn land overal verspreid had liggen, had vroeger 16 dagen werk om de hooioogst binnen te halen. Thans, nu al het land bij de boerderij ligt, kan hij dat in negen dagen doen. Een boer met drie paarden bespaar de, doordat hij zijn land dichter bij huis kreeg in één jaar 70 gulden op de kosten van hoefbeslag. Deze en an dere voorbeelden frappeerden de gas ten wel bijzonder. NIEUW HOOFD DER SCHOOL Op de voordracht aan de Raad, ter benoeming van een nieuw hoofd aan de O.L.S. te Hippolytushoef (vacature-A. H. J. van 't Hof), is als no. 1 geplaatst de heer P. van Zandwijk te Den Hel der. No. 2 en 3 zijn resp. de heren R. Bronsema te Nw. Beijerland en H. B. Blommers te Apeldoorn. Onder auspiciën van de Nederlands» Wandelsportbond, afd. Noord-Holland, worden ieder jaar Schoólwandeldagen georganiseerd, met 't doel, deze mooi* en eenvoudige sport onder de aan dacht der schoolgaande jeugd te bren gen. Als datum voor deze wandeldag is vastgesteld: 8 Juli 1950. Afstanden: 10 km voor de leeftijd van 8 t.m. 11 jaar; 15 km voor de leeftijd van 12 jaar en ouder. Het inschrijfgeld bedraagt voor alle deelnemers 25 cent. De directeuren en hoofden van scho len wordt verzocht hun collectieve op gave uiterlijk tot en met 1 Juli 1950 in te zenden, onder gelijktijdige overma king der inschrijfgelden aan: D. P. de Jong, Zandvaart 125, Breezand of J« Waag, Molen vaart 164, Anna Paulow na. Aan alle deelnemers, die de tocht volbrengen, zal een persoonlijke her innering worden uitgereikt. Wanneer extra prijzen beschikbaar gesteld zijn of worden, zullen deze toegewezen worden aan die groep die de beste al gemene indruk maakt. De start vindt plaats vanaf hotel Veerburg. Anna Paulowna/Cinema De Haan, Hippolytushoef Markt te Scha- gen, om 14.30 uur. Men wordt verzocht zich aan de in- schrijfdatum te houden, in verband met het aantal aan te schaffen herinnerin gen. Bij na-inschrijvingen kan niet worden gegarandeerd dat de herinne ring direct na afloop uitgereikt wordt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2