Sport in 't kort Seoel werd hedennacht bezetj Malversaties in Zevenbergen Walcherens drama op 'n maquette Republikeinse senatoren willen hulp verlenen Regering vlucht naar Soewong TELEVISIEZENDER JAARS VELD BIJNA GEREED Soldaten op weg naar huis Het Radioprogramma Overijssel krijgt nieuwe electrische centrale Om dertig mille Administrateur van waterschap in arrest Langdurig radiocongres te Scheveningen Unificatie van accijnzen in Benelux Twee Noordhollandse elftallen Natuurrampen teisterden Amerikaans dorp Amsterdamse politie sloeg een goede slag Een druk op de knop N°f is het kolossale object niet ge heel afgewerkt, maar wij kregen er niettemin een goede indruk van. Door een muurtje van de overige zaal ruimte van het Zeeuws oorlogsmuseum gescheiden, rust de aantrekkelijke ma quette van Walcheren met zijn steden en dorpen, zijn water en polder, in een bassin van maar liefst 36 vierkante me ter oppervlakte. Het enige, wat men moet doen om het drama van Walche ren op te voeren, is een knop in te drukken. Verder gaat alles automatisch, dank zij de ingenieuze apparatuur, die de heer De Blécourt zelf bouwde en die aan het oog onttrokken is achter de maquette. HUWELIJK KERKELIJK NIEUWS Berichten uit verschillende bron mel den, dat de Noordelijken in de afge lopen nacht Seoel ztjn binnengerukt. De Znidkoreaanse regering heeft volgens een bericht uit Tokio bekend gemaakt, dat rij de wjjk heeft genomen naar Soewon, een oude ommuurde stad op veertig km ten Zuiden van Seoel. De bezetting van de hoofdstad begon gis teren te zeven uur plaatselijke tijd. Zuidelijke ambtenaren brachten toen In koortsachtige haast documenten naar hun nieuwe verblijfplaats over. De twaalf leden van de commissie der VN voor Korea Hepen toen gevaar, In hun hoofdkwartier in Seoel te wor den ingesloter. naar uit een laatste te lefoongesprek van het Autralische lid, Jameson met de Australische missie in Tokio bleek. Het is niet bekend, of de oommissie de regering naar zuidelijker gebieden zal volgen. De tegenstand, die de Noordelijke eenheden bij hun opmars naar Seoel ondervonden, zou slechts gering zijn geweest. De Zuidelijken moeten vol gens sommige berichten hoegenaamd geen artillerie of bombardementsvlieg tuigen hebben gehad. Jachtvliegtuigen hadden zij er slechts zes en die werden bij het eerste bombardement door de Noordelijken op de grond vernield. Besluit van Republikeinse sena toren. De Republikeinse fractie uit de Se naat der VS is gisteravond bijeenge weest. Zij heeft als haar mening uit gesproken, dat Amerika militaire en andere hulp aan Korea moet ver lenen. De verplichting, om in Korea op te treden, bestaat echter geenszins. „Wij mogen dan ook niet dulden, dat het incident ons in een oorlog zou sle pen", meenden de senatoren. Gevecht tussen Russische en Ame rikaanse jager. Ben Amerikaanse Mustang-jager heeft een Russische jager van het type Yak boven Korea neergeschoten. De Ame rikaanse machine escorteerde een vliegtuig met geëvacueerde Amerika nen, dat het vliegveld Kimpo bij Seoel had verlaten met bestemming Japan. Toen de Yak aanviel, werd hij door de Mustang neergeschoten. Er waren op dat moment nog een aantal Yaks in de lucht, maar deze kwamen niet tussenbeide. Commissie der VN rapporteert. De commissie van de VN voor Korea heeft in haar laatste rapport aan de Verenigde Naties medegedeeld, dat de aanval op het Zuiden een goed voorbe reide en groots opgezete invasie van het NoordeUjke deel van Korea blijkt te zijn. Er was geen enkele aanwijzing voor een ophanden zijnde aanval. De Zuidkoreaanse strijdkrachten waren uitsluitend defensief opgesteld en wer den door de aanvallen volkomen over rompeld. Voorgesteld wordt, dat de VN aan Noord- en Zuid-Korea zullen verzoeken, accoord te gaan met dé benoeming van een neutrale bemiddelaar, hetzij om onderhandelingen te openen over vrede, hetzij om door verzoeken aan leden regeringen dadelijk bemiddelingspo gingen te ondernemen. De Amerikaanse delegatie bij de VN is Maandagavond bijeengekomen, om te beslissen, of een verzoek tot het ne men ,-an sancties moet worden inge diend, vanneer de Veiligheidsraad van daag bijeenkomt. In Washington neemt men aan, dat de VS bereid en in staat zijn. troepen naar Korea te zenden, als de Veiligheidsraad dit nodig oordeelt. Daarbij is in aanmerking genomen, dat Amerika in belangrijke mate zeggen schap heeft over hetgeen de Verenigde Naties zullen doen. De Nederlandse televisiezender Jaarsveld is vrijwel gereed. Een twee honderd meter hoge zendmast is be steld, doch nog niet afgeleverd. De fundering in de vrij weke bodem voor deze mast brengt speciale technische problemen met zich mee, die een op lossing naderen. Waar de zendstudlo zal komen is nog steeds niet beslist. Van de studio uit zullen televisle-ult- zendngen zowel per coaxiale kabel (een kabel met meer dan een zend mogelijkheden tegelijk), als via een straalzender naar de hoofdzender te Jaarsveld kunnen worden övergè- bracht. Atlantis: Maandag 180 mijl NW van Pernin naar Amsterdam. Castelbianco: Zaterdag van Port Said naar Amsterdam. Dorsethire: passeerde Zondag Fi- nisterre. Wordt 28 Juni om 12 uur te Amsterdam verwacht. Empire Breut: was Zaterdag 100 mijl Z. van Kreta. Wordt 2 Juli te Rotterdam verwacht. Fairsea: was Zondag 270 mijl OZO van Kreta, naar Rotterdam. General C. H. Mulr: was Zater dag 960 mijl ZO Point de Galle, naar Rotterdam. General W.C. Langfitt: was Zon dag 15.32 mijl van Aden, naar Amsterdam. Goya: was Zaterdag 200 mijl ZO Kreta, naar Amsterdam. Kota Inten en Sibajak: waren Zondag te Suez, naar Rotterdam. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 meter. Nieuws om 7 8, en 11 uur. 6,20 Sportpraatje. 6,30 Heb ben dieren verstand? 7.15 Actualiteiten. 7,19 Actualiteiten. 7,25 Dit is leven. 7,40 KRO Minnestrelen. 8,12 Het Omroep-Ka- merorkest. 9,25 Kwintet. 10.15 Orgelcon eert. 10.40 Bewaar het u toevertrouwde pand. 11.18 Symphonette-orkest. HILVERSUM II, 298 meter. Nieuws om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Wimbledon tennis kampioenschappen. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 The Skymasters. 7.90 Paris vous Par- e. 7.35 Liederen van Henriëtte Bosmans. 8.15 Het promenade-orkest. 6.45 Tien klei ne negertjes. 9.45 Gr.muz. 1.15 Buitenlands overz. 10.30 Vespers. 11.15 Avondconcert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 meter. Nieuws om 7. 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Ochtendbezoek. 9.35 Chopln- Debusy, 10,30 Morgendienst, 11.00 Sonate. 11.25 Ensemble „Selecta". 12.00 Dichterlie- be. 12.33 „Trio Fantasia". 1.15 Radio Phil- herm. Sextet. .45 Philh. ork. 2.00 Gedeel telijke uitzending. 3.00 Franz Liszt. 3.40 Middagconcert. 4.15 „Voor onze meisjes en jongens". 5.00 Kamerorkest. 5.45 Re geringsuitzending. 6.00 „Onze Ned. koren en korpsen. 6.30 „Vrij en Blij". 7.15 On der de NCRV-leeslamp7.30 Progy en Bess. 7.40 „Vandaag". 8.05 Disco-actuali teiten. 8.15 Holland festival. 8.50 „Vacan- tle-lectuur". 9.10 gr.muz. 9.20 Missa So lemnls. 10.20 Omroep-theaterkoor. 10.40 grjnuz. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondconcert. 11.40 Engelse Suite. HILVERSUM n, 298 meter. Nieuws om 7, 8, I, 6. 8 en 11 uur. 8.18 Orgelspel, 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Ludwig van Beethoven. 10.00 „Kinderen en mensen 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Popu lair nonstop. 12.00 De Ramblers. 12.38 Zang door The inkspots. 1.15 Cor Steyn. 1.50 An- dré Kostelanetz en zijn orkest. 2.00 Ge sproken portret. 2.15 Serenade. 3.00 Kin derkoor. 3.20 Willem Roda. 3.50 Speel pij dit ook? 4.30 De Regenboog. 5.00 Het stond in de krant. 5.30 Middagconcert 6.20 Dingen van de dag. 6.30 Strijdkrachten 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Een groet aan de werkers in de Marshall-landen 1J0 Voor de jeugd. 8.05 Op de korrel 8.15 Dolf van der Linden. 9.00 De buitengewo ne baby, hoorapel. 9.50 Kwartet Jan Cor- duwener. 10.10 Tussen mens en nevelvlek, 10.25 Concertgebouw orkest. 11.15 Dansmu- ■lek. De provincie Overijsel zal binnen kort overgaan tot het bouwen van een nieuwe electrische centrale aan de IJsel, enige kilometers ten zuiden van het Katerveer. De bestaande centrale is te klein geworden. De fabriek zal vijf tig millioen gulden kosten en moet in 1955 gereed zijn. De Japanse regering is afgetreden, teneinde de premier, Josjida, in staat te stellen tot een reorganisatie. Binnen enkelë dagen wordt de vorming v5h een nieuwe regering Verwacht. In Zevenbergen zijn malversaties bij een waterschap ontdekt, waarbij on geveer f 30.000 zijn gemoeid. In ver band daarmee bevindt zich de admi nistrateur van dit waterschap, J. de in arrest. Hij heeft zichzelf bij de politie gemeld en wel te Rotterdam, toen hij daar op familiebezoek was. De L. wist dat et één controle van zijn boeken werd gehouden en ver moedde derhalve, dat zijn verkeerde handelingen aan het licht zouden ko men. Voorzover thans is na te gaan, heeft de man uit de kas van het wa terschap bedragen genomen om daar mee verliesposten te dekken van een aan- en Verkoopvereniging van land bouwers in Zevenbergen. Hij behar tigde ook de belangen van deze ver eniging en wilde een goede beurt ma ken door goedkoop in té kopen en duur te verkopen. Zijn inkoop- en verkoopcijfers fingeerde hij zodanig, dat de kas van de vereniging er wel bij voer, ten nadele echter van de kas van het waterschap. Hij deed zulks omdat hij op die manier hoopte, dat men hem spoedig tot directeur bij de vereniging zou benoemen. De L. heeft die manipulaties verschillende jaren volgehouden. Ze jopen waar schijnlijk van 1946 af P.P.T. als gastvrouwe De Nederlandse PTT zal als gast- vrouwe optreden tijdens een interna tionaal radiocongres te Scheveningen, dat op 25 September zal beginnen en zes tot acht maanden zal duren. Aan dit wereldcongres zullen naar schatting 83 landen met 420 gedele geerden deelnemen. De staf, de tech nische en de administratieve secreta riaten zullen ongeveer 180 man perso neel vragen, die voor een deel spe ciaal uit Nederland zullen worden ge- recruteerd, voor een deel door de de legaties zullen worden meegebracht. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de unificatie van accijnzen en van het waarborgrecht in de Benelux. Dit wets ontwerp omvat mede een aantal wijzi gingen, die moeten worden goedge keurd. De voornaamste hiervan zijn: De L. was ook vertegenwoordigend agent van de MVZ en zou als zodanig een tekort in kas hebben van rond 7.000 gulden. Dit is overigens het tweede geval Van malversaties bij een waterschap in West Brabant in korte tijd. Ook in Dinteloord wordt name lijk de administrateur ervan beschul digd malversaties te hebben gepleegd en wel tot éen bedrag van rond f 14.000. Deze man een zekere van O. zit nog steeds in voorarrest. De affaire te Dinteloord is oorzaak ge weest van een verscherpte contróle bij de waterschappen Het Noordhollands KNVB-elftal zal op Woensdag 5 Juli in Amsterdam, -en bate van de kankerbestrijding, een wedstrijd spelen tegen een DWVVo- lewijckers-combinatie. Het elftal is als volgt samengesteld Stadt (KFC); Kui per (ZFC) én Kabel (ZFC); vd Horst (ZFC), Roggeveen (KFC) en Kok (KFC): J- Hillenius (WFC), Stelling (W.-Frisia), Simons (W.-Frisla), vd Meulen (Hélder) en Schmdt (Alcma- ria). Bovendien speelt Vrijdagavond een Noordhollands jeugdelftal in Haarlem tegen het vertegenwoordigend jeugd elftal van die stad. De Noordhollandse ploeg zal alsvolgt aantreden: Van Bergen (KW); Klein (Alkm. Boys) en Dekker (Purmersteijn)vd Schaaf (Odiz), vd Kreeft (Alc. Victrix) en Schmidt (Alcm. Victrix); Boot (WFC), Lust (OSV), Groot (Zaandijk), Crok (QSC), De Wekkèr (WFC). Zeventien personen vonden de dood en vijf en twintig worden nog vermist als gevolg van een complex van na tuurrampen. dat hfet plaatsje West Union in West-Virginia (Ver. Staten) heeft geteisterd. Zware regens hadden de laatste dagen het water van de rivier tot grote hoogte doen stijgen. Dit week end deed er zich een zwaar onweer voor. De bliksem sloeg in een benzine tank, die 4000 hl brandstof bevatte. De tank explodeerde en de brandende vloeistof verspreidde zich over de rivier. Wat nog niet door het water was ver nield, werd door hét vuur aangetast. Tweehonderd huizen van het plaatsje zijn verwoest. Spoordijken zijn wegge spoeld, telefoonverbindingen verbro ken. De schade wordt op een millioen dollar geschat. Twee surveillerende agenten van net politiebureau Singel, die enkele dagen geleden twee inbrekers verrasten in het veilinggebouw Odeon te Amster dam, toen zij bezig waren de brand kast, die 23.000 gld. bevatte te for ceren, blijken 'n goede vangst te heb ben gedaan. Elf belangrijke inbraken in Amster dam ett de overval op de kas van het veilinggebouw te Bunnik zijn tot klaarheid gebracht. Ook in Bunnik, waar de kas een bedrag van 75.000 gld. bevatte, waren de inbrekers in hun werk gestoord. Voorts is uit het on derzoek gebleken, dat een heler, die reeds in voorarrest te Utrecht zat, ook betrokken is geweest bij de overval te Éunnik. Bij de inbraken is totaal voor een bedrag van duizenden aan geld en goederen ontvreemd, waarvan nog een deel kon worden achterhaald Nu dé vacanties aanbreken, steigt het aantal bezoekers aan de dieren tuinen dagelijks. Een wandeling door een dierentuin is voor kin deren een genot, vooral als die tuin een kinderboerderij rijk is. Hier ziet U een meisje, dat op de kinderboerderij niet van één der lama's was weg te slaan. „ORANJE" EN „DORSETSHIRE" WOENSDAG IN AMSTERDAM. Het ms. „Oranje" wordt Dinsdag nacht te 3.30 uur voor IJmuiden ver wacht. De debarkatie van de 800 pas sagiers uit Indonesië zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Woens dagmorgen om 9 uur een aanvang ne men. De debarkatie der passagiers van het ms. „Dorsetshire" welk schip eveneens Woensdag te Amsterdam wordt verwacht zal omstreeks 12,30 liUr beginnen. De Franse wielrenner Camille Goede start van Nederlanders op Wimbledon - Faanhof werd achtste Onderzoek naar de dood vanRemie Met uitzondering van Rinkel, die mann. Faanhof staat 51e met 22 u. met 61, 61, 60 door dé kleine, 34 m. 32 sec. maar razendsnelle Philippijn Ampon van de baan geveegd werd. hebben de Nederlanders de eerste dag van de ëanguillaume is tijdens het Frans1 Wimbiedoh-kampioenschappen over- "WEgkampioenschap °P het cireuit leefd. Van Meegeren had 't zeer moei- Monthlery gevallen en later op de dag Ujk tegen de Engelsman Ford. in een in een Pariis ziekenhuis aan zijn ver tennisgevecht, dat meer dan twee uur wondingen overleden, duurde, versloeg hij zijn tegenstander De dood van de bokser Jan ™et 2—6' 6 3' 6 Van Remie, die Zaterdag te Rotterdam k.o. Swol had eveneens vijf sets nodig om gesjagen werd en de volgende dag in de Italiaan Canapele te verslaan 6 2, een Rotterdams ziekenhuis aan een 9 7, 5 7, 2 6 6 4, Linck klopte de hersenbloeding overleed, heeft in de Engelsman Mockridge met 6 4, 6 1bokswereld een diepe indruk gemaakt. 6—3 en Wilton overleefde de eerste j)e rjngarts heeft verklaard Remie en Een groot aantal brandweermannen moest de strijd aanbinden tegen de tnorme brand, die in de Coca-Cola fabriek te Rockville Centre (N.Y.) uiffs uitgebroken, toen dichtbij gelegen gastanks door het vuur werden bedréigd. Na uren blussingswerkzaamheden werd de brand bedwongen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. de afschaffing van de zout-accijns ad I°n.f8 c*oor e^,n 2 8\ Nicolaas voor de wedstrijd te hebben f 19 per 100 kg, e verhoging van de zege op Fawcus (G.Brittannie). gekeurd en bij Jan Remie geen ver- (Van onze speciale verslaggever) per 100 kg, e verhoging accijns op gedistilleerd van f 320,— tot f 596,50 per hl van 50 pCt alcohol, verlaging van de bieraccijns van f 3.70 tot f 2.26 per hectolitergraad, verlaging van de suikeraccijns van f 29.25 tot f 14 per 100 kg en verlaging van de waar- borgbelasting in een waarborgrecht, dat ongeveer de helft bedraagt van het huidige bedrag. Henk Faanhof is in de derde schijnselen te hebben geconstateerd etappe van de Ronde van Zwitserland die hem noodzaakten Remie te ver als achtste geëindigd. De Belg bieden in de ring te gaan. Er zal een Speeckaert, die er met vijf collega's, onderzoek naar de doodsoorzaak wor- w.o. onze landgenoot onmiddellijk na den ingesteld. De N.B.B. zal zich aan de start tussenuit trok, won de etappe, de hand van het officiële rapport be- In het algemeen klassement leidt thans raden of de bestaande voorschriften de Luxemburger Goldschmidt met 22 u. verscherpt of uitgebreid moeten wor- 17 m. 25 sec. voor de Zwitser Weilen- den. CEN FIETSWIEL, een gramofoon- motortje en een gasmaskerslang, akelig nuchtere, akelig lelijke voorwer pen, vormen de onmisbare onderdelen van een automatisch-electrische instal latie, die zó vernuftig is bedacht, dat men er paf van staat, een apparatutar, die als een onweerstaanbare magneet deze en komende zomers talloze vreem delingen én Zeeuwen naar de vleeshal van het Middelburgse Stadhuis zal trekken. Hiermede wordt namelijk de imposante maquette van Walcheren In het morgen te openen Zeeuws Oorlogs museum tot leven gewekt: zij maakt het mogelijk, dat de bezoekers het epos van Walcheren's inundatie en droogma king kunnen beleven. Het idee van Hoorn's Maquette Studio in Eindhoven achtte het mogelijk een plan één grote maquette, waarop men door een mechaniek een speciale belichting de verschillende phases ach tereenvolgens zou kunneh vertonen, te realiseren. De speciale belichtihg (om na het droogvallen van het eiland die naar geestige modderkleur te suggereren) en het mechaniek om de maquette te inun deren en het water weer weg te laten lopen, vormden echter een immens probleem. Verlichtingsdeskundigen en de maquettestudio slaagden er, ieder op eigen terrein, niet in dit op te los sen, het bestuurslid van de vereniging, de heer J. P. P. de Blécourt, echter wèl. Hij heeft er lang over gepiekerd en ongevraagd heeft hij zijn denkbeel den uitgewerkt. Het resultaat was ver bluffend: hij zette de deskundigen be schaamd; aan zijn vindingrijkheid en talent is het te danken, dat Middelburg zijn grote attractie ten slotte kreeg! Het drama voltrekt zich Eerst ziet men het eiland in voor oorlogse fleur in het zonlicht baden. DOOR MARY BURCHELL 96) „Toen was de situatie anders". En hoewel Teresa wist, dat Clark er genoegen in schepte haar maar wat te plagen, deed de laatste op merking haar hart pijn. Maar ze deed haar best niet het slachtoffer te worden van twijfel en achterdocht. En gedurende de vol gende dagen trachtte ze zichzelf te overtuigen, dat iets van het oude ge luk was teruggekeerd in hun huwe lijksleven. Elliott behandelde haar weliswaar meer als een gast dan als het naaste lid van zijn familie; het was waar dat zij elke nacht alleen sliep in haar prachtige slaapkamer, zelfs wanneer de lichtstreep soms meer dan een uur onder zijn deur te zien was gebleven, nadat zij elkaar goeden nacht had den gezegd, maar soms kon ze zijn ogen zien glinsteren van onverwacht plezier. En er waren ogenblikken, dat zijn gezicht die uitdrukking van half- begrtjpende toegeeflijkheid aannam, die daar zo vaak te zien was geweest tijdens hun engagement en hun hu welijksreis. Zo kon het toch niet verder blij ven gaan, zei Teresa tot zichzelf. Ik moet geduld hebben. Dit is een over gangsstadium, een tijd van aanpas sing. We moeten allebei deze crisis door. Maar iéts zal er op zekere dag moeten gebeuren, en dan zal alles weer als vroeger zijn. Toen, op een dag; tegen het eind van April, kwam Elliott veel vroeger thuis dan gewoonlijk en ofschoon hij er kalm uitzag, toen hij de kamer binnenkwam, waar Teresa zat te handwerken, wist ze plotseling dat het „iets" gebeurd was. En dit we ten bracht geen golf van verlossing, maar van vrees mee. Ze zorgde, dat haar stem rustig en natuurlijk klonk toen ze vroeg: „Zo, dag Elliott. Ben je niet erg vroeg?" „Ja", sprak hij kortaf. „Ik ben van middag niet naar de gieterij geweest" „Niet naar „Nee. Ik ben bij Marcia geweest om alles te bespreken". „Bij Marcia!" Teresa had opgehouden met naaien, en liet het werk in haar schoot rusten. „Wat".... was er.... te bespréken.met Marcia?" „Beste kind, je moet net zo goed als ik geweten hebben, dat het zo tussen ons niet verder kan gaan". „Ik dacht", zei Teresa zwakjes, „dat het tamelijk goéd ging". „O, Teresahij uitte een onge lukkig lachje. Noem je dat tamelijk goed? Ik beschuldig heus niemand an ders dan mezelf. Ik had je nooit tot dit huwelijk mogen dwingen. Dat is zowel slecht als dom van me geweest. Maar het was nu eenmaal gebeurden.... Hij aarzelde. „Ja, Elliott?" Ze keek hem niet aan. Ze staarde door het raam naar de heu vels waar ze hem voor het eerst had ontmoet en ze klemde haar handen Vast ineen op haar schoot. „Teresa, dit wordt niet prettig voor je, maar het moet gezegd worden. Ons huwelijk is een vergissing geweest, en die vergissing moet ongedaan gemaakt worden. Je kunt elke voorwaarde stel len en ik zal alles doen, het zo makke lijk voor je te maken als mogelijk ia. Maar ik verzoek je, me mijn vrijheid terug te geven. Wil Je dat voor me doen?" (Wordt vervolgd) Dan doet het electrisch mechanisme in de volgorde van de bombardementen de dijkgaten in de zeeweringen vallen en stroomt het water over het land. Door luchttoevoer wordt het in bewe ging gebracht om het geheel realisti-» scher te doen gelijken. Korte tijd later wordt de zeewering weer gedicht en stroomt het water weg döor twee ge camoufleerde openingen in de ma1 quette. Tijdens het droogvallen wordt, dank zij een geheimzinnig projectiesy steem, het land, waarop water heeft gestaan, vaal en modderkleurig. Gelei4 delijk breekt ten slotte de „zon" weer door op de momenten, dat de toestand op het eiland stationnair is, worden ook al weer automatisch lantaarn plaatjes vertoond, welke beelden te zien geven van Walcheren's verwoes ting, terwijl de toeschouwers boven dien aan de hand van teksten in het Nederlands, Frans en Engels het ver loop van de gebeurtenissen kunnen volgen. Iedere voorstelling duurt een kwartier. Ned. Herv. Rerk. Drietal te Leiden (vacature J. C. V. Apeldóorn)H. Bout te Amersfoort, J. D. Kleyne te Rotterdam en H. Tolsma tfe 'S Gravenhage. Beroepen te Rijn- zaterwoude: H. van Amstel, cand. te Goudswaard; te Leeuwarden: J. T. Wiers- ma, studentenpredikant te Delft; te Wad- dinxveen; J. C. Stelwagen te Wezep. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Capelle a. d. IJsel: C. Goeman, cand te Voorburg; te Hantum: K. Welbedacht, cand. te Ede; te Hoogvliet: H. C. Endedijk, cand. te Amstelveen; te Reeuwijk: J. Kapteyn, laatstelijk predi kant te Lochem. Aangenomen naar Gorinchem: A. C. Mooi te Warns, die bedankte voor Grijpskerk. Bedankt voor Wilnls: P. Riemersma te Vijfhuizen; voor de benoeming tot hulpprediker te Linschoten: A. Thielen, emeritus-predi kant te Maasland. Christelijk Gereformeerde Kerken. Tweetal te Scheveningen: J. G. van Minnen te Huizen en J. Prins te Amster dam-West. Beroepen te Tholeh: N. de Jong te Middelharnis. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Koudum-Workum: F. Hofman, proponent te Amsterdam. Een overgang. Naar wij vernemen heeft ds B. Huisman, Ned. Herv. predikant te Kolham zijn ambt neergelegd en is hij overgegaan tot de Gereformeerde Kerken. Ds. Huisman kon zich met de gang van zaken in de Ned. Herv. kerk niet vereni gen. Hij is 55 jaar oud en preekte Zondag afscheid van zijn gemeente. Ds. Huisman staat sinds 1934 in het predikambt. Examens. Het classicaal bestuur van Deventer heeft de acte Godsdienstonder wijs in de Ned. Herv. Kerk uitgereikt aan de dames: F. Schiphorst, G. J. Schouwink en H. Smit, geboren Libbenga, allen t» Enschede. Giften en legaten. H.K.H. Prinses Wilhelmina schonk 200 voor de weder opbouw van de Evangelisch Lutherse Kerk te Doetinchem. De Evangelisch Lu therse Gemeente te 's Gravenhage ont ving een legaat groot 1500 voor verschil lende kerkelijke doeleinden. Generale Synode der Chr. Gereformeer- Kerken. De Generale Synode der de Chr. Gereformeerde Kerken Is door de kerkeraad van 's Gravenhage-Centrum sa mengeroepen tegen Dinsdag 5 September a.s. in 's Gravenhage. Aan de Synode gaat Maandagavond 4 September een bidstond vooraf, waarin zal voorgaan de voorzitter van de vorige Synode (Utrecht 1947): ds W. Kremer van Apeldoorn. AMERIKAANSE EXPERTS NAAR TEHERAN Amerika zal drie economische experts naar Perzie zenden, mogelijk aan het einde van deze week, „teneinde te on derzoeken welke maatregelen getrof fen moeten worden om Perzie als een strategisch land in het Midden-Oosten te versterken".

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4