TUINBONEN Wagons Lits verzorgen uw kopje koffie Noord-Holland is geen bijwagen van de stad Amsterdam Onze wekelijkse Puzzle-rubriek ntëóiw h&tfadoefc! Kolonisten van de hemel TUSSEN DE WIELEN Rijdende keukens ten dienste van dorstige en hongerige reizigers Y j RIJ W I ELEN trotseren de tijd door degelijkheid Kruiswoordpuzzle f.a:aSa«3« DE VERKIEZING VAN GEDEPUTEERDEN Het Radioprogramma Al wat Uw huid NAAR VASTE Zwitsalax iin ir Geslaagd dank zit» RESA - HILVERSUM NED. M.O. WISKUNDE M.O. K' e" (Van een speciale verslaggever). f)E AFSPRAAK, die wfl gemaakt hadden, hield tal van mogelijkheden voor vergissingen in: op het derde perron van het Utrechtse station b(j de trap naar de tunnel aan de Amsterdamse kant. Uitgebreid genoeg, duidelijk ook, maar voor de eenling, die het station Utrecht slechts matig kent, zoiets als de speld ln de traditionele hooiberg. Enfin, we vonden het en ook hem, die ons gezegd had: „Kom daar en Ik zal u eens iets laten zien van ons be drijf". Dat „ons" was de afdeling Nederland van de (even adem halen) Compagnie Internationale des Wagons Lits et des Grands Express Euro- péens en die „ik" was de controleur van deze maatschappij, de heer C. R. Herzbach. En Inderdaad, wjj hebben wat gezien, heel wat gezien en nog meer gehoord, want het bedrijf der Wagons Lits in ons land is zeer uitge breid en bepaalt zich reeds lang niet meer tot de exploitatie van slaap- rijtulgen, zoals de naam aangeeft. Uw kleintje koffie of flesje jjsgekoeld vruchtensap, uw uitsmijter of broodje ham, dat u onderweg ln diesel-elec- trlsche of electrische trein gebruikt, daarvoor zorgen allemaal de Wagons Lits. Lits. A, DAT kleintje koffie, dat u zo gemakkelijk onder de rit kunt drin ken. Eigenlijk was deze service nieuw in Europa. De Idee kwam van ir. F. Q. den Hollander, pre sident van de Ne derlandse Spoor wegen, die deze verkwikking van de reiziger onder weg, in de Ver enigde Staten had gezien en de gang maker werd van d - uitvoering in ons land. Overleg met de Wagons Lits leverde tot resul taat een exploi tatie door deze maatschappij van de buffetten, die d N.S. in haar rij tuigen zouden la ten bouwen. Nu is het al zo ver, dat voor dit Nederlandse idee Europese belang stelling bestaat. Employé's van de Wagons Lits uit Frankrijk zijn in ons land op bezoek geweest om deze buffetdiensten te bestuderen en ook in andere landen wordt navolging ove-wogen. Welke vlucht het in die landen zal nemen, kan na tuurlijk niet wor den voorzien. Eerlijk gezegd wisten de Wagons Lits dit zelf niet voor óns land en zo is de organisatie haar op het ogenblik zelfs ietwat ontglipt. Een overschakeling van acht man perso neel tot de kleine 500 die nu in dienst zijn en dat in ongeveer vier jaar tijds, vraagt veel. De nieuwe dienstregeling, waarbij het aantal treinen werd opge voerd en op grote delen van het net der N.S. de stoomtractie werd vervan gen door electrische of dieselelectri- sche, vroeg nog meer en zo komt het, dat op het ogenblik veel nieuw perso neel in dienst is, dat na een korte op leiding in de buffetten werd geplaatst. Ongeveer 250 man doen op het ogen blik dienst op de binnenlandse lijnen. Zij vormen speciale brigades, die des morgens de buffetten in een treinstel beklimmen en daar des avonds om streeks tien uur weer afgaan. Dan heeft elke brigade, die bestaat uit een kell- ner een een kokkie, er een zeer grote en zware dagtaak opzitten. De jongens de meeste van 'hen zijn in de twintig jaar werken dan ook twee dagen achtereen en hebben dan twee dagen vrij. Een,, aanlokkelijke regeling, die voor vele van hen de doorslag gaf bij hun besluit kellner in een trein te wor den. Vier soorten diensten. r\E Wagons Lits kennen vier soorten diensten. Allereerst, de grootste groep, die van de brigades in de mo derne buffetten der dieselelectrisctoe en electrische treinstellen, de een-mans bediening in de meer verouderde trei nen, de bemanning der restauratiewa gens op de internationale lijnen en de Expresse Amsterdam-Maastricht en dan tenslotte de kleinste groep die op QAGELIJKS snellen door ons land op de internationale spoorlijnen de treinen voort, waarin rijtuigen van de Wagons Lits zijn opgenomen. Hongerige reizigers kunnen er van 'n goed toebereide maaltijd genieten. Dorstige passagiers vinden han dige kellners bereid hun een kop koffie of thee te serveren. Voor de reizigers, die in de trein moeten overnachten, staat een bed gespreid. Er wordt uitstekend voor al len, die van de spoorwegen ge bruik maken, gezorgd. Onze speciale verslaggever is een kijk je gaan nemen en vertelt in enige artikelen, hoe dat alles in zijn werk gaat. Zijn eerste arti kel treft u hierbij aan. de slaapwagens van de drie internatio nale lijnen, die onder de afdeling Ne derland vallen. De dienst op de een-mans buffetjes, eigenlijk een pantry, is wel de onpret tigste. De kellner is uitsluitend aan gewezen op de coupé-bediening en kent niet, zoals in de grotere buffet ten, de wagen waarin een elftal passa giers kan plaats nemen. Deze laatste zijn veel comfortabeler, hebben een ruime keuken naast het rijdende restau rant, waarin de kokkie de bestellingen aanneemt, zorgt dat de dranken en de etenswaar in de ijskast op temperatuur blijven, de koffie zet en, wanneer dit nodig is, uitsmijters bakt op het electri sche fornuis. Toch vinden de N.S., die voor de in richting van deze buffetwagens zorgen en waarvoor de Wagons Lits alleen het porcelein en het tafelzilver behoeven te leveren, deze accommodatie onvol doende. Op het ogenblik zijn namelijk tien speciale treinstellen, die zowel ge schikt zijn voor stoom- als voor diesel en electrische tractie, in aanbouw, die worden ingericht als barwagens. Deze stellen zullen alleen worden gebruikt op de grote lijnen, zoals van Enschede Groningen en Leeuwarden naar Am sterdam en Den Haag. Horizontaal: 1. Is nodig na het baden: 7. gebrtfiker van snel vervoermid del; 8. maalt(jd (Fr.); 10. Grieks wijsgeer; 12. muziekterm; 13. rekeningen; 14. Emi nentie (afk.); 17. 'n schrik brengend; 19. fijne smaak; 21. lokmiddel; 22. hoeveel heid; 24. maanstand; 25. motorpech; 28. muzieknoot; 29. gezonde vruchten. Verticaal: 2. Schone jongeling; 3. landbouwers-werk; 4. Romeins keizer; 5. Zuidvruchten; 6. nummer 1; 8. duivel; 9. stad ln Zuid-Holland; 10. regeringsonder deel; 11. laatste letter v. h. Grieks alpha- bet; 15. plaat; 18. lulde kreet; 18. berg plaats; 20. soort; 25. rivier ln Italië; 26. niet voor; 27. naam v. Friese waterwegen. In deze keuken toorden alle maaltijden voor hongerige treinreizigers gereed gemaakt. HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Zangkoor. 6.35 Piano-duo. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Passepartout. 8.15 Vindobona Schramniel'n. 8.45 In het zonne bad. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Promenade-orkest. 10.25 De commissaris ver telt. 10.45 De fluisterende harmonica. 11.15 Gevarieerd programma. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.20 Journalistiek week overzicht. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Mijnheer de voorzitter. 7.35 Preluden. 8.15 Lichtbaken. 8.40 „Steek eens op, heren". 9.00 Opera „Italiana". 9.45 Weet u het? 9.55 Weekend- seienade. 10.35 West-Indisch commentaar. 10.45 Avondgebed. 11.15 Nieuw» in Esperanto 11.20 Concertgebouw-orkest. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten cm 8, 1, 6.15 8 en 11 uur. 8.20 Hon gaarse Rhapsodie. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Welkom thuis. 9.15 Men vraagt.... cn wij draaien. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Om- roep-Kamerorkest. 10.30 Met en zonder om slag. 11.00 Kinderkoor. 11.15 Triangel. 12.00 Exquise muziek. 12.30 Zondagclub. 12.40 Henk van der Heide. 1.20 „Les Gars de Paris". 1.50 Even afrekenen, heren! 2.00 Viool en piano. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Gemengd zangkoor 2.55 Filmpraatje. 3.10 Dansmuziek. 3.30 Ra dio Philharmonisch-oikest. 4.30 Sportrevue. 5.00 Fanfare. 5.20 Schooikoor. 5.40 „De zes gaan aan de slag"-, hoorspel. 6.00 Sport. 6.30 Kerk dienst. 7.00 Luisterclubs opgelet. 7.35 Het woord spreekt ons aan. 8.05 Hugo de Groot. 8.40 „Een broederdienst in 1815", hoorspel. y.50 Disco-Reisrubriek. 10.20 Reportagcdienst. 10.30 Waltztime. 11.15 Dansmuziek. 11.45 Orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 uur. 8.15 Sona tine. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. S.45 Koorzang. 10.00 Kerkdienst. 12.00 Gees telijke liederen. 12.15 Apologie. 12.35 Toc cata. 12.40 Lunchconcert. 1.20 Lunchconcert. 1.45 Uit het boek der boeken. 2.00 Weens Bachfestival. 3.40 Strijkkwartet. 4.10 Katholiek Thuisfront. 4.15 Sport. 4.30 Vespers. 5.00 Jeugd en dankdienst. 6.30 Strijdkrachten 7 00 Annie Woud. 7.52 In 't Boeckhuys. 8.12 Opera in zeven taferelen. 9.50 Hoorspel. 10.45 Avondgebed. 11.15 In Weense sfeer. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Louis Levy en zijn orkest. 8.45 Orchestra Mascotte. 9.00 Berlijns Stedelijk Orkest. 10.00 Vooi de oude dag. 10.05 Morgenwijding. 10 20 Danny Kaye zingt. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De Regenboog. 11.20 Cello en piano. 11.45 De stenen van Lau Foe. 12.00 Orgelspel. 12.38 Harry Davidson en zijn orkest. 1.20 Dolf van der Linden. 1.50 Paul Godwin Trio. 2.15 Tus sen mens en nevelvlek. 2.30 Oratorium. 3.35 Duif en doffer. 4.50 King Cole Trio. 5.00 De school is uit. 5.30 Kleine swing-ensembles.' 6.20 De jonge Flierefluiters. 6.45 Gram.muziek 7.00 Mobilisering van de talenten. 7.15 Bach-her- denking. 7.45 Regeringsuitzending. 8.15 Ball- room-orkest. 8.40 Actuele kanttekeningen. 9.15 Opera-fragmenten. 9.45 Hoe worden de belas tinggelden besteed? 10.00 Volksconcert. 11.15 Orgelspel. 11.40 Het Melanchrino-orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Muziek bij het werk. 9.15 Ochtendbezoek. 9.30 Concert. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Serenade. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. !1.40 Concert. 12.10 The Masqueraders. 12.33 Dubbel-Mannenkwartet. I.15 Mandolinata. 1.45 Imperio Argentina. 2.00 Schoolradio. 2.35 Concert. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Ouverture. 5.00 Marianne Colijn vertelt. 5.15 Populaire orgelbespeling. 5.45 Regerings uitzending. 6.00 Vijf Zapakara's. 6.20 Cole Porter-suite. 6.30 Regeringsuitzending. 7.15 Piano-recital. 7.35 Een goed woord vooi een goede zaak. 7.40 „Vandaag". 8.05 Koninklijk bezoek -aan Gelderland. 8.15 Met band plaat voor u paraat 8.35 Symboliek in de korkzegels 8.55 Omroeporkest. 9.30 Cello- ruite. 10.00 Verkenningen in Zuid—Amerika. 10*10 Piano-recital. 10.45 Avondoverdenking. II.15 Promenade-concert. in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft: Purol. TOEN voor het eerst na de oorlog de verkiezingen voor het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland had plaats gehad, is hier en daar nog al wat te doen geweest over het feit, dat daarin geen enkele vertegenwoor diger uit de provincie was opgenomen. „Het platteland mag stemmen, maar meepraten mag het niet". Dat was ve ler opvatting, niet zonder grond. De landbouw en de veeteelt vormen belangrijke takken van bedrijf in Noord-Holland en de bemoeienissen van Gedeputeerde Staten gaan er her haaldelijk naar uit. We geloven echter met recht van spreken te mogen zeg gen, dat geen van de gedeputeerden hierin zodanig thuis is, dat van hem baanbrekend werk mag worden ver wacht. Er is bij de benoeming der gedepu teerden herhaaldelijk door verschillen de fracties geschermd met het begrip „democratie". Men kan, wanneer men dit woord gebruikt, denken aan de verschillende politieke groeperingen en de zaak zo stellen, dat aan de eisen der democratie het best is voldaan, wanneer het een of andere college een zo goed mogelijke afspiegeling is van deze groeperingen. Maar men kan de dingen ook anders zien. Men kan van oordeel zijn, dat de democratie eist, dat zeer verschillende belangen en Puzzle 143. Een Schaakbordfiguur en nog wat. (Opl.) Inderdaad dit was een zeer zware op gave. En het verwonderde dan ook niet, dat het aantal ingekomen oplossingen niet groot was. Er is maar één oplossing, die aan de gestelde voorwaarden vol doet. Bt) de schaaklustigen worden de acht verticale rijen aangeduid met de letters a tot en met h. De verticale rijen met 1 tot en met 8 (van onder te begin nen). Het eerste hokje linksonder is dus a 1 en dan gaat het verder op diezelfde lijn door tot a 8 en zo ook met de b-lijn, de c-lijn, enz. Zet men nu de stippen op a 3, b S, c 8, d 4, e 1, f 7, g 2 en h 6, dan is aan alle voorwaarden voldaan. Nu kan men het bord telkens een kwartslag omdraaien men krijgt dan een andere plaatsaandui ding, maar het blijft in wezen dezelfde opstelling. Men kan dit natuurlijk ge makkelijk nagaan. Ook het spiegelbeeld van de bovenaangegeven oplossing is goed, doch in feite berustend op 't zelfde prin cipe. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs 1 5.— ditmaal ten deel gevallen aan de Heer P. C. Kloosterboer, ,,'t Haventje" te Sint-Pancras. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 144. Combineren en verschikken. Hieronder vindt men tienmaal twee lettergroepen naast elkaar staan. Combi neer nu de letters van twee naast elkaar staande lettergroepen tot één goed zelf standig naamwoord. Zet de gevonden woorden in een zodanige volgorde onder elkaar dat de eerste letters de naam te lezen geven van een plaatsje in Neder land. 1. nuttige zenite. 2. rabuna dut. 3. gekerm laag. 4. niets rudls. 5. gade laren. 6. knieën odoe. 7. dlevil taniti. 8. deelen fiegi. 9. kolen foei. 10. streep chames. Welke woorden zijn bedoeld, hoe wordt de volgorde en welke plaats vormen dan de eerste letters? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 13 Juli aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van 5.verloot). meer verschillende dan tussen grote stad en platteland zijn in onze provin cie nauwelijks denkbaar in een be sturend college tot uitdrukking behe ren te komen, Dit is een democratie, die over de politieke groeperingen heen gaat en die met voorkeur voor de een of andere politieke partij niets te maken heeft. Met overwegingen als deze is geen rekening gehouden, hoewel we met zekerheid durven te zeggen, dat de wenselijkheid dezer overwegingen wel degelijk in de verschillende fracties naar voren is gebracht. We hebben een aantal plattelands vertegenwoordigers van de meest uit eenlopende richtingen gevraagd en steeds was het antwoord hetzelfde. Met een teleurgesteld gezicht werd ge zegd: Ja wij hadden ten minste één vertegenwoordiger willen hebben, maar we hebben het niet voor elkaar kunnen krijgen. „Het is jammer, dat het bij de vo rige verkiezingen niet is gebeurd", ver klaarde men ons. „Nu hebben we te maken met aftredenden en het Is bijna onmogelijk die te laten vallen." Met andere woorden: het is nu eenmaal zo en het zal wel niet veranderen ook. Intussen kwam in de plaats van de heer Harmsen, die als CPN-er deze keer geen kans had, de heer Rustige, ook al weer uit Amsterdam. We hopen van harte, dat de verschil lende politieke partijen zich in eigen kring zullen laten horen en dat er een zodanige tegenstand tegen de eenzij digheid ontstaat, dat de partijen, waarin Amsterdam nu eenmaal de toon aangeeft; zullen begrijpen, dat he' zo niet langer gaat en dat een behoor lijke democratie verlangt, dat van 4e zes zetels er althans één bezet wordt door een vertegenwoordiger van het platteland. Aan behoorlijke krachten ontbreekt het zeker niet. Noord-Holland is geen bijwagen van Amsterdam! maakt dikwijls het gebruik van een laxeermiddel noodzakelijk. Vergeet du« niet mede te nemen wanneer U met vacantie gaat I ZWITSAl FABRIEKEN APELDOORN zijn buitengewoon rijk aan eiwit en vitamine Bj. Laat die vooral niet verloren gaan. Kook de boontjes slechts een half uur onder water met een scheutje melk. Dat is voldoende! Wat bonenkruid of petersekt maakt deze groente extra pikant en geurig. En eet U m ook eens een heertje met ham of varkensvlees. Dan heeft U een koningsmaal! Ilftl HUWELIJK DOOR MARY BURCHELL (106) „Wat is er, lieverd? Ik heb niet wer kelijk geprobeerd zelfmoord te plegen. Ik denk dat ik alleen maar volgens mijn impulsen gehandeld heb." „Ja dat weet ik." Hij hief zijn hoofd op „En volgeng je impuls han delen betekent voor jou, je eigen be langen over het hoofd zien, ter wille van de mijne, is 't niet?" Teresa dacht hierover na. Toen sloeg ze haar ogen neer en glimlachte zwak jes. „Ik geloof het wel", zei ze be schroomd. „Ik kan er niets aan doen dat ik van je houd, zie je". „God zij gedankt daarvoor". Hij kus te haar weer, maar nu veel zachter. „Luister naar me, jou dwaze, dwaze, kleine schat. Ik was er niet met Marcia trein zou vertrekken. Ik kreeg panne met, mijn eigen auto, zodat Marcia die juist langs kwam aanbood me naar het station te brengen. Geloof je me?" „Ja, natuurlijk", zei Teresa, bij wie het nooit zou zijn opgekomen, dat El- liott onder welke omstandigheden ook, zou kunnen liegen. Daarna vroeg ze met onweerstaanbare nieuwsgierig heid; „wat is er met de belangrijke klant gebeurd?" „Daar heb ik geen Idee van", zei El- üott onverschillig. „Hij was niet be langrijk meer, toentoen ik jou daar zag liggen." De plotselinge, ongewone klank in zijn stem, deed Teresa naar hem op zien. „Elliott, was je erg geschrokken?" ze legde haar hand tegen zijn wang. „Zo erg, dat ik de gedachte eraan haast niet verdragen kan", zei hij bijna ruw. „Ik dacht dat ik je verloren had" Er volgde een lange stilte. Toen zei Teresa: „Zou dat van zoveel belang zijn geweest?" „Van groter belang dan wat ook ter wereld", zei hij eenvoudig. Denk je in dat er iets met Marcia ge beurd was, zou dat...." „Marcia is niet het soort meisje waarmee iets gebeurt", viel hij haar met ijskoude stem in de rede. En plot seling herinnerde ze zich dat hij ge zegd had „jou beest, je had haar kun nen ontwijken". Tot haar verbazing merkte ze, dat ze Marcia begon te verdedigen. „Ze reed ontzettend hard, Ell. Ze heeft me waar schijnlijk niet kunnen ontwijken. Ze heeft getoeterd en...." „Je hebt haar gezicht niet gezien", zei hij. „Ik wel. Zie je, ze handelde ook volgens haar impuls. Dat hebben jullie beiden gedaan. Misschien zouden jul lie allebei als je even tijd had gehad om na te denken, anders hebben gerea geerd. Maar nu was het alsof jullie bei der karakters een moment naakt zijn geweest". Hij zweeg ineens. Toen voeg de hij er na een tijd aan toe: „Ik zal haar nooit meer kunnen zien, zonder aan die blik te denken". Teresa zei niets. Zijn woorden en de uitdrukking van zijn gezicht hadden haar bevreesd gemaakt. Eindelijk vatte ze moed: „Ell, ze heeft er zonder twij fel het volgend ogenblik hevig spijt van gehad. Meestal wordt ons een mo ment gegeven, om onze impulsen te be dwingen. En iedereen is wel eens in stèèt tot een moord". „Ja, dat weet ik, dat weet ik. En na tuurlijk heeft ze er het volgend ogen- vandoor, zoals jij dacht. Ik was op weg naar het station, om een belangrijke klant op te vangen, die met de avond- blik spijt van gehad - daar ben ik ze ker van. Ik matig me niet aan haar te r^+° f !n; Daar heb ik tr°uwens het recht niet toe,want Ik ga ln deze ge schiedenis zelf niet vrijuit", ze reik te omhoog en gaf hem zacht een zoen „Het komt alleen.... doordat... ik haar zo heb zien kijken", zei hij hulpeloos alsof dit het beeld was waarvan hij zich niet los kon maken „Bedoel je zei Teresa zacht dat je niet meer van haar houdt?" „Teresa, ik weet dat dit vak lachelijk klinkt, maar.ik heb u van haar gehouden." 6b n0oit „Nee, dat klinkt niet belachelijk ik heb het altijd geweten. En daarom heb ik in het begin getracht het te verhoe a dle btle,ys«- verseietan Mi mijn g,a„, „Ik weet het niet" zei t»„o„ voudig. „Mijn geweten voelt W X zuiver, als ik daarover denk" (Wordt vervolgd) r\E AFGELOPEN WEEK logeerd# ld U in een Zuidhollands dorp. Toeval lig viel dit samen met een meerdaa» se evangelisatiecampagne, die do8" een bepaalde christelijke groeperin' op touw was gezet. Naast de toespra ken die gehouden werden, na®- vooral de enthousiast gezongen o„ wekkingsliederen een belangrijk' plaats in. Nu heb ik zelden zo scherp als a, afgelopen week het paradoxe van het christen-zijn gevoeld. Want enerzijj, had ik iedere avond een behoorlik portie werk te verrichten. Werk dat noodzakelijk was, om hier in dit be. staan het eigen leven zeker te stellen Maar anderzijds woeien telkens broké stukken van een toespraak uit dè evangenisatietent over naar mijn ka. mer. En nog intenser werkte het ge. zang. Daarbij hadden toespraken en verzen immer hetzelfde thema: Be. reid u voor op de dood! Bereid u voor op de eeuwigheid! Zorg er voor, dat ge Christus kunt ontmoeten! Maak het met God in orde, nu nog, vandaag) Kom, o kom met al uw noden, Jezus wordt u aangeboden! Kom, wanneer ge sterven moet, Met uw nood aan Jezus' voet! Zo dwong het voor het levensonder, houd noodzakelijke werk om mij tot de aardse dingen te bepalen. Maar steeds weer kwam de roep: Kom! Zing mee! En verwacht Jezus Christus' riGENLIJK vindt ge deze dubbelzij. dige bestaanswijze overal in de Bijbel terug. Paulus schrijft b.v. in een van zijn brieven deze woorden; Want ons wettig woonverblijf Is in dé hemelen, vanwaar wij ook Jezuj Christus, onzen Heer, als Heiland ver wachten. Een Engelse vertaling iegt 't nog plastischer: But we are a colo- ny of heaven. (Wij zijn een kolonie van de hemel.) Kolonisten van de he mel Dat zijn wij dus! Niet anders! Zo gezien krijgt dit leven het ka rakter van een interim, van een tus sentijd. Want eigenlijk hoort een mens bij God. Ons wettig woonverblijf is in de hemel. Wij zijn kinderen van een hemelse Vader. We zijn echter slechts gedurende een korte tijd verplaatst naar hier. We vormen een hemelse kolonie. Zoals de vroegere Griekss kolonies in Klein-Azie zich steeds ver- bonden bleven voelen met het oude Griekenland, zo blijft de mens diep in zijn hart het weten bewaren, dat hij ten slotte elders thuis hoort. MAAR keer op keer meldt zich «ie te genspraak. Paulus mag zeggen, en de Christenen mogen zingen, dat wjj elders thuis horen desondanks ligt ons dagelijks, nooit te verzuimen werk, hier! Een boer moet ploegen, een student studeren, een huisvrouw haar huis verzorgen en een mijnwer ker kolen hakken. Niets mag ons af houden van deze dagelijkse plichten. Ik acht het dan ook volkomen begrij pelijk en gerechtvaardigd, wanneer buitenstaanders aan de christenen vaak verweten hebben de aardse pro blematiek te hebben verwaarloosd. Ik ben volledig overtuigd van de noodzaak van een intens leven hier op deze planeet, met inspanning van alle kracht. Ik ben ook aan m'n dage lijkse werk gebleven, toen die evan- gelisatiegroep zong: Kom! Maar hoe zeer ook wetend, dat dit werk, hier en nu gebeuren moet, toch moet het zijn zin ontlenen aan iets hogers. Laat mi] dit op een andere wijze verduidelij ken. Kunnen wij een zin, een betekenii toekennen aan iets. dat nog niet vol tooid. nog niet geëindigd is? Bij enig nadenken zult u moeten toegeven, dat wü alleen aan het eindige een zin kunnen toekennen. Alleen het in ruimte en tijd afgestlotene kan een be tekenis dragen. Aan een groeiend or ganisch wezen kennen wij een doel matigheid toe, een doelgerichtheid met het oog op een als voltooid ge* dacht eindstadium van ontwikkeling. Zo is het ook met het mensenleven en met de menselijke geschiedenis- Pas aan het eind van iemands leven kan over de diepste zin van dat leven met recht iets worden gezegd. Ten aanzien van de menselijke geschiede nis deze gedachte omkerend, kunnen we zeggen dat de geschiedenis alleen dén een zin kan hebben, wanneer ds geschiedenis een einde heeft. KEREN terug naar de kolonisten van de hemel, die Jezus Christus als Heer en Heiland verwachten. We keren terug naar de boer, de student, de huisvrouw, de mijnwerker, die hun dagelijkse plicht vervullen. Het leven van al deze mensen is eindig. De ge* schiedenis die zij samen schrijven, eindig. _A1 deze eindige levens en dezs eindige geschiedenis die door dezs levens geschreven wordt, zal zijn zin moeten hebben. Als een vanzelfsPre' kendheid? Neen, als een genade, wnnt het is een gave Gods. wanneer uisn eigen leven mag zien als het .eve" van een kolonist, die hier zijn hard^ taak heeft, maar na voltooiing datf van terug mag keren naar Huis. Bekende schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Eng., Frans, Spaans, Italiaan#- OPLOSSING KIlUISWOORDRAADSf j. Horizontaal; 1. badhanddoek! motorrijders; 8 diner; 10. Plato: 12- 13. nota's; 14. Em; 17. ontsteiung! aroma; 21. aas; 22. tal; 24. l.k.; 26. PanD' sl; 29. tomaten. 4. Verticaal: 2. Adonis; 3. hooien. 9 Hero; 5, dadels; 8. eerste; 8. demon, «otterdam; 10. Parlement; 11. omega, ets; 16. gil; 18, bak; 20, ras; 25. P°' ha; 27. Ee.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 6