Vredespoging van Pandit Nehroe? Achterstand wordt dagelijks kleiner Kort Bestek Tweede Kamer had er geen zin in Sofia: Slechts defensief karakter VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Brieven aan Sialin en Acheson 30 wapenschepen naar Europa Britten November ter stembus? Baels in vrijheid 1200 Koreanen terechtgesteld Vrijdag 14 Juli 1950 75e Jaargang No. 10846 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowm9 Washington t Compromis is onmogelijk „Maar het werk moet af" zei de president Laat bloemen uwtolk zijn Vandaag en morgen stakingen in Belgie Goldschmidt in de goud-gele trui Henk de Hoog was de beste Nederlander Tirana en Moskou contra Tito In Indonesië zijn 2500 man gesneuveld M ACARTHUR OVER KOREA: Amerikanen leveren grote prestaties GeenNederlandsesoldatennaarKorea Centrum van de strijd verplaatst naar 't Oosten Door Zuidelijke poliiie BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand f 1.50 bü vooruitbetaling, plus incassokosten De ambassadeur van India te Moskou heeft de Sowjetrussische plaatsvervan gende minister van buitenlandse zaken, Gromyko, Donderdagavond een persoon lijke boodschap van de Indiase premier, Pandit Nehroe, aan maarschalk Stalin overhandigd. Aan Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is oveneens een boodschap van Nehroe aangeboden. Vele ambtenaren te Washing ton geloven, dat de brief van Nehroe aan Stalin waarschijnlijk een poging van de Indiase premier betekent, om een vreedzame oplossing van de Koreaanse orisis tot stand te brengen. Over de inhoud van de brief aan Acheson heeft echter nog niemand iets willen zeggen. ook nooit verslagen zou worden. Het zou een basis kunnen behouden, die t.z.t. zou kunnen worden uitgebreid tot de 38ste breedtegraad. Voorts heeft de president verklaard, dat de regering de volledige mobilisatie van het thuisfront overwoog, doch hiertoe slechts zou overgaan, indien dit nodig mocht blijken. Ook zou er meer geld in de campagne in Korea worden ge stoken. Al het mogelijke zou worden gedaan, om deze tot een succesvol einde te brengen. In Washington heeft men er overi gens aan herinnerd, dat Pandit Nehroe bereid is gebleken, zijn goede diensten als bemiddelaar tussen Amerika en Rusland te verlenen. Ook heeft men er op gewezen, dat Engeland m Mos kou besprekingen heeft geopend over de mogelijkheid, een regeling inzake de Koreaanse kwestie te treffen. Amerika heeft de nadruk gelegd op de opvatting, dat er geen compromis kan worden aanvaard ten aanzien van het fundamentele doel der V.N., om de invallers uit Korea te verdrijven. India is de enige belangrijke niet- communistische mogendheid, zo zegt men te Londen, die in Peking een volledige diplomatieke vertegenwoor diging onderhoudt en zodoende in staat is, bemiddelend op te treden ter voorkoming van een uitbreiding van het Koreaanse conflict. De vastbeslotenheid van de Ver enigde Staten, om zich niet uit Korea te laten verdrijven, is nog eens na drukkelijk uitgesproken door presi dent Truman in een persconferentie, die hij gisteren heeft gehouden. Hij heeft bij die gelegenheid verklaard, dat Amerika nooit verslagen was en Op het ogenblik zijn zestien schepen met wapenen onderweg van Amerika naar Europa en worden er veertien ita Amerikaanse havens geladen, zo is in Washington medegedeeld. Een aantal tanks wordt van de laatste onderde len voorzien en gaat dan op weg naar de havens. De verzending van Amerikaanse tanks, kanonnen en vliegtuigen naar de landen van het Atlantische Pact wordt op het ogenblik versneld, zulks met het oog op de gespannen interna tionale toestand. Er wordt zelfs over wogen het huidige tempo van verzen ding te verdubbelen. (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel de Tweede Kamer nog een berg van werk voor de boeg heeft na het vele, dat reeds gedurende dit zittingsjaar is behandeld vatte zjj de zaken Donderdagmiddag kalmpjes op. Men begint er blijkbaar midden in de stralende zomer een beetje genoeg van te krijgen. Bovendien lokte het technische wets ontwerp op de Kamers van Koophandel en Fabrieken de afgevaardigden slechts matig naar de grote holle Ridderzaal. Om één uur, het aanvangstijdstip van de vergadering, was het „quorum" niet aanwezig. Dat wil zeggen, dat minder dan vijftig leden de presentielijst getekend hadden. Het gevolg hiervan was, dat men niet beginnen kon. ling tussen Kamer en regering. De voorzitter voegde hieraan toe, dat hij het rapport in handen zou stel len van de commissie van Uniezaken uit de Kamer. Een aantal leden zal in Augustus dus aan het werk moeten tijgen, omdat verwacht wordt, dat zij spoedig een advies zullen uitbrengen. Of het in Augustus dan ook nog tot een openbaar debat over de toekom stige status van Nieuw-Guinea komt dus midden in de vacantie? Er is veel mogelijk in het Nederlandse par lement, doch we betwijfelen, of de voorzitter daartoe bereid is (Van onze correspondent te Londen) Leidende Conservatieve kringen ge loven thans met zekerheid te kunnen aannemen, dat de volgende Britse al gemene verkiezingen plaats zullen vin den in November a.s., en zijn begonnen hun landelijke campagnes daarop voor te bereiden. Zij baseren dit vermoeden op het feit, dat tijdens de jongste vergadering van het hoofdbestuur van de Labour Party Labours partijprogramma voor de vol gende verkiezingen besproken werd. De vergadering werd persoonlijk geleid door Premier Attlee en naar verluidt zou het verkiezingsprogramma in Sep tember gereed moeten zijn, om begin October aan het jaarcongres der La bour Party te kunnen worden voorge legd. Dit laatste zal plaats vinden te Margate van 2 tot 6 October. Een verandering in Labours Novem- ber-stembusplan zou, aldus onze Con servatieve zegsman, slechts kunnen af hangen van eventuele verdere ontwik kelingen van de oorlog in Korea. In dat geval zou naar de mening der Con servatieven, de verkiezingsdatum ver schoven worden tot Februari 1951. Wegens de critieke internationale si tuatie zal de huidige zittingsperiode van het Britse parlement, wanneer het met 28 Juli op zomerreces gaat, slechts „geschorst" in plaats van verdaagd worden. Hierdoor zal het mogelijk zijn de leden ingeval van nood terstond voor een spoedvergadering te kunnen terugroepen. Tot tien minuten over half twee bleef de president, dr. L. G. Korten- horst, wachten. Toen paste hij artikel 61 van het Reglement van Orde toe: hij opende de „bijeenkomst", liet de namen van de 49 aanwezige leden voorlezen en vervolgensde namen van de afwezige leden. Zij worden in de Handelingen opgenomen, zodat het nageslacht zich nog het hoofd zal kun nen schudden over de nalatigheid >?an 51 volksvertegenwoordigers op 13 Ju'.i 1950. De voorzitter schorste vervolgens de bijeenkomst tot twee uur. Op dat ogenblik bleken er eindelijk genoeg leden aanwezig te zijn. Dat was een somber begin van de middag. Het werd slechts opgevrolijkt door het tuiltje bloemen, dat op de tafel van de heer J H. Scheps van de P. vd A was geplaatst. Een attentie van zijn politieke vrienden, want ie heer Scheps, een erkend oratorisch ra lent in ons parlement, vierde zijn vijf tigste verjaardag. Een berg van werk ,.De heren kunnen het Kamerwerk nu wel ophouden, zij komen er niet af", scheen' de voorzitter te denken Hii deelde namelijk mee, dat zij na het zomerreces, doch nog vóór de teT de Dinsdag in September de dag van de opening der nier zitting - al weer in de Ridderza verwacht worden Hii kondigde een vergadering aan op Dinsdag 12 September Daarin zullen behandeld worden de begro tin gen voor 1950 van Oorlog en Mari ne en van het Landbouw Egalisatie fonds En alsof dit nog niet genoeg was. las hii een brief voor van de minister van Unieznken en Overzeese Rüksde- len. mr. J H van Maarseveen, re- richt aan de Tweede 'Camer. waarin vermeld stond, dat bet raoport van 'tr gemengde cnmtniseie-Nieuw Guinee vóór 1 Augustus verschenen zal en dat het dan onverwijld ter kennis van de Kr*uerleden gebracht zal worden met de bedoeling van een gedacVenwisse- Weerhenchl Verwachting tot Vrijdagavond. Veranderlijke bewolking en op vele plaatsen enkele buien met een kans op onweer. Meest ma tige Zuidelijke wind. In het Wes ten van het land iets koeler, ove rigens weinig verandering in temperatuur Zaterdag: Zon op 4.37 onder 20.54 Maan op 4.09. onder 21 43. (N M.) ONTSCHEPING „GEN. MUIR" Het troepenschip „General C H Muir" wordt hedennacht in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, morgen te 9.00 uur. Tijdens te Bergen en in de Borinage gehouden betogingen tegen de terug keer van Koning Leopold naar Belgie heeft het Socialistische Algemeen Bel gisch Vakverbond bevel gegeven van daag en mórgen het werk neer te leg gen. Het Algemeen Christelijk Vakver bond (A.C.V.) heeft de stakingen, om dat zij een politiek doel hebben, afge keurd. Het A.C.V. legt er de nadruk op, dat in een gezonde democratie het laatste woord aan het parlement is. Een gerechtshof te Stockholm heeft Donderdag twee Zweden wegens spionnage tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld. Walter Baels, de zwager van Koning Leopold, die op grond van een vonnis van de krijgsraad te Brugge terzake de sertie was gearresteerd, is door de krijgsraad te Gent op vrije voeten ge steld. Baels had verzet aangetekend tegen het vonnis van drie jaar gevangenis straf op grond van het feit, dat het vonnis nooit aan hem betekend was. De auditeur-militair erkende de nie tigheid en vroeg Baels' onmiddellijke vrijlating. Tegelijk verzocht hij even wel om een nieuwe veroordeling tot een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger meende, dat het ten laste gelegde feit onbeduidend is en bepleitte clementie. Hedenmorgen zal de krijgsraad uitspraak doen. r\E LUXEMBURGER GOLDSCHMIDT heeft de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk op zijn naam gebracht. Goldschmidt, die zonder twijfel tot een van de favorieten moet worden gerekend, had voor de 107 kilometers die tussen Parijs en Metz liggen 9 uur 23 minuten en 0.8 sec. nodig. Met andere woorden, hij heeft met een gemiddelde van ruim 11 kilometer moeten rijden om de gele trui (duizend gulden) en een :tappe-overwinning (500 gulden) in de wacht te kunnen slepen. Onze Nederlandse deelnemers hebben het op deze eerste dag maar natig gedaan. De beste prestatie leverde Henk de Hoog die met een groep ox aequo op de dertiende plaats werd geklasseerd. Deze groep, waarin zich o.a. Bartali, Robic, Impanis, Diederich en Bonnet bevonden, had slechts één minuut achterstand op de winnaar. Janssen werd met 41 ,/2 minuut achterstand 94e. Als 101e staat De Ruijter in het algemeen klasse ment met een achterstand van tien minuten. Vos, Wagtmans en Voorting werden resp. 112e, 113e en 114e met ruim zeventien minuten achterstand. (Zie voor het verslag pagina drie). Hei wapengekletter aan de Joegoslavische grens Het officiële Bulgaarse persbureau heeft commentaar geleverd op de Joego slavische berichten dat gemotoriseerde eenheden der infanterie op weg naar de Bulgaars-Joegoslavische grens zijn. Deze troepenverplaatsingen, aldus het pers bureau, hebben een defensief karakter; de Bulgaren moeten klaar staan om met drievoudige krachtsinspanning hun grenzen te bewaken. Volgens radio-Tirana heeft Albanië Joegoslavië van „aanhoudende provo caties en schending van Albanees grondgebied" beschuldigd. Reeds in het verleden, aldus een desbetreffende nota van de Albanese legatie Belgrado, had Albanië verzocht een einde te ma ken aan deze „vijandige politiek en aanzetting tot oorlog". In Juni had Joegoslavië negen maal het grondge bied geschonden. Het Sowjetblad „Prawda" heeft ver klaard, dat „alle provocaties en aan vallen van de imperialistische oor logsstokers" beantwoord zouden wor den met een „intensivering van de worsteling om de vrede". Inmiddels echter maakten radiosta tions van door het communisme be heerste Oosteuropese landen melding van „dreigende imperialistische aan vallen op Bulgarije en Albanië". De Albanese premier verklaarde, lat het leger gereed was „Albanië te ver dedigen tegen Amerikaanse oorlogssto kers en hun aanhangers". De regering is nog niet in staat, de Kamer op korte termijn reeds volledig in te lichten omtrent het aantal re- sneuvelden. gewonden en vermisten van KL, KNIL, LSK en KM sedert 1945. Dit blijkt uit het antwoord van de regering op het Voorlopig verslag van de begroting voor overzeese ge biedsdelen der Tweede Kamer. Onder voorbehoud worden de navolgende cijfers verstrekt: In Indonesië zijn ge sneuveld of aanbekomen verwondin gen overleden in 't tijdvak van de capi tulatie van Japan (17 Augustus 1945) tot 30 Juni 1950: Kon. Landmacht (KL) 1531, Kon, Ned. Ind. Leger (KNIL) 743, Kon. Marine (KM) 133. Totaal 2497. De Kollumer arts T. de J„ die door het Leeuwarder gerechtshof tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek werd veroordeeld wegens deodslag, heeft in dit vonnis berust. (Van onze correspondent te Londen) VOLGENS een onbevestigd bericht van de Washingtonse correspondent van de Londense Daily Herald (Labour), zou behalve Australië en Canada, ook Nederland overwegen een kleine troepenmacht naar Korea te zenden als verder teken van steun aan generaal MacArthur. Een gelijksoortig bericht uit Washing ton echter, inhoudende, dat ook Pakistan een „teken" macht naar Korea zou zenden is inmiddels te Pakistan officieel ontkend. (Bij informatie door onze parlementaire redacteur op het ministerie van Oor log noemde men het bericht van de Washingtonse cirrespondent van de Daily Herald onjuist. Nederland zal geen troepen naar Korea sturen. Het bericht vindt vermoedelijk zijn oorsprong in de mededeling van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson op een persconferentie, dat Nederland een bijdrage in de strijd in Korea zal leveren. Acheson doelde hierü echter niet op troepen, maar op het uitzenden van Hr. Ms. „Evertsen".) Lloewel het dagelijkse leven in deze barre dagen naar onze en veler an deren smaak gevaarlijk genoeg is, blij ken er toch nog steeds allerhande lie den over deze aardbol rond te zwerven, die er een enorm genoegen uit schijnen te peuren, dat risico onnodig zoveel mo gelijk te vergroten. De Niagara water val heeft op dezulken altijd een grote aantrekkingskracht uitgeoefend. In de eerste plaats is het een geliefd oord om er de wittebroodsweken door te brengen en ten tweede biedt het over steken van de waterval in de meest vreemdsoortige voer- en vaartuigen vele mogelijkheden het op sensatie beluste publiek eens heerlijk te doen griezelen. Zondag zal de 32-jarige ma joor Lloyd Hill een poging doen, de waterval in een ton over te steken. Tot nu toe zijn van de vijf personen, die de overtocht waagden, twee om het leven gekomen. Een van de voorgangers van de majoor, een zekere Jean Lassier, die in 1928 de Niagara in een rubberbal overstak, verklaarde, dat hij voor geen 50.000 harde dollars in de ton zou wil len kruipen om de oversteek te wagen. Hij gaf majoor Hill slechts 15 °/o kans het waagstuk te overleven. De laatste poging werd in 1930 ondernomen door een mijnheer Stathakis, die in een toi de gehele nacht aan de voet van de va onder water bleef steken. Hoewel zijn lievelingsschildpad, die de reis had meegemaakt, nog leefde, was Stathakis zelf de volgende morgen dood. Voor andere waaghalsen, die dit alles nog niet riskant genoeg vinden, zij nog ge meld. dat er bij een proefneming in Nieuw Mexico een nieuw bestuurbaar •rrojct'iel wordt geprobeerd, dat bij de eerste proefnemingen een hoogte van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 80 km bereikte, hetgeen overigens, de afstand aarde-zon in aanmerking geno men (welke afstand in het heelal trou wens practisch niet meetelt zo klein is zij in dit verband) toch nog maar een erg petieterig stukje is. j^e natuur mag dan, zoals bekend ver techniek blijft haar energiek volgen. De Britse regering heeft derhalve een par ticuliere machine-fabriek opdracht ge geven een tekening en een kostenbe rekening te maken voor een scheeps motor, die, om het eens populair uit te drukken, op atoomkracht loopt. De te kening komt wel in orde vermoeden wij zo, maar bij het bepeinzen van het tweede deel van de opdracht speelt Generaal MacArthur heeft in zijn communiqué van de afgelopen nacht mede gedeeld, dat het numerieke en materiële overwicht van de Noordelijken op de Amerikanen dagelijks kleiner wordt. De Amerikanen hebben op Korea buiten gewone prestaties geleverd met betrekking tot het tegenhouden en vertragen van de vijandelijke opmars. Zonder hen zouden de Noordelijken het land volledig onder de voet gelopen en verwoest hebben. Dank zij het optreden van de G.I.'s was er gelegenheid geweest, om met grote snelheid versterkingen naar voren te zenden. Voorts is medegedeeld, dat de Amerikaanse verliezen betrek kelijk gering zijn: 42 doden, 190 gewonden en 256 vermisten. De Amerikanen zitten thans in de Westelijke frontsector achter de Koem. Ze kunnen er een ogenblik uitblazen van de vermoeienissen van de afgelo pen veertien dagen. Daar is op het ogenblik niet het gevaarlijke punt. Dat ligt meer naar het Oosten, bij Tsjotsji- won. De Zuidelijken hebben hier op nieuw terrein moeten prijsgeven, onder de druk van de Noordelijke aanvallen. De Noordkoreanen trachten hier ten Oosten van de Koemlinie te komen en dan van die kant af Taedjong aan te vallen. Wanneer zij er in mochten sla gen, Koemtsjon te bereiken, zouden zij hun doel al half hebben bereikt. In dat geval kunnen zij namelijk de verbin dingen tusen Taedjong en de aanvoer- haven Poesan afsnijden. Ook concentreren de Noordelijken een troepenmacht en een aantal tanks aan de Oostkust van Korea, 175 km ten Noorden van Poesan. Ook van die kant ons steeds een liedje, waarin de hoofd stad van Noord-Brabant en een zekere Gerritje een hoofdrol spelen, door het hoofd. Van Noord-Brabant naar Frankrijk, van Den Bosch naar Parijs is tegenwoordig geen afstand meer. In de Lichtstad dan is overleden de Ame rikaanse Lady Mendl, echtgenote van een gepensionneerd Engels diplomaat en jarenlang een legendarische gast in de Franse hoofdstad. Lady Mendl, wier ontvangsten in de gehele wereld be kend waren (niet bij ons aller vrind ondersteld wordt, niet stil staan, de Lieftinck, doch bij de uitgaande we- redespogingen, oorlogsgeruchten Jamboree, luchtbrug, Tour de France, ontmanteling, wereldkam pioenschappen voetbal, alles voor een dubbeltje. reld), maakte haar leeftijd tot een ge heim, doch werd door ingewijden op 83 jaar geschat. W/ij blijven vandaag verder aan de vrouwelijke kant met onze nieuw tjes. De politiek en de kunst zitten el kaar nog steeds in de haren. Ook in de Westduitse provisorische hoofdstad Bonn, waar muziekliefhebbers een pro testvergadering organiseerden contra het verbod van de gemeenteraad van de nieuwbakken Duitslands eerste stad tegen het optreden van de pianiste Elly Ney, vóór de oorlog een bekende figuur in de Europese concertzalen. De pia niste heeft op haar politiek) debet staan dat de Führer haar de titel van .professor" verleende, op haar (artis tieke) credit echter dat zij in 1929 ere burgeres van de goede stad Bonn werd als waardering voor het organiseren van festivals ter herdenking van Beet hoven. De protesterende kunstminnaars voelen zich bijzonder Pijnlijk (in hun portemonnaie) getroffen, omdat Elly Ney 3000 Mark van haar honorarium beschikbaar had gesteld voor de her bouw van de verwoeste Beethovenzaal. Bijgestaan door een oppasser ver leent een Koreaanse verpleegster hulp aan een Zuidkoreaanse sol daat in een hospitaal, dat nabij het front is ingericht. Zij maakt deel uit van het verpleegstercorps van het Koreaanse leger, dat geoefend werd door het verpleegstercorps van het Amerikaanse leger. wordt de Amerikaanse aanvoer dus be dreigd. Ongeveer vijftig superforten van het type B 29 hebben gisteren een aanval op een belangrijk Noordk^reaans spoor wegknooppunt ten Noorden van de 38ste breedtegraad gedaan. De vlieg tuigen werden gevlogen door man nen, die de tweede wereldoorlog heb ben meegestreden. Het doel werd met radar opgespoord en daarna werd een bommentapijt van 500 ton springstoffen gelegd. Alle toestellen keerden behou den op hun bases terug. In de buurt van Seoel is het eerste superfort verloren gegaan. De beman ning redde zich met valschermen. Een niet genoemd Brits schip heeft drie van de vier kanonnen van een kustbatterij op Pjonggand-do, een eiland nabij In- tsjon aan de Westkust van Zuidkorea tot zwijgen gebracht. Twaalfhonderd Koreanen die een „ri sico voor de veiligheid vormden", zijn door de Zuidkoreaanse politie sedert het begin van de Koreaanse oorlog te rechtgesteld, aldus heeft Kim Tai Soe, hoofd van de Zuidkoreaanse politie, medegedeeld. De executies werden uitgevoerd te Seoel en in andere steden in het ge- vechtsgebied. Kim verklaarde tegen een correspondent van Reuter dat hij de veiligheid onmiddellijk achter de strijdkrachten van de frontlinie moest handhaven. De Noordkoreanen hadden een prijs op zijn hoofd, gesteld en ver scheidene moordenaars op hem afge stuurd. Zijn agenten hadden Kim be richt over vele moorden op de familie leden van politiebeambten, regerings functionarissen en legerofficieren, toen de Noordkoreanen Seoel bezetten.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1