Vos; Wagtmans en Voorting zorgden voor matig Tour-debuut Sport in 't kort Zuid Oost-Azië vandaag Brazilië kraakte het Spaanse elftal De nieuwste sport: Motorvoetbal Foekje niet meer in wedstrijden Kamerleden gaven hun oordeel over de wet op de Kamers van Koophandel Eerste etappe bracht weinig strijd De Hoog ex aequo met Bartali e.a. Alle renners kwamen in Metz aan Een tochtgaatje Uruguay-Zweden 3—2 Oude grens wordt niet gehandhaafd Militaire opleiding in Australië Het Radioprogramma Slaapkamers of bijenkorven Weinig verband met PBO HET CHINESE BEELDJE Hulpverlening aan Korea Besprekingen te Moskou blijven aandacht trekken Actie Steun Zuid-Korea opgericht Chinese communisten in Tibet Luchtbrug over de Pacific Een vredesoproep van de Noorse premier Enige schrik beving ons toen wij de uitsla? van Ronde van Frankrijk vernamen en de namen vanL wtL tappe van de in de laatste gelederen tegen kwamen. Dat zii tot iau't ,en Voortlng stand nu nog hadden opgelopen in een etappe waarin het t»™™ if i zou men zihc hiermede kunnen verzoenen. De eerste etann^ a* ïf' Bonde van Frankrük is echter een zeer vlakke koers geweestwalr.n het ge middelde nauwelqks 31 kilometer kon halen. Alle 116 ingeschreven renners zijn gistermorgen in Parijs gestart en de wielerenthousiasten in Metz hebben de ze renners allen de finish zien passe ren. Reeds na een half uur rijden werd de ronde-karavaan geconfronteerd met het harde en hoekige plaveisel van het stadje Meaux en hier sneuvelden de eerste banden. De Italiaan De Santi, die als laatste met een achterstand van ruim 33 minuten de eerste etappe be ëindigde, opende de reeks en later volgden Piot, Voorting en Diederich, De eerste valpartij vond na zeventig kilometer plaats waarbij Neri en Frankowski resp. een wiel en een De eerste val in de Ronde van Frankrijk maakte de Franse Pool Frankowski. Behalve dat daarbij zijn fiets beschadigd werd, scheur de hij zijn broekje. Hij vertrok met een nieuw wiel en een her stelde derailleur, maar in dezelf de bijkans uiteengereten panta lon. En zo reed hij ook Metz bin nen zonder zich iets aan te trek ken van het gelach der toeschou wers. „Een tochtgaatje is wel prettig bij zo'n hitte", zei hij met een ernstig gezicht. frame braken. Bij de eerste verzor- gingspost, Montmirail, waren de ren ners echter weer bij elkaar. Hoewel Verhaert, Quentin, Giguet, Forlini, Weilenmann, Baldassari, Verschueren en nog enkele anderen het slachtoffer werden van het scherpe steenslag, kon den zij, dank zij de hulp van hun ploegmaats en het lage tempo van de hoofdgroep, weer vrij snel aansluiting krijgen. Behalve de Nederlander Vos bereikte het peloton in gesloten gele deren de tweede verzorgingspost (Cler- mont-210 km). Vos had juist bij het binnenrijden van deze stad een lekke band opgelopen. De eerste ontsnappingspoging. Eerst na Blecourt begonnq»! de ont snappingspogingen. De Belg de Rijck en de Italiaan Magni liepen enkele hon derden meters uit, maar vóór Verdun (240 km) had het peloton de vluchte lingen weer opgeslokt. Weinige minu ten later poogde de Belg De Mulder weg te komen en in korte tijd had hij het peloton een minuut achter zich gelaten. Hij kreeg echter geen steunen nabij Buzy moest hij zich weer terug laten vallen. Nu pas begonnen „grote mannen" als Robie deze Fransman is wat lichaamslengte betreft met zijn 1 meter 60 wel de kleinste deelnemer Kubler en opnieuw Magni zich te roeren. Maar ook deze poging was tot mis lukking gedoemd en het werd duide lijk dat de eindsprint de beslissing zou moeten brengen. Kort voor de finish TOUR DE FRANCE 1950 sprongen Goldschmidt, Remy en La n- brecht weg en met een felle spurt trok dit drietal met een voorsprong van enkele honderden meters op de finish af. De Luxemburger .Goldschmidt toonde zich de snelste en ging vóór Remy en Lambrecht als winnaar over de eindstreep. 1 Goldschmidt (Lux.) 307 km in 9.23.08, 2 Remy (Fr. Z. Oost) z. t„ 3 Lambrecht (Belgie A) z. t., 4 Redol- phi (Fr. N Oost) 9.23.43, 5 Chapatte (Parijs) z. t6 Piot (Fr. N. Oost) z. t., 7 Kirchen (Lux) 9,24.18, 8 Kubler (Zwits.) 9.24.26, 9 Sabatini (Italië B) 9.24.26, 10 Pividori (Fr. N. Oost) z. t 11 Dos Reis (N. Afrika) z. t., 12 M. Verschueren (Belgie B) z. t. Vervolgens ex aequo in dezelfde tijd een grote groep renners bij wie Diede rich, Robic, Bartali, Bonnet, Impanis en de Nederlander De Hoog. Janssen is 94e geworden in 9.27.38. Verder wer den de Nederlanders De Ruyter 101e in 9.33.02, Vos 112e in 9.40.23, Wagt mans 113e z. t. en Voorting 114e z, t. Brazilië heeft de tweede overwinning behaald in de finale van het wereld kampioenschap voetbal. Met 61 ver sloegen deze Zuidamerikanen 't Spaanse elftal, nadat de rust met 30 was in gegaan. Brazilië heeft thans een punt voorsprong op Uruguay, dat gisteren een benauwde 32 overwinning op Zweden boekte. Zweden stond met de rust 21 voor. Voordat de wedstrijd BraziliëSpanje gespeeld werd, plaat ste de Spaanse ambassadeur in Brazilië een artikel in het Braziliaanse dagblad Correio da Manha. Hierin werd een be roep gedaan op de sportiviteit van de beide teams. „Ik hoop dat de spelers er geen veldslag van zullen maken" zei Rojas en vervolgde: „Als Spanjaard hoop ik op een Spaanse zege, als sports man hoop ik dat het beste elftal zal winnen. Laat men er echter goed aan denken dat er geen nationaal prestige op het spel staat". Welnu de Spanjaard Rojas zal dus wel teleurgesteld zijn, maar de sportsman Rojas zal, gezien de overtuigende overwinning van Brazilië, tevreden kunnen zijn. De stand is thans: Brazilië 2 2 0 0 13—2 4 Uruguay 2 1 1 0 54 3 Spanje 2 0 1 1 38 1 Zweden 2 0 0 2 310 0 Verklaring van voorzitter van Zuidelijk parlement Een uit tien leden bestaande Zuid koreaanse noodparlementsraad heeft de bevoegdheden verkregen van de nationale vertegenwoordiging van uet land, waarin voor de strijd tweehon derd afgevaardigden zitting hadden De voorzitter van deze raad, P, B. Sjinnicky, heeft verklaard, dat de raad niet voornemens is, de Zuidko- reaanse legers halt te doen houden, wanneer zij eenmaal de 38ste breed tegraad de oude grens tussen Zuid en Noord-Korea hebben bereikt. Wij zijn van oordeel, zo zei hij, dat het hoog tijd wordt, dat deze grens wordt opgeheven. Het Australische bondskabinet heeft besloten, dat zo spoedig mogelijk zal worden begonnen met de opleiding van militairen. Jongemannen van achttien jaar zullen worden opgeroepen voor een tijd van 3Vz a 4 maanden bij land-, zee- en luchtmacht. Voetbal, gespeeld, op motorfietsen, is de nieuwste manie in Duitsland. Een aantal enthousiastelingen wilde de voetbalsport ook in het gesloten seizoen beoefenen en men vond er het volgende op. Aftandse mo torfietsen, sommige meer dan 20 jaar oud, werden opgeknapt en hiermee toog men naar het voet balveld. De spelregels zijn weinige en eenvoudig: Aan het spel, dat kan duren van vier tot vijftien mi nuten, nemen aan iedere kant vijf -* La Motia blijfi wereldkampioen Snelle Russinnen ontnamen Neder land een wereldrecord In New York heeft de Amerikaan La Motta zijn titel van wereldkampioen middengewicht tegen de Italiaan Mitri met succes verdedigd. Dadelijk na de eerste gongslag begon de Amerikaan fel aan te vallen en met goed geplaatste hoeken scoorde La Motta verscheidene punten. Even leek het of de Italiaan zich niet lang tegen de aggressieve Amerikaan zou kunnen handhaven, doch aan het einde van de tweede ron de hervond Mitri zijn vorm. Enkele goed geplaatste linkse directen op het gelaat van La Motta kwamen goed door en de wereldkampioen kwam zelfs even in moeilijkheden. Hierna werd het een boeiend gevecht tussen twee boksers van grote klasse. De 16.000 toeschou wers, die het Madison Square Stadion bevolkten, kregen waar voor hun geld. De Italiaan bracht achter elkaar vijf ronden op zijn naam. De achtste ronde was echter het keerpunt in de strijd. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6.40 Phylils Tate. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Gram.muziek. 7.22 Tour de France. 7.30 Op bezoek bij anderen. 7.45 Klankbeeld. 8.05 Boeken"'. 8.10 Noemie Perugia. 8.30 „De Kerk". 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9 40 Gele Augurken. 10.00 Buitenlands over zicht. 10.15 Verzoekprogramma. 10.40 Van daag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Turijns Radio Symphonie Orkest. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Zangvereniging. 6.15 CWV-kwartier. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 André Kostelanetz. 8.05 Om het schaakkampioenschap van Ne derland. 8.15 Omroeporkest. 9.15 Onze tijd rekening. 9.35 Koninklijk Militair Kapel. 10.10 Piano-recital. 10.30 De Zaligsprekingen. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Robinson Cleaver. 11.40 Balletmuziek. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Victcr Silvester. 8.45 Richard Tauber. 9.00 ''sjai- kofski-cycius. 9.35 Gram.muziek. 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld" 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders. 11.45 Spaanse volks liederen. 12.50 Gevarieerd programma. 12.33 Orgelspel. 1.15 Bel Canto. 2.00 Als een bonte vogelvlucht. 2.20 Trio Beek. 2.50 Jack Payne en zijn orkest. 3.00 Feest in Sneek. 3.25 ,>The Messiah". 4.00 Van de wieg tot het graf. 4.15 Malando en zijn Tango-Rumba-orkest. 4.45 Sportpraatje. 5.00 U.S.A. cabaret. 5.30 Dissel- ^agen. 6.15 Mannenkoor. 6.35 Piano-duo. 6.50 Morton Gould en zijn orkest. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Pas- separtout. 8.15 In hot Tirolei Alpenland. 8.45 Luchtkastelen. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva Sextet. 10.25 De commissaris vertelt. 10.45 Sport. 11 15 Rumba-band. HILVERSUM II 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8'en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wi' is wet. 9.30 Het Om- roep-Kamerorkest. 10.00 Klein, klein kleuter tje. 10.15 Muziek houdt fit. li.00 De Zonne bloem. 11.45 Divertimento. 12.03 KRO Amu- sements-orkest. 1.20 Het Metropole-Orkest. 2.00 Musicerende dilettanten 2.25 „Organola". 2.40 Musicerende dilettanten. 3.05 Kroniek van let teren en kunsten. 3.40 Het Promenade-orkest -0 De vliegende Hollander. 4.30 De schoon oud van het Gregoriaans. 5.00 Do Wigwam. OO Gum lansen. 6 20 Journalistiek week overzicht. ro StriiHkrach'en. 7.15 Actuali teiten. 7.2, Werken van Ludwig van Beet- hoven. 8.05 Gram.muziek. 8 15 i-icl.'t.Hken. 0 40 Caprice. 1.43 Steek eens op, heren. 9.00 Lemengd ko. 9,45 Weel u het? 9.55 Week end Serenade '0.35 Indonesisch commentaar. ,ed. ti,20 Bel Canto. De Amerikaan bokste weer even ag- gressief als in de twee eerste ronden. Langzamerhand deed de vermoeidheid zich gelden en in de elfde ronde scheen Mitri hiervan het slachtoffer te zullen worden. Halfweg de ronde gleed de Italiaan uit, doch La Motta toonde zich sportief door van deze eenvoudige kans geen gebruik te maken. De twee laatste ronden was La Motta heer en meester en toen de laatste gongslag klonk, was het niet twijfelachtig welke bokser doop 'de jury tot overwinnaar zou worden uitgeroepen. Het oordeel van de jury was: Jury lid no 1 acht ronden voor La Motta en zeven voor Mitri. Jurylid no 2 negen voor La Motta en zes voor Mitri Scheidsrechter Mark Conn had 12 ron den aan La Motta toegekend en slechts 3 aan Mitri. lis Nederlandse athletiekwereld heeft een wereldrecord aan Rusland moeten afstaan. Een damesploeg van „Dynamo" heeft het gepresteerd om de 4 x 200 meter estafette af te leggen in 1 min. 40.4 sec., hetgeen betekent dat het record, dat sinds Augustus 1944 op naam van onze Nationale estafette-ploeg stond met 0.6 sec. werd verbeterd. Onze ploeg bestond destijds uit de dames: Lena Sluijters, Fanny BlankersKoen, Nel Timmer en Gerda van der Kade Koudijs. Aan ongeveer veertig schakers is de titel van „internationaal meester" toegekend. Onder hen bevinden zich drie Nederlanders, t.w.: T. D. Scheltin- ga, N. Cortlever en L. Prins. spelers deel. De bal moet met de voet geschopt worden en mag, be halve door de doelman, niet met de handen worden aangeraakt. In geval van een mogelijke botsing heeft de speler, die de bal in be zit heeft of de speler, die het dichtst bij de bal is voorrang. De doelman van één der partijen springt van het zadel van zijn machine naar de op de doelmond toesnorrende bal. De kreet „prach tig gered!" kan in zijn geval het voorkomen van een doelpunt of van een lelijke val van zijn machine betekenen. In verband met de damesathletiek- landenwedstrijd op 16 Juli a.s. te Car- cassonne en de Europese kampioen schappen te Brussel zijn op verzoek van de medische commissie van de KNAU alle leden van de ploeg "ne- disch gekeurd, waarvan het resultaat is geweest, dat Foekje Dillema voor lopig het deelnemen aan wedstrijden is ontraden. Het ziet er naar uit dat zij voor de wedstrijdsport verloren is (Van onze pari. redacteur) Het is maar, zoals men de zaak be kijkt! „De Kamers van Koophandel en Fabrieken zijn slaapkamers", zei mr. J. J. R. Schmal (CH) bij de behandeling van de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel in de Tweede Karna*. „Het zijn bijenkorven, die gonzen van activiteit", stelde drs. H. A. Kort hals (VVD) daar Donderdagmiddag tegenover. In dit verschil in kwalificatie weer spiegelt zich het verschil in waardering van deze instellingen. De heer Schmal kon zich er niet jver opwinden. De heer Korthals somde enthousiast de voor- en nadelen van het wetsontwerp op en gaf zich veel moeite zijn wensen tot de Staatssecretaris van Economische Za ken, mr. W. C. L. van der Grinten, die rustig achter de regeringstafel zat, te laten doordringen. De Staatssecretaris liet in zijn be antwoording van de verschillende spre kers de kwesties, die zij aangeroerd hadden, nog eens de revue passeren. Hij somde op, welke wegen de regering had kunnen bewandelen. De regering heeft gekozen voor nel herstel van de oude status met ophef fing van de aan de wet van 1920 ver bonden bezwaren. Op de voorgrond stelde mr. v. d. Grinten, dat de Kamers het regionaal contact zijn van handel en nijverheid. Daarom juichte hij de gedachte toe van het aanbrengen van wijzigingen, die duidelijk maken, dat de Kamers een andere betekenis hebben dan de lichamen volgens de wet op de P.B.O. Tegen het zitting nemen van verte genwoordigers der arbeidersorganisaties in de Kamers had hij geen bezwaar. Hij wilde dit zelfs bevorderen, maar toch niet zover gaan, dat een bepaald aan tal werknemers benoemd wordt. Hij ontkende ten slotte, dat er sprake is van een discriminatie van het klein bedrijf ten gevolge van de opheffing van de scheiding tussen klein- en groot bedrijf. De opzet is juist om aan de middenstand een gevestigde positie in de Kamers toe te kennen door hem minstens een derde van het aantal ze tels te verzekeren. Bewijzende, dat hij inderdaad wiide laten uitkomen, dat de Kamers van Koophandel een andere betekenis heb ben dan de publiekrechtelijke bedrijfs organen, nam de staatssecretaris een serie samenhangende amendementen van mr. F. J. H. Bachg (KVP) over om de Kamers in haar karakter te on derscheiden van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen door de terminologie van de Wet op de Bedrijfsorganisatie te vermijden en een amendement dat tot strekking had om voor midden standsondernemingen, evenals voor andere ondernemingen ten minste een derde van het aantal leden van de Ka mer zitting te doen nemen. Tevoren had de heer J. Schilthuis (PvdA) een sub amendement hierop om een vierde deel van het aantal leden uit werknemers te doen bestaan, inge trokken. Ten slotte nam de staatsecre taris een amendement-Bachg over om de wet met 1 Januari 1959 te doen ver vallen. De verliezen van de KLM. De Kamer begon hierna met de be handeling van de wetsontwerpen tege moetkoming aan de KLM voor geleden verliezen. De eerste spreker, de heer Lucas (KVP), gaf te kennen, dat de ontwerpen hem een gevoel van onbe hagen hadden gegeven. Hij sprak zijn leedwezen uit over de monopolistische positie van de KLM. Aan het verant woordelijkheidsgevoel van de KLM.lei- ding ontbrak z.i. wel wat, die hij de Rekenkamer op het dak wilde sturen. Meer waardering hadden de heren Al- gëra (AR) en Weiter (KNP), die beiden bereid bleken mede te werken aan de tegemoetkoming jegens onze lucht vaartmaatschappij. Op 't nippertje De „Willem Ruys" had Don derdagmiddag om drie uur al tweemaal geblazen, toen er nog een moeder met dochter, die als passagiers stonden ingeschreven, zoek bleken te zijn; een tweede dochtertje, van 15 jaar, was met alle bagage reeds 's morgens per autobus uit Amsterdam vooruit gereisd en zat nu als een wan hopig stukje mens te snikken in de loods van de Lloyd. Moeder en andere dochter zouden per trein gevolgd zijn, maar om kwart over drie waren ze nog niet gearriveerd. Gezagvoerder Visser zag zich voor een dilem ma gesteld, maar beloofde ten slotte nog een kwartier te zullen wachten. Toen weer tien minu ten verstreken waren reed full speed een taxi het terrein van de Lloyd op. Een kleine oudere dame stapte het eerst uit en drib belde nerveus de loods in, roe pend: „Waar moet ik zijn?" Krui ers, politie en douane hielpen zo snel als in een praehistorische film en twee minuten later kon er aan boord een. hoera'tje op gaan, omdat de laatste loopplank kon worden ingehaald. Duoi 'VP( GAY -xxxx- (4 „Ik kan niet zeggen, dat ik haar ken," sprak Julie langzaam, „maar zy is de eigenares van de zaak, waarin Marcia werkt. Je weet wel, die Chi nese kunsthandel in Grearystreet. Quong Li Su heeft één grote liefheb bery en dat is het verzamelen van zeldzame en kostbare stukken jade, voegde Julie er tegen haar wil aan toe. Haar tong pleegde verraad door het onderwerp Jade aan te roeren. „Wat een meisje," zei Steve nog maals en smakte met zyn lippen. „Marcia heeft foto's van haar, daar door herkende ik haar dadelijk.' Julie dacht helemaal niet bij wat ze zei. Er scheen nogal wat opwinding te heer sen rondom de blauwe wagen. Ver onderstel, dat meneer Low was ge lood Dan zou Julie in een moord ictrokken zijn! Als die politie-agent niet juist op dat ogenblik was gekomen, zou Julie Steve misschien hebben verteld, van de man met de blauwe ogen, die haar het stuk witte jade had gegeven. Maar de agent kwam hen op dat moment ondervragen en de dienaar der wet zag er zo stevig en dreigend uit, dat Julie geheel sprakeloos werd. De agent deed allellei vragen en begon met hun identiteit. Steve paste zich onmiddellijk aan deze nieuwe situatie aan en gaf uit voerige commentaren, terwy'1 hij de namen en adressen opgaf. Hij deelde zijn visie van het geval mee en zei. dat Julie niets meer had gezien, waar mee hij Julie de kans voor nadere verklaringen benam, tot haar grote opluchting overigens. „Is-is meneer Low niet dood?" vroeg ze met trillende stem. De politieman knikte geruststellend. „Hij beweerde, dat iemand hem neer sloeg. Tenminste, zo luidde zijn ver klaring tot dat meisje, juffrouw Quong Li Su zei ze, dat ze ïeette, eraan kwam. Toen zweeg hij verder als een oester en wilde niets meer loslaten. Er ge beuren hier vreemde dingen, let op mijn woorden". Julie dacht, terwijl ze een wee ge voel in haar maag kreeg: Dat is sterk onderschat. De politie-agent keek voorzichtig rond; vervolgens knoopte hij zyn jas los en haalde daar met schichtig ge baar snel iets te voorschijn. Julie keek geboeid toe. Zou hij haar op de plaats zelf de handboeien aandoen Had hij gezien, dat de man haar het jade beeldje had overhandigd? Hij zei: „Ik had nooit gedacht, dat ik nog eens het geluk zou hebben een echte beroemdheid tegen te komen. Bent u nu werkelijk juffrouw Julie Page?" Julie knipperde met haar ogen. Een knikje was alles waartoe ze in staat was. Maar het scheen voldoende. „Dus u bent de jonge dame met de stem zo zoet als honing, die op Woensdagavond in de radio altijd in zulke moeilijkheden komt te zitten?" vroeg hij met diep respect in zijn stem Julie produceerde een matte glim lach. „Myn vrouw is gek op uw program ma. We luisteren altijd De agent keek schuldbewust rond en toen hij zag, dat zijn collega's nog steeds druk bezig waren met de auto van meneer Low en de verbrijzelde voorruit, bood hij haar een klein, smoezelig opschrijf boekje aan. „Mijn jongen verzamelt beroemde namen," prevelde hij. „Zoudt u zo goed willen zijn uw naam hierin te schrijven?" Julie straalde hem toe. Ze schreef zwierig haar naam en was verbaasd, dat haar hand niet trilde. De agent stak het boekje snel weg. Alsof hij een staatsgeheim meedeelde sprak hij: „Ik geloof, dat ze er van door gaan. Het beste ermee." Hij sa lueerde en verdween. De blauwe autc zette zich reeds in beweging. Haastig zette Julie haar voet op de starter. En toen gebeurde het. „Help! Help! Hij springt er in!" gilde iemand. „Houd hem tegen!" Andere stemmen namen de kreet over. De agenten keerden hun moto ren om en joegen naar de plaats waar zich de moeilijkheid scheen voor te doen. Maar ze waren te laat. De man had al gesprongen. Gedurende een seconde had Julie, toen ze zich uitrekte om beter te kunnen zien, de zon zien glanzen op blondgebleekt haar. Ze begon te be ven. Ze was er zeker van, dat het de zelfde man was die het witte jade poppetje in haar hand had gestopt De man met de blauwe ogen. En hij was van de brugleuning in het diepe water van de baai van San Prancisco gesprongen Ze bedekte haar gezicht met haar handen. (Wordt vervolgd) Hoe gereageerd werd op de oproep der V.N. Alle 59 leden-staten der VN hebben thans hun standpunt kenbaar gemaakt inzake de Koreaanse oorlog. Zestien dagen geleden verzocht de Veilig heidsraad hun, materiële en morele hulp aan Zuid-Korea te verlenen. Slechts zes landen maakten bezwasr: de Sowjetunie, de Oekraine, Wit-Rus- land, Polen, Tsjechoslowakije en Joe goslavië. Anderzijds hebben slechts zeven landen tot nog toe definitief militaire hulp beloofd, namelijk de V. S„ Enge land, Australië, Canada, Nieuw-Zae- land, Nederland en nationalistisch Chi na. Alleen de V. S. hebben grond strijdkrachten naar Korea gezonden. Nationalistisch China heeft aangeboden 33.000 manschappen te zenden, doch dit aanbod is niet aanvaard. Engeland, Australië, Canada, Nieuw- Zeeland en Nederland hebben «uip van de luchtmacht of de vloot ter be schikking gesteld. Frankrijk, Belgie, Noorwegen, Bra zilië, Chili, Urugay, Nicaragua, de Phi- lippijnen en Siam hebben voedsel .-n medische hulp aangeboden. Geen definitief standpunt hebben n- genomen Egypte, Saoedi-Arabie, Liba non, Syrië, Irak en Yemeh, zes leden van de Arabische liga. De besprekingen KellyGromyko blijven de aandacht gaande houden en geven aanleiding tot een reeks beraad slagingen onder de te Moskou geaccre diteerde diplomaten. De Franse ambas sadeur Chataigneau heeft achtereen volgens een bezoek gebracht aan de Britse ambassadeur Sir David Kelly en aan de Amerikaanse ambassadeur admi raal Alan Kirk. Niet alleen de verte genwoordigers van de Dominions en de Verenigde Staten, doch ook verschei dene andere ambassadeurs, o.m. die van India, zijn door de Britse ambassade op de hoogte gebracht. In Roosendaal is een Nederlandse actie in het leven geroepen, die onder de naam „Steunt Zuid-Korea" actie wil voeren om in het belang van de wereldvrede alle mogelijke hulp aan dit gebied te verlenen. Onder meer zal geld worden ingezameld, dat tot dit doel aan de VN zal worden afge staan. Volgens een bericht uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, in een Chi nees blad te Hongkong zijn 20.000 man schappen van communistisch China uit de provincie Sinkiang Tibet bin nengetrokken. Volgens het bericht is het niet be kend, of dit met goedvinden van de Tibetaanse regering is gebeurd. De Ver. Staten zenden thans man schappen en materiaal per vliegtuig naar Japan en Korea, via een luchtbrug over de Stille Oceaan. Vier types vier motorige toestellen doen op die lucht brug dienst. De Noorse premier Einar Gerhardsen heeft voorgesteld een nieuwe „vredes oproep van Stockholm" op te stellen en deze in de eerste plaats aan de Sow jetunie te zenden. De Sowj et-regering zou hierin verzocht worden een einde te maken aan de Koreaanse oorlog, weer deel te nemen aan de werkzaam heden van de, V.N., in te stemmen met een „effectieve controle" op de atoom energie en bij te dragen tot het sluiten van vredesverdragen met Oostenrijk, Duitsland en andere landen. Noord- en Zuid-Korea zullen gevangenen goed behandelen De Noordkoreaanse minister van buitenlandse zaken heeft door de "a- dio verklaard, dat aan Trygve lus, secretaris-generaal der Verenigde Na ties is beloofd, dat de Noordkoreaanse regering zich zal houden aan de Con ventie van Genève op de behandeling van krijgsgevangenen. De Zuidkoreaanse regering heeft reeds eerder een dergelijke verklaring afgelegd. BASES OP ALEOETEN WORDEN NIET GESLOTEN Het Amerikaanse ministerie van De fensie is in verband met de toestand op Korea teruggekomen op zijn voornemen om de bases van Shemya, Cold Bay en Adak op de Aleoeten te sluiten. De ba sis van Shemya heeft honderd zestig millioen dollar gekost. Door deze basis is een verbinding met Tokio mogelijk, die 2000 mijl korter is dan de route via Honoloeloe. JOHNSO" GELAST CONTROLE OP NIEUWS De Amerikaanse minister van defen sie, Louis Johnson, heeft het Ameri kaanse leger, de marine en de lucht macht opdracht gegeven een strenge selectie toe te passen op nieuws over de beweging van schepen, troepen en voorraden naar het Koreaanse oorloes gebied.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5