Magni in gele trui - Bartali etappewinnaar Vijf millioen voor uitbreiding van P.E.N.-centrale Anti-Leopoldisten hervatten hun politieke aanvallen Italianen rukten op Colls brachten verandering jen en misere Enkele renners aan de dood ontsnapt K3M Provinciale Staten vergaderden Garantie van 115 000 De ^eer M' Buter ui* Amsterdam voor „Wadden tot 't IJ' Echte „Wagner" zit in een Engelse gevangenis.... Zet uw rijwiel tijdig op de trein Brits onderminister naar maarschalk Tito? Purmerender markt Prinsen Boudewijn en Albert in 't geding gebracht „Ue Koning moet niet houden, maar waarschuwen de rege- ring geen misbruik van hen te maken." vergeten doch verklaren'' Anna Paulowna Vrolijke kermis-avond Toneelavond met een sterretje Seafuries voor Nederlands luchlmachi Ijskast eHnlfHng^zu^Ienblüvtn bewarem"Voor'vo3^^^0^611 Waaraan ziJ nare dori, Tftuayre en De Cortes. De kleine vinnige Robio die met zeer veel élan rtoo vTTe Aub.: beeXUtCn, VOOrSPr0nR °P gevreesde concurrenten kampen^odat TrChmm V°0r moeten tZ van de leiderstrui en van de dagelijkse rente ad 100.000 francs, maar wat Bartali »Bhl ?ne|IrtaH onWdStVe "g7' Een onvoorzichtiKe fotograaf was oorzaak dat Robic en Bartali op de top van de Aspin ten val kwamen. Toen Bartali overeind l toeschouwers hem zUn fiets te ontnemen waartegen de Italiaan zich met geweld moest verzetten. Jacq Goddet was uiterst veront waardigd toen hem dit werd medegedeeld. „Bartali heeft met „schobbejakken- te doen gehad verklaarde h«. In weerwil van zijn triomf in deze etappe was Bartali na aankomst zeer verontwaardigd. Het gerucht deed gisteren de ronde dat de Toscaan niet van plan was vandaag voor de volgende etappe te starten! AL DEZE NARE en vervelende erva- ringen zijn echter nog niets vergele ken bij wat had „kunnen" gebeuren. Het mag een wonder worden genoemd dat de elfde étappe geen zwarte blad zijde is geworden in de historie van deze grootste, machtigste, maar even eens monsterlijkste aller wielerwed strijden. De Belg Van Ende slipte bij de afda ling van de Tourmalet en dankt zijn leven slechts aan een boom, waaraan hij zich kon vastgrijpen. Hij bezeerde zijn knie, maar zijn fiets schoot een afgrond in en kwam temidden van een kudde grazende schapen terecht. Ook de Zwitser Weilenmann is op het nip pertje aan de dood ontsnapt. Bij een steile afdaling raakte hij in een bocht uit het goede spoor, waardoor zijn voorwiel nog slechts enkele millime ters verwijderd was van de rand van een weg zonder borstwering waarnaast een ontzaglijke afgrond gaapte. De Zwitser remde uit alle macht en maakte een geweldige smak, geluk kig naar de goede kant. Kübler was zonder kleerscheuren naar het eind punt gekomen, doch toen hij met een auto naar» zijn hotel werd gebracht werd hij bijna voor verdere deelname uitgeschakeld. De wagen slipte name lijk en sloeg over de kop. Ferdi be kwam wonderlijk genoeg slechts enkele onbeduidende schrammen. Het is wel duidelijk dat al deze cou reurs, die overigens voor geen kleintje vervaard zijn, geen prettige herinne ringen aan de elfde étappe zullen be waren. Maar wat zal de lieftallige scho ne hebben gevoeld die, met bloemen en de gele trui in haar handen, stond te wachten op de nieuwe leider in het algemeen klassement en moest vernemen dat Magni zijn comfortabele hotelkamer verkoos boven bloemen, gele trui en de gebruikelijke overwin- naarskus! De favorieten Wanneer men de gebeurtenissen van de dag, met betrekking tot de wieier- prestaties, nog eens de revue laat pas seren kan gezegd worden dat de slag in de Pyreneeën alles gebracht heeft wat men er van verwachtte. De favo rieten zijn de bovenste plaatsen in de ranglijst komen bezetten, en al bleven de onderlinge tijdsverschillen gering, toch is de situatie veel duidelijker ge worden. De strijd om de eerste plaats zal verder, behoudens onvoorziene om standigheden, beperkt blijven tot 5 of 6 renners: Bartali, Bobet, Ockers die doorlopend op dreef is, Robic die slechts wegens pech vandaag later bin nenkwam, Kübler en Magni. Terwijl GoldschmiJt, die bij de klim van de Tourmalet een diepe inzinking kreeg, veel van zijn ambities zal moeten la- varen, is Gauthier reeds practisch uit geschakeld: Hij heeft eerder de terug slag van zijn inspanning in het begin van de ronde ondervonden dan ver wacht werd. Uitslag elfde etappe 1. Bartali (Italië A) 7 uur, 28 min., 17 sec.; 2. Bobet (Frankrijk) z.t.; 3. Ockers (Bel- gie A) z.t.; 4. Geminiani (Frankrijk A z.t. 5. Brule (Frankrijk N.O.) z.t.; 6. Kirchen (Luxemburg) z.t.; 7. Piot (Frankrijk N.O.) z.t.; 8. Cogan (Centr. Z.W. Frankrijk) z.t.; 9. Magni (Italië A) z.t.; 10, De Mulder (Belgie B) 7 uur 31 min. 11 sce.; 11. Die- derich (Lux.) z.t.; 12. Kubler (Zwitserl.) z.t.; 13. Dupont (Belgie A) z.t.; 14. Robic (Frankrijk West) 7 uur 31 min. 40 sec.; 43. De Ruyter (Ned.) 7 uur 42 min. 2 sec.; 85. Vos (Ned.) 8 uur 8 min. 29 sec. Algemeen klassement 1. Magni (Italië A) 73.23.11; 2. Kubler (Zwits.) 73.25.42; 3. Bobet (Frankrijk A) 73.26.31; 4. Geminiani (Frankrijk A) 73.26.36; 5. Ockers (Belgie A) 73.26.48; 6. Bartali (Italië A) 73.27.28; 7. Piot (Frank rijk N.O.) 73.27.31; 8. Kirchen (Lux.) 73.28.25; 9. Redolfi (Frankrijk N.O.) 73.31.18; 10. Brambilla (Frankrijk Z.O.) 73.32.33; 11. Goldschmidt (Lux.) 73.32.41; 12. Gauthier (Frankrijk Z.O.) 73.33.00; 13. Robic (Frankrijk W.) 73.34.30; 14. De Mul der (Belgie B) 73.34.38; 15. Cogan (Frank rijk Z.W.) 73.35.30; 16. Diederich (Lux.) 73.35.38; 17. Lauredi (Frankrijk A) 73.37.07; 18. Dupont (Belgie A) 73.39.12; 19. Lam- brecht (Belgie A) 73.39.15; 20. Pedroni (Italië A) 73.39.27. Landenklassement 1. Italië A (Magni, Bartali, Pedroni) 220.30.06; 2. Frankrijk A (Bobet, Gemini ani, Lauredi) 220.30.14; 3. Luxemburg (Kirchen, Goldschmidt, Diederich) 320.36. 36; 4. Belgie A (Ockers, Dupont, Lam- brecht) 220.45.15; 5. Frankrijk N.O. (Plot, Redulfi, Brule) 220.48.52 6. Frankrijk Z.O. (Brambilla, Gauthier, Castellin) Onze landgenoot Frans Vos neemt tijdens een pauze in de Tour de France een koele dronk. 220.51.57; 7. Frankrijk Z.W. (Cogan, Meu nier, Dussault) 221.22.43; 8. Frankrijk W. (Robic, Sciardis, Goasmat) 222.24.52 9. Belgie B (De Mulder, Verschueren, 8. Storms) 221.24.58; 10. Italië B (Pasotti, Brescl, Leonl) 221.26.09; (11. Zwitserland (Kubler, Croci-Torti, Aeschlimann) 222. 02.43; 12. Parijs (Baldassari, Beyaert, Blusson) 222.41.56; 13. N. Afrika (Dos Reis, Kebaili, Zelasco) 223.03.23. De Nederlandse ploeg telt nog slechts twee man en komt dus niet meer in dit klassement voor. De leden van de Provinciale Staten die gisteren te Haarlem bijeen kwamen, zagen zich voor een omvangrijke taak gesteld. De stukken, die op 5 Juli in han den van de commissies van onderzoek werden gesteld, kwamen nu in openbare beraadslaging en de behandeling er van nam bijna negen uur in beslag. De agenda vermeldde ook en^e punten die speciaal voor dit gewest van belang zijn; zo bijvoorbeeld de deelneming van de provincie in het garantiefonds van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ". Hoewel er talrijke bezwaren geopperd werden tegen de wijze waarop de tentoonstelling werd voorbereid, besloten de Staten toch zich garant te stellen voor een bedrag van 15.000, ln het geval dat het eventuele verlies zo hoog zou mogen zijn dat het niet geheel door de gemeente Alkmaar gedekt wordt. Het hoofdkwartier van Scotland Yard, in Londen, deelde Dinsdag mede, dat zich in een Engelse strafgevangenis een man bevindt Frederic George Michael Wagner genaamd. Deze man kan daarom niet dezelfde persoon zijn als degene die Zaterdagmiddag door de Haagse politie te Scheveningen is aan gehouden, hoewel op diens paspoort dezelfde naam voorkomt. „United Artists" in Londen deelde mede, dat bij hun noch een Michael Howard, noch een Michael Wagner be kend is. Scotland Yard weigerde ver dere inlichtingen omtrent de „echte Wagner" te geven. CASSATIEBEROEP VAN MOORDE NAAR OP TAXIECHAUFFEUR VERWORPEN. De Hoge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van H. J. Barendsen te Hilversum, die wegens moord op de Rotterdamse taxichauffeur Clobus, op 18 November 1947, zowel door de Haag se rechtbank als in hoger beroep door het gerechtshof aldaar is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het verzoek van bestuur der Fede ratie van Verenigingen voor Vreemde lingenverkeer in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, om met een be drag van f 15.G00 te willen deelnemen in het garantiefonds voor de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" stuitte, evenals dat het geval was bij de behandeling in de commisie, op talrijke bezwaren van de leden. De heer P. K. Volkers uit de Lange- dijk (CPN), verklaarde het voorstel met zeer gemengde gevoelens ontvan gen te hebben. De tentoonstelling is goed georganiseerd doch spreker had enige bedenkingen tegen de voorge schiedenis. Hij zou het deelnemen van de provincie willen verbinden aan be paalde voorwaarden van financiële aard. De heren Doek uit Haarlem (PvdA) en mr. Bakhuizen van den Brink uit Heemstede (VVD) lieten zich in scherpe bewoordingen uit over de voorbehandeling van deze expositie en zij deelden mede dat het grootste ge deelte van hun fracties tegen het ver zoek zou stemmen. De heren Van der Veld (KVP) en Mul ((Weesperkarspel) sloten zich bij hen aan. De heer J. de Boer uit Assendelft (PvdA) was een andere mening toege daan; hij wilde de wijze waarop da- tentoonstelling georganiseerd is, niet te zwaar opnemen en aangezien het hier een belang van het gehele Noor derkwartier betreft, zou hij willen 'voorstellen in dit geval toch deel te nemen in het garantiefonds. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer W. A. van der Donk zowel als de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, braken een lahs voor de gro te tentoonstelling. Zij meenden dat men, nu men in de gelegenheid is de Pro vincie in engere zin te helpen, niet verstek moet laten gaan. De heer Van der Donk betoogde dat als de leden van de Staten in de gelegenheid wa ren geweest de expositie te bezoeken, zij zeker minder bezwaren zouden heb ben gehad. De voorzitter was verheugd dat vele kleine badplaatsen die in het vergeethoekje zijn geraakt, door deze tentoonstelling het duwtje krijgen dat zij nodig hebben. Spreker vond de expositie sympa thiek en hij vroeg de Staten het orga niserend bestuur de hand te willen reiken. Het voorstel om voor f 15000 deel te nemen in het garantiefonds, werd hier na met 40 tegen 23 stemmen aanvaard. Communisten achten Hoogovens een gevaar. Een voorstel tot het vaststellen van een tweede suppletoire begroting van het Provinciaal Electrictiteitsbedi ijl van Noord Holland voor het dienstjaar 1950 stuitte op tegenstand van de zijde der communisten. De heer J. Brasser uit Krommenie deelde mede dat zijn fractie niet te6°" verhoging van de capaciteit van het PEN en speciaal van de centrale te Velsert was, doch achten het voorstel een verkapte uitbreiding van de Hoog ovens, die volgens hem alleen dienen om de Amerikaanse imperialisten in de gelegenheid te stellen hun greep om Nederland te verstevigen Sprekers fractie zou daarom tegen stemmen. (PvdA) zag twee activiteiten zich naast elkaar ontwikkelen: de uitbreiding van de nieuwe centrale en daarnaast het in stand houden van de S.E.P. (Samen werkende Electriciteits Producenten). Spreker vroeg zich af of de investe ring economisch verantwoord is. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer A. B. J. Prakken uit Amsterdam, herinnerde er aan dat men iedere win ter moeilijkheden ondervindt met de regelmatige levering van electrische stroom. Het bestaan van de S.E.P.-rege ling, die als reserve dienst kan doen, heeft voor de individuele deelnemers en ook voor het P.E.N. belangrijke voordelen. Spreker hoopte dat men in 1958 een nieuwe centrale zal kunnen bijbouwen. In 1955, en mogelijk zelfs nog eerder, zal de bestaande centrale uitgebreid en gemoderniseerd moeten worden. De be groting, waarbij een bedrag van f 5.000.000 beschikbaar werd gesteld voor uitbreiding van de P.E.N.-centrale te Velsen, werd hierna onveranderd vastgesteld. Reclameverordening herzien Geruime tijd werd er gediscussieerd over het voorstel tot herziening van de Reclameverordening N oord-Holland. De heren mr. A. Bruch en mr. J. S. baron van Harinxma thoe Slooten keerden zich vooral tegen de princi pale hechtenis van twaalf dagen die door de nieuwe verordening kan wor den opgelegd. Laatstgenoemde zou lie ver de maximum boete van 75.- ver hoogd zien tot bijvoorbeeld 250.-. Mr. M. D. Proper wilde onderscheid ma ken tussen commerciële en niet-com- merciële propaganda die bijvoorbeeld maximum twee maanden gevoerd zou mogen worden. ftlej. Ribbius Peletier, gedeputeerde, verklaarde zich bereid aan de veror dening toe te voegen dat verkiezings reclame binnen acht dagen na de ver kiezing verwijderd moet worden. Spr. meende dat de hechtenis gehandhaafd moest blijven daar men anders geen stok achter de deur heeft voor degenen die te vaak in overtreding zijn. Mr. Bruch was het niet met de gedeputeer de eens en hij diende een amendement in, waarin werd voorgesteld de rechte- nis te laten vervallen. Dit amendement werd met 3332 stemmen aangenomen. Het voorstel werd overigens niet meer gewijzigd. Verhoging subsidie Vreemde lingenverkeer. Het verzoek van de 'Stichting „Pro vinciale Vereniging voor Vreemdelin genverkeer «Noord-Holland" om verho ging van de haar toegekende provin ciale subsidie van 15.000 tot 20.000 werd zonder discussie ingewilligd. Twee weken vroeger dan in 1949 kwam Dinsdagmorgen het 7.000ste schip in 1950 in Rotterdam aan. De chef-invlieger van de Hawker vliegtuig enfabriek, de heer F. Murphy, begroet commandant A. Bruinsma van het 860ste eskader op het Hawker's Langley vliegveld (Bucks), waar een zestal Hawker Sea Fury toestellen aan de Neder Umdse luchtmacht werd overge dragen. Een aantal piloten van he 860ste eskader was eveneens bij de overdracht aanwezig. Gedurende het vacantieseizoen zal, vooral Donderdags, Vrijdags en Zater dags, het rijwielvervoer door de N.S. voor een groot gedeelte moeten worden verzorgd met speciale rijwieltreinen. Hierbij zal het in vele gevallen onmo gelijk zijn, rijwielen met treinen naar keuze van de reiziger over afstanden van meer dan 40 km te vervoeren. Deze rijwielen moeten, wil men van vervoer met de op de dag van aanbieding lo pende rijwieltrein verzekerd zijn, uiter lijk de vorige dag om 20 uur ter ver zending zijn aangeboden. Bij latere aanbieding loopt men kans dat de rij wielen weges gebrek aan plaatsruimte op de stations niet kunnen worden aangenomen. De Britse onderminister van Buiten landse' Zaken Ernest Davies zal, naar uit betrouwbare bron vernor n wordt, een bezoek brengen aan Bied in Slo venië, waar maarschalk Tito zijn zo merverblijf heeft. Hij zal verder naar Dubrovnik, aan de Dalmatische kust, gaan, en daarna naar Athene, Wenen en Rome. Een woordvoerder verklaarde, dat 't hier een „vacantiereis" gold en dat Davies niet het doel had bepaalde be sprekingen te voeren. Wel zou hij „natuurlijk leden der respectieve re geringen ontmoeten". DUITSE GEDENKTEKENS VOOR SLACHTOFFERS DER NAZI'S GESCHONDEN Twee gedenktekens voor slachtoffers van het Nazi-bewind zijn Maandag nacht door onbekenden geschonden. Een gedenkteken voor de doden van het concentratiekamp te Poking in Ne- der-Beieren was gedeeltelijk omverge worpen en een groot houten kruis te Hohenasperg bij Stuttgart vond men Dinsdagochtend kapotgeslagen. Mr. dr. E. Brongersma, het enige RK lid van de Eerste Kamerfractie van de P.v.d.A., heeft als zodanig bedankt. Voor hem in de plaats komt de heer P. C. de Jonge uit Middelburg. Het aanbod van vette koeien blijft nog steeds heel bescheiden, men kan daaraan wel zien, dat er gras genoeg is in de weide, maar de handel daarin be gon heel kalm, maar de prijzen voor een goed rijp beest hield er zich vrij goed, maar niet hoger en de afloop werd niet slechter. Er was een flink aanbod van slachtstieren, dit is een jaarlijkse verschijning dat zo tegen en in Augustus heel wat stieren worden geruimd, de vraag was heel goed, zodat dezen vrij vlug verkocht werden. Met de Geldekoeien gaat het trager. De prijzen staan te hoog. Dit is al het zelfde met de verse melkkoeien, daar van zijn de prijzen weer stéeds stij gende wat de kooplust wel wat tempert. Ook in de pinken was een kalme gang. Met de nuchtere kalveren, die wel weer duur waren, ging het toch meer trekke rig en d afloop was wel stugger. In de bokken en geiten was een vluggere gang. Ook de vette schapen waren weer voor een goeden prijst e plaatsen. En de lammertjes waren niet alleen duur voor export maar ook voor de weiderij was de vraag heel goed. Met de vette var kens waren de prijzen heel onaelijk, de inzet was f 1.88, maar later werd er verkocht voor f 1.70. De afloop was dan ook zeer slecht. Ook met de biggen was het minder. Ook dezen waren lager in prijs. En het aanbod van fokzeugen was naar de vraag ook te groot, van daar een stuggen gang. Op de paare markt was meer leven. Deze dieren blijven ook goed op prijs. Met de konijntjes op de pduimveemarkt was het ook iets beter, vooral het jonge goed was beter gevraagd. PURMEREND, 25 Juli 1950. Aange voerd 570 runderen waaronder: 191 Vette koeien f 2.30f 2.90 per kg, han del kalm; 108 Melk- en Kalfkoeien f 675—f 1050, kalm; <229 Geldekoeien f 580—f 85a matig; 14 Pinken f 330— f 450, kalm; 418 Nuchtere kalveren f 45 f 115, iets stugger; 28 Stieren f 650 f 1500, goed; 260 Schapen f 80—f 120, handel goed; 660 Lammeren f 45—f 75, vlug; 45 Bokken en geiten f 10f 60, vlug; 217 Vette varkens f 1.70f 1.88 per kg, stug, afloop heel slecht; 1002 Schrammen en Biggen, prijs niet geno teerd; 39 Paarden f 575f 800, kalm; 31 Fokzeugen f 225—f 325, stug. Totaal 3242 stuks. Pluimveemarkt. 200 Konijnen f 0.75 f 4.50, handel iets beter; 5000 kipeieren f 13—f 14 en 3000 stuks Eendeieren f 8 per 100 stuks. Heftig debat in Belgische Kamer Tien met prikkeldraad beschermde vrachtwagens van de RUkswacht stonden gisteren buiten het parlementsgebouw toen de Belgische Kamer van Afgevaar digden een rumoerig debat over de terugkeer van de koning begon. Nadat eerste minister Duvieusart had verklaard, dat zUn kabinet op verzoek van de Koning was aangebleven en hij geen nieuw regeringsprogram had voor te dra gen, zette Spaak voor de socialisten de aanval in. Hij critiseerde de boodschap van de Koning. De uitlating, dat deze zich boven de partijen plaatste noemde Spaak „belachelijk". Ook het aanbod van vergeven en vergeten was volgen» hem misplaatst. Indien er iemand zou kunnen vergeven en vergeten, dan zou het de natie zijn en niet de Koning, aldus Spaak. „De Koning heeft niet te vergeven, hjj dient te verklaren". r\ i/ 11 bereid de prinsen in hoog aanzien te De liberale oud-minister Lefebvre be trok de beide prinsen in het geding, nadat hij namens zijn partij elke vorm van medewerking aan de regering had ontzegd. „De invloed van de Prinses van Rethy wordt reeds duidelijk uit het feit, dat de zoons van koningin Astrid verplicht zijn rouw te dragen voor Mevrouw Baels. Wij zijn allen In de geheel gevulde zaal van de heer De Boer werd Herman Rinket's Faveur- revue ,,'t Is weer kermis" opgevoerd. De vrolijke stemming werd er al dadelijk in gebracht aoor het openingspraatje van Gerard Walden en Berry Kievlts. Huri grappen met de heren uit het publiek, waarvan de één vertroeteld werd met wat kussens en een plaid, de ander met een glaasje in een goed humeur werd gebracht en de derde, die geschoren werd van Berry de scheerzoen ontving, die hij gewend was te krijgen, sloegen wel in. De sketches van Gerard Walden, Berry Kievits en Harry van Westen, de praat jes en liedjes van Cees de Lange, de acrobatiek van het Kalmer-trio, waarvan het hoogtepunt zeker was de sprong door de hoepel met dertien messen, dat alles werd hogelijk gewaardeerd. Uitstekend was de band van Martin Erich, waarvan in het bijzonder het solo- spel van de violist vermelding verdient. De show, die het badleven aan het strand van vijftig jaar geleden ln herinnering bracht, was een aardig slot van dit be schaafde en vlot gebrachte programma, dat door alle aanwezigen met veel ple zier is beluisterd en aanschouwd. Veerburg was vol toen daar de toneel groep „Anna Paulowna" het vrolijke mysterie „Als de klok waarschuwt" van R. en C. H, Feenstra opvoerde. Maar die toneelgroep heeft dan ook op de slot- avond van de in de winter gehouden toneelwedstrijd een goede naam verwor ven. Men kon iets goeds verwachten en laten we het direct maar zeggen is daarin niet teleurgesteld. Dat de heer J. Veenis met straffe hand de regie voerde, was duidelijk te mer ken. Het spel verliep vrijwel zonder ha pering: van de aankleding was met wei nig middelen iets goeds gemaakt; de vereiste geluiden werden door de heren Post en Pranger op de juiste tijd natuur- gerouw weergegeven (de heer Jonker Sr. had vooraf in de techniek ook zijn aan deel) en de grime was door de heer IJ. Veenis uit Schagen over het geheel ook goed verzorgd. Uitstekend was de grime van mevrouw Brouwer (mevr. E. Blok Oostdijk) en bovenal die van Sinne (A. Blok), die wij in dit stuk ook beiden tot de ^Uerbesten der speelsters en spelers rekenen. Kapitein Brouwer (J. P. G. A. Breur) en Freule van Sminia (mej. les van Oosten) hadden o.l. nog wat ouder kunnen zijn, maar de kleding van de freule was weer precies in stijl. Hun goe de spel kwam wel het sterkst tot uiting in de kostelijke scène van de kennisma king tussen „Beje en Hein". Doker Vee nis vervulde zelf de moeilijke rol van Dokter Van Gendt, die zich aanstelde als een kwast, maar een zeer kwaadaardig heer bleek te zijn. Voor mensen, die vin den, dat men elk op het toneel gesproken woord moet kunnen verstaan, was hij misschien wel eens te rad van tong, maar de uitbeelding van deze figuur was pri ma. Jacq. Winnubst was een goede, ronde bootsman Lolke; mej. Atti Ran de pitti ge zeemansdochter Babette en mevr. Post- Kalf en P. Stikkelman vervulden de rol len van de dienstbode Wietske en „de verstekeling". EERWAARDE ZUSTER AANGEREDEN Toen één der religieuze zusters met haar auto de bocht van de Nieuweweg naar de Molenvaart wilde maken, weifel de zij even en werd daardoor aangereden door een dienstauto van de PTT. Geluk kig bleven de gevolgen tot materiële scha de beperkt. I - - te#* De communistische woordvoerder riep liberalen en socialisten toe „de Ko ning te verjagen". De voorzitter van de socialistische partij, Buset, beschuldigde de regering, dat zij telefoongesprekken van socia listische partijfunctionarissen had af geluisterd. De liberaal Van Glabbeke riep: „Nooit zullen wij in Belgie af- luisterapparaten toelaten". Minister De Vleeschauwer ontkende dat dit was geschied. Ook de eerste minister sprak deze beschuldiging tegen. Voorts waarschuwde hij de oppositie, dat po litieke stakingen „negering der demo cratie" betekenen. Onder luide toejui chingen van rechts verklaarde Duvieu sart dat „aanslagen en daden van sa botage buiten de zeden der Belgen staan". De vergadering eindigde met tumult, waarbij Spaak uitriep: „Het land is niet verdeeld, maar grondig ver scheurd". Ook de Dinsdagmiddag ge houden Senaatsvergadering had een rumoerig verloop. Sabotage houdt aan. Er rolt thans een golf van sabotage over Belgie, die echter nog geen ernsti ge gevolgen heeft gehad. Uit tal van plaatsen wordt gemeld, dat er aansla gen op de spoorlijnen zijn geweeet. Kleine pakjes springstoffen werden aan de rails bevestigd en tot ontploffing gebracht. Meestal kon de schade spoe dig worden hersteld. Vaak kon men nog net op tijd de springladingen ver wijderen. Ook transformatorhuisjes en masten van de electriciteitsvoorziening hebben het nog al eens moeten ontgel den. Onder meer werd de spoorlijn Am sterdam-Parijs op het stadsgebied van Brussel geblokkeerd, door er aller lei voorwerpen op te leggen. Deze kon den worden verwijderd, voordat de trein binnenliep. Twee secretarissen van het plaatse lijke bestuur van het Algemeen Bel gisch Vakverbod zijn gisteren te Vil voorde onder verdenking van sabotage gearresteerd. MOETEN toch eens naar Klap- bes, hij heeft een nieuwe ijskast", zei mijn vrouw. „Hebben we dan een kaartje gekregen?" vroeg ik verstrooid, doch ik realiseerde me al direct, dat mijn stelregel: geen kaartje geen be zoek, ditmaal niet op zou gaan. Klap bes is een van die hartelijke vrienden in nood, in groenten en in fruit. Van dat soort, dat altijd luidruchtig zegt: „kerel, lad mij dat nou betale, jullie arme journalisten is toch ook niks". Hij gaat ijskoud door dit leven en daarom heeft hij evenveel filialen als wij schulden. Hij steunt de krant met levensgrote slagzinnen als „KLAPBES, uw adres" of „Geen gekles, KLAPBES". De boordenleverancier heeft een slech te, maar de bretellenkoopman een goeie aan hem. We troffen er zijn zoon Jaap, zijn broer, diens vrouw, z'n compagnon met z'n ega en z'n moeder. De winkel pronkte met al die lekkernijen, welke we ons dagelijks dromen, de huiska mer was het toonbeeld van de winst, welke daaraan blijkt vast te zitten. Nadat ons het verschil was duidelijk gemaakt tussen ijskasten en ijskasten en wij Klapbes gestreeld hadden met de opmerking, dat die dingen van 987 gulden wel aardig waren, maar niks voor hem, daalden we af naar de kel der. Z'n vrouw bleef boven voor de koffie. Met z'n zevenen konden we in de onder architectuur gebouwde frl- gidaire, zodat Klapbes Jr. afviel. En daar stonden we dan, als een slecht geklede expeditie in de heldere poolnacht, omringd door de primeurs van het Westland en de luide stem van onze vriend, wiens adem we zagen bevriezen. „Is dat effe wat of niet7" zei hij, „hier sla ik ze allemaal mee dood". Toen hoorden we „klik" en wat Jat geweest is, weet ik nog niet, maar de deur van de ijskast ging niet meer open, dat was duidelijk. „Geen flauwsies, Jan" schreeuwde Klapbes, doch we wisten, dat Jan al weer naar boven was gegaan. Ik zag me als diepgevroren man in een mu seum en als het aan Klapbes zou lig gen zou hij ons exporteren naar de kanibalen van Toga Tago onder het devies „KLAPBES, ALTIJD VERS". Doch voorlopig zei hij lasterlijke woor den. „Heb je hier ook een tollet" vroeg ik met een gevoel van minus twintig graden en ik bedoelde het ernstig, want ik was op het absolute nulpunt geland. Met z'n drieën zijn we twintig mi nuten bezig geweest om een palletje recht overeind te krijgen. Het zweet hing ln pegels aan ons voorhoofd. En de dames? Ze waren in gesprek ge weest over de uitverkoop. En toen ze al pratende uit dit ijzige oord der ver schrikking liepen zei Ma Klapbes: Zeg, motte we nou niet effe kijke? Jij ben altijd zo zakelijk". JANSSEN

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5