Stad en Omgeving Zaterdag school-zwemwedstrijden in het bad aan de Dijkweg Over gasprecario-recbten en staangeld Al va op expositie in Alkmaar Propaganda - wagen t, b. c. - bestrijding gistermorgen officieel geopend Een beschouwing over de begroting 1950 van de gemeente Wieringen De heer Meijer vroeg deskundigen Aantal deelnemers verrassend groot 5upporters zijn van harte welkom Nieuwediepers houden zieh kranig in de Vierdaagse Tussen Haaks en Kuifje Raak geschoten Goed werk verdieni belangstelling Nieuws uit de athletiek Ons posfduivenmeuws IN HET KORT Marine-officieren te Hilversum beëdigd Rectificatie Nieuwe avonturen van Pam Zuinig beheer noodzakelijk VIERDAAGSE Bijna een derde der baten voor sociale zorg ORANJEBOOM BIER! Callantsoog Raad komt bijeen De honderdduizend op Staatslot 20858 RAADSREFLEXEN Wethouders-kwestie op 5 September in de raad DONDERDAG 2,7 JV '950 Het is al weer verscheidene jaren geleden, dat in Den Helder school-zwem wedstrijden werden gehouden. Maar nu is het dan weer zover. Behalve de atletiekwedstrijden, wandeltochten, voetbalwedstrijden en andere ontmoetingen in schoolverband georganiseerd, krijgen thans ook weer de jeugdige zwemmers •n zwemsters de gelegenheid hun hart op te halen. Op initiatief van de afdelin gen Den Helder van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging en de vereniging „Volksonderwijs" zullen deze wedstrijden dan Zaterdagmiddag om twee uur in het gemeentebad aan de Dijkweg een aanvang nemen. n I kamprechter), P. Bandt (starter), H. Z. Zo men weet is het zwembad aan de Dijkweg maar klein. Niettemin werden vaders en moeders van de deelnemer- tjes, zover de plaatsruimte dat toelaat, in de gelegenheid gesteld de verrich tingen van hun pupillen in het water gade te slaan. Bij de organisatie van deze school-zwemwedstrijden heeft men xich verzekerd van de medewerking van de Helderse Bruinvissen, hetgeen ongetwijfeld tot het welslagen zal bij dragen. Er zal in twee groepen worden ge zwommen. De groep A telt jongens en meisjes tot en met tien jaar, de groep B leerlingen van elf jaar en ouder. Hieronder laten wij het programma volgen met per nummer het aantal deelnemers: 1 20 meter schoolslag jon gens A (dertien deelnemers): 2 20 me ter schoolslag jongens B (63 deelne mers); 3 20 meter schoolslag meisjes A (22); 4 20 meter schoolslag meisjes B (56);' 5 20 meter vrije slag jongens A (10); 6 20 meter vrije slag jongens B (62); 7 20 meter vrije slag meisjes A (17); 8 20 meter vrije slag meisjes B (48); 9 20 meter rugslag jongens A (6); 10 20 meter rugslag jongens B (21); 11 20 meter rugslag meisjes A (10); 12 20 meter rugslag meisjes B (28); 13 4 x 20 meter est. jongens (7 ploegen); 14 4x20 meter est. meisjes (7 ploegen). In de wedstrijdjury hebben zitting de heren H. W. Wildenberg (voorz.- Uit Nijmegen werd ons gisteravond telefonisch gemeld, dat de tippelaars uit Den Helder, zowel de burgers als de politiemannen en de militairen, het pfc ours van de tweede dag in bla kende welstand hadden volbracht. Het was ideaal wandelweer, het aantal bla ren bleef 'er miniem en er waren geen uitvallers. „Alles wel, niets bij zonders", was het eind van de bood schap. Wij hopen het zo te houden. Hr. Ms. Willem van der Zaan" wordt morge in de -haven terug ver wacht. Vice-admiraal J. J. L. Willinge heeft gisteren een inspectie-bezoek aan boord gebracht. Ook Hr. Ms. „Jacob van Heems- kerck" wordt morgen weer in Nieuwe- diep verwacht. Het is morgen hoog water om 7.00 en 19.35 uur en laag water om 0.45 en 13.30 uur. De temperatuur van het zee water was 18,1 graden Celsius. MULO-EXAMENS Gisteren zijn te Alkmaar geslaagd voor Mulo-diploma A: P. Tol, H. H. W. Visser, J. Visser, M. Geeslofs, J. Groothof en M. Hoenders, allen Den Helder en J. Kaptein, Anna Paulow- na. |?EN KLEINE vinnige Firefly van de MLD was gistermorgen reeds vroeg in de weer om de stuksbe manningen van Argis bij de richt- oefeningen te assisteren. Het vliegtuigje draaide trouw ziin rondjes met de rode schietschijf op sleeptouw. Het kwam aanvlie gen uit het Westen, maakte een grote boog over bakboord, draai de over de Zuidpunt van Texel en onderging dan weer een nieu we aanval. Hel was naar goed, dat de schutters op de sleepzak richtten en niet op de Firefly, want zij schoten ródk. De rode zak zwabberde al om half tien aan flarden achter de vijfhonderd me ter lange kabel aan De piloot besloot de aangescho ten zak binnen te halen en een nieuwe uit te vieren. Wij zagen hoe de sleepkabel steeds korter werd en de zeven meter lange zak was de staart van het vliegtuig reeds dicht genaderd. Intussen cirkelde de Firefly onverdroten tussen Huisduinen en de Razende Bol. Maar opeens gebeurde er iets, dat dg vlieger niet had verwacht. Er kwam een kink in de kabel, of liever: de kabel brak, en de zak dwarrelde naar beneden. De Firefly begon even te stei geren als een dartel veulen en de piloot moet even gedacht heb hen. dat zijn kist er genoeg van had Maar hij behield zijn positieven bij elkaar, draaide onmiddellijk het landingsgestel uit en ook de remklappen. Hij moet reeds hebben uitgezien naar een geschikt plekje grond voor een noodlanding, toen er nog maar steeds niets gebeur de.... Even later trok hij de wieltjes weer op, de klappen aan de vleu gels gingen weer naar binnen, een nieuwe zak werd uitgevierd en het bedrijf werd normaal voortgezet. G. van der Water en A. W. Gieles (tijd opnemers) en mevr. C. S. Wildenberg Van Leewen (secretaris). Gaarne geven wij een verstandig ad vies van de organisatoren door: laten de jeugdige zwemmers een warm kle dingstuk meenemen, dat zij dan even tueel tusen de verschillende nummers door kunnen dragen. Voorts verdient het aanbeveling dat zij ter bescherming tegen de stenen vloer gymnastiekschoe nen aan hebben. En verder spreekt het vanzelf dat jongens en meisjes op tijd aanwzig moeten zijn. Van de Wadden ioi hef IJ Het aantal bezoekers aan de Ten toonstelling te Alkmaar stijgt nog iede re dag. Dinsdag bezochten alleen in de avonduren reeds 2600 personen de ex positie en het „Sprookje van Noord- Holland" maakte op allen een buiten gewoon goede indruk. Dagelijks worden nog verschillende stands verfraaid. Zo wordt in het pa viljoen „Den Helder" aan de aanleg van de prachtige „Donkere Duinen" nabij de Marinestad gewerkt. Midden-Kennemerland" krijgt nu ook zijn beslag, waarvoor tal van belang wekkende zaken zijn bijeengebracht. Het Badplaatsen-Paviljoen ondergaat eveneens een correctie, die op ver fraaiing is berekend. In „West-Friesland" pronkt thans Medemblik met een pracht serie oeka. ses van niemand minder dan Alva. Wie ze ontdekt zet zijn bril op en verbaast zich over zoveel Spaanse arrogantie. Vandaag is ook een fraaie infor matiestand van de Federatie voor VW's in Noord-Holland zelf in het hoofdpaviljoen gereed gekomen. Ook arriveerden alle provinciale directeuren van VW's te Alkmaar om de exposi tie te zien en te bewonderen. Reeds twee dagen staat op het Rialtoplein aan de Spoorstraat de propaganda- wagen van de Nederlandse Vereniging tot bestrijding der tuberculose. Hoewel de officiële opening pas gistermorgen om half tien kon geschieden, hebben Dinsdag ai verscheidene stadgenoten van het interieur van de wagen kunnen kennis nemen. Hierbij is men ongetwijfeld tot de conclusie gekomen, dat de tuberculose in ons land volkomen kan worden uitgeroeid, wanneer men maar voldoende meewerkt. En voor die medewerkig, die soms door onwetendheid faalt, geeft de „t.b.c.-wagen" waardevolle tips. mogelijkheden ter voorkoming van de gevreesde ziekte, de bestrijding daar van en de genezing, zal vele interes sante foto's ontmoeten die met duide lijke onderschriften het één en ander in beeld brengen. Belangstellenden boven de veertien jaar kunnen tot en met Vrijdag in deze propaganda wagen een kijkje ne men, 's morgens van half tien tot half twaalf uur, 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot ne gen uur. De heer D. Hofstee uit Den Haag die met het propaganda-centrum door heel Nederland toert, heeft gistermorgen in aanwezigheid van de wethouders Van Loo en Steenlage, en enkele dames en heren van verenigingen en instellin gen die zich met de tbc-bestrijding be zig houden, het doel van de actie be licht. Daarbij memoreerde hij onder meer, dat vóór de oorlog aan tubercu lose jaarlijks vierduizend mensen stier ven. Dit aantal bedraagt thans de helft, tweeduizend, waar evenwel tegenover staat dat het aantal ziektegevallen is toegenomen. Aan de hand van een met electrische lampjes voorziene kaart toonde de heer Hofstee waar in Nederland de districts- consultatiebureaux zijn gevestigd, de kringconsultatiebureaux, de sanatoria en de gezondheidsdiensten voor vee. Na de korte uiteenzetting werd men in de gelegenheid gesteld in de wagen rond te kijken. Wel, wie verwacht daar in enorme toestellen te zien en weten schappelijke experimenten te kunnen volgen, zal bedrogen uitkomen. Wie evenwel een inzicht wil krijgen in de De Helderse Athletiek Vereniging heeft van de Districts Technische Com missie toestemming ontvangen om op Zondag 27 Augustus de dualmeet HAV- West Friesland te organiseren. De HAV tekent hierbij aan: „Als wij nu nog van gemeentezijde toestemming krijgen een springbak aan te leggen, kunnen de wedstrijden definitief doorgang vin den". Zaterdagmiddag organiseert de Werfsportvereniging zijn jaarlijkse werfkampioenschappen op athletiekge- bied. Met twintig junioren en dertien he ren gaat de HAV Zondag naar Wierin- gerwaard, waar de tweede ontmoeting voor de jeugdcompetitie wordt gehou den, weer aangevuld met enkele senio rennummers. De HAV i: eveneens vertegenwoor digd op regionale athletiekwedstrijden die door AVA uit Alkmaar op 6 Au gustus te Castricum zullen worden ge organiseerd. De postdui menvereniging „Victoria" hield weer een vlucht met jonge dui ven van Venlo af. De eerste vogel werd om 13.26.49 uur geconstateerd. De prij zen werden als volgt behaald: J. Ver- h;i\ 1; D. Bregman 2; A. Heijblok 3- 28; C Bregman 4-42 43-44; Gebr. Ram- ler 5 32-41; G. W. Pluijmers 6-29; B. de Boer 7-31; J. Bosman 8; S. Riewers 9; P. van Rijn 10; D. Makelaar 11-45; Joh. P. Horst 12 24-25-35: L. Blak 13-38; J. C. Duinker 14-36-37-39; J. Riemers 15- 22-26-46; C. van Spelden 16; L. Post 17; W. Verhaag 18; Th. Goossen 19-40; J. Kramer 20; J. van Gils 21; W. van Leeuwen 23-33; A. J. Hubregtsen 27- 34; L. Verbokkum 30. Zaterdagmiddag van twee uur tot half vijf inkorven voor Roermond. Klokken zetten van 18 tot 19 uur. De uitslag van de Bordeaux-vlucht was: Gebr. Ramler 1-7-10-12; Th. Goos sen 2-3-13; C Bregman 4-11; D. Breg man 5—8; L. Post 6; J. v. d. Wal 9-14; De heer Bregman behaalde het kam pioenschap voor oude duiven en net kampioenschap van Vitesse. De gebroe ders Ramler legden beslag op de twee de kampioensprijs VISSERIJBERICHT URK, 26 Juli. Door 136 vaartuigen werden aangevoerd: 18524 p. kuilpa- üng 0.84 0.96; 1175 p. lijnaal 0.80 1-40; 112 p. snoekbaars 0.45; 340 p. rode baars 0.57—0.60 per pond; 885 bak nest 2.25 per bak. Aan dr. P. H. E. Tattje is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1950 eer vol ontslag verleend als hoofdingenieur in vaste dienst bij het Ministerie van Marine. Door de aannemer P. de Graaf te Julianadorp wordt voor de heer J. de Vries, Zanddijk, Koegras, een woonhuis met daarbij een kapberg gebouwd. De gymnastiek-vereniging „Sport- lust" geeft op Zondag 30 Juli sport- demonstraties op het J.V.C.-terrein te Julianadorp. De 16-jarige D. G. is op de Ruygh- weg van zijn fiets gevallen, doordat zijn broekspijp aan het linker-pedaal bleef haken. Dé jongen moest met een hersenschudding naar het gemeente ziekenhuis worden overgebracht. Tot tweede machinist bij de Coöpe ratieve Zuivelfabriek „De Vooruit gang Koegras" is benoemd de heer P. Hoornsman, te Julianadorp, in de plaats van de heer K. Bron, die benoemd is tot machinist bij „De Eendracht" te Roordahuizen. Te Alkma-.r zijn voor het Midden standsdiploma geslaagd mej. H. Dop- penberg en de heer W. Doppenberg, beiden te Julianadorp. Gistermiddag zijn op het Marine opleidingskamp te Hilversum twaalf reserve-officieren var de Koninklijke Marine beëedigd. Het waren de adel borst-waarnemers J. Prins, M. Verbaan, de adelborst voor speciale diensten, W. van der Steen, de adelborst I. J. P. F. de Vries, de adelborst-waarnemer I. H. Prinselaar, de luitenant ter zee derde klasse G. van der Harst en R. Z. de Nooy, de adelborsten voor speciale diensten J. Molenaar, W. van Loenen, W. F. Severijn, J. Meyer Drees en J- H. K. Linthorst. In het gisteren geplaatste raadsver- slag schreven wij, dat de heer Hoorns man (PvdA) een lans brak voor de gas-liefhebbers in Julianadorp. Men maakte ons er terecht op attent, dat niet de heer Hoornsman, maar de heer Kistemaker (WD) de belangen van de toekomstige gasverbruikers in Juliana dorp heeft, bepleit. Wij maken van de gelegenheid ge bruik om er op te wijzen, dat in de voorlaatste alinea had moeten staan „een officieel verzoek" i.p.v. „een of ficieel bezoek". 32. Ja het ergste komt nog. Daar zegt men ctam Pim Pam en Pom nu voor de wel, dat jullie ontslagen zijn! En dit winkel van meneer Haas en nu moeten niet alleen. Jullie zijn me ook nog f zii hem uitleggen, hoe de stofzuiger schuld g, zijnde de prys van de stof. verdwenen is Meneer Haas is niet al zuiger". De drie hondjes kunnen geen te vriendelijk'. „Komen jullie nu pas woord uitbrengen Ze begrijpen best, terug" roept hij uit. „En nog wel zon- dat meneer Haas gelijk heeft, maar hoe der stofzuiger, terwijl jullie me vertel- moeten ze aan f 100 komen? „Als ik len dat je de stofzuiger niet verkocht jullie was, dan ging ik meteen naar de Lebt?'' Pim Pam en lom kunnen niet politie", zegt imeneer 1Haas,bij het af. anders doen dan beschaamd met hun scheid. Ja, dat is het best wat Pim, hoofden knikken. „Nu het is mooi", Pam en Pom kunnen doen. De gemeenteraadsleden hebben dan eindelijk het lang verbeide stuk, de begroting 1950 in studie genomen en zullen daar in de eerstvolgende raads vergadering (op 31 Juli) gaan beraadslagen. Oppervlakkig beschouwd geeft een sluitpost van ruim 25.000 een vrij gunstige indruk, doch wanneer we zien dat daarvan reeds ruim 14.000 is besteed en diverse uitgaafposten nog moeten worden ingesteld of opgevoerd dan valt er weinig meer te versnoepen. In feite kan deze begrotig geen extra uitgaven meer verdragen en de raad zal de reeds herhaaldelijk door de voorzitter geuite waarschuwing, voor zichtigheid in de uitgaven te betrach ten, thans wel verstaan. Op het totaal der inkomsten en uit gaven van 658.981,30 wordt bijna een derde gedeelte gevraagd voor sociale zorg. Dit hoofdstuk geeft in ontvangst 133.526,04, in uitgaaf 215.736,06. Na delig saldo alzo ruim 80.000. Een der zwaarste posten ooit op de begroting gebracht. Het beheer en de administratie van de sociale diensten vraagt reeds ruim 10.000; geneeskundige hulp 1700; krankzinnigen-verpleging pim. 18.000; ondersteuning behoeftige 13.000; bij drage premie ziekenfonds 2000; kos ten armenraad f 1550. Dit zijn allemaal uitgaven waar practisch geen inkom sten tegenover staan. Wel worden door het Rijk vergoed de kosten wegens zorg politieke delin quenten (7,5 proc.) 1000; voor onder steuning gedemobiliseerden 1000; voor oorlogsslachtoffers 20.000 en voor de Overbruggingssteun, waarvoor is geraamd 100.000. Ook onderwijs en algemeen beheer hebben een nadelig saldo, beide van ruim 50.000; lager onderwijs o.a. een bedrag van 16.500; bijzonder onder wijs 900; openbare werken vraag ƒ46.060, waaronder wel veel arbeids loon, verder onderhoud straten en pleinen 3700; onderhoud wegen pim. f 19.000; pompen en riolen 4400; plantsoenen 2500; begraafplaatsen 1625; gemeentereiniging 4400; voor sneeuwruimen is ruim 6500 geraamd. Dit laatste wordt grotendeels van het Rijk terugontvangen. Aan rente en aflossing wegens vroe gere werken moet 6700 worden op gebracht en aan afschrijving op ande re kapitaalsuitgaven op dit hoofdstuk nog eens 14.526. De andere hoofd stukken komen tot redelijke bedragen. Nadelig saldo van Openbare veiligheid pim. 8800; volksgezondheid,/ 10.000; volkshuisvesting 1800. We vermelden hier nog enkele der belangrijkste uitgaafposten. Beloning brandweerlieden 1800; onderhoud brandweermiddelen 1820; brandkranen 324; alarmeringsinstal latie 450; straatverlichting 3000; t.b.c.-bestrijding 3000 (in 1949 7000) bijdrage vleeskeuringsdienst 2000; bijdrage warenwet 1000; schoolart- sendienst 1000; subsidie Witte Kruis 1500; rattenbestrijding 650; bijdra ge exploitatie Centraal Ziekenhuis f 2000; bouwpolitie. 1000; woning commissie 1600; onderhoud gemeen te-eigendommen 1500. Enige inkomsten Secretarie leges 1800; bioscoop rechten 112,50; aandeel in keur- en slachtlonen 2500; rechten warenwet ƒ550; vergoedingen voor standplaat sen 4500; begrafenisrechten 500; straatbelasting 10.700; uitkering pro vincie voor wegenonderhoud 5790 huur onderwijzerswoningen 1500; bij drage in schoolvervoer 3000; terug ontvangst in kosten verpleging krank zinnigen 2000; verhaal odersteuning armlastigen 1500. Opbrengst belastingen Opcenten grondbelasting gebouwde eigendommen 15.200; idem onge bouwde eigendommen 4400; opcenten personele belasting 19.200; hondenbe lasting 3000; vermakelijkheidsbelas ting 18.000; opbrengst ondernemings belasting 66.000; vergunningsrecht 1000; verlofsrecht 275; uitkering gemeentefonds (algemene uitkering) 122.975,50; idem belastinguitkering 276.680. Totaal belastingopbrengst 276.685,56. Schoolgeld pim. 8300. Het beheer der gemeente-eigendom men geeft eveneens een voordelig sal do 1930,69). Dit is naast de belas tingopbrengst het enige lichtpunt in deze begroting. Aan huur en pacht wordt ontvangen 2700, aan rente pim. Vrijdagmiddag om 3 uur zal de ge meenteraad zich bezighouden met de behandeling van een lange agenda: liefst 26 punten. Er zal o.m. gestemd worden over een verzoek van het raadslid G. Baken inzake verhoging van de hondenbelasting, terwijl er voorstellen zijn om aan C. Ootes en Zn. te Schagen de bestratingswerk zaamheden aan Dorpsplein, Zeeweg en Schoolstraat te gunnen voor een be drag van 5725 en op de Nieuwe weg een slijtlaag aan te brengen. In behandeling komen weer een aan tal verzoeken om percelen grond in huur of erfpacht te geven voor de bouw van zomerwoningen. De verzoe ken zijn afkomstig van dr. J. M. Aler te Amsterdam, F. Daalder te Alkmaar K. Baken te Callantsoog en A. A. Ste kelenburg te Amsterdam. B. en W. zullen voorstellen het schuurtje naast de vroegere woning van de burgemeester te verkopen; een subsidie van 200 te verlenen aan de kerkeraad van de Ned. Herv. gemeen te ten behoeve van de aanstelling van een gezinsverzorgster en tot aankoop van een begraaftoestel, waarvan de kosten 615 bedragen. 1000. Het onderhoud der eigendom men kost 1500. Nog enkele onderwijsuitgaven Vervoer leerlingen lagere scholen f 7200; uitgaven opleiding onderwij zers 2700; middelbaar onderwijl 18.800; hoger onderwijs 3000; nij verheidsonderwijs 4500; VGLO 1800; bijdrage kleuterschool 2070. Schulden De schuldenlast der gemeente be draagt nog ruim 200.000, waarvoor jaarlijks aan rente 2800 en aan aflos sing pim. 15.000 moet worden opge bracht. BAK DRIJVENDE GEVONDEN De schipper van de UK 17 vond een bak van de MUZ (Maatschappij Uit voering Zuiderzeewerken) bij Urk drijvende. De bak was door de storm van de ankers geslagen en dreef in het IJselmeer rond. Voor de schipper een buitenkansje, gezien het bergingsloon dat hem ten goede komt. Gisteren viel op nr. 20858 van de 510e Staatsloterij, 5e klasse, 7e lijst, de priji van f 100.000, Op nr, 5747* viel de prijs van f 25.000. pUBLIEK EN PERS werden Dinsdagavond om acht uur toegelaten tot 3e zaal, waarin over de toekomstige gasvoorziening zou worden beslist. In grote lijnen waren de plannen reeds bekend, maar thans werd aan de raad ter beoordeling voorgelegd een geschriftje van vier gestencilde pagina's, waarin B. en W. onder de titel „Nadere voorstellen met betrekking tot de gasvoor ziening" een samenvatting gaven van hetgeen na vele onderhandelingen en besprekingen was bereikt. De raadsleden hadden zich door het bestuderen van enkele ter inzage gelegde bijlagen nader kunnen oriënteren over verschillende juridische en administratief-technische aspecten van de zaak. van de noodzaak der vernieuwing, al wilde men de oude schoenen niet weg gooien vóór omtrent de kwaliteit van de nieuwe voldoende zekerheid be stond. Die zekerheid werd gegeven. Nie mand behoeft bevreesd te zijn, dat de productie het verbruik niet aan zal kunnen, en de prijs van het gas zal zeker niet hoger worden dan op 't ogenblik. En uiteindelijk boezemt het de consument weinig belang in, of het gas wordt gemuak in Den Heldir, Alkmaar of Velsen. Het gaat hem er om, of hij op ieder ogenblik van de dag voldoende gas van behoorlijke kwaliteit tegen een redelijke prijs kan betrekken. Wij menen, dat de consu ment in dit opzicht gerust kan zijn. jyJEN VOELDE de betekenis van hetgeen thans door B. en W. werd voorgesteld en de raad wilde niet zon der meer zijn instemming betuigen. Sprekers uit alle fracties zeiden het hunne. Aan hun lof voor de grondige voorbereiding van het voorstel (welke lof de voorzitter grotendeels op wet houder Van der Vaart afwentelde) verbonden de raadsleden allerlei vra gen en opmerkingen over hetgeen zij in de bijlagen hadden gelezen. Dat was voor publiek en pers niet altijd even interessant en soms nauwelijks te volgen. Van de fe-telijke kant bezien was het misschien niet allemaal zó be langrijk, dat publicatie wenselijk was, maar het voornaamste was wel, dat noch het college, nóch de raad in deze ',i wichtige kwestie niet tver één nacht ijs wilde gaan De gehechtheid aan de oude, vertrouwde vorm van gaspro ductie en -dis'ributie onder eigen be heer kwam verschillende keren naar voren. Men was echter doordrongen QEINSPIREERD door al dat gas be ijverden de raadsleden (en de pers) zich om de vergaderzaal te vui ler met tabaksrook, zodat de raadszaal allengs deed denken aan het interieurhe kanrstamgelTte trori pon tvnEinffoc-himrlny- U j *-» 6 lc van een traangas-houder. Wethouder Van Loo herinnerde zich op een gege ven moment de nwezigheid van en keie ventilatoren, die op vernuftige wijze ergens boven de lampen moesten zijn weggewerkt. De chef-bode, de heer Boon, die reeds getracht had de dorstige kelen met smakelijke thee te laven, had aan een klein wenkje van de grijze wet houder genoeg om langs de wand te snellen en twee schakelaars om te draaien. Een tweestemmig gezoem er gens uit de witte hemel van de raads zaal vertelde dat de ventilatoren hun Sisyphos-arbeid waren begonnen. £JE HEER MEIJER maakte, waar schijnlijk ongewild, nog een olijke opmerking toen hij de vertegenwoordi ging der gemeente in de aandeelhou dersvergaderingen van de nieuwe gas- ter Psrake bracht. Hij gaf er de voorkeur aan, dat de róód een vertegen woordiger zou aanwijzen, en noemde als voorbeeld het College van B. en W., of de Commissie van Bijstand „eventueel aangevuld met één of meer deskundigen". Dat klonk niet vleiend voor het Co'lege en de Commissie. De heer Meqer die zelf in de Commissie zit, zal hebben gedacht aan het Zwit- lZiB v?rf;.ekr0rd "B^heidenheit ist -,jj dat sPreekwoord is breid 660 tweede deel uitge- NOG EVEN IETS over die precario- rechten en dat staangeld. Ge hoord de vele argumenten, die voor en tegen het standpunt van B. en W. wer den uitgsproken .staan wij in dubió over te uI!C.arl-?:rechte.n- Deswe8e lopen wij moeten betalen D.e hee/ Luijckx. die zich volkomen stil?6 gf.dachten«an8 van de heer Bier steker kon verplaatsen, bleef conse quent en drong op stemming aan nè voorzitter merkte op da? na een af wijzende beslissing van de raad de heer Biersteker het hogerop zou zoe ken, en dat B. en W. juist wel prijs stelden op een uitspraak van de Cen trale Raad van Beroep. Maar de heer Luijckx voelde er niets voor, bij deze Raad de indruk te wekken, dat de ge meenteraad van Den Helder unaniem het bezwaarschrift van de heer Bier steker ongegrond achtte. De KVP-frac- tieleider smaakte het genoegen, zijn fractiegenoot A. J. Mulder en de drie VVDleden achter zich te vinden. Al leen de heer Ran van de KVP schaar de zich bij de meerderheid van voor stemmers. JIJDENS DE RONDVRAAG nam de heer De Boer het op voor de va- cantievierende bakkers. Deze mensen willen de Helderse bevolking niet bro deloos maken en hebben daarom een keurige regeling voor de vacantie ont worpen. Er valt echter niet aan te ontkomen, dat het publiek zijn dagelijks brood gedurende veertien dagen zal moeten afhalen. Om te voorkomen dat sommige huismoeders hele afstands marsen moeten ondernemen om hun broodtrommels gevuld te krijgen, wor den op enkele punten in de stad bak kerswagens gestationneerd. Daarvoor hebben de bakkers netjes vergunning gevraagd, maar even netjes moeten zij nu staangeld betalen Dat doet van de gemeente wel een beetje inhalig aan. Het college van B en W. zal eens kij ken wat er aan te doen is. Het zal wel loslopen. ^OG EENMAAL, op Dinsdag 21 Augustus, komt de raad in de hui- "'ge samenstelling bijeen, voor het af werken van de lopende zaken. Op Pins" °aS 5 September zal de wethouders- kwestie worden behandeld. De verga- enng zal dan beginnen met drie wet houders en eindigen met vier. Wie het zullen zijn? De tij. zal het leren. RAADSREFLECTOE-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2