Machtige solorit van Belg Blomme De camera loopt in Indonesië De stemming is goed in Nijmegen De Tour niet over Italiaans orondoebied Wat de krant schrijft &e&ft /hjisufaëvaos méC CËÊ/IÊM Ceta-Bevei vleJdozMuKfor Bartali„Bang voor idioten „Wie wind zaait, moet storm oogsten" Het Radioprogramma Nieuwe industrie met primitieve middelen HET CHINESE BEELDJE xxxx ,,En dai we toffe jongens zijn" Plattelandsjuweiier werd bijna bedrogen Euwe bijna kampioen Ministers der Benelux komen Zaterdag bijeen Scheepvaartberichten a Turrv HÏÏT T ATDD ALS MEN HET LATER nocr eens over dio« 1950 zal hebben, zal men zich ongetwijfeld twee" bellnrrnke^ u de France ren: de solorit van Blomme en het ontbreken v« H. tEf. U her,nne" breken van de Italiaanse ploegen en de redenTaafom ^Thet W ""h overigens nog niet zijn gesproken. In alle toonaarden uitte de FranaTpers riste* morgen haar verontwaardiging over het wangedrag van het F^nse puWtek een interview dat een reporter van L'Equipe met Bartali had zeide Toscaan o.m.: ..Ik ben overtuigd van de sportiviteit van het Franse publiek e„ tateHk* malen ben ik allerhartelijkst ontvangen. Maar ik geloof dat één idioot in staat jg een catastrophe te veroorzaken en het is die ene idioot waarvoor ik bang ben Ik heb kinderen, een gezin en ik mag ook zeggen dat ik in goede doen ben Waarom zou ik dan nog enig risico nemen?" die ver voor hem uit door bleef jak keren maar toch gestadig terrein ver loor. Maar Blomme, die het gevaar ter dege besefte, sprak zijn reserves aan en was te Maury weer tot 9 minuten uit gelopen. Daar bedroeg zijn voorsprong op de hoofdgroep bijna 19 minuten, en op de geïsoleerd 'rijdende Molines en Desbats 23 minuten. Tegen het einde van de rit verslapte Blomme iets, wat niet te verwonderen was na zijn indrukwekkende solo- prestatie. Baldassari verkleinde het verschil tussen hem en de leider met enkele minuten, maar ook hij raakte vermoeid en van inhalen was geen sprake. Zo deed Blomme alleen zijn entrèe op de autorenbaan van Perpig- nan en reed, luide toegejuicht, op de zege af waarvoor hij met zoveel wils kracht had gevochten en die hem toch nog op het laatste nippertje dreigde te ontgaan toen hij, tien of twaalf me ter voor de finish, uitgeput en door de pE ITALIAANSE bladen zijn niet mals in hun critiek. In verscheidene bladen worden bepaalde journalisten verantwoordelijk gesteld voor de hou ding van het publiek. In verschillende Franse kranten zijn namelijk artike len verschenen, die sterk op het gemoed van de Franse wielerenthousiasten heb ben gewerkt. „In Parijs is men reeds begonnen met de wind te zaaien, op de top van de Aspin heeft men de storm geoogst", was de mening van een der vooraanstaande Italiaanse sportbladen. Inmiddels heeft de wed strijdleiding besloten de etappe Toulon —San Remo en San RcmoNice te doen vervallen. Hierdoor wordt Ita liaans grondgebied vermeden en dat is zeer verstandig, want ook Italië heeft, dat is vorig jaar bewezen, zijn wielren-idioten. De krachttoer van Blomme De strijd in de etappe St. Gaudens— Perpignan leek in sommige opzichten veel op die in een van de ritten vóél de Pyreneeën toen de jonge Fransman Marcel Dussault, het slentergangetje van het peloton moede, er in zijn eentje van door ging en tijdens het grootste gedeelte van die etappe alleen reed. Gisteren werd deze krachttoer her haald door de Belg Blomme, de man die in de elfde etappe wegens allerlei pech na de sluiting van de contróle te St. Gaudens arriveerde, doch ver gunning kreeg de wedstrijd voort te zetten. Hij heeft ongeveer 213 kilome ter alleen gezwoegd, ondanks de tropi sche hitte welke hem kort voor de fi nish noodlottig dreigde te worden. Ge lukkig kon hij nog over de eindstreep komen en de vruchten van zijn gewel dige inspanning plukken. Na een ietwat slome start sloeg Blomme al spoedig op de vlucht en aangezien hij in topvorm verkeerde en het peloton niet reageerde, kreeg hij steeds meer voorsprong. Bij de eerste vliegende contróle te St. Girons, 45 km van de start, bedroeg die al 6 minuten. Na de bevoorrading te Lavelanet waagde de Nederlander Vos een uit looppoging, echter zonder succes. Na dat hij zich uit het peloton los gerukt had, en enkele kilometers alleen had gereden, flitste Kübler achter hem aan met Ockers en Baldassari aan zijn wiel. Het drietal achterhaalde onze landge noot terwijl de Fransen, door Kilblers vlucht verontrust, op hun beurt de achtervolging inzetten. Het was Bobet die even later een uitlooppoging deed mislukken van 'n 10-tal renners, onder wie Dupont, Hendrickx, Forlini, De Ruiter, Piot, Zaaf, Remy, Bauvin en Gauthier. Meer succes had daarna een plotse linge demarrage van Baldassari. De Pa rijsenaar schoot weg als een pijl uit een boog, het peloton aarzelde even, en liet hem toen gaan, met het gevolg dat hij spoedig uit het gezicht verdwe nen was. Hij joeg achter Blomme aan, VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.15 Sportpraatje. 0.30 Het Promenade-orkest. 7.00 Amerikaans stu dentenkoor. 7.25 The Romancers. 8.05 In het Radio Zoeklicht. 8.15 Hugo de Groot. 8.45 „De vuurtoren", hoorspel. 10.00 Mozart-pro- gramma. 10.30 Bach-feest. 11.15 Sport-actu- aliteiten. 11.30 Benny Goodman. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Leger des Heils- kwartier. 6.15 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Recital. 7.40 „Vandaag". 8.05 Disco-actualiteiten. 8.15 Nederland op mars. 9.00 Streekrecepten. 10.00 Gram.muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Symphonie. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Om het Schaakkampioenschap van Ne derland. 11.20 Concert. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Namouna. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Londens Phil harmonisch Orkest. 10.00 „Thuis 10.05 Mo - genwijding. 10.20 Sidney Torch en zijn orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Toon van Dom burg. 11.10 H. Munro. 11.25 °Aest Ij?-00 Band. 12.33 Sport en prognose. 1.15 The bky- masters. 1.45 Edith Piai zingt. 2.00 Kookkunst. 2.20 Opera-fragmenten. 3.00 Ons volk en zijn dichters. 3.20 Platencabarct. 4.00 Orgelsp 4 30 Wie verre reizen doet. 5.00 Rf"j'°-S??- tet. 5.20 Oratorium van Handel. 6.15 De Vara feliciteert. 6.40 Piano-duo. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Kay Keyzer en zijn orkest. 7.30 Op bezoek bij anderen. ^.45 Vredes- gedachten in deze tijd. 8.05 Boeken. 8.10 Noorse dansen. 8.35 Vrijzinnig Christendom. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.35 Vacantie in Nederland. 10.00 Buitenlands over zicht. 10.15 Johan Jong. 10.40 „Vandaag 10.45 Avondwijding. 11.15 Vioolconcert. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Muziek bij het werk. 9.15 Ochtendbezoek. 9.30 Gram.muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Brabants Strijktrio. Marinierskapel. 12.00 Werken van Holst. 12.33 Omrocp-Dubbelkwartet. Vierdaagse. 1.15 Zutphons Symphome-orkest. 145 Busch Strijkorkest. 2.15 Vocaal-ensemble. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers 3.00 Ka mermuziek. 3.25 Orgel. 3.40 Op reis. 4.00 Werken van Mozart. 4.45 Accordeonband. 5.uo "In de lens". 5.30 „Under de Fryske Flagge 545 Het Nederlands Bijbelgenootschap. B.uu Geestelijke liederen. 6.15 C.MB.-kwartie. 6-30 Strijdkrachten. 7.15 Regeringsuitzcndlng. 7.35 Gram.muziek. 7.40 „Vandaag Disco-actualiteiten. 8.15 Residentie-Orkest. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Canada «n I. derland. 9.50 Mctropole-Orkest. 10.2° Jc«n Doyen. 10.30 De zaligsprekingen. 10-45 Ivond overdenking. 11.15 Om het Schaakkampioen ii van Nederland. 11.20 H.40 The Rake's progress. hitte bevangen, een val maakte, alsof hij door een zonnesteek was getroffen. Men hielp hem echter weer op zijn fietjp en hij slaagde er in ook die laat ste meters, voor hem de zwaarste van alle, af te leggen en de overwinning te Uitslag twaalfde étappe 1. Blomme (Belgie) 6 uur 29 min. 13 sec.: 2. Baldassari (Parijs) 6.36.22; 3. Forlini (Parijs) 6.42.42 4. Bauvin (N.O. Frankrijk) 6.44.36; 5. Zaaf (Noord Afrika) 6.45.15; 6. Dos Reis (Noord Afrika) 6.45.53; 7. Me- nler (Centr. Z.W. Frankrijk) z.t.; 8. ex aequo het grote peloton, w.o. De Ruyter in een tijd van 6.45.53 en Vos in 6.49.12. behalen. Algemeen klassement 1. Kubler (Zwitserland) 80.11.35 2. Bo bet (Frankrijk) 80.12.04; 3. Geminianl (Frankrijk) 80.12.29 4. Ockers (Belgie) 80.12.41; 5. Piot (Centr. Z.W, Frankrijk) 80.12.29; 6. Kirchen (Luxemburg) 80.14.18; 7. Redolfi (Centr. Z.W. Frankrijk) 80.17.11; 8. en 9. Brambilla Z.O. Frankrijk) en Goldschmidt (Luxemburg) 80.18.26; 10. Gauthier (Z.O. Frankrijk) 80.18.53; 11. De Mulder (Belgie B) 80.20.31; 12. Robic (Frankrijk W.) 80.20.53; 13. Cogan (Frankrijk Z.W.) 80.21.23; 14. Diederich (Luxemburg) 80.21.31; 15. Lauredl (Frank rijk A) 80.23.16; 16. Dupont (Belgie A) 80.25.05; 17. Lambrecht (Belgie A) 80.25.58; 18. Schotte (Belgie A) 80.26.30; 19. Meunier (Frankrijk Z.W.) 80.26.41; 20. Impanis (Belgie A) 80.29.30; 46. De Ruyter (Ne derland) 81.04.00; 66. Vos (Nederland) 82.01.32. Landenklassement 1. Frankrijk A 240.48.09 2. Luxemburg 240.54.15; 3. Belgie A 241.03.44; 4. Frankrijk N.O. 241.06.31; 5. Frankrijk Z.O. 241.09.36; 6. Frankrijk Z.W. 241.40.22 7. Belgie B 241.42.37; 8. Frankrijk West 241.42.42 9. Zwitserland 242.19.22; 10. Parijs 242.49.44; 11. Noord Afrika 243.29.33. 11.30 Gustaai 12.55 Wie beweert dat 't leven droog is, Ongeacht hij laag of hoog is Moet eens zo verstandig wezen Om dit dagblad te gaan lezen, Want je staat er van versteld Wat zo'n krant in één dag meldt. Eerstens komt zij mededelen Dat het zurebommentelen Rijke vrucht afwerpt dit jaar. Nu dat kan niet beter, maar 't Zou me toch geweldig spijten Als ze die in óns land slijten, Want men vindt in dorp en stad Reeds züre gezichten zat. En dat „Damstadt" een tekort heeft, ('k Weet niet waar het aan geschort heeft) Las ik óók al in dit blad. 'k Wou dat IK die pegels had! Doch zó gaat het in het leven, Wie een tientje t'rug moet geven Piekert menigmaal zich krom, Maar een ton? daar lacht men om Verder heb ik opgestoken Dat de mannen zoveel róken, Zeven piek per hoofd per jaar. Nu, dat lijkt mij wel wat raar. Want of 't nu een oude bes is, Of een zuig'ling aan de fles is, Róken doen zij beiden niet. 't Is maar hoe men het beziet. Voorts las ik, dat men in Bergen Een meneer heeft zitten tergen, Door zijn voorraad op te bikken Zonder één cent af te tikken, Omdat die meneer, 't is kras, Wel wat él te „willig" was. Wét voor lekkers zij maar wilden, Als de „dames" even gilden Kwam het fijnste spul in huis, Tot de beste kok incluis. Nu zit 't soepie in de nor en Willig is „treurwilg" geworden Wat een waereld wat een tijd, Klanten weg, de centen kwijt! JABSON (yan onze redacteur in Indonesië). [)JAKARTA, Juli. Een regisseur met doornatte rug schikt enkele bloe men en doet lauwe thee In 'n theepot De hulp-camera-man assisteert bij het na-instellen en schreeuwt bevelen naar de lichtreflectors. Meer zonlicht! Bereidwillige handen betten de voorhoofden van de spelers. De kleding wordt gladgestreken. Dan rent er in volle vaart een ldp door de ml se en scène. Uit de kampong achter de studio klinken typische kamponggeluiden. Er blaft een hond. De duim van de cameraman gaat omhoog, ook de sound-man geeft zijn oké en een stentorstem schreeuwt door de cacaphonie van geluiden „diam!" (stilte). Het is een stem met succes. De kampong zwijgt als een compie goed ge trainde soldaten, de ldp is nergens te zien en «wit de hand Is teleurgesteld. Cinema-orgel. Dit speelde zich af achter een oude woning aan Molenvliet in Djakarta Een filmstudio. Het woord studio mag hier alleen gebruikt worden als begrip. In feite is het een soort tennisbaan. Een betonnen vlak met aan twee zij den bamboevlechtwerk voor de inkijk Er zijn twee van deze „schietplaat- sen" en een oude goedang. Hierin lig gen de koude attributen voor 't film spel. Ongebruikt en zonder doel han gen deze onderdelen van de fantasie wereld in de donkere ruimte. Een luguber stilleven. Alles is slechts te beoordelen met de opvattingen van een ruime impressionist. Mijn westerse smaak doet me enkele malen slik kentoch in een hoek ligt een ver nuftig trucage décortje en napst een huiskamerinterieur een geraffineerde opzet van een serredoorkijk. Maar oh, die kleuren. Alles is een compromis tussen mogelijkheid en verlangen. We zouden met een meedogenloze critiek 0ver dit alles kunnen schrijven. Duizend en een aanmerkingen kunnen maken, maar de ijver en het Job's ge duld, de overgave en het volhardend sloven om tot resultaten te komen maken een oordeel mild. De camera is een oud news reel toe stel uit de laatste wereldoorlog. Spe cialiteit: landingen van Amerikaanse Mariniers op eilanden. De geluids-op- name-apparatuur is een gelukkige combinatie van film-sound en radio onderdelen. Een zeer vernuftige com binatie zelfs. Maar het draait en er komen misschien nog eens deviezen. Door MYRA GAY De hoofdrolspelers Miss Nursini en Mr. Chatir Harro hebben enkele ma len met de regisseur, een bekend per soon uit de Sandi-Wara, handeling en dialoog doorgenomen. Een scène van ongeveer 40 seconden. De camera op een merkwaardig bamboe-houten-me- talen constructie wordt aangereden en ingesteld. Een oude radio-microfoon aan een bamboe-hengel bungelt buiten en de sound man controleert de dia loog. De scène is uit de film „Sehidup Semati", naar een toneelstuk van de directeur van het filmbedrijf, Fred Young. Dit „Trouw tot in de dood" is het bekende thema van een film scenario. Een jonge man en een jong meisje, een auto-ongeluk en het meisje verliest het licht van haar ogen. De jonge man is chirurg en verlaat haar niet. De camera-man wenst meer licht voor de huiskamerscène. Enkele hel pers dragen grote witgeschilderde bor den aan, die ze in het zonlicht richten. Daarmede reflecteren ze meer licht in de scène. Zon vervangt hier de grote Jupiterlampen. En met die zon gaat 't uitstekend. Wanneer ze schijnt. Stilte, camera loopt niet. Want na het succesvolle diam! (stil te), trekt er een donkere vlek over de tennisbaan. Ze wipt van het thee- kastje naar het karpet en blijft hangen op het rottan zitje met de vuurrode kussens. Iedereen is in vertwijfeling op gaan zitten. De camera-man heeft zijn petje op de grond gesmeten. Een soort monumentale vloek, 't Is te be grijpen, want de zon speelt kiekeboe achter een grote wolk. We krijgen zolang ijsthee en men vertelt van alle soorten pech. „Vroeger was er een studio, een echte, met lampen en zo. Toen werden er veel show-films gemaakt met veel zang en dans. Maar tegenwoordig vraagt het publiek actie, tenminste meer actie dan vroeger. Dat valt niet mee met onze hulpmiddelen". De spelers komen intussen wat op verhaal. De cameraman controleert weer even de afstand tot de scène, de microfoon bungelt lusteloos aan de hengel en de kip zit onder de stoel van de productieleider, die zuur kijkt. Hij fleurt weer op, als de zon om de hoek komt en lacht. Weer het luide DIAM en de veertig seconden worden geschoten. Volgende scène. Eenzelfde tafereel opnemen kost te veel celluloid. Er is moed voor nodig om op deze wijze te werken. Wij bewonderen die moed. Het resultaat van dit stugge vol houden kan niet wedijveren met de moderne Westerse producties. Geen flitsende beeldmontages, geen geraffi neerde trucs, geen. massa-scènes en machtige geluidsmontages. Maar in deze film kan iedere Indonesiër het libretto volgen. Hij hoort zijn eigen taal en ziet mensen als hijzelf. We kennen de goed geoutilleerde filmstudio van de South Pacific Film Corp. in Polonia bij Djakarta, waar reeds enkele volledige Indonesische speelfilms van stapel liepen. Andere mannen hebben eveneens hun werk van vóór de tweede wereldoorlog weer op gevat en zijn het moeilijke pad van de filmproductie opgegaan. De beweeg redenen waren zeker niet uitsluitend idealistisch, maar ondanks dit materia lisme wordt door dit pionierswerk de grondslag gelegd voor een mogelijke Indonesische filmindustrie. Men experimenteert, probeert, impro viseert.... er moet nog heel wat cel luloid verschoten wórdenmaar er is een begin. De tweede dag van de „Vierdaagse", die algemeen als de zwaarste wordt beschouwd, is in alle opzichten een succes geworden. Het weer, de tempe ratuur, de conditie der deelnemers, al les werkte samen om de dag te doen slagen. Gistermorgen zijn 6660 wande laars vertrokken, hetgeen betekent, dat 93 deelnemers hebben opgegeven. Tij dens de tweede tocht, welke door het land van Maas en Waal, het land van Wijchen en het Rijk van Nijmegen voerde, hebben 61 deelnemers opge geven. In de ochtend was het heerlijk koel en eerst tegen 12 uur werd het wat broeierig. De wandelaars hadden hier mede echter rekening gehouden en al- „Wit-goud" was roestvrij staal Het is de Rotterdamse recherche ge lukt een Rotterdammer en een Haags echtpaar aan te houden, die getracht hebben een juwelier roestvrij staal voor „wit goud" te verkopen. De poli tie had er de lucht van gekregen, dat de 55-jarige koopman J. J. B. aan de juwelier, die op het platteland woon de, wit goud te koop had aangeboden in plaatjes van een gram. Ze behoefden slechts twee gulden per stuk op te brengen, want zo was de juwelier in het oor gefluisterd er zat een luchtje aan de herkomst. Het beste was het partijtje maar direct in de smelt kroes te werpen. Er werd een afspraak gemaakt in een woning in het Westen van Rotter dam, maar omdat het „goud", dat naar B. "beweerde uit IJsselmonde moest ko men, er nog niet was, spraken de ju welier en de gegadigde, die hij had meegebracht, nader af in een café in de binnenstad. Toen men daar binnenkwam, zat de 52-jarige mevr. G. T.—V. er ook, met haar man, de 55-jarige W. L. F. ^.bei den uit Den Haag. Zij hadden het „witte goud" uit de residentie meege bracht. Op het moment, dat de koop gesloten was en men geld en „goud" aan elkaar overreikte, greep de re cherche, die juist op tijd binnenkwam, in. Zij nam de 900 gram „wit goud" in beslag en het drietal werd in de kraag gevat. Op het waarborgkantoor, waar het gekochte onderzocht werd, verklaarde men dat het slechts roestvrij staal was. De uitslagen der negende ronde van het schaaktournooi om het kampioen schap van Nederland luiden: HenneberkeEuwe Donner —Spanjaard 1—0; Mühring—Orbaan 1—0; Stumpers—Van Scheltinga 0—1; CortleverKramer Barendregt v. d. Berg y2— De stand is: 1. Euwe 8 pt.; 2. Van Scheltinga 6 pt.; 3. en 4. Kramer en Van den Berg ieder 5y pt.; 5. Cortle ver 5 pt.; 6. Donner 4% pt.; 7. Baren dregt 4 pt.; 8. en 9. Spanjaard en Stum pers ieder 3% pt.; 10. en 11. Mühring en Henneberke 3 pt.; 12. Orbaan 2% pt. Euwe heeft dus aan een half puntje genoeg om het kampioenschap te be halen. 45et. per flacon W 9 15) A 1 Julie knipperde met haar ogen Als dat juist was en de moordenaar zijn vergissing had ontdekt na het meisje te hebt 1 neergeslagen, dan lag hij nu misschiei in hinderlaag om een twee de poging op Julie te wagen! Julie rende op angstige voeten de trap af. Ze dacht: Ik ben bang! Wat moet ik do—? Het antwoord daarop kwam prompt. Laat iemand anders dat dode meisje maar vinden! Het kan haar niet meer deren nog wat langer te moeten wach ten tot ze wordt ontdekt. Ze wist dat ze zo laf niet kon zijn Dat zou betekenen dat ze de moor denaar een grote voorsprong op de po litie gaf. En tezamen met haar angst begon Julie een grote woede te voelen tegen de man die zo'n gemene slag had toegebracht. In de hall beneden hing nog steds een sterke geur van lavendel. De lamp brandde helder. De ladder van de oude Jasper stond nog op dezelfde plaats. Julie wist niet waarom haar dit zozeer verbaasde, maar dat deed het. Ze had het gevoel dat uren in plaats van mis schien vijf minuten waren verlopen sedert ze het dode meisje, uitgestrekt op haar rug, had gevonden. Julie hijgde: „Jasper, Jasper!" Haar stem was niet meer dan een angstig gepiep. Maar Jasper was niet in de buurt. Ze wankelde naar de deur van juf frouw Cartwright en sloeg er met beide handen op. Ze hoorde de radio binnen blaten. Het was een plaatselijke uit zending. Parker Haines gaf een imita tie van Mickey Rooney. Het applaus was oorverdovend. Julie rukte enige malen aan de bel maar de deur ging niet open om haar toe te laten. Plotseling weerklonk er een dof bonzend geluid. Waardoor alles voor Julie duidelijk werd. Er was eens iets niet in orde met de centrale verwar ming. Als dat gebeurde, regende het klachten, en haastte de oude Jasper zich de assistentie van juffrouw Cart wright in te roepen; want zo'n karwei was teveel voor zijn zeer beperkte geestvermogens. Dus waren zowel juffrouw Cart wright als de oude Jasper in de stook- kelder. Juist toen ze zich dat realiseerde, hoorde ze haastig voetstappen aan het einde van de hall. Ze herinnerde zich dat de moordenaar van het arme kind boven nog best in de buurt kon rond hangen, klaar om zich op zijn volgend slachtoffer te storten. Ze herinnerde zich ook het feit, dat ze een wit jade figuurtje in haar tas had, dat waar schijnlijk kostbaar genoeg was om haar tot he doelwit van een moord te maken. Ze rende door de hall, terwijl haar adem in krampachtig kleine stootjes kwam. Ze vocht met de grendel van de voordeur alsof het een levend ding was, dat met opzet weerstand bood. Tenslotte gaf de deur onder de hevige druk van haar klauwende handen mee en rende ze uit het flatgebouw, de kleine marmeren portiek in. De mist was nu heel dicht. Wit en ondoordringbaar. Vroeger had Julie altijd genoten van de vreemde kille opwinding van een mistige avond. Maar nu beangstigde de mist haar. Achter die witte wade kon een moor denaar loeren. Het kwam bij haar op dat ze dwaas was geweest om in zo'n paniek de hall uit te rennen. Het was hoogst- onwaarschjjnlijk, dat de moordenaar in het gebouw zou zijn blijven hangen. Het was veel waarschijnlijker, dat hij zich in de mist verborgen hield. En wachtte tot ze het zou wagen de lange, lange afstand af te leggen die haar van de Kleine Engel en betrekkelijke veiligheid scheidde. Terwijl ze aarzel de, zich plotseling bewust van de lange rij blinkend gepoetste brievenbussen, elk met een naam eronder, ontdekte ze plotseling de vage weerspiegeling van een man, voor een enkel ogenblik ge vangen in een van die stukjes blin kend koper. Hij leek vlak achter haar te staan. De man met de blauwe ogen! Kon hij het zijn geweest die dat meisje had vermoord? Hij had een af spraak met Julie gemaakt haar in haar flat te zullen komen opzoeken! Ze besefte dat ze aldoor dat feit had vermeden in haar gedachten. Ze draaide zich met een ruk om onder het slaken van een verschrikte kreet en tuurde in de mist. Ze zag niemand. Maar ee ontdekte iets. Op de marmeren vloer van de portiek lag een sigaret en een klein rookspiraaltje steeg er nog uit op. Ze werd door zo'n angst aangegre pen, dat ze de smaak ervan in haar mond kon proeven. Ze wist dat ze duidelijk zichtbaar moest zijn in het ganglicht achter haar. Ze mocht het niet langer riskeren om in de ingang te blijven staan. Ze dacht: Waarom hoorde iH die man niet weggaan? Die man die achter me stond en zo schrok toen ik gilde dat hij zijn sigaret liet vallen en als een schim in de mist verdween? (Wordt vervolgd). Ie kracht en snelheid in de ochtend uren gelegd, zodat men nu voor het merkwaardige feit kwam te staan, dat de 24 man sterke Engelse burgergroep van de Road Walking Association, wel ke om kwart voor vijf was vertrokken, reeds om half twee binnen was. Zo ging het ook met de veertigers, de Franse Alpinisten, de Belgen en de Nederlandse infanterie, welke groepen allen omstreeks 1 uur arriveerden. Om 10 uur zag men de veertigers en de dertigers reeds op enkele kilometers van Nijmegen rust nemen in de over weging, dat zij niet vóór 1 uur aan de loketten mochten verschijnen. De stemming was weer buitengewoon, zelfs zó prettig, dat te Wijchen, dat de tippelaars weer op de bekende enthou siaste wijze inhaalde, bij gelegenheid van een bruiloft een groep Marva's en marinesoldaten een bruiloftskoor vormde ter opluistering van het feest. Typerend voor de goede verstand houding was, dat men Franse, Belgi sche, Nederlandse en Luxemburgse manschappen 's avonds gearmd over het Keizer Karelplein zag lopen, luid zingend, dat ze allemaal toffe jongens waren. Onder de hoge gasten, die van hun belangstelling blijk gaven, waren o.m. de Minister van O., K. en W., prof. dr. G. Rutten, de gezant van Luxemburg, de heer A. Collart, de tweede secreta ris van de Zwitserse legatie, de heer F. Andress, alsmede de consul-gene raal van Frankrijk, de heer M. Bechet, die de officiële receptie bijwoonden in het raadhuis van Wijchen. Hier ver welkomde de burgemeester Mr. Van Thiel hen met een pittig toespraakje. Vandaag voert het parcours naar Mook en Groesbeek, waar voor het eerst over geaccidenteerd terrein wordt gelopen met de daaraan verbonden moeilijkheden. Maar de prettige geest en wilskracht zullen ook de derde dag ongetwijfeld doen slagen. Zaterdag zal te Oostende de mi nisteriële conferentie der Benelux wor den geopend. Zij zal tot en met Maan dag duren. Het gehele schema der Be- neluxvraagstukken zal onderwerp van bespreking uitmaken. Alriati, Buenos Aires—R'dam, 25-7 van Bahia naar Las Palmas Beverwijk, R'dam—Alexan drie, 25-7 ten anker te Alexandrie Caltex Leiden (t), R'dam—Ras Tpnura, 15 ten anker te Port Said Eemland, A'dam—Buenos Aires, 25-7 dwars Vitoria Elmina, A'dam—W. Afrika, 25-7 van Freetown, 26-7 te Kaap Palmas verwacht Gaasterkerk, 25-7 van A' dam te Teneriffe Jagersfontein, A'dam—O. Afrika, 25-7 van Kaapstad naar Port Elizabeth - Joost van den Vondel, 25-7 van Narvik naar R'dam Kota Inten, R'dam—Djakarta, pass. 25-7 Kaap Bon Lemsterkerk, 25-7 van R'dam naar Calcutta Leopoldskerk, R' dam—Basrah, pass. 25-7 Finisterre Linde- kerk, 25-7 van A'dam te Basrah Lissekerk, A'dam—Perzische Golf, 25-7 van Bahrein, 26-7 te Damman verwacht Loosdrecht, R'dam— Calcutta, 25-7 te Genua Maashaven, R'dam Savona, pass. 25-7 Finisterre Manoeran, Beira—Vancouver, 22-7- van Colombo 26-7 te Belawan verwacht Mapia, New York—Sura- baja, pass. 25-7 Flores Mataram, Djakarta— R'dam, 25-7 te Suez Meliskerk, R'dam— Kobe, pass. 25-7 Colombo naar Singapore Mitra (t), 26-7 van Port Lincoln te Pladmu Omala (t), R'dam—Mena al Ahmadi, 25-7 te Port Said Oranjefontein, Beira—A'dam, pass. 25-7 Lissabon Oranjestad, A'dam—W.-Indie, 25-7 van Madeira naar Laguaira Polydorus, Djakarta—New York, 25-7 van Cochin naar Aden Raki, Vancouver—Perzische Golf, 26-7 te Singapore Riouw, 25-7 van Makassar naar Sorong Roebiah, Makassar—A'dam, pass. 25-7 Ouessant Roepat, A'dam—Indonesië, 25-7 te Balik Papan Soestdijk, Djakarta— New York, 26-7 te Belawan Stad Arnhem, Gibraltar—Vlaardingen, pass. 25-7 Finisterre Stad Maastricht, 25-7 van R'dam naar Genua - Stentor, 25-7 van Lissabon naar A'dam Straat Malakka, Buenos Aires—Yokohama, 25-7 van Rio de Janeiro naar Kaapstad Sumatra, A'dam—Java, 25-7 van Djeddah naar Belawan - Talisse, 25-7 van Cheribon, 26-7 te Dja karta Van 't Hoff, R'dam—Makassar, 25-7 te Genua Weltevreden, R'dam—Djakarta, 25-7 van Port Swettenham naar Singapore Zwijndrecht, R'dam—Regio, 25-7 bij Kaap finisterre. Aagtedijk, R'dam—Havanna, 26-7 te Ant werpen Alcinous, 23-7 van Surabaja naar Makassar Bantam, Djakarta—R'dam, 26-7 van Singapore Boissevain, Rio de Janeiro— Japan, 24-7 te Mauritius Cleodora (t), 22-7 van Miri te Yokohama Corilla (t), Singa pore—R'dam, pass. 25-7 Sabang Coryda (t), 22-7 van Portland (Vic.) naar Pladju Daler- dijk, 25-7 van R'dam te Vancouver Duiven- dijk, Vancouver—R'dam, 22-7 van Los Angeles naar Cristobal Grootekerk, 24-7 van A'dam te Beira Johan van Oldenbarneveldt, 25-7 600 mijl z.z.o. van Ceylon Jupiter, 25-7 van Barcelona naar Sanfeliu Kamerlingh On nes, Semarang—R'dam, 24-7 te Djakarta Kota Baroe, 24-7 van Makassar naar Menado Kota Inten, R'dam—Djakarta, pass. 26-7, 6 uur, Malta Limburg, Vancouver—Kaapstad, 22-7 van Los Angeles Polyphemus, A'dam— Makassar, 24-7 van Port Swettenham Si- bajak, R'dam—Melbourne, pass. 25-7, 9 uur, Kaap Bon Tegelberg, Singapore—Rio de Janeiro, 25-7 van Mauritius naar Lorenzo Mar- quez Theseus, 25-7 van Triest te Rijeka Utrecht, Trinidad—Lorenzo Marquez, 23-7 te Port Elizabeth Willemstad, Puerto Limon— A'dam, 25-7 van Trinidad naar Barbados. Algenib, R'dam—Porto Aleg're, pass. 26-7 St Vincent (KV) Amsteldiep, 26-7 te Co lombo Amstelveen, 26-7 van San Juan naar Port of Spain Arendsdijk, Brisbane—R'dam, 26-7 van Port Said naar Marseille Averdijk, 25-7, 24 uur, te Galveston Bali, New York - Djakarta, 26-7 te Khorramshar Borneo, A'- dam-Indonesie, pass. 26-7 Kaap St. Vincent Langlee Scott, Japan—R'dam, 26-7 te Port Swettenham Lawak, 26-7 van Vancouver, n.m. te Seattle verwacht Leuvekerk, Basrah —R'dam, 26-7 van Port Said naar Genua Loppersum, R'dam—Montreal, pass. 26-7 Belle Isle Nieuw-Amsterdam, 25-7 van New York naar R'dam Oranjefontein, Beira—A'dam, pass. 27-7 Finisterre naar Southampton. Prins Alexander, 24-7 van Montreal naar Ham burg Sloterdijk, 24-7 van Baltimore te Sa- vanna Volendam, 25-7 van New Rork naar R'dam, via Le Havre. Beverwijk, 25-7 van R'dam te Alexandrie Gadila (t), Montevideo—Curagao, 25-7 dwars Recife Nederland (t), Ras Tanura—R'dam, pass. 25-7 Perim Stad Alkmaar, 25-7 van Lulea te Emden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3