Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" De eed van de abt van Egmond K.N.I L. exit INGEZONDEN STUK Julianadorp Gymnastiekdemonstraties te julianadorp Industriële vormgeving op de Najaarsbeurs Ook de Senaat heft alle beperkingen op Laten we geen regen voorspellen als de zon schijnt Verpleegster: „Er werd bij ons ingebroken" Maarzij deed het zelf Vlaamse dorpen twisten om een oud Duits kanon Truman wenst economische (nood-) volmachten Dagelijks bestuur Sociaal- economische Raad kerkelITk nieuws I DONDERDAG 27 JULI 1&Ö0 (BuUen verantwoordelijkheid der redactie) Door vriendenhand kwamen wij in het bezit van het ingezonden stuk, waarin de heren Hamming, Raseh, De Hoest, Ver hei), Van Sluijs, Hartkamp, Swen en gteilwag vrij fel protest aantekenen tegen een passage uit het eedsformulier van het Pontificale Romanum, dat sedert onheu gelijke tijden alle bisschoppen en abten vóór hun wijding moeten voorlezen; wel ke eed dus ook, traditiegetrouw, door de nieuwe Abt van Egmond is afgelegd in het begin der wijdingsplechtigheid op 24 Juni J.1. in de Kathedraal of- Zetelkerk van de bisschop van Haarlem. Daar wij overtuigd zijn van uw goede trouw en uw oprechtheid, hopen wij ook, dat u het recht van hoor en wederhoor zult eerbiedigen, en deze regelen zult opne men in uw blad, op dezelfde plaats en dag der week als bovengemeld artikel. Voorop dient gesteld, dat genoemde eedsformule uit het pontificale zeer lang ls, en dat de geïncrimineerde passage er slechts een klein onderdeel van vormt. Zij werd opgesteld eeuwen vóór dat het protestantisme bestond, en kan dus zeker niet bedoeld zijn als rechtstreeks gericht tegen „het niet-Roomse gedeelte van on ze natie." De strekking van de eed moe ten wij dan ook zoeken in de tijd van fcaar ontstaan. W(J zien dan, dat zij werd cpgesteld in die zeer rumoerige tijden van de middeleeuwen, toen „ketters" (het woord bedoelde oorspronkelijk Katharen), scheurmakers en rebellen tegen den Paus", een verzamelnaam pleegde te zijn voor alle a-soclalen, dissidenten en onte vredenen, die zich toen, zowel als thans, onmiddellijk groeperen rond de een of andere afwijkende levensopvatting. Hel is dan ook typerend, dat de Abten van Monte Cassino tot het einde van de Xle eeuw steeds weigerden deze eed af te leggen, om de eenvoudige reden dat zij altijd zulke trouwe zonen van de H. Stoel geweest waren. Maar weldra kozen ook zij, in de scheuring van Petrus—Leo, par tij voor de tegenpaus Anacceltus II. Zij verloren hierdoor hun rechten, en moes ten vanaf Innöcentius II (11301144), de gebruikelijke eedsformule bezweren. Dit feit spreekt boekdelen en bewijst hoe weinig het „niet-Roomse deel jder Neder landse nati^f door het formulier wordt beoogd. Maar er is meer. Eén van de grote nadelen van de ver bondenheid van Kerk en Staat in de middeleeuwen, was wel de onafwendbare betrokkenheid van de religieuse overheid in de zuiver staatkundige sfeer. Om maar eens bij ons land en ons gewest te blij ven, was het bisdom Utrecht tevens een staatkundig gebied. Ook de Abt van Eg mond had toen grote politieke invloed, en hij bezat mèt de „Heerlijkheid", tevens het hoge en lage rechtsgebied tussen Aremmerswed en Wimmenerswed. Dit werd hem later op listige wijze ontnomen door Albrecht van Beieren en was meer dere eeuwen land en bron van voortdu rend ongenoegen met de „Heren" op den Hoef. Men denke ook aan het optreden van Graaf Willem II van Holland bij het beleg van Aken, waar zoveel Westfriezen hebben gestreden tegen de Duitse keizer, toen Abt Lubbert en zijn monniken de kruistocht hadden gepredikt tegen de vijanden van de Paus. De Abdij ontving uit dankbaarheid van de Rooms-Koning, volgens Joannes a Leydis, de titel van regale of koninklijke Abdij-, Zo werd de kërkelijkè overheid onmiddellijk betrok ken in het staatkundige Teven. In dit licht valt het niet te verwonde ren, dat het toendertijd noodzakelijk was „de vijanden van de H. Vader te vervol gen en te bestrijden". Zij waren door het feit, dat zij „staatsgevaarlijk" waren op politiek terrein, dit evenzeer voor de godsdienst. Wij kunnen dit noodlottig ge volg van de verbondenheid tussen Kerk en Staat niet genoeg betreuren. Van de andere kant moeten wij steeds bedenken, dat het in de gegeven omstandigheden vrijwel noodzakelijk was. Geen welden kend mens was het enkele jaren geleden niet eens met de maatregel van de staat, de -N.S.B..-ers uit te sluiten van politieke functies. En terecht, zij waren inderdaad staatsgevaarlijk, zoals achteraf voldoende is gebleken. En al mogen er onder hen zeer zeker volkomen eerliike lieden ge weest zijn, die een waar staatkundig ide aal nastreefden, toch groepeerden zich om hen heen, net zoals in de middeleeu wen rond de ketters en scheurmakers, al lerlei opstandigen, ontevredenen. op wraak en op gewin belustten, waartegen het urgent was onmiddellijk met kracht te reageren. Thans echter heeft de Kerk en de Ab- di1 geen enkele politieke verbondenheid meer. En als in de oeroude eedsformule de geïncrimineerde woorden nog zijn bü1- ven staan, dan is het zeer zeker te be- 'treuren, dat in de Hollandse vertaling door de firma die de tekstboekjes heeft verzorgd, hiermede geen rekening is ge houden. minstens door het aangeven in een explicatieve voetnoot. In werkelijk heid, en conform aan de tegenwoordig heersende toestanden en het spraakge bruik, zou men inderdaad veel beter kunnen vertalen: „Aan andersdenkenden, afgescheidenen of tegenstanders van de Heilige Vader zal ik de leer van de Kerk uiteenzetten, en hun verkeerde opvattin gen weerleggen." Het ware inderdaad ook te wensen, dat eveneens in het latijn een formule zou worden gehezied (in alle soortgelijke ge vallen) die zelfs de mogelijkheid van mis vatting zou uitsluiten volgens de heden daagse opvattingen en gevoeligheden. De Kerk doet dit dan ook bü al haar ver beterde en herziene uitgaven. Zii schriift in haar gigantisch werk, de nieuwe co dificering van het Kerkelijk Recht voor (canon 1350 5 1): „dat de zorg over de niet-Katholieken, die in hun bisdom en in hun parochie vertoeven, aan de bis schoppen en pastoors in den Heer wordt toevertrouwd". De nieuwe Katechismus van 1948 schrijft in vraag 417: „Hoe moe ten w(j de niet-Katholieken beminnen? Wij moeten de niet-Katholieken oprecht beminnen en wij behoren veel voor hen te bidden." Een reeds lang verwachte herziening van het Pontificale moge dan ook op dit punt de gewenste vormelijke verbetering brengen. De martelaarskroon behoeft het niet- Roomse gedeelte van ons volk zoals men ziet, uit hoofde van zijn eed, van de zijde van de Abt van Egmond in elk ge val dus werkelijk niet te duchten! De vele honderden protestanten, Israëlieten en zelfs ongelovigen, die met de Abdij in betrekking staan en die geregeld haar gast zijn, kunnen ervan getuigen in wel ke geest van verdraagzaamheid en weder zijds begrijpen, de inhoud vart het oer oude en wat barse latijnse formulier in gebracht. Niet de letter, maar de geest, Egmond metterdaad in praktijk wordt ge bracht., die is van belang; en de geest welke hier in Egmond ademt, is die van de Benedictijnse vrede en gastvrijheid. En als men er aan mocht twijfelen, dan zij het zoals Jezus Johannes en Andreas no digde bij Hem aan huis te komen: „Venite et videte: komt en ziet"; overtuigt u, hoe in de praktijk de werkelijkheid is! En het moge dan zijn, zoals Augustinus deze passus van S. Jan commentarieert: „Wat een overgelukkige dag was dit voor hen, toen zij bij Jezus mochten verblijven, wat een gelukzalige nacht!" Egmondbinnen, Juli 2950. Dom. FRANS NIEUWENHUYS O.S.B. Zondag verzorgt de gymnastiekver. „Sportlust" op het J.V.C.-terrein te Julianadorp een propaganda-middag. Voorafgegaan door de Harmonie mar cheren de gymnasten naar het terrein, waar om twee uur met het uitgebreide programma wordt begonnen. In de eerste plaats wordt een massale vrije oefening gegeven. Om het pro gramma zo aantrekkelijk mogelijk te maken, worden er enkele spelen en wedstrijden tussen de gymnastieknum- mers dóór gegeven. Er wordt onder andere aan paard en( brug gewerkt door meisjes. Verder kan men zien: paardspringen met tremplin door he ien, ringenzwaaien door dames, ringen jongens en heren, dames met knots- oefeningen van de Olympische Dag, (Van onze Haagse redacteur) Het vorige jaar heeft onze regering ter bevordering van de export naar Amerika een deskundige op het gebied der verpakkingen ter jaarbeurs voor lichting doen geven aan onze industrië len omtrent de eisen en verlangens, welke de Amerikaanse markt te dien aanzien stelt. Naar wij vernemen, zal dit jaar op uitnodiging van de Economische Voor lichtingsdienst een Amerikaanse expert op het gebied der industriële vorm geving, de heer J. Dreyfus, onze in dustrie komen inlichten omtrent de in dustriële ontwikkeling in de Verenigde Staten,, opdat deze er haar voordeel mee kan doen. De heer Dreyfus hoopt over dit on derwerp voor alle belanghebbenden le zingen te houden, maar zal tevens brug met ongelijke leggers door meis- 2jjn adviezen geven bij de inrichting jes, oefenstof van het grote Belgische turnfeest. Dan komen de meisjes met het nummer dat op de Sportdag te Den Helder met bewondering werd gade geslagen. Voorts werken dames aan de hoogbrug. Tini Bijvoet, de eerste ad- spirant keurturnster van „Sportlust", demonstreert haar vrije oefening. Al met al dus een prima programma, dat de toeschouwers zeer zeker zal boeien. Tijdens de jaarlijkse feesten worden onder leiding van „Sportlust" op 27 Augustus athletiekwedstrijden georga niseerd, die worden aangevuld met een enkel gymnastieknummer. Aan deze wedstrijden kunnen ook de leden van J.H.C. en J.V.C. deelne men. De Raad van plaatsvervangers der minister van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch Verdrag is Dinsdag onder voorzitterschap van de Ameri kaanse gedelegeerde Charles Spofford bijeengekomen in het Lancaster •House te Londen. Hef voornaamste onderwerp, dat op de conferentie zal wofden behandeld, is de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied. Tijdens de conférentie v.l.n.r.: Sir Frederick Hover-Millar (Engeland), Michale Rox(Engeland), C. A. E. Shuckburgh, secretaris, Morrisey, tweede secretaris, nog een lid. van het secretariaat, T. C. Achilles (Ver. Staten), Charles Spofford, voorzitter (Ver. Staten), John Sherman Cooper, algemeen adviseur (Ver. Staten) baron de Gruben (Belgie) en L. D. Wilgress (Canada) van een grote stand van de Economische Voorlichtingsdienst op de Najaarsbeurs van 5 tot 14 September a.s. te Utrecht in het parterre van het derde Jaar beursgebouw, welke stand voor het grootste deel aan deze industriële vorm geving gewijd zal zijn. Bovendien zal een deel van de ex positieruimte van deze stand gebruikt worden voor voorlichting omtrent Cana da en de Nederlandse Antillen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de gespannen internationale situa tie geen afzeggingen van Nederlandse of buitenlandse deelnemers ter Na jaarsbeurs heeft ten gevolge gehad. Insiders verwachten een zeer gun stige en levendige beurs, waar men zich tegen te verwachten prijsstijgin gen in vele sectoren zal pogen te dek ken. De Amerikaanse Senaat heeft Woens dag met algemene stemmen de beper king van de omvang der militaire macht opgeheven. Het daartoe strek kende wetsontwerp, zoals dit door de Senaat is aanvaard, loopt tot 31 Juli 1954. Het ontwerp moet thans terug naar het Huis van Afgevaardigden, dat de beperking zonder meer opgeheven had. RESOLUTIE TRANSPORT- ARBEIDERSCONFERENTIE TEGEN COMMUNISME. De internationale transportarbeiders- conferentie te Stuttgart heeft een re solutie aangenomen, welke zich uit spreekt voor steun aan het 50 mil- lioen leden tellende anticommunisti sche verbond van vrije vakvereni gingen bij zijn pogingen om de re giems, welke vijandig zijn jegens vrij heid en sociale rechtvaardigheid, om ver te werpen", H. M. de Koningin bezocht Woens dag in Montfoort (L.) een vacantie- kamp van de stichting: „Het vierde Prinsenkind". Temidden van de kinde ren gebruikte Zij de maaltijd. De wereld en ook onze goede ge meente, die een wereldje in het klein is, wordt bewoond door optimisten en pessimisten. De eersten durven wat hoofdstad. eer rekenen, dat de tentoonstelling in onz'e gemeente het er beter zal af brengen dan die in Arnhem of in de De besommingen van Woensdag wa ren: stoomtrawlers RO 53 f3930; IJm. 116. f11800; IJm. 99. f 10200: IJm. 94. f 8330; 3 stoomtrawlers met een geza menlijke besomming van f37 500; mo torlogger KW 69. f2730; Kustvissers: IJm. 213. f350; 316, f2770; 23, f 1270; Tx 33, f 2000; Sch. 17, f 235. Prijzen per kg: heilbot 21.70; gr tong 3 15—2 80; gr. m. tong 2.75—2 55; kl m. tong 2.552 25: kl. tong I 1.38— 1.23: kl. tong II 0.98—0.88; tarbot I 096 —1.30. Prijzen per 50 kg: tongschar 4947; schartong 22; gr schol 5247; gr. m schol 5247; kl. m. schol 5142; kl haring 2618; makreel 37.5026.50; gr schol I 32—25; kl. schol II 28—8; verse schelvis 4535; gr. m. schelvis 4620; kl. m. schelvis 38—29; kl. schelvis I 30 25; kl. schelvis II '218; wijting 11.50 —7.60; kl. haai 17 50—15. Prijzen pér 125 kg: gr. kabeljauw 152—72; gi koolvis zw. 36—26; gr. leng 6054; gr hake 172150. De aanvoer bedroeg 4320 kisten, waar van 1730 kisten met verse haring. wagen en hebben vertrouwen in de af loop daarvan, de laatsten zien in de lucht alleen maar grautye wolken, die regen zullen brengen en durven nooit iets te ondernemen, omdat zij er van te voren van overtuigd zijn, dat het zal mislukken. Nu Alkmaar de grootste expositie herbergt, welke men hier ooit gekend heeft, is het opmerkelijk hoeveel som bere voorspellingen er worden ge daan. Het is wel mooi, maar het zal niet renderen, men rekent op bezoe kers, maar die zullen niet komen om dat het voortdurend zal regenen en zo zijn er nog tal van factoren, die wis en zeker tot een noodlottig financieel einde moeten leiden. Al die noodlotsvoorspellers staan 's middags en 's avonds voor de poort van de tentoonstelling, maar zij gaan niet naar binnen. Zij tellen hoeveel mensen er ingaan en dat valt hun natuurlijk altijd tegen en ze denken er geen ogenblik aan, dat de koene ondernemers van zo iets groots als ons thans wordt geboden ook op hun bezoek hebben gerekend, ook verwacht hebben, dat zij een steentje al :s het dan maar een heel klein steentje zouden bijdragen om aller moeite en inspanning met een gunstig resul taat te krijgen. Want ten slotte gaat het met een tentoonstelling zoals het met alles gaat waarvoor de belangstelling van de massa gevraagd wordt: men moet M* hebben van de vele kleintjes. Honderd koperen centen vormen tezamen een zilveren gulden en honderd bezoekers aan de tentoonstelling helpen geza menlijk mee de opzet te doen slagen Laat men daarbij bedenken, dat deze pxnositie eenvoudig niet mag misluk- ken Gebeurt dit wel dan behoeven we in ons gewest nooit meer iets te nroberen al zou het alleen daarom S dat niemand het in de toekom'! mAan7allenandie"Alleen maar critiek v, tVL én geen cent willen bijdrager hebben en danrnm willen verzoeken eens^te bedenken" hoeveel onderne mingseeest, £0®*eT^,0eis' f,™ veest om ÏTaTs te ot-g^aniseren en W stand te brengen aangedurfd moeten gesteund borden en alle Alkmaarders moeten het zich tot een persoonlijke Dat moest ons even van het hart, want we waren beu geworden van al le sombere voorspellingen. We zijn gis termiddag gaan kijken en op nieuw tot de conclusie gekomen, dat in deze expositie een levende kern zit en dat alles prachtig kan slagen, mits dan ook van nu af aan iedereen krachtig meewerkt om de gehele on derneming tot een succes te maken. Het kaasmarktspel. Eigenlijk waren we naar de exposi tie gegaan om de standhouders, dip zaal, waar in levende beelden de pracht en traditie van deze merk waardige gewesten worden getoond. Natuurlijk zijn er voor sommi gen ook minder pretige dingen, stilstaande advertenties op het projectiedoek, stands met odeur of dranken, waar men eigen lijk niet goed voorbij kan gaan als men zich eenmaal in de netten van {ieftallige verkoopsters heeft lieten strikken, maar dat alles is ten slotte bijzaak. Een expositie als deze kan niet bestaan zonder een groot deel harer inkomsten uit de kringen van handel en nijverheid te trekken en de ze hebben op hun beurt de tentoon stelling weer nodig om de belangstel- door hun annonces in onze courant 'mg van het publiek op hun produc- blijk hebben gegeven een doeltreffen de reclame te willen maken, eens op te zoeken en hun indrukken over de eerste tentoonstellingsweek te verne men, maar de omstandigheden waren daarvoor minder gunstig en we hebben ons tot een algemene in druk moeten bepalen. Die indruk is niet ongunstig en wij zullen dezer dagen, zodra daartoe gelegenheid is, hierover in details treden. Het kaasmarktspel trof het niet erg, want de onverbiddelijke regen de schrik van alle vacantiegangers dreigde Dinsdagmiddag de gehele ver toning in het water te doen vallen. Op merkelijk was het, dat de jeugd zich daarvan niet het minste aantrok en even enthousiast speelde of de zon hun vrolijk en lustig spel met haar gouden stralen een bijzonder tintje had gege ven. Wij hadden de opvoering van dit spel elke middag om half vief nog niet bijgewoond, maar onze indruk is, dat hef een zeer attractief onder deel van het grote geheel is geworden Er is leven en beweging, er is kleur en fleur en juist dat is op een ten toonstelling onontbeerlijk. Het is merkwaardig, dat de belangstelling van de bezoekers in alle paviljoens dadelijk wordt getrokken door dat gene wat leeft en beweegt. Men kan honderd statistieken ophangen waar niemand naar zal kijken, maar men behoeft maar één dobberend bootje in door karpers bewogen water te leg gen en één molentje te laten draaier of men heeft aller interesse. Daaron is het zo druk om de stand van de werkende pottenbakker, daarom heel' de telex van de Verenigde Noordhol landse Dagbladen zoveel bekijks, daar om zitten er zo velen In de bioscoop ten te vestigen. Daar is een zekere wisselwerking, die ten slotte bewijst, dat er een kwestie is van leven en laten leven en wie iets niet kopen wil wordt daartoe allerminst ge dwongen. We zijn zo eigenlijk een beetje van het kaasmarktspel afgedwaald, maar de tentoonstelling duurt nog langer dan drie weken en er zal volop gele genheid zijn er nog eens op terug te komen Laten we als onze eerste in druk mededelen, dat- de expositie ons bijzoner is meegevallen en dat we er van overtuigd zijn, dat alle toeschou wers, die de regen trotseerden om het spel tot het einde toe bij te wonen door hun dankbaar applaus werkelijk gedemonstreerd hebben wat ze ge voelden. v Prachtige panorama's, diorama's en maquettes. Niet altijd behoeft iets te leven om aantrekkelijk te zijn. Zoals de natuur het weideland en voornamelijk het duinlandschap hier in diorama's is weergegeven is het een lust om er naar te kijken Dat geldt niet alleen voor de grote stands maar b.v. nok voor die van Schoorl. die bijzonder fraai is. Trouwens, de badplaatsen maken lang geen slecht figuur en wat zij aan karakteristiek eigens brengen valt zeer te waarderen. Als wij één opmerking mogen maken zou het de ze zijn, dat de luidsprekers van de Tim en die van naastgelegen stands 'kaar wel eens 'n beetje dwars zit- 'en. Natuurlijk komen we zo spoedig mogelijk op de expositie terug. Er is> nog zoveel van te vertellen, dat we er vele dagen en vele kranten voor ne dig zullen hebben. Ir. F. J. Blom, raadadviseur in alge mene dienst bij het departement van Verkeer en Waterstaat, zal met ingang van 1 Augustus a.w. met pensioen gaan. Ir. Blom heeft o.m. in ChinaTurkije en Egypte belangrijke waterstaatkun dige werken uitgevoerd en tijdens het verblijf van de regering in Londen was hij warnemend secretaris-generaal. Bij de Haagse recherche werd gister nacht telefonisch door een verpleegster van een Haags rusthuis aangifte ge daan dat zich in de tuin van het rust huis enkele mannen bevonden, die haar angst inboezemden. Na onderzoek bleek, dat in de tuin van het rusthuis zich enkele taxichauffeurs bevonden, die waren toegesneld op het rinkelen van glas en daar het vreemde geval stonden te bespreken. Binnen trof de politie de 22-jarige verpleegster M. M. aan, die vertelde dat er was ingebro ken. Op een der zaaltjes was een ruit in geslagen. De glasscherven lagen echter buiten in de tuin. Uit een portefeuille van een der patiënten werd f 50.ver mist, een andere patiënt miste een por- temonnaie met f 5.De verpleegster zelf miste ook een portemonnaie met f5.een klok en enkele kledingstuk ken. Een speurhond van de politie vond de vermiste goederen in de tuin van het rusthuis, verborgen onder de strui ken. Alles bij elkaar genomen achtte de recherche voldoende aanleiding aanwezig om de 22-jarige verpleegster die zelf aangifte had gedaan, te arres teren. Als gevolg van de pinten bier, die ter gelegenheid van de terugkeer van de koning waren gedronken, is tussen de Westvlaamse gemeenten Lauwe en Rekkem Zaterdag en Zondag een strijd ontstaan met een Duits kanon als inzet. Het kanon was in 1944 bij de Duitse terugtocht buitgemaakt door een weerstandsgroep, die onder leiding stond van de burgemeester van Lauwe. Het had sindsdien op het marktplein van die plaats de dapper heid der Lauwenaars geïllustreerd. De Rekkemers, die ter gelegenheid van het koningsfeest ook dapper had den gedronken, herinnerden zich ech ter dat ook enige hunner dorpsgeno ten deel hadden uitgemaakt van de weerstandsgroep. In het holst van de nacht sleepten zij het kanon uit Lau we weg om het in hun eigen dorp te plaatsen. Toen de burgemeester van Lauwe de volgende dag terugkwam om resti tutie te eisen, luidden in Rekkem de brandklokken en alle pompiers snel den toe om de trophee te verdedigen. Dus restte er voor Lauwe niets dan een nachtelijke inval in het buurdorp om het kanon terug te halen op de zelfde wijze als het verdwenen was. Wanneer de verdediging van de vrij heid dit zou eisen, zal ik, aldus presi dent Truman in zijn halfjaarlijkse economische boodschap tot het Con gres, een oproep doen voor een alge hele economische mobilisatie. Prijs- stoppen, rantsoenering en ernstige te korten zouden vermeden kunnen wor den, aldus de boodschap, als het Con gres de president snel beperkte con trolebevoegdheid zou toestaan alsmede een belastingverhoging van vijf mil- liard dollar. De president verzocht ook om noodvolmachten o.a. ter beperking van productie voor civiele doeleinden, vordering van goederen en speculatie. Truman deed tenslotte een beroep op werkgevers en werknemers om de sociale vrede te bewaren. Hij raadde het publiek aan niet te hamsteren. De Sociaal-Economische Raad heeft uit zijn midden het dagelijks bestuur gekozen, dat onder voorzitterschap zal staan van prof. mr. F. de Vries en voorts is samengesteld uit de volgende wei kge versvertegen woordigers; Mr. Th. Asser (Hoofdgroep Verzeke ringen), C. van den Heuvel (Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond) Th. S. J. Hooy (Ned. Kath. Middenstandsbond) en T. J. Twijnstra (Verbond van Ne derlandse Werkgevers); Uit de volgende werknemersvertegen woordigers: A. C. de Bruijn (KAB), H. Oosterhuis (NVV), M. Ruppert (C NV) en A. Vermeulen (NVV) en uit de volgende personen uit de door de Kroon aangewezen leden: prof. mr. W. E. de Gaay Fortman, prof. mr. B C. Slotemaker, prof. dr. J. A. Veraart en ir H. Vos. Het secretariaat van de SER is tot nadere aankondiging gevestigd op het -dres, Emmapark 1 te 's-Gravenhage Men schrijft ons: De 27e December 1949 en de 26e Ju li 1950 zullen in de geschiedboeken van het Koninkrijk als historische data worden geboekstaafd. Droeg op eerstgenoemde datum Ko ningin Juliana de souvereiniteit over de gehele Indonesische archipel over aan de Repoeblik Indonesia Serikat, thans vindt als logische consequen tie van die overdracht de opheffing plaats van het K. N. I. L., het Ko ninklijk Nederlands Indonesisch Leger. In ontroerende woorden heeft de Koningin in haar dagorder dank ge bracht aan de zonen van Indonesië en Nederland, die tot heden vereend in de thans tot de historie behorende krijgs macht hebben gediend. De Nederlandse driekleur, die van het hoofdkwartier van het K. N. I. L. te Djakarta boven Indonesië bleef wapperen, wordt niet meer gehesen, de gedecoreerde legervaandels, die symbo len van bezieling, eerbied en trouw, hebben de verre reis naar het vader land aanvaard, waar zij in het Leger museum zullen worden bijgezet. De geschiedenis neemt haar niet te stuiten loop. De veel beschreven en bezongen Jan Fuselier behoort voor goed tot dg herinnering. Het is goed, dat het Koninklijk woord er nog eens aan heeft hrinnerd, dat de mannen van het K. N. I. L. door alle tijden heen hun plicht met weer galoze trouw hebben vervuld. O zeker in vroegere jaren waren het ruige maats, die in hun zwaar be- tresde blauwe uniformen het zeegat uitvoeren om zich ginds in de tropen onder het bevel van een Vetter, een van der Heyden of éen van Heutz te stellen. In latere tijden kwam er een ander type soldaat. Maar voor al wat deze kerels van het eerste uur daar onder uiterst moei lijke omstandigheden voor de Neder landse zaak hebben gedaan, verdienen doden en levenden van het K. N. I. L. de diepe erkentelijkheid van het vader land. Bij het scheiden van de tot dusverre gezamenlijk afgelegde weg denken wij met weemoed en smart aan het volk van Ambon, welks zonen met voor beeldige trouw onder de Nederlandse vaandels hebben gediend en die niets liever zouden willen dan ook in de toekomst ons broedervolk te blijven. De grimmige loop der historie heeft gewild, dat het K. N. L L. zijn wapens aan de T. N. I. heeft moeten overdra gen. Het zijn deze wapens, waarvan de kanonnen nog de traditionele inscrip tie dragen „Het vaderland getrouwe, blijf ik tot in den dood", die thans op het volk van Ambon losbranden als een tragisch gevolg van een te groot vertrouwen ter Ronde Tafelconferen tie in het zelfbeschikkingsrecht. De Nederlandse soldaten varen thuis, de vaandels zijn opgerold, de vlaggen gestreken. Achter blijven onze vele doden, die In de Indonesische aarde, ver van het Moederland, al dan niet op ere-kerk- hoven rusten. Groot is het land, dat hen niet ver geet. Ned. Hervormde kerk Beroepen te Breukelen (2e predi kantsplaats): J. G. van Seperen te Kat wijk aan Zee; te Enschede (vacature H. J. Kater): M. Wabeke te Anloo; te St. Johannesga: A. J. van Heuven te 's-Gravendeel. Beroepbaar: C. J. Dijkhuis, laatstelijk predikant te Aalten, Amstelkade 8 II te Amsterdam-Zuid. Aangenomen naar Eist (U.): L. v. d. Peut te Besoyen. Bedankt voor Wouterswoude: J. Ho- vius te Hoogeveen. Gereformeerde kerken Beroepbaar: Door de classis Winscho ten is met goed gevolg préparatoir ge ëxamineerd candidaat H. T. van Bocho- ve, Polderweg, Finsterwolde. Chr. Gereformeerde kerken Beroepen te Middelburg: J. de Waal, candidaat te Apeldoorn; te Urk: C. Verhage, candidaat te Middelburg. Vrije Evangelische Gemeenten Aangenomen naar Musselkanaal: J. van Petegen, candidaat te Groningen. MOSKOU C.S. ZOUDEN 4 a 500 DIVISIES KUNNEN MOBILISEREN. Walter Litzmann, de voornaamste verslaggever van de Oostduitse pers, heeft in de Sowjet-zone van Berlijn verklaard, dat de Sowjetunie „een reusachtige defensieve macht op de been heeft gebracht" tegen een aanval met atoombommen. Hij heeft er aan toegevoegd dat de Sowjetunie met haar bondgenoten ingeval van oorlog 4 a 500 divisies zouden kunnen mobi liseren. NEDERLAND OP „CHICAGO FAIR". Van 7 tot 20 Augustus zal te Chica- go de eerste internationale beurs der Ver. Staten van Amerika gehouden worden. Nederland komt met een be langrijke inzending, samengesteld uit 40 deelnemende firma's, welke teza men ruim 740 m2 bezetten. STRIJD TEGEN DE „KOELAKS" IN TS.TECHOSLOWAKIJE Mevrouw Jankovcova. de Tsjechoslo- waakse minister van Voedselvoorzie ning, heeft verklaard, dat de klassen strijd op het Tsjechoslowaakse plat teland intensiever zal worden. Zij waarschuwde, dat er geen clementie zou worden betracht jegens boeren, flie in gebreke blijven de voor hen vast gestelde hoeveelheden af te leveren. „KAMERAAD SOLDAAT". Met ingang van 1 October zal in het Tsjechoslowaakse leger de betiteling .kameraad" verplichtend gesteld wor den. Duizenden mensen verdrongen zich Woensdagmiddag langs de „Ahoy- kade" en langs de Zuidelijke oever van de Nieuwe Maas om de „0-24" te zien duiken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5