Rusland op 1 Augustus weer in de Veiligheidsraad Kort Bestek Noordelijke kansen over drie weken geheel verkeken Onlusten voor het Koninklijke Slot VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Sabotage in verdeeld Belgie De Ruyter, de laatste der Mohikanen Seafury bij Valkenburg verongelukt Amerikaanse atoomwapens zullen wereldoorlog moeten voorkomen Vrijdag 28 Juli 1950 75e Jaargang No. 10858 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowns Trygve Lie kreeg telefoontje van Ma lik Euwe kampioen van Nederland Gissingen in Washington Vos verdween in 13e etappe uit de strijd Piloot kwam om het leven Druk in de richting van Taegoe Weerbericht Luchtmacht der V.S. wordt groter In Praag vonnissen aan de lopende band Een Kominform voor het Verre Oosten? Hij is de 100000ste repatriërende KL militair Een dode en tachtig gewonden Rijkswacht en bereden politie contra betogers Geen atoombommen op Koiea Attlee spreekt Zondag tot de natie BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den t 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten I)® SOWJETUN1E ZAL VOLGENDE MAAND WEER ZITTING HEBBEN IN DE VEILIGHEIDSRAAD. JACOB MALIK, DE RUSSISCHE GEDELEGEER DE BIJ DE VERENIGDE NATIES, VERKLAARDE DONDERDAGAVOND TE LAKE SUCCESS, DAT HIJ VOLGENDE MAAND HET VOORZITTERSCHAP VAN DE VEILIGHEIDSRAAD ZAL OVERNEMEN. RUSLAND HEEFT MEER DAN ZEVEN MAANDEN GELEDEN DE VEILIGHEIDSRAAD VERLATEN UIT PROTEST TEGEN DE AANWEZIGHEID VAN DE GEDELEGEERDE DER CHINESE NATIONALISTISCHE REGERING. Malik deelde telefonisch Trygve Lie het volgende mee: „Het is noodzakelijk u er van in kennis te stellen, dat ik overeenkomstig de .procedure het voorzitter schap van de Veiligheidsraad in Augustus van dit jaar op mq neem en dat ik de bijeenkomst van de raad stel op 1 Augustus te 20 uur (Nederlandse tijd) Ik verzoek, dat alle leden van de Veiligheidsraad van de datum der vergadering in kennis worden gesteld. De agenda zal later worden medegedeeld". Lie ontving deze mededeling van het bureau der Sowjetrussische delegatie te 16.^0 (plaatse lijke tijd) en alle leden van de Veiligheidsraad waren te 18 uur er van op de hoogte gesteld. China op een wat subtielere manier aan de orde zou kunnen stellen dan tot dusverre is geschied. Malik zou de kwestie kunnen omdraaien en vragen, welke landen bereid zijn, te stemmen vóór handhaving van nationalistisch China als lid van de VN. Dit zou in dit geval wel eens geen zeven stemmen kunnen krijgen voor het behoud van zijn zetel. De wedstrijd om het persoonlijke schaakkampioenschap van Nederland tussen Euwe en Van den Berg eindigde na 10 zetten in remise. Daar Euwe aan een half puntje genoeg had om zich kampioen te kunnen noemen, heeft hij hiermede beslag gelegd op de titel. In Washington wordt vermoed, dat Rusland in de Veiligheidsraad terug keert, om elke verdere actie inzake Korea te kunnen blokkeren. Overigens ziet men deze terugkeer als een Weste lijke overwinning, daar Moskou zijn zin niet heeft gekregen ten aanzien van een belangrijk punt: de uitschake ling van het nationalistische China uit de Verenigde Naties. Misschien zal worden gepoogd, het voorstel van Nehroe nieuw leven in te blazen. Dit beoogt de toelating van het communistische China tot de VN op voorwaarde, dat er dadelijk bespre kingen over stopzetting van de oorlog in Korea beginnen. Het is ook moge lijk, dat Rusland zal eisen, dat de Noor delijken zullen worden gehoord over de vraag, wie in het Koreaanse conflict nu eigenlijk de aanvaller is. Wanneer ten slotte alle Russische propaganda- manoeuvres zouden zijn uitgeput, zou het veto kunnen worden gebruikt om verdere acties inzake Korea te blok keren. Het initiatief, dat de VN reeds hebben genomen, kan echter niet wor den ongedaan gemaakt, zo meende men. In Lake Success ziet men een moge lijkheid, dat Rusland de toelating van Het is ons niet bekend of de wielrenner Vos bijgelovig „was". Als hij het echter na de etappe van gisteren geworden „is", zou dat enigszins te be grijpen zijn, want uitgerekend in de dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk heeft hij moeten opgeven. De laatste Nederlander in de „Tour" is dus De Ruijter, die steeds beter is gaan rijden naarmate de Nederlandse ploeg kleiner werd. Onze landgenoot werd gisteren zowaar zesde in de dertiende etappe en schoof op naar de vijf en dertigste plaats in het alge meen klassement, plaatsen die alleszins eervol genoemd mogen worden, temeer daar de 215 kilometers die tussen Perpignan en Nimes liggen, onder een verzengende hitte moesten worden gereden. Het was daarom niet zo verwonderlijk dat de Noordafrikaan Molines goed op toeren kwam en kans heeft gezien deze etappe te winnen. In het algemeen klassement heeft Kübler nog steeds de leiding, met slechts ruim een minuut voorsprong op de Belg Ockers. Gistermorgen om half elf is een Seafury van de Marineluchtvaartdienst in de omgeving van het vliegveld Val kenburg verongelukt. De piloot,de enige inzittende, is omgekomen. Het toestel kreeg een motorstoring en is neerge stort, terwijl de piloot probeerde, een noodlanding te maken. Vijf Seafuries van het 860 Squadron van de MLD, dat verleden week offi ciéél in dienst is gesteld, waren gister morgen vertrokken voor een oefening in het formatievliegen. Toën de toestel- MAC ARTHUR ZEGT: MacArthur heeft gisteren een bezoek aan het strijdtoneel in Korea ge bracht. Hij landde op een vliegveld in Zuid-Korea op het moment, dat dit door Noordelijke vliegtuigen werd aan gevallen. Onmiddellijk na zijn landing vertrok hij naar de frontlinie, waar hij de stellingen inspecteerde. Ook had hij een onderhoud met president Syngman Rhee. Na zijn terugkeer in Tokio ver klaarde hij, dat de geallieerden nog menige zure appel zullen moeten ver orberen, doch dat hij nu meer dan ooit zeker is van de overwinning. „Over drie weken zullen de kansen van de vijand verkeken zijn". Amerikaanse artillerie legde Donder dag een zwaar spervuur in het heuvel- gebied in centraai-Korea nabij Jong- dong. Shooting Stars voegden hieraan hun raketten en mitrailleurkogels toe. Een ongekende hel van vuur en staal moest de opmars van de Noordelijken in de richting van Taegoe tegenhou den. Niettemin slaagden de Noordelijken er in, door het spervuur heen te drin gen en handgemeen te maken met hun tegenstanders. Zij dwongen deze op verschillende punten enigszins terug te trekken. De Noordelijke opmars langs het kustgebied in het Zuiden scheen Donderdag bij Hadong tot staan te zijn gebracht. De Noordelijken zijn door het vuur van artillerie en vlieg tuigen uit de stad verdreven, doch de Amerikanen wachten blijkbaar met de bezetting van deze plaats, totdat zij is uitgebrand. Intussen schijnt de grote Zuidkore- aanse haven Josoe. op 30 km ten Zuid oosten van het reeds door de Noorde lijken bezette Soentsjon, ook in hun handen te zijn gevallen. De aanvallen op het verwoeste Jongdok aan de Oost kust zijn voorgezet. In Australië is de recrutering weer begonnen. Honderden mannen meldden zich voor dienstneming in Zuid-Korea Weersverwachting, geldig tot he denavond: Droog en over het alge meen zonnig weer met zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen. Iets hogerge temperatuur. Zaterdag: Zon op 4.56, onder 20.34. Maan op 21.33 onder 6.06. bij de brigade ter sterkte van driedui zend man, welke Australië zal zenden. Engeland en Nieuw-Zeeland zullen elk eveneens een brigade zenden, alles te zamen ter sterkte van ongeveer ne gen tot tienduizend man. Men zie ook elders in dit nummer de reportage van onze oorlogscorrespon dent in Korea. De Amerikaanse luchtmacht zal haar sterkte van 48 groepen opvoeren tot 51 binnen 12 maanden en tot 69 groepen tegen Januari 1953, zo deelde de de mocratische afgevaardigde Carl Vinson Donderdag mede. Er zal onmiddellijk begonnen worden met uitbreiding van het aantal officieren en manschappen van de luchtmacht tot 548.311. Er is een internationale organisa tie opgericht voor ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd Belgie, Frankrijk, Duitsland en Nederland zijn reeds toegetreden. De heer K. R. van Staal (Ned.) is voorzitter. len op een hoogte van ongeveer zes honderd meter boven de Noordelijke helft van het vliegkamp bezig waren, in formatie te komen, begon de motor van één der toestellen plotseling sneller te draaien. Dit „doldraaien" ging gepaard met een fluitend geluid. De piloot trachtte te landen. Vlak bij de grens van het vliegveld echter schoot er een straal zwarte rook uit het toestel, waar na dit een duik maakte en in een wete ring aan de grens van het vliegveld terechtkwam. De piloot was op slag dood. Het stoffelijk overschot werd gevonden door de bedrijfsleider van een nabijgelegen boerderij. De Seafury is een een-motorig jacht vliegtuig met schroëfaandrijvirig. Het is de snelste schroef jager ter wereld en biedt plaats aan één inzittende. Men gebruikt het als deklandingsjager aan boord van de Karei Doorman. De omgekomen vlieger bleek de 24- jarige korporaal-vlieger L. van Leeu wen uit Amsterdam te zijn. De jonge man was op 20 Juni 1947 bij de M.L.D. in dienst gekomen. Hij was ongehuwd. Het Praagse staatsgerechtshof heeft Donderdag twee Tsjechoslowaken we gens tegen de staat gerichte activiteit tot 26 jaar dwangarbeid veroordeeld. Tien anderen, die op grond van dezelfde beschuldiging terecht stonden, kregen straffen variërende van 24 tot 12 jaar dwangarbeid. De twaalf veroordeelden zov.den lid zijn geweest van een zoge naamde economische raad, die econo mische spionnage zou hebben bedreven. Volgens een bericht in de linkse pers zal binnenkort te Peking, een Kominform voor het Verre Oosten worden opgericht voor het coördine ren van de activiteit van alle commu nistische partijen in het gebied van de Stille Oceaan en Zuid-Oost-Azie. Een dergelijke coördinatie zou van com- munistisch-Chinese en Sowjetrussische zijde vereist geacht worden tegenover de Amerikaanse politiek in Zuid-Oost- Azie. Shnds de terugkeer van Koning Leopold in Belgie, zijn de stakin gen, demonstraties van de pro- en anti-Leopoldisten, en bomaansla gen niet van de lucht. De gevolgen van het ontploffen van een bom, die op de rails ten Zuid-Oosten van Brussel was gelegd. Huzaar Huizinga bofte Het vertrek van het Noorse troepen transportschip „Skaugum", dat Zon dagmiddag om vijf uur de haven van Priok verliet, droeg een feestelijk ka rakter door de aanwezigheid aan boord van de 100.000ste per boot repatriëren de Kl-militair. Huzaar H. Huizinga is het feestvar ken. In de rooksalon van het schip was hij het middelpunt van een intieme huldiging. Generaal C. D. Toet sprak hem toe namens de legercommandant en ver raste Huizinga met Lucky Strikes ge- nog voor de gehele reis. Na iedere vol gende speech nam de stapel cadeaux grotere vormen aan. Tenslotte was huzaar Huizinga ver rijkt met een rookstel een reisnecessaire en sloffen sigaretten. REVOLUTIEGEEST WAART DOOR BELGIE JJE EERSTE ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN sedert de terugkeer van koning Leopold hadden Donderdagavond plaats voor het koninklijk slot te Laeken, waarheen tienduizend tegenstanders van de Koning waren opgemarcheerd om troonsafstand te eisen. Er ontstonden heftige botsingen. Het terrein voor het slot was een slagveld gelijk. De onlusten hebben ditmaal ook slachtoffers gekost. In een bus, die door demonstranten werd omvergeworpen werd een persoon ge dood. Tengevolge van glasscherven en steenworpen werden zeventig personen gewond, waarvan er achttien naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Onder de gewonden bevonden zich acht gendarmes. Er werden branden gesticht in het koninklijke park. Tientallen bussen met koningsgezinden uit Vlaanderen werden met stenen bekogeld. Een der personenauto's bleef brandend op de weg achter. De stakingen duren voort. De afdeling Brussel van het Algemeen Belgisch Vakverbond kondigde gisteravond aan, dat met ingang van heden het bevel tot een geleidelijke staking voor het gehele arrondissement Brussel uitgevaardigd zou worden. gen, stond de bereden politie opgesteld. Daartussen waren overal posten uit gezet, voorzien van bajonettên en gas maskers. De massa liep rondom de cor dons, doch deed geen poging deze te verbreken. Zij wisselden spreekkoren met een duizendtal koningsgezinden, die voor de ingang van het paleis wa ren samengekomen voordat de tegen standers opmarcheerden. De sterke po litiemacht kon voorkomen, dat het tot vechtpartijen kwam. Met gevelde sabel Ernstiger werd de situatie toen een MADAT de betogers tegen de Koning met aan het hoofd Spaak en de communist Lalmand, eerst in vrij goe ie discipline door de binnenstad waren gemarcheerd, trok men om ongeveer half acht in de richting van Laeken. Toen de demonstranten het paleis van de Koning naderden, werd een politie- cordon getrokken, dat echter door de menigte verbroken werd. Voor het ko ninklijk park had de Rijkswacht, met karabijnen gewapend, opnieuw een af zetting opgesteld. Ditmaal trok de massa om deze afzetting heen om langs de achterkant het park binnen te ko men. De politie slaagde er echter in een nieuwe afzetting te vormen rond het uitgestrekte grasveld, dat voor het slot ligt. De demonstranten trokken roepend en fluitend rondom het veld, dat in minder dan geen tijd een mili taire verdedigingsgordel leek. Achter de rijen Rijkswachters, meest Vlamin- Llet werd ons droef te moede bij het n lezen over die twee lieden in Am sterdam, 18 en 19 jaar jong, die er re gelmatig met een bestelwagen op uit trokken, riet om te bestellen maar om te halen, reservedelen van auto's en zo. Het was een heel bedrijf en lucra tief maar nu zijn zij toch failliet. Ook die kleermaker, die genoeg had van het kleermakersambacht en zijn benen eens wou strekken, is fout gelo pen, want hij stak niet alleen zijn benen maar ook zijn vingers uit. Hij vertelde overal dat hij een preparaat ging fabri ceren voor de bestrijding van onkruid in gazons wel een hele omschake ling van werkkring en meerderen verleenden hem financiële steun, bij elkaar meer dan duizend gulden bij zijn prachtig werk. Maar de gazons bleven woestenijen en de kleermaker maakte goede sier van het zakgeld. Ingesloten. Er moet inderdaad meer en meer onkruid verdelgd worden. Wat ook geldt voor de heer, die in de goede buurtschappen van Winterswijk zijn betalingen deed met bankbiljetten van f 25 die reeds sinds 1945 uit de cir - culatié zijn. Hij loopt nog vrij rond En dan is daar nog die pseudo-ex-poli tieke gevangene, hetgeen iets anders is dan pseudo-vogelpest. Deze gecompli ceerde figuur gaat bedelend langs onze niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii voor hem vaak gulle deuren, met de klacht dat hij als invalide-ex-politieke gevangene geen steun krijgt. Hij heeft wel in een kamp gezeten, maar niet om politieke redenen en hij heeft zich daar tegenover zijn medegevangenen zeer laag en verraderlijk gedragen. Bona fide ex-politieke gevangenen behoeven niet te bedelen, omdat zij, wanneer het nodig is, geholpen worden door de Stichting 19401945 of door een bijzon der fonds. En nu eindelijk eens een ander berichtje dan over louter schel- „Ik ga mij maar vast kleden voor de reis naar New York". menstreken, een ontroerend voorbeeldje van het ware plichtsbesef. Uit Nicara gua. Vrijwillig brandweerman Arrigola stond met zijn blijde bruid voor het altaar, toen hij midden in de ceremonie het alarmsignaal van zijn brandweer hoorde. Hij zei haar te blijven wach ten en rende de kerk uit om te helpen blussen. Hij is later zelfs vrijwillig te ruggekomen. Dit nu heeft ons weer hoopvoller gestemd aangaande de toe komst van de mensheid. Zandvoort krijgt in het voorjaar van 1951 een rechte brede Middenboulevard en over de Nieuwe Maas bij Dordrecht zullen de twee enkelsporige bruggen over enkele dagen vervangen worden door een dubbelsporige. Dit zal geschieden door middel van rolbanen. Over apen gesproken: het KLM-toestel „Limburg" zal onze vriendin Jungle Jenny met een lading olifanten, tijgers, slangen en apen uit Zuid-Azie naar New York vliegen. Geen eekhoorns, want die leven in de bomen langs de Delftse grachten. Zij zijn daar ontsnapt uit het r.k. weeshuis, zes stuk totaal. Om U ten slotte weer' even te ont moedigen: een gratieverzoek van zeven negers uit Martinsville is door de gou verneur van Virginia afgewezen. Zij werden ter dood veroordeeld omdat zij een blanke vrouw gedood zouden heb ben. President heeft Donderdag verklaard, dat hq niet overweegt in Korea ge bruik te maken van de atoombom. De president gaf noch een hoopvol, noch een negatief beeld van de toestand. Hy zeide nog steeds ernstige hoop op een wereldvrede te koesteren. Hy verklaarde voorts, dat hq het Con gres nog deze zitting zou verzoeken om machtiging tot het zenden van meer wapens naar de Noordatlantische mo gendheden in Europa. lange rij autobussen uit Gent, met per sonen, die een bloemenhulde aan de Koning wilden brengen, de weg langs de slottuin kwam oprijden. De anti- Leopoldisten begonnen de wagens met stenen te bekogelen en vrijwel geen der bussen bereikte het toegangshek zonder schade. De Rijkswacht voerde verschillende charges uit met gevelde sabel en op sommige plaatsen zag men drommen betogers in paniek wegvluch ten. Onderwijl hadden honderden de monstranten reeds de terugtocht aam- vaard. Voor de kerk van Laeken ont moetten zij opnieuw autobussen, die in de richting van het paleis reden. Een deel van het trottoir werd opgebroken om „munitie" te verschaffen en korte tijd later stond de weg vol met be schadigde autobussen en personen wagens. De politie heeft ten slotte het terrein schoongeveegd. Men meldt nog, dat Spaak naar Brussel was terug gekeerd, voordat de menigte begon met stenen te gooien. Stakingen breiden zich uit In de Borinage staakten gistermid dag 90.000 arbeiders en 25.000 beamb ten. Verwacht werd, dat de stakingen zich vandaag nog aanzienlijk zouden uitbreiden. Tussen Brussel en het Zui den lag het tramverkeer volkomen stil. In Charleroi waren ook de grote win kels vrijwel alle gesloten. De stakers zijn niet voornemens de normale voor zieningen der publieke diensten gaan de te houden of onderhoudswerken aan de stilliggende installaties te verrichten. De levering van levensmiddelen, wa ter en stroom aan de ziekenhuizen zal echter voortgaan. Ook elders in het land wordt ge staakt. Van socialistische zijde werden de navolgende cijfers gegeven: 200.000 in Henegouwen, 150.000 in de provin cie Luik en tienduizenden in de pro vincie Namen en Brabant, in totaal 400.000 man. CHURCHILL TOT HET LAGERHUIS: Ik ben van mening, dat een derde wereldoorlog niet aanstaande is, zeide Winston Churchill gisteren tqdens het debat, dat in het Britse Lagerhuis wordt gevoerd over de huidige internationale toestand. Hq grondde deze mening op de waarschqniqke superioriteit van Amerika wat betreft het bezit aan atoombommen. Churchill begon zqn rede voor de oppositie met het indienen van een motie, waarin hy verzocht om het debat achter gesloten deuren te doen geschieden. Deze motie werd ech ter met een minderheid van één stem verworpen. De stemverhouding- was 295 tegen 296. De liberalen stemden met de oppositie mee. Daar de vergadering dus niet be sloten zou zijn, zeide Churchill dat hij zich zou beperken tot het medede len van feiten, welke zeker reeds be kend waren aan de Sowjetunie en de generale staven in Europa en Ameri ka. Hij trok een vergelijking tussen de 40.000 Russische tanks en de 6000 Brit se en vroeg of ïedegedeeld kon wor den hoeveel Sowjettanks thans in het Westen verzameld waren. Als Rusland slechts de helft van zijn 175 divisies ge bruikte, konden 80 divisies zonder mo bilisatie naar het Westen gedirigeerd worden. In Korea had men gezien hoe machtig een paar dozijn tanks waren en welke kracht de Russische tanks hebben. Hij drong aan- op verbetering van de anti-tankwapens. „Thans is er niets bestand tegen de geweldige op stelling pantservoertuigen, die men m geval van een oorlog zou mogen ver wachten". Volgens Reynaud had de Westelijke Unie 12 divisies. Dit is 12 tegen 80. Van deze twaalf zijn er minder dan twee gepantserd, tegen 25 tot 30 Rus sische pantserdivisies. Behalve het Sowjetleger is er nog het Poolse en het Tsjechoslowaakse, welke onder strikte Sowjetcontrole staan. Alleen dus op de niet te meten supe rioriteit van de Amerikaanse atoom wapens, meende Churchill dat een to tale oorlog niet voorhanden was en „mogelijk geheel voorkomen kan wor den". Op Churchills rede volgde een debat tussen hem en de minister van Defen sie, Shinwell. Deze zeide: „Voor zo ver het Westen betreft weten wij pre cies wat wij nodig hebben. Hij gaf toe, dat de huidige toestand van het Westelijke verdedigingsstelsel nog veel te wensen overlaat. Attlee, de Britse premier, zal Zon dagavond een toespraak houden tot de natie. De rede zal handelen over het Britse aandeel in de „verdediging te gen aggressie". Attlee zal een beroep doen op het publiek samen te werken „in de komende zware tyd". Naar aan leiding van de explosies in de haven van Portsmouth heeft Chuter Ede, de minister van Binnenlandse Zaken ver klaart „zorgvuldig te waken" tegen re- volutionnaire activiteit in het land. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd ds. R. H. van Apel doorn, predikant der Nederlands Her vormde Gemeente te Londen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1