Ambachtsschool begint nieuwe cursus met ruim vierhonderd leerlingen „Als het een Vijfdaagse was gingen w morgen weer op stap!" Veertien Glosters trokken over „Jan van Amstel" en „Pieter de Bitter" Woensdagmorgen in de haven De Bioscopen „Heerenveen" voetbalt Maandag over 'n week tegen HRC-WGW-combinatie Geslaagden ontvingen hun getuigschrift itreiking besloten met toneel-opvoering Volgende week geen basketbal-wedstrijden Uw vacantiekiekjes Werner Crone Een aangekondigd bezoek, daf toch als een verrassing kwam Op een bankje zonder radar-apparaat... Hoge Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten bij de aankomst TIVOLI „Jungle Jim" DE WITTE „In naam der wet" Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Op WGW-terrein aan Jan Vertaille weg Twee internationals onder de gasten Inwisseling vacantiebons IN HET KORT NIEUWEDIEP IN DE VIERDAAGSE Wisselbeker weer voor Mariniers uit Volkel Burgers en militairen hielden zich kranig Om vijf uur thuis ZATERDAG 29 JULI 1950 De leerlingen van de Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken kwamen gistermiddag samen in de Marinecantine aan de Buitenhaven, waar het cursus- Jaar met de gebruikelijke uitreiking der getuigschriften werd besloten. Van de 135 leeringen, die hun eindexamen hebben afgelegd, ontvingen er 118 hun ge tuigschrift. Minder gunstig waren de resultaten van het onderwijs in dc eerste klasse. Van de 189 jongens moeten er 62 blijven zitten. Slechts 68 procent van de leerlingen kon dus overgaan naar de tweede klasse. Wel een bewijs, dat vele ouders nog te gering denken over het onderwijs aan de ambachtsscholen en het beschouwen als een soort sluitpost op de begroting. En dat hangt wellicht weer samen met het hardnekkige verschil in waardering voor hoofd- en handen arbeid. U., Electriciën: L. Boendermaker, W. P. v. Overigens heeft het Ambachtsonder- wfls in Den Helder niet over belang stelling te klagen. Verleden jaar begon de cursus met een totaal aantal van 333 leerlingen. Voor de nieuwe cursus werden 206 aanmeldingen ontvangen, sodat de school het nieuwe cursusjaar sal ingaan met het ongekende leerlin genaantal van 408. Men behoeft niet te vragen, hoe met de ruimte moet wor den gewoekerd! Gelukkig kon het ge meentebestuur weer twee schoolloka len tijdelijk missen, zodat men zich op de Ambachtsschool voorlopig kan red den. De voorzitter van de Ambachtsschool vereniging, de heer J. N. E. Teune, noemde al deze cijfers in zijn toespraak, die hij aan de uitreiking der getuig schriften vooraf liet gaan. Hij vertelde ook, dat de 1'eerling-scheepmaker N. Hoogschagen uit Schagen met een ge middelde van 8,07 voor zijn examen was geslaagd. Dat was het school-record. Hij en de leerlingen Brands, Hoogmoed, Kaptein en Korver, die eveneens bij de „top-scorers" behoorden, kwamen in aanmerking voor een prijs. Een extra- prijs werd toegekend aan Klaas Breg- man, die onlangs een kind het leven heeft gered. De heer Teune deelde voorts mede, dat met de nieuwe cursus een top klasse voor automonteurs wordt open gesteld. Met de cursussen voor fijnbank werkers en bakkers hoopt men in Sep tember 1951 te kunnen beginnen. Na de uitreiking der getuigschriften heeft wethouder L. F. van Loo de ge slaagde leerlingen er op gewezen, dat het eerst nu voor hen gaat beginnen. Het leven wacht en vraagt niet alleen naar diploma's, maar ook naar werk lust en andere goede karaktereigen schappen. Tot besluit van de middag volgde de opvoering van een bijzonder aardig to neelstuk door enkele leraren. „Mis dadig vernuft" was een kolfje naar de hand van de honderden knapen in de zaal, die zaten te popelen van onge duld om de ontknoping te vernemen. Het stuk werd heel goed gespeeld en boeide van het begin tot het inderdaad verrassende einde. Zfl kregen het getuigschrift. Wij laten nu de namen volgen van de jongelui, die gistermiddag hun ge tuigschrift ontvingen: Metaalbewerken: J. W. Adriaansen, H. Baas, D. S. Bakker (Tex)., A. Brans, A. J. Breel, F. Cornielje, W. J. Dol, B. Druif (Tex.), C. J. Ellen (Tex.), P. C. van Es, A. J. v. d. Graaf, J. de Groot, W. J. de Haas, A. Hasselbach, P. v. h. Hert, J. Hoelandt, A. J. Huiberts (A. Paul) H. J. Hup, A. W. Jagel, K. Jo len, B. de Jong, P. E. v. d. Kamp, W. G. Karhof, H. A. de Zeeuw, A. Kiewiet, C. Koeten, R. Kok (Tex) P. Kooy, M. A. v. Kralingen, W. Kramer, A. de Lan ge, L. de Leeuw, T. J. Luidinga, D. Ma kelaar, K. Martijn, J. C. Mommaes, G. Mul (Wier.waard), J. Nieuwenhuizen (Wier.) A. M. v. Norren, J. Plaatsman, F. Prass, T. Rademaker, A. L. Riteco, A. Scholte, S. Seldenthuis. J. H. Slik (Wier), F. Smit, D. Sperling (Wier.), F F. Poelman, J. A. J. Spierenburg, H. J. D. Steyn, J. F. J. Visser, J. A Vries man (Call.), H. de Waard (Tex.), E. Walch, W. J. Wulffers, H. Boerma (Wier.), C. Boonstra (Wier.), P. J, ter Burg, D. Bijl, H. C. Dasbach, A. W. H. Groen, C. J. Kossen, G. Noorden (A. Paul), W. G. Schut, C. L. J. Slort, S. A. Stubbe (Wier.). Geen getuigschrift 9 leerlingen. Motorrijtuig- en rijwielherstellen: J. J Pennekamp (A. Paul.), T. Ruiten en P. de Wit (Tex.) Men deelt ons mede, dat in verband met de Fancy fair van HRC de basket bal-competitie een week verschoven moest worden. Gedurende de geheie volgende week zullen dus geen wed strijden worden gehouden, en evenmin kan er worden getraind. Bruinesse, K. Bijl, J. J. van Dam, J. Grande, J. de Haas (Tex.), C. Hoog moed (A.Paul), J. Kaper, P. Keyzer (Tex.), J. Kiesling, F. Koopmans (Wier.) K. Korver (Tex.), D. H. Ie Mair, J. Moes (Wier.), T. C. v. d. Plaat, A. Vonk (Tex.), M. Wieringa, G. Zijm (Tex.), B. J. de Graaf. Geen getuigschrift 4 leer lingen. Scheepmaker: J. Albers, K. Bakker (Tex.), A. Blok, J. K. Dorrestijn (Breez.) N. Hoogschagen (Schagen), L. J. Koop man. Geen getuigschrift 1 leerling. Timmeren: C. M. Bakker (Tex.), G. de Boer, M. Boon (Tex.), K. Bregman, C. Daalder (Tex.), L. Jagtenberg (Wier.meer), R. Janssen (A. Paul.), M. Kapitein, M. J. Kat (Wier.), S. J. Klein (Wier.), W. Mulder, Tj. Wigbout (Wier.) J Wisse, G. v. d. Woude (Wier.), W. Zijm (Tex.), H. M. de Graauw. Meubelmaker: G. de Boer, C. J. Hol lander, E. J. Vermeulen. Huls- en decoratieschilder: J. N. Buurman, N. P. A. Ridder, J. D. Schook (Wiering.w.), A. A. M. Schouten. Geen getuigschrift 3 leerlingen. Wie overgingen. Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd: Metaalbewerkers: C. Anchelon, W. Bais, F. Been, J. Bodenstaff, P. de Boer, A C. Bonnet (Tex.), G. Boogaard (Tex.) R. Bos, T. J. Bremer, H. Bruin, G. A. Buys (Tex.), P. B. Doornbos (Tex.), P. van Duin, M. Dijt, R. Engeltjes, P. J. Erasmus, W. Gerssen, C. Heethuis, J. Hengsdijk, IJ. Hoekstra D. v. Hoepen, A. v. d. Hoff, J. W. Kerssies, J. C. Ko- ger, B. J. Koopman, J. Krul, W. v. d. Kuyl, D. de Langen, H. W. Lunsen, H. K. Maagdelijn, A. Machgeels, W. Ma ters, J. P. Olivier, G. Oosterbeek, C. v. d. Paal, J. Polet, S. Post, L. G. v. d. Reep, J. v. d. Berg, J. Dekker, H. v. Dok, P. Kikkert (Tex.), J. v. d. Kooy, K. Kuiper, A. Gabboort, H. v. Mul- lem, A. v. Ooyen, K. J. Post (Wier.), A. N. C. Ran (Tex.), A. M. Smit (Tex.), W. G. de Vries, N. J. v. Rooy, W. Rui ten, E. Smit v. w.„ C. A. Smolders, C. J. Snoerwang, A. Stam, H. v. Sijp (Tex.), N. v. d. Vaart, B. Vink, W. J. Vonk, J. A. C. de Vries, H. de Vries en P. Zoon. Niet bevorderd 38 leerlingen. Scheepmakers: D. J. Bijlsma, A. B. Dreyer, W. F. v. Duivenbooden, A. Friskus, T. Hessels, T. v. d. Horst, C. D. Kramer, P. Schagen (Tex.) en H. H. Vissers. Niet bevorderd 5 leerlingen. Electriciëns: J. Bergen v. d. Grijp, J. tCall.), G. Dienaar, H. v. Eerden (W.). A. R. v. d. Heyden, P. F. Hollaar,, H. Jager, G. A. Keyser (Tex.), J. de Klerk, W. H. Kloosterman, W. Koele- wijn, J. Koopman, J. Lastdrager, A. D. v. Leeuwen, H. Loer (A. Paul.), A. Meyer, J. N. Parlevliet (Tex.), A. Provily, K. Swart, B. Troost (Tex.), W. J. Weidema en H. de Rooy. Niet bevorderd 3 leer lingen. Timmerlieden: J. v. Amersfoort, R. Boomstra, K. de Bruyn, R. Bijpost (Call.), G. Dienaar, H. v. Eerden, (Wier.) D. Haker (Tex.), J. N. v. Klink (Breez.) J. L. H. Legroe, J. Meringa, C. Mole naar (Tex.), W. Neidhöffer, R. Oost, C. R. Scheltus (Wier.), J. D. Schermer, A. Schrieken, H. Schrier (Wier.), E. T. Siecker, B. Sikkema (Wier.), W. Slik ker, B. Vlaming (Tex.), L. v. d. Wal, D. Westdorp (Tex.) en E. Wieringa. Niet bevorderd 9 leerlingen. Meubelmakers: M. Bontes, D. Bot, C. de Koning, H. J. M. Overmars, J. Smit (Wier.). Niet bevorderd 2 leer lingen. Huis- en decoratieschilders: H. G. Koopman en N. Wiering. Niet bevor derd 4 leerlingen. Nieuwe leerlingen. Toegelaten tot de le klasse werden: 99 leerlingen metaalbewerker, 27 leer lingen electriciën, 17 leerlingen scheep maker, 29 leerlingen timmerman, 12 leerlingen huis- en decoratieschilder en 8 leerlingen meubelmaker. Toegelaten tot de topklasse automon teurs (3-jarig) 11 leerlingen. laten verknoeien is zonde. U kunt ze niet meer over maken. Lut Uw film ONTWIKKELEN en AFDRUKKEN bij een serieus adres. Ga naar KONINGSTRAAT 29 Dan weet U, dat het goed is JJOE SNEL EEN AANVAL met straaljagers in zjjn werk kan gaan, werden we gistermorgen tegen half tien gewaar. Waarschijnlijk hebben niet veel stad genoten de formatie van veertien Gloster Meteors, die toen over Den Helder vloog, opgemerkt. De toestellen kwamen pijlsnel uit het wolkendek te voor schijn, namen een ruime bocht in Noordoostelijke richting en waren snel als de gedachte in het nevelige verschiet boven het Marsdiep verdwenen. Korter dan een minuut had het geloei der acht en twintig straalmotoren in onze oren ge klonken. En wij begrepen dat zestig seconden in de moderne oorlogvoering een lange tijd is. val met zulke straaljagers toch wel verrassend snel in zijn werk kan gaan. Het is waar, dat men in oorlogstijd over andere waarnemingsmiddelen be schikt dan een burger, die rustig op een bankje aan de Huisduinerweg zit. Ware het bittere ernst geweest, de ra dar zou de jagers reeds van verre heb ben ontdekt en het geloei der alarm sirenes zou die burger wel in zijn ge moedsrust hebben gestoord. Het meest waren wij door het snelle en verrassende van dit kortstondige bezoek getroffen, omdat wij van te voren op de hoogte waren gesteld. Om 9.20 uur zou een formatie straaljagers van de luchtbasis Twenthe op een oefenvlucht Den Helder passeren. Com mandant van de formatie was een stad genoot, de luitenant-vlieger Sj. Sjoerdsma. Wij waren belangstellend naar het bezoek van deze formatie uiterst snel le vliegtuigen, en omdat zij uit Zuide lijke richting zouden aanvliegen, zoch ten wij een gemakkelijk plaatsje op de bank bij de bocht in de Huisduiner weg. Om 9.20 uur was het nog volkomen rustig. Vredig lag de wereld onder 'n zonnige hemel, waarin ijle wolken door de Westenwind werden voortgedreven. Onwillekeurig luisterden we met een zekere spanning naar de vele gelui den in de natuur, maar het geronk van vliegtuigen vernamen we niet. Binnen een minuut. Tot om 9.27 plotseling een sonoor loeien uit de Zuidelijke hemel kwam. Het begon nauwelijks hoorbaar, maar zwol snel aan. Toen ontdekten we op eens de groep vliegtuigen, die op eni ge honderden meters hoogte uit het grijs van de wolken kwamen aanzet ten Veertien Gloster Meteor straalja gers in een volkomen symmetrische formatie dreunden over de stad, draai den een ruime bocht boven het Mars diep en verdwenen in de nevels. Het geluid der motoren nam af en werd tenslotte onhoorbaar. Om 9.28 uur was het weer even stil en vredig als een minuut tevoren. Wij realiseerden ons, dat een aan- J)E EERSTE TWEE der zes fregatten, die Nederland in het kader van het Noordatlantisch Pact zal ontvangen van de Ver. Staten, komen op Woensdag 2 Augustus in Nieuwediep aan. Het zjjn Hr. Ms. Jan van Amstel en Hr. Ms. Pieter de Bitter. De schepen zullen bjj aankomst met enig ceremonieel worden ontvangen. Hierbij zullen aanwezig zijn: de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking; de ambassadeur der Verenigde Staten, de heer S. Chapiii; de »taa 'secretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman; de Comman dant Zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Willinge en vele andere Ame rikaanse en Nederlandse autoriteiten. De marinierskapel van de Koninklijke Marine zal voor de muzikale omlijsting zorgen. Fireflies en Seafuries van de Marine Luchtvaart Dienst zullen boven onze stad demonstreren. Wanneer Johnny Weismuller op het witte doek verschijnt, kunnen we reke nen op een spannend beeldverhaal, waarin zich tegen een achtergrond van mooie natuuropnamen allerlei gebeur tenissen afspelen. Ditmaal speelt „Tar- zan" Weissmuller de rol van een dap pere oewoudbewoner, die helpt bij de organisatie van een wetenschappelijke expeditie. Daarbij moet meerdere ma len een beroep op zijn durf en manne lijke kracht worden gedaan, niet al leen omdat het gezelschap door aller lei gevaren wordt bedreigd, maar ook omdat de Amerikaan Edwards, die aan de expeditie deelneemt, niet bepaald te vertrouwen is. Diverse pakkende scènes zijn daarvan het gevolg: Jim stort in een afgrond, Jim voert een strijd op leven en dood met krokodil len en leeuwen, hij bevecht drommen zwartjes die met vergiftigde pijlen strijden en maakt ten slotte Edwards onschadelijk. Bij dat alles spelen de tamme kraai Caw Caw en het hondje Skipper een charmante rol. Virginia Grey en Lita Baron zorgen voor het vrouwelijk schoon in deze film. De Siciliaanse bandiet Guiliano, die onlangs werd geliquideerd, heeft sterk tot de verbeelding van velen gespro ken. Men zag in hem eerder de held de strijder voor een rechtvaardige zaak, dan een boef die het bloed van meer dan honderd mensen heeft laten vloeien. De berichten over die Guilia no hebben weer eens de aandacht ge vestigd op de merkwaardige moraal, die men in de Siciliaanse schuilhoeken kent. Er zijn nogal eens verschillen tussen de landswetten en de normen, die in de volksziel verankerd zijn. Het is niet te verwonderen, dat de Italia nen daarin stof hebben gezien voor de film. „In naam der wet" is daar een voorbeeld van. De jonge „naturalisti sche" filmkunst der Italianen heeft hierin een emotionele en geestdriftige uitbeelding willen geven van wat er gebeurt, als lang opgekropte spannin gen tot ontlading komen. Het wordt voor de nuchtere Europeaan 'n vreemd geheel, dat wel boeit, maar toch als iets onwezenlijks wordt ervaren. Deze film vertelt de geschiedenis van een jonge rechter, die in conflict komt met de bevolking van de streek, waar hij is benoemd. Die bevolking heeft haar eigen wetten en maakt hem bijna'het leven onmogelijk. Toch zegeviert ten laatste het recht. 34 Ja zoals ik jullie al zei", ver- dat is niets voor jullie jongens. Gaan dl brigadier is Frederik de Wolf jullie maar gauw naar je mandje". En de enige rover, die "op het ogenblik ons met deze warden laat de brigadier bos onveilig maakt. Maar ik heb nog hen uit. Nu Pim, Pam en Pom volgen nooit gehoord, dat hij op stofzuigers maar al te graag de raad van de briga. belust was. Nee, dit heerschap heeft 't dier op. Ze zijn op van de slaap. „Mis- vooral op kuikens en eieren voorzien, schien dat we morgen toch wel een, Heel Kippendorp is al sinds weken in naar Kippendorp konden gaan roept rep en roer. Elke nacht worden er Pim geeuwend, maar Pom en Pam ho- eieren en kuikens gestolen. Maar ach.... ren hem al niet eens meer. Ze slapen! RK MIDDENSTANDSEXAMENS. Te Alkmaar zijn geslaagd voor het RK Middenstandsexamen de heren M. van Horik en C. Goes te Den Helder, M. Grim en L. Jansen te Hippolytus- hoef, Th. J. Hoogenbosch te Texel, D. I. Huizinga te Wieringen, De reeds eerder in onze kolommen aangekondigde vacantle-trip van het kampioenselftal van „Heerenveen" zal, naar thans in overleg met de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Den Helder" is vastgesteld, worden gehouden van Zaterdag 5 Augustus tot en met Zondag 12 Augustus. Op Maandagavond 7 Au- eustus wordt op het WGW-terrein aan de Jan Verfallleweg een voetbalwedstrijd gespeeld tegen een sterke HRC-WGW-combinatie. Het ongetwijfeld zeer tal- rijke publiek zal dan de beide internationals Abe Lenstra en Gerbe Hofma In actie kunnen zien. aan de Jan Verfailleweg. De accommo- datie hiervan is echter belangrijk ver beterd, zodat toch vele voetballiefheb bers de wedstrijd kunnen bijwonen. De leden van HRC, WGW en de VVV ontvangen bericht, waar en wanneer zij de voor hen bestemde reductiekaar. ten kunnen afhalen. De overige toe gangsbewijzen, die een gulden per stuk kosten, zijn reeds in voorverkoop ver- krijgbaar bij de heer Van Loo, sigaren magazijn K XVIII, Keizerstraat. De voetbalverenigingen, evenals de VW's, in de omliggende plaatsen, kun nen kaarten aanvragen bij de VW Den Helder, ark „De Vraagbaak", Lood,, gracht, Den Helder. Het telefoonnum mer is K 2230—3597. Na het spelen van een wedstrijd te Hoorn arriveert het gezelschap, dat uit een twintigtal personen zal bestaan, op Zaterdagavond 5 Aug. in Den Helder, waar men in het hotel „Het Wapen van Den Helder" aan de Spoorgracht zal logeren tot Woensdagmorgen 9 Aug. Op Maandagavond 7 Augustus om kwart vóór zeven vangt op het WGW- terrein de wedstrijd aan tussen Heeren veen en een sterke HRCWGW-combi- natie. In de Helderse ploeg zullen negen spelers van HRC 1 uitkomen. De beide andere plaatsen in het elftal zullen worden ingenomen door twee promi nente WGW-spelers, en wel J. van Wees en W. Ramler. De definitieve op stelling zal tijdig worden bekend ge maakt. Heerenveen komt uit ln de volgende opstelling: Doel: T. Veenstra; achter: G. Hartkamp en S. van der Laan; mid den: J. Bosscha, Jac. de Jong en P. Bruinsma; voor: W. Molenaar, H. Jonk man, M. Brandsma, A. Lenstra en G. Hofma. Voor deze wedstrijd was geen ander terrein beschikbaar dan het WGW-veld De correspondent van het Vacantie- fonds voor de Bouwvakken bericht ons, dat er een abuis geslopen is in een deze week geplaatste bekendmaking betreffende het uitbetalen van de va cantiebons. De daarin genoemde datum van 1 Augustus is. niet juist en had 3 Augustus moet zijn. De betrokkenen kunnen zich dus op Donderdagavond 3 Augustus van zeven tot negen uur vervoegen in de bovenzaal van café Sanderse, Koningsplein. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen dr. J. B. Proost, Zuidstraat 13,t elefoon 2030 en P. Schoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108, De Zondagsdienst voor apotheken wordt t/m Vrijdagavond waargenomen door de heer F. Bijl, Sluisdijkstraat 135, telefoon 2303; na zes uur Soembastraat 44, telefoon 3556. MULO-EXAMENS. Te Alkmaar zijn geslaagd voor het Mulo-diploma A onze stadgenoten C A. Pieters, W. I. vd Heuvel, R. P. Put- ters, C. D. Smit en K. P. Pala, voorts J. I Rosmalen en G. C. Hollander te Anna Paulowna; A. Schaafsma te Wie- ringen; K. Koetsier, G. C. M. Keyser en M. Keyser te Den Burg; M. C. Keyser te Eierland; M. de Haan, A. I. Dam en N. A. Poppen te Hippolytus- hoef. Gisteren zijn voor het A-examen ge slaagd: C. M. Bekebrede en L. Schadel, Den Helder, A. de Jong, Den Hoorn, T. A. Bays, D. Bakker en A. C. Reij, Den Burg en F. J. T. Pruim, Breezand. (Van onze speciale verslaggever) JJAT NIJMEGEN heeft duizenden wandelaars weer vier prachtige dagen bereid. Van heinde en verre waren zij gekomen om de Keizer Karelstad te ver overen. Om in vier dagen te tonen wat zij in hun benen hadden. Te zorgen, dat zij het parcours van de laatste dag konden afleggen met grote bossen gladiolen in de armen, toegewuifd door duizenden en nog eens duizenden toeschouwers, Njjmegenaars, Rotterdammers, Purmerenders, Doesburgers, Amersfoorters, Am sterdammers, Nieuwediepers.Ja, ook een aantal Nieuwediepers heeft weer meegedaan aan de Vierdaagse. En met ere! Gisteren, in een drukkend warm Nijmegen, waar het stof van de straten zich naarstig een weg zocht speciaal in ogen en neus, hebben wij hen bewonderend gadegeslagen. Van de deelnemende Helderse burgers viel alleen, hoe dat kwam schreven wij gisteren al, de heer Liicker uit. De anderen kwamen monter op de Wedren aan. riniers J. A. Eerligh), Gymnastiek- en Sportschool (le luit. der mar. A. J. Romijn), Gilze-Rijen (luit. vlg. A. J. de Bruijn), M.K.D.G. (luit. ter zee 1 J. H. van de Wall), W.S.A.D. (luit ter zee 2 J. W. Hummel), T.O.K.M. (luit. ter zee 2 P. van Noort), V.B.S. (luit. ter zee 3 J. v. d. Wiele), W.S.W.D. (luit. ter zee 1 T. Brunsting), W.S.W.D. (luit. ter zee 3 P. J. Hubregtse), M.O.C.V. (luit. ter zee 3 B. F. Jürgens), D.K.M.R. (kapt. der mar. G. P. Giesberts), Val kenburg (ltz. Metselaar), le Squadron (Adelborst 1 A. Hendriks), Volkel (kapt. ter zee J. P. van Ooyen), M.O. K.H. (luit. ter zee 2 C. A. de Neef), Marva (marva-officier Cortenraad). Zowel de marinemannen als de bur gers hebben uitstekend gelopen. Voor de verenigingen „De Jutter", „De Zil vermeeuw" en „De Duinkanters" was het een verrassing toen de tippelaars in de buurt van Malden plotseling te genover familieleden en kennissen uit de Jutterstad werden geplaatst. Van zelfsprekend gaf dat reden tot grote vreugde. De drie individuele lopers uit Den Helder, opa Jutte, J. Amiabel en A. Geervliet, behoorden tot de eersten die bij de finish aankwamen. Het zag En wat dan te zeggen van de Ko ninklijke Marine? Vijfhonderd en ze ven en zestig officieren, Jannen, mari niers en marva's verschenen op de eer ste dag aan de start. Gisteren verna men w|j dat van dat respectabele aan tal lopers slechts een drietal was uit gevallen, onder wie de leider van de Torpedo-Ateliergroep, luitenant ter zee der 2de klasse P. W. Pieterse. Het speet ons erg voor deze kranige tip pelaar, die door een blessure genood zaakt werd de strijd te staken. Hieruit blijkt wel, dat men zich daar in Nijmegen niet gauw liet kennen. Mocht men daaraan soms nog twijfe len, dan hebben wij hier nog wat be wijsmateriaal. Gistermiddag om twaalf uur had de eerste luitenant der mari niers De Graaf nog meer dan negen en dertig graden koorts. Niettemin volbracht hij de monstertocht. De bijna zeshonderd leden van de Marine liepen in onderstaande detache menten: Mariniers Doorn (onder lei ding van de tweede luitenant der ma- De Helderse deelnemers aan de Vierdaagse worden vanmiddag met de trein van 17.03 in Nieu wediep terug verwacht. Natuur lijk zullen daar velen gereed staan 0m voor een officieuze, maar daarom niet minder feeste lijke ontvangst te zorgen. Een meer officiële ontvangst wordt de wan delaars door de gezamenlijke ■wandelsportverenigingen bereid in „Centraal" aan de Koningstraat. Deze begroetingssamenkomst be gint om kwart over vijf. er zwart van de mensen, die de bin nenkomenden hartelijk toejuichten en het applaudiseren maar niet moe wer den. Om ongeveer half vier kwamen de Duinkanters binnen. Zij stapten er nog lustig op los en het was de krani ge dames en heren niet aan te zien dat zij zo'n grote afstand achter de rug hadden. 6 Geen enkel blaartje! Vol trots toonde de leider van deze vereniging, de heer Huisman, ons ziin voeten die inderdaad geen enkel blaar tje vertoonden. „Ik ben erg tevreden" vertelde de heer Huisman ons, „ik heb' nu het zilveren kruis gehaald, en ik Sar""08 b6ter g6l0Pen dan verIeden De andere leden van het wakkere lage" al lang uit midden op het grote veld, waar de deelnemers zich moesten afmelden, de Wedren De limonade werd met volle teugen ge smaakt. ge De Jutters, onder leiding van de eer Does, kwamen zowat een half uur later op de wedrer. aan. Ook hier allen vol goede moed: even opknappeneen "Ur je uUrusten en dan konden zij er weer tegen, verklaarden zij. De heer Willemsen van deze vereniging gaat thans van de Nieuwediepers aan de top met dertien Vierdaagsen in de schoe nen. Om half zes stevenden de dames en heren van De Zilvermeeuw de laatste hoek om. Evenals alle anderen goed in de bloemen en met glunderende ge zichten. De kleine voorzitter Himper» had na 't sein „Ingerukt mars" heel wat handen te drukken en ook de leider, de heer Van Gent, moest tal van feli citaties in ontvangst nemen. En er werd flink gezoend ook, bij alle vreug de! Desnoods morgen weer.» Het dappere viertal van de politie, de heren Van der Meulen, Beers, Aber- son en Van de Wende, had aansluiting gezocht bij de groep van voorzitter Himpers. Wij moesten alle vier de pa ren handen langdurig schudden, want da politiemannen, van wie alleen Aberson al eens in Nijmegen was, waren wat trots op hun prestatie. De eerste dag was de moeilijkste geweest, bekenden zij. Maar later ging het wel. „Als het een Vijfdaagse was", deed Beers moe dig, „dan stonden we morgen zo weer aan de start". Wij hebben bij die aankomst op de Wedren tal van militaire ploegen zie8 marcheren. De Marine behoorde tot de uitblinkers. Stram in de houding, keu rig gelijk lopend achter de Mariniers- kapel, onder leiding van kapitein de mariniers G Nieuwland, maakten een uitstekende indruk. Wisselbeker voor Volk®1 Evenals verleden jaar legde de afda ling mariniers Volkel beslag op wisselbeker die werd beschikbaar 8® steld door minister Schokking. v Marva's kregen voor hun goede Pr® tatie een eervolle vermelding. Gefl raal-majoor M. R. de Bruijne, comman dant van het Korps Mariniers, comP»1' menteerde de Marine-mensen ten slo voor bun uitstekende volhouden in de zware tocht. Wij vermoeden dat militairen en W' gers gisteravond in Nijmegen de b o roetjes flink lebben buiten gezet na succesvolle marsen. Wie zou ze ong Jtik geven? Na vier dagen stug tippe'e' een verzetje op zijn plaats!

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2