CULTUREEL NIEUWS U De wildernis van Columbia is wonderschoon Het Westen (onder leiding der V.S.) gaat tempo van bewapeningswedloop versnellen VIJF MENSEN GINGEN NAAR CANADA (24) Dirk en ik onderhouden locomotieven vader is tevree met zijn farm en We worden gekweld door de muggen Strandgeneugten Bertha 's vader berust niet Voorbereidingen voor een groot gebeuren Paraatheid van Rusland overtreft alles Amerika op kleine oorlogsvoei Heeft Stalin dit gewild? GEERVLIET Onze Dam rubriek Noordkoreanen hebben gemotoriseerd kanon ZATERDAG 29 JULI 1950 BEAVERMOUTH, Juli 1950. JTEN DOORDRINGEND GELUID van stromend water vervult de lucht. Voor een poosje overstemt het zelfs het intense gegons van de milllarden muggen, die je het leven hier bijna ondragelijk maken. Wij, Dirk en ik, zitten nu beiden in Beavermouth, een nederzetting langs de spoorlijn op nog geen honderd meter van de Columbia af. Het Is hier erg eenzaam; wegen lopen hier niet; de spoorlijn is de enige verbinding met de „beschaafde" wereld. Hier zijn niets dan bergen en sneeuw, bossen en water en wild, groot en klein, van beren en herten tot muggen toe. VANUIT onze, door Dirk gebouwde, „shed" zie ik het grijze water van de Columbia voorbij snellen. De zwaar beboste berghellingen rijzen steil op uit 't water, om hoog in de lucht in witte wolkensluiers te verdwijnen. Een grote zwart® kraai krast vanuit een reus achtige blauwe den; links aan de rand van het bos, verschijnt met kleine tus senpozen een groot moederhert op de open grasplek; van het kalf zie ik alleen maar 't kopje als 't diertje in uit bundige vreugde allerlei dwaze spron gen maakt. Maar telkens richt zich het moederdier op; de lichtbruine kop met de grote oren steekt duidelijk af tegen het donkere dennenbos. Ze is schijn baar zenuwachtig; als uit steen gehou wen blijft ze soms staan, stampt met haar lange dunne voorpoot op de grond en 't volgende moment zijn beiden achter 't lage groen verdwenen. Even later klettert een zware regen bui op 't dak, loodrecht valt 't water naar beneden op 't lange harde gras, op de talrijke margrieten en rode kla verbloemen. Bij duizenden zwermen de „mosquitoes" (muggen) voor *t gaas; binnen 't gaas maken ze ons bijna gek; als rode bloeddruppels, letterlijk, vallen ze voor je neer en zien we enthousiaste lingen die zich weer storten op je ge- testerde armen en gezicht. Dirk ligt nu te slapen. Hij heeft nu de nacht-„shift" van 12 uur 's nachts tot 8 uur 's morgens; ik ben in de „afternoon" van 4 uur 's middags tot twaalf uur 's nachts. Ons werk is het nalopen van vijf locomotieven. Ze moeten dag en nacht gereed staan voor het duwen van de naar het Westen gaande treinen, t Werk is niet zwaar, je bent eigen baas en hebt ook alleen de verant woording voor de machines; dit geeft ten minste een beetje kleur aan de zaak. Dirk voelt zich vrij goed thuis tus sen al dat lawaai, dat gezucht en ge puf, die hitte, stoom en smook en ik heb aan hem een goede leermeester. Want je bent op je zelf aangewezen als je in de nacht op een moeilijkheid stuit. Een pomp of injector welke niet werkt, de „steamheat" welke je niet boven de 25 pond kunt krijgen en ga zo maar door. Het geeft me een zeker genoegen de zaak zo perfect mogelijk onder con. tróle te houden. Geen bulderende vei ligheidskleppen en toch voldoende stoom; een regelmatig vuur helder met toch niet teveel „blower" welke 't hard aan water' maakt. Maar ik werk eigen lijk maar aan de oppervlakte, ik draai een valve, zonder te weten wat er nu eigenlijk gebeurt, alleen 't resultaat weet ik, doordat Dirk 't me verteld heeft. Nee, t gaat mij niet zo goed af als Dirk, die van machines en motoren houdt; mijn enige voldoening is het Lied van de week Men kan van het strand genieten Op zo meen'gerlei manier, Deze heeft in zonnebaden, Gene vn de zee plezier. Ik voor mij nu vond het reuze Om eens even rond te neuzen Zomaar tussen het publiek, Van gewoon tot excentriek. 'k Zag een alleraardigst schouwspel Van costuumpjes velerlei, Allerliefste jongemeisjes, Vrolijk, fleurig, vlot en vrij. 'k Zag ze langs de duinen dart'len, En diep in de golven spart'len, Zéémeerminnen oP mijn eer! Maar ik zag nog veel, véél meer. 'k Zag een man het strand langs [zeulen Met een schaar van krijsend kroost En een vrouw die liep te kijven Mij óók zo'n vacantie, proost! 'k Zag skeletten en balonnen In een badpak liggen zonnen, Voor zover men op die dag 't Schaarse zonnetje dan zag. Doch al mocht de zon dan zoek zijn. Zonnebrillen zag ik zat, Waardoor menig badgast wel een Donk're kijk op 't leven had. 'k Zag een bader, die gebaad had En het met de kou te kwaad had, Blauw als potlood was zijn huid Tsja, je bent maar eenmaal uit... 'k Zag de mensen ijsjes eten Met een ijzelijk gezicht, Languit liggend lolly's likken, Heerlijk, met de ogen dicht. 'k Zag de kleuters stoeien. draver- En de vaders kuilen graven En een rijmer in het zand, Stof vergdrend voor de krant. JABSON ordelijk overdragen aan hem als hij 't werk overneemt. Hij klimt zo zelfver zekerd de „cabs" in en controleert en werkt geïnteresseerd. Ik ga me dan maar gauw wassen en loop naar huis, de duisternis van de wildernis in en ik vraag me af waarom hij die hut zo'n eind weg heeft gezet. Geen hand voor de ogen kun je zien en je ziet je mogelijke tegenligger op geen armlengte in de nachtelijke scha duwen van het bos. Maar enfin, alweer een dag om. 't Is kwart vóór één als ik in bed kruip, een handdoek om m'n hoofd gewikkeld voor de muggen. Nog vóór ik in slaap val hoor ik een „safetyvalve" gieren, Dirk bouwt de stoom op van de 5903 voor de „stock"-train. Muggen, muggen. De muggen wekken me de volgende morgen, alles jeukt en doet pijn. 't Is al over achten en Dirk komt juist aange hold, 'n overhemd over z'n hoofd, zodat alleen ogen en neus te zien zijn; een wolk van muggen zwermt om hem heen. De nieuwe dag is prachtig. Aan alle zijden strekken zich de groene bossen uit, eindeloze wouden van naaldbomm, een onbeperkt domein voor het vele wild. Het water van de Columbia raast voorbij, het grijs-gele water kolkt en ruist langs z'n eenzame oevers. Vanuit het Zuid-Westen stort zich de Baaver- rivier met geweldige kracht in de Co lumbia. En alles is even woest en wild en groots in dit zo dun bevolkte land. De rotsen vernauwen op sommige plaatsen de Beaver-rivier tot op enkele meters, het resultaat maakt een beang stigende indruk op de toeschouwer die zich verloren voelt in een waanzinnige krachtverspilling van water, storm en donder, temidden van gigantische rot sen en hoge, strakke naaldbomen. Het, in millioenen vonken brekende, zon licht, geeft 't schouwspel de „finishing touch". Mijlen en mijlen gaat dit zo door, begrip van ruimte ontgaat je. Dit is onbegrensde pracht, bruut als de ge weldige kracht van het neer-stortende water en teer als de purperen bloemp jes, waarboven als paradijsachtige we zens de vlinders vliegen. Vader is tevreden. Vandaag kregen we een brief van thuis. Het is een soort „communiqué" van vader; uit elke regel blijkt z'n te vredenheid over de gang van zaken. „Er staat al een 15 a 16000 kilo hooi aan de klamp, moet de dijk nog maaien en kan dan direct weer van voren af aan beginnen. Ik heb met Gert nog aan 't huis bezig geweest, de aardappels staan goed, moeder heeft met de „mei den" de hele tuin schoon gemaakt, nou 't beste jongens. O ja, First staat 4,2 in vet, merakel beste koe. Dag. Je Vader". De Middag is gauw voorbij. We eten erwten uit blik en hoewel Dirk voor een keer het zout in de aardappelen heeft vergeten, is het maal toch goed. Langzaam zakt de zon achter de ber gen, de schaduwen donkeren en ge leidelijk dalen zij af langs de hellingen en vervullen het dal. Maar dan ver schijnt een nieuw wonder aan de Noor delijke hemel. In een zuivere cirkel straalt een wit, bleek licht over Co lumbia. Aan de rand bewegen zich lange uitlopers, van West naar Oost. Vlug achter elkaar vallen een paar sterren, een lange lichtende lijn achter latend. Naar aanleiding van het arrest van het hof van appel te Singapore, waar bij is beslist dat de 13-jarige Bertha Hertog bij haar Maleise pleegmoeder Aminah mag blijven, heeft het ANP zich gewend tot de vader van Bertha. Deze bleek zeer onthutst over de uit spraak en vroeg zich af hoe het moge lijk is, dat een officiële rechtspraak een kind aan de rechtmatige ouders ont houdt. Aminah heeft, aldus de heer Hertog, geen enkel recht op het kind. Aminah heeft het op onrechtmatige wijze onder zich gehouden. De heer Hertog zal niet in deze uitspraak berusten. Hij denkt er over de bemiddeling van de regering in te roepen. Van 1 tot 10 Augustus wordt te Ommen ter gelegenheid van het veertig-jarig jubileum der pad vindersbeweging een groot natio naal kamp gehouden, waar behal ve 7000 leden van „De Nederland se Padvinders" en de „Katholieke Verkenners", ook padvinders uit Frankrijk, Engeland, Schotland, Denemarken en Duitsland aanwe zig zullen zijn. Reeds enige weken zijn ruim 200 voortrekkers hard be zig om het kamp op 1 Augustus piekfijn in orde te hebben. Er is een openluchttheater met 8000 zit plaatsen gebouwd, een tentoonstel ling wordt er ingericht en ook voor een hospitaal met 30 bedden is ge zorgd. Om voldoende water te hebben zijn er bovendien niet min der dan 80 pompen geslagen. Het hoogtepunt van het kamp zal het bezoek van H.M. Juliana op 2 Au gustus vormen. Links op deze foto zijn voortrekkers bezig met de bouw van de kampingang. In het midden werkt een padvinder met krachtsinspanning aan de grote to tempaal, die midden in het kamp zal worden opgesteld. Rechts een voortrekker, die één der borden schildert, met een tekst waarvan de betekenis voor buitenstaanders enigszins duister is, maar die door de padvinders heel goed wordt be grepen en gewaardeerd. P)E INHOUD van de drie jaar geleden in een grot bij de Dode Zee ontdekte leder- en papyrusrollen, die daar, naar men aanneemt, minstens twintig eeuwen lang gelegen moeten hebben en die oud- Hebreeuwse tekst bleken te bevatten, wordt thans in de Ver. Staten gepubli ceerd. Het reeds verschenen eerste deel omvat het gehele boek Jesaja en de commentaar van Habakuk. Volgens de Fransman André Dupont Somer, die deze werken heeft bestudeerd, verschaft de commentaar zeer waardevolle inlich tingen over de politieke en religieuze gebeurtenissen in Habakuks tijd, met name over de geschiedenis van Israël in de twintig jaren na de verovering van Jeruzalem in het jaar 63. In een grot bij Agnano in de buurt van Pisa heeft een wetenschappelijke expeditie de overblijfselen gevonden van een man uit het stenen tijdperk, dat 15000 jaar achter ons ligt. Ook vond de expeditie een 10.000 jaar oude sche del van een volwassen holbewoner. De schedel had een gat in het midden. In de grot werden in totaal de overblijf selen van 20 volwassenen en 20 kinde ren gevonden, die minstens 4500 jaar geleden moeten hebben geleefd. Voorts werden opgegraven een stenen speer en pijlspitsen, benevens beenderen van rendieren en een vaas waarop tekenin gen waren gekrast. Men'meent dat nog meer belangrijke vondsten zullen wor den gedaan. Ook in ons land deed men dezer da gen een merkwaardige vondst. Bij de afbraak van een oude boerderij bij Dongen werden ingemetseld in de schoorsteen op de zolder ruim 250 zil verstukken uit een periode van 1650 1794 gevonden. Waarschijnlijk werden deze verborgen voor het Franse leger, dat hier in 1794 overwinterde toen het werd tegengehouden voor de Maaslinie. Behalve procinciale guldens werden er ook schellingen aangetroffen uit West- Friesland. Enkele munten zijn aange kocht door het Kon. Prentenkabinet te Den Haag. TN HET HAAGSE Gemeentemuseum is de tentoonstelling over het Neder landse Boek van 1300 tot 1800 geopend. De opzet van deze expositie is, om het boek te tonen als product van de kunst nijverheid, waarbij het visuele element een grote rol speelt. Er is een afdeling oud-Nederlandse miniaturen, een afde ling incunabelen en post-incunabelen, een derde afdeling over boekdrukkunst (Van onze diplomatieke medewerker). QE VERENIGDE STATEN hebben nu gelukkig een dikke streep ge zet onder hun rampzalige politiek, die begon in de dagen, dat iedere Amerikaan „Bring the boys home" riep en vrijwel geen Amerikaanse staats man de moed vond, op de schone woorden over Amerika's leidende positie in de wereld (die de V.S. inderdaad is toegevallen) de nodige daden te laten volgen. Deze politiek, die zich kenmerkte door een groeiend aantal Ameri kaanse verbintenissen in alle delen van de wereld aan de ene zijde en een afbraak van de militaire middelen, die toch juist nodig waren om deze ver bintenissen te kunnen nakomen, ruïneerde de zenuwen van de vorige minister van Defensie, James V. Forrestal, en dreef hem tot zelfmoord. Zijn opvol ger, de thans nog in functie zijnde Louis Johnson, hanteerde het rode pot lood met minder gewetensbezwaren. Nog in het vorige jaar, dus in het heetst van de koude oorlog, bracht hjj twee van de twaalf legerdivisies, die Amerika „rijk" was, om zeep, verminderde hij de gevechtskracht van de vloot met dertig procent (waardoor de Middellandse Zee buiten het defensie- bereik van de Amerikaanse marine kwam te liggen!) en torpedeerde hjj het door alle deskundigen als nodig beschouwde programma tot uitbreiding van de luchtmacht tot 70 groepen. Voor deze verzuimen uit het verleden is thans door president Truman de eerste rekening aan het Congres aangeboden. De president is daarbij met veel moed en verstand te werk gegaan. Naar ik verneem, heeft een deel van zijn raadgevers gemeend, hem een voorzichtige politiek „van stapje na stapje" te moeten adviseren, maar voor deze lieden, die schijnbaar nog steeds niet bgrjjpen, wat er voor Ame- rika en de gehele vrije wereld op het spel staat, heeft de president het oor doof gehouden. Zonder er doekjes om te winden heeft hij de kosten opgesomd, welke de Amerikanen voor het herstel van hun militaire kracht moeten betalen. Toch kan de door hem gevraagde som van iets meer dan 10 milliard ten hoogste een eerste afbetaling zijn up de rekening, die de Amerikanen in to taal aangeboden zullen krijgen. ï)e voor de vloot bestemde 2,6 milliard dollar is waarschijnlijk juist groot ge noeg, om de door Johnson aangerich te schade te herstellen. Verder zalmen op maritiem gebied niet behoeven te gaan, vooropgesteld, dat voldoende aandacht wordt besteed aan de ont wikkeling van een verdedigings-appa- raat tegen een duikbootoffensief. Vol gens betrouwbare schattingen bezitten de Sowjets ten minste een vloot van 300 duikboten dat wil zeggen een wapen, dat zes maal zo sterk is als dat, waarmede de Duitsers in het begin van Wereldoorlog nr. II de geallieerden bijna van de wereldzeeën verdreven. Boven water is de Amerikaanse macht echter veel groter dan die der Russen Aan de behoeften aangepast schijnt ook de som van 4,5 milliard, die voor de versterking van de luchtmacht is uitgetrokken Daarmede zal het moge lijk zijn een flinke stap te doen naar de vorming van de nodig geoordeelde zeventig gevechtsgroepen. Klein daartegenover is de som van 3 milliard dollar voor de uitbreiding en versterking van het leger. Hierbij moet men bedenken dat al het gepraat over de magische nieuwe wapens welke de tank en de infanterist over bodig zouden maken, onder indruk van de Koreaanse ervaringen geheel tot zwijgen Is gebracht. Ongetwijfeld is het bedrag toerei kend om de twee divisies, die aan de bezuinigingsmanie van Johnson ten of fer zijn gevallen, weer op de been te brengen en de. bestaande tien divisies (5 in het Verre Oosten, 4 in Amerika en 1 in Europa) van de nodige tanden te voorzien. Maar zelfs wanneer dat gebeurd is, zal Amerika nog slechts 12 divisies bezitten, tegenover de Russen 175. Tot een nieuwe uitbreiding van het leger zal daarom in de nabije toe komst zeker besloten moeten worden, waarvoor nieuwe sommen nodig zul len zijn. Bovendien zal de productie van nieuwe tanks en de zwaardere pantsering van de huidige „bordpapie ren" exemplaren, zoals de Amerikanen met wat al te veel overdrijving zeg gen, kapitalen verslinden. Europa moet geholpen worden. Verder zal het op korte termijn no dig zijn, de militaire hulp aan de Westeuropese landen te verhogen, wil men het Atlantisch defensie-apparaat, het fundament van de Westerse weer stand tegen het communisme, nu ein delijk eens tot een werkelijkheid ma ken. West-Europa bezit op het ogen blik 15 divisies, maar daarvan zijn er slechts een of twee modern uitgerust Voor een doeltreffende verdediging zijn er echter minstens 30 en mis schien zelfs wel 40 of 50 divisies aan deze zijde van de Elbe-linie nodig. In Londen heeft het nieuwe permanente orgaan van het Atlantische Pact, het zogenaamde „koude-oorlogskabinet' deze week juist het probleem der fi nanciering in behandeling gehad. De vertegenwoordigers der Westeuropese landen hebben toen aangedrongen op een aanzienlijke uitbreiding der Ame rikaanse militaire hulp. Spofford, ie gedelegeerde der V. S., heeft daarop in zeer geruststellende termen geant woord, ook al heeft hij duidelijk ge maakt, dat West-Europa eveneens of fers zal moeten brengen. Nieuwe milliarden IN IEDER GEVAL staat het vast, dat president Truman binnenkort het Congres om een bedrag van nog eens 4 tot 5 milliard dollar zal moeten vra gen. In financiële moeilijkheden zullen de Amerikanen daardoor zeker niet geraken. De defensiebegroting der V. S. bedraagt met inbegrip van de thans gevraagde 10 milliard nog geen 24 milliard dollar. Dat is nog geen 10 procent van het nationale inkomen. De Russen besteden aan hun strijd krachten reeds sinds het einde van da oorlog 13 procent van hun nationale inkomen. Intussen kan men zeggen, dat de Verenigde Staten nu op een kleine oorlogsvoet staan. Zowel materieel als moreel hebben zij zich gemobiliseerd tegen agressie, niet slechts in Korea, maar overal daar, waar deze zich in de toekomst nog mocht voordoen. Men kan nauwelijks aannemen, dat Stalin dit doel voor ogen had, toen hij de Noordkoreanen bewoog, over de 38ste breedtegraad op te rukken. Niet veel reden voor angst. Natuurlijk kan het zijn, dat de Sow jets wetende dat de Westerse wereld thans in snel tempo haar achterstand in gewapende kracht zal inlopen, tot het uitlokken van een wereldomvat tende beslissing besluiten. De vrees, dat dit zal gebeuren, is ook in ons land betrekkelijk groot. Bijzonder goed ge fundeerd schijnt deze angst echter niet te zijn. Het nemen van grote risico's is absoluut onrussisch. Zeker, in Korea is het tot een oor log gekomen,maar misschien dacht het Kremlin daar een gemakkelijk suc ces te kunnen boeken. Het was im mers een gebied, waarvan Amerika reeds een jaar geleden te kennen had gegeven, dat het er nauwelijks belang bij had. En dan is er nog een belang rijke factor, die tegen een algemene oorlog pleit: De energievoorziening van Amerika is vijf maal zo groot als die van Rusland. Dat zegt zo het aen en ander over het enorme verschil in industriële capaciteit. De Russen ken nen deze verhouding en zij hebben er ontzag voor. Ook hoort er weer bij met een modern hoortoestel -van Keizersgracht 411 Amsterdam-C van 1540 taot 1800 en een vierde die de boekbanden omvat. De inzendingen, die een zeer grote waarde vertegenwoordi gen, zijn o.a. afkomstig uit het Konink lijk Huisarchief, de Kon. Bibliotheek en uit de Universiteitsbiblotheken van Amsterdam, Gent, Luik, Groningen, Leiden en Utrecht. Ook zijn er inzen dingen van de Kon. Bibliotheek uit Kopenhagen en uit de Staatsbibliotheek van Wenen. De tentoonstelling is om kleed met schilderijen en enige sculp- tures. Zij duurt tot 24 September. Een dergelijke verzameling is in ons land vrijwel nooit bijeengebracht. Hebreeuwseteksten - Mensen uit het Stenen Tijdperk - Westfriese schellingen Oude miniaturen - Wim Kan QP 1 AUGUSTUS gaat in de Kleine Comedie te Den Haag de Nederland se premiere van het nieuwe program ma van het gezelschap van Wim Kan onder de titel: ,A-B.C.-expres". In op dracht van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen schreef mevr. J. M. IJsel de Schepper-Becker een blijspel getiteld: „Die gewone men sen". Max Choiset schreef .Amphi- tryon", een moderne visie op een klas siek gegeven. Over de opvoering van deze toneelstukken door een der be roepsgezelschappen worden onderhan delingen gevoerd. De zanger Laurens Bogtman brengt opnieuw een bezoek aan de Unie van Zuid-Afrika. Hij heeft reeds concerten gegeven in Johannes- burg en Durban. Na het tournee keert hij weer via de Belgische Congo naar ons land terug. Ook in de Congo zal Bogtman weer concerteren. Dr. G. S. Nienaber, hoogleraar in het Nederlands aan de Natalse Universiteit, is naar Nederland vertrokken voor on derzoekingen op het gebied van de dia lecten. Het Spaanse ballet van José Greco zal half Augustus op doorreis van Scandinavië naar Zwitserland en kele voorstellingen geven in Hilversum en Scheveningen. Een jong Amerikaanse kuinstwnaar, Calvin Albert, heeft een nieuwe procédé gevonden voor het maken van beelden in metaal, zonder het gebruik van een mal. Het landgoed San Michele, dat de overleden dr. Axel Munthe aan de Zweedse staat heeft vermaakt, zal ge restaureerd worden. Het zal volgens de wil van de erflater dienen als re creatieoord voor geleerden, kunstenaars en schrijvers. Op het ogenblik wordt de beroemde villa op Capri met haaf col lecties dagelijks door honderden toe risten uit de gehele wereld bezocht PROBLEEM 90 (OPL.) Stand: Zwart 10 schijven op: 7, 8, 9, 13, 15, 17, 18, 21, 22 en 29. Wit 10 schijven op: 20, 24, 25, 31, 32, 33, 38, 39, 40, 42. Oplossing: 1. 40—34 (29 x 40), 2.39—34 (40x29); 3. 31—27 (22x31); 4. 32—27 (21x43); 5. 20—14 (29x47); 6. 14x1 47x20); 7. lx 19 met winnende eind stand. En nu nog even het volgende standje: Zwart 11 schijven op: 1, 9, 14, 19, 20, 22, 23, 26, 28, 29, 32. Wit 11 schijven op: 11, 25, 30, 31, 34, 85, 37, 40, 41, 42, 46. Wit speelt; 1. 30—24 (19x39); 2 40— 34 (29x40 of 39x30); 3 35x33 (28 x 39>; 4 37x10 (26x46); 5 25 x 3 (46 x 5); 6 48 —43 (39x37); 7 11—7 (1x12); 8 8x46! Ter oplossing voor ditmaal; PROBLEEM 91 VAN A. DE GRAAG 'Mi Zwart 8 schijven op: 8, 9, 16, 17, 20, 24, 30, 35. Wit 8 schijven op: 26, 27, 29, 32, 39, 44, 48, 50. Wit speelt en wint. De Noordkoreanen maken op grote schaal gebruik van de zogenaamde SU 76, een kanon met motor, dat veel ge lijkt op een trnk, doch veel kwetsbaar der is. Het voertuig is licht gepantserd en kan een tank buiten werking stel len. Het is gemakkelijk wendbaar en kan op de weg een snelheid van 40 km per uur bereiken en op het open terrein een snelheid van 16 km. Het stuk geschut kan zich 320 km verplaat sen zonder dat nieuwe brandstof opge nomen wordt en het kan een voorraad munitie voor 70 schoten vervoeren. DE STATUS VAN OOST-BERLIJN Dr. Reinhold Schwarz, de burgemees ter in Oost-Berlijn, heeft medegedeeld, dat de autoriteiten in de Oostelijke sector de vier-mogendheden-status van de stad wensen te handhaven en dat Oost-Berlijn niet zai deelnemen aan de verkiezingen, welke in October a.s. in de vijf provincies van de Sowjetrussi- sche zone gehouden zullen worden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5