Malik lijdt zijn tweede nederlaag Bert ha s vader bestrijdt de geldigheid van het huwelijk Voorbereidingen te Straatsburg Rode jeep reed Prins Bernhard door het Nationale kamp te Ommen Jazz-show met vijf orkesten: bijzondere première voor Alkmaar Woningnood in elf Europese landen Vader Hertogh naar Singapore Bewapende arbeidsdienst in West-Duitsland Vier troep schepen waren gedeeltelijk bezet Onderwijzerssalarissen worden herzien Twee millioen Yankees onder de wapenen Benoeming van de heer Lamping tot Hoge Commis saris verwacht „Van de Wadden tot het IJ" „Vredesbetoging" op Union Square te New York Zes arresiaiies Aggressie in Korea'' opent de agenda Amerikaans voorstel met grote meerderheid aangenomen WORDT CIULIANO GEWROKEN? Reeds drie doden 'sWerelds grootste ballon zal in Amsterdam starten Amerikaanse economische hulp blijft voortduren S.S.-man Knolle in Bremen gearresteerd Weer vervoer van pluimvee in Gelderland VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 Naar aanleiding van de voor de ouders verpletterende mededeling van het huwelijk van Bertha Hertogh uitte haar vader gisteren zijn grote veront waardiging over de gang van zaken, in het hijzonder over het feit, dat de ouders in deze aangelegenheid in het geheel niet z|jn gehoord. „Ons kind", zegt de heer Hertogh, is Katholiek gedoopt, is Christen, en zij kan niet zonder onze toestemming overgaan tot de Mohammedaanse gods dienst. Dit gedwongen huwelijk kan dus niet geldig zijn en wij kunnen het niet erkennen. Wij zullen blijven vech ten tot onze laatste snik toe om haar terug te krijgen". „U kunt nu ook zien"," verklaarde vader Hertogh nog, „hoe groot de ge hechtheid van Aminah voor Bertha was. Nauwelijks twee dagen heeft zij het kind terug, of zq doet het van de hand voor een dergelijk huwelijk". Naar w|j vernemen zou de vader van Bertha Hertogh het voornemen koes teren zo spoedig mogelijk per vlieg tuig naar Singapore te vertrekken. Toen de uitspraak van het Hof van Appèl te Singapore hier bekend werd, heeft de Nederlandse regering allereerst in Londen een dringende stap gedaan om de afgifte van het kind asin de ver zorgster te voorkomen. De regering heeft er daarbij op gewezen, dat de rechtsgrond voor de beslissing van het Hof op zijn minst onduidelijk is en de publieke opinie in Nederland door deze uitspraak geschokt is. Het antwoord van de Engelse rege ring hield in, dat het hier een rechter lijke beslissing betrof, waarbij het de overheid niet mogelijk was in te grij pen. De Nederlandse consul-generaal te Singapore heeft volmacht ter bescher ming van een minderjarig Nederlands meisje op te treden. Bertha Hertog, het dertien-jarige Nederlandse meisje, dat door een beslissing van het Hof van Appèl in Singapore aan haar Maleise ver zorgster Aminah werd toegewezen, is Dinsdagavond in het huwelijk getreden met 'de 21-jarige Maleise onderwijzer Manssor Abibi. Na de huwelijksceremonie volgens Islamietische ritus. De Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland zullen waarschijnlijk eenhe den van een met geweren en andere kleine wapens gewapende arbeidsdienst instellen. Ook in de Amerikaanse bezettings zone van Duitsland wordt een klein aantal Duitsers met geweren bewa pend, "om Amerikaanse militairen van wachtdiensten te ontheffen, zodat zij andere militaire plichten kunnen ver vullen. De Duitse politiemacht in de drie Westelijke zones is in totaal tien duizend man sterk. De bewapening be staat uit revolvers. Een beperkt aantal Duitsers en „verplaatste personen", die dienst doen voor het bewaken van op slagplaatsen van levensmiddelen en mi litaire voorraden zullen eveneen» met geweren worden uitgerust. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Raad van Europa, die Don derdagavond te Straatsburg zijn bijeen gekomen voor de voorbereidende be sprekingen van de consultatieve ver gadering, die Maandag geopend wordt, hebben besloten verschillende punten, w.o. een conventie inzake de rechten van de mens, voor verdere bespreking aan de deskundigen der ministers terug te zenden. De Belg Spaak is Donderdagavond naar Straatsburg vertrokken om als voorzitter de tweede zitting van de ver gadering voor te bereiden. Het katho lieke Belgische blad „La Libre Bel- gique" eist dat Spaak van zijn hoge post in de Europese organisatie zal worden ontheven. Een organisatie van verdediging der democratie kan, aldus het blad niet in „de rode handen van een oproerstoker" blijven. Minister Stikker is gisteravond te Straatsburg aangekomgp. Op vragen van het Tweede Kamerlid Meijerink (ar) in verband met de on derbezetting van troepenschepen uit Indonesië naar Nederland heeft minis ter Schokking geantwoord, dat het juist is, dat in de maand Juni 1950 een drie tal troepenschepen en een burgerschip slechts gedeeltelijk bezet uit Indonesië naar Nederland zijn verrokken. Van Mei 1949, dat is yan de hervatting der repatriëring af, zijn echter tot heden in 60 afvaarten rond 85.000 mili tairen verscheept, waarbij, met uitzon' dering van de bedoelde schepen, nim mer een plaats onbezet is gebleven. Het is zelfs mogelijk geweest de afvoer van gemiddeld 6000 militairen per maand over April en Mei 1950 op te voeren tot 11.000 12.000 per maand, maand. De regering heeft zich thans ver enigd met het advies van de commis- sie-Wesselings tot herziening van de onderwijzerssalarissen. Met ingang van 1 Januari 1948 zal de z.g. ontknik- king worden toegekend aan hoofden en onderwijzers die op dat tijdstip de leeftijd van 50 jaar hadden bereikt, alsmede aan hoofden en onderwijzers, die in het bezit zijn van tenminste een der volgende akten L.O.: Frans, Duits, Engels, wiskunde, handelsken nis, lichamelijke oefening (akte S), landbouwkunde, tuinbouwkunde, vrou welijke handwerken of huishoudkun de en aan hen, die een middelbare akte paedagogiek, Nederlands, aard rijkskunde óf geschiedenis bezitten. Zij, die hieronder niet vallen, behou den hun tegenwoordige salaris. Tegen de volgende zomer: De „Washington Post" verklaart ver nomen te hebben, dat het Amerikaanse leger dit jaar uitgebreid zal worden tot een sterkte van 1.000.000 of meer man schappen en officieren, door de uitbrei ding van de actieve strijdkrachten van 10 tot 14 divisies, het Oproepen van de „National Guard" en het aanvullen van andere eenheden. Het corps mariniers zou tegen de volgende zomer op 170.000 man en officieren gebracht zijn, waar door dan in totaal 2.300.000 man onder ae wapens zijn. eventueel economische contróle-m'aatregelen in de v.s. De commissie van de Amerikaanse Senaat voor het Bankwezen heeft eer. voorstel ^goedgekeurd om automatisch rantsoenering en controle op prijzen en lonen in te- voeren indien de kos ten van levensonderhoud zouten stij gen tot een nader, door de commissie te bepalen, punt. In zijn kwaliteit van Koninklijk Commissaris en ere-voorzitter van de Nationale Padvlndersraad heeft Prins Bernhard een langdurig officieus be zoek gebracht aan de padvinders, die te Ommen in het Nationale Kamp het 40-jarig jubileum van de padvinders beweging in Nederland vieren. De Prins maakte in een jeep een tocht van vele kilometers over bos paadjes naar de verschillende kamp terreinen, alwaar de jongens zich bij zonder verrast toonden over het on verwachte hoge bezoek. Na verschil lende Nederlandse troepen te hebben bezocht, bezichtigde de Prins het kamp van de Deense padvinders. De Prins gaf als zijn mening te kennen, dat hij de opzet van het Nationale Kamp, waar elke afzonderlijke Iroep een eigen leven leidt, voor de jongens aardiger moest zijn, dan een massaal opgezette Jamboree. Alvorens met de kampleiding op de padvindersboerde rij de thee te gebruiken, bracht de Prins een bezoek aan het kamphospi taal, waar op dit ogenblik 17, geluk kig niet ernstige patiënten worden verpleegd. H.M. Koningin Juliana heeft Woensdagmiddag in Ommen het Nationaal kamp dat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der padvindersbeweging wordt gehouden, officieel geopend. H.M. de Koningin betreedt het kamp, begeleid door de voorzitter van de Nationale Padvlndersraad, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst (links) en de vice-voorzitter, de heer W. C. Roest van Limburg. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer A. Th. Lamping, thans buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te New Delhi, tot Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden te Djakarta. Hij kan om- steeks midden September op zijn nieu we standplaats worden verwacht. De tegenwoordige H. C. dr. Hirsch- feld is voornemens op 18 Augustus naar Nederland te vertrekken. De Newyorkse politie heeft na een kortstondige vechtpartij, enige honder den communistisch gezinde demonstran ten, die een verbod tot het houden van een „vredesbetoging" negeerden, uiteengedreven. De politie had een cordon van 1000 man te voet en te paard om „Union Square" getrokken om de betoging te verhinderen. De betogers echter, die zich in de buurt van de uitgangen van een ondergrond se gemengd hadden onder huiswaarts kerende mensen, die van hun werk kwamen of hadden gewinkeld, vorm den onverwacht een optocht. Zij rie pen: „Wij willen vrede' en „Maak het plein vrij". Deze onverwachte beto ging veroorzaakte verwarring onder de grote, in verband met het spitsuur, aanwezige menigte. Er werd gerede twist en enkel personen uit de menig te raakten handgemeen met demon stranten. De politie verrichtte zes ar restaties. PRINSES WILHELMINA'S PAASBOODSCHAP IN AMERIKA UITGEGEVEN Onder de titel „Christ. the great unknown" is Prinses Wilhelmina's paasboodschap ,,De Grote Onbekende te Grand Rapids in de Verenigde Staten uitgegeven. ABDOELLAII VRAAGT WAPENS In een geheime brief van koning Ab doellah van Jordanië aan president Truman zou Abdoellah hebben verzocht °m militaire en economische hulp voor Jordanië, Syrië en Irak ter bestrijding an het communisme. OET JAZZ-FESTIVAL, dat aanstaan- de Donderdagavond in het tentoon- stellingsrestaurant als nieuwe attractie van de expositie „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar op het programma staat, belooft voor het jazz-minnend publiek in Alkmaar en omliggende plaatsen een bijzondere première te worden. Door tussenkomst van de Zaanse Swing Society is het mogelijk, dat vijf dansorkesten, die reeds hun volledige medewerking toegezegd heb ben, zullen uitkomen in deze jazz-show. Tot deze orkesten behoren The Cale- donians, De Prominenten, Het Zaans Rhythme Quintet, The River Boat Jazzmen en het radio-orkest De Ri- cardo's. Het hoogtepunt van het programma zal zoals wij reeds eerder meldden ongetwijfeld zijn het optreden van het uit 17 personen bestaande Zaanse dansorkest The Caledonians onder lei ding van Han de Jong (trompet). Dit orkest maakte onlangs een succesvolle tournée door Nederland. Op het de vorige zomer in Amsterdam gehouden Internationaal Jazz-concours kreeg The Caledonians een eervolle vermelding en werd zonder schroom tot het beste „grote" dansorkest van ons land uitge roepen. Vocale medewerking verleenden steeds de beschaafde zangeres Tine Hoorn en The Five Jive Pipers, met vijfstemmige Amerikaanse jazz-zang. De Prominenten spelen weer voor het eerst sinds enige tijd. Een gedeelte van dit groepje vormde destijds het eerste grotere apiateur-dansorkest in Noord-Holland. Het geheel stond en staat ook nu nog onder leiding van pan de Jong. Het Zaans Rhythme Quintet brengt een perfecte uitvoering van het rustige genre,moderne muziek. Sweet- nummers, aardig omlijst door uitste kende zan^ van de leidster van het orkestje, Tine Höorn, vormen een schril contrast tussen de wellicht vele in vlot ter tempo uit te voeren melodieën. The River Boat Jazzmen zijn nog aan hangers van de echte jazz-muziek, zo als deze vroeger zoveel opgang maakte. De muziek uit New-Orleans en Chi- cago, beter bekend als dixieland-nau- ziek. De Ricardo's speelden meer dan een keer voor de radio. Zij werden op genomen in het KRO-programma. Kort geleden beëindigden zij een suc cesvolle tournée door Nederland, in de bedrijven van Ruteck's. Een merkwaardig verschijnsel was, dat gisteravond bij aanhoudende re genval de gang van het publiek naar het tentoonstellingsterrein voortdurend voortgang vond. Weliswaar bezochten minder bezoekers de interessante expo sitie dan voorgaande avonden, op het moment daï" wij dit schrijven, zal de 30.000ste bezoeker de toegangspoort reeds doorgewandeld zijn. Het tentoon- stellingsbestuur overweègt nog een at tractie voor Dinsdagavond 15 Augus tus in verband met harddraverijdag te Alkmaar. Voor één van de laatste da gen van de tentoonstelling worden nog besprekingen gevoerd over een nieuw I'oordbolland. evenement, te houden rondom de midden in het tentoonstel lingsterrein gelegen prachtige tuin. J)E RUSSISCHE gedelegeerde in de Veiligheidsraad, Jacob Malik heeft gisteren zijn tweede nederlaag gele^n. Bij de stemming over de agenda werd met acht tegen één stem en twee onthoudingen (Joegoslavië en India) besloten de Amerikaanse motie betreffende „de aggressie in Korea" als eerste punt te be handelen. Het voorstel van Malik om eerst over de vertegenwoordiging van China te spreken werd met vijf tegen vijf stemmen en één onthouding verwor pen. Ook zijn voorstel om na de Chinese vertegenwoordiging „een vreedzame regeling der Koreaanse kwestie" op de agenda te plaatsen, kon geen meerder heid verkrijgen. De stemmenverhouding, zeven tegen drie bij één onthouding, tekende zich toen nog scherper af. Malik noemde de stemming over het eerste gedeelte van zijn voorstel onwettig, omdat de Chinese nationalistische afgevaar digde had gestemd. J)E ENGELSMAN Sir Gladwynn Jebb opende ditmaal het debat en ver zocht voorzitter Malik de kwestie van aggressie in Korea als eerste punt op de agenda te zetten, waarna zo nodig over de door de Sowjetunie te berde gebrachte punten gestemd zou kunnen worden. Plukte Dulles viooltjes? Malik herhaalde, dat de oorlog in Korea is begonnen met een door de V.S. gesteunde aggressie door Zuid- Korea. Hij haalde een foto van John Foster Dulles, adviseur van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, te voorschijn, omringd door Ame rikaanse officieren in een loopgraaf aan de 38ste breedtegraad in Korea. „Ik vraag mij af, of enig lid van de Raad soms denkt, dat zij in deze loopgraaf viooltjes aan het plukken waren. Dul les en de Amerikaanse officieren wa ren in gesprek over de strijdvaardig heid der Zuidkoreaanse legers". Malik noemde deze foto „een bewijs dat de Amerikaanse aggressie lang geleden is voorbereid" en brandmerkte Dulles als een der „voornaamste oorlogsophitsers". De Rus eiste daarop onmiddellijke erkenning van de Chinese Volksrepu- Vervolgens bracht de rood-gelakte jeep Prins Bernhard naar het kamp van de Schotse en Engelse gasten. On der de tonen van virtuoos bespeeld» doedelzakken begaf de Prins zich naar de troepkampen, die aan de oevers van de Veght zijn opgeslagen. De keu kenvuren rookten reeds voor het avondeten, toen de Prins met een handdruk afscheid nam van zijn bege leiders en de kamperende padvinders. De Siciliaanse politie is van oordeel, dat een overval op de hoofdweg, di» het leven kostte aan twee burgers en een politieman, deel uitmaakt van een vendetta (bloedwraak) om de dood van Salvatore Giuliano te wreken. De twe» burgers werden in een hinderlaag ge lokt en met machinegeweervuur ge dood. Een politie-afdeling, die te hulp snelde, werd eveneens met machine- geweervuur begroet en moest zich, een dode achterlatend, terugtrekken. Kort na Giuliano's dood, de vorig» maand, schreef Pisciotta, de belangrijk ste luitenant van Giuliano en een van de weinige leden van de bende, die zich nog op vrije voeten bevindt, een brief aan de pers, waarin hij zwoer degenen te doden, „die Giuliano aan de politie verraden hebben". Vele Sicilianen zijn van oordeel dat eerder genoemde overval de opening is van een wraakoefening, die alleen beëindigd zou zijn met de dood van al die leden van de geheime organisa tie „Mafia", die Pisciotta verantwoor delijk voor Gipliano's dood houdt. bliek, zonder wiens deelneming de Raad niet wettig kon functionneren. Hij eindigde zijn rede van 35 minuten met de verklaring, dat de door de Vei ligheidsraad aangenomen resoluties in zake Korea en schending vormen van het Handvest, geen wetskracht hebben en door de Amerikaanse delegatie zijn gedicteerd in een poging om „de sporen van de aanval" te bedekken. Warren Austin, de Amerikaanse af gevaardigde, diende zijn Russische vol- lega van repliek en beschuldigde Malik van „een algehele en schaamteloze ver draaiing der feiten, getuige de ervarin gen van de commissie der V.N. ter plaatse en de vrijwillige steun die de raad van 53 leden-staten heeft ontvan gen." Malik antwoordde, dat Austin zich te buiten ging aan „hysterisch gebral, een bewijs, dat de V.S. geen antwoord heb ben op de argumenten van de Sowjet unie". Na de stemming werd de zitting tot heden verdaagd. Zojuist is bericht binnengekomen, dat de Zwitserse balloncommandant G. Eberhardt, met als tweede bestuur der E. Scharlig heeft ingeschreven voor de internationale ballonrace op 2 September te Amsterdam. Zijn enorme luchtvaartuig van ruim 50 meter omtrek en ongeveer 40 meter hoogte is een ware mammouth onder de luchtballons. Er kunnen met dit onbestuurbare luchtgevaarte acht pas sagiers worden vervoerd; de ballon commandant kan ermee tot 10.000 me ter hoogte stijgen. Met deze ballon heeft Eberhardt reeds in vorige jaren bijzondere sucessen geboekt: een avon tuurlijke vaart uit Zürich over de Al pen naar Italië en enige zeer hachelij ke tochten over de Jura. Tijdens de vaart opende zich de scheurbaan, een noodklep boven in de ballon. Het was niet mogelijk deze te sluiten. Toch wist de koene aeronaute zijn motor loos en stuurloos luchtvaartuig, waar uit het draaggas met grote snelheid wegstroomde, behouden te landen, De Amerikaanse Senaat heeft Don derdag een vermindering van 10 pet. goedgekeurd voor alle posten van het algemeen wetsontwerp voor de toewij zingen, die geen betrekking hebben op de landsverdediging. De hieruit voort spruitende besparing wordt geraamd op 525 millioen dollar. Met 45 tegen 40 stemmen werd ten slotte besloten de toewijzingen voor de economische hulp aan het buitenland niet te verminde ren. communistisch blad in hessen verboden De Amerikaanse autoriteiten in de Duitse staat Hessen hebben de provin ciale regering opdracht gegeven het communistische blad „Sozialistisch» Volkszeitung" voor 90 dagen een ver schijningsverbod op te leggen en de perzen te verzegelen. Het blad had na een anti-Amerikaanse affiche, waarvan het aanplakken verboden was, op zijn voorpagina afgedrukt. President Truman hééft de wet on dertekend, waarbij de beperkende be paling omtrent de maximale omvang der Amerikaanse strijdkrachten wordt opgeheven. Gedeelde smart is halve smart Twaalf millioen gezinnen hebben een nieuw huis nodig Twaalf millioen gezinnen in elf Eu ropese landen hebben nieuwe huizen nodig, aldus een rapport, dat de com missie voor sociale vraagstukken aan de Raad van Europa heeft voorgelegd. De elf landen, waarvan de woning positie in het rapport behandeld wordt, zijn: Belgie, Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Ita lië, Luxemburg, Nederland, Noorwe gen, Zweden en Groot-Brittannie. Naar schatting moeten in deze elf landen -2.801.599 huizen worden bijge bouwd, wil men de woningtoestand van 1939 herstellen. Bovendien zijn nog 9.501.000 nieuwe woningen nodig cm de .wantoestanden, die vóór de oorlog op woninggebied heersten, op te heffen. Bij een twee maal zo grote jaarlijk se woningbouw als vóór de oorlog zullen deze landen naar het oordeel van de commissie 6 jaar (Zweden) tot 154 jaar (Griekenland) nodig heb ben om het woningprobleem op t» lossen. De schattingen voor andere landen zijn: Nederland 24 jaar, Belgie 30 jaar, Engeland en Noorwegen 7 jaar en Denemarken 9 jaar. De pottenbakker, die zijn fraaie producten maakt op de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar, heeft over gebrek aan belang stelling niet te klagen. Vooral de Jeugd ie niat bij hem vandaan te slaan. Na een door de Nederlandse regering gestelde eis tot uitlevering is in Bre men "gearresteerd de oud-kolonel der SS, Friedrich Knolle. De 47-jarige Knolle wordt er van beschuldigd in 1943 in Amersfoort te hebben deelge nomen aan de executie van vijftien Nederlandse gijzelaars. In de provincie Gelderland is het vervoer van hanen en hennen weer toegestaan. Voor elk geval moet ech ter toestemming gevraagd worden aan de vee-artsenijkundige dienst. Voorts mogen in Barneveld honden en katten weer loslopen Sinds Zaterdag 22 Juli is in de gemeente Barneveld geen ge val van pseudo-vogelpest meer gecon stateerd. bezwaren tegen voorgestelde -1 lening aan spanje President Truman heeft zich uitge sproken tegen het door de senaat aan genomen amendement, waarbij de re gering gemachtigd wordt aan Spanj» een lening te verstrekken van 100 mil lioen dollars. Wanneer Spanje voldoen de onderpand kan bieden, zal het een lening kunnen verkrijgen, zo verklaar de de president.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3