Nederlandse zwem-upper ten naar de Kromme Rijn Kübler sloeg de Franse aanval al Vele gegadigden voor de titels Boudewijn wordt Koninklijke Prins Bobet reed zichzelf van „de kaart" OP UW PLAATSEN AFI Verrassingen niet uitgesloten Het Radioprogramma Glimlachje Ockers heeft nog een klein kansje KERKELIJK NIEUWS Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig Honderdduizenden kilo's groenten op de mestvaalt Renten die moeten worden aangevraagd Nog steeds Russische boycot van andere V.N.-organen Minister kreeg een ei in zijn nek HET CHINESE BEELDJE VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950 TWEE DAGEN LANG ZAL HET ZWEMBAD „De Kromme Rijn" in het mid delpunt van de belangstelling staan van iedere Nederlander die ook maar iets te maken heeft met de zwemsport. In dit Utrechtse zwembad, waar jaarlijks het grootste waterpolotournooi wordt georganiseerd dat de wereld kent, zullen alle zwemmers en zwemsters van naam aan de start verschijnen om hun krach ten te meten. De inzet van deze wedstrijden zijn de verschillende kampioens titels waarvoor, meer nog dan andere jaren, verschillende gegadigden zijn. Doch ook uit anderen hoofde zijn de wedstrijden, welke dit weekeinde worden ge houden van groot belang. Het is namelijk zo dat de Nederlandse ploeg voor de Europese kampioenschappen nog niet definitief is samengesteld. Enkele promi nenten zijn weliswaar verzekerd van een plaats doch de rivaliteit op méér dan één nummer is zo groot dat de technische commissie wel genoodzaakt was de Nederlandse kampioenschappen af te wachten. Elk land kan namelijk slechts met twee deelnemers per nummer inschrijven. Het zal geen eenvoudige zaak zijn hiervoor de zwemmers en zwemsters aan te wijzen die een zo sterk moge lijke afvaardiging garanderen. Het is dus wel duidelijk dat de kampioenschap pen in dit verband een belangrijke steun zullen zijn voor de technische com missie. De inschrijvingen zijn groter dan men de laatste jaren gewend is. Niet minder dan een en veertig verenigingen zenden hun afvaardigingen en het is te verwachten dat zich enkele verrassingen zullen voordoen. den als kramp of het missen van een keerpunt voorbehouden, neker van de titel op 100 meter rugcrawl heren. De HVGB-ers Hoekstra en Bijkerk, Pie- ters van DWR en De Muth van Zwem- lust zullen in zijn 'kielzog strijden om de tweede en derde plaats. DE WEDSTRIJDEN beginnen Zater- dagmiddag met de series 100 meter borstcrawl dames. Zoals gebruikelijk worden de zes snelsten in de finales, welke Zondags gezwommen worden, geplaatst. Het is welhaast zeker dat Marie Louise Vaessen, één van de wei nige zwemsters die het Zuiden tot nu toe heeft geleverd, Irma Schumacher, Hannie Termeulen en Ans Massaar zich zullen plaatsen. Het wispelturige Haarlemse meisje Margot Marsman zal nog wel steeds goed zijn voor 1 min. 13 sec. hetgeen, naar het zich laat aan zien, voldoende is om in de finale te komen. Zij zal echter terdege rekening moet enhouden met Willy Jaquet (AZG '82) en Willy Willemsen (HDZ). Bo vendien menen wij te weten dan Jan Stender nog wel iets achter de hand heeft. Het Zaanse meisje Ettie de Boer, dat thans door de bekende Hilversum- se trainer onder handen wordt geno men, heeft dit seizoen enkele opvallen de prestaties geleverd. Weliswaar is zij de laatste maanden niet op wedstrijden uitgekomen, doch dat behoeft geen ver wondering te wekken. Het is de ge woonte van Jan Stender ieder jaar met een verrassing te komen wij achten het zelfs mogelijk dat de jeugdige Ettie niet alleen in de finale komt maar daar zelfs een goede plaats kan inne men, hoewel zij nog wel iets te kort zal komen om zich tussen de favorie ten Hannie Termeulen en Irma Schu macher te plaatsen. Op hetzelfde nummer voor heren zal het gedrang rond de titel zo mogelijk nog. groter worden. De Alkmaarder Ad Boxem, die vorig jaar ternauwernood de titel behaalde, zal aan Tjebbes (HPC)Bollen (ZIAN) en Bijlsma (Haarlem) zijn handen vol hebben, te meer daar de conditie van onze Noordhollandse crack wel iets te wen sen over laat. De Robbenzwemmer Van Vliet en Smits van De Meeuwen zul len vermoedelijk de finale completeren. Een gevaarlijke outsider is Pieters van DWR. Op de 100 meter rugcrawl dames brengt Jan Stender maar liefst drie meisjes naar Utrecht die vrij zeker in de finale zullen komen, met Greetje Wielen» als grootste troef voor de ti tel. Ria van Ekris (RDZ) moet echter in staat worden geacht het Hilversum- se meisje ernstige concurrentie aan te doen en ook Greetje Galliard mag' niét onderschat worden. Joke de Korte (ODZ) en Annie Veldhuizen (Robben) en Dicky van Ekris (Robben) zullen zich vermoedlijk wel tevreden moeten stellen met de verdeling van de laatste plaatsen in de finale. Kees Kievit (Aegir) is, onvoorziene omstandighe- VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.15 De Vara feliciteert. 6.50 Leo Fuld zingt. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Rotterdams Ehilharmonisch-orkest. 7.45 Vraaggesprek. 8.05 Boekennieuws. 8.15 Voor spelen van Rich. Wagner. 8.35 Silhouetten. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.40 De Ducdalf. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avoijdwijding. 11.15 Strawinski-concert. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Verklaring en toelichting (Regeringsuit zending). 7.35 KRO-Minstrelen. 8.05 De ge wone man. 8.12 „Die Walkure", 9.45 Opening Nat. Zwemkampioenschappen. 9.55 „Oom Fred is in do stad", luisterspel. 10.25 Om het kampvuur. 10.45 Avondgebed. 11.15 A Ia Danse. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Cor Steyn, orgel. 8.45 Metropol© Amusementsorkest. 9.05 Tsjaikofski-cyclus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gevarieerd programma. 12.30 Mededelingen. 12.33 Malando. 1.15 Bel Canto. 2.00 The Kilima Hawaiïans. 2.25 Dansmuziek. 2.45 Streekuitzending. 3.10 Residentie-orkest. 4.00 Lezing. 4.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 4.45 Sportpraatjc. 5.00 Orgelspel. 5.30 Op de Disselwagen. 6.18 Muziekkorps Hinde- lopen. 6.40 Liedjes en melodietjes. 7.00 Ar tistieke staalkaart. 7.30 Lezing; 8.05 Reportage Zwemkampiocnscbappen. 8.15 Vindobona Schrammel'n. 8.45 Do bonte bal. 9.45' Actuele problemen. 10.00 Populair programma. 10.45 De Papalagi. 11.00 Gcvr. programma. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk dc dag 9.6ö Moeders wil is wet. 9.30 Muziek houdt fit. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Omroeporkest. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Orgelspel. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Mede delingen. 12.33 Lunchconcert (vervolg). 1.20 Metropole-orkest. 2.00 Symphonic-concert. 3.15 Film- en toneelbeschouwingen. 3.50 De Zeven klapper. 4.30 De schoonheid van het Grego riaans. 5.00 Do Wigwam. 6.00 Deense muziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Reportage Tour de France. 7.25 Gram.platcn. 7.35 Zang en orgel. 8.05 Dc gewone man. 8.15 Lichtbaken. 8.43 Steek eens op, heren. 9.00 Opera. 10.05 Weekend Sere nade. 10.35 West-Indisch commentaar. 10.45 Avondgebed. 11.20 Philharmonia-orkest. Rattensuprematie verdween Jaren achter elkaar heeft de Hilver- sumse zwemvereniging op het nummer 200 meter schoolslag dames de toon aangegeven. Willy Haverlag en Nel van Vliet vormden destijds een klasse apart en het heeft er enige tijd naar uitgezien dat Tonnie Hom de voetspo ren, of moeten wij in dit verband van het waterspoor spreken, van haar club genoten zou volgen. Tonny heeft ech ter een inzinking gekregen, waarvan zij zich (vermoedelijk) nog niet heeft hersteld, zodat mag worden aangeno men dat de titel dit jaar met Jannie de Groot naar Amsterdam zal gaan. Jannie Welling (HZC) en Nel Gerritsen (RDZ) zullen de drie minutengrens hoogstens kunnen benaderen en dat is niet vol doende om vóór Jannie aan te tikken. Candidaten vóór de derde plaats zijn de „Zianese" Nettie Leene, Tonnie Hom, Lies Bonnier en Rimke Schip pers. Op het programma staan vijf series voor de 200 meter schoolslag heren vermeld. Hierbij staan verscheidene zwemmers vermeld die zich als fina listen kunnen ontpoppen. Bob Bonte komt daar zeker, evenals Bekkering (Leiden) en de twee vlinderslagzwem mers Buyze (HZPC) en De Vries (HPC). Als de Robbenzwemmer Kel der zich van zijn verwonding heeft hersteld en Daatselaar tijdig zijn vorm heeft teruggevonden zien wij ook deze zwemmers voor de finale aantreden. Ook op de 400 meter borstcrawl da mes gooit Geertje Wielema hoge ogen naar de titel. De kampioene 1949, Irma Schumacher mag echter niet worden onderschat en Hannie Termeulen is eveneeVis zeer gebrand op de titel.en op een reisje naar Wenen. Het zal tus sen deze drie een felle strijd worden, waardoor de verwachting gerechtvaar digd is dat er goede tijden gemaakt zullen worden. Rinus van Daatselaar, Bollen, Tjeb bes, Cabout, Van Rijk en Beijderwellen gaan het elkaar lastig maken op dit nummer voor heren. Met geen moge lijkheid is evenwel te zeggen wie het eeerste zal aantikken. Deze zelfde zwemmers, behalve Bollen en Tjebbes, zijn ook de candidaten voor de titel op del500 meter met Van Daatselaar als favoriet. Dit is het enige nummer dat Vrijdag reeds wordt verzwommen. Een finale kent men niet voor dit nummer, zodat de zwemmer met de beste serie- tijd tot kampioen wordt uitgeroepen. Het door de Waalwijkse kunstschilder Tfieo van Delft vervaardigde portret van HM. Koningin Juliana, dat zo juist gereed gekomen is. Dit schilderij is bestemd voor de Statenzaal der Provinciale Staten van Noord-Brabant. 0P HEEL toevallige wijze is Kübler enkele dagen geleden in het bezit van dc gele trui gekomen. Dat was nadat de Italianen de strijd staakten en Magni, weliswaar omdat hij moeilijk anders kon, vrijwillig afstand van het kostbare kledingstuk, dat iedere dag een rente van 100.000 franc oplevert deed. In St. Gaudens werd zonder de Italianen gestart en het was de geslepen Zwitser, die, na Magni, het best in het algemeen klassement stond geplaatst. Daar in St. Gaudens heeft Kübler toen gezegd dat hij de gele trui eerst zou aantrekken nadat hij het bewijs zou hebben geleverd dat hjj die eer waardig was. Nu, hjj heeft bewezen die eer waardig te zjjn. Niet alleen heeft hij voor- treffelijk gereden, hjj heeft het tevens gepresteerd om zijn leiderspositie, zonder de steun van sterke ploegmakers, zoals Bobet en Ockers tot hun beschikking hebben, te verbeteren. Zelfs in de laatste Alqpnrit, welke de boeiendste en felste étappe van de Tour is geworden, heeft hen Ockers en Bobet weer achter zich gelaten. Deze nazaat van Willem Teil, heeft in de 291 km welke tussen Briancon en St. Etiènne liggen, de massale aanval van de Franse A-ploeg prach tig doorstaan en hoewel Geminiani de étappe-overwinning behaalde, gleed de Zwitserse reus met een soepele pedaalslag als tweede door de finish. IN DE LAATSTE PHASE van de strijd om de gele trui heeft de Franse ploeg met inzet van alle krachten ge tracht de positie van Bobet te verbe teren. Ook Bobet zelf heeft zeer sterk gereden dat had tot gevolg dat de Fransman dertig kilometer voor de finish een voorsprong van 3y minuut op Kübler had. Het offensief van de Fransen werd door Lazarides ingezet. Apo heeft maar liefst een voorsprong van ruim tien minuten gehad. Nu was deze Fransman voor Kübler in het geheel niet gevaarlijk en hij kon het zich dan ook permiteren rustig zijn schouders op te halen over het geweld dat Lazarides ontketende. Anders werd het toen Bobet en Geminiani een on verhoedse aanval inzetten. Bij de be- vporradingpost van Pont de Claix, 110 km na de start, namen deze Fran sen hun etenszakje niet in ontvangst en bij verrassing konden zij snel een paar honderd meter nemen. Kübler, Ockers, Impanis en Piot reageerden direct en er ontstond een prachtig wielergevecht. Slechts met de steun van Impanis kon Ockers het moorden de tempo van Kübler bijhouden. Opinie-onderzoek: „En heeft u anders geen stokpaardjes?" Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Monnikendam: J. H. W. Dickhout te Jutrijp; Hommerts: te Alblasserdam: L. Knier te Doorn. Aangenomen naar 's-Gravenhage (Ver. Vrijz. Hervormden, vacature wij len dr A. Trouw): P. Smits te En schede. Bedankt voor Lexmond (toezegging): H. Jongebreur te Mastenbroek: voor Bennebroek: F. de Graaff te Wel en Ammerzoden. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Nieuwolda: L Slofstra, candidaat te Assen. LICHTE AARDSCHOK IN ZUID-DUITSLAND, Het observatorium te Freiburg, in de Franse bezettingszone van Duits land, heeft Donderdag te 11.28 uur plaatselijke tijd een lichte aardschok in Zuid-Duitsland geregistreerd. zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste Jeugd ach ter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te nemen. De zes minerale zou ten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopend werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op den duur zit ge Uzeli en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neemt Kruschen als een vaste dagelijkse ge woonte. Ingez. Med. (Adv.) Honderd km lang waarvan het groot ste deel alleen, mobiliseerde Bobet alle kracht die in hem was en zelfs be droeg zijn voorsprong op een gegeven moment meer dan 3 y, minuut. Maar Bobet had te veel van zichzelf gevergd en 30 km voor de finish kreeg hij een ram vün jewelste Hij viel ten offer aan een geweldige inzinking en moest zo zijn achtervolgers voorbij laten gaan. Meteen vervlogen alle mooie plan nen van de technische leider van de Franse ploeg. Tegen de schitterende vorm waarin Kübler verkeert en de verbetenheid, waarmee hij ook giste ren weer zijn leiderstrui verdedigde konden Bobet en zijn helpers geen af doende tegenzetten vinden. Bobet verloor kostbare tijd en zijn achterstand op Kübler bedraagt thans bijna dertien minuten, een achterstand die moeilijk zal zijn weg" te werken. Niet in de tijdrit, waarin Kübler tot een van de grootsten, zo niet de groot ste moet worden gerekend, en niet in de resterende vlakke étappes. De enige man waarvan de Zwitser ,nog enige last kan ondervinden is Stanneke Ockers. Wellicht zal de Belg iets minder snel jn de tijdrit zijn dan Kübler doch wij mogen veilig aanne men dat de Sylver Maes, de uitste kende leider van de Belgische ploeg, met vaardige hand de twee laatste étappes zal weten te leiden. Ockers heeft altijd nog een voortreffelijk rij dende Impanis naast zich en ook Lambricht heeft nog wel het een en ander in zijn mars. Kübler heeft daar entegen van Aeschlimann en Croci- Torti niet veel te verwachten en daar in zit voor de Belgen dus een kansje de grote Kübler, want dat is de Zwit- ver in ieder geval in deze Tour de France geweest, te onttronen. UITSLAG 19c ETAPPE 1. Geminiani (Fr. a) 8.49.11; 2. Kübler (Zwits.) 8.49.45; 3. Ockers (Belg'ie a) z.t.; 4. Impanis (Belgie a) z.t.; 5. Piot (Fr. n.o.) z.t.; 6. Kirchen (Lux.) z.t.; 7. Meunier (Fr. z.w.) 8.51.02; 8. Kemp (Lux.) 8.51.22; 9. Ver- schueren (Belgie b) 8.55.03; 10. Gauthier (Fr. z.o.) z.t. 30. De Ruyter 9.11.36. - Algemeen klassement. 1. Kubler (Zwits.) 126.42.44; 2. yOckers (Belgie a) 126.46.10; 3. Bobet (Fr. a) 126. 55.18; 4. Geminiani ^Fr. a) 127.03.04; 5. Kir chen (Lux.) 127.08.01; 6. Piot (Fr. n.o.) 127. 09.26; 7. Robic (Fr. w.) 127.19.41; 8. Bram- billa (Fr. z.o.) 127:24.58; 10. Impanis (Belgie a) 117.26.38. De Ruyter bezet de 29e plaats met 128.31.10. Ploegenklassement. 1. Belgie a 381.51.0,3; 2. Frankrijk a 382. 19.10; 3. Luxemburg 382.29.23; 4. Ile de Francet 282.37.37; 5. Zuid-oost 383.00.42; 6. Belgie b 383.28.35; 7. Centraal zuid-west 383.32.58; 8. Frankrijk west 384.46.41; 9. Zwitserland 384.47.41; 10. Parijs. De onverkoopbaarheid van groenten begint op de veiling te Venlo enorme afmetingen aan te nemen. Niet minder dan 80.000 kg spekbonen haalden Woensdag de minimumprijs van 14 ct niet en Donderdag lag dit quantum nog hoger. In de komende weken zullen de aanvoeren nog stijgen. Deze gang van zaken wordt veroorzaakt door afzet- moeilijkheden naar Duitsland. Behalve de spekbonen draaiden Donderdag 110.000 kg augurken door. fe dat,'W. wijl de augurkencarnpagné Ras'bb^nV.U Harriman naar Japan De aandacht wordt erop geveityj<| dat de kinderbijslag voor invaliditeit^-' ouderdoms- en wezenrentetrekkers, dia in het algemeen zonder aangevraagd te 2ijn, wordt verstrekt, omdat die ia gebonden aan het recht op deze renjja cn dan ook tegelijk daarmede betaak baar wordt gesteld, voor bepaalde groet pen van personen slechts op aanvraag wordt toegekend. Dat geldt in de eer ste plaats voor de rentetrekker van 65 jaar en ouder, ten tweede voor kinde ren van 16 tot en met 20 jaar, die dag onderwijs volgen en ten' slotte voójr kinderen, wier wezenrente, omdat dia minder dan f26.per jaar bedroeg is afgekocht door de contante waarde van de wezenrente. De Sowjetunie heeft Donderdag de boycott van de militaire staf-commissie der Verenigde Naties voortgezet. Ondanks Maliks terugkeer in de Vei ligheidsraad verklaarden functionaris.- sen te Lalcé Success, dat geen tekenen erop wijzen, dat de Sowjetunie de boy cott van de andere organen der Ver enigde Naties zal staken. EIERMARKT BARNEVELD Heden vlotte handel. Ondanks de f 1 heffing per 100 exporteieren, welke dé handelaren betalen moeten, bleven de prijzen gehandhaafd en stegen zelfs iets. De middelprijzen waren f 14.40— f 14.60 per 100 stuks. De aanvoer daalde tot 500.000 stuks. De geringe aanvoeren hebben tot gevolg, dat het binnenland de huidige eierproductie wel aan kan. Duitsland betaalt b.v. de heffing. Deze omstandigheden wettigen de verwach ting!, dat de prijzen nog iets zullen stijgen.. DE „KAREL DOORMAN" NAAR DE MIDDELLANDSE ZEE. In het najaar zal een kleine Neder landse vlooteenheid met als kern de „Karei Doorman" voor oefening naar het Middellandse Zeegebied vertrekken Vandaag zullen de Belgische Kamer cn Senaat het gisteren ingediende wetsontwerp inzake de overdracht van de koninklijke bevoegdheden in behandeling nemen, waarna een ver enigde zitting wordt bijeengeroepen om een decreet aan te nemen over de overdracht der bevoegdheden. Eerst daarha zal Prins Boudewijn, die de titel van „Koninklijke Prins" zal voe ren, de eed afleggen. De Kamer wees een verzoek der communisten af om terstond te mo gen interpelleren over het incident te Grace Berleur. De socialisten stemden eveneens tegen de interpellatie op dit ogenblik. Voor hen betekent het uit stel echter geen afstel. Zij zullen te zijner tijd vragen stellen en het aftre den van de minister van Binnenlandse Zaken, De Vleeshauwer, eisen. Geen verzoeningsboodschap Koning Leopold heeft bekend laten maken, dat hij de CVP-voorzitter Van der Straeten Waillet niet gemachtigd heeft een verzoeningsboodschap uit zijn naam af te leggen. Laatstgenoem de heeft daarop verklaard, dat hij na zijn onderhoud met de Koning „in het bezit was van zeer belangrijke aan wijzingen van de vorst voor de 'eden van mijn partij". Hij had gemeend, dat de Koning er prijs op had gesteld daarvan openlijk te doen blijken ten einde de gisting in Vlaanderen enigs zins tot bedaren te brengen. Rotte eieren en tomaten Onder het uitroepen van kreten als „verkocht" en „verraders" zijn ver schillende CVP-Ieiderg door katholie ke betogers met eieren en tomaten bekogeld. Er vielen in de gangen van het gebouw „Patria" te Brussel waar de raad van de CVP bijeen was, rake klappen. Het regende eieren en toma ten, die uiteen spatten op de gezich ten van de leiders der partij. Op het moment, dat de minister van Justitie, Carton de Wiart, in zijn auto wilde stappen, plofte een ei in zijn hals uit een. De jongedame, die het ei gegooid had, werd gearresteerd, evenals een meisje, dat tomaten bij zich droeg, die kennelijk niet bestemd waren voor de consumptie. PAX ROMANA WERELDCONGRES Van 19 tot 27 Augustus wordt in het Indisch instituut te Amsterdam het 21ste wereldcongres van de Pax Ro- mana gehouden. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap van dit congres aanvaard. Als algemeen onderwerp is gekozen: „de medewerking van de in tellectueel aan het verlossingswerk". Een-en-veertig sprekers van 15 ver schillende nationaliteiten zullen op het congres het woord voeren. Door MYRA GAY -XXXX- Dat voepde haar gedachten weer te rug tot de ellende die ze getracht had te vergeten. Wat probeerde Steve uit te vinden? Wie was haar kamer bin nengeslopen en had het lichaam van het dode meisje weggegoocheld? Zou op dit ogenblik de politie op zoek zijn naar Julie Page, verdacht van moord? Ze begon te beven en kon dat niot doen ophouden. Marcia zag het en sprak: „Lieverd je hebt het koud! Waarom heb je dat niet gezegd? Nick en ik zijn zulKe Spartanen! Nick, doe dat raam achter Julie eens dicht, wil je? We laten on ze gast bevriezen". Nick drukte onder tafel zijn voet betekenisvol tegen die van Julie aan. „Onze Julie mag het niet koud heb ben!' zei hij dubbelzinnig. Julie dacht, terwijl ze haar voet te rugtrok: ik houd dit niet lang meer uit. Hardop prevelde ze: „Het raam, Don Juan!" Naderhand kon Julie zich niets meer van die maaltijd herinneren. Ze wist niet meer wat ze hadden gegeten, ze hoopte dat ze tenminste gedaan had alsof ze at. Trek had ze zeker niet. Er joegen steeds maar gedachten door haar hoofd, maar die buitelden in wanorde door elkaar in plaats van enige .samenhang te tonen, Het was Nick die het onderwerp Ja de ter sprake bracht. Onverschillig sprak hij: „Quong Li Su weet een hoop van Jade af, is het niet? Al die tijd dat ik mijn best deed haar bij te bren gen hoe ze een golfstick moest vast houden, leuterde zij maar over Jade" Marcia ging hierop in. „Ze heeft een paar prachtige zeldzame stukken, die ze in een grote brandkast in de win kel opsluit. Op een goeie dag zal ik zc je wel eens laten zien, Julie, als je net leuk vindt. Ze zullen je ogen doen schitteren, zo prachtig zijn ze". „Jade, de steen die alle wensen in vervulling doet gaan!" Hij grinnikte toen ze hem beiden verbaasd aanke ken. „Dat heb ik uit een boekje dat ik eens in de Chinezenwijk heb gekocht Daar stond alles over Jade in. Inte ressant spul, jade". Julie dacht wanhopig: hoe zijn we in 's hemels naam op het onderwerp jade terecht gekomen! Ik moet proberen iets te zeggen om van onderwerp te veraftderen. Maar haar hersens waren volkomen versuft. „Ik zou zo dolgraag dat witte jade beeldje eens willen zien dat ze het „Boosaardige Vrouwtje" noemen. Het is wel zowat het kostbaarste stuk jade dat er op het ogenblik in San Fran- cisco te vinden is", zei Marcia. Julie kon een gesmoord kreetje niet helemaal onderdukken. Nick kwam met de vraag die zij niet durfde stellen: „Wat is dat zogenaam de „Boosaardige Vrouwtje" voor een ding, Zus?" „O, dat is 'n klein stuk witte gesne den Jade, ongeveer 12 cm. lang. De kunstenaar die ongeveer duizend jaar geleden haar gezichtje sneed, gaf haar zo'n gemene uitdrukking, dat 't kwaad opwekt in de man of de vrouw die de ogen op haar glimlachend ge zichtje richt". Julie voelde zich duizelig worden. „Waar waar is dat beeldje nu?" vroeg ze. Haastig voegde ze er aan toe. „Ik bedoel, wie is de eigenaar op het ogenblik?" „Dat weet ik niet zeker. Het is alle maal erg geheimzinnig. Verzamelaars zijn wild op 't .Boosaardige Vrouwtje" Zowel om haar schoonheid als vanwe ge de legenden die zich om haar heb ben gevormd. Quong Li heeft getracht het Meneer Low af te bedelen als Kerst-cadeautje, maar hij wil niet toe geven dat hij het bezit. Ongeveer een maand geleden werd het vanuit Can- ton ingevoerd. Niemand kan er achter .komen voor wie het was bestemd of waar het is gebleven. Het is allemaal in geheim zinnigheid gehuld. Marcia onderbrak haar verhaal om te zeggen, „Julie je eet helemaal niet van je taart! Als je niet iedere krui mel opeet zal Moeder ontroostbaar zijn". Terwijl iedere hap haar dreigde te doen stikken, wurmde Julie 't grootste gedeelte van de taartpunt die voor haar was neergezet, naar binnen. Nick bracht het onderwerp weer op 't witte beeldje. „Wat is dat prulletje waard. Zus? bedoel dat jade poppetje." .,Je kunt een dergelijk stuk jade geen bepaalde waarde geven. Zoals ik al zei is het „Boosaardige Vrouwtje een exemplaar voor een verzameling- Het hangt er van af hoeveel een J88®," verzamelaar ervoor zou willen geven- Nick hield vol, terwijl hij zijn bor bijhield voor ,een tweede stuk taa „Stel je voor dat niemand er SP®"®. belang in zou stellen, wat zou w-aarde dan ongeveer zijn?" Marcia dacht even na. „O, L, zc ongeveer vijftig duizend d, hJ zei ze. „Maar in werkelijkheid za' wel zowat twee keer zoveel 0Pbr gen." „Vijftig duizend dollars." (Wordt vei ;r volg<"'

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4