Wereldkampioenschap wielrennen nadert Waarom Chefarox bij maagzuur? CHEFAROX Katten en zwaluwen brachten Dsjenghiz-Khan de overwinning Nederland won elk jaar een of twee titels Levensmiddelenindustrie overweegt nieuwe Holland Fair Puzzle-rubriek Ook dit jaar kansen Het Radioprogramma M. J. Adriani Engels Kruiswoordpuzzle Organisatie was in Philadelphia niet feilloos Maar er werden goede Omdat Chefarox géén vor ming van steeds méér zuur veroorzaakt, zoals bij gewoon maagzoutvaakvoorkomt. Bo vendien beschermt Chefarox de maagwand met een ge leiachtige genezende laag. zaken gedaan Krijgslist betekende het einde van Wo-lo-hei HET CHINESE BEELDJE Grond NAAR VASTE Begrijpen of bewonderen J)E JAARLIJKSE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN val len ditmaal ook al in de met internationale sportgebeurtenissen overladen tweede helft van de maand Augustus, Vlak vóór de Europese athletlek- kampioenschappen ln Brussel en nog gedeeltelijk samenvallend met de Europese zwemkampioenschappen in Wenen krjjgt men het tournooi om de zeven wereldtitels op wielergebied (voor amateursprinters, voor profsprinters, voor amateur-achtervolgers, voor prof-achtervolgers, voor prof-stayers, voor amateurwegrenners en voor prof-wegrenners), nadat de onbelangrijke acht ste titel van 1950 voor de veldrit reeds een half jaar geleden door de Frans man Robic gewonnen is. Ditmaal is de organisatie toevertrouwd aan Belgle, dat van Zaterdag 12 Augustus tot en met Zondag 20 Augustus de sterkste wielrenners ter wereld op zjjn grondgebied zal zien, aangemoedigd door tien duizenden toeschouwers uit Belgie, Frankrijk, Luxemburg en Nederland, Zeer zeker ook uit Nederland, want het drukste wielerleven ten onzent vindt men in Brabant en Limburg, vanwaar de reis naar Luik minder ver is dan naar Amsterdam. laatste jaren kwamen we namelijk steeds met een renner in de regen boogtrui thuis, soms zelfs met twee, 0RIEMAAL heeft Nederland dit jaarlijks wielerevenement mogen organiseren: in 1925 in Amsterdam en op het Veluwse circuit, in 1938 en 1948 in Amsterdam en Valkenburg. Helaas zal ons land er voorlopig niet meer voor in aanmerking komen. Mag de organisatie van een internationaal evenement, op welk sportgebied dan ook, in ons land voorbeeldig heten, 't wereldkampioenschap van 1948 was 'n ontzettende blamage, die aan Neder- land's naam in wielerkringen zoveel schade heeft gedaan, dat men er o.a. op reageerde door bij de eerstvolgende gelegenheid de enige Nederlandse re presentant uit het bestuur van de U.C.L., de Internationale wieler-unie, te verwijderen. Telkens als we in het buitenland spreken met journalisten, die twee jaar geleden Amsterdam en Valkenburg hebben bijgewoond, komen ze nog terug op de dieptreurige or ganisatie van hdt ondeskundige be stuur van de Nederlandse Wieier Unie, dat, zelf niet capabel iets te re gelen, de hele zaak had overgedragen aan een bestuurslid, dat er ten slotte persoonlijk 30.000 gulden aan ver diende, maar Nederland's goede naam als gastheer voor de wielerorganisatie voor lange jaren vernietigde, omdat zijn eigen portemonnaie hem meer be lang inboezemde. Merkwaardig is het, dat de Belgi sche Wielerbond bijna een soortgelijke fout maakte door de organisatie van het wegkampioenschap „bij opbod te verkopen". Het toeval wilde, dat het circuit, dat de hoogste prijs bood, ten slotte door de internationale wieler- unie werd afgekeurd en dat men nu in Moorslede zal rijden op een gedeel telijk gewijzigd parcours, dat in ieder geval iets minder aan een „kermis- koers" doet denken, al is het nog lang niet ideaal. Ieder jaar een kampioen. „Elk jaar minstens één wereldkam pioen" zou het motto kunnen zijn van de Nederlandse wielersport. In de VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Muziekkorps Hiu- delopen. 6.40 Liedjes en melodietjes. 7.00 Ai- tistieke staalkaart. 7.30 Lezing. 8.05 Reportage Zwemkampioenschappen. 8.15 Vindobona Schrammel'n. 8.45 De bonte bal. 9.45 Actuele problemen. 10.00 Populair programma. 10.45 De Papalagi. 11.00 Gevar. programma. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Deense muziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Reportage Tour de France. 7.25 Gram.platen. 7.35 Zang en orgel. 8.05 De gewone man. 8.15 Lichtbaken. 8.43 Steek eens op, heren. 9.00 Opera. 10.05 Weekend Sere nade. 10.35 Westindisch commentaar. 10.45 Avondgebed. 11.20 Philharmoni a-orkest. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6.15, 8 en 11 uur. 8.15 Post- duivenberichten. 8.20 Gram.platen. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Een praatje met een plaatie 9.15 Men vraagt. en wij draaien. 9.45 Gees telijk leven. 10.00 Omroep-Kamerorkest. 10.30 Boekennieuws. 11.00 Zaandams meisjeskoor. 11.15 Triangel, 12.00 The fairey aviation works band. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Pierre Palla, orgel. 1.20 Ensemble. 1.50 Even afrekenen, heren. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Opera van Mozart. 4.10 Filmpraatje. 4.30 Sportrevue. 5.00 Mandoline-muziek. 5.20 Mannenkoor. 540 Vervolg hoorspel „De zes gaan aan de slag1". 6.00 Sport. 6.30 Kerkdienst. 7.00 Luisterclubs opg'elet. 7.35 Bijbelvertelling voor jongeren. 8.05 Avondprogramma. 11.15 „Peter"-sisters. 11.30 Dansmuziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 uur. 8.15 Gram. platen. 8.30 Hoogmis. 9.45 Cantate. 10.00 Kerkdienst. 12.00 Gram.platen. 12.15 Apologie. 12.40 Orkest zonder naam. 12.55 De zonne wijzer. 1.20 Muziek van Richard Wagner. 2.30 Uit het boek der boeken. 2.45 Piano-recital. 3.15 Katholiek overleg. 3.40 Strijkkwartet. 4.10 Katholiek Thuisfront. 4.15 Sport. 4.30 Ves pers. 5.00 Kerkdienst. 6.30 Voor de Strijd krachten. 7.00 Fantasie in A. 7.45 Actualitei ten. 7.52 In 't Boeckhuys. 8.05 De gewone man. 8.12 Uit en Thuis. 10.45 Avondgebed. 11.45 S^mphonie-concert. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Gevar. programma. 9.00 Londens Philharm.-orkest. 10.05 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De Regenboog. 11.25 Omroepkoor. 11.45 Voordracht. 12.00 Orgelspel. 12.30 Medede lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piano duo. 1.20 Omroep-orkest. 2.00 Tussen mens en nevelvlek. 2.15 Luisterspel. 3.10 „Der tod Jesu" (cantate). 5.00 Voor de kleuters. 5.1.5 Kamperen. 5.30 Philadelphia Symphonie-or- kest. 6.20 Accordeola. 6.50 Reportage Tour de France. 7.00 Lezing. 7.15 Cello en piano. 7 45 Gram.platen. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Negro Spirituals. 8.45 Actuele kanttekeningen. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te Deum LaudamuB. 8.45 Busch Strijkorkest. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Boston Symphome-orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Zangrecital. 12.05 Sidney Torch en orkest. 12.30 Mede delingen. 12.33 Orgelconcert. 1.15 Mandoli- nata. 1.45 Richard Crooks zingt. 2.00 Vacan- tie-verhaal. 2.30 Symphonie-orkest. 3.40 Alt- vioolreecital. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Vocaal ensemble. 5.00 Voor de kleuters. 5.15 Orgel bespeling. 5.45 Vraaggesprek. 6.00 Piano-duo. 6.20 Rhapsody in blue. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Koperkwartet. 7.30 Radiokrant. 7.55 Lon dens Symphonie Orkest (aansluiting met BBC). OPLOSSING KRUIS VVO OUD PUZZLE In de volgorde der nummering: 13. 14 12. 4, 7. 6. 10, 3, 5, 11. 8. 9. 2 en 1. Van Do ven naar beneden ingevuld kan men on der 1 en 2 de namen lezen van: Zweden Belgle, Denemarken, Italië. Dat was bijv. het geval in 1938, toen we in Amsterdam de beide sprintnum mers wonnen door de amateur v. d. Vijver en de prof Van Vliet. In 1939 wonnen we in Milaan weliswaar slechts één titel Derksen bij de amateursprinters maar dat was juist de enige, die er te behalen viel, omdat de achtdaagse wereldkampioen schappen reeds na de derde dag „voor lopig uitgesteld" moesten worden door de oorlogsdreiging. Zo luidde ten minste de tactische uitdrukking op hel giiiiiiiiiiiiiiiii» Door communiqué, dat we bij die gelegen heid mee naar huis kregen op het Mi- laanse sportpersbureau, daags nadat we in gezelschap van alle deelnemende rc-nners uit Frankrijk, Engeland, Duits land, enz. als een eigen volkenbondjc een gezellig uitstapje naar het Lago Maggiore hadden gemaakt. Een week later lagen diezelfde renners in de Siegfriedlinie en de MJaginotlinie tegenover elkaar of ze streden op zee. Het „voorlopig uitstellen" kostte aan Arie van Vliet, die reeds de finale tegen Scherens bereikt had, een twee de wereldkampioenschap en het kostte tevens aan Dethmer Klink, de enige renner ter wereld met een trainster in plaats van een trainer, zijn kans op het wereldkampioenschap achtervolging, dat hij o.i. gewonnen zou hebben. Toen men na de oorlogsonderbreking weer aan een wereldkampioenschap toekwam, was het zeven jaar later en Klink telde niet meer mee. Het was toen zijn landgenoot Gerard Peters, die het achtervolgingsnummer won in Zürich (1946) en Derksen voegde er bij de profsprinters een tweede titel aan toe voor ons land. Daarna plaat sten Middelkamp (1947, Reims), van Vliet (1948, Amsterdam), Schulte (idem) en Faanhof (1949 Kopenhagen» hun naam op de erelijst der wereld kampioenen, zodat Nederland inder daad elk jaar met minstens een we reldtitel naar huis ging. En nn 1950. En nu 1950! Over enige tijd begint de strijd om de zeven wereldkampioens titels vóór de oorlog waren het er maar vijf, omdat de achtervolging nog niet de hoogste eer kreeg en op nieuw zal Nederland een belangrijke rol spelen. Of we onze prettige ge woonte om minstens één eretitel te behalen ook ditmaal zullen voortzet ten, zal zelfs de knapste insider niet durven voorsoellen, want wielerwed strijden, waarbij één onbenullig lek bandje alles kan vernietigen, zijn nog veel moeilijker te voorspellen dan voetbalwedstrijden. En wie van onze lezers zal na Limburgia's slechte spel in de niettemin gewonnen beslissings wedstrijd tegen P.S.V. geprofeteerd hebben, dat de mijnwerkersclub kam pioen van Nederland zou worden? En wie gaf bij de wedstrijden om het wereldkampioenschap in Brazilië aan de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika een grotere kans dan 1 tegen 100 om van het roemruchte Engeland te winnen? We mogen alleen zeggen dat Nederland behoorlijk zal meetellen, al het overige ligt verborgen in de schoot der goden. België heeft evenveel of. beter ge zegd, even weinig wielerbanen als momenteel Nederland, waar Utrecht en Nijmegen ook al „in ruste" zijn ge gaan, zodat eigenlijk alleen het Am sterdamse stadion gebruikt wordt. De wereldkampioenschappen op de baan worden ditmaal verreden op de bijna nooit gebruikte wielerbaan van Ron- court bij Luik, waar we bij de prof- sprinters verschijnen met het vaste na oorlogse duo Derksen (wereldkam- pioen-1946) Van Vliet (wereldkam- pioen-1948) als redelijke kanshebbers tegen de jongere Brit Harris, die zijn titel te verdedigen krijgt en daarvoor favoriet is, omdat hij momenteel ln zuivere snelheid over Arie van Vliet de baas is geworden. Onze amateur- sprintkampioen Hijzelendoorn, wiens vader ook reeds kampioen van Neder land was, kan het in zijn nummer een heel eind brengen, maar nog meer verwachten wij van de amateur-ach tervolger Wlllekes, die zijn sportloop- baan begon als worstelkampioen van Zuid-Holland! Bij het achtervolgingsnummer voor professionals ontbreken de beide laat ste wereldkampioenen Coppi en Schui- ti, zodat Van Est een uitstekende kans maakt, als hij zich niet door allerlei trucjes van sluwe vossen als de Fransman Piel het hoofd op hol laat brengen. Ook Van Beek kan een eind komen. Schulte rijdt geen achtervol ging, omdat hij zich spaart voor het wegkampioenschap, waarvan de titel hem al jaren lokt. Met Middelkamp, Van Est e.a. heeft Nederland verder een sterke wegrennersploeg, die ech ter door onderlinge concurrentiege- voelens niet bepaald homogeen mag heten. Voor Schulte en Middelkamp is Van Est meer een vijand dan een ploeggenoot! Onze amateurrenners zoals Dielissen en Dekkers zijn behoor lijk zonder dat men over veel verge lijkingsmateriaal met de amateurs uit andere landen beschikt. Eigenlijk zijn we alleen slecht ge sorteerd in het stayersnummer, waar Pronk onze enige representant van naam is, maar toch plaatsten zich vorig jaar nog twee Nederlanders in de finale van. dit v.oor ons zwakke nummer, zodat we maar willen zeggen, dat ln Belgie de Nederlandse wielren ners eigenlijk op elk gebied zullen meetellen met hun helaas wel wat oude ploeg, die hoognodig wat nieuw bloéd zou dienen te krijgen. VX/ANNEER U de gegeven 14 woorden ln goede horizontale volgorde Invult, kunt u ln de kolommen 1 en 2 van boven naar beneden de namen lezen van vier Europese landen van 8, 8, 10 en 8 letters. Deze vier woorden lopen tot de dik ge tekende lijntjes. De woorden ln alphabe- tische volgorde gegeven zijn; 1. Bedelen; 3. beduiden; 3. beenderen; 4. bijdragen; 9. geluiden; 8. genaken; 7. heerschap; 8. Inademen; 9. veelvraat; 10. verbleken; 11. vergeten; 12. vermist; 13. verzenden; 14. Woensdag. Vormt géén nieuw maagzuur (Van onze Haagse redacteur) Er zijn enige tijd geleden, nadat de Holland Fair ln het warenhuis van de firma Gimbel ln Philadelphia geopend was, onvriendelijke woorden over deze demonstratie Van de Nederlandse Nijver held annex een expositie van oude Nederlandse meesters en doeken van eni ge van onze moderne schilders en een tentoonstelling van documenten, die op de oudste relaties tussen Nederland en Ame rika betrekking hebben gesproken. Er was een tekort aan producten, vooral toen bleek, dat sommige ervan gretig aftrek bij de Amerikaanse kopers vonden; de aanvulling liet te lang op zich wachten; er mankeerde het een en ander aan de samenwerking van de Nederlandse in stellingen, die de organisatie van deze Holland Fair op zich genomen hadden en de nieuwe Nederlandse schilderkunst was naar veler oordeel vertegenwoor digd door doeken, die geen al te beste in druk gaven van het kunnen van onze he dendaagse schilders. Dat was allemaal niet mis! Ongetwijfeld zat er veel waars ln de bedenkingen, die tegen de Holland Fair worden uitgespro ken Maar het zou onjuist zijn, om uit sluitend deze negatieve kant te belichten. Er zijn ook niet geringe resultaten ge boekt. Er is een goede propaganda voor Nederland gemaakt; de Amerikanen heb ben kunnen kennis maken met de voort' brengselen van de Nederlandse industrie en van onze land- en tuinbouw en vooral met een aantal levensmiddelen en genot middelen, die men er hogelijk heeft leren waarderen. Vooral onze levens- en genotmiddelen industrie heeft een goede beurt gemaakt. De chocolade was er zeer gewild en de chocomel was een openbaring. Gebleken is, dat de Amerikanen niet alleen onze jonge kaas appreciëren, zoals wel werd beweerd, maar ook de oude kaas en voor al de Leidse kaas als een lekkernij be schouwen. Grote belangstelling toonden zij voor da kleine, ln cellophaan verpakte Edammertjes. Hiervoor bestaat een ruime De dertiende eeuw was aangebroken. De grootste aller Mongoolse heersers, die ooit heeft geleefd Dsjenghiz Khan was er in geslaagd, in Midden- Azie een ruiterrijk zonder weerga te stichten. Zijn bereden horden waren de schrik van Azie eens zouden zij ook de schrik van Europa worden. Ten Oosten van Dsjenghiz-Khan's rijk lag het land Tsjin, het onmetelijke, trotse Chinese rijk, dat de Mongolen als barbaren oeschcuwde en in zijn Verhevenheid waande, onaantastbaar te zijn. De Mongoolse heerser richtte zijn blik naar het Oosten. Welk een buit! En welk een veiligheid ook, als hij er in zou slagen, dat Chinese rijk aan zijn wil te onderwerpen. Hij deed zijn rui terscharen opzitten en trok oostwaarts. Dit was in het jaar 1207. Het Chinese leger, dat hem nabij de grens opwachtte, werd vernietigend ge slagen. De Mongolenschrik sloeg de Chinezen in de benen. Als een vuur en dood verbreidende vloedglof trok ken de Mongolen verder. Maar sterke vestingen, ommuurde steden lagen in het land. En dit waren verschijnselen, die de Mongolen nauwelijks kenden en waartegen moed noch onvermoeibaar aanstormende paarden hielpen. De mu ren bleven staan en de steden hiel den hun poorten gesloten. Dsjenghiz-Khan sloeg het beleg voor de stad Wo-lo-hei. Zijn soldaten wor den moedeloos, ongeduldig. Zij zijn aan snelle overwinningen gewend. De Khan begrijpt het gevaar en zint op een mid del om het te bannen. Als geweld niet helpt, moet list de overwinning bren gen. Een afgezant verschijnt voor de poort der belegerde stad en laat de comman dant uit naam van zijn heerser weten, dat Dsjenghiz-Khan het beleg zal op breken, als de commandant er voor zorgt, binnen twee maal vierentwintig uur tweeduizend katten en twaalfdui zend vogels aan de Mongolen te leve ren. De commandant beschouwt dit als een gril der barbaren. Hij organiseert Dun, t'fYRA GAY -xxxx- 24) Julie voelde hoe een koude rilling over haar heentrok. Vijftig duizend. Ot het dubbele daarvan. En zij droeg dat „Boosaardige Vrouwtje" maar zorge loos rond in haar tas! Want langza merhand was ze er wel zeker van dat dat het was. Marica zei: „Ik zal de koffie even halen. „En ze ging naar de keuken Nick sprak: „Jij en ik zullen een fijne avond samen hebben. We gaan deze stad eens rood met rose strepen schl» deren!" Hij nam Julie's hand ln de ziine. Julie rukte haar vingers los Maar hij had nog kunnen voelen hoe ijzig die waren. „Ik heb je al verteio dat ik andere besognes heb vanavond Nick", sprak ze, „Graag eens een an dere keer." „Dat zeg je altijd! Marcia kwam de kamer weer in met dampende kopjes koffie op een rood gelakt blaadje. Julie nam haar kop dankbaar aan in de hoop dat dit haar zenuwen zou kalmeren. Nick sprong op. „Laten we proberen of er dansmuziek is", zei hij vrolijk Maar in plaats daarvan waren er nieuws berichten. De omroeper zei: „Er is juist bericht gekomen, dat het lijk van een jong meisje is gevonden in de Larkinstraat Ze droeg een zwarte zijden Jurk, een zwarte mantel met bruin bont en een hoed met twee roze veren erop. Ze had bruin haar en blauwe ogen, was ongeveer 1.75 m lang en woog om en nabij 110 pond De dood werd veroor zaakt door een klap op het hoofd met een stomp voorw-rp. ieder, die iets naders omtrent dit meisje kan berich ten wordt verzocht zich onmiddellijk met de politie of di; radio-station in verbinding te stellen". Nick zette de radio met een beslist gebaar af. een grote katten- en vogeljacht. Na twee dagen is hij in staat, het gevraag de contingent levende katten en vo gels te leveren. Katten en in hoofdzaak zwaluwen worden over de muren de poorten nield de commandant wijse lijk gesloten aan de Mongolen be zorgd. Dsjenghiz-Khan glimlacht. Hij laat zijn lijfwacht aantreden en gelast de mannen, iedere kat en iedere vogel een prop losse katoen aan de staart te be vestigen. Als dit is gebeurd, laat hij de mannen de katoen aansteken en hergeeft de dieren de vrijheid. De bees ten zijn door 't dolle heen; duizende vo gels vlogen als brandende fakkels de stad binnen en zoeken hun nesten en schuilplaatsen op. De katten rennen als bezetenen tegen de muren op en schieten weg in holen en gaten, in schu ren, huizen en pakhuizen. Wel slagen de verbaasde en geschrokken Chinezen er in, ettelijke honderden der bran dende dieren te doden, maar dit kan niet verhinderen, dat zij alom in de stad vuurhaarden doen ontstaan, waartegen de bluspogingen der belegerden niet zijn opgewassen. Wo-lo-hei ging in vlammen op en nieuwe bestormingen waren niet meer nodig. Dsjenghiz-Khan had dank zij zijn „dierlijke hulptroepen" de vesting genomen en een algehele overwinning behaald. „Maar dit hier is Larkinstraat! Ze moe ten dat meisje hier hebben gevonden!" Haar stem sloeg over. Nick draaide zich om. Hij keek nogal vreemd, vond Julie. „Spannend, hé? Een moord vlak voor onze deur!" Julie dacht, ze hebben haar gevonden. Dat meisje dat op mijn kamer lag. Even kwam de gedachte bij haar op dat het meisje misschien toch niet dood was ge weest en haar had gevolgd naar Mar- cia's kamer. Maar het volgend ogenblik besefte ze hoe onzinnig dat was. „In Larkinstraat!" riep Marcia uit Ze sprongen allen op toen de bei ging Het is de politie, dacht Julie. Ze komen om me te arresteren! HOOFDSTUK VI In plaats van de politie was het Steve, Julie worstelde met haar tranen zo blij en opgelucht was ze hem te zien ..Het spijl me. maat ik kan geen kof fie blijven drinken", was zijn antwoord op Marcia s gastvrije uitnodiging „Ju lie en ik moeten direct naar een repe- afzet in Amerika, vooral wanneer aan het daar levende verlangen voldaan wordt, ze wat lichter ln gewicht te maken. De grote, ronde Edammers zal men er graag kopen, doch men ziet ze het Uefat ln moten verdeeld zoals bij een sinaas appel en elk deel weer apart verpakt.. Oorspronkelijk had men gerekend op een 180.000 bezoekers. Het zijn er 450.000 geworden, een bewijs, dat er bij de Ame rikanen Interesse voor de Nederlandse ar tikelen bestond. Deze belangstelling moet levendig gehouden worden. Teneinde dit te bereiken is op het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening een bespreking gevoerd zo vernemen wij met de inzenders uit de voedingsmid delensector op de Holland Fair. Een overwegend aantal van deze inzen ders heeft zich ln principe voor het voortzetten van dergelijke evenementen in de grote warenhuizen ln de Verenigde Staten uitgesproken. Een gunstige om standigheid daarbij ls, dat het reclame- en propagandamateriaal, dat voor de Hol land Fair naar Phildelphia gestuurd werd, nog altijd i- Amerika aanwezig is en dus onmiddellijk weer gebruikt kan worden. Er worden op het ogenblik hier te lande besprekingen gevoerd over de wijze, waarop de in Philadelphia verkregen re sultaten verder aan de exportpropaganda naar dit dollargebied dienstbaar gemaakt kunnen worden. Bij deze onderhandelin gen zal, met het oog op het succes voor een aantal producten uit de /oedlngsmld- delensector, ook worden bezien of een Holland Fair voor uitsluitend deze arti kelen aan te bevelen is. De acht bedoelde zinnen waren: 1. Vol verbazing keken de mensen naar een luchtschip. 2. De nieuwe stofzuiger was voor moeder een goede hulp. 3. De pas benoemde administrateur werd hartelijk verwelkomd. Hij werd tot bureauchef be noemd. Daarvoor moest hij bij de secre taris-generaal wezen. 4. 5. 6. 7. 8. De student voelde zich aange trokken tot de studie der bacte riologie. De bedoelde rubriek was het werk van de sportredacteur. Zij bewonderden de fraaie éta lage van het bloemenmagazijn. Een puzzle, die heel veel belang stelling trok. Na loting onder de in zenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs a 5.— ditmaal ten deel gevallen aan: de Heer J. G. van Eden Cz„ Oranjeplein 10, Krommenie. Puzzle 148. Optellen en aftrekken. Hieronder vindt men een optelling en de aftrekking van twee getallen van tien cijfers. Maar ze zijn gegeven ip letters. Dezelfde letters stellen steeds dezelfde cijfers voor. Eerst de optelling. ABRSMNKHPZ NHBKPAMNBP BRMNKBAPAS En nu de aftrekking ABRSMNKHPZ NHBKPAMNBP sommen ZKHHHBKBSK Gevraagd wordt de beide geheel in cijfers in te zenden. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 10 Augustus aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van 5.onder de inzenders van een goede oplossing verloot.) titie toe". Marcia riep, „O Steve, er is zoiets spannends gebeurd! Er is een moord gepleegd hier practisch voor de deur! In Larkinstraat!" Nick Informeerde. „Heb je er niets van gemerkt. Steve? We hoorden het nieuws juist door de radio. Een meisje werd hier vlakbij gedood". Steve sprak iets te onverschillig. „Nu je het zegt, ja, er was wel een oploop op straat toen ik er langs kwam. Maar de mist is zo dik dat ik niet kon zien wat er aan,de hand was". Hij wendde zich tdt Julie. „Klaar, Julie? We ko men te laat als we niet opschieten. De mist is zo dik dat we practisch naar de studio zullen moeten kruipen". Julie stond op. maar ze was bang dat haar benen zich onder haar zouden be ge> en. Het is geen manier om je maag te vullen en er dan meteen vandoor te gaan. Marcia" zei ze „Maar je weet hoe het gaat als er een belangrijke repeti tie komt opdagen" Ze haalde diep adem en ging voort, „Dank je wel voor het EIGEN denkbeelden leert men per in hun bijzonderheid kennen a vergelijk met andere denkbe'eM eerst waarlijk tot de eigene uitgroei Een dergelijk tegenover-elkaar-»6?' len willen we hier voltrekken ten zien van de Griekse en de j0o),an Christelijke gedachten aangaande r J en de natuur. oi De Grieken om met hen te bert nen, kenden het probleem van d oorsprong. In hun speculaties tracht ten zij aard en hoedanigheid van a ze oorsprong, van deze archè te door! gronden. Sommigen namen aan, dat »i" les uit het water was ontstaan. Ande! ren noemden de lucht of het vuur of somden een hele reeks van oerelenien ten op. Maar hoe ook nader omschr»! ven, steeds gaat het bij het zoeken naar het oerelement, naar de oor. sprong van alle dingen, om het vinden van een principe, dat da wereld ratio- neel begrijpelijk maakt. Het stellen van het probleem van de oorsprong brengt, op deze wijze gezien eigenaardige gevolgen met zich. All» overdenken van wereld en natuur wordt zo tot het uitwerken van een misschien nog wat gebrekkige wereld, leer en natuurwetenschap. Wereld en natuur beiden zijn voor de Griek in principe begrijpelijk vanuit het oer. element, vanuit de oorsprong. Dit oer. element, hoe ook nader gedefinieerd, waarborgt tevens de eenheid van ai het zijnde. Daaruit toch is alle», vol- gens bepaalde wetten, voortgekomen. Dit rationeel karakter van het Griek, se denken zoekt overal wetten, aller, eerst op het gebied van de natuur, maar later ook op het gebied van de ge- schiedenis. De geschiedenis houdt zich naar Griekse opvatting, onder meer bezig met de wetten, die de geschie denis beheersen. Daarom gold de g». schiedenis als een opvoedingsmiddel bij uitstek voor aanstaande politici! In Jodendom en Christendom ligt dit alles geheel anders. We vinden hier geen speuren naar een oerelement, waaruit alles volgens een vaste orde zou zijn ontstaan. Hier wordt met een ontstellende zekerheid God geplaatst aan het begin van alle dingen. Er is geen spoor van een discussie over rie vraag of God bestaat, of niet, God is! Kortweg. Deze stelling van de Joden vervangt het Griekse speculeren over de oeraanvang aller dingen. Deze God nu, die aan de aanvang van alle dingen staat, heeft alles ge schapen, wereld en mens. Deze schep ping is geen techniek, maar een vol strekt onnavolgbare schepping door het Woord. Hier kan een mens niet begrijpen op Griekse wijze. Hier kan hij slechts biddend bewonderen. De Griek begrijpt, de Jood bewondert. De Griek verstaat de wereld door middel van de natuurwetten. De Jood staat versteld over het onnavolgbare van Gods werken. Ook in de opvatting van de geschie denis doet zich dit gelden. De Griek zoekt ook hier naar de wetten van het gebeuren. De geschiedenis bij de Jo den echter is het verhaal van de da den Gods. De schepping is het begin van de geschiedenis. Gods hand is zichtbaar in de vaart der volken. De geschiedenis is het onbeschrijfelijke, wondere handelen Gods. Zo wordt de geschiedenis bij de Joden tot een pre diking, maar zeker niet tot een opvoe dingsmiddel voor aanstaande politici. De geschiedenis laat zien, wat God doet met het volk, dat Hij verkoren heeft, met het volk, dat zich van Hem afkeert, of zich tot Hem bekeert. Zo staat aan het begin van alle den ken en nadenken bij de Joden de per soonlijke relatie van de mens tot God. Bij de Grieken doorgrondt de mens de eeuwige wetten van natuur en ge schiedenis. De Jood echter bewondert God en Zijn werk, en buigt zich in aanbidding. Het is duidelijk, dat onze cultuur een samengaan van Griekendom en Jodendom is. Alle techniek, waarvan we dagelijks gebruik maken, is van oorsprong Grieks. Maar ieder beseft dat, wanneer het technisch Griekse wetenschappelijke denken uitsluitend heersen gaat, de persoonlijke warmte van het leven verdwijnt. Laten we eerlijk zijn, en bekennen, dat dit maar al te vaak het geval is. Wij moderne mensen, die het door de Grieken ge stelde probleem reeds in zeer hoge mate hebben opgelost, dreigen de ge- loofintuitie van het Jodendom en het daarop gevolgde Christendom steeds weer te vergeten. Het „begrijpen" vindt pas dan z'n hoogste zin, wan neer het wordt omvat door de aan biddende „bewondering". Het één kan niet zonder het ander. heerlijke maal, Marcia". Goddank. Dat was gelukt. Ze had aan haar goede manieren gedacht. Ze vluchtte naar de slaapkamer om haar mantel en tas te halen. Buiten kwamen ze tot de ontdekking dat de mist nog in dichtheid was toe genomen. Steve sprak rustig, „Ik geloof dat deze mist alle records breekt, Julie- Alles is in witte nevel gehuld. Zo erg heb ik het nog nooit meegemaakt." Wazig zag Julie een paar lichtjes op en neer zweven verder in de straat. Steve had Julie's arm stevig beet. Hu fluisterde, „Dat is de politie die een onderzoek Instelt. Straks hield ik *r even stil en stelde vragen zoals een wil lekeurige voorbijgangers dat doet. Eerst dachten ze dat ze door een Wjo was aangereden ln deze mist zou zo" ongeluk gemakkelijk kunnen gebeu ren. Maar toen ontdekten ze dat ze oP een dusdanige wijze geraakt was nooit door een aanrijding had kunnen gebeuren". (Wordt vervolgd'

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 6