Voor de Jeugd MODE-SNUFJES UIT IERLAND VAN HET PARIJSE VOETSTUK ■HÉ Daatselaar prolongeert 1500 M. titel met 0,6 sec. verschil fitii Zatopec brak het wereldrecord 10.000 m. KERKELIJK NIEUWS Paard sloeg op hol Kinderen van de zon KLEINE GRAPJES DE RAADSELS Kleine kosten, groot gemak Geef de mannen de ruimte I ZATERDAG 5 AUGUSTUS 19Ö0 Het is niet Meen zonneschijn wat de Tour de France-renners op hun tocht ontmoeten. Op deze foto ziet U, dat het in Frankrijk, evenals bij ons ook !mneeTFransndorr, fu pa!aplules OewaPend liepen de bewoners, van een Tramr dorp wit, om een glimp (want meer is het niet) van de ren- ners op te vangen. De renners waren: Kübler, Ockers, Bobet en lmpanis. =====g=^=g==== i In de historie van de Nederlandse ■wemkampioenschappen zal het hoogst zelden zijn voorgekomen, dat de strijd op de 1500 meter vrije slag heren met slechts een fractie van een seconde beslist is geworden. Doorgaans kon de winnaar met rui me voorsprong het water verlaten^ doch gisteravond in het zwembad „De Krom me Rijn" was dat anders. Het was reeds bekend dat voor de titel van 1500 me ter kampioen, verschillende gegadig den waren. Rinus Daatselaar, die bij de Amsterdamse Zwemvereniging reeds enkele jaren furore op deze afstand maakte en onlangs naar „De Robben' overging, was weliswaar de favoriet Emil Zatopek heeft gisteren op dui delijke wijze bewezen dat hy in uit stekende vorm is. Tydens wedstryden te Turku verbeterde hij het wereld record op de 10.000 meter, dat hy vorig jaar op 29 min. 21.2 sec. bracht, met 18.6 sec. Het feit dat Joe Louis weer in de ring zal terug keren heeft klaarblijke lijk nog een andere zwaargewicht op dezelfde gedachte gebracht. De 36- jarige Tommy Farr heeft namelijk op zijn verzoek van de Britse Boksbond weer een licentie ontvangen. De laat ste wedstrijden welke de Engelsman bokste, vonden tegen het einde van de oorlog plaats. De eerste partij van de schaak tweekamp tussen de Zwitser Grob en onze landgenoot Prins, is in een voor Prins gunstige stelling afgebroken. De eerste etappe van de wegwed strijd „Boucles de la Gartempe", van Bellac naar 1 Dorat over 183 km werd door Maurice Diot gewonnen in 5 uur 9 min. Tweede werd Lauk (Frankrijk), derde Kateleer (Belgie), vierde Wreek (Frankrijk) en vijfde Schulte (Neder land), allen in dezelfde tijd als de Fransman. Vandaag wordt de tweede etappe gereden, 48 km tegen het uur werk. maar dat hy slechts met 0.6 sec. ver schil op Beyderwellen (GZC) als num mer één zou aantikken, had men toch niet verwacht. Bovendien was Cabout, die als speler van het Nederlands wa terpolo zevental bekendheid geniet, lan ge tijd een ernstig concurrent. Cabout kwam als derde aan de finish met slechts 5.5 sec. verschil op Daatselaar. Daatselaar heeft dus zijn titel weer kunnen prolongeren, maar het kan weieens zijn dat hij volgend jaar in, de thans 16-jarige, Beyderwellen, zijn meerdere moet erkennen. Artisten verzetten zich tegen ingeblikte muziek'' De aznger Frans Vroons heeft de kat de bel aangebonden in de zaak van de z.g. „ingeblikte muziek", die door de omroepverenigingen by her haling wordt uitgezonden zonder enige geldeiyke vergoeding aan de uitvoe renden. Vroons heeft thans de K.R.O. gedag vaard tot betaling van f 175, welk be drag hij eist als honararlum voor een heruitzending van zijn optreden voor de K.R.O.-microfoon zonder zyn toe stemming en zonder dat hij daarvoor iets ontving. In deze zaak, die gisteren voor de Utrechtse kantonrechter dien de en waarvoor in de artistenwereld grote belangsteling bestond, zal 24 Augustus uitspraak worden gedaan. Ned. Hervormde Kerk. Bedankt voor Leiden (vacature J. C. van Apeldoorn): H. Bout te Amersfoort; voor Hilver sum (vacature J. v. d. Velden) en voor Ridderkerk (vacature G. v. d. Vee): J. J. Koot te Barneveld; voor Hilver sum: J. J. Poldervaart te Nijverdal; voor Goederede: W. L. Mulder te- Maar tensdijk. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Meppel: L. Floor, candidaat te Amster dam-Noord. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Oost-Kapelle: P. J. Wieleman te Borsele. Gisteravond is in de Jacob Maris- straat te Den Haag een paard, dat voor een wagen gespannen was, op hol ge slagen en vervolgens tegen een huis gebotst. Door de schok tegen de muur viel de 73-jarige voerman K., evenals zijn naast hem zittende zoon, de 44- jarige A. F. K„ van de bok. De vader overleed ter plaatse, de zoon kreeg een snijwond. Een achtjarige jongen liep schaafwonden op. J UPITEUg Jullie denken natuurlijk dat dit een soort sprookje is, maar dat is het hele maal niet. Het is het verhaal van c.e planeten en hoe die geboren werden. Natuurlijk bestaat er geen mens op de hele wereld, die daar iets met zeker heid van vertellen kan, maar er zijn veel geleerden die er diep over hebben gepeinsd en het is interessant naar hen te luisteren. Maar misschien weten Jullie niet eens wat- eigenlijk met pla neten wordt bedoeld? Het zijn hemel lichamen en onze eigen aarde is ook een planeet. De zon is het middelpunt van de planeten en de zon met de plane ten er bij, noemen we het zonnestelsel. De planeten bewegen zich in bijna cirkel vormige banen om de zon. Van de zon af gerekend is hun volgorde: Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter, Saturnus, U- S ranus en Neptunus. i Ons plaatje laat de verschillende plane ten zien naar hun grootte. Van elk dier planeten is eigenlijk een heleboel te ver tellen, zo bijvoorbeeld van de planeet Satur nus, die bijna tien maal zo groot is als onze aarde en dieniet minder dan dertig jaren nodig heeft om 1 zijn baan om de zon te beschrijven! Een Saturnus-jaar is dus dertig aarde-jaren! En weet je wat ook merkwaardig is? Saturnus draait in tien en een half uur om zijn eigen as, (onze aarde doet daar zoals jullie weten 24 uur over); eén Saturnus-et- maal is dus maar tien en een half uur! En nog een merkwaardigheid; Satur nus heeft een ring, die bestaat naar de Goede manieren De juffrouw op school vroeg aan Pietje: „Waar gebruiken we het vlees van de walvis voor?" „Pietje: „Om op te eten". Juffrouw: „En het vet?" Pietje: „Daar maken we levertraan en boter van". Juffrouw: „En wat doen we met de beenderen?" Pietje (nadenkend): „Die leggen we op de rand van ons bord!" Het ging al beter Dokter: „En hoe gaat het met de sla peloosheid?" Patiënt: „Oh, een stuk beter dokter. Ik moest vroeger tot 5576 tellen eer ik in slaap viel en nu maar tot 5000! -3Aruftn/us crerA/at* tr/i/iv* /qaaaatï. geleerden geloven, uit een soort reus achtige gordel van gruis! Op ons plaat je kun je het zien en ook de tien ma nen, die deze planeet er op na houdt (Sommige geleerden zeggen dat Satur nus wel twintig manen heeft!) Men gelooft dat er eens, niemand weet hoeveel millioenen jaren geleden, een botsing heeft plaats gehad tussen de zon en een ander hemellichaam, of wel dat er op een goede dag een ge weldige uitbarsting op de zon plaats vond, met het gevolg, dat er grote gloeiende stukken werden afgeslingerd. Ze vlogen zover weg, dat de zon ze niet naar zich kon toehalen, maar ook niet ver genoeg, dat ze buiten de aantrek kingssfeer van de zon kwamen. En dus waren ze wel gedwongen om netjes als 1. Welke plaats in Noord-Holland wordt een insect, wanneer je een letter uit haar naam neemtT 2. Het is de naam van een wonder mooi eiland (in Indonesië), die een meisjesnaam wordt, als je er een letter afneemt. 3. Ik besta uit drie letters: met N staat mijn hoofd er op; met R kan ik er aan hangen; met L loopt de boel onder; met D ben ik de vloer van een schip; met H sluit ik iets af en met B ben ik de mond van een dier. De oplossingen: 1. Weesp - wesp; 2. Bali - Ali; 3. Nek, rek, lek, dek, hek, bek. de paarden in een draaimolen, om de zon te blijven draaien! De gloeiende planeten koelden af en ze kregen, zo als bijvoorbeeld onze aarde, een dikke korst, waar ten slotte alleen hier en daar een vuurspuwende berg er nog aan herinnert, dat het binnenste van onze planeet één grote vuurpoel is! Is dat niet allemaal erg interessant? En hadden we geen gelijk met te zeggen dat de planeten, en dus ook onze goede aarde kinderen van de zon zijn? J-JET BEGINT nu een beetje te wen nen, maar eerlijk gezegd had ik er in het eerst enige moeite mee. Misschien ben ik in dit opzicht wel een uitzondering, maar mij thuis gevoe len in andermans huis is iets, dat mij pas na enige oefening gelukken wil. Een huis is nu eenmaal niet een dood ding van vier bakstenen muren met een dak erop, gevuld met tafels, stoe len, ledikanten, potten en pannen en aanverwante artikelen. Een huis is een persoonlijkheid of liever: een huis neemt iets van de persoonlijkheid van de bewoner over. En het doet mij altijd wat onbeschaamd aan, rond te stappen in kamers waar over gisteren nog de zorgende hand van een andere vrouw ging; om aante schikken aan een tafel waaraan anders het eigen gezin zijn vaste plaatsen in neemt. Je behoort hier niet, zegt zo'n vreemd huis duidelijk, zo'n eerste dag. Je weet niet, waar het servies staat en waar de nootmuscaat en de azijnfles en hoeveel water de varen in de hoek moet heb ben en op welke dag de olieman komt. De tweede dag wordt het al wat beter en na een week verkeren we wel onge veer op voet van gewapende vrede. Al heeft het huis er misschien nog altijd zijn stille plezier in dat ik die ene hor nooit precies in die openslaande deur kan krijgen en dat vloerkleed ons om beurten probeert te laten struikelen. Maar wat wilt u? De tijden zijn duur, de pensionprijzen hoog en het tijdelijk betrekken van andermans huis (ruim en zonnig, riant gelegen, prachtige om geving) heeft voordelen, die niet te versmaden zijn. Als ik daarom vrede heb gesloten met het huis, gaat mjj iets anders bezig houden: de aard van de huisvrouw, die ik tijdelijk uit dit domein heb ge jaagd. Ik ken haar nauwelijks van aan zien en een portret van haar is in het gehele huis .'.iet te vinden: een bemin nelijke trek van bescheidenheid. Maar na deze eerste week weet ik vry aar dig wie zij is, en dat doopceel luidt gans niet ongunstig. Zy is keurig (de hoeken van de slaapkamerkleedjes zijn versterkt) en zuinig (alle lampjes zijn zelf gemaakt), zonder pietepeuterig te zijn (er zwierf ergens gezellig een ping-pong-balletje in de serre). Zy is dol op bloemen (er stonden zeven va zen welgevuld om ons te verwelkomen) en heeft een gelukkige hand van plan ten kweken (ik wandel elke dag met de gieter langs veertig exemplaren). Zij doet alles zelf, de was inbegrepen, en naar de staat van de meisjeskamers te oordelen, voedt zij haar dochters op tot redzame jongedames die haar al het een en ander uit de hand nemen. Alleen op één punt doet zy zichzelf schromelijk tekort en dat is in de uitrusting van haar keuken. Ik moet aannemen dat zij een enigs zins Spartaanse natuur is, die oordeelt dat verwennen uit den boze is, en dat een mens er nooit minder van wordt als hij zich leert behelpen. Of moet ik aannemen dat zy, als zovele vrou wen, er geen idee van heeft hoeveel kleine practische hulpmiddelen er se dert haar trouwdag zijn uitgevonden? Dat laatste is niet onwaarschijnlyk, want ik heb al in verscheidene soort gelijke keukens een handje geholpen, en altijd hetzelfde verbaasde antwoord van de eigenares gekregen, als ik een of ander practisch en goedkoop hulp middel aanprees: maar daar heb ik nog nooit van gehoord! Neem nu zo'n doodeenvoudige straal- breker, het rubber verlengstuk van de kraan dat na enig gebruik onmisbaar blijkt. Niet alleen dat de waterstraal aan kracht wint en niet meer ruw en domweg in de gootsteen spettert. Maar verscheidene handgrepen worden er veel gemakkelijker door. Terwyl een WIJ HOLLANDERS, zijn gewend voor alles naar het buitenland te kij ken en voor de damesyiode geldt dit wel heel sterk. Elk jaar zien we vol spanning uit naar de nieuwste creaties van de Parijse mode-ontwerpers, die met het volste recht dan ook gerust modekoningen genoemd mogen wor den. Toch heeft de mode-industrie zich de laatste jaren ook in andere landen ontwikkeld, ook in Nederland maar we willen ditmaal de aandacht vestigen op een land, dat voor de meesten onzer slechts een naam is. Ierland. De mode in Ierland heeft tai van aparte, voorname aspecten. He prachtige avondtoilet (in het midden van de tekening) is daar een goe voorbeeld van. Om het hoofd wordt een band ge dragen die het informele karakter van het heel kort geknipte haar maskeert, zoals u op 't plaatje ziet. Links op de afbeelding ziet U een speciaal voor kille dagen ontworpen kamerjas van geverfd mollevel. Als variatie hierop kan men heel goed iets maken van bontmantels die te oud zijn om nog op straat gedragen te kunnen worden, maar die men heel goed in een fantasie-kleur kan verven en waar men zo nog plezier van kan hebben. Nu de avondjasjes weer in de mode zijn, brengen wij (rechts op de teke ning) Irene Gilberts ontwerp van een mandarijnen jasje van brocaat. De garnering wordt gevormd door een molshuidje dat in een zacht Chinees- blauwe kleur geverfd is om te passen by de overheersende kleur van het brocaat. Dit brengt ons op nog een aardig idee: men kan uit een kort bontjasje de garnering nemen voor een kort avond- of bridgejasje. De japon is van ivoorkleuig satijn met een patroon als bij zwart Chantil- ly-kant. Het lijfje is zonder schouder bandjes en wordt door baleintjes ge steund; het hele voorpand is bedekt met dwarse plooien. Deze plooien gaan losjes naar achteren en geven ruimte als bij een queue; om de lyn zuiver te houden van een japon die aan de voorkant geheel vlak neerhangt en die wat plooit van achteren, is er iets van stevige stof ter ondersteuning onder j de queue. Bij dit toilet hoort een avondshaw) van zwart Chantilly-kant, maar men kan er ook een shawl van breed taf- fetas by dragen of iets in smaragd groen of diep rood. emmer volloopt kunt u even een maat- bekertja vullen zonder de emmer te versjouwen. De gootsteen, een pan, een vergiet zijn met één vlugge handbe weging schoongespoeld. Het ellendig euvel van de verstopte afvoerbuis zal u ook niet meer plagen, want u kunt een paar keer per dag enige seconden lang een ferme waterstraat op de af- voeropening richten, wat volgens de loodgieter en de ervaring beter de buis reinigt dan het doorspoelen met emmers vol. En al dat plezier en ge mak voor de somma van twee kwart jes of minder. Een druipmat van rubber op het aan recht is niet zo goedkoop in eerste aanschaf, maar bij voorzichtige behan deling gaat hy jaren mee en dan ko men de kosten neer op misschien een cent per dag en minder. En hoeveel narigheid, ongerief en brekerij is dan in diezelfde jaren niet ondervangen. Niet alleen dat het ser vies geen gevaar loopt van barsten of scherven uit randen, maar een glazen schaal, op de mat gezet, kan ook vei lig met kokende vla gevuld worden. Als u bovenop die druipmat nog een verchroomd afdruiprek zet is uw af- wasgeluk werkelijk volmaakt. Zo'n rek kan ongelooflijk veel bergen en met die nieuwe alkalivrije wasmiddelen kunt u de vaat er zelfs rustig in laten opdrogen. Of u al kookringen bezit durf ik niet eens meer te vragen, zo dikwijls heb ik al een verwonderd: wat zijn dat? tot antwoord gekregen. En toch zijn het zulke practische en onverslijtbare gas- en werkbespaarders. Eenvoudige alu minium ringen zijn het, passend op elke pan. U zet met behulp ervan de pan met melk boven op de kokende aard appelen, de pan met soep op de ko kende groente. De soep wordt warm zonder aanbranden en de melk is tegen de kook aan als u de aardappelen af giet. Een maatbekertje, een keuken klokje, een grote rasp, een fikse zeef, een vatenborstel zijn helpers die, een maal aangesteld, spoedig onmisbaar blijken. Een kleine gard is niet alleen prac tisch voor het kloppen van slagroom, maar houdt de pap en de vla zonder klontjes en slaat de hete melk zo lek ker tot schuim, wat de smaak van het morgenkopje koffie aanmerkelijk op haalt. Zijn al die kleinigheden geen aardiger geschenken voor een bruid dan de eeuwige bonbonschaaltjes en jamlepels? SASKIA I* S> M.ACHTER voww" Alle uiterlijke glans ten spijt, gaan in de Parijse modehuizen de zaken niet zo bijster goed. Niet iedereen heeft namelijk voortdurend de contan ten over om zich door de grote coutu riers te laten kleden met japonnen van zes-zevenhonderd gulden en meer. Wanneer dan de vrouwen niet meer Een Londens confectiebedrijf ver vaardigde dit wollen deux-pièces naar het ontwerp van Lanvin. naar de modekoningen komen, gaan de modekoningen tot de vrouwen: zij gooien het op een accoord met de prijzen en maken confectie. Modelcon- fectie weliswaar, die trots het naam- etiket draagt van de ontwerper, maar in elk geval confectie. Toen de vijf bekende couturiers Car- ven, Dessès, Fath, Patou en Piguet onlangs besloten tot dit plan, beteken de dit sensatienieuws van de eerste rang voor de Parijse pers. Toch is de omstandigheid dat Parijs op confectie overgaat in hoofdzaak van belang voor Parijs alleen. In Amerika worden de Paryse modellen al lang geconfection- neerd en in Londen kennen wij een confectiebedryf, dat voor het schappe lijke prijsje van 120 gulden al een japon levert naar het ontwerp van het Parijse huis Lanvin. Ook verschei dene Londense ontwerpers verschuilen zich van tijd tot tijd achter de fan- tasienaam van bekende confectiebe drijven en thans vernemen wij, dat ook het over heel de wereld bekende stoffenhuis Jacqmar een atelier heeft ingericht waar haute couture model len worden vervaardigd tegen voor een grotere groep van koopsters be reikbare pryzen. In New York en zelfs in Londen gaan dergelijke nieuwtjes er echter ge makkelijker in dan in Parijs. De Pari- sienne heeft nu eenmaal een natuur lijke afkeer van alles wat confectie heet. Slaagt echter de proef ook daar dan zullen de confectie-modellen van de haute couture ook naar het buiten land worden uitgevoerd. Misschien profiteren wy er dan ook nog eens van. Een „echt" model uit Parijs tegen een prys die wy ons kunnen veroorloven! Geef die heren de ruimte en laat ze ravotten in de zomermaanden! Maar geef ze ook kleren, die er tegen kun nen. Hier ziet u een prettige jongensblouse met flinke zakken, die op de Ameri kaanse manier boven de broek gedra gen wordt. U kunt dit patroon echter ook gebruiken voor een blouse in de broek, alleen laat u dan de onderste zakken vervallen. Voor de leeftijd van 8 jaar heeft u nodig ca. 1.50 m van 80 cm breed voor de blouse en voor de broek ca. 1 m van 80 breed of 50 cm van 130 breed. Het voorpand van de blouse kunt u naar ver kiezing uit één stuk ma ken of met een schouder pasje. In het laatste geval knipt u het patroon langs de stippellijn door. Ook het rugpasje moet van het patroon losgeknipt worden. In het rugpand legt u X op punt, (zie tekening) vallend de plooien, waar na u het schouderpasje aan- en dan overstikt. U werkt de zakken met dè opgezette pasjes af en stikt ze op het voorpand. Het beleg naar binnen vouwen en de knoopsga ten aanbrengen. Zy- en schoudernaden sluiten. Desgewenst laat u onder aan de zijnaad een split van ca. 12 cm open, dat u met een reep je stof afwerkt. U stikt de halsrand tussen de dubbele stof van de kraag. De mouwtjes worden van een 8 14 cm breed manchetje voorzien en naad op naad vallend ingezet. In de achterpanden van de broek stikt u de byschuinertjes, in de voorpan den legt u X op punt, vallend een plooitje. U maakt de voorsluiting door onder de gevoerde linkervoorkant een eveneens gevoerde knoopsgatenreep volgens de ingetekende vorm te stik ken en rechts een knopenreep van de zelfde vorm aan te zetten. De voe- ringzak, als aangegeven met stof be kleed, wordt ingenaaid en de zijnaad boven en onder de zakopening geslo ten. Dan beennaden en middennaad dicht stikken en de bovenrand van binnen met een 3 cm brede reep stof afwerken. Op de plooitjes en de by schuinertjes naait u smalle reepjes stof als leidertjes voor de ceintuur. De broekspijpen zyn by dit model wat korter dan normaal. Kijkt u dus voor u knipt even, of de lengte naar uw zin is.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7