Regenbuien verstoren enthousiasme niet Regering protesteert te tonden Twee babies stierven op ms.„Goya" Korea vandaag Aardbeving teisterde de stad El Tocuyo Hei „sprookje van Noord-Holland Tentoonstelling ie Alkmaar ireki sieeds meer bezoekers Nu de duur van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" voor de helft gepasseerd is, hebben wjj eens een algemeen praatje gehouden met de directeur, de heer Dinkelberg. Ge ruchten in negatieve zowel als In posi tieve zin over deze populaire expositie dwarrelen over geheel Noord-Holland. Zjj variëren tussen „een verregende boel" en „10.000 maaltijden per dag", waarmede niet gezegd wil worden, dat het temidden van plensbuien altjjd ge zellig behoeft te zjjn. Tegen beslissing in de zaak Bertha Hertogh Labour-meerderheid tot vier zetels gedaald Pers in Malakka keurt huwelijk af Straaljagers der V.S. naar Formosa Vérgaande hulp van Panama voor Ver. Naties Een nieuwe theorie over Shakespeare Vestigingsverbod groenten- en viszaken opgeheven Argentijnse zeeliedenstaking geëindigd EEN TIJDBOM? Honderd burgers omgekomen Explosie op Duits schip Indonesië is veiliger Schatrijke 76-jarige sultan wordt weer pa TRAM GREEP AUTO Laval: afdeling boeven Stalin weet het wel Frans bewapeningsplan werd goedgekeurd Tweede geschrift van Prinses Wilhelmina Maar daar ging ons babbeltje niet over. Wij hebben de grote lijnen van deze onderneming willen bespreken en staken van wal met de vraag: „Is deze tentoonstelling in haar op zet gelijk aan de destijds geprojec teerde plannen?" „Volkomen. Wij hebben er, sedert de tentoonstellingsidee begon te groeien dat was reeds in het begin van 1949 op gelet, dat het cultu- reel-toeristisch karakter als hoofd zaak zou worden beschouwd." „En dat liep zeker van een leien dakje met al die VWs achter U?" „Een leien dakje was het niet hele maal. Er ging een stroom van bespre kingen, passen en meten vooral wanneer het om de financiën ging aan vooraf. Uiteindelijk kan, hetgeen tot stand gekomen is, als een kracht proef in het Nederlandse georgani seerde VVV-wezen beschouwd worden. Aangezien een VVV geen spaarbank is en altijd op zwart zaad zit, mag 't feit, dat uit en door middel der Noord-Hollandse VVV's ruim ƒ20.000 op tafel gebracht is, als een „opzien barend feit" geboekstaafd worden." „Toch geloven we, dat de plannen zich nog al eens gewijzigd hebben." „O ja. Er is nooit een tentoonstel ling opgezet, die tijdens haar opbouw niet verschillende malen gereorgani seerd is. Wij kennen voorbeelden van zeventien maal in het land." „En hoe staat de zaak financieel?" „Verklaar u nader." „Wij bedoelen, hoe is de zaak fi nancieel gelopen sedert de oorspron kelijke begroting, die toch rond 2 ton beliep, is vastgesteld?" „Daar is de hand aan gehouden. Wij blijven, voor zover wij de zaak thans geldelijk kunnen overzien, binnen de begrotingsgrenzen." „En voor wat de inkomsten be treft?" „Alhoewel men niet bepaald stond te dringen, is het basisbedrag van 'n ton aan verpachtingen etc. ongeveer bereikt. Het grote vraagteken van tentoonstellingen is altijd de post en- treé's," „Loopt dat overeenkomstig de ver wachtingen?" „De eerste week, die stil was, wel. Een maandtentoonstelling heeft 8 a 10 dagen inwerken nodig. Toen het zover was, kwam een zekere heer Pluvius. opdagen en u weet het: het weer is hier de koopman. Vandaag, Zaterdag, hopen wij de 35000 te passeren; Don derdag hebben wij tijdens het water ballet vergeten de 30.000e met een ca deautje te vereren. Behalve de weers omstandigheden werken ook andere factoren tegen. De internationale si tuatie weerhoudt vooral de Amerika nen. De Belgen hadden het in eigen huis te druk om even tussen de „Wad den en het IJ" een aperitiefje te ko men halen. Vele gezelschapsuitjes zijn in verband met dit abominabele zo merweer afgelast." „Dat klinkt niet bemoedigend en wat doet u hiertegen?" „Om Brutus Pluvius lopen wij met een brede boog heen. Nochtans blijven wy niet stil zitten te turen en ver zuchten: waar blyven mijn klanten? Elke dag trachten wy de zaak te ani meren en te activeren. Eén ding heb ben wij onbetwist mee: het artikel, dat wij verkopen, de tentoonstelling, is goed. Van de 10 bezoekers zijn er 8 propagandist. Dat is zeer belangrijk. Het komt er op aan, dit artikel aan de man te brengen. Nu 't niet „vanzelf meer komt" moeten wij onze cliënten halen. Bijzondere attracties zijn in voorbereiding, als ballon wedstrijd, een bloemencorso, vuurwerk; we gaan het avondsprookje nog meer verfraaien. Geheel Noord-Holland hangt vol span doeken, die opwekken dit sprookje te aanschouwen, speciale propagand.a- wagens rijden door de badplaatsen, de radio-omroepen zijn actief en de pers heeft de rest in de hand, waarover wij tot heden meer dan tevreden zijn." „Hoe reageert Alkmaar zelf?" „Lofwaardig. De kern van handel en industrie hielp óns de basis leggen door het pachten en inrichten van prachtige stands. Er zijn er bij, die zich grote kosten veroorloven alleen reeds om het streven te steunen en te tonen wat het hart van Noord-Holland vermag. De bevolking zelve is enthou siast. Duizenden Alkmaarders zijn er reeds tweemaal geweest; zij willen noch het Kaasmarktspel, noch de ver lichting missen, want nog jaren hier na zal men van Wadden tot het IJ over het sprookje van Noord-Holland spreken." „Beoogt u dit in werkelijkheid?" „Neen. Wij beogen dit deel van Nrd.- Holland nader tot het Nederlandse publiek te brengen. Daarin slagen wy beslist, want meer dan 70.000 fol ders en geschriften zijn aan de VVV- standen uitgereikt en verkocht." „Nog één, misschien pijnlijke vraag. Kan deze tentoonstelling een „Dam- stadt" worden?" „Geen sprake van. Er wordt in on ze kringen alleen maar over de moge lijkheid van verlenging gesproken. De exploitatie van een tentoonstelling blijft echter altijd een riskante kant houden. Het zijn de experts op ten- toonstellingsgebied, die de Mijlpaal en Damstadt schiepen. Het zij verre van ons, om de staf te breken over de gang van zaken daar. Daarom moet men de omstandigheden kennen om te weten of de beste stuurlui in de ta veerne of op het schip hebben gezeten. Wij doen ons best en hebben alle mid delen bestudeerd, die tot het slagen kunnen leiden. Wij blijven nochtans de deur wagenwijd open houden voor al len, die positief zijn ingesteld en me nen nuttige adviezen te kunnen ge ven." Het net wordt opgehaald! Een van de aardigste stands op de tentoon stelling te Alkmaar is die van de visserij. Een moderne logger in een feeërieke maannacht op zee, duizenden zilveren bisjes in het binnenko mende net en een bakvis-met-een-glimlach om het geheel nóg aantrekke lijker te maken: wat wil men meer? (Van onze Londense correspondent). Naar wij van officiële Nederlandse züde vernemen, heeft onze Londense Ambassade in opdracht van de Neder landse minister van Buitenlandse Za- Deze oud-Wieringcr kamer (van het museum Bosker te Wicringcn) staat op de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar en trekt er veel belangstelling. Hygiënische toestanden ongewenst voor kinderen Door het lid van de Tweede Kamer de heer Fcns (KVP) zgn aan de mi nister van Oorlog vragen gesteld of het de minister bekend is, dat aan boord van het troepen transportschip „Goya", dat op 3 Juli JA te Amster dam aankwam, gedurende de reis drie babies zouden zijn overleden, waaibjj de doodsoorzaak van twee dezer kin deren een direct gevolg zou zijn van aan boord geheerst hebbende voor ba bies zeer ongewenste hygiënische toe standen. De heer Fens vraagt voorts of hei juist is, dat de C.0 T. de accommoda tie van het m.s. „Goya" kennende als ongeschikt voor vervoer van kleine kinderen, zeer sterk ontraden beeft, kinderen met dit schip te do n ver voeren, doch dat de b: trokken auto riteiten dit veivcei toch hebben door gezet? Na om een onderzoek verzocht te hebben, vraagt het Kamerlid of de mini ...er b..eid is om, ten einde ver der onheil te voo i.omen, te bevorde ren, dat of wel de hygiënische toe standen aan boord van het m.s. „Goya" zodanig worden verbeterd, dat kleine kinderen zonder gevaar voor hun le ven kunnen worden vervoerd, of wel indien zulk een verbetering niet mo gelijk is, gezinst'.ansporten slechts plaats vinden met schepen, welke aan redelijk te stellen eisen van hygiëne voldoen. Raymond Black burn, parlementslid voor de Labourpartij. heeft als lid van de partfj bedankt, waardoor de rege ringsineerd rheid in het Lagerhuis tol vier is verminderd. Black burn zei. da* naar zijn mening Chtircbill premier van een coalitie re gering moet worden. Hij zal niet naar de Consei va'ie> en o 'erc ian maar ..het enige onafhankelijke lid van het Lager huis" worden. ken zich tot de Britse regering ge wend met het verzoek om de uitspraak van het gerechtshof te Singapore waarbij de 13-jarige Bertha Hertogh werd toegewezen aan de Maleise ba boe Aminah ongedaan te maken. Inmiddels onthoudt het Britse mini sterie van Koloniën zich van elk com mentaar op de rechtsgeldigheid van het huwelijk van Bertha met de 21- jarige Maleise onderwijzer. Ten aan zien van de door de Nederlandse Con sul-generaal in Singapore geëiste uit levering van Bertha, deelde een zegs man van voornoemd ministerie ons mee, dat Engeland niet tussenbeide kan komen in deze kwestie, daar de kolonie Malakka zijn eigen wetgeving heeft, aan welks uitspraken niet ge tornd kan worden. Wel voegde onze Britse zegsman eraan toe, dat de zaak eventueel voorgelegd zou kunnen wor den aan het rechtskundige comité van de Britse Privy Council (Raad van State) in Londen, maar zulks alleen indien er voldoende gronden tot dit allerhoogste beroep overlegd konden worden, hetgeen in het geval-Bertha geenszins zeker zou zijn. In een kamertje. Onze correspondent te Singapore meldt nog: Bertha's huwelijk werd voltrokken in een .klein bedompt kamertje, dat, toen ik er eens ging kijken, nog steeds volstond met stapels ongewassen bor den en vuile glazen, een restant van het huwelijksfeest van de vorige avond. Er stonden nog overal grote pannen met resten rijst met kerrie. Manssor Abibi, een onderwijzer jn een Engelse regeringsschool in Singa pore zei, dat hij waarschijnlijk over twee jaar naar Engeland zou gaan om zijn studies te voltooien, en Ber tha vertelde me nog: „Ik houd van hem en nu ik met hem getrouwd ben kunnen mijn ouders me niet terug krijgen". Advocaten by het Nederlands con sulaat generaal te Singapore hebben de Maleise onderwijzer Manssor Adibi met wie Bertha Hertog in het huwelijk is getreden, schriftelijk gewaarschuwd, dat hij vervolgd zou kunnen worden zo hij het huwelijk consumeert. Mans sor Adibi verklaarde aan journalisten, dat hjj de brief zou ignoreren. Een leidend Engels blad te Singapore de „Straits Times", schrijft in een hoofdartikel: „Het bericht over het huweiyk van het meisje heeft zeer ongunstige commentaar gewekt in alle kringen en vooral ook van de zijde van verantwoordelijke elementen in de •ttblieke opinie van Malakka. Het kan niet goed zijn een Nederlands kind van veertien jaar (de leeftijd welke vooi het meisje wordt opgegeven door haar Maleise pleegmoeder) zelf een derge- Generaal Douglas MacArthur heeft Vrijdag een verbindingskantoor op Formosa gevestigd. Het staat onder leiding van de plaatsvervangende chef van zijn generale staf, generaal-ma- joor Alonzo Fox. Fox is uit Tokio in de Formosaanse hoofdstad Taipeh aan gekomen. Zoals gemeld, zijn zes straaige- vechtsvliegtuigen, die behoorden tot de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, onder opperbevel van MacArthur op Formosa aangekomen. Zij vormen de eerste bijdrage van de nieuwe militaire hulp, die de Stalen- generalissimus Tsjinag Kai Sjek en de zijnen zullen geven. Van zegslieden, die in nauw contact staan met de Chi nese nationalistische regering, wordt vernomen dat nog twintig andere Amerikaanse straaljagers spoedig op Formosa zullen aankomen. President Arias van Panama maakte per radio bekend, dat de kabinetsraad zyn goedkeuring had gehecht aan het aanbod om opleidingsbases voor mili taire contingenten der VN ter beschik king te stellen, vrij doorgang te verle nen aan troepen der VN over land, een Panamees vrijwilligerscontingent ter beschikking te stellen en het gebruik van de nationale koopvaardijvloot voor het vervoer van materieel en troepen alsmede landbouwterrein voor de in standhouding van de strijdwacht der VN. ZESTIGDUIZEND AMERIKAANSE RESERVISTEN WORDEN OPGEROEPEN. Door de Amerikaanse legerleiding is bekend gemaakt dat in de maan den September en October a.s. 62.000 reservisten „met of zonder hun in stemming" voor 21 maanden in daad werkelijke dienst worden opgeroepen. TRUMAN .VERZOEKT CONGRES OM EEN EXTRA SOM VOOR DE VLOOT. President Truman heeft het congres verzocht om een extra som van 950 millioen dollar voor scheepsbouw en inkopen ten behoeve van de vloot. Het parlement van India heeft zijn goedkeuring gehecht aan de door eerste minister Pandit Nehroe inge diende motie, waarin het werd ver zocht in te stemmen met de regerings- politiek m. b. t. Korea. Carlo Villa uit Milaan gelooft dat hij een omwenteling in het onderzoek naar de ware identiteit van Shakespeare veroorzaakt heeft. Hij beweert dat Wil- liam Shakespeare een Italiaan geweest is en dat hij identiek is met de Italiaan se dichter Michel Angelo Florio. Vol gens Villa werd de dichter Florio in het jaar 1553 geboren, terwijl men tot nu toe aannam dat Shakespeare in 1564 geboren was. Volgens Villa ontmoette Florio tijdens een reis door Engeland de familie Shakespeare. De vader William Shakespeare adopteerde Villa nadat zijn zoon William gestorven was. Later heeft men Florio uitgehuwelijkt aan de nicht van Shakespeare senior, Ann Hathaway. Carlo Villa verklaart al deze gegevens ontleend te hebben aan documenten, die zich in de nationa le bibliotheek van Florence bevinden. Het besluit algemeen vestigingsver bod kleinbedryf 1941 is thans ook buiten werking gesteld ten aanzien van de detailhandel in consumptie aardappelen, groenten en fruit en vis. Dit houdt in, dat voor de vestiging van een kleinhandelsbedrijf in ge noemde producten geen vergunning krachtens genoemd besluit meer is vereist. Onverminderd van kracht blijft - echter, dat men in het bezit dient te zijn van een desbetreffende erkenning, welke bij aanvrage wordt verstrekt, indien de aanvrager vol doende vakbekwaamheid, handelsken nis en credietwaardigheid blijkt te be zitten, terwijl voorts in sommige ge vallen een behoorlijke bedrijfsoutil- lage of practische ervaring in de des betreffende handel wordt geëist. De Argentijnse zeeliedenstaking is Vrijdag afgelast door het Verbond van Zeelieden en aanverwante arbeiders, dat de stakers opdracht heeft gegeven het werk onmiddellijk te hervatten. „De economische kracht van de sta kers" was uitgeput, aldus het Verbond. De staking was begin Mei begonnen voor betere arbeidsvoorwaarden. Op 7 Juni maakte het Internationale Verbond van Transportarbeiders bekend, dat het de stakers „met alle beschikbare mid delen" zou steunen. Gemeld wordt dat de Venezolaanse stad El Tocuyo door een aardbeving is getroffen, waardoor honderd personen om het leven kwamen. El Tocuyo ligt in de staat Lara, on geveer 320 kilometer ten westen van Caracas. Naar schating is een tiende van de huizen in El Tocuyo vernield of beschadigd. Uit Maracaibo aan de Golf van Venezuela, San Cristobal bij de grens van Columbia, Puerto Cabel- lo aan de kust, ongeveer 112 kilome ter ten westen van Caracas, en uit andere steden zijn kleinere schokken gemeld Te San Cristobal veroorzaak te de beving grote scheuren in de hui zen, doch persoonlijke ongevallen zijn niet gemeld. Te Caracas werden lichte schokken gevoeld, doch schade schijnt daar niet te zijn aangericht. „Delfland" snelde te hulp Tengevolge van een stoomketelont ploffing op het 1148 ton metende Duit se motorschip Charlotte Schroeder, dat zich ten Zuiden van Dartmouth be vond, zijn verschillende personen ge wond. Het Nederlandse schip „Delfland" van de Kon. Hollandse Lloyd ging on middeliyk op weg naar de Schroeder om hulp te verlenen. Het nam de ge wonde bemanning aan boord en zette vervolgens koers naar Chebourg. De „Delfland" heeft verzocht, artsen en ziekenauto's gereed te houden. lijke belangrijke keuze te laten doen en iemand, die werkeiyk voor het ge luk van het meisje bezorgd is, afge zien van zijn of haar eigen wensen, zou haar dat niet toestaan. Men had laar minstens de tijd moeten geven tot zij rijper was in mentaliteit en per soonlijkheid alvorens een dergelijke beslissing te nemen". In het hoofdarti kei wordt verder gezegd, dat het Hot te Singapore nog geen uitspraak heef'1 gedaan, dat "de pleegmoeder Aminah wettelijk,tot de zorg voor het kind be voegd was. In de maanden Mei en Juni verlie ten ruim 2600 Europeanen Bandung, waarmee het totaal aantal gerepa trieerden in de eerste helft van dit jaar op 6654 kwam. Velen van hen zijn inmiddels weer van gedachten veran derd en hebben gezien de huidige situatie in Europa hun plannen voor de terugreis opgegeven. De mening, dat het in Nederland veiliger zou zijn dan in Indonesië, begint langzamer hand voor het tegendeel plaats tema ken. Tal van Europeanen, die aanvan- lijk plannen hadden om naar Neder land terug te keren, hebben besloten hun werk in Indonesië voort te zetten. Volgens de „Daily Telegraph" wordt Sir Ibrahim, de 76-jarige sultan van Johore één der rykste potentaten van Malakka dezer dagen wederom va der. In 1940 scheidde hy van mrs. Helen Wilson en trad met de Roemeense Mar- celle Men dl in het huweiyk. Hy woont thans te Londen, terwijl zyn 56-jarige zoon. Prins Ismael, op Malakka de be stuursaangelegenheden behandelt. De echtgenote en aanstaande moeder is 35 jaar oud. Op de onbewaakte overweg Volleg* bij Lemmer is een auto door de tram JoureLemmer gegrepen. De bestuur der van de auto, de 35-jarige F. OzinjR werd hierbij op slag gedood. Na de bevryding zyn in Friesland de trams vrijwel geheel door autobus sen vervangen. Éénmaal per dag rijdt er echter nog een tram tussen Jour* en Lemmer. René de Ghambrun, schoonzoon van de wegens landverraad terechtgestelde Franse Vichy-minister Pierre Laval, heeft geëist dat uit het Londense Pa nopticum van Madame Tussaud de was sen figuur van zyn schoonvader uit de afdeling misdadigers zal verwyderd worden. De figuur van Laval staat mo menteel in deze afdeling opgesteid naast Mussolini en Hitier... „Paraat" (PvdA) herinnert aan een gesprek, dat de vroegere minister van Buitenlandse Zaken van Groot-Brit- tannie, Anthony Eden. in 1941 met Stalin heeft gehad: „Dit gesprek handelde over een aanvaller, maar toen was het niet Sta lin, doch Hitier. In dit gesprek heeft Stalin, volgens Eden, het zeer juist ge. acht, dat de wereld tegenover de aan valler een vaste en onwrikbare hou ding zou aannemen. Tegelykertyd heeft Stalin er voor gewaarschuwd om Hit- Ier te onderschatten, aangezien deze een beslissende zwakke plek zou heb ben, namelijk niet te weten hoe ver hij kon gaan. Eden vertelt, dat hy deze opmerking met een glimlach heeft be antwoord. Dit was voor Stalin aanlei ding om het volgende te antwoorden! „U glimlacht, ik weet waarom. U ge* looft, dat, wanneer wij de overwinning hebben behaald, ook ik niet zou wetett hoe ver ik kan gaan. U vergist zion. Ik weet het". De Franse kabinetsraad heeft f*®* memorandum over de herbewapening, dat de Franse regering voornemens aan de Verenigde Staten te doen toe komen, eenparig goedgekeurd. De tekst zal na ontvangst te Washing ton gepubliceerd worden. Binnen enige dagen zal by de ïvery W. ten Have N.V. te AnWt®L im een tweede geschrift on]vaI? 1 Pagina's van Prinses Wilhelm1" verschynen, onder de titel „De QW®® Onbekende en de naaste toekomst

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 8