Onstuimige Ferdi won de Tour 1950 Stromen vrijwilligers melden zich voor Londens burgerdetensie Koninklijk Paar bezocht Vlaardingen Groot Noordhollands bloemencorso op een van de laatste dagen Avontuurlijke eerste reis van de sleepboot „Atlantis" Ockers kon niet meer aanvallen Hulde aan De Ruyter KERKELIJK NIEUWS Verbindingen met- Makassar verbroken Doodvonnissen te Boekarest DE GELDSTUKKEN WELKE NA 15AUG. ONGELDIG ZUN JZinkeh kwartje [CART0-501271 Zilveren kwartje Zinken rtuiver Nikkelen stuiver Boek van de week: Handleiding iegen atoombommen Beverrat wilde man aanvallen In 1951 vijf-en-twintig duizend emigranten Mooie resultaten van de wederopbouw Amerikaanse verliezen groier dan gemeld „Van de Wadden tot het IJ" Morgenavond wéér op voering van Kaasmarktspel Hongerstaker spoedig naar Duitsland? Concentratie in het levensverzekeringsbedrijf Hollands Glorie hoog gehouden Joods-Arabisch grensincident Vrouw trad flink op Vierde slachtoffer te Grace Berleur DINSDAG 8 AUGUSTUS 1950 £JE LAATSTE 315 KILOMETER van de byna vijfduizend kilometer lange Tour de France is er geen Belgische offensief gekomen. Voordat de 51 overge bleven renners in Dyon voor de laatste etappe startten waren de Belgen blijk baar reeds verslagen. Hun kopman, de felle Stan Ockers, kon niet meer in het bezit van de gele trui komen. Kübler en zijn mannen bleken volkomen opge wassen tegen de enkele simpele pogingen en wisten de 9 min. 30 seconden voorsprong veilig te stellen. Het was dan ook de onstuimige Ferdi die als winnaar van de Tour de France 1950 het Prinsenpark te Parijs binnenstormde. De Zwitser heeft in de Ronde zijn grote klasse op overduidelijke wijze bewe zen. Sterk in het klimmen, rap op de vlakke weg en bovendien een uitstekend rouleur, waardoor het mogelijk was dat hij in de beide tijdraccs met kop en schouders boven zijn concurrenten uitstak. Physiek verkeerde hij in uitstekende vorm en zijn moed en strijdlust waren welhaast onblusbaar, zodat hü ook moreel niet te kloppen was. Zwitserland kan trots op deze coureur zijn. toen Baffert als eerste over de streep ging vlogen de 35.000 toeschouwers overeind om hem een uitbundige ova tie te brenger- Even later was het de beurt van Kübler, de winnaar van de ronde, en Ferdi heeft daar op de Parijse baan zeker momenten beleefd die hij nim mer zal vergeten. Want men kon niet meer van een ereronde spreken, het was veeleer een triomftocht die hij maakte te midden van een jubelende menigte. Iedere pedaaltrap werd ge scandeerd met de daverende kreet „Kü-bler, Kü-bler". Nauwelijks was hij afgestapt of hij werd omzwermd door juichende bewonderaarsters; een Zwit sers meisje in nationale klederdracht bood bloemen aan en een vertegenwoor diger van de Zwitserse gezant kwam hem officieel geluk wensen. Kübler is gezien bij al zijn concurren ten en zijn zege heeft bij niemand kwaad bloed gezet. Gauthier, die enke le étappes lang leider is geweest, was een van de eersten om hem te felicite- MAAR OOK Nederland heeft een ren ner waarover met waarderende woorden gesproken mag worden. Deze renner won weliswaar geen enkele etappe en zelfs komt zijn naam niet voor bij de tien best geklasseerden. Onze landgenoot De Ruyter heeft ech ter met taaie volharding een tiental etappes alleen gereden en kwam als 37e in het algemeen klassement te Pa rijs aan. Renners van naam als Lazari- des, Rolland, De Muer, Sciardis, Goas- mat, Aeschlimann, Desbats, Beyart, Weilenmann en nog enkele anderen liet hü daarbij achter zich. Renners die steeds op de steun van hun ploegmak- kers konden rekenen en die de gehele ronde een uitstekende verzorging ge noten. Geheel in overeenstemming met de verwachtingen hebben de renners het zich in de laatste etappe erg gemak kelijk gemaakt. Bijna tweehonderd kilo meter lang was het tempo wel vrij hoog, maar ontbrak toch alle spanning. Zo bereikte de karavaan Sens (190 km) in gesloten gelederen. Bij het verlaten van de stad waagden Lambrecht, Bal- dassari en Croci-Torti een uitlooppoging, maar zonder veel overtuiging. Het pe loton had hen spoedig achterhaald. In de buurt van Chatelet-en-Brie (244 km) was er weer iemand die de rust verstoorde, en wel Blusson van de Parijse ploeg. Hij stoof pijlsnel weg met een plotselinge demarrage, maar toen hij nauwelijks 100 meter los was had hij Lauredi en Zbinden aan zijn wiel. Met z'n drieën zetten ze resoluut door, hun voorsprong geleidelijk op voerend tot deze te Corbeil, met nog 42 km. voor de boeg, 2 minuten bedroeg. Maar toen reageerde het peloton in alle ernst en na een felle jacht was het verschil te Juvisy, 28Va km. van Parijs,' teruggebracht tot amper 1 minuut. Daarna kwamen Baffert, Hendrickx, Bonnevanture, Brule en Diederich on weerstaanbaar opzetten en voegden zich bij de drie koplopers. Met grote vaart ging het nu op Parijs aan en nu moesten Lauredi en Blusson de tol be talen voor hun inspanning die op niets was uitgelopen. Lauredi zakte ver af, Blusson slaagde er in zich bij een groepje van zes man te voegen, t.w. De Mulder, Baldassari, Kallert, Creton, Desbats en Gauthier, die de hoofdgroep eveneens in de steek hadden gelaten. Zeven renners stormden samen het Prinsenpark binnen en daar won Baf fert de eindspurt, na verbeten tegen stand van Hendrickx. De tweede groep volgde op 18 seconden en daarna ver schenen Remy, Sciardis en La Joie. Het grote peloton met alle cracks en ook met onze landgenoot I(e Ruyter kwam 1 min. 54 na Baffert binnen. De arme Lauredi, totaal uitgereden, werd 50ste met 9 minuten. Een geestdriftige menigte was samen gestroomd in het Prinsenpark om de apotheose van de Tour bij te wonen. Men hoopte dat het een Parijzenaar of anders in elk geval een Fransman zou zijn die de laatste rit zou winnen, en Ned. Hervormde Kerk. Aangenomen naar Almkerk: O. van Henkei te Dinter. Bedankt voor Schre- velduinCapelle: J. H. Cirkel te Ede. voor Bovensmilde: J. Bouterse te Rot tumStitswerd. Benoeming; Benoemd tot voorganger der evangelisatie te Hollandse Rading, tevens hupprediker te Utrecht; K. de Bel, a.s. emeritus predikant te Schie dam. Chr. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Papendrecht: J. de Waal, candidaat te Apeldoorn. Met betrekking tot de ongeregeldhe den in Makassar meldde de Indonesi sche radio gistermiddag, dat de fede rale minister van Defensie, sultan Ha- menklu Boewono, zijn besprekingen met andere kabinetsleden heeft voort gezet. Het radiostation maakte verder be kend, dat uit Makassar zelf geen enkel bericht is binnengekomen. Alle verbin dingen met de Oostindonesische hoofd stad zijn verbroken. Radio-Makassar is al twee dagen uit de lucht en het telegraafverkeer is sinds Zondagavond stopgezet. De militaire rechtbank te Boekarest heeft Maandag vonnis gewezen in een proces tegen 12 personen, die beschul digd worden van spionnage en verraad ten gunste van Joegoslavië. Drie be klaagden zijn ter dood veroordeeld. De overige negen kregen 3 jaar gevange nisstraf tot 25 jaar dwangarbeid. De 21-jarige Schot Robert Dalg- leishof is winnaar geworden in de na tionale motormodelvliegtuigwedstrij- den, die in Eagelshand bij Glasgow werden gehouden. Hij is hierdoor win naar geworden van de zgn. „Flying Dutchman Trophee", een wisselbeker, die voor het eerst in 1947 door de KLM was uitgeloofd. ren. Maar toen de Fransman hem schertsend vroeg of hü bü wijze van aandenken de gele trui kon krügen, antwoordde Kübler: „Alles kun je krü gen, maar die trui niet, ik heb er te hard voor moeten werken". UITSLAG LAATSTE ETAPPE 1. Baffert (Fr. A) 9.36.12; 2. Hendrickx (Belgie A) z.t.; 3. Molincris (Fr. A) z.t.; 4. Brule (Fr. N.O.) z.t.; 5. Bonnaventure (Fr. W) z.t.; 6. Zbinden (Zwits.) 9.36.12; 7. Diederich (Lux.) z.t.; 8. Blusson (Parijs) 9.36.30; 9. Bal dassari (Parijs) z.t.; 10. Desbats (Fr. A) z.t. 28. De Ruyter 9.38.36. Eind-Kiassement. 1. Kübler (Zwits.) 145.36.56; 2. Ockers (Bel gie A) 145.46.26; 3. Bobct (Frankrijk A) 145. 59.15; 4. Geminiani (Fr. A) 146.08.10; 5. Kirchen (Lux.) 146.11.17; 6. Piot (Fr. N.O.) 146.18.31; 7. Cogan (Fr. Z.W.) 1462918; 8. Impanis (Belgie A) 146.30.30; 9. Meunier (Fr. Z.W.) 146.31.25; 10. Goldschmidt (Lux.) 146.32.17; 11. Brambilla (Fr. Z.O.) 146.34.10; 12. Robic (Fr. W.) 146.36.41; 13. Lambrecht (Belgie A) 146.37.27; 14. Brule (Belgie A) 146.42.25; 15. Verschucren (Belgie B) 146. •42.46; 16. De Mulder (Belgie B) 146.48.34; 17. Gauthier (Fr. Z.O.) 146.50.25; 18. Die derich (Lux.) 146.51.52. 27. De Ruyter (Ned.) 147.38.36. Ploegklassement. 1. Belgie A (Ockers, Impanis en Lambrecht) 438.54.21; 2. Frankrijk A (Bobet, Geminiani en Gigüet) 439.32.26; 3. Luxemburg (Kir chen, Goldschmidt en Diederich) 439.35.26; 4. Frankrijk N.O. (Piot, Brule en Redolfi) 440. 06.49; 5. Frankrijk Z.O. (Brambilla, Gauthier en Castelin) 440.26.43; 6. Frankrijk Z.W. (Cogan, Meunier en Dussault) 440.47.37; 7. Belgie B (Verschueren, De Mulder en Baeyens) 440.55.55; 8. Zwitserland (Kübler, Aeschli mann en Croci Torti) 442.03.33; 9. Frank- dijk W, (Robic, Sciardis en Goasmat) 442. 23.17; 10. Parijs (Baldassari, Blusson en Beyaert) 444.46.09. (Van onze correspondent te Londen). Sinds verleden week vissen de Lon- denaren op hun balkonnetjes de gera niums weer uit hun stalen helmen en halen hun verkreukelde uniformen te voorschijn, die zij in 1945 met zoveel vreugde in garages en kolenhokken geslingerd hadden. Stromen vrijwilli gers melden zich weer aan voor Lon dens luchtbeschermings-, ambulance-, telefoon- en hulpbrandweerdiensten, en, naar ons het zelfde oude, sinds 1939 in dienst zünde districtsopperhoofd der Burgerdefensie, sectie Westminster ver telde, zijn alle transportmaatregelen thans gereed voor de eventuele eva cuatie uit Londen van kinderen, zie ken, ouden van dagen en hen die hier geen dringende werkzaamheden heb ben. Dit plan zal in geval van oorlog direct in werking treden. Bovendien zijn ook alle plannen klaar voor de evacuatie van eventueel radioactief- besmette stadsdelen. Voor elke sectie van deze millioenenstad is al een eva cuatiezone elders in Engeland aange wezen. Dat dit geen kleine prestatie op het gebied van organisatie is, beseft men, indien men bedenkt, dat de bevolking van Londen (.9'/, millioen zielen) ruim een vijfde deel bedraagt van de totale bevolking van Groot-Brittannie. De snelheid, waarmee deze plannen de laatste weken gecompleteerd zijn, is verrassend. Over het gehele land heb ben voorts 16 millioen burgers de uit nodiging gekregen om zich vrijwillig te trainen voor het anti-atoomcorps, waarvoor alle mannen boven de mili taire leeftijd en alle vrouwen boven de 17 jaar in aanmerking komen. In een stoomcursus van vijftig lesuren zal men gegarandeerd de juiste etiquette onder de knie krijgen om een atoom bom op correcte wijze te begroeten en in ontvangst te nemen. Het boek van de week in deze ver lichte eeuw is een 61 bladzijden dik stukje regeringsproza, getiteld „Atomi- sche oorlogvoering", prijs één gulden, bij alle goede boekwinkels en kiosken. De stormloop op deze A-literaire pu blicatie heeft de verwachte grote ver koop van het eveneens zojuist versche nen, maar in actualiteit er totaal door overvleugelde Derde Deel van Win- ston Churchills Memoires van Wereld oorlog II geheel in de schaduw ge steld. Vergeleken met de inhoud van de officiële atoombomhandleiding zijn de beste thrillers van Edgar Wallace ongeveer even sensationeel als een lagereschool-opstel. De hoofdfiguren van Engelands nieuwste lectuur zijn de oude heer Luchtdruk, mej. Hitte- straal en de nieuwe derde man, Radio activiteit. Hoewel het boekje ons verzekert, dat de A-bom niet zo gevaarlijk genoemd kan worden als algemeen gedacht wordt en dikkere kleding en onder grondse schuilkelders vele levens zou den redden, lijkt de beste verdediging toch nog steeds een voorshandse af spraak in een andere stad! Met zijn vijftig pond wegende A- costuum aan de kapstok, zijn twee shilling A-handleiding onder zijn hoofdkussen en zijn vingers gekruist, staart de Engelsman nog steeds hoop vol in de toekomst. En met een diepe zucht vraagt hij zich af, hoe lang het nog moet duren eer hij zijn huidige reeks cricket-catastrophes tegen de Westindische en Australische teams eindelijk in een winnende test-score zal kunnen omzetten. ONTPLOFFING TE SANTIAGO DE CHILE. Te Santiago (Chili) heeft een hevige ontploffing 16 personen gewond en vele ruiten verbrijzeld. Zij werd ver oorzaakt door kortsluiting van een ondergrondse kabel, die gas tot ont ploffing bracht, afkomstig uit lekken in de leiding. De landbouwer Föllings te Beu- ningen ving Maandag een bever- rat. Het beest ging juist het kip penhok binnen en wilde, toen hij Föllings zag, deze aanvallen. Met een schop heeft de landbouwer het dier kunnen doden. De bever- rat is met de staart gemeten 86 cm lang en weegt ruim dertien pond. Het is volgens deskundigen een groot exemplaar, dat zeer zelden voorkomt. Met het oog op de vermoedelijke ontwikkeling van de emigratie uit Ne derland heeft de KLM verscheidene plannen om aan het vervoer door de lucht van een deel dezer Nederlanders het hoofd te kunnen bieden. Er wordt rekening mee gehouden, dat in 1951 ongeveer vijf en twintig duizend landgenoten zullen emigreren. Naar schatting zullen vijftien'tot acht tienduizend daarvan per schip de reis naar hun nieuwe land ondernemen. De rest zal per vliegtuig kunnen worden vervoerd. (Van onze Haagse redacteur) Op de dag der bevrijding waren naai schatting 82.561 woningen verwoest en ongeveer 400.000 licht beschadigd, terwijl 38.684 woningen onbewoonbaar bleken wegens zware schade. Naar wij vernemen, zijn thans alle licht beschadigde woningen geheel hersteld. Ten aanzien van de zware schadegevallen is onlangs als schat ting medegedeeld, dat ruim 95 pCt voorlopig of definitief hersteld was. Op 31 Mei 1947 bleken nog 7156 zwaar beschadigde woningen onbewoonbaar. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft onlangs een enquête in gesteld over de vraag, hoeveel van deze woningen nog onbewoonbaar zijn. Het blijken er in het gehele land 925 te wezen, waarvan de meeste in Amsterdam (223)), Den Haag (163), Limburg (101), Zeeland (91) en Gel derland (80). 401 woningen zijn afgebroken of ge sloopt, 664 in gebruik voor andere dan bewloningsdoeleinden en niet minder dan 5166 geheel hersteld en bewoond. Een mooi resultaat van wederop bouw! In de bodem van Arabie bevindt zich een overvloed van olie, een der be- langrijkste producten voor onze moderne samenleving. Lange pijpleidingen zijn in Saoedi Arabie aangelegd om deze kostbare bodemwinning naar de exporthaven Ras Tanura te transporteren. Het eindstation ligt op een brede zandstrook, die zich tot in de Perzische Golf uitstrekt. Een pier zorgt er voor dat ook grote tankboten in Ras Tanura kunnen tanken. Het olie-eind station station aldaar Volgens de Amerikaanse journalist Drew Pearson wordt in de officiële legerberichten slechts 25 pet. van de verliezen der Amerikanen in Korea toegegeven. In de „Daily Mirror" ver klaart Pearson, dat hij inzage heeft gehad van een „geheime lijst" van de gezondheidsdienst van het leger, aan de hand waarvan de Amerikaanse verliezen, die volgens de legerberich ten tot 1 Augustus slechts 111 doden zouden bedragen, in werkelijkheid 660 gesneuvelden bedragen, bijna 3000 ge wonden (i.p.v. 597) en 3000 vermisten (i.p.v. 815). Begunstigd door prachtig zomerweer brachten Koningin Juliana en Prins Bernhard Maandag een bezoek aan Vlaardingen. Bij het oorlogsmonument 1940 inspecteerde de Prins eerst de Nationale Reserve, vervolgens legde hij een krans aan de voet van het monument. Hierop bezocht Prins Bern hard de Eerste Nederlandse Coöpera tieve Kunstmestfabriek, de Lever's Zeepfabrieken en de Dogger-maat schappij. Om half twaalf arriveerde Koningin Juliana in Vlaardingen. Zij begaf zich langs het oorlogsmonument 19401945 naar het Stadhuis, waar zij begroet werd door mr. Kesper, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland. De Koningin legde daarop een krans aan de voet van het Vissersmonument aan de Koningin Wilhelminahaven. Vervolgens begaf de Koningin zich te voet langs de pas geopende Maas boulevard, terwijl op de Maas door het Vlaardingse bedrijfsleven een vloot revue werd gehouden. Aan het Ko ninklijk Paar werd daarna door het Gemeentebestuur in het Handelsge bouw een lunch aangeboden, 's Mid dags bezochten Zij de Grote Kerk, waar de Koningin werd toegesproken door de burgemeester mr. Heusdens, die Haar hulde bracht voor Haar zegen rijk en wijs beleid. Daarop werd door Het bestuur van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alk maar heeft besloten op Donderdag 17 Augustus een Groot-Noordkollands bloemencorso te houden. Hiervoor zijn nu reeds twee en twintig wagens in geschreven, die uit alle delen van Noord-Holland die middag naar Alk maar komen. Morgenavond vindt na de geslaagde première een tweede opvoering plaats van het Kaasmarktspel bij kunstlicht. Deelnemers aan het bloemencorso wordt verzocht van hun medewer king uiterlijk Zaterdag a.s. medede ling te doen aan de Federatie van VVV's in Noord-Holland. Alle soorten voertuigen mogen uitkomen. Een kern collectie prijzen wordt beschikbaar ge steld. Een deskundige jury zal met de beoordeling belast worden. De opge tuigde wagens worden op het tentoon stellingsterrein voor het publiek op gesteld. Na het corso vraagt een bij zondere attractie de aandacht. Het Kaasmarktspel, waarvan de eerste opvoering van Maandagavond 31 Juli j.1. enige duizenden bezoekers trok, zal nu ook morgenavond bij kunstlicht door de tachtig Alkmaarse scholieren opgevoerd worden. Het Donderdagavond te houden Jazz-festival neemt nog steeds grotere vormen aan. Niet alleen mag het zich reeds in grote belangstelling van het publiek in Alkmaar en omliggende plaatsen verheugen, ook musici uit het land tonen hun interesse. Zelfs een combinatie van het bekende VARA- radio-dansorkest The Ramblers vond dat zij op dit muziek-festijn niet ach ter kon blijven en meldde zich een dezer dagen. Haar uitkomen is echter uitgesloten, aangezien het Jazz-festival uitsluitend door amateurs uitgevoerd wordt. Er is vergunning verkregen, dat de zes orkesten op het Jazz-festival tot twee uur hun laatste klanken over het tentoonstellingsterrein mogen brengen. Van en naar de Zaansreek zullen deze avond touringcars rijden. Koningin Juliana het Oranjecarillon in de toren van de Grote Kerk in ge. bruik gesteld. De verschillende klok ken zijn genoemd naar de leden van het Koninklijk Huis. Na de inwijding werd het carillon bespeeld door de blinde beiaardier Roelofs uit Apel doorn. Na een défilé van het Vlaar dingse verenigingsleven vertrok het Koninklijk Gezelschap onder grote be langstelling van de bevolking. Op vragen van het Tweede Kamer lid mr. B. J. Stokvis, betreffende het niet in vrijheid stellen van een vreem deling, die in afwachting van zijn uitleiding uit Nederland is opgesloten in het Huis van Bewaring te Haarlem en in hongerstaking is gegaan, heeft de Minister van Justitie o.m. geant woord, dat vanwege het hoofd van de Rijksvreemdelingendienst inmiddels stappen zijn ondernomen voor ge dwongen uitleiding van betrokkene naar Duitsland. Alhoewel moet worden toegeven, dat de uitleiding van deze vreemdeling abnormaal lang heeft geduurd, doordat bovenbedoelde hem geboden faciliteit niet het door hem gewenste resultaat heeft gehad, heeft de minister, gezien de criminele ante cedenten van de vreemdeling, geen aanleiding kunnen vinden om hem in afwachting van zijn gedwongen uitlei ding op korte termijn haar beslag zal krijgen. De aandeelhouders van de te Haar lem gevestigde N.V. Algemene Noord hollandse Maatschappij van Levens verzekering hebben een aanbieding ontvangen tot overdracht van hun aandelen aan het concern De Groot- Noordhollandse van 1845 en de Alg. Friesche Levensverzekerings Maat schappij, welk aanbod inmiddels door de aandeelhouders is aanvaard. De A.N.H.M. werd opgericht in 1878 en behoort met haar verzekerd kapi taal van ongeveer 41 millioen gulden tot de groep der middelgrote levens verzekeringmaatschappijen welke de uitstekende naam van deze tak van bedrijf in ons land mede heeft be vorderd en gevestigd. Het ligt in het voornemen de administratie over te brengen naar het hoofdkantoor van de Groot-Noordhollandse van 1845 te Amsterdam. hoge zee de sleep De motorsleepboot „Atlantis" is en kele dagen geleden na haar eerste reis in Nederland teruggekeerd. Het schip is geheel van hout en heeft een capa citeit van 1500 PK. op de schroef. De „Atlantis" heeft een avontuur lijke eerste reis gehad. In Juni kwam in Casablanca, waar de „Atlantis" vertoefde, een opdracht binnen voor werk in de Caraibische Zee. Een uitgebrand Noors schip, de „Polykarp", aangekocht door de Han- salijn, was door de Duitse sleepboot „Bombay" van Puerto Cabello opge haald met bestemming Bremen. De „Bombay" bleek echter niet krachtig genoeg om het 1345 brt. me tende schip op zee te slepen. Het ge volg was, dat de „Polykarp" en de „Bombay" beiden in de Paardenbaii in Aruba de reis moesten opgeven en hulp aanvragen. De „Atlantis" bega) zich ijlings van Casablanca naar Aru ba en juist toen de Hollandse slepsi gereed lag zijn sleep weg te trekken ving de eerste stuurman een telegram op van de Amerikaanse zeesleper „Pa- tao", die met een kostbare sleep 140 mijl ten Noorden van Aruba in nood verkeerde.'Uit het telegram bleek, dat de ketels van de „Patao" waren ge sprongen en dat er op de groot gevaar bestond, dat verloren zou gaan. Het was een bijzonder lange sleep, bestaande uit drie zeelichters van elk 4.500 ton, behorende aan de „Bethle- hem Steel Corporation" en op weg naar Trinidad. Om het gevaar der ho ge zee te verminderen had men uiterst langs sleeptrossen gebruikt en de af stand tussen de sleepboot Gn de laat ste lichter was meer dan 2 km. De lichters waren niet bemand en me de als gevolg van het slechte weer zwak verlicht. Vüf dagen zoeken. DE kapitein besloot de „Patao" hulp te gaan bieden ha overleg met de ka pitein van de „Bombay". Het heeft vijf dagen geduurd voor hij er in slaagde de in nood verkerende sleep op te vangen. Door verschillende omstan digheden was de „Patao" namelijk niet in staat geweest een nauwkeurige po sitiebepaling op te geven en de be manning van de „Atlantis" was drie maal 24 uur op de been terwijl de mannende speurtocht op het woelige vater werd gemaakt. „Wij waren als kerstbomen verlicht - mijn schip en de „Patao" toen wij elkaar na vijf dagen zoeken ontdekten", zo vertelde de kapitein, „maar het moeilijkste was toch wel de sleep op de wilde golven aan de lijn te krijgen". De sleep werd naar Aruba gebracht en daar de veilige haven ingevoerd. On danks alle voorzorgsmaatregelen liep alles nog bijna mis. Voor de haven was het vrij nevelig en het scheepsverkeer erg druk. Dit hield een groot gevaar in aangezien een passerend schip, bij het slechte zicht, gemakkelijk een der weinig diephangende sleepkabels kon aanvaren. Zowel de „Atlantis" als de „Patao" gaven dan ook voortdurend draadloze signalen, terwijl zij boven dien met lichtbundels en stoten op de fluit de aandacht op het gevaar ves tigden. Op het nippertje ontsnapt. „WIE beschrijft u echter mijn schrik", aldus de kapitein, „toen 'ik plotseling een Amerikaanse passagiers schip van 20.000 ton met grote snel heid dwars op mijn sleep zag aansto- men. Hoe wij ook seinden en floten, de bemanning scheen niets te merken' en het schip voer gestadig voort. Het eni ge wat ons te doen stond was plotse ling te stoppen zodat de kabels slap hangen. Zo hadden wij nog enige kans, dat het schip onze sleep kon door kruisen zonder brokken te maken. Wij lieten de grote schuit tot op een hal ve scheepslengte nader komen en ga ven toen plotseling „volle kracht ach teruit". Het liep goed af en het schip passeerde ons zonder ongelukken in het duister". Na het intermezzo met de „Patao" sleepte de „Atlantisde „Bombay" en de „Polykarp" zonder verdere moei lijkheden naar Bremen en de houten sleepboot keerde behouden van deze avontuurlijke reis naar Holland terug Bij een grensincident ten Noord- Oosten van Beersjeba zijn verschei dene Arabieren en een Israëlisch sol daat om het leven gekomen. Jordaan se pantserwagens, die Arabische her ders dekten, toen deze poogden met hun kudden over de grens te gaan, hebben van het Jordaanse grondge bied het vuur geopend op een Isra ëlische patrouille, die de Arabieren wilden verhinderen het Israëlische grondgebied te betreden. De Israëlische woordvoerder, die dit incident heeft bekend gemaakt, voegde er aan toe, dat Israël bij de gemengde wapenstilstandscommissie geprotes teerd heeft. In het gebouw van een koffie- en theehandel te Amsterdam deed zich Maandag een exploisie voor. De 41- jarige magazijnknecht K. begaf zich naar een rommelhokje op de binneip plaats, waar petroleum, benzine en terpentijn stond. K. streek een lucifer aan, waardoor daar hangende dampen explodeerden. Een buurvrouw schoot t« hulp en wist de kleren van de man. die door het vuur waren aangetast met emmers water te doven en zo doende 's mans leven te redden. Te vens wist zij een begin van brand in het keetje te blussen. Joseph Thomas, een metaalarbeider, die verleden week Zondag bij de bot sing tussen de politie cn de anti-Leo* poldistische stakers te Grace Berleur een schotwond in de schouder kreeg, is in het ziekenhuis overleden, vvaar- mec het aantal doden van dit inciden op vier gebracht is.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4