De Academie voor Internationaal Recht een band tussen de volkeren Bestaan er ongeneeslijke ziekten? B***» -»'de" „vat? zrvooru" s»""' r T.irr'Tl— De eenheid van Korea Sireven naar vrede door recht Hef drukke seizoen en Europese Befalingsunie begin September in werking Het bedrijfspensioen voor de landbouw Dr P. H. v. d. Hoog i Het devies van de zelfbedieningswinkel DINSDAG 8 AUGUSTUS 1950 -*- ff® 3nL; m 'l H WimÊm t l( 1^/ S-j (Van onze Haagse redacteur) UET VREDESPALEIS behoort met het n Panorama Mesdag en de Gevangen poort (o, wonderlijke toeristische com binatie!) tot de vaste programmapun ten van schier alle binnen, en buiten landse bezoekers onzer Residentie. In deze vacantietijd bezoeken tienduizen den landgenoten en vreemdelingen die interessante bezienswaardigheden, wel ke men eens in zijn leven gezien moet hebben. Het heeft er alle schijn van, dat juist in de jaren, dat de wereld op een vul kaan schijnt te dansen, de drang naar vrede bij de mensheid zo groot is, dat zij als het ware intuïtief haar schreden richt naar en opgaat tot de tempel des vredes, welke door de toenmalige eens gezindheid der volkeren in Den Haag is opgericht. Te weinig bezoekers even wel, die door de zalen van het Vredes paleis dolen en zich vergapen aan de wijdsheid, de pracht en praal, waar mede dit instituut werd gebouwd en ingericht, bezichtigen de fraai aange legde tuinen en slechts luttelen wijden aandacht aan een gebouw, dat terzijde van het Paleis in de tuin verrezen Is en waar de Academie voor Interna tionaal Recht haar zetel heeft. En toch wordt hier onder alleszins deskundige leiding gepoogd de vrede bij de volkeren ingang te doen vinden door het recht te laten zegevieren. Of, om het anders uit te drukken, door de vervolmaking der studie van het inter nationale recht de wereldvrede te die nen. TN DEZE zomerse dagen worden de cursussen gehouden voor ruim 400 studenten uit 43 landen en het is de secretaris van de Raad van Beheer gen.- majoor b.d. J. B, de Jongh, die zowel met de voorbereiding als de dagelijkse leiding belast is. Men schatte zulks niet gering, want de Academie, die helaas dit jaar voor het eerst subsidie van het Carnegiefonds moest missen, omdat deze Amerikaanse organisatie zich op andere instellingen moest concentreren, heeft een uitgebreide doelstelling. Ze wil het centrum wezen van de voortge zette studieën in internationaal privaat en publiek recht met aanverwante we tenschappen. Ze wil ook vergemakke lijken een diepgaand en onpartijdig on derzoek van alle problemen, die be trekking hebben op de internationale juridische verhoudingen. Zeg niet, dat zulks allemaal louter theorie enacademisch is. Want is de thans actuele kwestie van de al of niet uitlevering van Westerling uit Singapore naar Indonesië of Nederland nief zuivere praktijk? Is ook niet het ons land beroerende probleem van het 13-jarige meisje Bertha Hertogh, dat door haar opvoedster Animah uitge huwelijkt is aan een 22-jarige Moham medaanse leraar, teneinde haar terug voering naar haar ouders in Bergen op Zoom te beletten, van grote practiscne betekenis? Het raakt ons allen. Het internationale privaatrecht raakt dus evenals het nationale onder om standigheden ons allen en het kan ons niet onverschillig zijn, of dit recht on verkort gehandhaafd wordt. En zo is het in het verkeer der volken ook met het internationaal publiek recht het geval, waarbij oorlog en vrede in het geding zijn, dus de ondergang of het geluk der ganse mensheid. Tweemaal, aldus heeft dezer dagen de eminente advocaat generaal van de Amerikaanse Hoge Raad dr. Philip Perl- man in de aula van de Academie uitge roepen, zijn de leergangen hier door een wereldoorlog onderbroken. En ook thans wederom worden de ideeën, waarop de academie gebaseerd is, be dreigd. Wij in Amerika, zo vervolgde hij, geloven, dat de regels van het recht zullen triomferen over geheel da wereld. Met onze geest en ons hart zijn wij bij deze instelling. Want er is geen vrijheid bestaanbaar zonder wet of recht. En hij liet ten slotte uitkomen, dat men in Amerika thans poogt de fondsen bijeen te brengen in plaats van de gelden, welke de Academie thans van het Carnegiefonds moet der ven. In de tuin van het Vredespaleis te Den Haag ligt de Academie voor Internationaal Recht. In de collegezalen kan men aantref fen studenten uit Pakistan en Israël, uit de Verenigde Staten en Irak, uit China en Portugal, maar geen van ach ter het IJzeren Gordijn. Wie zich als Pool of Hongaar bijv. laat inschrijven, is gemeenlijk te Parijs of Londen of New York woonachtig en heeft het land zijner herkomst de rug toege wend om politieke en/of religieuze re denen. Studenten aan deze Academie zijn meestal (het moge vreemd klinken) af gestudeerde studenten, want rechtsge leerden, hoogleraren, diplomaten, rech ters en officieren treft men er aan. En de docenten zijn beroemdheden op hun speciaal gebied van internationaal recht. Alle studenten en docenten kunnen voor hun studieën vrij gebruik maken van de rijke bibliotheek van 't Vredes paleis. Examen. En voor het eerst dit jaar zal een 23- tal, onder wie ook enige Nederlandse toehoorders, een lang niet gemakkelijk examen afleggen, om een diploma te behalen van de Academie. Maar voor waarde voor toelating tot dit examen is ten eerste, dat de candidaat ten ge- noege van het Curatorium aantoont een universitaire graad behaald, dan wel een volledige studietijd in de rechts wetenschap doorgemaakt te hebben en ten tweede, door een of meer publica ties bewezen te hebben enig speciaal onderwerp van internationaal recht volmaakt te beheersen. Het zijn lang niet allen met aardse goederen rijk gezegenden, die uit alle uithoeken der wereld naar Den Haag zijn gekomen en het behoort tot de vele zorgen van Generaal de Jongh voor hun logies te zorgen. Gelukkig bieden zich telken jare vele families in de residentie en naaste omgeving aan, om een toehoorder als haar gast te ontvan gen. Overigens worden er eenvoudige gemeenschappelijke maaltijden gehou den in het Academie-gebouw, excursies en enige gezelligheidsbijeenkomsten ge organiseerd, bij welke laatste de stu denten, meestal in de klederdrachten van hun land, iets dat daarvoor karak teristiek is uit het oogpunt van folklore hetzij door voordrachten, dans of mu ziek ten beste te geven. Hoewel Frans en Engels de voertalen zijn en een speciale tolken- en micro foonorganisatie ervoor zorgt, dat elk college en elke discussie voor ieder in een der beide talen, die hij machtig is, verstaanbaar is, dragen de gemeen schappelijke studiedagen en excursies veel bij tot een nog beter begrip tus sen de geleerden van zoveel verschil lende naties en tot een kennismaking met en propaganda voor Nederland, zijn steden, bevolking, instellingen, zeden en gebruiken. En zo vormt dit onderdeel van het programma der zomercursussen van de Academie van Internationaal Recht een alleszins waardevolle bijdrage tot het grote gemeenschappelijke doel der ge hele weldenkende mensheid, om vrede door recht te bevorderen! De overeenkomst betreffende de Eu ropese Betalingsunie zal op 18 Aug. te Parijs worden ondertekend. Zoals be kend zal binnen twee weken na de ondertekening 60 pet. van het handels verkeer dienen te worden prijsgegeven. De verwezenlijking ervan kan worden bespoedigd door de herbewapenings- politiek van West-Europa. Men schrijft ons: ,.Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw is niet meer zulk een onbe kende Instelling als een jaar geleden, maar het zou bezijden de waarheid zijn om te beweren, dat ieder al precies weet wat hij ten opzichte van het Fonds te doen of te laten heeft. Juist in deze tijd nu de seizoenwerkzaamhe- den in de landbouw weer in volle gang zijn, is het nodig aan die mis schien onbekende verplichtingen te herinneren. Want extra werk eist het in dienst nemen van extra hulp. Voor die losse hulp moet niet alleen wor den betaald, maar moeten evenals voor de vaste arbeiders, ook zegels worden geplakt. Dat geldt voor alle soorten werkzaamheden, waarvoor arbeiders worden ingeschakeld .zoals in de hooi bouw, de fruit- en erwtenpluk, de rooitijden en in de overige drukke sei zoenwerkzaamheden in het bedrijf). Ook de aard van het dienstverband doet er niet toe: voor de arbeider, die de rest van het jaar in een geheelan der bedrijf werkt, of voor degene, die de overige tijd zelfstandig is, zijn even goed premiën verschuldigd als voor de vaste of de losse arbeider. Niet alleen de boer en de tuinder, maar ook de pachter, de handelaar en de commissionnair, die in georganiseer de vorm landbouwwerkzaamheden la ten verrichten, zijn verplicht premie te betalen. Ook degene, die inwonen de knechts in dienst heeft, of volon tairs, of wiens kinderen of familiele den tegen beloning in zijn bedrijf werkzaam stelt moet voor deze men sen premie betalen. De premie is voorts verschuldigd on geacht de hoogte van het loon en even eens indien het loon geheel of gedeel telijk bestaat uit verstrekkingen in natura. Uitgezonderd van de verplich ting zijn alleen arbeiders, die jonger zijn dan 17 jaar of ouder dan 65 jaar. Iedere werkgever doet verstandig zich tijdig terdege op de hoogte te stellen van wat hij precies te doen heeft. Hierdoor voorkomt hij moeilijk heden achteraf, want aan de plicht tot premiebetaling is toch geen ontkomen. Hij kan tot het verkrijgen van inlich tingen zich wenden tot de Sociale Ver zekeringscommissie. Tot slot nog een enkel feit Wist U dat het Bedrijfspensioenfonds in de korte tijd van zijn bestaan reeds meer dan 11/4 milioen gulden aan pensioe nen heeft uitgekeerd?" VOOR onze welvaart is het niet alleen belangrijk, dat er veel goederen met weinig kosten worden voortgebracht, doch ook dat de distributie van die goederen onder de bevolking econo misch plaats vindt. Dus snel en voor delig. Tegen deze achtergrond, tegen de in werkelijkheid vaak bestaande onecono- ihlschp distributie met haar hoge kos ten in de detailhandel, moeten wij de veranderingen zien, die in de loop der tijden in de detailhandel plaats vonden: warenhuizen, grootwinkelbedrijven met filialen, grote magazijnen, het vrijwil lige filiaalbedrijf en inkoopcombinaties zijn voorbeelden om de distributiekos- ten te drukken. Een ander voorbeeld is de zelfbedie ningswinkel, die de laatste jaren in het buitenland grote opgang maakt (in de V.S. wordt ca. 60 pCt. van alle voe dingsmiddelen In dit soort winkels ge kocht) en die nu ook in Nederland be kendheid gaat verwerven: Amsterdam, Velsen, Nijmegen, Utrecht en Bussum bezitten al zelfbedieningswinkels en als w() ons niet vergissen, dan zullen er in ons land nog wel meer bijkomen. Het principe van deze winkel is, dat de koper niet meer te maken heeft met personeel, dat de goederen aanbiedt, aanprijst, afweegt enz., maar dat hij zich zelf bedient: er is eenvoudig geen verkopend personeel. De klant kan dus vrijelijk zoeken en betasten, hij wordt niet lastig gevallen door vragen van het personeel. Om het zoeken te helpen, ja, te stimuleren, ligt bij deze „supermarket" (de Ameri kaanse term voor deze winkel) de na druk op het etaleren en op het assor timent. In bakken of op toonbanken moet alles zo duidelijk en aantrekke lijk gerangschikt zijn (en van prijs voorzien), dat de klant gemakkelijk al- Sinds de Souvereiniteitsoverdracht heeft Indonesië nog niet veel rust gekend. Op het ogenblik is de Apris, het leger der Centrale Indo nesische regering te Djakarta, in act ie tegen de troepen van de Re publiek der Zuid-Molukken, welke zichzelf heeft uitgeroepen. Op deze foto ziet U leden van de Apris on der leiding van kolonel Kawila- rang (links) door een kampong in de Zuid-Molukken trekken zocht en de diagnose opnieuw vastge steld. Het was dikwijls moeilijk om vast te stellen, welke veranderingen aan spieren en gewrichten op rekening stonden van de oorspronkelijke ziekte en welke veroorzaakt waren door een CR BESTAAN enige medische woor- ben geweest weer anderen jaren lang enige jaren vertoefden. De diagnoses, den en uitdrukkingen, waarover ik het huwelijk te verbieden met al het die op hun ziektegeschiedenissen ver- +e" l^g^in'bèd^lieeen "u^ moet" niet mij altijd weer opnieuw erger, telkens verdriet en de ellende en het zelfver- meld stonden, waren alle in vrij vage denken dat de meeste patiënten dit wanneer ik ze op al te lichtvaardige wijt van dien. In welk ziekenhuis ter termen gesteld, zoals „seniliteit", „de- glles den beginne erg prettig von_ wijze door iemand hoor uitspreken. En wereld kan men nu nog die zware ge- generatie van de hartspier", „verhoog- den, Ze stonden vrij wantrouwend wel daarom, omdat ze in de eerste vallen van croupeuse pneumonie aan- de bloeddruk", enz. enz. tegenover dit gehele experiment en plaats niet waar zijn en in de tweede heffen, waarbij men op de zevende Ze zagen er alle goed gevoed uit, waren door hun langdurig ziekzijn zó plaats getuigenis afleggen van een dag met angst en beven op de crisis waren goed gewassen en niet door- moedeloos geworden, dat ze tegen zekere geestesgesteldheid die er maar zat te wachten? Wanneer vroeger een geiegen Maar bijna alle hadden pijn- iedere verandering opzagen. Bang al te gauw en te gemakkelijk toe ovei- oude heer longontsteking kreeg, stond iykBj stijve gewrichten, vooral van de voor verandering hadden zij zich al gaat om, in geval van moeilijkheden, dit gelijk met een doodvonnis. Nu zegt onderste ledematen, veroorzaakt door lang bij hun toestand neergelegd, het bijltje er bij neer te leggen of men: „Ach, U hebt alleen maar een het feit dat z0 al die jaren in dezelf. Na he(. onderzoek was men in staat wanneer de strijd een beetje spannend pneumonietje. Daar zal ik U met een de houding in bed hadden gelegen, de patiënten in drie groepen te spllt- gaat worden, zich direct gewonnen te paar penicilline-injecten van af hel- zodat het een zware opgave was, ze sen geven. 1 weer aan het wandelen te krijgen. Wat - d:B alleen maar zwak of ee- de meeste apathisch en gedeprimeerd. schg behandeling nodig hebben, maar ll= Sommige schenen verzonken in een aijeen g0ede, liefderijke verzorging, jl staat van vergetelheid, waaruit ze jjeze werden naar huis gestuurd i S slechts ontwaakten bij de maaltijden. naar ^ehuizen voor ouden van dagen. m. Ze wisten, dat ze nu eenmaal in XTOV» Wt'o YYlOll srOniirooVit/- geneeslijke ziekten" of „hopeloze ge- 1S? Ik weet het niet! vallen". Want dit moet ieder mens a| weten: er bestaan geen ongeneeslijke g ziekten! Wèl zijn er een aantal ziekten j| ciie wij, met onze beperkte kennis, g momenteel nog niet genezen kunnen j omdat wij nog niet ver genoeg in de g geheimenissen van de natuur zijn door gedrongen. Ik ben er zeker van, dat Door of Ze wisten, dat ze nu eenmaai «i 2e zij, van wie men verwachten een hopistaal waren terecht gekomen, mocht dat ze na behandeling zouden bestemd voor oude en chronische, niet herstellen. meer te genezen zieken en^ daar voor ge voor wje herstel practisch on- les kan vinden, doch bovendien dat hij een prikkel krijgt om meer te kopen dan hij bij 't binnenkomen eigenlijk had willen doen. Of dit lukt, hangt ge heel af van het etaleren en de keuze van het assortiment. Hier blijkt dus duidelijk, dat de vak kennis van de winkelier een hartig woordje meespreekt; hij moet grote voorraden hebben, hij moet de juiste merkartikelen kopen, hij moet letten op een aantrekkelijke verpakking. Als deze zelfbedieningswinkels in ons land succes zullen hebben, zal dit ook voor de merkartikelen-fabrikanten belang rijk worden. Een teer punt is hierbij evenwel de prijsbepaling, want veelal stelt de fabrikant voor zijn product de prijs vast, die de consument moet be talen; de winkelier krijgt dan als be loning voor zijn verkoopdiensten een rabat of korting. De gehele opzet van de zelfbedie ningswinkel is evenwel om de klant goedkoper te kunnen leveren. Want er is geen verkopend personeel, de loon kosten zijn dus een stuk lager (volle digheidshalve zij vermeld, dat alleen bij de uitgang, waar de cassa staat, per soneel aanwezig is voor betaling) en dit maakt het de winkelier mogelijk te concurreren resp. goedkoper te verko pen. Dit streven komt echter in botsing met de politiek der merkenartikelfa- brikanten, die tegen vaste prijzen le veren. De consument heeft dus belang bij een zelfbedieningswinkel als inderdaad dank zij de lagere kosten voor de winkelier de verkoopprijzen gedrukt kunnen worden. Een tweede voordeel ligt hierin, dat hij zich ook vrijer in de winkel kan bewegen. Een mogelijk nadeel is, dat hij zich laat verleiden meer te kopen dan zijn bedoeling was, omdat de artikelen er zo aantrekkelijk uitzagen. Dat dit ge vaar niet denkbeeldig is, bewijzen de veel grotere omzetten, die de zelfbe dieningswinkels behalen (natuurlijk is deze grotere omzet ook te danken aan het aantrekken van meer klanten). Uiteraard is dit verschijnsel, dit im pulsieve aankopen, voor de winkelier aantrekkelijk. Temeer daar zijn grotere omzetten gepaard gaan met lagere per soneelskosten. Deze nieuwe winkel- vorm is dus belangrijk voor de merk artikelenfabrikant, de consument en de winkelier. De toekomst zal leren of de opgang hier even groot zal zijn als in het buitenland. Vroeger zette ik bij zo'n pneumonie- de rest van hun leven zouden moeten mogeljjk was en die aneen maar des_ ook voor deze het vraagstuk binnen patiënt een grote fles cognac naast zijn blijven. Er waren slechts weinig ge- kund;ge zlekenhuisverpleging nodig niet al te lange tijd tot oplossing zal bed neer en liet hem daar onbeperkt vallen van werkelijke dementie, maar hadden. Als zodanig werden zij vroe- worden gebracht. Gezondheid is een Van drinken. En de patiënt zei: „Die er was nooit veel gedaan om hun ger dus alle gekwalificeerd, toestand van evenwicht tussen onze dokter is een fijne vent!" Nu geef ik geest bezig te houden, zodat deze ty- Bij hen dig t()t de tweede groep be- ltchaamsvochten en de weefsels van hem levensreddende injecties en de denlang niet voldoende gefunctionneerd hoorden werd een intensieve therapie •ons lichaam waardoor de organen patient zegt: Wat gebruikt die kerel had. Sommige van de psychische ver- toegepast waarbij vooral de physische in staat worden gesteld op volle cen stompe naalden!" anderingen stonden misschien op de therapie een voorname roi speelde kracht te functionneren en het indlvi- Daarom bestaat er ook geen be- rekening van een chronische bloed- 0ok werd hun bezigheid verschaft, du zich op natuurlijke wijze kan ont- ZWaar, beide methoden tegelijk toe te armoede van de hersenen. Maar het waardoor hun belangstelling in het wikkelen. Ziekte is niet anders dar. passen. herstel, dat bij de meeste na een tijd leven terugkeerde. Dit laatste is zeer een verstoring van dit evenwicht. En nn DAN al die „hopeloze gevallen", van juiste behandeling optrad was een belangrijk. dus moet er bij iedere verstoring ook waaraan toch niets meer te doen bewijs, dat dit toch niet de voornaam- Het resuitaat van dit anes waSj dat een tegenkracht bestaan die in staat is jSj u hebt er geen idee van, hoeveel ste oorzaak was. ongeveer 30 pet. van de bedlegèrigen dat evenwicht t? herstellen. er nog aityd bij iedere patiënt te hel- Ook waren de ziekenzalen in som- weer op de been worden gebracht Voor hoeveel „ongeneeslijke (giek- pen en te verbeteren valt, zelfs in dit bere kleuren geschilderd en in iedere Met de terugkeer van hun lichame- ten" werd, gedurende de weinige ja- gevallen, die allang opgegeven zijn. zaai stonden te veel bedden te dicht ïyke gezondheid verdween ook de on- ren dat ik praktijk doe, niet reeds het Een aardig voorbeeld daarvan vond ik op elkaar. Röntgenonderzoek was verschilligheid. Uit dit alles blijkt dus specifieke geneesmiddel gevonden. En kort geleden in een Engels rgedisch maar sporadisch gedaan evenals de vreer eens overduidelijk, dat „ziek" als ik nu grijze haren heb is dat alleen tijdschrift, waarin een verslag gegeven diverse andere laboratoriumonderzoe- dus eigenlyk alleen maar die mensen daarom omdat ik in mijn jeugd en- werd 0ver een hospitaal voor ch.-oni- kingsmethoden, die geregeld moeten zijn, wier objectieve, door de arts kf le patiënten niet in léven- heb kun- sche zieken en ouden van dager, nadat worden toegepast. vastgestelde lichaamsafwijkingen ook non houden, omdat ze lijdende waren dit hospitaal voor onderwijsdoeleinden „de ziel" in het gehele proces betrok- aan pernicie'use anaemie, omdat ik een door een nieuwe staf van geneesheren |N DIT ALLES nu kwam plotseling ken hebben. „Ziek" zijn ook die men- aantal diabetespatiënten niet tot vol- was overgenomen, In dit hospitaal be- een grondige verandering. Iedere pa- sen, waarbij de afwijkingen uitslui- waardige arbeidskrachten op heb kun- vonden zich een paar honderd patien- tient werd zeer nauwkeurig en met tend op het gebied van de ziel be nen kweken, omdat ik genoodzaakt ten, die daar alle reeds gedurende alle beschikbare hulpmiddelen onder- staan. Opmerkelijke Engelse persstem Korea bestaat niet uit twee landen, die door de 38ste breedtegraad geschei den worden, maar uit één land, dat on geveer zo groot is als Engeland. Het telt ongeveer 30 millioen zielen, waar van sommigen in moderne stenen steden wonen en wéarvan de meesten boeren zijn, die zich hoofdzakeiyk bezighou den met het zich bevryden van de land heren, schryft The New Statesman and Nation. Bijna alle Koreanen hebben een sterk gevoel voor nationale een heid. Gedurende een lang, bloeddorstig verleden van strijd en verzet hebben de Koreanen, sterker dan enig ander volk, getoond een afschuw te hebben van een buitenlandse bezetting. Wij moeten ons voor ogen houden, dat de bewuste 38ste breedtegraad een tijdelijke bezettings scheidingslijn vormde; de Koreanen hebben evenals de Chinezen een enorme belangstelling voor nationale eenheid en sociale veranderingen. Dit houdt in, dat zowel de buitenlanders als de oude heersende klasse, die de buitenlanders steunt, moeten verdwijnen en dat de Koreanen dus een regering wensen, die uit leden van het werkelijke volk is samengesteld. Als deze feiten niet dui- deiyk in ons brein gegrift staan, zo schrijft het Labourblad, dan kunnen wij niet de moeiiykheden begrepen van de Koreaanse situatie en kunnen wij geen bevredigende oplossing vinden, die wy als leden van de Verenigde Naties móe ten vinden. Beide partyen op Korea verklaren dat de ander begonnen is. Er wordt evenwel meer licht op de ganse situatie geworpen, als men bedenkt dat volgens de officiële United Nations-rapporten gedurende de afgelopen twee jaar 18000 guerrillastrijders op Korea sneu velden. Een burgeroorlog woedde er al gedurende twee jaar... Propaganda campagnes, vergezeld van invasiedrei gementen kwamen 1n die tyd zowel uit het Zuiden als uit het Noorden. De Zuidkoreaanse president Synghman Rhee ging een paar maanden geleden zelfs zo ver, dat hy verklaarde dat hy de Noordelyke hoofdstad Pyongyang in drie dagen kon veroveren en dat hij het alleen niet deed omdat de Ame rikanen het niet wilden hebben, daar hij niet klaar was met zijn leger. Maar hoe het ook zij, de 38ste breedtegraad is nooit een officiële grens op Korea ge weest. Noch Noord-Korea, noch Zuid- Korea hebben één van beiden ooit het bestaan van de ander erkend en Noord- Korea werd niet door de Westelijke mogendheden erkend en Zuid-Korea niet door de Communistische landen. De hele kwestie Korea is een onderdeel van de stryd om de macht in de Paci fic. Walter Lippmann, die in de New York Herald Tribune schreef dat het absoluut ongewenst is om het oude Zuidkoreaanse regime weer aan de macht te helpen, heeft volkomen ge lijk, zo eindigt „The New Statesman and Nation". De enige oplossing is een re geling van de Verenigde Naties voor heel Korea, met instemming van Chi na, Rusland en het Westen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5