Stad en Omgeving DE FILMS VAN DEZE WEEK In gloednieuwe uniformen wordt voorbij diamanten mijlpijl gemarcheerd Strijd om het schaakkampioenschap wordt Maandagavond beëindigd Wedvluchten in het afgelopen weekend Pionier Snaphaan jubileert mede! Nog volop spanning in de hoogste klassen W. Geus geraakte in tijdnood Tweede periode van de bakkersvacantie VERGADERING ORANJEBOOM RJER Beiaard-concert Duiven komen van Ciney en Maastricht Tussen Haaks en Kuifje ER WAREN nóg twee TIVOLI: „Ninotchka" Nieuws van B.B.M. DE WITTE: „De weg des verderfs" VAN MARSDIEP TOT ij Zesiig jaar Stedelijk Muziekkorps'' Kapel geboren uit de „Schutterij" WOENSDAG AUGUSTUS 1860 In de hoofdklasse is de spanning in de strijd om het schaakkampioenschap van Den Helder ten top gestegen. Deze week traden namelijk de vier candida- ten voor de titel tegen elkaar in het strijdperk. Vooral de partij tussen K. Geus en W. Geus was zeer spannend en belangrijk. Wanneer K. Geus zou winnen* dan behoefde hij ook zijn laatste party nog maar te winnen, en hij was kam pioen. Voor W. Geus hing van deze party eveneens een prachtige kans op het kampioenschap af. W. Geus speelde dan ook „er op of er onder". Het gelukte hem op de Reti- opening van zijn tegenstander het juiste antwoord te vinden. K. Geus werd al spoedig in het nauw gedreven. Een aanval resulteerde in pionwinst. Om nog kansen te krijgen offerde K. Geus de kwaliteit, en zowaar, in tijd nood verspeelde W. Geus zijn goede stelling. Hij gaf zijn kwaliteitvoordeel weer weg. De partij wérd in gelijke stelling afgebroken. J. Smit speelde zijn afgebroken partij uit tegen J. P. Bommel. Deze stond een stuk tegen twee pionnen voor en wist de koning van zijn tegenstander te bedreigen. Het vereiste nog wel enig nadenken, voordat de partij tot winst was gebracht. Op een gegeven moment zag hij over het hoofd, dat hij in twee zetten kon mat-gtven. Doch de winst kon hem niet meer ontgaan. Smit werd door deze nederlaag uitgeschakeld. De stand is \iu: 1 J. P. Bommel 8-6-1; 2 K. Geus 8-6-1; 3 J. Smit 9-5-0; 4 W. J. Geus 7-4% -2; 5 A. C. Spoel 9-3-0; 6 K. J. de Waard 9-^-0. De afgebroken partijen K. GeusW. J. Geus en BommelW. J. Geus, als mede de partij uit de laatste ronde tus sen J. P. Bommel en A. C. Spoel, wor den nog deze week uitgespeeld. Maandagavond volgt in het Christe lijk Militair Tehuis aan de Kanaalweg de laatste ronde. Dan zal dus bekend worden wie kampioen 1950 van Den Helder is. Op deze avonden worden ge speeld K. J. de WaardW. J. Geus en K. Geus—J. Smit. In de eerste klasse werden twee par tijen gespeeld, die beide van belang waren voor de bezetting van de bo venste plaats. P. W. van Dijk bleef aan de kop door de afgebroken partij tegen Th. Adriaanse tot een goed einde te brengen. J. M. Koning won ook. De stand in de kop is nu: 1 P. W. van Dijk ll-8%-0; 2 J. M. Koning 10-7^-0; 3 P. de Vries 8-5 %-0. In de tweede klasse werd niet ge speeld. L. J. van Veen verloor in de derde klasse van J. Burgers, waardoor de eindstand werd: 1 Joh. van Ames- foort 10-7%; 2 C. Buys 10-6%; 3 L. J. van Veen 10-6; 4 J. Burgers 10-4; 5 G. Geus 10-3; 6 R. de Leeuw 10 -3. Op Maandag 14 Augustus gaat de tweede groep van de Helderse bak kers met vacantie. Daarom zal van Maandag t/m Dinsdag 22 Augustus geen brood worden bezorgd. Evenals tijdens de eerste vacantie-periode het geval was, zullen ten gerieve van het publiek enkele verkoopsplaatsen wor den ingeschakeld. Men zal deze dagen zijn brood en aanverwante artikelen kunnen afhalen bij de volgende zaken: C. Krigée, Van Galenstraat 71; A. Vliek, Emmastraat 33; N. Crone, Huy- gensstraat 17; M. Koffeman en Zn., standplaats bij „Dennenheuvel", Huis duinen; G. Wieren, standplaats Singel hoek Jacob van Heemskerckstraat; J. B. Piscaer, standplaats Jan Bijl straat hoek Klaas Duitstraat; J. Kri gée, Goudsbloemstraat 9 en stand plaats Lorentzstraat by B.L.O.-school; Coöperatie, Brakkeveldweg 136; J. vd Spijker, Brakkeveldweg 162; De Een dracht, standplaats Asterplein; H. de Graaf, Wezenstraat 15; D. de Vries, Koningdwarsstraat 61; Coöperatie, Molengracht 43; J. Bruin, Sluisdijk straat 53; J. Klopper, Koningstraat 94; N. Boots, Oostslootstraat 77; J. B. Pis caer, Weststraat 98 M. Koffeman en Zn., Schagen straat 60; G. Wieren en Zn., Wagenstraat 3; J. Slikker, Stak- man Bossestraat 40- fa. J. C. Rijkers, Bassingracht 32; D. Sminia, Reiger straat 22; G. de Leeuw, Julianadorp. Op de genoemdp standplaatsen zal van 's morgens kwart over tien tot 's middags circa één uur brood ver krijgbaar zijn. Het programma voor de morgen avond van acht tot negen uur door de heer Tj. Joh. Dito te ge ven carillonbespeling, bevat de volgende nummers: 1. „Aan d' oever van een snelle vliet"; 2. „Ave Maria", Jef De- nijn; 3. „Narcissus", Nevin; 4. „Blumenlied", Gustav Lange; 5. „Berceuse de Jocelyn", B. Godard; 6. „Menuet", L. v. Beethoven; 7. „IJs met slagroom", C. van Praag; 8. „De Oempa's", B. Diamant; 9. „Koos de gymnast", Theo van der Bijl; 10. „Luilak", J. F. Tierie; 11. „Het lied met een refreintje", C. van Praag; 12. „Sonatine", Paul Gilson. Hr. Ms. „RS 7" is vannacht naar het lichtschip „Terschellingerbank" vertrokken. Het lichtschip wordt naar Rotterdam gesleept, voor het ondergaan van een periodieke onderhoudsbeurt. Nog een lege plaats aan de Bui tenhaven: Hr. Ms. „Neptunus" is van morgen naar de Rijkswerf gesleept, waar het wachtschip in het dok wordt opgenomen En nog een lege plaats: Hr. Ms. „Leeuw", het woonschip van de Mar- va's, is gistermiddag tijdelijk van de Hoofdgracht naar het dok verhuisd. De „bemanning" vindt zolang gastvrijheid onder de vleugelen van Hr. Ms. „Peli kaan". De postdui x 'vereniging van Zater dagvliegers „„vieuwediep" hield een wedvlucht van Ciney af. Afstand 297 km. De duiven werden om elf uur met N.W.-wind, draaiende naar Z.W., in vryheid gesteld. De vlucht had een traag verloop. De eerste vogel werd ge klokt om 3.49.12 uur. De negen en twin tigste duif arriveerde om 5.5.27 uur. Er waren 145 vogels in concours. De prij zen werden als volgt behaald: M. Klaassin 1, 11, 25, 26; S. Koorn 2, 9, 27; G. Schotting 3; H. Zondervan 4, 13, 24; Gebr. Koorn 5, 7, 23; J. Kater 6: H. J. Holtz 8, 12, 16; G. Jansen 10; P. Beukers 14; P. Molenaar 15; K. Scheer 17; L. v.d. Werff 18; J. Woort 19, 21; P. Kab' 20; J. Dienaar 22; O. Post 28; P. Ham 29. De firma Koorn stelde nog drie prij zen beschikbaar en wel 20 kg duiven- bonen voor de kampioen jonge duif, 20 kg duivenbonen voor de kampioens duif navlucht en 20 kg duivenbonen voor de kampioen navlucht. De stand in het kampioenschap voor oude dui ven is: 1 Gebr. Koorn 1063 punten; 2 L. Leen 666 p; 3 P. Molenaar 629 p; 4 C. Koopman 624 p; 5 K. Bak 539 p: 6 P. T. Bakker 479 p; 7 J. Kater 394 p; 8 5. Koorn 377 p; 9 K. Scheer 323 p; 10 R. van Bastelaere 314 p. Kampioens- doffer, Gebr. Koorn, 192 p; kampioens duif, Gebr. Koorn, 138 p. Fond-kam pioenschap: 1 Gebr. Koorn 502 p; 2 P. T. Bakker 343 p; 3 C. Koopman 341 p. Donderdag inkorven voor Libramont en Vrijdag voor Alkmaar (navlucht). Van zeven tot acht uur klokken zetten. .Victoria" vloog wederom van Maas tricht af. De eerste duif werd om 11.25.1 uur geconstateerd, de vijftigste PJ3E LENSTRA en Jan Bosscha waren de eni ge spelers van „Heeren veen", die de hengel ko zen boven het zwem pak. Hoewel alle voet ballers te kennen hadden gegeven best voor een vispartijtje te voelen, kwamen zij er gisteren rond voor uit bij een dergeijke temperatuur een dagje aan het zon nige strand te prefere ren. De weinigen die met ons de Friese crack aan Ao& had bé&t I de Dijk hebben zien zit- ten, een beetje krom en ongemakkelijk, een don kere lok op het voor hoofd, de dikke blote benen in grote rubber laarzen gestoken, zijn tot de conclusie gekomen dat Abe beter voetbalt dan vist. Bovendien heeft Lenstra dezelfde wijze van vissen, die wij zou den toepassen wanneer wij nog eens van plan VNKELE OMSTANDERS betwijfelden of deze dubbele vangst iets met kennis van zaken te ma ken. had. En iemand achtte het dan ook niet uitgesloten, dat in het tweede geval een vrou welijke gul zich in een gulzige bui aan de vei te worm aan het ene haakje te buiten was gegaan, waarna haar verloofde zich resoluut met haar ir. de dood had begeven door zich manmoedig aan het andere haakje te hechten. op het droge te brengen. Men moet namelijk we ten, dat er met twee ha ken aan één lijn werd gevist. De eerste maal bracht Bosscha een gul en een scholletje aan de kant. De tweede keer prijkten er twee stevige gullen aan het eind van het snoer. waren een visje te gaan verschalken. yjANT ABE, die het op neemt tegen elke te genstander, die elk bal letje in zijn macht krijgt, waagde zich niet aan het wormenaas. Elke keer wanneer zo'n glibberige worm aan de haak was ontsnapt, moest Jan Bos scha er voor Abe een nieuwe aan slaan. En deze Bosscha, die zich een bekwaam visser toon de, deed dat in een wip en zonder blikken of blozen. Het gelukte Bos scha trouwens tweemaal tegelijkertijd twee vissen vissers bij het tweetal voetballers, van wie wij onmiddellijk de expert, de heer Gomes, uit Den Helder, herkenden. Deze verschalkte enkele gul letjes op benijdenswaar dige wijze. Een wijze ook, die door Lenstra met be wondering werd gadege slagen. Maar eindelijk, het was al twaalf uur ge weest, kreeg ook Abe beet. Met nonchalante bewegingen haalde hij 't slachtoffertje naar zich toe. Een halfwas scholle tje, als wij ons niet ver gisten. £N TOEN BLEEK, dat wij met de beroemde Abe nóg een ding ge meen hebben. Nee, niet een geraffineerde truc uit het voetbalspel, maar wél het afgrijzen van chirurgische handelingen Het scholletje moest met enkele messneden van 't haakje worden gehaald en dat werd gedaan door een tweetal andere heren uit Heerenveen. En toen zwiepte Abe de ledige haak weer naar Bosscha toe, die ar een nieuwe pier aan bevestigde. JOEN WIJ weggingen was er een flink par tijtje gevangen. En Abe en Bosscha amuseerden zich nog opperbest, want zij vertelden de heer Schneiders v°n de VVV dat zij hun hengel niet in de steek zouden laten om elders het middag maal te gaan nuttigen Wel een bewijs dat het best vissen is in Nieuwe- diepl om 11.53.10 uur. De prijswinnaars wa ren: C. van Spelden 1, 19; A. Hubregt- sen 2, 11, 40; A.. Hejjblok 3, 13, 31; J. C. Duinker 4, 5, 14, 29, 33, 44; P. J. Brunink 6, 15, 32; gebr. Ramler 7, 16, 23, 34, 37; Joh. P. Horst 8, 39, 45; J. v.d. Wal 9, 10, 20; B. de Boer 12, 42, 47, 50; J. Riemers 18, 27, 35; D. Bregman 19; Th. Goossen 21, 38; J. W. Pluijmers 22, 25, 48; J. Kramer 24, 36 40- J. van Gils 26; W. van Leeuwen 28; D. Makelaar 30, 46; J. Troost 41; P. van Rijn 43. Vrijdagavond tussen zes en zeven uur inkorven voor Ciney. „Hollands-Noordpunt" hield zijn vierde wedvlucht met onze duiven van Maastricht af. De afstand was 244 km. De vogels werden om acht uur met kalme Z.W.-wind in vrijheid gesteld Door het warme weer v/erd het een trage vlucht. Er werden evenwel geen verliezen geleden. De eerst duif kwam om 11.20.56 uur binnen. De prijswin naars waren: B. Schreuder 1, 9; mevr. Jolen 2; R. Mulder 3, 4, 7, 8; J. Zoon 5 H. Brons 6. „VOP" vloog ook van Maastricht. Hier had de vlucht een snel verloop, De eerste duif werd om 11.11.16 ge klokt, de vijftigste om 11.50.55 uur. De prijswinnaars waren: Mastemaker 1, 5. 13, 18, 21, 31, 36; P. J. Hufkens 2, 6, 24; J. Bruin 3, 11, 17; Vroome-De Boer 4, 10, 25, 29, 32, 43; P. Bontes 7, 15, 37, 41; M. de Boer 8, 35, 39, 42; C. Kos 9, 30 44; J. Hengsdijk 12, 26, 49, 50; G, Hendrikse 14; C. de Boer 16, 38; J, Rommers 19, 23; W. Fritz 20, 45; O. Boon 22; Y. van Dam 27, 33, 47; R. de Boer 28; J. Bambach 34; W. M. de Boer 40; A. Agema 46, 48. Ninotchka (Greta Garbo) en Leon (Melvyn Douglas), gene en deze zijde van het ijzeren gordijn, ontmoeten elkaar in een luxe restaurant te Parijs, waar de champagne in de glazen fonkelt en de liefde door het dikste ijzer heenbreekt deze uitersten op elkaar reageren, wanneer de liefde in het spel komt. Niet zonder wijsgerigheid en dikwijls Het was al jaren geleden, dat we Garbo voor het laatst op het witte doek zagen. Maar gisteravond ont moetten we haar weer in Tivoli, als Ninotchka" uit de vóóroorlogse film van die naam. Het is de film, waarin de grote tragédienne tot verbazing van haar bewonderaars een sprankelende lach demonstreerde. Misschien voor het eerst, en misschien zelfs voor het laatst in haar carrière als actrice. Maar haar lach is geen vrolijke en onbezorgde uiting van levensvreugde. Ook wanneer Garbo glimlacht of scha tert blijft zij tragédienne, al is „Ni notchka" zeker geen drama. Het is in deze tijd, waarin de voorstelling die de mensen zich vormen van de wereld achter het ijzeren gordijn met de dag afschrikwekkender wordt, wel eens interessant en waarschijnlijk ook wel gezond het Westen en het Oos ten elkaar in deze film te zien ontmoe ten. Het is in alle opzichten een Ame rikaans product, dat typeert hoe intel ligent, maar niet zwaartillend, nuch ter, maar niet zorgeloos, de Ameri kaan over gewichtige problemen oor deelt, die hem wel in sterke mate in teresseren, maar die toch ver van zijn bed liggen. Ninotchka is een Sowjet-agente, die een regeringsopdracht in Parijs krijgt te vervullen. Deze pur sang bolsjewis tische dame ontmoet Leon (Melvyn Douglas), een „kapitalist". Het is de moeite waard, te zien en te horen hoe De herfstachtige zomer van dit jaar heeft de plannen van de reisclub der buurtvereniging Buys Ballostraat- Middenweg wel een beetje in de war gestuurd, althans wat de kinderclub betreft. Het uitstapje van de ouderen kon normaal voortgang vinden, want het was schitterend weer. Op de Ve- luwe werd volop genoten, waarna het gezelschap de „Zomer-revue-parade in het Centraal Theater te Amster dam heeft bijgewoond. Maar het reisje voor de jongeren moest tot tweemaal toe worden uitge steld. En toen het de derde keer nog bewolkt en dreigend was, werd be sloten, in plaats van naar Texel over te steken een bezoek aan Amsterdam te brengen. Niemand heeft daar spijt van gehad, want het weer viel ten slotte mee en in Artis valt altijd veel te genieten. Vooral het aquarium en het diorama vond de jeugd prachtig. Versnaperingen waren in ruime hoe veelheden aanwezig, zodat de tocht ook op dit punt een volledig succes werd. Hetrevue- en cabaretgezelschap heeft geen tijd voor uitstapjes, want de leden daarvan zijn reeds stevig aan het repeteren voor de revue avond van 30 September, die onder de titel „Schep vreugde in 't leven" ten tonele zal worden gebracht. Na die avond staat weer een uitvoering voor de bewoners van het Rusthuis aan de 2e Vroonstraat op het programma. Dan wordt het alweer tijd om aan de voorbereidingen voor het Sint Nl- '■olaasfeest ten denken. Verder staat het al vast. dat op 5 Mei 1951 een be vrijdingsavond zal worden gegeven. Hef organiseren van kinderspelen op die dag wordt overwogen. Het toeristenschip „Prinses Irene" van de Rederij Doeksen heeft op één van haar „cruises" over IJselmeer cn Waddenzee gistermorgen Den Helder aangedaan. Aan boord bevond zich een twintigtal vacantiegangers van ver schillende nationaliteiten. Het is morgen hoog water om 4 40 en 17.20 uur en laag water om 10.55 en 23.20 uur. De temperatuur van het zeewater wa3 19 5 graden Celsius Hr. Ms. „Van Amstel" en „De Bitter" zijn vanmorgen vertrokken, resp. naar Delfzijl en Vlissingen. met veel humor worden de kwade elementen aan beide zijden belicht, waarbij uiteraard de wereld achter het ijzeren gordijn de meeste vegen uit de pan krijgt. Vooral voor Ninotch ka en Leon is het plezierig, dat de liefde het tenslote wint van de on derworpenheid aan het regiem. Leon helpt Ninotchka bij het verkiezen en verkrijgen van de vrijheid, en dan le ven ze allebei nog lang en gelukkig. Een zekere Robert Monroe schreef destijds een radio-hoorspel, dat hij noemde „The crooked way". Dit hoor spel was zó'goed, zó beklemmend span nend, dat men Richard Landau het scenario liet schrijven voor de film „The crooked way", die onder regie van Robert Florey tot stand kwam. Wie de film „Regiment der verdoem den" heeft gezien, weet wat deze Flo rey onder regie verstaat. Geen wonder dus, dat „De weg des verderfs" (zo luidt de Nederlandse ti tel van deze film, die tot en met Don derdag in de Witte-bioscoop wordt ge draaid) een buitengewoon goede rol prent is geworden. Een voortreffelijke gangsterstory, met in de voornaamste rollen John Payne, Sonny Tufts en Ellen Drew. Naar onze begrippen wordt er in De tentoonstelling „Van de Wadd tot het IJ" te Alkmaar telde Maand avond de 40.000ste bezoeker. Het y;8' een dame uit Haarlem. Zij ontving fi' attentie een tweepits gascomfoor. tw gedetineerden uit de strafgevangen? in Alkmaar wisten te ontsnappen. half uur nadat zij waren verdwenen had de politie ze reeds in de kraai Tot hoofd van de Chr. Lagere Tuin' bouwschool te Broek op Langendiik werd benoemd de heer F. Snoek t» St. Nicolaasga. Een Westfries, die naar Nieuw-Zee land emigreerde, schreef aan on courant een brief en vertelde: „Hier kunnen nog honderden Hollanders aan de slag". In Andijk overleed het vier maanden oude dochtertje van het a-sociale gezin O. K. De doodsoorzaak werd niet vastgesteld. Na de sectie van dr. Hulst uit Lelden kwam wel vast te staan, dat geen sprake is van ge. weldpleging. Er worden reeds geruime tijd pogingen gedaan om de kinderen uit de ouderlijke macht te ontzetten. Door de tegenwoordigheid van geest en het koelbloedige optreden van de reddingsbrigade te Wijk aa.n Zee werd een dertienjarige jongen van d8 ver- drinkingsdood in zee gered. Jn de cellij, losefabriek van V^p Gelder te Velsen- Noord geraakte een arbeider bekneld tussen een muur en een kamwiel. Met zware inwendige kneuzingen werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Het 20-jarige meisje S. uit Wormer- veer is bij Assendelft in een greppel gevallen en in de modder gestikt. Het meisje, dat leed aan vallende ziekte, moet door een aanval zijn getroffen, „De weg des verderfs" wel wat al te „goedgeefs" omgesprongen met de ver houdingen tussen politiemannen en gangsters. Neemt men dit evenwel op de koop toe, evenals bijvoorbeeld de klappen die met de kolven van zwara revolvers worden uitgebeeld (een ge woon mens zou niet weer opstaan!), dan beleeft men aan deze film enkele „prettige" uren. Over de inhoud kunnen we verklap pen, dat een ex-gangster drie jaar na de oorlog met de Silver Star (een on- derscheiding voor in militaire dienst bewezen dapperheid) en lijdend aan geheugenverlies uit een ziekenhuis wordt ontslagen. Hij keert terug naar zijn geboorteplaats, wBar hij tracht zijn geheugen wat op te frissen. Weer op het rechte pad, geraakt hij in moei lijkheden met een berucht gangster En dan wordt het één en ander uitge vochten. Wij zeiden het reeds: een geslaagd» gangsterfilm. In het voorprogramma worden enkele aardige tekenfilms ver toond. yfANNEER HET „STEDELIJK MUZIEKKORPS" aanstaande Zaterdag vele en welverdiende lauweren zal oogsten, voor het mooie en goede werk ge durende zestig jaren ten nutte van de gemeenschap verricht, zal in die feeste- lyke kring slechts één man aanwezig zyn, die ook in het geboorte-uur van het korps present was. Van het zevental, dat op 14 Augustus 1890 de jonge kapel ten doop hield, is alleen nog de heer D. J. Snaphaan in leven. Toen een energieke jonge kerel van vier-en-twintig jaar, thans een hoogbejaard zy het ook zeer vitaal man, die kan terugzien op de hele levensgeschiedenis van het jubile rende korps, een levensgeschiedenis die voor een groot deel ook de zijne is. 1/ i i petitieruimte beschikbaar, zodat deze £)E HEER SNAPHAAN, die thans in Den Haag woont, zou urenlang kun nen vertellen over hetgeen aan de op richting van „Helders Harmoniekapel' zo heette het Stedelqk aanvanke lijk voorafging. Hij maakte deel uit van het muziekkorps, dat by de be faamde „Schuttery" behoorde. Deze Schuttery werd in de tachtiger jaren opgeheven, en het verdroot enkele mu zikanten dat daarmede ook een einde was gekomen aan het bestaan der ka pel. Zeven van deze enthousiaste leden kwamen op 14 Augustus 1890 bijeen. Het was een klein begin, maar zij be sloten die avond tot oprichting van „Helders Harmoniekapel". Deze pio niers ontvingen een zodanige steun, dat de kapel reeds binnen korte tijd een twintigtal leden had. Toch verliepen de eerste jaren niet altijd even voor spoedig. De geest in deze harmonie kapel was niet steeds harmonieus. Tot ere van de heer Snaphaan zij gezegd, dat hij menig keer zowel in letter lijke als in figuurlijke zin voor de „harmonie" heeft gezorgd! Want niet alleen kwam het voor, dat hij nog de enige houtblazer van de kapel was, ook heeft hij verschillende keren zijn overredingskracht moeten aanwenden om alle hoofden in één zak te krijgen. Het was ook wel moeilijk, de vereni ging voorspoedig te laten reilen en zei len. Een kwart eeuw lang heeft men gesukkeld met de repetitiegelegenheid, wat toch één der allerbelangrijkste za ken is voor een muziekkorps. Toch veroverde de kapel zich een goede plaats in de gemeenschap van Den Hel der. Het was een officieel blijk van waardering, en een krachtige stimu lans tevens, dat het gemeentebestuur in November 1917 aan de kapel het praedicaat „Stedelijk Muziekkorps" verleende. Onder deze naam is de ver eniging steeds crescendo gegaan. De gemeente stelde een lokaliteit als re- moeiljjkheid voorlopig van de baan was. Altyd de financiën... £)E FINANCIEN hebben echter altijd de nodige hoofdbrekens opgeleverd. Penningmeester Snaphaan en zijn op volgers voerden een hyper-zuinig be heer, maar wat was er altijd een geld nodig voor het onderhoud en de aan koop van instrumenten! Ook de mu ziekbibliotheek moest op peil worden gehouden, want het repertoire kan niet jaar-in jaar-uit hetzelfde blijven. Deze financiële moeilijkheden heb ben zich tot de huidige dag doen gel den. De tegenwoordige penningmees ter, de heer C. van Dam, weet er alles van. Voor reparatie en nieuwkoop van instrumenten kan men op een uitgave rekenen, die ongeveer het tienvoudige van vóór de oorlog bedraagt! En dat zijn'toch dingen, die tot de eerste le vensbehoeften van een muziekkorps behoren. En dande kleding. Men zou kun nen zeggen, dat de kleding van het korps een zaak van de tweede orde is Al die jaren heeft het Stedelijk het zonder uniformen gered. De muzikan ten zorgden ervoor, een donker col bertje disponibel te hebben voor mar sen door de stad of uitvoeringen. Een uniformpet was al een belangrijk kle dingstuk om het korps ook uiterlijk eer homogeen karakter te geven. Niet zonder uniform! gIJ DE NADERING van het diaman ten jubileum hebben bestuur en le den echter tegen elkaar gezegd: AJ moet de onderste steen boven, zonder een behoorlijk uniform gaan we deze mijlpaal niet voorbij. Deze woorden waren vï-ij gemakkelijk uitgesproken maar er werden ook daden gesteld Overtuigd van de sympathie, die de Helderse bevolking het korps toe draagt, werd -eeds verleden jaar de actie voor het uniformfonds ingezet Men zal zich de drukbezochte fancy- i i" "Ce"^aal" n°8 wel herinneren alsook de loterij, die op touw werd gezet. Er kwam veel geld binnen, maar - D. J. SNAPHAAN ook zijn geschiedenis zo vertrouwde de voorzitter, de heer J Bruin en de secretaris, de heer N. Oost ons deze week toe nog niet voldoende voor de aankoop van alle (welgeteld) negen-en-vijftig uniformen die er nodig zijn. „Ik blaas zelf niet meer mee", zei de heer Bruin een tikje spijtig, „anders moesten we er op de kop af zestig hebben". Natuurlijk zul len de uniformen er komen. Dat staat vast. En heel de Helderse bevolking zal Maandag kunnen zien, hoe het diamanten Stedelijk voortaan gekleed zal gaan. Mars door de stad y/OOR de jubileumdag dóór is, zul len wij in een tweede artikeltje nog enige bijzonderheden uit de zestig jaren „Stedelijk" vertellen. Thans be sluiten wij met een opgave van de route, waarlangs het korps Maandag de voorgenomen mars door de stad gaat maken. Afmars om half tien van Casino, Mo lengracht, Weststraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Konings* plein, Emmastraat, Van Speykstraat, Kerkgracht, Raadhuis. Voor het raadhuis zal het korps zich. zoals gemeld, muzikaal aandienen hu het College van B. en W. en de ere voorzitter, de heer J. Dol. Dan wordt de mars voortgezet: Sin gel, Soembastraat, Javastraat, Midden weg, Hector Treubstraat, Begoniastr* Crocusstraat. Brakkeveldweg, Overweg. Huyghweg, Stakman Bossestraat. Ja® lr 't Veltstraat, Gasstraat. Spoorgracht, Nieuwe Brugstraat. Zuidstraat, West gracht, Breewaterstraat, Spoorstraat» Tweede Vroonstraat, Looijtrsteeg. Loodsgracht, Molengra-ht, Casino.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2