tegen Duitse delegatie in Assemblee is herbewapening „Aanvaller wil Korea rustig afslachten" Kort Bestek Amerikanen vijf km van Tsjindjoe Heden overdracht Koninklijke bevoegdheden aan Boudewijn VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vandaag Churchill aan het woord Ex -masseur van Himmler wordt Groot- Officier in de Orde van Oranje Nassau De Veiligheidsraad nam geen besluit Koning Leopold blijft in Belgie Vrijdag 11 Aug. 1950 75e Jaargang No. 10870 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowns 99 Vraag ons niet om Duiise soldaten" „Oplossing crisis alleen in V.N.-verband" Hr. Ms. Piet Hein gaat wereldreis maken De Roden dringen haven Pohang binnen Het Bruggehoofd bij Waegwan opgeruimd De Amerikaanse gevechtsrantsoenen De agenda BOTSINGEN IN INDIA Arts bewees Nederland grote diensten Jk ben vandaag in de goeie vacaniiestemming SCHERPE AMERIKAANSE CRITIEK OP COMMUNISME Vandaag weer bijeen Japan krijgt een politie- reserve van 75 000 man Zwitserse radio maakt orgelopnamen MOSLIMS IN ACTIE VOOR BERTHA HERTOGH BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mjn. Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bfj vooruitbetaling, plus incassokosten „yRAAG ONS OM arbeidskracht, vraag ons om industrieproducten, doch vraag ons niet om Duitse soldaten, voordat een bovennationaal Europees gezag is gevestigd, waaronder een werkelijk Europees leger kan worden gevormd", zo reageerde de Duitse socialistische afgevaardigde prof. Carlo Schmid gisteren in een in vloeiend Frans uitgesproken rede, op een daags tevoren in de bijeen komst van de Assembieé van de Raad van Europa te Straatsburg gemaakte sug gestie. „De herbewapening van Duitsland zou een slechte dienst aan Europa zijn", zo zeide Schmid, „aangezien het provocatie jegens de Sowjetunie zou be tekenen". Hij zag bovendien niet de noodzaak in dit probleem thans op de voorgrond te schuiven, aangezien „er nog niet eens wapens genoeg zijn om geallieerde legers te voorzien". Er was voorts volgens Schmid een groot binnen lands gevaar in een Duitse herbewapening, daar het bewind van Bonn nog zwak is en in een zwakke staat als Duitsland het leger gemakkelijk meester in plaats van dienaar wordt. Regionale overeenkomsten brengen Europa vooruit Een verklaring van Truman: President Truman heeft gisteren medegedeeld, dat hij de mogelijkheid van een bijeenkomst van de staats hoofden van de Sowjetunie, de Ver. Staten en Engeland ter oplossing van de internationale crisis, uitsluit. Dit zeide hij o.a. naar aanleiding van een door Trygve Lie in deze richting ge dane suggestie. De Ver. Naties, zo zei de Truman al eerder, zijn opgericht met het doel om internationale ge schillen tot een oplossing te brengen. Deze dienen dan ook in de Ver. Na ties te worden behandeld. De presi dent ging niet in op hem gestelde vra gen of de V.S. hun strijdkrachten bij een eventuele invasie van Formosa zouden inzetten. Hr. Ms. „Piet Hein" die gisteren morgen in Den Helder binnenliep, om munitie te laden, zal in de loop van de volgende week vertrekken voor een wereldreis, waarbij behalve een aantal buitenlandse havens ook de Nederland se Antillen en Nieuw Guinea zullen worden bezocht. De reis zal geschieden van Nederland uit door het Panama kanaal en terug door het Suezkanaal. De reis zal tenminste een halfjaar du ren HET DUITSE gezichtspunt werd vertolkt zonder dat Churchill zijn in zichten in Europa's militaire toekomst had ontvouwd. De Britse staatsman had er de voorkeur aan gegeven zijn met spanning verwachte rede eerst vandaag, de laatste dag van het alge mene debat, te houden. Schuman gaf een breedvoerige uit eenzetting van zijn kolen- en staal- plan en in het verloop daarvan noem de hij de raadgevende vergadering „een voorafschaduwing van een bo vennationale Europese autoriteit". Een brede discussie over het Franse plan en de Britse tegenhanger zal eerst later plaats hebben. Verwacht wordt dat van Franse zijde getracht zal wor den het Britse initiatief op dood spoor te brengen. Het systeem van regionale overeen komsten tussen groepen van West- europese landen werd door de liberale Zweedse professor in de economie Ohlin aangeduid als de beste methode om tot een radicale vooruitgang in Europa te komen. Zulke overeenkom sten dienen de eenheid van Europa be ter dan duizend welgesproken rede voeringen, aldus de Zweed. Hij achtte door vorige sprekers te veel nadruk gelegd op militaire zaken en zeide, dat het volgens hem nog te vroeg was om te besluiten tot het opbouwen van een Europese oorlogseconomie. Tijdens de ochtendbijeenkomst nam de Nederlandse afgevaardigde Jhr. Van der Goes van Naters stelling tegen de geest van pessimisme, die in de ver gadering tot uiting was gekomen. Hij Het Noordkoreaanse bruggenhoofd over de Naktong bij Waegwan is „vol ledig opgeruimd" door de eerste cava- lerie-divisie, zo verklaart het hoofd kwartier van Generaal MacArthur. Voorts is Donderdagavond een volledig noordelijk bataljon in een tangbeweging van twee Amerikaanse speerpunten, die wezen in de richting Tsjindjoe, omslo ten. Vooruitgezonden Amerikaanse pa trouilles bevinden zich thans op onge veer 5 km. van Tsjindjoe, de vooruitge schoven noordelijke basis aan de Zuid kust. De Noordelijken hebben 32 km. ten noorden van deze stad een tegenaanval ingezet tegen de 24ste Amerikaanse di visie van uit hun bruggehoofd over de Naktong in de buurt van Poegong-Ni. Vrijdagochtend vroeg vielen zij de Oost- koreaanse haven Pohang aan. Pas aan gekomen Amerikaanse troepen bonden in de omgeving van het station van Pohang de strijd met de communisten aan. Volgens Amerikaanse officieren, ge detacheerd bij de Zuidkoreaanse troe pen, is een noordelijke strijdmacht van (Van onze oorlogscorrespondent Lachie MacDonald) Ondanks de uiterst moeilijke condi ties in de Koreaanse frontlinie zien de Amerikaanse troepen dagelijks, dat zij inderdaad tot „het best gevoede leger ter wereld" behoren. Het Amerikaan se leger handhaaft zijn zeer hoge le venspeil onder alle omstandigheden! En het duurste hotel zou geen betere verpakte lunch kunnen klaarmaken dan hetgeen zich in de dozen met „C"-rantsoenen (combat rations) be vindt, die dagelijks aan de troepen in de gevechtslinie verstrekt worden Het dagrantsoen van elke Ameri kaanse frontsoldaat is keurig verpakt in een kartonnen doos en bevat alles in blikken - een fruitcocktatil gestoofd vlees. Frankforter worsties perziken-op-sap, koekjes, jam, choco- iade, koffie, suiker eri kandy De doos bevat voorts brandstof in tabletvorm, een blikopener, een blikje sigaretten en een pakje toiletpapier. 3000 tot 4000 man, die over de Naktong een bruggehoofd vormde, dat een ern stige bedreiging vormde voor Taegoe, gereduceerd tot 200 man. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur deelt mede, dat tot nu toe 87 Noordkoreaanse vliegtuigen op de grond of in de lucht vernield zijn. Een Ame rikaanse officier van de luchtmacht ver klaarde, dat de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten tot nu toe 36 toestellen verloren heeft. Truman optimistisch President Truman heeft verklaard, dat er volledige overeenstemming was tussen hem en generaal MacArthur en dat hij optimistisch was over de vorde ringen van de V.N. op Korea. Het ministerscomité heeft de agenda, die door de Assemblee was vastgesteld, goedgekeurd. Deze agenda omvat twee voor stellen van militair karakter. Het geldt hier een voorstel van Bi- dault, Reynaud c.s. tot benoeming van een hoge commissaris van de Raad van Europa voor de „de fensie en 'n voorstel van Sandys Boothby e.a. inzake „verdediging van vredelievende volken tegen aggressie." dacht daarbij aan de te geringe macht, die men toeschreef aan de Assemblee in verhouding tot het ministerscomité en zeide dat er toch meer mogelijkhe den waren dan voorheen. Wel eiste hij, dat de ministers in de laatste week van de zitting van de Assemblee naar Straatsburg zullen komen om over de aanbevelingen van de Consultatieve Vergadering te beslissen en dat niet uit te stellen tot October. In Gwalior, een stad in Centraal- India, heeft de politie Donderdag twee maal het vuur geopend op opgewonden Hindoe-menigten waardoor 27 personen verwondingen opliepen, van wie er één in het ziekenhuis is overleden. De dag tevoren schoot de politie op stu denten-betogers, van wie er twee om het leven kwamen. Enkele winkels van Mohammedanen werden geplun derd en in brand gestoken. Militaire troepen zijn in het geweer geroepen en er is een uitgaansverbod van 36 uur afgekondigd. De Belgische Senaat heeft Donderdagavond het wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in de overdracht van de koninklijke waardigheid door koning Leopold aan zijn oudste zoon, kroonprins Boudewijn. Vóór het ontwerp stem den 121 senatoren (katholieken, liberalen en socialisten) en tegen 22 (allen katholieken) terwijl 23 senaatsleden (19 katholieken en 4 communisten) zich van stemming onthielden. Hedenmiddag zal de overdracht op de kroonprins plaats hebben. Koning Leopold zal, na zijn overdracht van de koninklijke waar digheid in Belgie blijven. Hij zal zijn intrek nemen op een van de koninklijke landgoederen in Belgie. Dr. Felix Kersten, de vroegere Finse massage-arts van de Reichsfiihrer der S.S. Heinrich Himmler, is door H.M. de Koningin benoemd tot Groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau voor zijn in de oorlog aan het Nederlandse volk bewezen diensten. Z.K.H. Prins Bernhard zal de versierselen van deze hoge onderscheiding persoonlijk aan dr. Kersten uitreiken. De arts is gistermiddag in ons land aangekomen en heeft medegedeeld, dat hij hoopt in het voorjaar van 1951 zich definitief in Nederland te kunnen vestigen met zijn vrouw en drie zoons. Voorts vertelde hjj voornemens te zijn de Nederlandse nationaliteit aan te vragen. Dr. Kersten toonde zich zeer verheugd over de onderscheiding. Hjj zal drie maanden in ons land blijven en zal vandaag in Den Haag de praktijk opnemen. De gehele dag is reeds bezet met bezoeken van patiënten. (Voor nadere bijzonderheden zie elders in dit blad). DE BIJEENKOMST van de Veiligheidsraad, die gisteravond plaats had, is zonder dat er ook maar een enkele beslissing werd genomen, tot hedenavond acht uur verdaagd. Er had wel een fel debat plaats, dat weer voornamelijk werd gevoerd tussen de Russische voorzitter, Jacob Malik, en de gedelegeerde der Ver. Staten, Warren Austin. Aan de openbare vergadering ging een besloten zitting van de Raad vooraf. De meeste gedelegeerden verweten Malik in die bijeenkomst zijn op vertraging gerichte „voorzitterstactiek". Doch de Rus ant woordde, dat zijn optreden in overeenstemming was met het Handvest der Ver. Naties en de regels voor de wert ^tjze van de Raad. munistische imperialisme door de Sov jetvertegenwoordiger in de Raad ver- tegenwoorigers van het Koreaanse volk worden genoemd. Tragisch, omdat wij allen weten hoe in deze en andere ge knechte staten marionettenregeringen „aan het bewind" kwamen, die net zo veel vrijheid hebben als slaapwande laars. De leden dezer regeringen kun nen adem halen, spreken en handelen, doch daarmede houdt ook hun overeen komst met andere menselijke wezens •op, want een ziel bezitten zij niet." „Het is", aldus de Amerikaanse woordvoerder, „zeer goed mogelijk, dat de Russische strijdkrachten nog steeds Noord-Korea beheersen. De Ver. Naties VTA de opening kreeg de vertegenwoor diger van het nationalistische China, dr. Tsiang, het woord. Hij daagde voor zitter Malik uit te bepalen, dat een ver tegenwoordiger van de Zuidkoreaanse republiek door de Raad zou worden ge hoord. Direct daarop deed Warren Austin een felle aanval op het „communistische imperialisme". „Boven de 38ste breedte graad in Korea", aldus Austin, „heerst een staat van volstrekte duisternis. Het is tragisch te horen hoe de Noord koreaanse instrumenten van het com- f~)p een vraag van het hoofd der na- turellenafdeling van de Johannes- burgse stadsraad in verband met het volraken van de naturellenbegraafplaat- sen (natuurlijk zijn die „apart", want IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIII Airways van New York naar Frank fort vloog met 99 personen aan boord. Dit is het grootste aantal passagiers, dat ooit op een vlucht uit New York vin normale dienst werd vervoerd. stelt u voor, Jdat ge, het tijdelijke met Onderwijzers-adspirant-emigranten hier Dat de scheepvaart de concurrentie het eeuwige verwisseld hebbende, naast uw kans! desondanks niet opgeeft blijkt o.a. in Engeland, waar een 62 jaar oude rader- Qver emigranten gesproken: De Ame- boot, de „Lucy Ashton" (wat dacht u rikaanse autoriteiten proberen mo- van „Loes Asbak"?) wordt uitgerust menteel de identiteit vast te stellen met vier Rolls-Royce Derwent straal- een neger komt te liggen!) hebben de adviserende naturellenraden (weet u wel, wij hadden destijds een Joodse Raad) eenparig doen weten, dat zij ge kant ziin tegen crematie. Zij vinden dit van een passagier van het Poolse schip motoren. Men verwacht, dat het schip - Tlo man ma+ ao« rtnVitnirH Ut "11J IC Imnmnn „iets weerzinwekkends, vreemd aan de Bantoes en een afschuwelijk misbruik, uit het buitenland ingevoerd". Wilt u wei geloven, dat we ze geeneens onge lijk kunnen geven, gezien het misbruik, dat door de Duitse rassenwaan-aanhan gers van de crematie gemaakt werd. Eén van de dwaze gevolgen van de „Batory". De man, die met een gehuurd hierdoor een snelheid van 15 knopen vliegtuig een noodlanding bij het schip zal kunnen halen, maakte, toen dit zich 100 mijl van New York bevond, gaf eerst een Mexicaanse, /~v0k de jeugd houdt van opschieten, daarna een Amerikaanse naam op. Hoe vandaar het enthousiasme, waarmede ze dat verschil constateerden is ons nog overal zeepkistenraces georganiseerd niet erg duidelijk, want minstens de worden. En vanwege die algemene helft van de burgers der V.S. dragen geestdrift voor deze vermakelijkheid blanke superioriteitsmythe is, dat vele P°olse> Duitse, Spaanse, Italiaanse, overweegt men zelfs om in September, negers verlekkerd zijn op onze haar- ^e^ste J~L,_NÜ °P een n°2 nader vast te stellen cirquit groei en maar matig met hun eigen krullen zijn ingenomen. Een handels reiziger uit Johannesburg beweert nu na twaalf jaar experimenteren een middel te hebben gevonden waardoor de natuurlijke permanent verdwijnt en het kroeshaar steil overeind gaat staan. Een bod van 100.0000 pond sterling sloeg de uitvinder af, hij denkt er meer aan te verdienen als hij zélf de naturellen de haren ten (Tael)berge doet rijzen. Ten slotte nog een bericht uit het land van de „koppies", maar nu niet over de buitenbegroeiïng, doch over de waar devolle inhoud. Een commissie uit de Zuid-Afrikaanse „Akademie vir Weten skap en Kuns" heeft de wenselijkheid uitgesproken het Afrikaanse kind on derwijs in de Nederlandse taal te geven. we het toch over vliegtuigen hebben de nationale kampioenschappen te doen vertellen we meteen even, dat een verrijden. Behalve zeepkisten zijn strato-cruiser van de Pan-American „Het is niet om er op tg stoffen, maar ze hebben ze nu nodig die Moffen de laatste dagen ook de kruiken „in het nieuws". Konden wij u gisteren me dedelen, dat er in een exemplaar twee heiligen gevonden waren, heden be reikt ons de mare, dat in Armenie, bij afgraving van een uit de zevende eeuw vóór Christus daterend bolwerk, twee- en-vijftig grote kruiken gevonden zijn. Drie waren met hieroglyphen versierd en één ervan bevatte een pijlkoker met tekeningen van leeuwen en ossen. U En nu houden we snel op, want de Franse dagbladen moeten volgens de papierschaarste hun omvang alweer be perken en wij willen er met onze ru briek niet de oorzaak van zijn, dat dit bij ons ook moet gebeuren! hebben getracht door de mist, die Noord-Korea omgeeft, heen te zien, doch vergeefsHet enige, dat zij hebben kunnen waarnemen, is het ge luid van een veel krachtiger stem, die van zeer ver, over steppen en bergen, tot hen komt." „De Ver. Naties zullen er nimmer in berusten, dat een aanvaller Korea op zijp gemak afslacht. De vrede, die de Sovjetunie voor Korea heeft voorge steld, is die, waarbij het onschuldige slachtoffer ervan levenloos ter aarde ligt. Er kan geen vergoelijking worden gevonden van de weigering (door Nrd.- Korea, red.) om de bevelen van de Veiligheidsraad, welke beogen de vre- desbreuk ongedaan te maken, op te volgen. En de gehele wereld weet uit welke hoek het sein moet komen, waar door aan het oorlogskwaad een halt zou worden toegeroepen", aldus Austin. „Het is dus duidelijk", zo besloot Austin, „dat de Ver. Staten gekant zijn tegen het Russische voorstel om verte genwoordigers van zowel Noord- als Zuid-Korea voor de Raad te doen ver schijnen, omdat er geen wezenlijke Noordkoreaanse vertegenwoordiger zou verschijnen". „Het meest dringend Malik reageerde aanvankelijk niet op Austins rede. Hij stelde vast, dat er geen sprekers meer stonden ingeschre ven en stelde de Raad voor nu onver wijld het protest van de Noordkoreaan se regering tegen de „onmenselijke bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht op de Koreaanse burgerbe volking" te behandelen. Hij achtte dit thans het meest dringende vraagstuk. Austin verzocht Malik echter eerst een beslissing te nemen over de uitno diging aan afgevaardigden van de Zuidkoreaanse republiek om de bijeen komsten van de Raad bij te wonen. Malik zeide, dat het hem niet mogelijk was dit verzoek in te willigen. Austin betwistte de voorzitter het recht „te be slissen, dat hij geen beslissing zal ne men". Malik bleef bij zijn standpunt dat hij geen beslissing had genomen en men hem dus ook niets kan betwis ten. Malik voegde daar nog aan toe, dat de Ver. Staten de Sovjetunie beledigen. Het is n.1. niet juist, dat de Sovjetunie wapens zou leveren aan Noord-Korea. De wapens dateren nog uit de tijd toen de Russische autoriteiten met het mili taire toezicht op Noord-Korea waren belast. Ze zijn aan de Noordkoreanen in die tijd verkocht. Austin kwam weer op het vorige punt terug en hield vol, dat Malik een be slissing had genomen. Hij eiste stem ming. De voorzitter riep Austin toen tot de orde en verzocht hem „zich naar de voorzitter te schikken wat betreft de leiding van de debatten". Nadat de Cu baanse afgevaardigde nog had gespro ken, werd de bijeenkomsten verdaagd. Zoals bekend zijn de drie grote par tijen bij de, behandeling van het wets ontwerp op de overdracht der konink lijke waardigheid, overeengekomen dat het de Koning volkomen vrij zal staan zich in Belgie of in het buitenland te vestigen. Men verwacht te Brussel dat de echt genote van de Koning, de Prinses De Rethy, zich in de komende dagen in Belgie bij hem zal. voegen. De prinses is, sinds de katholieke meerderheid be sloot koning Leopold weer terug te roepen, op „Le Reposoir" in Zwitser land, gebleven, om aldaar het verloog van de crisis rondom de Belgische troon af te wachten. Regering neemt ontslag. Naar in politieke kringen te Brussel verluidt zal, na de overdracht, de re gering Zaterdagmorgen haar ontslag aanbieden aan de koninklijke prins. Verwacht wordt, dat onmiddellijk hier op opnieuw een homogeen-katholieke regering zal worden gevormd, waarbij vijf of zes portefeuilles van titularis zouden veranderen. De regeringsverklaring zou Woensdag in de Kamer en Donderdag in de Senaat worden afgelegd. De CVP-senator Jo- seph Pholien wordt als mogelijke nieu we eerste minister genoemd. Het Japanse kabinet heeft, aldus seint de correspondent van de Times te Tokio, op grond van een aanwijzing van MacArthur, een speciaal decreet uitgevaardigd, dat geen goedkeuring door het parlement behoeft en waarbij een „nationale politie-reserve" van 75.000 man wordt ingesteld. Naar men te Londen meent te weten is de maatregel genomen in verband met het stijgend gebruik van Ameri kaanse bezettingstroepen op Korea en de noodzaak om deze troepen te ver vangen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft er op gewezen, dat de com missie voor het Verre Oosten reeds machtiging heeft verleend voor de vorming van een „voldoende politie macht" in Japan. Ook in Noord-Holland De Zwitserse orgeldeskundige Paul Kaeser zal in ons land verschillende (meest historische) orgels gaan be spelen. Van die bespelingen zullen door radio-Beromunster opnamen worden gemaakt, die in de eerste plaats zijn beoogd als studiemateriaal. Kaeser zal tijdens zijn verblijf in ons land ook een uitgebreide studie ma ken van de Oudnederlandse orgel bouwkunst. Ook in onze provincie zal een aantal orgels door Kaesér worden bespeeld en wel die van de Grote Kerken te Alkmaar en Purmerend, de Hervormde Kerk te Oosthuizen en de Grote Kerk te Medemblik. De vereniging ter behartiging van het welzijn der Moslims te Singapore heeft een sub-commissie ingesteld van 5 personen om Bertha Hertogh bij haar echtgenoot te houden, aldus heeft he den de heer M. A. Madjid, voorzitter van deze vereniging, aangekondigd. Hij zeide, dat „iedere poging om het geluk van het paar te verstoren, te genstand van zijn vereniging zou on dervinden". „Door Bertha met rust te laten zou het Nederlandse volk en de regering de sympathie en de goodwill van Malakka en de Moslims winnen", aldus Madjid. Generaal-majoor J. A. C. Woussen is benoemd tot militair attaché bij de ambassade van Belgie te Den Haag. Weerbericht De weersverwachting, geldig tot hedenavond luidt: Wisselend be wolkt met vooral in het Oosten van het land aanvankelijk nog en kele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. In het Oosten koeler, elders weinig verandering in temperatuur. Zaterdag: Zon op 5.18, onder 20.11; maan op 3.08, onder 20.09.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1