Dr, Kersten weerhield de Nazi-leider van vele vernietigingsplannen Nederlandse en Indonesis che standpunten toegelicht Swing and Sweet veroverde „Van de Wadden tot het IJ" Sowjet-officieren bij Noordelijke staf HIMMLERS EX-MASSEUR GERIDDERD Zijn humanitaire werk wellicht groter dan door wie ook verricht Oud-lijfarts van Z.K.H Prins Hendrik KERKELIJK NIEUWS Haringvangsten veel geringer dan in 1949 Het plan-Schuman Parijse Conferentie tot 31 Augustus verdaagd De ,,Kortenaer"-kwestie Den HaagZenden van het schip was onze plicht" Uitstekend geslaagd Jazz-Festival Kampbewakers gebruikten Duitse methoden tegen politieke delinquenten Machtswellust werd botgevierd Geen verweer tegen luchtaanvallen HET CHTNESE BEELDJE Spo(r)t-glimlac hje Het Radioprogramma VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1960 pr- (Vervol g van pa gr. 1) EELrei^teU'i b6t ANP het vlle^ulf, waarmede dr. Kersten na», heh^dlwe én8?6 fesp"k met de man> die Vijf jaar lang de beruchte nazi oefenen dat hn^i Mn der«elÜk» «"vloed op Himmler wist uit te weerhouden! Van veIe zöner misdadige vernietigingsplannen wist te Dr. Kersten, die vóór de oorlog jaren lang lijfarts was van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, en van 1928—1941 in ons land woonde, zei ons in het vliegtuig: „Ik voel me 90 procent Nederlander. Ik heb me altijd zeer nauw verbonden gevoeld met het Huis van Oranje en heb gedu rende de oorlog getracht voor Neder land te doen, hetgeen mij mogelijk was. Dr. Kersten behandelde Himmler met medeweten en volledige goedkeuring van de Finse regering. Hij toonde een schrijven van de vroegere attaché van de Finse ambassade in Berlijn, de heer Edwin Lundström, dat een en ander be vestigt. De attaché zegt in zijn verkla ring, dat de voorgenomen uitlevering der Finse Joden geen doorgang heeft gevonden, dank zij de stappen, die Kersten j Himmler ondernam. „Ik weet" aldus de heer Lundström, dat Dr. Kersten het leven van talrijke men sen van de meest verscheidene nationa liteiten heeft gered. Hij toonde een spe' ciale smpathie voor Holland, waar hij talrijke goede vrienden had gemaakt" Over de stappen, die Dr. Kersten zo veelvuldig bij Himmler heeft ondernO' men, vertelde hij onder meer: „Als Himmler gezond was, had het weinig zin hem te benaderen. Was hij daarentegen ziek, hetgeen nogal voorkwam, dan was van alles met hem te bereiken. In die perioden heb ik dan ook de meeste con cessies van hem kunnen afdwingen. JQr. KERSTEN zei Himmler te zien als de onderdanige burgerman, die in Hitier een opperwezen zag en zijn or ders onherroepelijk uitvoerde. „Had Hitier hem bevolen zichzelf te laten ophangen, dan had hij dat gedaan", al dus Dr. Kersten, wien Himmler overi gens had gezegd zich van het leven te zullen beroven, indien hij in handen van de geallieerden zou vallen. Dr. Kersten toonde ook een schrijven van de Zweedse afdeling van het „World Jewish Congress". In deze brief wordt onder meer gezegd: „We denken in het bijzonder aan uw inspanningen gedu rende de tragische oorlogsjaren, toen u erin slaagde ongeveer 3500 Joden uit Duitse concentratiekampen naar Zweden over te brengen. Het „World Jewish Congress" stelt vast, dat het Dr. Kersten is geweest, die Himmler heeft doen af zien van het duivelse plan bij de nade ring der geallieerde troepen de concen tratiekampen te vernietigen met alle ge vangenen en bewakers. „Hierdoor" aldus het memorandum „zijn hon derdduizenden gered, onder wie 60.000 Joden". Stappen bij Dr. Drees JN 1948 wendde prof. mr. dr. N. W. Posthumus, voorzitter van het di rectorium van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, zich tot de minis ter-president Dr. W. Drees en maakte hem erop attent, dat aan Dr. Kersten een groot onrecht geschiedde. In verband hiermede overhandigde prof. Posthumus de minister-president een geschrift, waarin de zaak van Dr. Kersten uit voerig stond beschreven. De nota gaat uitvoerig in op hetgeen de tegenstanders van Dr. Kersten naar voren hebben gebracht: 1. Hij zou geen Fin, maar een Duitser zijn; 2. zijn di ploma's zouden vals zijn; 3. hij zou zijn vermogen aan Himmler te danken heb ben; 4. hij zou de in zijn bezit zijnde schilderijen tijdens de oorlog in Neder land hebben gestolen. Prof. Posthumus behandelt deze pun ten stuk voor stuk en komt tot een al- Ned. Hervormde Kerk: Beroepen te Leens: A. D. Klaassen, candidaat te Rot terdam; te St. Anna Parochie (toezeg ging): J. H. Bogers te Morra-Lioessens. Bedankt voor Groot-Ammers: W. A. S. Laurense te Driessen; voor Hey-Hey- plaat; L. A. Klaaswijk te Herkingen; voor Vinkeveen: H. G. Abma te Rotter - dam-Delfshaven. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Hijlaard en Reitsum: L. Slofstra, can didaat te Assen. Tot en met 30 Juni werden in Ne derlandse havens volgens opgave van de dienst der Nederlandse haringcon- tróle in totaal aangevoerd aan gezou ten haring 28.034 kantjes tegen 45.195 kantjes in de eerste helft van 1949. De opbrengst heeft bedragen f 2.167.285 tegen vorig jaar f 3.361.221. De getnid- delde prijs per kantje bedroeg f 77.31 tegen vorig jaar f 74.37. NOORD ATLANTISCHE „PLANNING- GROUP" BIJEEN De commissie van de staf chefs van de „planning-group" van de landen van het Noordatlantxsch Pact zal 16 Augustus te Washington vergaderen. Werd gedurende het jaar 1949 Vllssingen aangelopen door 855 zee schepen met een tonnage van 464.416 ton, thans reeds liep het 1000ste zee schip binnen. De tonnage van deze 1000 schepen bedroeg in totaal 1 282.922 ton. gehele verwerping dezer aantijgingen. Onze deportatie DE NOTA gaat uitvoerig in op het de portatieplan 1941, het plan dat Hittler zou hebben ontworpen ter deportatie van het Nederlandse volk. In de nota wordt gezegd, dat wat Dr. Kersten toen bereikt heeft voor ons volk van het grootste belang is geweest. Hij verdient hiervoor de grootste dank. Dr. Kersten heeft het deportatieplan tweemaal in handen gehad. Himmler heeft vele malen met Kersten over dit plan gesproken. Toen de zaken voor Duitsland een on gunstige loop namen kreeg Himmler kennelijk spijt op instigatie van Kersten zijn stem tegen het deportatieplan te hebben verheven: „Het is te betreuren, dat de Hollanders in 1941 niet „ver plaatst werden" voegde hij Kersten in 1944 toe. De masseur wist Himmler te bewegen de bevelen te herroepen voor het in de lucht laten vliegen van de vesting" in Den Haag en het door steken der zeedijken. Tevens dient zijn welgeslaagde poging vermeld te wor den in Maart 1943 de Nederlandse kunstschatten weg te voeren. In September 1944 schreef Kersten aan Himmler: „Laat u toch eindelijk alle Fransen, Belgen en Nederlanders vrij". Dr. Kersten voerde hierbij als argument aan, dat hij de „Zweedse re gering zou kunnen bewegen de in vrij heid te stellen personen voor de duur van de oorlog in Zweden te interneren. Het resultaat was, dat Himmler op 8 December 1944 Kersten beloofde "1000 Nederlandse vrouwen uit de concentra tiekampen vrij te laten. Op dezelfde dag verklaarde Himmler zich bereid de in Dr. KERSTEN invloed op Himmler Duitsland geïnterneerde vrouwen en kinderen vrij te laten voor Zweden. Te gelijkertijd gaf hij aan Kersten 50 Noorse studenten en 50 Deense politie mannen vrij. Voorts beschrijft de nota hoe Kersten graaf Bernadotte bij Himmler heeft ge ïntroduceerd. In de samenvatting wordt tevens gezegd, dat zijn grote humani taire werk misschien groter is dan wat ook in de wereldoorlog is verricht. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdagavond medegedeeld, dat de conferentie te Parijs van de vertegenwoordigers van zes staten over het plan-Schuman, strekkend tot het onder gemeenschap pelijk beheer brengen van de Euro pese steenkool- en staalindustrieën, M 31 Augustus is verdaagd. Op deze datum begint de laatste fase der on derhandelingen. In de afgelopen zes weken hen ben de verschillende ter conferentie inge stelde commissies rapporten opgesteld, die door de vertegenwoordigers van Frankrijk, Belgie, Nederland, Lu xemburg, Italië en West—Duitsland aan hun respectieve regeringen zullen worden voorgelegd. In de rapporten der commissies wordt voorgesteld dat de deelnemen de landen één enkele markt voor de producten van hun steenkool- en staalindustrie zullen vormen, door douanerechten en contingenteringen af te schaffen. Een speciale commissie, waarin ook vertegenwoordigers der vakverenigin gen zitting hadden, heeft een afzon derlijk rapport opgesteld over vraag stukken betreffende de beschikbare arbeidskrachten en lonen, waarbij in het bijzonder voorstellen zijn gedaan om tot een verhoging van de levens standaard in de betrokken landen te komen. In verband met het verzoek van de minister-president der RIS om de „Kortenaer" van Makassar terug te roe pen, heeft de Nederlandse redering door tussenkomst van de Hoge Com missaris te Djakarta geantwoord, dat dit verzoek onmiddellijk in ernstige overweging is genomen. Daarbij is ook nagegaan of het zenden van de „Kor tenaer" naar Makassar zonder vooraf gegaan overleg met de RIS in strijd is met de overeenkomsten der Ronde Tafel-conferentie. Wel stelt artikel twee der Marine-overeenkomst vast dat de Koninklijke Marine als Nederlands ap paraat geen Nederlandse taak in Indo nesië meer heeft, maar daarnaast dient In dit geval acht geslagen te worden op artikel acht van de overeenkomst be treffende de landstrijdkrachten. Dit artikel bepaalt n.1., dat de onder Neder lands bevel staande landstrijdkrachten in Indonesië de positie hebben van gasten op het grondgebied van een be vriende regering, aan wie alle moge lijke faciliteiten worden verleend. Het De Groningse rechtbank heeft zich gisteren bezig gehouden met de zaak tegen de voormalige kampcomman dant en drie kampbewakers van het interneringskamp „Coenraadspolder" nabij Finsterwolde. Dit kamp werd na de bevrijding ingericht voor politieke delinquenten, die daar een gedeelte van hun straf moesten uitzitten en lag vrij geïsoleerd. De kampcommanr dant en drie kampbewakers zouden, aldus de tenlastelegging, de gevange nen op ergerlijke wijze hebben mis handeld en ter zake van deze mishan delingen stonden zij thans terecht. Zeventien politieke delinquenten uit het voormalige kamp waren als ge tuigen ter zitting gedagvaard en leg den verklaringen af omtrent de aard der mishandelingen, die zij hadden moeten ondergaan. Verdachte V., de kampcommandant, zou de gevangenen hebben geslagen en hebben laten slaan, waardoor aan enkelen zwaar lichamelijk letsel werd toegebracht. Als lijfstraf bond V. arrestanten 35 kg zware granaten aan de voeten om ontvluchtingspogingen te verijdelen. Deze granaten moesten zij ook 's nachts dragen, waardoor hun benen werden ontveld en geïnfecteerd. Een arrestant met wie de kampcomman dant een oude vete had, mishandelde hij zwaar door hem met een gummi stok te bewerken en hem over scher pe sintelbanen te laten kruipen. Een arrestant die hij betrapte tijdens het roken van een sigaret liet hij mishan delen, waarna hij een brandende si garet op de wang van de man uit drukte. De kampbewakers S., De B. en H. sloegen de arrestanten met hun geweren en lieten hen in snel tempo door zware kleigrond lopén. Wanneer dit niet snel genoeg ging werd een hond achter hen aan gestuurd. De verdachten bekenden hun daden en motiveerden deze met de woorden, dat zij destijds grote wraakgevoelens gekoesterd hadden tegen politieke de linquenten.. De officier van justitie, jhr. mr. Van Wijck, laakte scherp het optreden van de kampcommandant, die, aldus de officier, de meest ergerlijke Duitse kampmethoden had overgenomesn en zijn machtswellust heeft willen botvieren op zijn arres tanten. Hij eiste tegen de kampcom mandant J. A. V. twee jaar gevange nisstraf. De drie kampbewaarders L. S., J. de B. en B. H. hoorden resp. twee, vier en vijf maanden gevange nisstraf tegen zich eisen. Hoe groot het aantal jazzliefhebbers was dat zich gisteravond in en rond het restaurant op het tentoonstellings terrein van „Van de Wadden tot het IJ" had verzameld, valt bij benadering niet te zeggen. Wel staat vast dat het Jazz-festival, zowel voor de organisa toren als voor de Zaanse Swing Socie ty een eclatant succes is geworden. Reeds in het begin van de avond moesten de deuren van het restaurant worden gesloten en slechts als enige bezoekers de zaak verlieten en dat gebeurde sporadisch, mochten anderen hun plaatsen innemen. Het totale avondbezoek bedroeg bijna vierdui zend. Tot in alle uithoeken van Noord- Holland was blijkbaar de roep van het jazz-festival doorgedrongen. Van uit Zaandam, Haarlem, Amsterdam, Den Helder, West-Friesland en uit de verre omgeving van Alkmaar waren jazz- en dansliefhebbers naar „De Wadden en het IJ" getrokken. Zelfs Abe Lenstra en een aantal van zijn clubgenoten troffen wij op het ten toonstellingsterrein aan, hoewel wij geloven dat het jazz-festival hiervoor niet verantwoordelijk is. Het voor deze avond te kleine dans- vloertje geleek de gehele avond meer op een mierennest. Jongelieden met halfvolwassen snorretjes poogden met hun aangebedenen de meer bezadig- den duidelijk te maken hoe er eigen lijk „geswingd" moest worden. Veelal (Van onze oorlogscorrespondent Ward Price) Het is thans zeker, dat Russische officieren maar niet met een hogere rang dan van luitenant-kolonel de Noordkoreaanse strijdkrachten bege leiden als adviseurs vau de vijandelijke staf. Dit is bevestigd door verklaringen van krijgsgevangeaien, die zeggen, dat Russische officieren als raadgevers op treden bij alle bataljonscommandanten. Een Rood-Chinese oorlogscorrespon dent, die gevangen genomen werd, ver klaarde, dat de 5e en 6e vijandelijke divisies de voormalige Chinese Commu nistische 164e en 166e divisies waren, die in Mandsjoerije tin China gevochten hebben. Het was dan ook opmerkelijk, dat de vijand, wienc verliezen sinds het be gin van de campagne door MacArthur's hoofdkwartier op 44.500 man geschat worden, nu nog steeds 13 divisies in de gevechtslinie kan handhaven, met bo vendien nog twee of drie divisies als onmiddellijk achter het front liggende reserve. En dit is nog merkwaardiger, als men de groeiende intensiviteit van de geallieerde luchtaanvallen in aan merking neemt, waartegen de vijand zich weinig of niet kan verweren. Er zy'n nu voldoende superforten be schikbaar om de Amerikanen in staat te stellen hun „bomtapijten" neer te werpen, evenals in de tweede wereld oorlog. De B. 29's, die naar Korea wor den aangevoerd, vliegen er rechtstreeks over de Stille Oceaan naar toe van hun bases in Amerika, en zijn dan binnen enkele uren na hun aankomst in Korea al in actie. Het record wordt tot nu toe gehgouden door een quadron, dat vijandelijke stellingen begon te bombar deren, vier dagen en 23 uur nadat het van zijn „home base" in de Verenigde Staten was opgestegen. liepen die swingdemonstraties op een fiasco uit, hetgeen niet aan de capa citeiten van de danslustigen dan wel aan het grote aantal en de oppervlak te van de vloer was te wijten. Maar dat was ook helemaal niet belangrijk. Het jazz-festival heeft volkomen aan zijn tweeledig doel beantwoord: De or ganisatoren van de tentoonstelling konden met voldoening constateren dat het bezoek groter was dan iedere andere avond en De Zaanse Swing Society heeft een uitstekende propa- ganda-avond gehad. De vier amateur-orkesten brachten op vaak sublieme wijze dans- en sweet- music en voor de conservatieve jazz liefhebbers muziek in Dixieland-stijl. Het beste Nederlandse amateur-orkest, dat op het internationaal jazzfestival een eerste prijs verwierf, The Caledo- nians onder leiding van Han de Jong, speelde geschreven arrangementen. De vijf saxen, vijf trompetten en een rhythmegroep van zes personen bleken uitstekend op elkaar te zijn ingespeeld. Voor de werkelijke jazzliefhebbers was echter het optreden van het Zaans Rhythme Quintet onder leiding van de zangeres Tine Hoorn een nog groterere aanleiding om enthousiast te worden. De vocalistische prestaties van dit selec te groepje waren zonder meer uitstekend. „The Riverboat Jazzmen" brachten de werkelijke jazz, Dixielandstyle, op een manier zoals wij voor een amateursband niet voor mogelijk hadden gehouden. Het is niet doenlijk om alle vocale prestaties van deze avond stuk voor stuk te noemen en wy weten ook wer kelijk niet meer welke nummers alle maal werden gespeeld. Een uitzonde ring moeten wij echter maken voor het welhaast klassieke „Shine" dat voor treffelijk door de mannen van Piet van Marle, de leider van „The Riverboat Jazzmen", werd gebracht. Na deze drie Zaanse orkesten kwa men enkele Amsterdammers en Haar lemmers op het podium. Het waren „Ray Scott and his quartet" die met hun moderne opvattingen enkele uit stekende nummers ten beste gaven. Dit jazz-festival, dat tot twee uur duurde, is zo uitstekend geslaagd dat aanstaande Donderdagavond een herhaling plaats vindt, nog attractiever dan de eerste keer. „METEOR" MAAKTE NOODLANDING. Een „Meteor" van de vliegschool van de LSK op Twente heeft gisteren we gens brandstofgebrek een noodlanding gemaakt ten Oosten van Oldenzaal, 500 meter over de Duitse grens. Het vliegtuig werd zeer licht beschadigd. De piloot bleef ongedeerd. Duor :YPA GAY -XXXX- 29) „Begin dan bij het begin!" zei Julle wat al te opgewekt. Kip sprak langzaam. „Ik ben niet bi) de radio. Ik ben het zwarte schaap van de familie. Ik ben van plan mijn eigen brood te verdienen. En de enige manier waarop ik oat doen kan is door een cir cus met gevaarlijke toeren te beginnen Daarom ben ik van die brug afgespron gen, om reclame te maken. En nou is ai dit gedoe er bij gekomen en moet ik mijn identiteit verzwijgen. Het is beroerd pech!" Julle gaf dat volmondig toe, maai ze had haar gedachten niet bij wat hij zei „Mijn hele leven is aan water verbonden geweest. Toen ik drie jaar was deed ik al een snoekduik. Toen ik zestien was, was ik kampioen hoogteduiken" Geen wonder dat hij van de San Eran- clsco-Oakland brug kon afdulken en er het leven afbrengen, dacht Julie. „We organiseerden dit allemaal om mu een goeie kans'te geven. De verkeersop stopping; die twee schoten die in de lucht werden gevuurd: alles. Het zou een prach tig feest zijn geworden als Li Su de zaan niet nog gecompliceerder had gemaakt Hij sprak verontwaardigd alsof hij er uit flapte wat hem door zijn hoofd ging „Li Sul" Julie maakte een fout door de naam te herhalen. Julie herinnerde zich de kletspraatjes die Marcia haar had verteld over het feit dat Kip Kirk en Quong Li Su een paartje zouden zijn. f Hij sprak stijfjes. „Li Su betaalde de verkeersopstopping en de huur van de motorboot en het vliegtuig,. Natuurlijk re ken ik er op dat je hier niet over spreekt. Ik wil niet dat Li Su er op enigerlei wij ze in betrokken raakt." „Ik zal er met geen mens over spre ken", zei Julie. Hij ging iets voorzichtiger voort. „LI Su wilde dat ik haar heli Boosaardige Vrouwtje gaf voordat ik van de brug sprong. Haar wagen zou vlak achter die van meneer Low in de file staan. Maai toen ik daar kwam, was Li 6u er niet. Ik herkende Jou, ik dacht dat tk Je zou kun nen vertrouwen. In ieder geval had tk geen keus. Ik was niet vah plan mijn duiksprong op te geven, na alle voorbe reidingen die Ik had getroffan. Het Jade beeldje zou natuurlijk verpletterd zijn geweest als ik het mee had gmnomen dus rijn stem klonk fluisterend, gaf ik het Jou." „En nu zal ik het meteen fseruggeverii Julle's bevende handen tuwchtten de weerbarstige sluiting van haar tas open te krijgen. Hy sprak: „Wacht even. Ik geloof da' iemand ons volgt. Vertoon dat |ade beeld- le niet. We zullen het anders dmen Ik heb geen zin als mikpunt te fungenen en on« laten doodsrhieten." Hij zwenkte naar de trotto fa-band en -topte met piepende remmen. „,B;r uitl En vlug!" snauwde hij. „Het hotel fcnl" Ze gehoorzaamde meer aan zijn toon dan aan zijn worden en zag tot haar ver bazing dat ze zlcb bevond In de hall van het Whitcomb Hotel. Ze dacht er even over om te vluchten. Maar Kip stond bij na onmiddellijk naast haar en greep haar stevig bij haar arm. „We werden niet gevolgd. Maar er zat iemand achter in Pappie's auto. Onder de plaid. Ik keek er naar vanuit mijn spie geltje tot ik er zeker van was. dat ik het me niet had verbeeld. Hij voegde daaraan toe: „Waarom heb ik mijn grote mond niet kunnen houden over Li Su? Nou weet die vent, wie het dan ook is van haar af". Julle dacht wel: een onwaarschijnlijk verhaal I Maar ze vatte weer moed Dit drukke hotel was geen plaats om iemand te vermoorden! Maar misschien was hij niet van plan haar om zeep te brengen. Misschien oordeelde hij, dat ze ongevaar lijk was en haar mond zou houden over het Jade beeldje. Want nu was het natuurlUk. die me neer Low op zijn hoofd had geslagen en het beeldje had gestolen, bedacht ze. Quong Li Su had er hem toe aangezet: met de duik van de brug als beloning, zo dat hü het werkelijk zou doorzetten. Hoe knap hU ook is. ik begin toch de indruk te krijgen d t hU niet al te snugger is. Kip hield haar nog steeds stevig bi] haar arm. HIJ leidde haar naar de Dirken, kamer, terwijl hU haar uitlegde: .Ik dacht dat dit een geschikte plek zou zUn om wat te drinken en de dingen eens te be praten. Je kunt me het het geval wel geven, wanneer we een tafeltje hebben gevonden.' Luider zei hU: „Ik vind dit een aardige gelegenheid. Er heerst een gezellige sfeer' Julie was erg blU toen ze zag, dat de Dickens-kamer vol was. Ze hadden moei te om een tafeltje te vinden, maar er stonden juist vier mensen op en Kip duwde Julie er heen. Julie dacht, terwyi ze met iedere stap geruster werd: Hoe voller, hoe veiliger. Kip bestelde voor hen belden een cock tail. hu leunde voorover, zodat zUn ge zicht vlak bu haar was. „Ik geloof, dat het nu het goede ogenblik is om je, eh, koopwaar aan me te overhandigen", fluis terde hU. „Niemand schenkt enige aan dacht aan ons." Julie morrelde met bevende vingers aan haar tasje. Ze keek er in. Alsof het de mop apprecieerde, grinnikte een klein spekstenen beeldje, een dik, glimlachend Chinees vrouwtje in een broek en een koelie-jasje haar tegen. Het was ongeveer even groot als het Boosaardige Vrouwtje. Het was een Chinees beeldje. Maar daar hield de gelUkenis mee op. Julie had het gevoel of een ijskoude wind om haar hart blies. Ze sloot haar tasje in krampachtige haast, met het ge voel dat ze op een draaimolen was gestapt die nooit weer zou stilstaan. Vaag hoorde ze Kip zeggen: „Houd het maar vast, er komt iemand aan. Als ie nu geen kans meer krijgt om me het Boosaardige Vrouwtje te overhandigen kom dan morgen vroeg bU de muziektent tn Golden Gate Park. Om een uur of tien HU sprak zó vlug. dat zUn woorden over elkaar struikelden. BUna op hetzelfde ogenblik stond hq op en sprak hartelUk: „Wel, wel, hoe 1» het met Jou, Nick Sewelll Dat is lang geleden. En Willie Low! Jou heb ik niet meer gezien sinds we beiden aan dezelfde duikwedstrUd in Seattle deelnamen!" CWordt vervolgd) gebeurde te Makassar lukt de regering niet in overeenstemming met dit arti kel. De Nederlandse regering meende, dat, gezien het uitblijven van enig be richt van generaal-majoor Scheffelaa* en het voortduren van de vijandelijk heden, het dirigeren van de „Korte naer" als een op de Nederlandse rege ring onder deze abnormale omstandig heden tegenover de K.L. en de Neder landse burgerbevolking in Makassar rustende plicht moest worden be schouwd. De Nederlandse regering zal het toejuichen indien de omstandighe den het toelaten de „Kortenaer" zeer spoedig naar zün basis te doen terug keren. Zy zal daarover gaarne met de regering der RIS overleg plegen. Voor het geval bü de regering der RIS tegen bovenstaand standpunt bezwaren moch ten blijven bestaan, stelt de Neder landse regering voor op korte termijn advies van de U.N.C.L in te winnen. Indonesische toelichting. Door het Indonesische Hoge Commis sariaat te Den Haag wordt medegedeeld, dat er in Makassar reeds sedert enige tyd een gespannen verhouding was tussen het KNIL en de APRIS. Deze spanning nam toe, toen gedurende het bezoek van de president aan Makassar, KNIL-soldaten een rood-witte vlag neer haalden. 'tls kol. Kawilarang toen met moeite gelukt om de rustige sfeer te biyven bewaren. Een ander incident vond plaats, toen een APRIS-officier bü de wachtpost van het KL-kampement werd gedood. Dit was blijkbaar de aan leiding tot de jongste gevechten. Hier uit blijkt, dat men dus reeds eerder op de hoogte was van de spanningen te Makassar en herhaaldelijke verzoeken van RIS-zijde om het KNIL by de op heffing te ontwapenen, of uit Makas sar weg te voeren, hadden geen resul taat, aldus het Indonesische Hoge Com missariaat. In Makassar. De situatie te Makassar was Donder dag rustig, ofschoon de verhoudingen nog ietwat gespannen zyn en de bevol king nerveus is. Het stadsbeeld vertoont een normaal aanzien. Generaal-majoor Scheffelaar voert regelmatig besprekin gen met de plaatselijke commandant van de APRIS en men heeft de indruk, dat het overleg een bevredigend var- loop heeft. HET MEENEMEN RESERVE- BENZINE NAAR BUITENLAND. De KNAC heeft de minister van Fi- naniën verzocht om automobilisten, die naar het buitenland gaan, toe te staan zonder formaliteiten een kleine reserve voorraad benzine mede te ne men, teneinde onderweg voor moge- ïyke verrassingen gevrijwaard te zijn. „Laat die vis maar liever schieten, Oscar!" VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara felici teert. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Film muziek. 7.30 Lezing. 8.05 Boekennieuws. 8.10 Gram.platen. 8.40 „Silhouetten". 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.35 Het aanzoek (hoorspel). 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Verzoekprogramma. 10.45 Avondwijding. 11.15 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Geestelijke liede ren. 6.15 Lezing. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.40 Radiokrant. 8.05 Disco-actualiteiten. 8.15 Relais met BBC. 9.00 De Raad van Europa. 9.20 Vrij en Blij. 9.50 Bach-programma 1950. 10.30 „Les Beautitu- des". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Sans Souci. 11.45 Gram.platen. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Lou Preager en orkest. 8.50 Line Renaud zingt. 9.05 Tsjaikofsky-cyclus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders. 11.00 Actuele kant tekeningen. 11.35 Piano. 12.00 Primo Scala en zijn orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 The Kilima Hawaiïans. 1.15 Bel Canto. 2.00 Als een bonte vogelvlucht. 2.20 Gevar. middag programma. 3.00 Van boek tol boek. 3.15 Om- roep-Kamerorkest. 4.00 Lezing. 4.15 Cor Steyn, orgel. 4.45 Sportpraatje. 5.00 U.S.A.-cabaret. 5.30 Op de Disselwagen. 6.20 Liedjes en me lodietjes. 6.40 Jetty Cantor zingt. 7.00 Ar tistieke staalkaart. 7.30 Mensen in Amerika. 7.45 Passepartout. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 In het Tiroler-Alpenland. 8.45 Lucht kastelen (gram.platen). 9.45 Actuele proble men. 10.00 Stradiva-sextet. 10.30 De Papa- lag'i. 10.45 Gilbert Roussel (accordeon). 11.15 Uansmuziel HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.30 Sonate. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Orgelspel. 12.03 Lunchconcert. 12.50 Reportage Wereld kampioenschappen wielrennen. 1.20 Amuse mentsorkest. 2.00 Jongenskoor. 2.25 Musice rende dilettanten. 2.50 Letteren en kunsten. 3.25 Symphonette orkest. 4.00 Muziek uit We nen. 4.20 De vliegende Hollander. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wig wam. 6.00 Reportage Wereldkampioenschap pen wielrennen. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.30 Strijdkrachten. 7 15 Actualiteiten. 7.25 Louis Levy en orkest. 7.35 Piano-duo. 05 De gewone man. 8.12 Gram.platen. 8.15 r Vhtbaken. 8.43 Steek een« op, heren. 9.00 "Hora ,,Italiana". 9.55 Weekend-serenade. 10.35 Indonesisch commentaar. 10.45 Avond gebed. 11.20 Gram.platen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3