Geheimzinnige oerwezens: aapmensen in Aziatische landen en Afrika Noch overdracht aan de R.I.S., noch zelfbestuur thans aan te bevelen Ra zende Meteors boven Twente Reorganisatie Kamer van Koophandel Wonderlijke berichten over Orang Pendeks, Bosduivels, Strandlopers en de Vaalpens EEN DER meest sensationale „nieu wigheden", die de negentiende eeuw ons bracht, was de theorie, dat de mens zou zjjn voortgekomen uit de apen. Later heeft men deze theorie moeten wijzigen en kwamen men tot de conclusie, dat de aap en de mens afstammen van een gemeenschappe lijke voorvader, dus een wezen, dat aapachtiger was dan de mens en men selijker dan de bekende mensapen, zo als de gorilla, de orang oetan en de chimpansee. Deze wijziging of verbe tering in de afstammingstheorie sti muieerde de pogingen van geleerden en ontdekkingsreizigers om zo'n aapmen- seljjk wezen te vinden. Veel expedities, die in de vorige en ook wel in onze eeuw uittrokken om onbekende land- Streken, „witte plekken" op de wereld kaart, te verkennen, kregen tevens als opdracht mede, vooral goed uit te zien naar wezens, die half aap, half mens zouden zijn. Resultaten van belang hebben de expedities in dit opzicht niet mogen boeken, maar toch zijn er wel waarnemingen gedaan, die op de aanwezigheid, op het bestaan van zo danige mensdieren kunnen vv|jzen. En wel in drie gebieden: Sumatra, de Phi- lippijnen en in Zuid-Afrika. Hamsteraars zijn zwijnen 12 Griekse communisten ter dood veroordeeld De ioekomsi van Nieuw-Guinea Inheemse weermacht in Australisch gedeeite Vrouw ernstig gewond bij gasontploffing OudeEuropa werd nieuwe Liberté Scherper anti-communistisch optreden in West-Duitsland In V.S. distributie, loon- prijsstop weer mogelijk Overhemden met een vlek Noodlottig telefoontje Leugenachtige, fotograaf Scheepvaartberichten Geallieerde luchteenheden naar ons land Drie gewonden bij een motorongeluk in Amsterdam Vonnissen in Rotterdams grensdrama uitgesproken VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1S50 Orang pendek JJERHAALDELIJK hebben blanke reizigers, officieren, soldaten en planters in de oerwouden van Suma tra een levend wezen vluchtig gezien dat volgens de op veel punten eens luidende beschrijvingen inderdaad een aapmenselijk wezen zou kunnen zijn „Orang Pendek" heet dit geheimzinni ge wezen. Photo's zijn er nooit van ge nomen, want de Orang Pendek is schu wer dan de schuwste roofdieren of herten. De inheemse bewoners van Sumatra koesteren een geheimzinnige vrees en eerbied voor dit wezen. Als z|j gevraagd worden, wat zij van die mystlsrieuse woudbewoner weten te vertellen, glimlachen zij en zwijgen. Ongetwijfeld is hun het bestaan van de Orang Pendek ten volle bekend, maar hoeveel er ongeveer zijn, hoe zij leven, wat zij eigenlijk zijn, dat is tot dusverre geen blanke te weten geko men. Aan theorieën bestaat op dit punt geen gebrek, maar het ter be schikking zijnde feitenmateriaal is zo gering, dat het wetenschappelijk niet verantwoord zou zijn, één dier theo rieën als juist te bestempelen, 'n Nau welijks hoorbaar gedruis, een snel wegvliedend wezendan heerst de zware, zwartgroene rust weer in het oerwoud, waar de Orang Pendek zich verborgen houdt. Zoveel weten wij slechts, dat het geen orang oetan de mensaap van Sumatra en geen mens is. De Orang Pendek is één der meest geheimzinnige levende wezens. Veel meer kan er niet van vertellen. Bosduivel. Ook op and-ere Aziatische eilanden is wel eens zo'n vreemdsoortig aap- menselijk wezen gesignaleerd. Ook daar bleef het bij een vluchtige waar neming. Wij doelen op enige grote Philippijnse eilanden, alwaar nog uit gestrekte gebieden zelden of nooit door blanken zijn betreden. „Bosdui vels" noemt de inheemse bevolking van die eilanden die vreemdsoortige wezens, die als schaduwen door het oerwoud zweven en daar een spook achtig bestaan leiden. Geen wonder, dat zij werken op de bijgelovige ver beelding der primitieve bewoners, die als zij het woord „bosduivel" al over de lippen brengen, zulks doen met evenveel vrees en eerbied als de Su- matranen wanneer dezen de geheim zinnige „Orang Pendek" ter sprake brengen. Eigenlijk is „ter sprake brengen" te veel gezegd, want verder dan een aanduiding komen noch de Filipinos noch de Sumatranen. Zal de wetenschap ooit het mysterie van de Philippijnse „Bosduivels" onthullen Slechts één keer had een blanke con tact met zo'n Bosduivel. Dit was een Amerikaans soldaat in het begin dezer eeuw, toen in de Philippijnse binnen landen een verbitterde strijd van Fi- lipino-partisanen tegen de Amerikaan se troepen woedde. De soldaat was verdwaald en van moeheid in slaap gevallen. Toen hij ontwaakte hurkte naast hem zo'n „Bosduivel". Veel heeft de soldaat hier niet van naver teld, want de legende zegt, dat hij bij terugkomst in de beschaving gek is geworden bij de herinnering aan dat avontuur. „Die ogen, die vreselijke ogen" placht hij in zijn waanzin stil- lekens voor zich heen te prevelen. Strandloper. Ook in Afrika zijn nog wel gebie den, waar blanken weinig of nooit ge weest zijn. Enige tientallen jaren ge leden waren die onbezochte streken talrijker dan heden ten dage. Toen omstreeks het midden der vorige eeuw geleerde onderzoekers in gesprek kwamen met Zuidafrikaanse Hotten totten, vertelden deze primitieve men sen aan de mannen der wetenschap, dat zij afstamden van een woest ras, dat eertijds woonde aan de kusten van Zuid-Afrika. Zij waren heel wat pri mitieve dan de Bosjesmannen, die toch in onze tijd als zowat het primi tiefste volkje ter wereld gelden. Deze primitieve „Strandlopers" zijn de ma kers der prachtige rotstekeningen, die men in holen en grotten in Zuid-Afrika vindt. Tot 1925 toe waande men, dat deze Strandlopers een praehistorische ras waren, dat lang was uitgestorven en welks culturele erfgenamen de Hot- tentotten en Bosjesmannen zouden zijn. De Bosjesmannen eten maïs, ha gedissen en slangen; zij zuigen in de Kalahari-woestijn het water met een rietje uit moerassen en laven zo hun dorst. Met het doel om iets meer te weten te komen omtrent deze Bosjesmannen vertrok omstreeks 1925 een Ameri kaanse wetenschappelijke expeditie on der practische leiding van een beken de jager op groot wild, Donald Bain geheten, naar Duits-Zuidwest-Afrika. Tijdens het verblijf dier expeditie in het Kaoko-gebied deed zij een zeer merkwaardige ontdekking, namelijk zij vond sporen van „Strandlopers", van het volk dus, dat de wetenschap reeds vele duizenden jaren uitgestor ven waande. Al die tijd hebben zij zich voor de blanken verborgen weten te houden in de onherbergzame Zuid afrikaanse gebieden. Ook Bain en zijn tochtgenoten kregen de „Strand lopers" niet te zien, zomin als tot dusverre ooit een blanke er in is ge slaagd hen waar te nemen. Maar deze geheimzinnige voorhistorische mensen leven nogen de Bosjesmannen weten het en hebben contact met hen, maar laten niets los op dit punt. Zo blijft de „Strandloper" behoren tot één der menselijke mysteriën... De „Vaalpens". Ook de Vaalpens-mensen moeten als een mysterie worden beschouwd. Hun kleur is niet vaal, maar donkerzwart. Hun „vale" naam danken zij aan het feit, dat zij in kuilen en holen wonen en zich met slijk bedekken. Heden ten dage zijn zij nog maar weinig talrijk. Men treft hen aan in het gebied van de Limpopo-rivier tussen de Trans vaal en zuidelijk Rhodesie. Veelal ver' wart men hen met de Bosjesmensen, maar zij verschillen in sommige op zichten heel sterk van dat volkje. Al leen de huidskleur reeds wijst hierop. De Vaalpens is niet meer dan vier voet hoog. Hij leeft in kuilen en holen en beweegt zich vaak voort op han den en voeten. De Zoeloes beschou wen hen als „honden" of „aasgieren" en noemen hen ook zo. Zij zijn uiterst primitief, eten mensenvlees, bijvoor beeld hun ouden van dagen en ge- brekkigen. Omtrent hun taal is slechts bekend, dat hij totaal verschilt van die der Bantoes (Zoeloes) en die der Bosjesmannen. Of zij een godsdienst hebben, weet men niet. Hun enige con tact met andere mensen bestaat uit ruilhandel, die wordt gedreven met gebruikmaking' van de gebarentaal. Sommige Europese reizigers beschrij ven hen als de „Aardmannen", maar hun inheemse buren plegen hen Ma Sarwa, dat is „Slechte Mannen" te noemen. Een wonderlijk volkje, deze „Vaalpensen" of „Slechte Mannen", dat wel gedoemd zal zijn om uit te sterven vóór de wetenschap het ge heim van hun herkomst heeft kunnen ontsluieren. Orang Pendek, Bosduivel, Strand loper en Vaalpens zijn mysterieuse wezens, die misschien iets te maken hebben met de zo ijverig gezochte stamvader van de apen en de men senmaar die,; ook als ze dat niet zouden blijken te zijn, als menselijke curiosa aller aandacht en belangstel ling verdienen. De wereld heeft nu eenmaal rare kostgangers! Een krijgsraad te Athene heeft Don derdag 12 Griekse communisten ter dood veroordeeld na afloop van een proces van 24 dagen tegen 61 leden van de part|j. Twee andere beschul digden werden tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Tien beklaag, den, o.w. twee vrouwen, tot 20 jaar gevangenisstraf, 20 beklaagden tot Itchtere stralfen, 17 verdachten wer den vrijgesproken. De verdachten werden beschuldigd van samenzwering tot het vermoor. den van Griekse en geallieerde auto. riteiten, het uitlokken van ongeregeld, heden en „ondermijning van het pu blieke moreel door sabotage en ande re terroristische daden". Verklaard werd, dat negen van de veroordeelden in 1946 in Griekenland waren terug, gekeerd met de opdracht om commu nistische activiteit te organiseren en de toenmalige Griekse premier Tsal- daris en andere ministers „terecht te stellen". Het merendeel der beklaag, den gaf toe, dat leden van de commu nistische organisatie opdracht hadden, leden van de Amerikaanse militaire missie en Griekse legerofficieren te vermoorden. Als er één land. is waar de publieke opinie zich fel tegen de hamste raars keert, dan is dat wel Ame rika. Het grootste verwijt dat tot de hamsteraars wordt gericht is dat zij enorme voorraden levens middelen inslaan, terwijl er op Korea honderden jongens sneuvel den. Roger Reynolds uit Dallas (Texas) wil op zijn manier de hamsteraars op hun a-sociale hou ding wijzen. Beladen met banden, nylons en andere bij de hamste raars gewilde artikelen, loopt hij door de straten van Dallas, een varken met zich meevoerend. Om aan zijn propaganda nog meer, kracht bij te zetten draagt hij bor den met zich mee met de leuzen: „Piggism ain't Americanism" (Zwij nerij is niet Amerikaans) en ,.DOn't overbuy while Americans die" U zult geen voorraden inslaan terwijl Amerikanen sterven) Dezer dagen is het rapport van de gemengd NederlandsIndonesische commissie over de toekomstige status van liet westelijke (Nederlandse) deel van Nieuw-Guinea gereed gekomen. Het Indonesische deel van het rap port zal in Nederlandse vertaling eerst over enkele weken gereed z|jn. Het Nederlandse deel is aan de Staten- Generaal voorgelegd. De Nederlandse leden van de commissie geven daarin als hun mening te kennen, dat over dracht van dit gebiedsdeel aan Indo nesië om vele belangrijke redenen niet gewenst is en westelijk Nieuw- Guinea ook nog niet in staat is zich zelf te besturen. De Nederlandse leden van de com missie hebben het vraagstuk van zeer vele zijden bezien. Zij gingen daarbij in de eerste plaats uit van de belan gen van de bevolking van het gebied. Nieuw-Guinea is een randgebied, dat zich zowel geologisch, biologisch Gistermorgen vroeg ontdekte de echtgenote van de heer N. te Beilen een zware gaslucht in de woning, welke veroorzaakt werd door een lekkende gascylinder. Daar zij zich in de donkere kamer niet kon oriënte ren stak zij een lucifer aan. Door de hevige ontploffing die volgde, raakten de kleren van de vrouw in b-rand. Zij liep zulke ernstige brandwonden op, dat zij naar het ziekenhuis te Beilen moest worden overgebracht. De wo ning van de familie N. stond direct als geografisch eerder aansluit bij het eilandengebied van de Stille Oceaan dan aan Indonesië. De bevolking toont in lichterlaaie en brandde geheel uit zich als een eigen groep, die geen ver wantschap heeft met de andere vol keren van Indonesië. Het meer ont wikkelde deel der Papoea's heeft een uitgesproken voorkeur om onder Ne- Na een geslaagde proeftocht arri veerde in de haven van Le Havre, het 50.000 ton metende Franse schip Liberté". De „Liberté" is het op twee na grootste passagiersschip ter wereld. 17 Augustus zal het de eérste reis ondernemen van Le Havre via Southampton naar New York. De „Liberté" is geen nieuw schip. Het voer onder de naam „Europa" voor een Duitse maat schappij, doch door 'n scheepswerf te St. Nazaire werd het geheel verbouwd De ministers van binnenlandse za- derlandse leiding te blijven en vreest ken der Westduitse staten hebben te een Indonesische overheersing. Over- Bonn besloten, scherper maatregelen dracht aan de RIS zou het eigen be- ter bestrijding van communistische Be schikkingsrecht te niet doen en bot- tiviteit aan te bevelen. Rijnland— singen zouden niet zijn te voorkomen. Phaltz in de Franse zóne is begonnen Bij voortduring van het Nederland- met de demonstratie van „vredesstrij- se bestuur blijft de mogelijkheid be- ders", die de communisten Zondag te staan om het zelfbeschikkingsrecht Mainz georganiseerd hebben, te verbie- van de bewoners later op verant woorde wijze te verwerkelijken. Australisch Nieuw-Guinea De Australische pers besteedde gis teren veel aandacht aan een door de minister van Leger en Vloot, Francis, afgelegde verklaring, waarin wordt medegedeeld, dat de federale rege- den. Bovendien is het te Keulen verschij nende communistische blad „Volks- stimme" door de Britse bezettingsauto riteiten voor drie maanden verboden, .omdat Woensdag een artikel gepu bliceerd werd, dat het gezag en de veiligheid der geallieerde bezettings- uai uc icuci aic icKC* x - ring onmiddellijk zal overgaan tot de ,[^^1 schend? 6 vorming van een inheems militie bataljon en een inheemse „marine" in Australisch Nieuw-Guinea om elke buitenlandse infiltratie te voorkomen Deze verklaring viel samen met een meer gepubliceerde bewering van een inwoner van Port Moresby, Les Bro- die, dat „een Indonesische republikein se patrouille van een geheime repu blikeinse strijdmacht in Nederlands- Nieuw Guinea kortgeleden verken ningen heeft verricht in Australisch Nieuw Guinea". Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wet aangenomen, die president Truman de bevoegdheid verleent tot het instellen van distri butie en het vaststellen van een loon- en prijsstop. Het Huis keurde ook maatregelen tegen hamsteren goed, hoewel de pre sident niet hierom verzocht had. Boe te tot 10.000 dollar en gevangenisstraf tot een jaar is volgens deze maatrege len mogelijk. Hetzelfde geschiedde met een teDus- seldorp verschijnend communistisch blad. De uitgeversfirma's van de bla den te Dusseldorp en Keulen zijn eveneens voor drie maanden gesloten ten einde tegen te gaan, dat de bladen onder een andere naam opnieuw ver schijnen. POLITICI VLUCHTEN NAAR WEST-DUITSLAND Woensdag zijn weer twee afgevaar digden in de Landdag van de liberaal- democratische partij naar West-Berlijn gevlucht. Zij verkl aarden ieder ogenblik arrestatie door de staatsveiligheids dienst van de Sowjet-zone te hebben verwacht. Woensdag is ook het L.D.P.- lid Hans Schmidt, wethouder van Maag denburg, naar V/est-Berlijn gevlucht. In totaal werden in Juli 145 leden van de LDP als politieke vluchtelingen in West-Berlijn opgjenomen. „Ik liep m|j blauw te ergeren", ver telt een Nederlands kapitein-vlieger van de jachtvliegerschool op Twente, „toen ik laatst in Engeland was en ze daar bijna een half uur over het vullen van mijn kist deden". Ja, op Twente gebeurt dat in drie minuten door een tankwagen die met een Nederlands patent is uitgerust. Er gaat maar liefst meer dan drieduizend liter kerosine in de tanks van de Meteor-4, het toestel dat bij de squa drons in gebruik is en een uurtje vlie gen in zo'n „kist" kost al gauw een ze venhonderd gulden aan brandstof. In de afgelopen twee jaar staan er maar eventjes achtendertighonderd vlieguren in de annalen van de jacht- vliegerschool geschreven. Vele van deze vlieguren worden door de leerling-vlie ger doorgebracht in de Meteor 7, een trainingsmachine met twee plaatsen, die, hoewel het „slechts" een trainer is, sneller is gebleken dan de Meteor 4, Deze snelheid zit hem in de grotere lengte van het vliegtuig, veroorzaakt door de extra-cockpit voor de instruc teur. Daarom is nu ook de Meteor 8, die door Fokker in licentie gebouwd wordt, langer gemaakt dan de 4 en zij kan meer benzine meenemen. Deze door Fokker gebouwde Meteors 8 zijn beter verzorgd dan die welke in Engeland gemaakt worden. Het Nederlands per soneel schijnt met meer enthousiasme aan het vliegtuig te werken dan het Engelse. Niet alles rozengeur. Toch is het daar bij die Jachtvlieger school op Twente ook nog verre van ideaal, want er ontbreken vele nood zakelijke dingen. Gedurende de laatste oorlog kon men de RAF-jachtvliegers herkennen aan de losse bovenste knoop van hun tuniek, een privilege waar zij hardnekkig aan vast hielden. De jacht- vliegers op Twente kan men dikwijls herkennen aan een vlek op hun over hemd. Want al Is er dan sinds 1945 een defensiebegroting van 950 millioen gul den, het is duidelijk merkbaar dat dit De groentehandelaar Van der M. te Delft werd in een nabijgelegen zaak aan de telefoon geroepen. Er was iemand, die hem dringend moest spreken. Een onbekende stem aan de andere kant van de lijn vroeg: „U wilde een zaak overnemen? Wel, ik weet er een voor u". De heer Van der M. ant woordde, dat hij dit voornemen niet had en verder geen tijd wil de verknoeien, omdat hij zijn zaak onbeheerd had achtergelaten. Dan kom ik wel eens met u pra ten, zei de onbekende. Toen de groentehandelaar in de zaak terugkwam, ontdekte hij, dat zijn portefeuille met f 2500 was verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. hele bedrag niet aan de kleding der vliegers besteed is. Er is een groot ge brek aan vliegoveralls vandaar de vlekken in de overhemden aan bril len en aan parachutes. Ook moeten er dringend slangetjes voor de zuurstof maskers zijn en zo zijn er nog een paar dingen. Men heeft gebrek aan de nor male grond- en vlieguitrusting en wij mogen er dan financieel beroerd voor zitten en zuinig, zeer zuinig moeten zijn, dit soort zuinigheid is toch wel die, welke de wijsheid bedriegt. Maar desondanks gaan de jongens van de Jachtvliegerschool rustig door. En dat moet ook, want zonder vliegers geen luchtmacht en zonder luchtmacht geen effectieve verdediging van Nederland. Daarvoor draaien de motoren op Twente op volle toeren door. Een Zwitsers fotograaf, die hier te lande vertoeft, had zijn bagage laten verzekeren en daarop aan de verze keringsmaatschappij medegedeeld, dat hem bij de opening van „Rotterdam Ahoy" een koffer, waarin zich twee Leica-camera's bevonden, ontvreemd was. Om deze vergoed te krijgen moest hij echter eerst nog aangifte bij de politie doen. Bij het daarop door de politie ingestelde onderzoek bleek de aangifte vals te zijn. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. BULGAARSE NOTA AAN TURKIJE. Bulgarije heeft in een nota aan de Turkse zaakgelastigde te Sofia Tur kije verzocht binnen drie maanden maatregelen te treffen, dat alle Tur ken, die Bulgarije wensen te verlaten, in hun land worden toegelaten. Turkije tracht, volgens de nota, de Turkse minderheid in Bulgarije op te hitsen en in Turkije een vijandige houding tegen Bulgarije te kweken door valse geruchten te verspreiden. GUUS HERMUS BIJ „COMEDIA". Guus Hermus, die lange tijd in En geland verbleef, is thans door het to neelgezelschap „Comedia" geëngageerd. Voor de oefening „Cupola", de ge- zamenlijke oefening der luchtmachten de minister van Landbouw, Visserij en Het ongedaan maken van de degrada tie van de meeste Kamers tot kantoren ener provinciale Kamer zal, zo mag vertrouwd worden, een gunstige ont wikkeling van het instituut bevorderen, aldus de M.ëmorie van Antwoord van van het Pact van Brussel en de Ver. Voedselvoorziening en de staatssecreta- Staten zullen enige Britse squadrons ris van Economische Zaken op het in Nederland gestationneerd worden. voorlopig verslag der Eerste Kamer Waarschijnlijk zal op Leeuwarden over wetsontwerp houdende nieuwe en Twente en Meteor-squadron ko- regelen voor de Kamers van Koophan- men, terwijl op Gilze-Rijen een squa- del en Fabrieken. Hierin wordt tevens J.,TT dron Vampires gastvrijheid zal genie ten Toen een motorrijder Donderdag op de Sloterweg in Amsterdam plotseling moest uitwijken voor een vrouw, die de rijweg overstak, slipte zijn motor rijwiel. De bestuurder, J. B. Sampinon, werd levensgevaarlijk gewond. De duorijder kwam er vrij goed af, de vrouw brak een been en kreeg een lichte hersenschudding. gezegd, dat het betrekken van figuren uit de arbciderswereld in de werkzaam heden van. de Kamers een bredere samenstelling van de lichamen betekent, die in het Ibijzonder de waarde van haar adviezen ?.can verhogen. Arbeiders en ondernemers moeten echter zitting heb ben voor de handel en de nijverheid en niet voor een arbeiders- en een ondernernersaspect. Een b.oger toezicht is met de autono mie van de Kamers niet in strijd. Van de overheid is niet te verwachten, dat zij de bewegingsvrijheid der Kamers zal bekiootten. Het ligt, aldus de Memorie van Ant woord, in de bedoeling de Handels registerwet zo spoedig mogelijk te her zien. Deze herziening zal echter meer bevatten dan een aanpassing van de wet aan de thans aan de orde zijnde reorganisatie van de Kamers van Koop handel. De Rotterdamse rechtbank veroor deelde gistermiddag de 19-jarige expe ditieknecht J. H. en de 18-jarige tim merman J. J. H., alsmede de 21-jarige fabrieksarbeider A. H., allen uit Rot terdam, ieder tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Zij werden er van verdacht op 1 Mei van dit jaar bij een huiselijke twist hun vader, een 48- grige donkeyman, die vaak beschon ken thuiskwam en dan ruzie maakte, te hebben mishandeld, zodat de man kort daarop is overleden. I Antonia (t), 11-8 dokken te Singapore Averdijk, New Orleans—Le Havre—R'dam, 9-8 950, mijl w.z.w. van Lands End Alcor, Cabe- delo—R'dam, pass. 9-8 Las Palmas Arends- dijk, Buenos Aires—New York, 9-8 van Santos naar Vitoria Bali, New York—Djakarta, 9-8 te Madras Bantam, Djakarta—R'dam, 10-8 te Aden Barito, R'dam—Djakarta, 9-8 dwars Gibraltar Caltex Pcmis, Ras Tanura—R'dam, pass. 10-8 Malta Heemskerk, Tang'a—A'dam, pass. 9-8 Gibraltar Hersilia, A'dam—Mara- caibo, 9-8 van Paramaribo te Demerara Jaarstroom, W.-Afrika—A'dam, 9-8 van Mon rovia te Cape Mount (Liberia) Kota Agoeng, Djakarta-R'dam, 10-8 te Djeddali Maet- suyeker, 9-8 van Singapore naar Tandjong Priok Marickerk, 9-8 van Hongkong naar Manilla Mitra (t), Singapore—R'dam, pass. 8 Sabang Molenkerk, Brisbane—R'dam, I pass. 9-8 Güardafui. Ondina, Dakar—Aruba, 9-8 30 mijl zuid van Verdische Eilanden I Oranje, A'dam—Djakarta, 9-8 te Socotra Rijn, 9-8 van Oulu te R'dam Ruys, 9-8 i van Hongkong te Manilla Rijnland, Rio Grande do Sul—A'dam, 9-8 van Santos naar Rio de Janeiro, alwaar 10-8 ver wacht Somersetshire, Djakarta-R'dam, 9-8 van Port Said Sunetta (t), 9-8 van Singapore naar Bcrre Talisse, Djakarta—A'dam, pass. 9-8 Maladivcn Tero, R'dam—Santos, pass. 9-8 Ouessant Tjipondok, 9-8 van Yokohama naar Buenos Aires via Punta Arenas Van Ostade, 11-8 van Demerara te A'dam verwacht Van 't Hoff, R'dam—Makassar, pass. 9-8 Guardafui Volendam, R'dam—New York, 8-8 van Le Havre Westland, Buenos Aires— A'dam, 9-8 van Ilheos naar Bahia, alwaar 10-8 verwacht. Marken R'dam—Calcutta, pass. 9-8 Lissa bon Noordam, New York—R'dam, 9-8 530 mijl oost van Kaap Race Tarakan, Dja karta—A'dam, pass. 9-8 Burlings Aagtedijk, 9-8 te Havana Almdijk, 9-8 te Mobile Alphacca, 9-8 van Buenos Aires te New York Blijdendijk, 9-8 te Norfolk Dalerdijk, 9-8 van San Francisco te Los Angelos Leerdam, 9-8 te Baltimore Sarangan, 9-8, 19 uur, van Halifax Sloterdijk, Houston—New Orleans, 9-8 te Baltimore Veendam, 11-8 v.m. van R'dam te New York verwacht. Alcyone, 9-8 van Buenos Aires naar Rosario Alhena, R'dam—Buenos Aircs^. pass. 10-8 Fernado Noronha Haam, 11-8 van Chili te Antwerpen verw. Boschfontein, 9-8 te A'dam v. Kaapstad Boskoop, Cura^ao—Antwerpen, 8-8 te Trinidad Duivendrecht (t). Lager»—H'burgf, pass. 10-8 Kaap Palmas - £n*. (t), Koweit— Stanlow, pass. 10-8 Malta - Grote Beer, Dja- karta—A'dam, 9-8 200 mijl «uicoos'.elfjke punt van Kreta - Kedoe, Djakarta-R'dam, 10-8 te Suez Lckkerkerk, 9-8 van Kaxschi Mer- wede, R'dam—Galveston, 10-8 \an New Or leans u. Mobile - Nestor, 0-8 van Oran te A'dam Oboron, 8-S van jackrvr.vllle ra ^°rk Omala (t). Abadan—Colombo. !0-8 Abadan - Orton, 9-8 van Malta ir.tr Cata- co.l° Sibajak, R'dam -M e.lbourne, 9-8 250 mijl z.o. van Dondrahead (C«vlon) - seus, Ryekeo—A'dam. 9-8 'e Carthagcn* 7 Ti- berius, 10-8 van Paramaribo 'f Trinidad. J riton, 8-8 van Cura^ao te New York - ncwijk, Syndey- Nederland. 9-f, le Port Alderamin, 10-8 van R'dam te Ere roer. Elmina, 9-8 van Aeorn te Lagrv; - Renpang» 9-8 van A'dam tc Hamburg - '1"° van Pointe Noirc naar Luanda Schie dam, 10-8 van Tnknrndi naar Rivet Stad Alkmaar. 10-8 van VlnardiKjJpstl naaf Lulea.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4