Diamanten „Stedelijk van vele zijden lof toegezwaaid Poterveilingen op grote schaal Tachtig candidaten verwierven het zwemvaardigheidsdiploma Jan Otten behaalde na loting het hengelkampioenschap Muzikanten in feestelijke stemming Receptie en ere-avond in Casino Nieuwe uniformen aan het korps overgedragen Naar het Jazz-festival op „Van de Wadden tot het IJ" Tijdrace van D.O.K. Texeltocht uitgesteld IN HET KORT Tweede zeepkistenrace op Zondag 10 September Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Tussen Haaks en Kuifje Vier zwemmers werden teleurgesteld Maar Piet van der Hulst ving er óók vijf Volgend jaar vissen in schoolverband De 50.000ste bezoeker MAANDAG 14 AUGUSTUS 1950 Ï)E GROTE POPULARITEIT van het „Stedelijk Muziekkorps", waarin deze vereniging zich mocht en mag verheugen, ook zonder dat men zich dienaan gaande openlijk uitspreekt, is Zaterdagmiddag ondubbelzinnig tot uiting geko men tijdens de receptie, die ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de kapel in Casino werd gehouden. De vele sprekers, die vrijwel alle categorieën van de Helderse bevolking vertegenwoordigden, behoefden niet naar klinkende woorden te zoeken om hun waardering jegens het diamanten „Stede lijk" uit te drukken. Eenvoudig en hartelijk, en getuigend van een grote sym pathie, waren de toespraken die door een vUf-en-twintigtal der zeer vele aan wezigen tot bestuur en leden van het korps werden gericht. De muzikanten, die men reeds bij de aanvang gekleed zag in de nieuwe uniformen, stelden zich in de loop van de middag op het podium op, zodat men kon zien, hoe het korps er uiterlijk op vooruit is gegaan. Er was alle reden voor een feestelijke stemming, die zich vooral 's avonds tijdens de ere-avond in dezelfde zaal manifesteerde. se Postfanfare, bood de heer A. Lensen Onder de naar schatting tweehonderd en vijftig aanwezigen waren, behalve de getrouwe aanhang van het korps, het voltallige college van B. en W., verte genwoordigers van talrijke verenigin gen op verschillend gebied, een aantal donateurs en verscheidene oud-leden. Onder deze laatsten nam de 84-jarige heer G. A. Snaphaan, die de laatst over geblevene der oprichters is, een ere plaats in. Wij zagen ook oud-leden, die zich inmiddels elders op het pad der Muzen bevinden en deel uitmaken van radio-ensembles of militaire korpsen. De voorzitter van het Stedelijk, de heer J. Bruin, heette deze allen welkom en gaf toen een beknopt overzicht van de verenigingsgeschiedenis, van de ge boorte als kind van de „Schutterij" tot de laatste krachttoer: het bijeenbrengen van gelden voor de nieuwe uniformen. Al was het actieve uniform-comité fi nancieel nog niet geheel uit de moei lijkheden, de uniformen waren er en konden thans officieel aan de vereni ging worden overgedragen. Dat geschiedde bij monde van de ere-voorzitter, wethouder L. F. van Loo, die in een gemoedelijk speechje enkele herinneringen aan de oude tijd ophaal de en toen het toneeldoek deed openen. Daér stond het korps, keurig opgesteld in de nieuwe tenue, welke een uitste kende indruk maakte. Welgesneden uniformen van zwart laken, met een platte kraag, één rij van vier koperen knopen een enkel gouden galon boven de manchet en een smalle rode bies over de naad van de broek. Directeur D. H. Steinroth onderscheidde zich door zijn gouden épauletten. En voorzitter Bruin onderscheidde zich evenais trouwens enkele muzikanten, die alléén aan zaalconcerten medewerken, zoals de beide contrabassisten doordat het uniform ontbrak. Rij van sprekers. Nadat de zaal het herboren korps met enthousiast handgeklap had verwel komd, kreeg de beschermheer, burge meester Rehorst, het woord. Bij alle reden tot blijdschap was er in algemene zin aanleiding tot bezorgdheid, omdat onder de jonge mensen zo weinig be langstelling voor de muziekbeoefening bestaat. De burgemeester sprak de wens uit, dat het Stedelijk altijd vol doende jongeren bereid zou kunnen vinden om de ouderen af te lossen. Over het tekort, waarmee het uniform-comi té nog te kampen heeft, maakte de heer Rehorst zich minder zorgen. De enve loppe met inhoud, die de burgemeester ten slotte namens het gemeentebestuur aanbood, was een welkome aanwijzing in de goede richting. De directeur der Rijkswerf, kapitein ter zee t/d S. G. Barendregt, was met1 het Stedelijk erover verheugd, dat er mensen zijn, die buiten hun normale arbeidstaak voldoening vinden in het gemeenschappelijk musiceren. De ka pitein ter zee D. J. Komm#, Comman dant Maritieme Middelen en Comman dant „Wachtschip", complimenteerde mede namens de Commandant Zee macht Nederland. Als voorzitter van „Toonkunst" voegde kolonel Kommer daaraan nog een gelukwens uit een an der muzikaal kamp toe, ten slotte de hoop uitsprekend, dat de reorganisatie van de Helderse Gemeenschap spoedig in de gewenste zin haar beslag zal krij gen. Nadat felicitaties waren uitgesproken door de kapitein-luitenant A. C. M. de Neeve, namens de Muziekkring Den Helder, en de heer K. Keizer, directeur van het Postkantoor, namens de Helder- Er blijkt ook in Den Helder veel be langstelling te bestaan voor het Jazz- Festival, dat Donderdagavond wordt gehouden in het restaurant van de gro te tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar. Het is echter een bezwaar, dat de dienstregeling van bussen en treinen zodanig is, dat be zoekers uit Den Helder reeds voor het einde huiswaarts moeten keren. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer „Den Helder" heeft nu het initiatief genomen tot een collectief bezoek per autobus. Het vertrektijd- stip is bepaald op 's avonds half zeven van het Koningsplein. Men zal ook kunnen instappen op het Stationsplein, bij het begin van de Ruyghweg, bij het kruispunt Ruyghweg-Faznntenstraat en bij dc Basculebrug. Wie aan de rit wil deelnemen, kan zich telefonisch of mondeling opgeven bij de V.V.V.-ark „De Vraagbaak" bij de Postbrug, telefoon 3597. De prijs is, inclusief de entrée tot de tentoonstel ling, f 2.50. namens de donateurs een waardevol en welkom geschenk aan: enige gloednieu we instrumenten. Voor het repertoire. De plaatselijke muziekmeester, de heer A. J. Leewens, stelde als jubileum geschenk een mars-partituur beschik baar. Er kwam nog meer muziek, want namens de dames van de werkende le den, die voor de nieuwe stropdassen hadden gezorgd, bood mevrouw Schen- delaar de Balletmuziek uit „Faust" van Gounod, de „Holland-Ouverture" en twee populaire marsen aan. De heer A. Krijgsman, die namens „Ons Genoe gen" sprak en het Stedelijk vooral be dankte voor wat het korps heeft ge daan voor de vorming van de jeugd, had een jubileum-mars gecomponeerd, welke nog in Braille-schrift stond. On getwijfeld zal het bestuur van het Ste delijk ervoor zorgen, dat deze mars spoedig in gewoon muziekschrift wordt overgezet. Voorts werd het woord gevoerd door de heren A. Geus (Schagens Harmonie kapel), J. Ph. Klapmeijer (Helderse Volksuniversiteit), J. Staleman (Ver enigde Helderse Zangers), G. Verwey (Helders Mannenkoor), H. Maarse (Helderse Sportraad), J. Witmer (Plaat selijke Muziekcommissie en Helders Fanfarecorps), C. Wever (Operette-ver- eniging „Harmonie"), A. Roodenburg (Gymnastiekvereniging OKK), L. F. van Loo („Onderling Belang"), R. P. de Boer (HRC), J. J. Landman (Stich ting Comité O. en O.)A. M. Engelmann (VW), P. Vennik (Helderse Orkest vereniging) en P. Selier (Werfsport- en -ontspanningsvereniging). Na al deze toespraken was de penningmeester vele enveloppen met inhoud rijker! Met een algemeen dankwoord werd de receptie, die muzikaal werd opge luisterd door het Harmonie-orkestje onder leiding van de heer L. F. van Loo Jr., door voorzitter Bruin gesloten. Ere-avond in Casino. Twee uur later liet dit welluidende ensemble zich weer horen, toen de Ca sinozaal zich vulde met de circa vier honderd bezoekers van de ere-avond. Het gezelschap van 's middags was vrij wel voltallig wederom aanwezig. De heer Bruin opende de avond, waarna het „Stedelijk" een vijftal muzieknum mers uitvoerde. Nummer één en num mer vijf waren, zoals gebruikelijk, pit tige marsen, waarmee de mannen van de heer Steinroth niet de minste moeite hebben. Met bewondering hebben we in de „Stars and Sripes" de meesterlijke piccolo-trillers van de heus niet meer zo jong zijnde fluitisten beluisterd. Na een goed van stemming en mooi van tempo gespeelde ouverture van Rossinni, "1' Italienne k Alger", volgde de speciaal voor deze gelegenheid ge componeerde „Feestprélude" van oud directeur Joh. F. Pala. In dit frisse werkje werd tevens gepreludeerd op melodie van „Nieuwediep, o stad van mijne dromen", welke tegen het slot in deze compositie is verwerkt. Voorts werd een welverzorgde en uit stekend genuanceerde uitvoering gege ven van Sibelius' „Finlandia". De aan wezigen gaven zo enthousiast uiting aan hun waardering, dat de heer Stein roth besloot tot een toegift. Het werd een potpourri van bekende Hollandse liedjes, waarin de zaal zich niet tever geefs tot meezingen liet noden. Toen kon het merendeel van de mu zikanten zelf aan enige ontspanning gaan denken. Een uitzondering vorm den degenen, die medewerkten aan de revue „Daar komen de schutters", die na de pauze onder regie van de heer Tom Borgerding werd opgevoerd. Ver- scheide nummers uit deze vlotte en goed gebrachte revue riepen momen ten uit de geschiedenis van het Stede lijk in herinnering. De heer Borger ding had met zijn clowneske conféren ces, die veel hilariteit oogstten, een groot aandeel in het programma. De revue was zodanig geënsceneerd, dat van hiaten geen sprake was. Het or kestje o.l.v. de heer Van Loo Jr. zorg de voor de muzikale omlijsting en bege leidde ook een fraaie trombone-solo van de heer P. Rijkers. Tot besluit van de avond werd onder leiding van de heer Jan Helder een gezellig bal gegeven. Verdere viering. Een herdenking van degenen, die het korps in de loop der jaren door de dood ontvielen, werd Zaterdag nog niet ge houden. Dat zal vanmiddag (op de eigen lijke verjaardag van het Stedelijk) op de Algemene Begraafplaats geschieden, aanvangende om twee uur. Het feestconcert en de revue wor den vanavond in Casino herhaald voor de donateurs. Ook zullen dan aan de oudste leden onderscheidingen worden uitgereikt. De wielervereniging „D.O.K." hield gisteren een tijdrace rond Callantsoog. Hoewel er een vrij strakke wind stond, en een flinke regenbui doorkwam, vie len de tijden van de renners mee. De uitslag was: 1 J. Bijl 1.03.37 uur, 2 Bosch 1.03.51 uur, 3 De Neeve 1.04.38 uur, 4 De Boer 1.06.50 uur, 5 Porsius 1.06.54 uur, 6 Bouma 1.08.34 uur, 7 Jong 1.09.22 uur, 8 Geene 1.09.32 uur, 9 Zegers 1.10.13 uur, 10 Hoef 1.12.18 uur, 11 Wal 1.24.36 uur. Door deze uitslag kwam Bijl met achttien punten voor een jaar in het bezit van de beker, die werd beschik baar gesteld door de heer W. Weissen- born. In de B-klasse werd De Neeve met achttien punten winnaar. Porsius werd tweede met vijftien punten. In de C-klasse eindigde Bosch en Bouma ge lijk (15 punten). Hier zal een extra rit worden verreden. Voorts schreef het bestuur ons, dat bij de heer Van Loo in de Keizerstraat reeds programma's (waarop tevens een fiets wordt verloot) voor de Zondag te houden Ronde van Den Helder in voor verkoop verkrijgbaar zijn. De „Texeltocht" van de zwemvereni ging ,,Het Marsdiep" die Zondag zou worden gehouden, kon in verband met de slechte weersomstandigheden geen doorgang vinden. Het bestuur is thans voornemens de tocht op Zondag 10 Sep tember te organiseren. Niettemin waren er vier zwemmers die gisteren op eigen houtje de over tocht waagden. Zij hadden een slechte reis, die hun er evenwel niet van weer hield de afstand in één uur en twintig minuten af te leggen. De vier kranige zwemmers waren Arie Stins, Piet Gode en Lou Davidse van de Helderse Bruin vissen, en Volkert Esbach van de Zwaardvisch, die de tocht op zijn rug zwemmend volbracht. Toen onlangs een groep Helderse kinderen „met de krant op stap" ging naar Amsterdam, werd voor een Con- stellation op Schiphol een foto ge maakt. Een exemplaar daarvan is in de publicatiekast voor ons bureau op gehangen. Nabestellingen kunnen aan ons loket worden opgegeven. De wethouder voor Sociale aan gelegenheden en Volksgezondheid, de heer C. Steenlage, is op Dinsdag 15 Augustus en Dinsdag 29 Augustus ver hinderd, spreekuur te houden voor aan gelegenheden betreffende de uitvoe ring der Woonruimtewet 1947. Mej. P. van Amersfoort is te Haar lem geslaagd voor het gedeelte B. van het hoofdacte-examen. De verenigingen „Huisduiner Be lang", „Auto- en motorclub Den Hel der" en „Helderse Hobbyclub" hebben besloten, de tweede wedstrijd voor zeepkisten-coureurs te laten houden op Zondagmiddag 10 September, wederom op de oprit bij het Badhotel te Huis duinen. De deelneming is ook ditmaal open gesteld voor de leeftijdsgroepen 10-11- 12 jaar en 13-14-15 jaar. De strijd zal in beide afdelingen gaan om de wis selbekers, die tweemaal achtereen of driemaal in totaal gewonnen moeten worden. De wedstrijd-commissie deelde ons mede, dat de snelste Helderse deelne mer t.z.t. zal worden afgevaardigd naar de wedstrijden om het landelijk kam pioenschap. Jongens, die aan de races willen deelnemen, kunnen zich (uitsluitend schriftelijk) opgeven bij de heer J. Boon, Zeeweg 2c, Huisduinen. UIT HET ZAKENLEVEN. Als nieuwe handelszaak werd in het Handelsregister ingeschreven: Pelsdier- fokkerij „Nutria", Julianadorp, Van Foreestweg 11 A, fokken van pelsdieren en pelsveredeling, eigenaar A. Delis. 47. Moeder Woeffie heeft met grote verbaasde ogen zitten toekijken, hoe Pim, Pam en Pom uit het hok kwa men geslopen om daarna op een hol letje in het bos te verdwijnen. Ze heeft mevrouw Wolf niet willen ge loven, maar nu ziet ze het! Voor haar eigen ogen! Even heeft ze als verstijfd gezeten, maar dan schiet ze met een kwaad gegrom overeind en vliegt haar jongens achterna. Onderweg vliegen haar de vreselijkste gedach ten door het hoofd. Pim, Pam en Pom, die 's nachts, zonder dat iemand iets van weet, op stap gaan en di» kippendiefstallen van de laatste tijd: Pim, Pam en Pom zullen er toch niet» mee te maken hebben? Hoe meer Moe. der Woeffie nadenkt, hoe woedender zij wordt en hoe harder zij begint te lopen. Het duurt dan ook niet lang 0f zij heeft de drie hondjes ingehaald, die verstijfd van schrik blijven staan als zij achter zich de woedende stem van hun Moeder horen. Zo goed als het met de aardappelen blijft gaan, zo slecht blijft het gaan met de zomergewassen. Wat de aardappe len betreft, zijn we thans gekomen aan de tijd, waarin de pootaardappelen worden verkocht. In vorige jaren wer den deze poters als regel niet geveild, althans in Noord-Holland niet. In Friesland was het veilen wel min of meer gewoonte geworden. Aangezien echter de organisatie van oordeel was, dat verkoop over de klok betere pers pectieven bood dan daar buitenom, werden dit jaar verschillende potervei lingen georganiseerd. De eerste daarvan hebben Dinsdag Zaterdagmiddag werd het afnemen van de zwemvaardigheidsproeven, waar mee, zoals wij reeds meldden, Vrijdag een begin werd gemaakt, voortgezet en beëindigd. Het krioelde op het terras van de zwemvereniging „Het Marsdiep" weer van de jongens en meisjes die voor hun diploma moesten zwemmen. Het tempo waarin werd gewerkt lag aanzienlijk hoger dan Vrijdagavond, wat tot gevolg had dat om zes uur het clubgebouw weer geheel verlaten was. De Rijkskabellegger „Poolster", die van Londen op weg is naar Oost- mahorn, liep gisteravond de haven van Nieuwediep binnen. Het is morgen hoog water om 8.35 en 21.25 uur, en laag water om 2.55 en 15.45 uur. Verscheidene 'oude bekenden, die vorig jaar diploma 1 behaalden, pro beerden nu het volgende diploma te verkrijgen (nummer 2). Hierbij was ook een opgave voor vijftig meter ge kleed zwemmen, een attractie voor de toeschouwers. Over het algemeen lag de leeftijd van de zwemmers voor de beide laagste diploma's rond de twaalf jaar. De jongste deelnemer was de vijfjarige Jopie Verfaille. Twee dames van ongeveer vijftig jaar waren de oudsten. Vol spanning wachtten allen het ogen blik af waarop de heer Wildenberg de diploma's zou uitreiken. Toen het zo ver was sprak deze de hoop uit dat alle geslaagden zouden dóórgï.an met oefenen, waardoor zij in de komende jaren ook de zwaardere proeven kun nen afleggen. Van de vier en tachtig deelnemers werden er slechts vier afgewezen. Eén en ander getuigt dus wel van een gede gen voorbereiding van de candidaten. De geslaagden van Zaterdagmiddag waren: DIPLOMA 1: Th. Donkersloot, R. Wis sel, A. Clowting, J. Clowting, Chr. v. d. Hert, J. Borra, A. v. d. Oord, P. v. d. Oord, A. Groot, B. Hezelman, A. Meert, Joh. N. C. Koning, P. Kuiper, J. Kok, M. de Boer, G. Snip, N. J. Le Mair, A. Cruyff, S. N. Le Mair, J. v. d. Vliet, L. van Luik, W. Maters, P. J. de Munck, E. Huyber, J. Verfaille, M. v. d. Veur, R. J. Kok, G. Meyerink, M. Mantje, D. H. v. d. Eist, A. Scholte, G. Sjerps, S. Agema, M. Brinkman, M. Fuldner, A. de Wit en M. de Wit. Afgewezen: 1. DIPLOMA 2: H. J. Kramer, Joh. N. C. Koning, W. Maters, Joh. B. Kwaai- taal, C. M. v. Emmerik, R. J. Kok, D. H. v. d. Eist, A. Scholte, G. Sjerps, M. v. d. Veur, M. de Wit, H. Linschoten, F. Prass, R. Tijdeman, Th. Donkersloot, R. Wissel, J. Ewalt, H. Kruger, B. Wezelman, D. Veen, H. M. D. Veen, E. J. A. Roelofs, A. Cruyff, S. N. Le Mair, P. Boersma. Afgewezen: 1. Honderd-vijf-en-veertig jongens en meisjes van tien tot veertien jaar bewa penden zich Zaterdag met een hengel, om deel te nemen aan de eerste viswed strijd voor de jeugd om het kampioenschap van Den Helder, die werd georgani seerd door de H.S.V. „Den Helder". Met tussenruimten van enkele meters Sn al die enthousiaste vissertjes aan de rand van het Noordhollands Kanaal even voorbjj de Basculebrug, de ogen gericht op de dobbertjes'die op het donkere water vrolijk schenen te dansen. Na tweemaal drie kwartier ingespannen vissen Irntl6" i" J^n en Plet.van der Hulst elk v«f bewoners aan het Kanaal ont trokken. Jan Otten was bij de loting om dc eerste en tweede plaats het geluk g en kon met de prachtige kampioensbeker onder de arm naar huis stappen ker zootje te gaan verschalken, beaam den het. Alleen gewaagden ze in vis serslatijn van hün jeugd, toen ze met een stok of een oude bezemsteel, in plaats van met een hengel, naar de waterkant trokken. En toen kwamen de verhalen los. Over kruikjes genever over Kees en Jan van wie bekend was dat ze hun zootje kochten, over de on gevoeligheid en domheid van de wa terbewoners Intussen werd menig witvisje op het droge gehaald. De controleurs kwamen dan met het maatlatje om te zien of het slachtoffer de „grens" had. Menig visje of palinkje werd evenwel te licht bevonden, en plonsde na een ferme armbeweging van een teleurgestelde jongen verheugd terug in de omgeving hem zo dierbaar was. Om drie uur precies gaf de heer F. van den Heuvel Rijnders van de Hel derse Sportraad het teken dat de hen- gelstrijd een aanvang kon nemen. Men liet het zich geen tweemaal zeggen. Al spoedig waren alle haakjes met deeg en wormen in de diepte verdwenen en begonnen de jongens en meisjes het ge duldig wachten op beet. Het was een leuk gezicht, wanneer zo'n joch met kaplaarzen dóór had, dat een baarsje of een voorntje trachtte de begeerde hap van de haak te snoepen. Meestal evenwel trokken de visjes aan het kort ste eind, want vissen kunnen die rak kers van Nieuwediepers! Met een bezemsteel Oudere en ervaren vissers, mannen die moe in de steek laten om een lek- die nem zo üierbaar was. Gelukkig voor de jonge vissers telden ook de te kleine vangsten mee. Om kwart vóór vier ging de schare lang de waterkant „zich verkassen". Een karavaan van hengelaars stapte naar de volgende plaats, hun door bordjes met nummers aangegeven. Om vier uur had deze verhuizing, die vlot verliep, zijn beslag gekregen, zodat om kwart vóór vijf het einde van de wed strijd kon worden aangekondigd. De gehele schare vissers zette zich daarna in beweging naar een gebouw tje op het terrein van de Gemeente Reiniging, waar de voorzitter van de organiserende vereniging, de heer P. Bakker, de prijzen (en dat waren er heel wat) uitreikte. Jan Otten \tferd dus kampioen. Piet van der Hulst kreeg met eveneens vijf visjes,, de tweede prijs. Daarna volgden D. Mol met vier exemplaren, W. van Solingen (ook 4), P. Ottele (3), H. J. Schneijder (3), c! van de Kraats (3), R. Kaufman (3), j! Kok (3) en K. Bieseboer (3). Dit wa ren dan de voornaamse prijswinnaars. F. van Loen kreeg een prijs omdat hij de grootste baars (23,2) had gevangen. M. Wit verdiende een prijs met de grootste witvis (27). Beide knapen ver wierven een medaille. Van de vijf-en-twintig exemplaren die in totaal uit het water werden ge licht, kreeg Tini Capello als enige van de vijf deelnemende meisjes er ook één te pakken. Wij twijfelen er niet aan, of het is zowel voor de H.S.V. „Den Helder" als voor de jongens en meisjes (die ook nog op een reep chocola werden ge- tracteerd) een heerlijke middag gewor den. Wij vernamen nog, dat het in de bedoeling ligt volgend jaar een hengel- wedstrijd in schoolverband te organi seren. De hengelsportvereniging zal van dit initiatief geen spijt hebben. mmmmmmm - IÉ plaats gehad en deze veilingen, die werden gehouden in Grootebroek en in Medemblik, leverden een zodanig succes op, dat de animo om dit in het vervolg te blijven doen, er wel door in de hand zal zijn gewerkt. Aan beide veilingen werden onge- veer 50 wagons verkocht. De prijzen voor de kleine (28—35) liepen te Groo tebroek tot f 2.70 voor de grote (35— 50) tot f 19.70. Te Medemblik liepen ze resp. tot f 23 en f 19. Aangenomen wordt, dat deze prijzen bij onderhand se verkopen wel nergens zijn gemaakt. Deze veilingen voor pootaardappe len worden thans geregeld gehouden tot 23 Augustus, waarbij alle aardap pelenveilingen in Noord-Holland, elf in getal, een beurt krijgen. Ziekte bedreigt onze export. Over het algemeen wordt sterk ge klaagd over de wijze, waarop verschil lende tuinders hebben nagelaten af doende maatregelen te nemen ter be strijding van de aardappelziekte. In de achter ons liggende jaren, kwam, vooral doordat de weersomstan digheden in dit opzicht gunstig waren, de aardappelziekte weinig voor. Het resultaat daarvan is geweest, dat som migen de noodzakelijkheid van het spuiten minder sterk begonnen te voe len en dat ze het voor het gemak vaak maar nalieten. Dit jaar was het weer veel gunstiger voor het optreden van de ziekte. Er is herhaaldelijk gewaarschuwd om het spuiten vooral niet na te laten, maar velen bleven de noodzakelijkheid daar van niet inzien en deden het niet of te weinig. Nu is een exporteur meestal genood zaakt om zijn partijen samen te stellen uit aardappelen, die van verschillende tuinders afkomstig zijn en wanneer zich daarbij het product bevindt van één teler, die nalatig is geweest, dan bestaat de kans, dat de gehele partij wordt afgekeurd. De Plantenziekte- kundige Dienst keurt zeer streng en de voor export bestemde aardappelen gaan 12 dagen in quarantaine, doordat zich onder de partijen voor Naar ons wordt verzekerd, zUn hier Ai daar ernstige verliezen geleden, export zieke aardappelen bevonden. Zo iets is altijd te vermijden, om dat tuinders, die geregeld en goed hebben gespoten, nooit last van ziekte behoeven te hebben. Overigens zijn de hoeveelheden po ters niet groot. De consumptieaardap pelen zijn steeds zeer prijzig geweest met 't gevolg, dat 'n groot deel van de oogst reeds voor de consumptie is af gezet. URK, 11 Aug. Door 110 vaartuigen werd aangevoerd: 14619 pond kuilpa- ling, prijs f 0.62—f 0.75; 1016 pond lijnaal, f 0.85—f 1.38; 13 pond snoek baars f 0.45, 24 pond rode baars f 0.60 per pond en 229 bak nest, prijs f 2.20 per bak. Nog 5, nog 4, nog 3.... dan moet het dat meisje zijn, dacht onze fotograaf en hij had. goed geteld. De 50.000ste bezoekster van de ten toonstelling „Van de Wadden tot het IJ", het 18-jarige meisje Hie Beneker uit Den Helder, werd ge fotografeerd in de rij voor het loket; zij was er zich nog niet van bewust, dat twee minuten later de lenzen der fototoestellen op haar zouden worden gericht X hZTj VZkeelhFederatïe Mn VVV/S in Noor«-"°»and boven het IJ, 50000ste bezoeker van le TeToonsteW Z' de fraaie aquarel van de Ichon 1 ude Wadden tot het IJ" Schoorlse kunstschilder Jos van Dijk (midden).

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2