Truman zeker van de overwinning Matroos door haai gegrepen Kort Bestek Nieuwe vredes-poging van India Raad van Europa heeft grote bezwaren tegen plan-Schuman Wilde staking Rotterdam in haven van uitgebroken VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De opmars naar Taegoe gestrand Kortenaer zal nu Makassar verlaten Dinsdag 15 Aug. 1950 75e Jaargang No. 10873 Dagblad voor Den Helder, Koegras, iexel, Wieringen en Anna Paulown Nieuwe bedreiging bij Tsjongnjang VER. STATEN VRAGEN LlE's GOEDE DIENSTEN Commissie van zes uit Veiligheidsraad Ontwerp-vredesverdrag voor Japan? Engels Labourlid dient verstrekkend voorstel in Weerbencht Wegenhulp volgende week in het Congres DE TAXISTAKING TE AMSTERDAM DUURT VOORT Twee stakers in arrest Prinses van Rethy in Belg ie Moedige poging tot redding mocht niet baten Nog geen nieuwe Belgische regering Loonsverhoging van tien procent geëist Harde strijd had succes Grondwet Indonesische eenheidsstaat aanvaard Republik Indonesia een feit JACHT OP BANDIETEN IN OOST-JAVA Vijfling in India? Vijf jaren Strijdkrachtenprogramma Honderdvijftig duizend D groeten van overzee Intern, radioconferentie te Scheveningen afgelast Amsterdam bouwt een nieuwe electrische centrale Reeds 820 pokken-slacht offers in Surabaja BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties i„Juttertjes") tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten In een boodschap aan de Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee heeft pre sident Truman van de Verenigde Staten Maandag verklaard, dat dé „overwin ning is verzekerd" in de Koreaanse oorlog. „Ik ben er zeker van, dat de aan valler zal worden teruggeslagen en dat het volk van Korea de vrvheid en on afhankelijkheid, die zün natuurlijk recht zijn, zal verkrijgen", aldus Truman. dikte kunnen doorboren. Bij de eerste aanval met een Corsair van een vlieg kampschip werd een brug bij Tsjoeg- djoe volledig vernield. Gevechtsvlieg tuigen dragen onder iedere vleugel een dergelijke raket. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur op Korea heeft gemeld, dat de Amerikaanse 24ste divisie het Noord- koreaanse bruggenhoofd bij Tsjong njang meer dan anderhalf km heeft in gedrukt. De Amerikaanse eerste cava leriedivisie vernietigde 65 km meer naar het Noorden een uit 800 man be staande Noordkoreaanse strijdmacht, welke met tanks over een geïmprovi seerde dijk over de Naktong was ge trokken. Juist ten Noorden van Waegwan hebben Zuidkoreanen een opmars naar Taegoe tot staan gebracht. (De Noord- koreanen hadden opdracht Taegoe he den te veroveren ter herdenking van de bevrijding van Korea van de Japan ners). De strijdkrachten van de Verenigde Naties hebben een volledige Zuid koreaanse divisie in de strijd bij Po- hang geworpen om te pogen het vlieg veld te behouden. De Zuidkoreaanse eerste divisie heeft zeven van tien Noordelijke tanks, die over de Naktong wilden steken, ver nietigd. Aan de Zuidkust vorderen Ameri kaanse mariniers tot hoger gelegen terrein ten Zuiden van Satsjon. Zij trokken de plaats zelf binnen, doch moesten haar weer verlaten wegens aanvallen op de achterhoede. Satsjon ligt ongeveer 14 km ten Zuiden van Tsjindjoe. Een Amerikaanse zware kruiser is Maandag tot boven de 41ste breedte graad gevaren om doelen aan de Noord koreaanse kust te beschieten. Het vuur werd geopend op spoorwegemplace menten, fabrieken en bruggen. Volgens een communiqué van het achtste leger bevinden zich 1200 Noord koreaanse manschappen in het bruggen hoofd bij Tsjongnjang (ten Noorden van Masan). Zij vormen een bedrei ging voor de Amerikaanse aanvoerlij nen naar het Westen en het Noorden. Maandag is voor het eerst gebruik gemaakt van „tiny times" raketten, die een pantserlaag van dertig centimeter De Verenigde Staten hebben de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie om zijn „goede diensten" verzocht voor het verkrijgen van in lichtingen over leden der strijdkrach ten van de Verenigde Naties, die zich thans in handen der Noordkoreanen bevinden. De afgevaardigde van India, Sir Be negal Rau heeft Maandag in de Vei ligheidsraad aangedrongen op vorming van een commissie uit de zes niet- permanente leden van de raad, die al le voorstellen voor een vreedzame en rechtvaardige regeling in Korea zou moeten bestuderen. Het voorstel werd gesteund door de Franse afgevaardig de Jean Chauvel. De commissie zou bestaan uit Cuba, Ecuador, India, Joe goslavië, Noorwegen en Egypte. De Amerikaanse regering legt thans de laatste hand aan een ontwerp-vre- desverdrag voor Japan, dat in Septem ber aan de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zal worden voorge legd. Het verdrag is een van de voor naamste onderwerpen van bespreking geweest bjj het bezoek dat Trumans assistent Harriman onlangs aan Mac- Arthur heeft gebracht. Het Engelse Labourlid Robert Mac- kay heeft in de consultatieve verga dering van de Raad van Europa een motie ingediend, die rechtdraads in gaat tegen de politiek van zijn partij. Hij wil n.1. van de Raad van Europa een werkelijke regering maken, wel ke wetten kan uitvaardigen. Nationale wetsbepalingen, die hiermee in strijd zouden zijn, zouden automatisch wor den opgeheven. Het plan wordt ge steund door federalisten uit Frankrijk, Italië, Nederland en Noorwegen. En geland en de meeste Scandinaviërs zijn er echter tegen. Zij wilden de nationale souvereiniteit niet prijs geven. De nationale souvereiniteit is ook net vraagstuk, dat de debatten van gisteren over het plan-Schuman heeft beheerst. De Duitse vertegenwoordi gers hebben de kwestie aan de orde gesteld in de vorm van een aantal eisen. Prof. Noelting de socialistische minister van economische zaken van Noordrijnland-Westfalen. stelde de eis, dat alle „hypotheken", zoals het' Ruhrstatuut het bezettingsstatuut en de hoge commissie zouden worden op geheven. Ook moesten alle economi sche beperkingen verdwijnen, alvorens Duitsland het plan zou kunnen steu nen. De liberaal Schaeffer meende, dat het staatsmonstrum in Duitsland plaats diende te maken voor een nor male politieke orde alvorens Duits- Verwachting tot hedenavond: In het Noorden van het land half tot zwaar bewolkt en bijna overal droog weer. In het Zuiden licht tot zwaar bewolkt en droog. Aanvan kelijk zwakke Noordwestelijke wind, later matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Woensdag: zon op 5.24 onder 20.03, maan op 8.42 onder 21.03. land zou kunnen toetreden tot het plan-Schuman. De Engelse sprekers, conservatief zowel als socialistisch, wilden van het plan niets weten. De conservatief Eccles vond er geen en kele garantie voor een democratische controle op de boven-nationale auto riteit en het Labourlid Edelman viel hem hierin bij. De Belgische en de Luxemburgse afgevaardigden hebben vooral de eco nomische bezwaren naar voren ge bracht. De Belg Motz achtte het ge vaar voor massale werkloosheid er> productieverlies zeer groot, wanneer Belgie niet met internationale steun zijn industrie zou kunnen modernise ren. De Luxemburger Rasquin eiste, dat de levensstandaard van de arbei ders in zijn land zou worden verze kerd, alvorens het tot de pool zou kun nen toetreden. Het Indiase voorstel heeft te Lake Success een gunstig onthaal gevonden Austin, de Amerikaanse vertegen woordiger zeide, dat zijn regering het voorstel waardeerde en bereid is „elk voorstel in sympathieke overweging te nemen, dat ontwikkelingen belooft, die zullen leiden tot bevrijding van het Koreaanse volk uit gevangenschap, herstel van de vrijheid en veiligheid in het gehele schiereiland." Ook de Britse gedelegeerde, of schoon deze zijn regering nog niet ge raadpleegd had, liet zich gunstig over het Indiase voorstel uit. In een niet-officiële bespreking ver klaarde Sir Benegal Rau tegenover Reuter, dat alle plannen, die de com missie naar voren zou brengen, onver mijdelijk zouden moeten afhangen van: a. een staken van het vuren, en b. te rugtrekking van de Noordkoreaanse strijdkrachten op de 38ste breedte graad. -V Korea maakt verhoging van belastingen nodig De leiders van het Amerikaanse Congres hebben na een conferentie met president Truman medegedeeld, dat het Huis van Afgevaardigden de volgende week het nieuwe voorstel der regering, om vier milliard dollar uit te trekken voor de levering van wapenen aan het buitenland, in behandeling zal nemen. De Senaat zal waarschijnlijk de vol gende week de door de regering voor gestelde verhoging van de belastingen, welke vijf milliard dollar moet ople veren voor de bestrijding van de kos ten van de oorlog op Korea en de ver hoogde uitgaven voor de verdediging Despreken. Het zal waarschijnlijk spoe dig worden goedgekeurd. ECOSOC steunt actie in Korea De economische en sociale raad der V.N. heeft te Genève een resolutie aan genomen waarin verklaard wordt, dat de raad bereid is die hulp te verlenen, welke het verenigde commando der V.N. in Korea zou wensen. Alle leden der V.N. worden opgeroepen begrip voor en steun aan de actie der Verenig de Naties in Korea bij de volken der wereld te bevorderen. Aan de Indonesische regering is me degedeeld, dat de Kortenaer binnenkort uit Makassar zal worden teruggetrok ken. De Nederlanders legden er de na druk op, dat Nederlandse schepen, inge volge een overeenkomst met de Indo nesiërs, gedurende een jaar vrij waren in Indonesische wateren te varen, doch zij stemden er in toe, de Kortenaer naar een ander gebied te dirigeren. De staking van de taxichauffeurs in Amsterdam duurde gistermorgen nog onverminderd voort. Een tiental wa gens, voorzien van een rood kruis en het opschrift Ziekenvervoer, zorgde voor het transport van patiënten. Overigens waren er geen auto's bij de weg. Twee stakers, die zich Zondag morgen hadden schuldig gemaakt aan het werpen van stenen naar een voor bijrijdende taxi, zijn gearresteerd. De prinses van Rethy, de echtgeno te van koning Leopold, is gistermor gen per vliegtuig van Geneve naar Belgie gereisd. Prins Alexander en prinses Josephine Charlotte reisden met haar mee. De tocht werd onder nomen in een Belgisch militair vlieg tuig. Vertrek en aankomst vonden onder de diepste geheimhouding plaats. Een jonge opvarende van de Shell- olieboot „Rotula" die aan' de kade bij Udjung (Surabaja) olie laadde, is Dins dag het slachtoffer geworden van een haai. De 17-jarige lichtmatroos is in 't ziekenhuis aan de verwondingen over leden. Hij was met enige andere op varenden bezig met het schilderen van de scheepswand. Tegen etenstijd, toen men met het werk ophield, besloot de jongen een duik te nemen in het zeewater. Hij sprong van het plankje, waarop hij, hangende langs de scheeps wand, zijn werk had verricht, maar werd op hetzelfde ogenblik door een haai gegrepen. Er ontwikkelde zich 'n hevige strijd in het Water tussen de matroos en het ondier. Een andere matroos zag dit. Hij bedacht zich geen ogenblik en sprong hem na. De haai die door de hevige plons geschrokken Van Zeeland was gisteravond nog niet gereed met de vorming van zijn homogeen-katholieke Belgische rege ring. Hij bracht 's avonds om zeven uur de Koninklijke Prins verslag uit van zijn besprekingen. Medegedeeld is dat Segers plaatsvervangende premier zal worden. Men ziet hierin een ge baar van Van Zeeland tegenover de katholieke vakbeweging, die uiting had gegeven aan haar vrees, dat Van Zeeland een reactionnaire regering zou kunnen vormen. In. de haven van Rotterdam is gis termorgen onder de losse arbeiders een wilde staking uitgebroken. Bijna vijf en twintighonderd man, onder wie slechts honderd vijf en twintig vasxe arneiuers, neooen net werk neergelegd. De inzet van de actie is o.m. een loonsverhoging van tien procent. In een gistermorgen gehou den stakingsvergadering is medege deeld, dat de Eenheidsvakcentrale zich achter de staking heeft gesteld. De toestand in het Rotterdamse ha vengebied was gisteren rustig. Bij de verschillende bedrijven werd gepost. Arbeiders, die per autobus uit andere plaatsen waren aangevoerd en in ver band met de grote drukte waren aan geworven, hebben zich wel gemeld, doch zijn niet aan het werk gegaan. In Amsterdam heeft de Eenheids vakcentrale gisteravond een vergade ring gehouden, waarop enkele hon derden personen, niet uitsluitend ha venarbeiders, tegenwoordig waren. De eisen, die op 22 Juli aan de Scheep vaartvereniging Noord waren over handigd en die o.m. een loonsverho ging van vijf procent en een duurte- toeslag van f 50 omvatten, werden in de herinnering geroepen. Aangezien hierop nimmer antwoord is ontvan gen, werd besloten vandaag het werk neer te leggen en bij de Scheepvaart vereniging Noord antwoord op de ge stelde eisen te gaan halen. Een week geleden sloeg het Noorse vrachtschip Belfri midden op de At lantische Oceaan in een zware storm lek. Het is thans na een harde strijd tegen wind en water veilig te St. Johns '„Newfoundland) aangekomen. De be manning had gepoogd, het lek met beton te dichten en was meer dan een week aan het pompen geweest. Het leegpompen ondervond grote hinder van het feit, dat de lading porcelein- aarde in de pompbuizen samenkoekte. Het schip zal worden hersteld, voordat het de reis naar Philadelphia voortzet moet zijn, liet zijn slachtoffer los en verdween. Toen de jongen op dek was gebracht bleek hij verschrikkelijk ge wond te zijn. De haai had in een greep met zijn bek een zijner benen zeer zwaar gewond. Zo snel mogelijk werd het slachtoffer naar een ziekenhuis gebracht, maar medische hulp kon toen niet meer baten. Het bloedverlies was te groot geweest en de jongen overleed spoedig na aankomst in het hospitaal. De Volksvertegenwoordiging van de Republik Indonesia Serikat heeft gis teravond het ontwerp-grondwet voor de nieuwe Indonesische eenheidsstaat met 90 tegen 18 stemmen aanvaard. Dat is dus meer dan de voorgeschreven driekwart meerderheid. Een van de Christelijke leden stemde vóór onder protest van de formulering van de be palingen inzake de godsdienstvrijheid. President Sukarno heeft vandaag de eenheidsstaat afgekondigd in de gecom bineerde vergadering van Volksverte genwoordiging en Senaat. Onmiddellijk na de proclamatie vertrok president Sukarno per vliegtuig naar Djokja om de plechtige afkondiging te herhalen en de republiek Djokja te ontbinden. Zondagnacht om 12 uur gaf de mili taire gouverneur van Oost-Java, kolo nel Bambang Sugeng, opdracht aan alle onder zijn bevel staande strijd krachten en aan het gehele politieap paraat, over te gaan tot een algemene zuiveringsactie in geheel Oost-Java. De actie is gericht tegen alle wetsover treders. Dinsdagochtend waren nog niet alle cijfers van arrestaties bekend. In Surabaja waren tot Dinsdagmor gen 233 personen in arrest, in Modjo- kerto 70, in Djombang 110 en in Si- dorardjo 111. Volgens tot dusver onbevestigde be richten, is te Santsjara, een dorp in 't district Rewa in Centraal-India, een vijfling geboren. Moeder en kinderen zouden het goed maken. Bij het militaire vliegveld te Cas- well in Texas is een B 29 superfort neergestort verbrand. Vier van de twaalf inzittenden kwamen daarbij om het leven. iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Manoeuvres zij tegenwoordig weer grote mode. Twee jonge mannen in een stadje in Minnesota in de Verenig de Staten waren dermate opgewonden geraakt bij het lezen van krantenver slagen en het zien van de filmjournaals over de strijd op het Koreaanse schier- voert teêen -ïunre medemensen op der eiland dat ze op eigen houtje een zeiver eigendommen. Een kleine bloem- Koreaans oorlogsspel" organiseerden, 'ezmg. Een Zuidafrikaanse boer is waarbij met scherp op elkaar geschoten door het Hooggerechtshof in Swaziland werd Volgens de overlevende tegen- tot twaalf iaar gevangenisstraf veroor- partij was de bedoeling zich te oefenen deeld. wegens het deelnemen aan cere- in het dekking zoeken. Hij schoot zijn momen na de rituele moord op een in- viiand" neer toen deze zijn hoofd even heemse jongen. In New York hebben buiten een stapel hout uitstak. Maar vier mannen een overal gepleegd op ia wat wilt U: Zo de ouden zongen. «n restaurant. Ze hielden de dertig nietwaar? Ter staving van dit oude aanwezige personen met pistolen in be- spreekwoord, delen wij ten overvloede nog mede, dat twintigduizend man schappen van het Italiaanse leger deel nemen aan oefemngen in de Apenijnen. Aan deze manoeuvres nemen behalve tanks en pantserwagens ook „guerrilla strijders" deel, die de vijand in de rug aanvallen. D Voorts worden in de na bijheid van Hannover legeroefeningen gehouden, waaraan tienduizend man Britse. Deense en Noorse troepen mo gen meedoen. G En dan, të bedenken, dat Russische bergbeklimmers, die een toi nu toe naamloze bern ergens in de Kirgiezensteppe beklommen deze de „Top des Vredes" gedoopt hebben. Dat is nu toch het toppunt! Iferder is er dan nog het gewoonlijke V aantal lieden, dat privé-oorlogjes Ik voel me net het plan-Schumav na de debatten in de Raad vav Europa dwang en maakten 5000 dollar buit. Nog mooier maakte een Franse dame het, die ter vergroting van haar inko men met een vernuftig haakje de bank biljetten uit een kerkelijke armentas wist te peuteren. De Staten, waarin de mensheid zich zelve georganiseerd heeft (en hoe!) slaan trouwens ook geen slecht figuur. Zo mogen krach tens een decreet van de Spanse minis terraad reizigers naar Spanje 10.000 peseta's meenemen. Zij mogen echter slechts 2000 peseta's uitvoeren. Dat ziet er dus boos uit voor St. Nicolaas, want zoals bekend doet die z'n inkopen veelal in Nederland. In India weten ze er trouwens ook weg mee. Daar worden momenteel 6340 personen krachtens de wet op preventieve hechtenis zonder enige vorm van proces gevangen ge houden. ie bevolking van de V. S. is sinds 1940 met bijna 19 millioen ge stegen tot een goede 150!/s millioen Voorts leven hun doodsvijanden uit de vorige en bondgenoten in deze oorlog, de Jappen langer dan vóör '42. Men ver wacht in 1962 een bevolking van 103 millioen. We besluiten vandaag met een verhaal uit Montbeliard in O Frankrijk, waar een vrachtauto met twee ton suiker een kanaal in reed. De chauffeur werd gered, doch duizenden vissen stierven een zoete (vergifti- gingsldood. De inwoners bakten die dag zoete visjes in plaats van broodjes. Vijf jaar geleden, op 15 Augustus 1945, klonken voor de eerste maal de tonen van de mars Marching through Georgia door de aether, als herkenningsmelodie van het Programma voor de Nederland se strijdkrachten. Meer dan acht dui zend maal heeft de melodie sindsdien uit de luidspreker geklonken. Het pro gramma bestaat vandaag vijf jaar, het geen zal worden gevierd met een terug blik op de belevenissen in de afgelopen periode. In Juni 1945 werden op het hoofd kwartier van prins Bernhard de plan nen voor een eigen radioprogramma voor de strijdkrachten besproken. Hier voor werd een half uur zendtijd per dag beschikbaar gesteld. Dagelijks tus sen half acht en acht uur des avonds zou over Hilversum I een programma worden uitgezonden. De tijd is nadien gewijzigd in half zeven tot zeven uur, doch overigens is er niets veranderd. In het begin wijdde men zich vooral aan de uitzending van wetenswaardig heden over de verrichtingen der geal lieerden. Klankbeelden over de strijd om Malta, de slag om Engeland, de on dergang van de Scharnhorst e.d. wer den samengesteld en uitgezonden. Na tuurlijk werd daarbij aandacht besteed aan de prestaties van de Nederlanders. In 1946 kwam er een zware taak bij: de voorlichting van en over de tropen overzee. Een druk radiocontact over en weer kwam tot stand. Nederland zond De Bijzondere Internationale Confe rentie voor Radioverbindingen, die van September 1950 tot Mei 1951 in Sche veningen zou worden gehouden, is af gelast. Door P.T.T. en de Rijksgebouwen dienst waren reeds omvangrijke maat regelen genomen om de 420 deelne mers aan de conferentie, alsmede een administratieve en technische staf van pl.m. 180 personen te herbergen en goede werkruimte te verschaffen Het is nog niet uitgemaakt, of het afgelasten dezer wereldconferentie uitstel dan wel afstel betekent. dagelijks over de zender PCJ een pro gramma naar Indonesië uit. Eind No vember 1946 antwoordde Batavia met een dagelijks programma, 150.000 groe ten van militairen in Indonesië en hun familie in Nederland werden uitgezon den. Ten behoeve v.an de West werden wekelijks twee programma's opgeno men en per vliegtuig naar Paramaribo gezonden, waar ze worden uitgezonden. In 1949 is het accent vooral komen te liggen op de demobilisatie en wat daar mee verband houdt. Ook Nieuw-Guinea is meer en meer in de aandacht komen te staan. Binnenkort zal hierover een nieuwe serie reportages worden ge geven. Eerste schoorsteen geplaatst De gemeente Amsterdam bouwt op het ogenblik een nieuwe grote electri sche centrale aan de Hemweg nabij het Noordzeekanaal. Gisterochtend is de eerste schoorsteen van het nieuwe com plex geplaatst. De directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf, ir. L. Vos, heeft om elf uur met drie tikken op een element van de tweede schoorsteen het sein gegeven voor het hijsen van de eerste. Het duurde een uur, voordat het 26 ton wegende gevaarte boven op het dak van het ketelhuis was geplaatst. De top van deze schoorsteen staat 82 meter boven de grond. De andere vijf tien die nog zullen volgen, zullen even hoog worden. Het zijn de hoogste ijze ren schoorstenen, die ooit in ons land zijn opgesteld. In Mei 1952 zullen de eerste twee ketels in bedrijf worden gesteld, in October van dat jaar volgen er nog twee. Met het vorderen van de bouw zullen ook andere eenheden wor den ingeschakeld. Zowel in de stad Surabaja als in het overige deel van de provincie Oost- Java is het aantal lijders aan pokken nog altijd stijgende Alleen in de stad Surabaja zijn reeds niet minder dan 820 personen aan de gevreesde ziekte overleden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1